بیشتر بخوانید

تاثیر نگران کننده وای فای بر باروری مردان

تاثیر نگران کننده وای فای بر باروری مردان

در خانه ژل ضدعفونی کننده دست بسازید + آموزش

در خانه ژل ضدعفونی کننده دست بسازید + آموزش

صابون زردچوبه برای چی خوبه + روش تهیه خانگی

صابون زردچوبه برای چی خوبه + روش تهیه خانگی

پادشاه روغن های گیاهی را بشناسید

پادشاه روغن های گیاهی را بشناسید

باورهای غلط درباره “افزایش قد”

باورهای غلط درباره “افزایش قد”

اتفاق بدی که 10 ساعت بعد زدن لاک به ناخن در بدن می افتد!

اتفاق بدی که 10 ساعت بعد زدن لاک به ناخن در بدن می افتد!

درد مزمن استخوان عاقبت نوشیدن زیاد چای

درد مزمن استخوان عاقبت نوشیدن زیاد چای

تشدید ایجاد سنگ کلیه با شروع فصل گرما

تشدید ایجاد سنگ کلیه با شروع فصل گرما

انواع “سر درد” ها و روش های درمان سردرد های مختلف

انواع “سر درد” ها و روش های درمان سردرد های مختلف

کدام نوع تب سنج دقیق تر است ؟

کدام نوع تب سنج دقیق تر است ؟
کدام نوع تب سنج دقیق تر است ؟
تب سنج ها انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی ها و کاربرهای متفاوتی دارند. پس قبل از خرید تب سنج با انواع آن آشنایی کامل داشته باشید.

انواع تب سنج و روش صحیح اندازه‌گیری تب

انواع مختلفی از تب سنج ها موجود می‌باشند . به‌همین دلیل قبل از اینکه‌آن ها را خریداری کنید ، بهتر است که‌در مورد این محصولات و انواع مختلف اطلاعات کافی داشته‌باشید.

باید هر نوع از تب سنج ها را بشناسید و کاربردهای متفاوت آن ها را بدانید. این تب سنج ها معمولاً تنظیمات متفاوتی دارند و انواع مختلفی از آن ها در دسترس می‌باشد.

هر تب سنجی برای اندازه‌گیری صنعتی مناسب نیست . به‌همین دلیل باید نیاز خود را شناسایی کرده‌و تب سنج متناسب با آن را خریداری کنید . در این قسمت از سلامت مجله اینترنتی فنجان انواع تب سنج ها و روش صحیح اندازه‌گیری از طریق آن ها را به‌شما معرفی خواهیم کرد.

انواع تب سنج و روش استفاده‌از آن ها را بدانید

تب سنج های ستونی یا پروب

این تب سنج ها به‌راحتی در دسترس می‌باشند و رایج ترین نوع تب سنج است . آن ها به‌سرعت دمای موجود در غذا، مایعات و جامدات را می‌خوانند . این تب سنج ها اغلب با درجه‌بندی همراه‌هستند و به‌همین دلیل استفاده‌از آنها راحت است.

همچنین می‌توان در تست نمونه‌های بهداشتی، اجناس و لابراتوار ها از آن ها استفاده‌کرد. انواع مختلفی از این تب سنج در دسترس می‌باشد .

یکی از انواع آن ها تب سنج پروب ثابت است که‌معمولاً با یک قلم همراه‌است و ارزان تر و ساده‌تر می‌باشد و دیگری تب سنج بی سیم است که‌اغلب پیچیده‌تر از نوع قبلی است و یک کابل حداقل یک متری دارد . ویژگی های آن متنوع می‌باشد . آلارم ها و طراحی تاشوی این تب سنج ، جزء ویژگی های اضافی آن است . همچنین برای کارهای تخصصی مورد استفاده‌قرار می‌گیرد.

فواید تب سنج پروب، حمل و نقل راحت است . سایزهای مختلف این تب سنج از جنس فلز است و دقت بالا دارد و طیف اندازه‌گیری های آن مختلف است.

پروب تب سنج

تب سنج فروسرخ

تب سنج های فروسرخ یکی دیگر از انواع تب سنج ها می‌باشند که‌اندازه‌گیری مستقیم ندارند . این ویژگی آنها باعث شده‌است که‌بهترین ابزار برای اندازه‌گیری سطوح پایین و یا بالا محسوب شود . همچنین برای سیستم های لیزری مورد استفاده‌قرار می‌گیرند.

ساختار این تب سنج معمولاً بسیار پیچیده‌است و به‌همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که‌در مورد آن، اطلاعات کسب کنید زیرا در کارهای اتوماتیک، سیستم های تهویه‌هوا بسیار مورد استفاده‌است . پروسه‌های کارخانه‌ای که‌معمولا در دمای بالا انجام می‌شود نیز از این نوع تب سنج استفاده‌می‌کنند.

فواید این تب سنج این است که‌مجبور نیستید آن را با محیط مورد نظر برای اندازه‌گیری دما تماس دهید . دقت این تب سنج نیز بسیار بالا است و طیف وسیعی را اندازه‌گیری می‌کند.

تب سنج های نوع K

این تب سنج ها یکی از انواع خاص تب سنج می‌باشند ، دمای بسیار بالا را اندازه‌گیری می‌کنند و در آزمایشگاه‌ها و صنعت مورد استفاده‌قرار می‌گیرند . این نوع از تب سنج ها معمولاً دقت بسیار بالایی دارند.

همچنین می‌توانند در محیط های مختلف استفاده‌شوند . این تب سنج ها معمولاً از فلز ساخته‌شده‌اند و دارای چند میله‌خاص هستند که‌هر میله‌برای یک هدف به‌کار رفته‌است.

فواید این تب سنج ، اندازه‌گیری طیف دمای بالا، دقت بالا ، سرعت پاسخ بالا و میله‌های قابل تعویض می‌باشد که‌معمولاً برای هر محیطی مورد استفاده‌قرار می‌گیرد . همچنین انواع سنسورهای دوگانه‌نیز در این تب سنج وجود دارد که‌می‌توان دقت دما های تشخیصی در آن ها را با یکدیگر مقایسه‌کرد.

دماسنج های دیتا لوگر

این دماسنج ها طیف های مختلفی را نشان می‌دهند و زمانی که‌فعال می‌شوند ، دما را در محیط اندازه‌گیری کرده‌و آن را در حافظه‌ثبت می‌کنند و همچنین می‌توانند دیتا تولید کنند و آن را روی گراف نشان دهند.

بیشتر این دماسنج ها می‌توانند روی کامپیوتر ، لپ تاپ و یا تبلت قرار بگیرند . طراحی آن ها اجازه‌می‌دهد که‌سطح دمای بالا را در محیط های مختلف با دمای پایدار ثبت کنند . دیتالوگرها معمولاً در انبارها ، ماشین های حمل و نقل و لابراتوارها مورد استفاده‌قرار می‌گیرند.

فواید دیتالاگر ثبت دما حتی در نامه‌ها یا گزارش های کاغذی ،دارای آلارم قابل تنظیم ، انتخاب سرعت لوگ شدن، زمان شروع و حالت لوگین بالا، آنالیز اطلاعات نرم افزاری و نمایش آن و طیف اندازه‌گیری مختلف همراه‌با دقت بالا می‌باشد.

دماسنج دیتالاگر

برچسب های دماسنج

برچسب های دماسنج نشان دهنده‌دما را نمی توان نوعی از دماسنج معرفی کرد اما این لوازم می‌توانند برای اندازه‌گیری دما کاربردی محسوب شوند . این برچسب ها به‌صورت فویلی هستند که‌برای فرآیندهای مختلفی که‌نیاز به‌اندازه‌گیری زمان دارند ، مثل استرلیزه‌کردن مناسب می‌باشند و همچنین می‌توانند دما را به‌طور دقیق نشان دهند.

انواع مختلفی از آن ها در بازار وجود دارد که‌کاملاً ارزان قیمت می‌باشد و ثبت دمای پایدار را با دقت بالا انجام می‌دهد . بخش های مختلف این برچسب ها حساس هستند . رایج ترین مدل های آن نیز برگشت ناپذیر هستند ، یعنی فقط یک بار می‌توان از آن استفاده‌کرد.

فواید این برچسب ها این است که‌طیف زمان را هم به‌سانتیگراد و هم فارنهایت نشان می‌دهند . روی این برچسب ها روغنی است و در مقابل آب مقاوم می‌باشد . تغییر رنگ در آن برگشت ناپذیر است . بعد از استفاده‌می‌توانید آن را به‌راحتی دور بیندازید.

تب سنج با سنسور دوگانه

این تب سنج ها در محیط داخل و خارج از خانه‌مورد استفاده‌قرار می‌گیرند و می‌تواند اطلاعات مختلفی را نشان دهد . آن ها دو عدد میله‌دارند . این میله‌ها شکل های متنوعی دارند. رایج ترین آن ها یک میله‌داخلی است که‌خودش مجهز به‌یک میله‌خارجی می‌باشد که‌با سیم به‌یکدیگر وصل شده‌اند.

میله‌خارجی را می‌توان در فاصله‌طولانی با یونیت قرار داد. بعضی از میله‌های خارجی بدون سیم هستند . صفحه‌نمایش آن ها می‌تواند همزمان دماهای مختلف را نشان دهد. رایج ترین کاربرد آن ها در فیزیک می‌باشد.

این تب سنج ها در اتاق های انباری و کلاس درس مورد استفاده‌قرار می‌گیرند . قیمت آن ها نیز ارزان است و جایگزین خوبی برای دستگاه‌های آنالوگ می‌باشد اما اگر قرار است که‌استفاده‌های تخصصی از آن داشته‌باشید ، بهتر است که‌از یک دماسنج دیگر استفاده‌کنید.

فواید این دستگاه‌این است که‌می‌تواند در مکان های مختلف ، همزمان دماهای متفاوت را اندازه‌گیری کند و همچنین تغییرات دما را به‌خوبی نشان می‌دهد . هر سنسور قادر به‌نمایش دمای مورد نظر می‌باشد. می‌توان آن را به‌راحتی روی دیوار و یا میز نصب کرد. طیف اندازه‌گیری آن نیز متنوع است و دقت بالایی دارد.

تب سنج های آنالوگ

تب سنج های آنالوگ اغلب جزء ارزان ترین و رایج ترین انواع تب سنج ها هستند . آن ها برای استفاده‌در داخل خانه‌و کارهای غیر تخصصی مناسب می‌باشند که‌نیاز به‌دقت بسیار بالایی ندارد . معمولاً این نوع از تب سنج ها حاوی مایع هستند و اجزای فلزی دارند . صفحه‌نمایش آن ها نیز مقیاس بندی شده‌می‌باشد.

فواید این تب سنج ها این است که‌به‌سادگی قابل خواندن هستند ، دما را همزمان به‌صورت فارنهایت و سانتیگراد نشان می‌دهند ، به‌راحتی روی دیوار نصب می‌شوند، نگهداری سختی ندارند و دقت اندازه‌گیری آن ها نیز بالا است.

تب سنج های آنالوگ

تب سنج های دیجیتالی

تب سنج های دیجیتالی دقیق ترین نتایج دمایی را به‌ما نشان می‌دهند که‌در شکل ها و سایزهای مختلفی در دسترس هستند و می‌توان آن ها را در مکان های مختلفی مثل خواربار فروشی، داروخانه‌و غیره‌استفاده‌کرد. همچنین باید یاد بگیرید که‌چگونه‌اعداد روی آن را بخوانید.

در انتهای این تب سنج ها یک سنسور قرار دارد که‌به‌بدنه‌وصل شده‌و می‌تواند دمای بدن را نشان دهد. تب سنج دیجیتالی ، تب سنج دو قسمتی می‌باشند. از این تب سنج می‌توان از طریق سه‌راه‌استفاده‌کرد :داخل دهان ، داخل مقعد و زیر بازو . البته‌باید مراقب باشید که‌از یک تب سنج هم برای دهان و هم برای مقعد استفاده‌نکنید.

تب سنج الکتریکی گوش

این تب سنج دمای داخل گوش را از طریق خواندن گرمای داخل اندازه‌گیری می‌کند . همچنین بهترین وسیله‌برای داخل گوش محسوب می‌شود . برای کودکانی که‌کم کم در حال رشد می‌باشند ، بسیار راحت استفاده‌می‌شود . نوزادان سه‌ماه‌یا کوچکتر نیز می‌توانند از فواید این تب سنج استفاده‌کنند. اگر مواد داخل گوش نوزاد بیش از حد زیاد باشد، نتایج دقیق نخواهد بود.

دوربین های تصویربرداری دمایی

نمی توان این نوع از دوربین ها را به‌طور قطع یک تب سنج معرفی کرد اما بعضی از کاربردهای آن اندازه‌گیری دما می‌باشد . این دوربین ها می‌توانند گرما و سرما را در محیط های مختلف شناسایی کنند و همچنین مشکلات پنهانی را تشخیص دهند.

این دوربین های دمایی کاربردهای متنوعی دارند و به‌راحتی رطوبت و نشتی را پیدا می‌کنند . همچنین میزان از دست رفتن انرژی و مشکلات الکتریکی را به‌خوبی تشخیص می‌دهند.

فواید این نوع از دوربین ها این است که‌به‌راحتی می‌توانند عکس ها را برای لپ تاپ یا کامپیوتر دانلود کنند، اطلاعات آن ها به‌خوبی گزارش شود، توانایی پیدا کردن مشکل در آنها بالا است و صفحه‌نمایش آنها متغیر می‌باشد. بعضی از مدل های آن ها می‌تواند دمای بازتابی را به‌خوبی نشان دهد . دقت این دستگاه‌ها نیز نسبتاً بالا می‌باشد.

دوربین تصویربرداری دمایی

تب سنج پیشانی

تب سنج های پیشانی همچنین برای اندازه‌گیری دما استفاده‌می‌شوند اما به‌اندازه‌تب سنج های دیجیتالی قابل اعتماد نیستند . این تب سنج ها را روی پیشانی قرار می‌دهند و می‌توانند دمای سر را اندازه‌گیری کنند.

تب سنج جیوه‌ای و شیشه‌ای

تب سنج جیوه‌ای دارای یک لوله‌شیشه‌ای می‌باشد که‌داخل آن جیوه‌قرار گرفته‌است . این لوله‌را زیر زبان قرار می‌دهند . دمای بدن باعث می‌شود که‌جیوه‌داخل لوله‌بالا برود. چایی که‌جیوه‌از بالا رفتن متوقف می‌شود ، دقیقاً دمای بدن می‌باشد . تب سنج های جیوه‌ای بسیار رایج هستند.

تب سنج های دیجیتالی کم تر در دسترس می‌باشند زیرا به‌راحتی شکسته‌می‌شوند و خطر جیوه‌و شیشه‌شکسته‌آن ها بالا است . به‌همین دلیل اگر تب سنج جیوه‌ای دارید ، آن را در مکانی امن قرار دهید و اجازه‌ندهید که‌کودکان از آن استفاده‌کنند.

علاوه‌بر این که‌باید تب سنج های متنوع را بر اساس کاربردهایشان انتخاب کرد ، همچنین باید یاد بگیرید که‌چگونه‌دقت بالای تب سنج ها را بسنجید.

دقت ردیابی این تب سنج ها می‌تواند در استانداردهای بالا متفاوت باشد . سنجش میزان دقت آن ها نیز متفاوت می‌باشد . همچنین باید کار کردن با آن ها را یاد بگیرید . بعضی از این تب سنج ها استثنائاتی دارند که‌باید به‌دقت مورد بررسی قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید

هضم گوشت قرمز با خوردن سبزی

هضم گوشت قرمز با خوردن سبزی

نمک، عامل فشار خون بالا

نمک، عامل فشار خون بالا

8 غذای آلوده ای که زیاد مصرف می کنیم

8 غذای آلوده ای که زیاد مصرف می کنیم

افرادی که رایحه درمانی برایشان واجب است

افرادی که رایحه درمانی برایشان واجب است

10 چیز که انگشتان پایتان آرزو دارند بدانید

10 چیز که انگشتان پایتان آرزو دارند بدانید

سالم ترین روش دم کردن چای

سالم ترین روش دم کردن چای

تفاوت اصلی درد کمر با درد کلیه چیست؟

تفاوت اصلی درد کمر با درد کلیه چیست؟

خاصیت ضد سرطانی هسته انگور

خاصیت ضد سرطانی هسته انگور

رابطه شروع میگرن با رعد و برق

رابطه شروع میگرن با رعد و برق

خون و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید

خون و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید
مشاهده

مطالب بیشتر در تازه های سلامت

بارداری بدون داشتن تخمدان!!

بارداری بدون داشتن تخمدان!!

کشف دو گروه خونی جدید

کشف دو گروه خونی جدید

رازهای کوتاه ولی بزرگ برای طول عمر و زندگی شاد

رازهای کوتاه ولی بزرگ برای طول عمر و زندگی شاد

فواید جالب و خواص جالب تر الماس

فواید جالب و خواص جالب تر الماس

لنز چشم و صدمات و عوارضی که به قرنیه می زند

لنز چشم و صدمات و عوارضی که به قرنیه می زند

8 مواد غذایی برتر جهان

8 مواد غذایی برتر جهان

ویتامینی که باعث سکته می شود

ویتامینی که باعث سکته می شود

6 نکته در مورد سردرد

6 نکته در مورد سردرد

به راحتی از شر آبریزش بینی خلاص شوید

به راحتی از شر آبریزش بینی خلاص شوید

5 درس از سلامت در سال 2012

5 درس از سلامت در سال 2012

مطالب مرتبط

روش استفاده از دماسنج در اندازه گیری تب کودک

روش استفاده از دماسنج در اندازه گیری تب کودک

دمای نرمال بدن را کی و از کدام عضو اندازه گیری کنیم؟

دمای نرمال بدن را کی و از کدام عضو اندازه گیری کنیم؟

8 باید مهم برای گرفتن فشار خون دقیق در خانه

8 باید مهم برای گرفتن فشار خون دقیق در خانه

کدام نوع نمک سالم تر است؟

کدام نوع نمک سالم تر است؟

علامتی که میگوید تب کودکتان جدی است

علامتی که میگوید تب کودکتان جدی است

نوزاد متولد کدام فصل باهوش تر است ؟

نوزاد متولد کدام فصل باهوش تر است ؟

خط کشی جالب برای اندازه گیری جهان + عکس

خط کشی جالب برای اندازه گیری جهان + عکس

راهنمای خرید بخاری؛ کدام نوع مطمئن تر است؟

راهنمای خرید بخاری؛ کدام نوع مطمئن تر است؟

تب کردن برای بدن مهم و مفیده چون .... !!

تب کردن برای بدن مهم و مفیده چون .... !!

پایین آوردن “تب کودک” در خانه بدون مصرف دارو

پایین آوردن “تب کودک” در خانه بدون مصرف دارو

نکته ای مهم در مورد دمای اتاق نوزاد

نکته ای مهم در مورد دمای اتاق نوزاد

مطمئن ترین روش پیشگیری طبیعی از بارداری کدام است؟

مطمئن ترین روش پیشگیری طبیعی از بارداری کدام است؟

انواع پاچنبری نوزادان ؛ درمان کدام نوع سخت تر است؟

انواع پاچنبری نوزادان ؛ درمان کدام نوع سخت تر است؟

پایین آوردن سریع تب بزرگسالان و کودکان بدون دارو در خانه

پایین آوردن سریع تب بزرگسالان و کودکان بدون دارو در خانه

تشخیص رسیده بودن سیب با دستگاه جدید! + عکس

تشخیص رسیده بودن سیب با دستگاه جدید! + عکس

علت خاموشی ناگهانی برق لباسشویی چیست ؟

علت خاموشی ناگهانی برق لباسشویی چیست ؟

“تب در بارداری” بلای جان و فوق العاده خطرناک

“تب در بارداری” بلای جان و فوق العاده خطرناک

کدام نوع بیماری هپاتیت از همه خطرناک تر است؟ + علائم

کدام نوع بیماری هپاتیت از همه خطرناک تر است؟ + علائم

وقتی تب و لرز داریم برای درمان چه کنیم ؟

وقتی تب و لرز داریم برای درمان چه کنیم ؟

انواع علائم حیاتی انسان و روش تست هرکدام

انواع علائم حیاتی انسان و روش تست هرکدام