بیشتر بخوانید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

جادوی سلامتی با میگو

جادوی سلامتی با میگو

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

سالم ترین پنیر صبحانه

سالم ترین پنیر صبحانه

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی
شب یلدا چی بخوریم سالم تره ؟
در شب یلدا بسیاری از افراد هیچ اهمیتی به تغذیه نمی دهند و انواع خوراکی های مختلف را مصرف می کنند، در صورتی که باید در شب یلدا برخی نکات تغذیه ای را به خوبی رعایت کرد.

توصیه‌های طب سنتی برای تغذیه‌و تنقلات شب یلدا

شب یلدا، طولانی ترین شب سال و یکی از آیین های کهن ماست. در این شب افراد دور هم جمع می‌شوند و با خوردن خوراکی های مختلف و صحبت کردن و گرفتن فال حافظ لحظه‌های شیرینی را کنار هم می‌گذرانند. خوراکی های شب یلدا متنوع و خوشمزه‌هستند و از هیچکدام نمی شود، گذشت اما بر طبق توصیه‌های طب سنتی نمی توان در شب یلدا همه‌خوراکی ها و غذاهای خوشمزه‌را مصرف نمود. در این بخش از بهداشت و سلامت مجله اینترنتی فنجان توصیه‌های طب سنتی برای شب یلدا را آورده‌ایم.

بایدها و نبایدهای خوراکی های شب یلدا طبق دستور طب سنتی

در شب یلدا اغلب ما ایرانی ها دور هم جمع شده‌و خوراکی های متنوعی مانند انواع میوه‌ها، آجیل و شیرینی و... مصرف می‌کنیم اما آیا این کار از نظر طب سنتی درست است؟

انار را با گلپر بخورید:

انار یکی از میوه‌های شب یلدا است. متخصصان طب سنتی توصیه‌می‌کنند انار هایی را مصرف کنید که‌رسیده‌تر و شیرین تر باشد زیرا از نظر مزاجی به‌اعتدال نزدیک تر است و باعث تولید خون و تقویت سلامت می‌شود. طبع انار سرد است و بهتر است آن را همراه‌با گلپر مصرف کنید تا دچار مشکل نشوید.

تنقلات شب یلدا

پسته‌و بادام بخورید:

مصرف تنقلاتی مانند مغزها (بادام، فندق، بادام زمینی، پسته‌و ...) که‌کم حجم و پرانرژی هستند در فصل زمستان برای کودکان و بزرگسالان توصیه‌می‌شود. از میان مغزها استفاده‌از مغز بادام بهتر است، زیرا به‌اعتدال نزدیک تر می‌باشد. بعد از بادام، مصرف پسته‌و پس از آن، بادام زمینی و فندق و بعد، گردو نباید به‌تنهایی و به‌مقدار زیاد خورده‌شود. مصرف پسته‌به‌دلیل خون ساز بودن و تقویت دستگاه‌گوارش توصیه‌می‌شود اما باید پسته را خوب بجوید. بهتر است مغزهای دارای پوست و تازه‌را بخرید و مصرف نمایید.

5 بادام، 8 پسته، 7 فندق و 1 قاشق غذاخوری کنجد و تخمه‌کدو یا آفتابگردان هریک 45 کیلوکالری انرژی دارند.

مراقب خوردن هندوانه باشید :

هندوانه‌یکی از میوه‌های شب یلدایی است که‌از قدیم الایام در سفره‌شب یلدا وجود داشته‌است. خواص هندوانه‌و فواید آن بر بدن پوشیده‌نیست اما این میوه‌باید در فصل خودش مصرف شود. طبع و مزاج هندوانه‌سرد و تر است و مزاج و طبع فصل زمستان نیز سرد و تر است بنابراین نباید در زمستان میوه‌هایی با طبع سرد مصرف نمود.

هندوانه‌ای که‌به‌جای رشد در دمای 20 درجه‌بالای صفر در هوا در چله‌زمستان و دمای بیست درجه‌زیر صفر مصرف می‌شود، آسیب رسان به‌بدن شما خواهد بود و برای سلامتی مضر است، خصوصاً سردمزاج ها که‌بیشتر آثار مضر را دریافت خواهند کرد. همچنین اطباء طب سنتی تاکید دارند در شب نباید هندوانه‌مصرف شود.

اگر می‌توانید حتما از خوردن هندوانه‌چشم پوشی کنید و برای تزیئن سفره‌از آن استفاده‌نمایید اما نخوردن هندوانه‌کار هر کسی نیست. اگر نمی توانید از هندوانه‌شب یلدا چشم پوشی کنید، بعد از خوردن هندوانه، از گل قند(ترکیب گل محمدی و خاک قند) و عسل به‌عنوان مصلح آن، استفاده‌کنید یا حتماً از آجیل های گرم مثل گردو، پسته، بادام، کشمش و مویز به‌مقدار زیادتر از حد معمول خود استفاده‌نمایید تا از سردی هندوانه‌بکاهد.

تغذیه‌سالم شب یلدا

میوه‌خشک بخورید :

میوه‌خشک از تنقلاتی است که‌خوردن آن در شب یلدا پسندیده‌است زیرا کمک کننده‌و بسیار سالم است و حتی اگراین میوه‌ها مخصول فصل دیگری باشند، به‌واسطه‌خشک شدن مصرف شان بی اشکال است. برگه‌هلو و یا زردآلو را زیاد نخورید و همراه‌آنها بهتر است از مواد گرم تر استفاده‌نمایید.

در کل نباید با این تصور که‌میوه‌های خشک هیچ کالری ندارند در مصرفشان زیاده‌روی کرد. مثلا هر 5 عدد انجیر، 8 برگه‌زردآلو، نصف لیوان توت خشک یا 2 قاشق غذاخوری کشمش، 60 کیلوکالری انرژی دارند.

شلغم و لبو بخورید:

مصرف شلغم های طبیعی و قهوه ای رنگ (شلغم های سفید و صورتی ماهیت متفاوتی دارند) در افزایش سلامت بدنتان مؤثر است. مصرف چغندر یا لبو، می‌تواند موجب یبوست شود، اما آبی که‌چغندر در آن پخته‌می‌شود، ملیّن طبع است؛ پس لبو را با کمی از آب آن میل نمایید.

نکات تغذیه‌ای شب یلدا

از کدو به‌جای هندوانه‌مصرف کنید:

به‌جای کدو، از هندوانه‌در شب یلدا استفاده‌نکنید. مصرف کدو بهتر از هندوانه‌می‌باشد، یکی از بهترین اشکال کدو به‌شکل تنوری پختن آن است. می‌توانید از کدو در غذاها استفاده‌کنید.

کشمش بخریم یا مویز:

حکما توصیه‌می‌کنند برای زمستان که‌طبع سردتر غالب است، از مویز که‌رطوبت بخشی کمتری نسبت به‌کشمش دارد، استفاده‌کرده‌و در فصل پاییز که‌طبع سرد و خشک دارد، مصرف کشمش را که‌مزاجی گرم و تر دارد توصیه‌میکنند.

انگور با دانه‌ریز و پوست نازک بخورید:

اگر انگور جزو میوه‌های شب یلدای شما است هنگام خرید آن انگورهایی با دانه‌ریز و پوست نازک را انتخاب نمایید. رازیانه و زیره مصلح خوبی برای انگور بوده‌و بهتر است پس از خوردن انگور، آب سرد خورده‌نشود.

خوراکی برای شب یلدا

انجیر خشک سفید بهتر است:

به‌جای مصرف انجیر سیاه‌توصیه‌می‎شود انجیر خشک سفید استفاده‌کنید. به‌ازای هر شش دانه‌انجیر، چهار عدد گردو میل شود زیرا مصلح انجیر، گردو می‌باشد.

به‌و سیب را با مصلحاتشان بخورید:

اگر به‌و سیب جزو میوه‌های یلدایی شما هستند، این دو میوه‌را مصرف کنید. سیب مقوی دل، مغز و معده‌است. مصلح سیب دارچین بوده‌و توصیه‌می‏ شود سیب را رنده‌کرده‌و با گلاب و دارچین میل کنید.میوه‌به، سنگین است بنابراین بهتر است آن را به‌صورت پرورده‌با عسل و بخارپز شده‌مصرف کنید.

پرتقال و نارنگی را همراه‌مویز بخورید:

مزاج پرتقال و نارنگی سرد است و بهتر است به‌همراه‌مویز مصرف شود. به‌جای خوردن پرتقال می‌توان مرغ را در آب پرتقال پخت تا علاوه‌بر استفاده‌از مزایای پرتقال، غذا نیز خوشمزه‌شود و هم سردی این میوه‌گرفته‌شود.

مواد غذایی برای شب یلدا

از خوردن شیرینی های خامه‌دار خودداری کنید:

خوردن شکلات و شیرینی های خامه‌ای کالری فراوانی وارد بدنتان میکند. به‌جای اینکه‌چای را با شیرینی یا شکلات بخورید آن را با چند عدد کشمش یا توت خشک یا یک عدد انجیر خشک بنوشید. حتی بهتر است در میان انواع شیرینی های تر به‌دنبال کوچکترین ها و کم خامه‌ترین ها باشید. در این شب چیپس، پفک و انواع اسنک نخورید.

فاصله‌زمانی بین خوردن شام و میوه‌را رعایت کنید:

شام را سبک و سر شب میل کنیدو بین خوردن شام و مواد دیگر فاصله‌دهید. شام باید در ساعت بعد از 5 و تا قبل از ساعت 8 خورده‌شود که‌متأسفانه‌اکثر مردم آن را به‌ساعات پایانی شب و زمان استراحت موکول می‌کنند. میل کردن شام در اول شب و با حجم کمتر سبب می‌شود بتوانید از خوراکی های شب چله‌استفاده‌کنید. حداقل دو ساعت فاصله‌زمانی بین خوردن شام یا میوه‌داشته‌باشید.خوردن مایعات با فاصله‌ای ازغذا یا میوه‌توصیه‌نمی شود.

ماهی غذای مناسبی برای شب یلدا نیست:

برای شام یلدا ماهی غذای مناسبی نیست و فاجعه‌و سردی است. به‌جای ماهی خورش هایی مانند قورمه‌سبزی بپزید و غذاهای سبک و کم حجم میل کنید. بهتر است از گوشت های لطیف مانند گوشت گوسفند استفاده‌نمایید. برای کم شدن غلظت گوشت می‌توان هنگامی پختن گوشت چند قاشق سرکه به‌آن اضافه‌کنند و اگر بخواهند لطیف تر شود می‌توانند آن را با آب نخود بپزید.

خوراکی های شب یلدا

زیاده‌روی نکنید:

در خوردن غذا و خوراکی های شب یلدا زیاده‌روی نکنید زیرا دچار دردسرهای زیادی خواهید شد. متخصصان طب سنتی، درهم خوری، روی هم خوری و پر خوری را در این شب منع کرده‌زیرا این کار به‌سلامت کبد، قلب و مغز ضرر می‌رساند.

از دمنوش ها استفاده‌کنید:

ایرانی ها بر حسب عادت در این شب چای زیادی می‌نوشند، به‌جای چای یا در کنار آن می‌توانید از دمنوش استفاده‌کنید. دمنوش ها فواید بسیاری را برای بدن دارند مانند دمنوش های بادرنجبویه و یا گل گاوزبان که‌باعث تقویت و بازسازی قلب و مغز و جلوگیری از سرماخوردگی می‌شود. دمنوش «به» نیز معده‌و به‌طور کلی دستگاه‌گوارش را تقویت می‌کند.

سرد مزاجان در شب یلدا مراقب خوردنی های خود باشند:

در پاسخ به‌سوال برخی از شما کاربران در این بخش از سلامت مجله اینترنتی فنجان باید بگوییم از نظر طب سنتی، خوردن یا آشامیدن خنکی جات همچون هندوانه، انار ترش، مرکبات ترش و... توصیه‌نمی شود. در این شب حساب مزاج خود را هم داشته‌باشید. افراد با مزاج سرد باید مراقب باشند که‌یا اصلا از این خوراکی ها را نخورند و یا در صورت میل کردن، از گرمی جاتی مانند چای یا عرق نعناع، چای دارچین یا زعفران شیرین شده‌با کمی نبات یا عسل شیرین استفاده‌نمایند یا بعد از غذا از پودر زیره‌سبز با کمی شکر استفاده‌کنند.

در صورت سرد بودن مزاج، کسالت و خواب آلودگی، مشکلات مفصلی مانند تورم و درد و اختلالات گوارشی مانند نفخ معده و روده‌و ... مخصوصا با مصرف سردی جات مانند هندوانه، لبنیات، ترشی جات، برگه‌ها و ... تشدید می‌شود.

تغذیه‌در شب یلدا

گرم مزاجان نیز مراقب باشند:

گرم مزاجان نباید در این شب در خوردن گرمیجات زیاده‌روی کنند و می‌توانند از خنکی جات استفاده‌کنند تا دچار غلبه‌حرارت، خارش و تحریک پوست، سوزش مقعد، تلخی دهان، سردرد و بی خوابی شبانه‌نشوند.

در آخر برای هضم غذا این کارها را انجام دهید:

اگر شب یلدا زیاده‌روی نمودید و خوراکی های خوشمزه‌یلدایی را بیش از حد مصرف کردید، در انتها از مختصری آب غوره یا آب لیمو یا کمی سرکه‌رقیق شده‌در آب جوش خنک شده‌استفاده‌نمایند تا به‌هضم این غذاهای سنگین کمک نماید.

پیاده‌روی بعد از خوردن نیز به‌هضم غذا کمک می‌کند. برای تقویت هضم و حرکات روده‌ها و سهولت دفع با روغن بادام شیرین یا زیتون شکم را ماساژ دهید، اینگونه‌که‌ابتدا روی شکم چند قطره‌روغن بادام شیرین یا زیتون بریزید و در جهت عقربه‌های ساعت حول ناف با دوایر متحد المرکز تدریجا بزرگ شونده‌ماساژ دهید.

برای کمک به‌تقویت و گرمی دستگاه‌گوارش و کمک به‌دفع مواد زائد، آخر شب یک لیوان عسلاب (ترکیب مساوی عسل با آب که‌جوشیده‌و موم آن گرفته‌شده‌است) مصرف شود.

در شب یلدا مراقب زمان خوابتان باشید:

بی خوابی و بیداری کشیدن در شب تنظیم و تعادل مزاج و بدن را بهم می‌ریزد به‌خصوص اگر با پرخوری و بدخوری نیز همراه‌باشد پس در شب یلدا در همان ساعتی که‌شب های گذشته‌می‌خوابیدید، بخوابید.

 

بیشتر بخوانید

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

پوست شفاف با تغذیه سالم

پوست شفاف با تغذیه سالم

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

آبمیوه هایی برای فصل سرما

آبمیوه هایی برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟
مشاهده

مطالب بیشتر در تغذیه

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

مطالب مرتبط

فلسفه خوردن هندوانه در شب یلدا چیست ؟

فلسفه خوردن هندوانه در شب یلدا چیست ؟

این خوردنی های شب یلدا ممنوع!

این خوردنی های شب یلدا ممنوع!

افرادی که شب یلدا نباید هندوانه بخورند!

افرادی که شب یلدا نباید هندوانه بخورند!

شب یلدا، آش چی بپزم؟

شب یلدا، آش چی بپزم؟

خطر سکته قلبی با خوردن هندوانه شب یلدا

خطر سکته قلبی با خوردن هندوانه شب یلدا

آداب و رسوم شب یلدا در جای جای ایران

آداب و رسوم شب یلدا در جای جای ایران

خرید در شب یلدا

خرید در شب یلدا

تبریکات عاشقانه شب یلدا

تبریکات عاشقانه شب یلدا

شعرهایی زیبا مخصوص شب یلدا

شعرهایی زیبا مخصوص شب یلدا

پیام های تبریک طنز و باحال شب یلدا

پیام های تبریک طنز و باحال شب یلدا

آداب و رسوم کرمانشاهی ها در شب یلدا

آداب و رسوم کرمانشاهی ها در شب یلدا

دسر و شیرینی هایی که شب یلدا میچسبه

دسر و شیرینی هایی که شب یلدا میچسبه

فلسفه شب یلدا ؛ جشن بلندترین شب سال

فلسفه شب یلدا ؛ جشن بلندترین شب سال

اینستاگرام بازیگران و چهره های مشهور در شب یلدا + تصاویر

اینستاگرام بازیگران و چهره های مشهور در شب یلدا + تصاویر

متن تبریک شب یلدا به دوست و آشنا

متن تبریک شب یلدا به دوست و آشنا

اس ام اس تبریک شب یلدا 94 - سری 3

اس ام اس تبریک شب یلدا 94 - سری 3

متن ادبی بسیار زیبا برای شب یلدا

متن ادبی بسیار زیبا برای شب یلدا

 تبریک شب یلدا در اینستاگرام ورزشکاران

تبریک شب یلدا در اینستاگرام ورزشکاران

اس ام اس تبریک شب یلدا 94 - سری 2

اس ام اس تبریک شب یلدا 94 - سری 2

اس ام اس تبریک شب یلدا 92 - سری 1

اس ام اس تبریک شب یلدا 92 - سری 1