بیشتر بخوانید

تستی برای اندازه گیری سریع میزان افسردگی

تستی برای اندازه گیری سریع میزان افسردگی

عواقب منفی کارکردن زیاد

عواقب منفی کارکردن زیاد

دلیل قضاوت کردن درباره دیگران چیست؟

دلیل قضاوت کردن درباره دیگران چیست؟

فردی که سکته می کنه دنیا رو چطور می بینه ؟

فردی که سکته می کنه دنیا رو چطور می بینه ؟

ضریب هوشی یا آی کیو

ضریب هوشی یا آی کیو

هوش هیجانی یا EQ

هوش هیجانی یا EQ

رفع استرس در کوکان

رفع استرس در کوکان

افسردگی پاییزی سراغ تان آمده اگر ...

افسردگی پاییزی سراغ تان آمده اگر ...

افسردگی را ساده درمان کنید

افسردگی را ساده درمان کنید

عواملی که موجب بی خوابی میشوند

عواملی که موجب بی خوابی میشوند
شما هم اعتیاد دارید و خبر ندارید!
اعتیاد وابستگی یا وسواس برای تکرار انجام یک کار فراتر از یک عادت سطحی است که امروزه در میان جوانان یکی از شایع ترین انواع اعتیاد به اینترنت، اعتیاد به بازی های آنلاین است.

رفتارهای اعتیاد آور را بشناسید

در گذشته‌های نه‌چندان دور، هر جا سخن از اعتیاد به‌میان می‌آمد مقصود، اعتیاد به‌مواد مخدر و الکل بود، اما سالیانی است که‌اعتیاد طیف وسیع تری را به‌خود اختصاص می‌دهد و هر نوع رفتاری که‌تکرار افراط گونه‌آن نگرانی هایی را بر انگیزد، اعتیاد لقب می‌گیرد.
اعتیاد به‌اینترنت، تلفن همراه، اس ام اس، روابط غیر اخلاقی، قمار، خرید، خوردن، کار و غیره‌هم اکنون در مجموعه‌رفتارهای اعتیادی قرار می‌گیرد. در اعتیاد رفتاری، فرد به‌آنچه‌انجام می‌دهد و احساساتی که‌در هنگام انجام دادن آن کار تجربه‌می‌کند، معتاد می‌شود. به‌طور کلی هر فعالیت، ماده، موضوع یا رفتاری که‌تمرکز عمده‌ای از زندگی فرد را به‌خود اختصاص دهد و موجب محرومیت از سایر فعالیت ها شود یا موجب آسیب جسمانی، ذهنی و اجتماعی فرد یا دیگران شود، رفتار اعتیاد آور محسوب می‌شود.

بیشتر مردم زمانی که‌به‌اعتیاد فکر می‌کنند سریع مواردی مانند مواد مخدر و روان گردان به‌ذهن شان متبادر می‌شود اما در سال های اخیر دانشمندان زمان زیادی را به‌مطالعه‌درباره‌آنچه‌به‌صورت اعتیاد رفتاری خوانده‌می‌شود یا میل شدید به‌انجام رفتار یا عملی خاص است، انجام داده‌اند. برخی ویژگی های اعتیاد به‌مواد مخدر با اعتیاد رفتاری مشترک است مانند کنترل نداشتن بر انجام کاری، رفتار وسواس گونه‌و اصرار به‌انجام کاری باوجود عواقب منفی آن.

اعتیاد

اعتیاد به‌اینترنت معضل بزرگ دنیای مدرن

هر چند برای برخی انواع اعتیاد، عملی که‌از فرد سر می‌زند از نظر اجتماعی قابل قبول است و همین باعث می‌شود فرد متوجه‌اعتیادش نباشد و به‌نوعی نتواند آن را تشخیص دهد. در حقیقت برخی رفتارها بسیار معمول و شایع هستند و می‌شود مورد توجه‌قرار نگیرند اما مرز بین رفتار طبیعی و رفتار اعتیادگونه‌کجاست و چگونه‌می‌توان تفاوت آنها را تشخیص داد؟ در اینجا برخی رفتارهایی را که‌افراد و حتی شما ممکن است ندانید که‌به‌آنها اعتیاد دارید با هم مرور می‌کنیم.

اعتیاد

 رفتارهای اعتیاد آور یک نوع اختلال وسواسی محسوب میشوند

رفتارهای اعتیاد آور کدامند :

دنبال بهانه‌ای برای کار کردن می‌گردید...

آدم هایی که‌به‌کار اعتیاد دارند دنبال بهانه‌ای برای کار کردن می‌گردند حتی اگر نیازی نباشد. ذهن آنها به‌طور مداوم با کار و مسائل مربوط به‌آن مشغول است. این نوع اعتیاد یک اختلال وسواسی است که‌معتاد به‌آن حتی ممکن است کارش را دوست نداشته‌باشد.

اعتیاد به‌کار یک مشکل عاطفی است پس ربطی به‌ساعاتی که‌شما کار می‌کنید ندارد بلکه‌مربوط به‌ذهن شما و فرایند های شیمیایی است که‌در بدن شما اتفاق می‌افتد و باعث تقویت این رفتار در شما می‌شود.

مانند هر نوع اعتیادی، اعتیاد به‌کار هم می‌تواند عواقب منفی در ابعاد دیگر زندگی ازجمله‌روابط خانوادگی و حتی سلامت جسمی داشته‌باشد. از آنجا که‌جامعه‌به‌کار زیاد بها می‌دهد بنابراین به‌سختی می‌توان تشخیص داد که‌فردی به‌کار معتاد است.

وقتی همیشه‌آنلاین هستید

اشتیاق برخی افراد به‌بودن در فضای مجازی فراتر از سرگرمی است. بنابراین احتمالا باور این موضوع باتوجه‌به‌زمان زیادی که‌هر کدام از ما این روزها مقابل کامپیوتر صرف می‌کنیم، سخت نیست. براساس گزارش مرکز بازیابی معتادان به‌اینترنت، این روزها 5تا 10درصد مردم به‌اینترنت معتاد هستند. میزان اعتیاد در میان دانشجویان رو به‌افزایش است و برخی مطالعات این میزان را 15درصد ارزیابی کرده‌اند.

اعتیاد

اعتیاد به‌اینترنت یکی از مشکل سازترین انواع اعتیاد رفتاری است

برخی مطالعات نشان داده‌است، معتادان به‌اینترنت تنها برای این آنلاین می‌شوند که‌احساس بهتری داشته‌باشند و زمانی که‌مجبورند دور از اینترنت باشند، احساس آدم های در حال ترک را دار ند. همچنین معتادان ممکن است وقتی نمی توانند به‌اندازه‌کافی آنلاین باشند، احساس تحریک پذیری، افسردگی و تنهایی کنند. معتادان به‌اینترنت به‌طور متوسط 38ساعت در هفته‌آنلاین هستند.

وقتی کافئین خوشحال تان می‌کند!

این روزها مصرف نوشیدنی های با کافئین زیاد در هر یک از کافی شاپ های شهر برای بیشتر مردم کاملا شایع است. اما آیا برای تان پیش آمده‌که‌درصورت فراموش کردن قهوه صبحگاهی دچار سردرد شده‌باشید یا عصبی برخورد کنید؟ اگر جواب تان مثبت است، احتمالا شما اعتیاد به‌کافئین دارید.

کافئین باعث افزایش تولید دوپامین که‌مرکز لذت را در مغز فعال می‌کند، می‌شود.

بیش از نیمی از آنهایی که‌کافئین مصرف می‌کنند، زمانی که‌سعی کرد ه‌اند نوشیدن قهوه‌را ترک کنند، علائم ترک را تجربه‌کرده‌اند.

دست تان به‌خاموش کردن تلویزیون نمی رود

آیا فکر اینکه‌دیدن سریال محبوب تان را از دست داده‌اید، آزارتان می‌دهد؟ 5/12درصد از مردم می‌گویند به‌تلویزیون معتاد هستند. مطالعات نشان می‌دهد مردم زمانی که‌تلویزیون تماشا می‌کنند احساس آرامش بیشتری دارند و راحت تر با مسائل برخورد می‌کنند. آنها وقتی تلویزیون تماشا می‌کنند کمتر نگرانند و امواج مغزی شان فعالیت کمتری دارد و این دقیقا چیزی است که‌بیشتر افراد بعد از یک روز طولانی کاری می‌خواهند.

اعتیاد

اعتیاد به‌تلویزیون از جمله‌رفتارهای اعتیادگونه‌است

مسئله‌این است که‌اتکا به‌چیزهایی مانند تلویزیون برای کم کردن استرس می‌تواند رفتار اعتیادگونه‌ایجاد کند و مانند داروهای مخدر هرچه‌بیشتر به‌آن بپردازید کمتر از شر آن خلاصی می‌یابید. به‌عبارت دیگر ایجاد آرامش جلوی تلویزیون باعث می‌شود شما برای خاموش کردن تلویزیون و انجام کاری دیگر داوطلب نباشید.

همیشه‌لیلی، همیشه‌مجنون

بعضی آدم ها عاشق، عاشق شدن هستند. دانشمندان می‌گویند این افراد به‌عاشق شدن معتاد شده‌اند و نمی توانند بدون عشق زندگی کنند. از نظر آنها حدود 5تا 10درصد کسانی که‌اهل ایالات متحده‌هستند به‌عشق اعتیاد دارند و به‌همین دلیل محققان در تلاش هستند تا با بررسی بیشتر این موضوع، فکری به‌حال این اعتیاد عجیب و غریب کنند. عاشق بودن، با خودش نوعی احساس هیجان و دلبستگی می‌آورد اما معتادان به‌عشق بیش از آنچه‌باید با این احساس درگیر می‌شوند. آنها درواقع نوعی احساس وسواس گونه‌پیدا می‌کنند.

در نوعی از این اعتیاد عاشقانه، فرد با وسواسی غیرقابل کنترل، نگران رابطه‌عاشقانه‌و فرد مورد علاقه‌اش است. چنین افرادی مدام به‌این فکر می‌کنند که‌هرگز نمی توانند بدون عشق شان زندگی کنند و گمان می‌کنند وجود فردی که‌به‌او این احساس را دارند، تنها دلیل شادی در زندگی شان است. یکی دیگر از انواع اعتیاد به‌عشق زمانی اتفاق می‌افتد که‌فرد معتاد برای رسیدن به‌یک رابطه‌عاطفی ایده‌آل، مدام به‌دنبال روابط جدید می‌گردد و باوجود آزمون و خطاهای بسیار، نمی تواند خودش را قانع کند که‌رابطه‌فعلی می‌تواند رابطه‌ای مناسب برایش باشد.

وقتی شما عاشق هستید، بدن تان مقدار زیادی مواد شیمیایی را در خود آزاد می‌کند که‌باعث می‌شود سرزنده، شاداب، خوشحال همچنین سرشار از انگیزه‌باشید. در این مواقع عشق در بدن شما مثل ترکیب شیمیایی دوپامین عمل می‌کند. گذشته‌از این، با به‌وجود آمدن چنین احساسی سطح اکسی توسین در بدن تان بالاتر می‌رود و به‌همین دلیل احساس دلبستگی و ارتباط متقابل در وجود تان تقویت می‌شود.

اعتیاد

بعضی آدم ها عاشق، عاشق شدن هستند و به‌عشق اعتیاد دارند

چنین اتفاقاتی را بدن معمولا در ماه‌های آغاز رابطه‌تجربه‌می‌کند و افرادی که‌به‌عشق معتاد شده‌اند، مدام به‌دنبال رابطه‌های جدید و عشق های تازه‌می‌گردند تا همیشه‌این احساسات هیجان انگیز را در خود داشته‌باشند و همیشه‌در اوج عشق به‌سر ببرند. دانشمندان معتقدند، برخی عوامل می‌توانند جست و جوی همیشگی عشق را توجیه‌کنند. شاید برای برخی معتادان به‌این احساس، مشکلات مرتبط با ساختار مغز، یکی از دلایل سیری ناپذیری از عشق باشد. تجربه‌های اجتماعی همچنین تجربه‌هایی که‌فرد در سال های قبل در خانواده‌مشاهده‌کرده‌است هم می‌توانند نقش مهمی در این مورد بازی کنند.

بعضی پژوهشگران حتی گناه‌را بر گردن فرهنگ می‌اندازند و می‌گویند بعضی فرهنگ ها آنقدر روی عشق تمرکز و تبلیغ می‌کنند که‌اهالی شان تصور می‌کنند زندگی بدون این حس، حتی برای یک روز هم ممکن نیست.

آیا معتادان به‌عشق به‌رابطه‌زناشویی هم اعتیاد دارند؟

گرچه‌در بسیاری مواقع، عشق و ارتباط زناشویی به‌نوعی همراه‌و مکمل یکدیگر هستند و فرایندهای شیمیایی مشابهی را در بدن باعث می‌شوند اما اعتیاد به‌عشق، لزوما با اعتیاد به‌این رابطه‌همراه‌و هم ردیف نیست. گرچه‌بررسی ها می‌گویند برخی افراد به‌هر دوی این موضوعات اعتیاد دارند اما پژوهشگران بر این باورند که‌هیچ ارتباط قطعی میان این دو وجود ندارد و خیلی افراد تنها به‌دلیل ماهیت عشق سراغ آن می‌روند و گاهی حتی نبود ارتباط زناشویی، تاثیری بر وجود این حس در آنها نمی گذارد. با همه‌اینها به‌نظر می‌رسد این گروه‌باید با مشاوره‌یک متخصص برای تجربه‌زندگی شاد و بدون دغدغه‌راهنمایی بگیرند.

پوستت را نکنند

کندن، خاراندن، فشار آوردن و با گوشه‌ناخن پوست را کندن، به‌نظر بی ضرر می‌آید اما نه‌همیشه. اعتیاد به‌کندن پوست شامل وسواس کندن و کشیدن پوست است حتی اگر باعث صدمه‌و خونریزی شود. برخی از این نوع معتادان از ناخن شان برای این کار استفاده‌می‌کنند و برخی هم وسایلی مانند قیچی به‌کار می‌برند. این معتادان گاهی تا 12ساعت در روز را صرف کندن پوست شان می‌کنند.

این بیماری تنها مربوط به‌قسمت خاصی از بدن نیست و می‌تواند دست ها، بازوها، صورت و تقریبا هر جای دیگری باشد. برخی هم رفتار وسواس گونه‌ای نسبت به‌قسمت خاصی از بدن دارند. برای بسیاری از افراد مبتلا این رفتار زمانی اتفاق می‌افتد که‌فرد تحت استرس قرار می‌گیرد و گاهی حتی به‌صورت ناخودآگاه‌این کار را انجام می‌دهد. بیشتر این نوع معتادان را نیز زنان تشکیل می‌دهند.

خرید حال تان را خوب می‌کند

تا به‌حال شده‌که‌به‌شما بگویند خیلی خرید می‌کنید؟ به‌نظر می‌رسد اعتیاد به‌خرید دست کم یک نفر از 20نفر را درگیر می‌کند. این نوع اعتیاد می‌تواند حتی برای حساب بانکی شما هم مخرب باشد، بنابراین چه‌چیزی باعث می‌شود شما به‌جای خرید اضطراری یک جفت کفش نو دیگر بخرید؟ چیزی که‌اتفاق می‌افتد این است که‌خرید باعث می‌شود بدن شما آندورفین آزاد کند که‌این باعث تحریک مرکز لذت در مغز شما می‌شود.

اعتیاد

بیشتر خانم ها به‌خرید اعتیاد دارند

یکی دیگر از دلایلی که‌معتادان به‌خرید را به‌فروشگاه‌ها می‌کشاند، این است که‌این کار احساسات منفی مانند غم و اندوه‌و افسردگی آنها را تسکین می‌دهد. اما از کجا باید فهمید که‌چه‌زمان عادت های خرید از کنترل خارج شده‌است. یکی از بارزترین نشانه‌ها این است که‌به‌طور مداوم بیشتر از بودجه‌ای که‌دارید، خرج کنید. این افراد شاید در ذهن شان این گونه‌باشد که‌کم خرج کنند اما کنترلی بر این تصمیم ندارند و این اتفاق بارها و بارها می‌افتد. معتادان به‌خرید این گونه‌خود را متقاعد می‌کنند که‌به‌آن چیزی که‌خریده‌اند نیاز داشته‌اند.

غذایی که‌به‌آن حساسیت دارید

بله‌درست است. شما ممکن است به‌چیزی که‌به‌آن حساسیت دارید معتاد باشید. این یک پدیده‌عجیب و غریب اما بسیار شایع است. وقتی به‌ریشه‌علمی این موضوع برگردید، خواهید دید که‌این عادت هم دقیقا مانند سایر موارد اعتیاد عمل می‌کند. هنگامی که‌شما به‌یک ماده‌غذایی واکنش آلرژیک نشان می‌دهید بدن مقدار زیادی آندورفین آزاد می‌کند و باعث شادی شما می‌شود. این حالت می‌تواند مانند مصرف داروها اعتیادآور باشد و شما مدام به‌دنبال این غذاها به‌منظور تکرار احساس خوبی که‌داشتید، هستید. این فرایند می‌تواند درنهایت تبدیل به‌اعتیاد به‌مواد آلرژیک شود. مواد غذایی که‌این حالت را ایجاد می‌کنند شامل شکلات، سویا، فرآورده‌های لبنی و گندم هستند.

اعتیاد به‌بازی

در میان جوانان یکی از شایع ترین انواع اعتیاد به‌اینترنت، اعتیاد به‌بازی های آنلاین است. به‌همین دلیل سازمانی به‌نام خط بازیکنان آنلاین تشکیل شده‌تا به‌معتادان به‌بازی های آنلاین کمک کند در 12مرحله‌بر اعتیادشان غلبه‌کنند

بیشتر بخوانید

کاهش استرس با رازک

کاهش استرس با رازک

علت و علامت یک بیمار روانی مالیخولیایی

علت و علامت یک بیمار روانی مالیخولیایی

خواب بدون استرس را تجربه کنید

خواب بدون استرس را تجربه کنید

حقایق اتاق درمان که قبل از ملاقات با مشاور باید بدانید

حقایق اتاق درمان که قبل از ملاقات با مشاور باید بدانید

عادت هایی که همیشه بد نیستند

عادت هایی که همیشه بد نیستند

حدید سنگی با خواص باورنکردنی برای جسم و روح

حدید سنگی با خواص باورنکردنی برای جسم و روح

اطلاعاتی درباره بیماری آلزایمر که نمی دانید

اطلاعاتی درباره بیماری آلزایمر که نمی دانید

دلیل اصلی عدم تمرکز و درمان راحت آن

دلیل اصلی عدم تمرکز و درمان راحت آن

چراغ خواب برای مغز بسیار مضر است

چراغ خواب برای مغز بسیار مضر است

کنترل بیماری ام اس با کاهش استرس

کنترل بیماری ام اس با کاهش استرس
مشاهده

مطالب بیشتر در سلامت روان

عدم تاثیر ازدواج بر بیماری روانی

عدم تاثیر ازدواج بر بیماری روانی

بهداشت روانی چیست و نبودش چه علامتی دارد؟

بهداشت روانی چیست و نبودش چه علامتی دارد؟

تغییرات مهم روانی و رفتاری دوران بلوغ + راهکار والدین

تغییرات مهم روانی و رفتاری دوران بلوغ + راهکار والدین

نشانه های افسردگی ؛ کدام برای زنان و کدام برای مردان ؟

نشانه های افسردگی ؛ کدام برای زنان و کدام برای مردان ؟

از بین بردن دلشوره و اضطراب

از بین بردن دلشوره و اضطراب

کودک شما هم اسباب بازی اش را می خورد؟

کودک شما هم اسباب بازی اش را می خورد؟

راه حلی برای افراد کم رو و خجالتی

راه حلی برای افراد کم رو و خجالتی

علائم افسردگی زمستانی ؛ شاید شما هم دارید !

علائم افسردگی زمستانی ؛ شاید شما هم دارید !

رازی در پس اختلالی به نام هویت جنسیتی

رازی در پس اختلالی به نام هویت جنسیتی

افسردگی، بیماری امروزی که فراموش شده

افسردگی، بیماری امروزی که فراموش شده

مطالب مرتبط

شما هم معتاد خرید کردن هستید اگر ...

شما هم معتاد خرید کردن هستید اگر ...

ترک اعتیاد مجلل بچه پولدارها + تصاویر

ترک اعتیاد مجلل بچه پولدارها + تصاویر

بررسی کامل اعتیاد جنسی در بین افراد متاهل

بررسی کامل اعتیاد جنسی در بین افراد متاهل

آزمایش عدم اعتیاد با نمونه مو !

آزمایش عدم اعتیاد با نمونه مو !

آیا شما هم به گوشی هوشمند خود اعتیاد دارید؟

آیا شما هم به گوشی هوشمند خود اعتیاد دارید؟

شوهر شما معتاد جنسی است ؟ + راه حل

شوهر شما معتاد جنسی است ؟ + راه حل

میشه به اینترنت اعتیاد داشت و ندونست؟

میشه به اینترنت اعتیاد داشت و ندونست؟

روش های ترک همیشگی اعتیاد به هروئین

روش های ترک همیشگی اعتیاد به هروئین

کمپ ترک اعتیاد افشار

کمپ ترک اعتیاد افشار

جامعه بدون اعتیاد: واقعیت یا رویا؟

جامعه بدون اعتیاد: واقعیت یا رویا؟

نشانه های ظاهری و رفتاری اعتیاد چیست ؟

نشانه های ظاهری و رفتاری اعتیاد چیست ؟

عوامل موثر دراعتیاد جوانان به مواد مخدر

عوامل موثر دراعتیاد جوانان به مواد مخدر

موبایلی که اعتیاد به اینترنت را از بین می برد

موبایلی که اعتیاد به اینترنت را از بین می برد

کمپ ترک اعتیاد به اینترنت  + تصاویر

کمپ ترک اعتیاد به اینترنت + تصاویر

از علائم اعتیاد به موبایل چه میدانید؟

از علائم اعتیاد به موبایل چه میدانید؟

بهره گیری از گیاهان دارویی برای درمان اعتیاد

بهره گیری از گیاهان دارویی برای درمان اعتیاد

با اعتیاد های زندگی روزمره چه کنیم؟

با اعتیاد های زندگی روزمره چه کنیم؟

اعتیاد عجیب یک جوان به گچ!

اعتیاد عجیب یک جوان به گچ!

درمان درد جسمی ترک اعتیاد با طب سنتی !

درمان درد جسمی ترک اعتیاد با طب سنتی !

کودکان افسرده و اعتیاد به مشروبات الکلی

کودکان افسرده و اعتیاد به مشروبات الکلی