بیشتر بخوانید

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و دوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و دوم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیست و چهارم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیست و چهارم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در هفته 25 بارداری

وضعیت مادر و جنین در هفته 25 بارداری

اندازه جنین در هفته 26 بارداری و مراقبتهای لازم در این هفته

اندازه جنین در هفته 26 بارداری و مراقبتهای لازم در این هفته

وضعیت مادر و جنین در هفته27 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته27 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته 29 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته 29 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در “هفته 28 بارداری” و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در “هفته 28 بارداری” و مراقبتهای لازم

رشد جنین در هفته 31 ام بارداری و مراقبتهای لازم

رشد جنین در هفته 31 ام بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و سوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و سوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در هفته 30 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت جنین و مادر در هفته 30 بارداری و مراقبتهای لازم
کدام روش درمان ناباروری و نازایی برای شما بهتر است؟
امروزه روش های بسیاری برای درمان ناباروری وجود دارد که با توجه به مشکل زن و مرد یکی از درمان ها را باید انتخاب کنند.

انواع روش های درمان ناباروری و نازایی در طب نوین

ناباروری و نازایی درمان می‌شود. با روش هایی مثل تلقیح درون و خارجی رحمی، تزریق اسپرم داخل تخمک، اهدای جنین و دهها روش دیگر که‌در ابتدا باید بدانیدبدن شما شرایط کدامیک را برای باردار شدن می‌پزیرد. امروزه‌برای درمان ناباروری از روش های نوین ابداعی استفاده‌می‌شود.

این تکنیک ها که‌بسته‌به‌علت ناباروری در زوجه‌به‌کار گرفته‌می‌شوند. روش های درمانی نوین تنوع زیادی دارند که‌در ادامه‌این بخش از سلامت جنسی مجله اینترنتی فنجان تمامی راههای درمان ناباروری و نازایی را برایتان خواهیم گفت.

درمان نازایی

درمان ناباروری با روش های نوین 

درمان های نوین نازایی و ناباروری در زنان و مردان

درمان ناباروری به‌موارد زیر بستگی دارد: 

  • علت بروز نازایی
  • در چه‌مدت نابارور بوده‌اید
  • سن شما و والدینتان
  • ترجیحات شخصی 

برخی علل ناباروری ممکن است اصلاح شود.در مواردی که‌بارداری به‌خودی خود اتفاق می‌افتد، زوج ها اغلب می‌توانند از طریق استفاده‌از فن آوری تولید کننده‌به‌بارداری به‌یک بارداری دست یابند. درمان ناباروری ممکن است شامل تعهدات مالی، فیزیکی، روانی و زمان باشد.

علل ناباروری

درمان ناباروری در خانم ها و آقایان 

درمان ناباروری برای مردان: 

گزینه‌های مردان می‌توانند شامل درمان برای مشکلات جنسی عمومی یا فقدان اسپرم سالم باشند.درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 تغییر عوامل سبک زندگی: 

بهبود سبک زندگی و عوامل رفتاری می‌تواند شانس بارداری را بهبود بخشد، از جمله‌کاهش انتخاب داروها، کاهش / حذف مواد مضر، بهبود فرکانس و زمان بندی روابط، ایجاد ورزش منظم و بهینه‌سازی عوامل دیگری که‌ممکن است به‌باروری آسیب برسانند.

 داروها: 

داروهای خاصی ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم و احتمال دستیابی به‌یک دوره‌بارداری موفق شوند. این داروها ممکن است عملکرد پروستات شامل تولید اسپرم و کیفیت را افزایش دهند.

ناباروری مردان

روش های درمانی برای ناباروری مردان

 جراحی: 

در شرایط انتخاب، جراحی ممکن است قادر به‌معکوس کردن انسداد اسپرم و احیای باروری باشد.در موارد دیگر، درمان جراحی واریکوسل ممکن است شانس کلی برای بارداری را بهبود بخشد.

 بازیابی اسپرم: 

این تکنیک ها باعث می‌شود که‌اسپرم در هنگام انزال مشکلی داشته‌باشد یا زمانی که‌اسپرم در مایع انزالی وجود نداشته‌باشد. همچنین ممکن است از آن ها در مواردی استفاده‌شود که‌در آن تکنیک های تولید کننده‌به‌کمک روش های تولید مثل کاهش یا غیر عادی هستند.

اسپرم مردان

انواع درمان های ناباروری برای آقایان 

درمان ناباروری برای زنان: 

اگرچه‌ممکن است یک زن تنها به‌یک یا دو روش درمانی برای احیای باروری نیاز داشته‌باشد، اما قبل از اینکه‌قادر به‌درک آن باشند، ممکن است چندین نوع درمان مختلف مورد نیاز باشد.

 تحریک تخمک گذاری با داروهای باروری:

 داروهای باروری یک درمان اصلی برای زنانی هستند که‌ناشی از اختلالات تخمک گذاری میباشند.این داروها قانون تخمک گذاری را تعدیل می‌کنند.با پزشک خود درباره‌گزینه‌های دارویی باروری، از جمله‌مزایا و خطرات هر نوع آن صحبت کنید.

علل ناباروری زنان

درمان ناباروری و نازایی برای زنان

 لقاح مصنوعی (IUI) یا همان تلقیح درون رحمی:

 

در طول IUI، اسپرم سالم به‌طور مستقیم در رحم قرار می‌گیرد، در حالی که‌تخمدان زن یک یا چند تخمک را آزاد می‌کند تا بارور شود. بسته‌به‌دلایل ناباروری، زمان بندی اش می‌تواند با چرخه‌طبیعی شما یا با داروهای باروری هماهنگ شود.

تلقیح درون رحمی در دو مورد انجام می‌شود:

مورد اول :هنگامی که‌مرد دارای مشکلاتی مانند :کمی حجم مایع اسپرم، کم بودن تعداد اسپرم، کمی تحرک اسپرم یا کاهش میل جنسی است.

مورد دوم :هنگامی که‌زن دارای مشکلات ترشح گردن رحم و اختلال ایمنی منجر به‌ناباروری است و یا نمی تواند مقاربت طبیعی به‌دلیل درد و شرایط خاصی مانند واژینسیموس داشته‌باشد.

این روش ساده‌و بدون درد است و بدون نیاز به‌بیهوشی انجام می‌گیرد . در آمیزش طبیعی فقط 10 درصد از اسپرم ها از واژن به‌گردن رحم می‌رسند اما در روش IUIاز مرد مایع اسپرم می‌گیرند و بدین طریق اسپرم های بیشتر و با کیفیت تری به‌داخل رحم وارد می‌شوند و اینگونه‌شانس باروری افزایش می‌یابد.

بچه‌دار نشدن

از چه‌روشی برای درمان ناباروری همسرم استفاده‌کنم؟

درمان ناباروری و نازایی با اهدای جنین

در دو مورد اهدای جنین انجام می‌شود:

مورد اول :وقتی مرد مشکل ناباروری دارد و قادر به‌تولید اسپرم نیست .

مورد دوم :در زوج هایی که‌روش های درمان ناباروری به‌هر دلیلی مکرربا شکست روبرو شده‌باشد اما زن از نظر سن و ارگان های بتواند جنین اهدایی را در رحم خود پرورش دهد.

روند اهدای جنین

زوجین بعد از مراجعه‌به‌مرکز ناباروری و اطلاع از عدم موفقیت روش های درمان ناباروری ، از آنجا نامه‌ای برای دادگاه‌خانواده‌و پزشکی قانونی دریافت می‌کنند. پزشکی قانونی و دادگاه‌بعد از بررسی لازم موافقت را با صدور مجوز این کار نشان می‌دهد سپس زوجین می‌توانند با ارائه‌مجوز به‌مرکز نگهداری جنین های اهدایی مراجعه‌نمایند یا اهداکننده‌جنین را خود معرفی نمایند.

اهدای جنین

تکنیک های درمانی ناباروری و نازایی

درمان ناباروری با با استفاده‌از تکنولوژی

جراحی احیای باروری: 

مشکلات رحمی مانند پولیپ آندومتر، سپتوم رحم یا بافت اسکار داخل رحمی را می‌توان با جراحی هیستروسکوپی درمان کرد.

 با کمک فن آوری باروری:

 تکنولوژی باروری (ART) یک درمان باروری است که‌در آن تخمک و اسپرم به‌کار گرفته‌می‌شوند.یک تیم بهداشت و درمان شامل پزشکان، روانشناسان، جنین شناسان، تکنسین های آزمایشگاه، پرستاران و متخصصان بهداشتی متحد است که‌با یکدیگر هم کاری کنند تا به‌زوج هایی که‌بارور نمیشوند، کمک کنند.

 لقاح مصنوعی (IVF) شایع ترین تکنیک ART است:

 چنانچه‌در ادامه‌این بخش از مجله اینترنتی فنجان بیشتر توضیح خواهیم داد لقاح مصنوعی شامل تحریک و بازیابی تخمکهای بالغ مختلف از یک زن، بارور کردن آن ها با اسپرم مرد در یک ظرف در یک آزمایشگاه‌و دادن جنین در رحم سه‌تا پنج روز پس از لقاح است.

ivf بارداری

فن آوری های جدید برای درمان ناباروری

درمان ناباروری و نازایی با لقاح خارجی رحمی (IVF)

از روش IVF در صورت انسداد لوله‌های رحمی، چسبندگی های حفره‌لگنی، تعداد کم اسپرم و تحرک پایین اسپرم و در همه‌شرایطی که‌اسپرم به‌تخمک در رحم نرسد ، استفاده‌می‌کنند.

در این روش از زن طی یک بیهوشی کوتاه‌و موقت تخمک و از مرد اسپرم میگیرند سپس در آزمایشگاه‌اسپرم و تخمک را کنار هم قرار می‌دهند تا اسپرم خود وارد تخمک شود و تخمک را بارور کند و جنین تشکیل گردد.

سپس جنین تک سلولی با تقسیم پی در پی جنین چندسلولی را به‌وجود می‌آورد. سپس جنین را پس از 48 تا 72 ساعت به‌رحم زن انتقال می‌دهند تا لانه‌گزینی کرده‌و بارداری انجام گردد.

چهار مرحله‌انجام عمل IVF :مرحله‌اول، تحریک تخمدان، مرحله‌دوم، تخمک گیری، مرحله‌سوم:لقاح اسپرم و تخمک، مرحله‌چهارم:انتقال جنین.

مزایای IVF

افزایش خطر بروز ناهنجاری های کروموزومی در نوزاد به‌علت بالا بودن سن مادر و وجود بیماری های ژنتیکی در زوج ها می‌باشد . در صورت تشخیص ناهنجاری در جنین، تصمیم گیری برای سقط جنین برای زوجین مشکل است.

قبل از انتقال جنین، عمل لقاح قابل مشاهده‌است و اگر اسپرم با تخمک لقاح پیدا نکند، دفعات بعد می‌توان در شرایط لقاح تغییر ایجاد کرد. در صورتی که‌بیمار فاقد لوله‌های رحمی باشد بدون مشکل، عمل IVF انجام می‌شود.

راه‌بچه‌دار شدن

راه‌حل مشکل نازایی و درمان ناباروری

بهترین درمان ها برای مشکل ناباروری 

محدودیت IVF

به‌علت پایین بودن کیفیت تخمک های زن میزان بارداری در زنان بالای 40 سال کاهش می‌یابد.

تکنیک های دیگر گاهی در یک چرخه‌لقاح مصنوعی به‌کار می‌رود، مانند:

 تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمیک (ICSI) یا میکرو اینجکشن :

یک اسپرم سالم به‌طور مستقیم به‌یک تخمک بالغ تزریق می‌شود. ICSI اغلب زمانی مورد استفاده‌قرار می‌گیرد که‌کیفیت یا کمیت اسپرم کم و بد باشد، یا اگر IVF شکست خورده‌باشدو در این حالت می‌توان کار را انجام داد.این روش به‌کاشت جنین در آستر رحم کمک می‌کند با باز کردن پوشش بیرونی جنین اتفاق میفتد.

روش میکرواینجکشن زمانی به‌کار می‌رود که‌اسپرم مرد از نظر تعداد، تحرک یا شکل کیفیت نداشته‌باشد و یا انجام عمل IVF با موفقیت نباشد . این روش دارای مراحل تحریک تخمدان، تخمک گیری، تزریق اسپرم داخل تخمک و لقاح و انتقال جنین است و در آن برای تشکیل جنین در محیط آزمایشگاه‌یک اسپرم به‌داخل یک تخمک تزریق می‌کنند و سپس لقاح و تقسیم سلولی صورت می‌گیرد.

درمان ناباروری و نازایی با تشخیص بیش از لانه‌گزینی جنین (PGD) دارد . قبلا از روشی موسوم (PND) به‌برای بررسی ناهنجاری های کروموزومی جنین قبل از تولد استفاده‌می‌شد، اما امروزه‌با استفاده‌از روش های تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی موسوم به‌PGD می‌توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

در این روش 16 الی 18 ساعت پس از لقاح، تخمک ها از نظر لقاح بررسی می‌شوند و تخمک های دارای دو پیش هسته‌را کشت می‌دهند .

تزریق اسپرم به‌تخمک

آیا ناباروری درمان می‌شود؟

تخمک یا اسپرم اهدا کننده: 

بیشتر ART با استفاده‌از تخمکهای خود زن و اسپرم شوهرش انجام می‌شود. اما اگر مشکلات شدیدی در تخمک یا اسپرم وجود داشته‌باشد می‌توانید از تخمک، اسپرم و یا جنین از یک اهدا کننده‌شناخته‌شده‌یا ناشناس استفاده‌کنید.

درمان ناباروری و نازایی با اهدای تخمک

در برخی موارد علل ناباروری را نمی توان با تجویز دارو یا روش های پیشرفته‌درمان ناباروری درمان نمود . برخی زنان با وجود سالم بودن ارگان های باروری به‌دلیل سن بالا، یائسگی زودرس و .. . به‌خاطر نداشتن تخمک امکان باروری ندارند که‌در آنها تنها راه‌باروری این است که‌از یک داوطلب تخمک اهدایی بگیرد.

این تخمک را در محیط آزمایشگاه‌توسط اسپرم های همسر گیرنده‌تخمک ، لقاح می‌دهند و جنین به‌وجود آمده‌از این لقاح را در رحم زن نابارور قرار می‌دهند.

اهدای تخمک

دیگر نگران درمان نشدن ناباروری خود نباشید

اهدای تخمک برای درمان ناباروری

نکات مهم در اهدای تخمک

• سن فرد گیرنده‌تخمک باید 45 سال باشد و فرد باید بعد از مشاوره‌پزشکی و اطلاع از خطرات باروری در سنین بالا به‌بارداری اقدام نماید .

• زوج تحت درمان با روش اهدای تخمک باید تحت مشاوره‌تمام جوانب این کار مانند مسائل روحی، روانی، ارث و قانون و سایر مسائل را درنظر بگیرند و سپس درمان را شروع کنند.

• پیش از درمان باید آزمایش های اولیه‌گرفته‌شود.

• اهداکننده‌تخمک باید قبلا بچه‌دار شده‌باشد و سن او بین 21 تا 34 سال باشد .

• فرد گیرنده‌و اهداکننده‌تخمک بهتر است خصوصیات فیزیکی مشابه‌مانند رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو و ساختمان بدنی هماهنگ داشته‌باشند.

گیرنده‌تخمک

درمان هایی عالی برای مشکل ناباروری

نکات مهم درمان ناباروری با اهدای تخمک

• فرد اهداکننده‌تخمک باید باید از نظر ژنتیکی و بیماری های هپاتیت، ایدزو سفلیس سالم باشد.

• فرد اهداکننده‌تخمک توسط یک شخص حرفه‌ای باید از نظر سابقه‌خانوادگی، تحصیلی، ثابت روحی، انگیزه‌اهدا، سابقه‌بارداری سخت، روابط بین فردی، سابقه‌قضایی و قانونی، سابقه‌بیماری های روان پزشکی و اختلال شخصیتی ارزیابی روان شناختی شود .

• برخی از افراد دوست دارند برای حفظ حریم خصوصی خود فرد اهداکننده‌تخمک ناشناس باشد اما در مقابل افرادی نیز دوست دارند اهداکننده‌را به‌علت دانستن سابقه‌اجتماعی، فرهنگی و ویژگی های ژنتیکی اش اهدا کننده‌تخمک را بشناسند.

• در صورتی که‌این موضوع از کودک حاصل از این عمل کتمان شود، همواره‌خطر آشکار شدن حقیقت ناخواسته‌در مورد خانواده‌هایی که‌با هم تفاهم و توافق ندارد، وجود دارد. باید برای پیشگیری از مشکلات رضایت نامه‌از اهداکننده‌و گیرنده‌دریافت شود و استانداردهای سلامت جسمی و روانی در مورد اهداکنندگان رعایت شود.

حامل حاملگی: 

زنانی که‌دارای یک رحم عملکردی هستند و یا برای آن ها بارداری یک خطر جدی محسوب می‌شود، ، می‌توانند لقاح مصنوعی را با استفاده‌از یک حامل حاملگی انتخاب کنند ، در این حالت، جنین زوجین در رحم حامل برای بارداری قرار داده‌می‌شود.

حامل حاملگی

درمان ناباروری با بهترین روش های ممکن 

درمان ناباروری و مشکلات رفتاری: 

مشکلات مربوط به‌درمان ناباروری ممکن است شامل موارد زیر باشد: 

بارداری چندقلو: 

رایج ترین نوع درمان ناباروری، چند قلو بودن است. به‌طور کلی، هرچه‌تعداد جنین های بیشتری داشته‌باشید، ریسک زایمان زودرس و نیز مشکلات در طول دوران بارداری مانند دیابت حاملگی را افزایش می‌دهد.

نوزادانی که‌پیش از موعد به‌دنیا می‌آیند، در معرض خطر فزاینده‌مشکلات سلامتی و رشدی قرار دارند. در مورد راه‌های پیش گیری از بارداری چند گانه‌پیش از شروع درمان با پزشک خود صحبت کنید.

 سندرم بیش از حد تحریک زیاد(OHSS):

 داروهای باروری برای القا تخمک گذاری می‌تواند موجب OHSS شود که‌باعث ورم و درد تخمدان می‌شود.علایم ممکن است شامل درد شکمی خفیف، نفخ و حالت تهوع که‌حدود یک هفته‌طول می‌کشد و یا بارداری، باشد. به‌ندرت، شکل جدی پیش می‌آید و نیاز به‌درمان اورژانسی دارد.

درد تخمدان

درمان ناباروری و علائم آن 

توصیه‌های کلی درمان ناباروری 

خونریزی یا عفونت: 

همانند هر روش تهاجمی، خطر خونریزی یا عفونت با تکنولوژی تولید کننده‌کمکی وجود دارد. 

مدیریت استرس عاطفی در طول درمان: 

این استراتژی ها را برای کمک به‌مدیریت استرس عاطفی در طول درمان امتحان کنید: 

خودتان را معرفی کنید: 

به‌جای سرکوب گناه‌و یا عصبانیت به‌دیگران دسترسی پیدا کنید.با عزیزان خود در تماس باشید، صحبت کردن با شریک زندگی تان، خانواده‌و دوستان می‌تواند بسیار مفید باشد.بهترین حمایت اغلب از عزیزان و نزدیک ترین افراد به‌شما است.

درد دل کردن

نکات مهم در خصوص درمان ناباروری 

نکات کلیدی برای درمان ناباروری

استرس را کاهش دهید: 

برخی مطالعات نشان داده‌اند زوج هایی که‌استرس روان شناختی تجربه‌می‌کنند، نتایج ضعیفی را در درمان ناباروری داشته‌اند.سعی کنید قبل از اینکه‌باردار شوید، استرس خود را در زندگی کاهش دهید.

 ورزش کنید و یک رژیم غذایی سالم داشته‌باشید:

 داشتن یک برنامه‌تمرینی اندازه‌و رژیم غذایی سالم می‌تواند چشم انداز شما را بهبود بخشد و شما را بر زندگی خود متمرکز سازد.

ورزش و رژیم

درمان ناباروری با تغییر سبک زندگی 

درمان ناباروری چگونه‌است؟

مدیریت اثرات عاطفی: 

شما با احتمال چالش های روانی روبه‌رو خواهید شد.به‌نتایج خود اهمیت دهید.حتی اگر درمان باروری موفق باشد، معمولا در مورد استرس و ترس از شکست در حین بارداری رایج است. اگر شما سابقه‌افسردگی و اضطراب دارید، در ماه‌های بعد از تولد نوزاد خود در معرض خطر این مشکلات قرار میگیرید. 

 

بیشتر بخوانید

وضعیت جنین و مادر در “هفته دوازدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دوازدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته چهاردهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته چهاردهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته پانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته پانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هفدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هفدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هجدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هجدهم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیستم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیستم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته نوزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته نوزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته شانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته شانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و یکم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و یکم بارداری”
مشاهده

مطالب بیشتر در بارداری و نوزاد

وضعیت جنین و مادر در هفته چهارم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته چهارم بارداری

راهنمای بارداری هفته به هفته + تغییر وضعیت جنین

راهنمای بارداری هفته به هفته + تغییر وضعیت جنین

وضعیت جنین و مادر در هفته اول تا سوم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته اول تا سوم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

هفته هفتم بارداری و نکات بسیار مهم هفته هفتم

هفته هفتم بارداری و نکات بسیار مهم هفته هفتم

گام به گام با مراقبت های بارداری در هفته ششم

گام به گام با مراقبت های بارداری در هفته ششم

انتظارات در “هفته نهم بارداری” و توصیه های هفته نهم

انتظارات در “هفته نهم بارداری” و توصیه های هفته نهم

انتظارات و توصیه های هفته پنجم بارداری

انتظارات و توصیه های هفته پنجم بارداری

وضعیت و تغییرات جنین و مادر در هفته یازدهم بارداری

وضعیت و تغییرات جنین و مادر در هفته یازدهم بارداری

وضعیت جنین و مادر در “هفته سیزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته سیزدهم بارداری”

مطالب مرتبط

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

تولید جنین بدون نیاز به تخمک !

تولید جنین بدون نیاز به تخمک !

تغذیه ای برای افزایش شانس بارداری

تغذیه ای برای افزایش شانس بارداری

کمبود اسپرم عامل اصلی ناباروری مردان

کمبود اسپرم عامل اصلی ناباروری مردان

هرچه که برای تقویت اسپرم و تخمک باید خورد

هرچه که برای تقویت اسپرم و تخمک باید خورد

نوعی از واریکوسل که موجب ناباروری می شود

نوعی از واریکوسل که موجب ناباروری می شود

 ازعوامل مؤثر بر افزایش درصد موفقیت ای وی اف (IVF)

ازعوامل مؤثر بر افزایش درصد موفقیت ای وی اف (IVF)

معجزه ای که در ناباروری اتفاق می افتد

معجزه ای که در ناباروری اتفاق می افتد

عوامل موثر در موفقیت IVF یا لقاح مصنوعی

عوامل موثر در موفقیت IVF یا لقاح مصنوعی

شما باردار نمیشین چون ...

شما باردار نمیشین چون ...

تشخیص ناباروری زوجین با انجام آزمایشات خاص

تشخیص ناباروری زوجین با انجام آزمایشات خاص

تشخیص ناباروری قبل از ازدواج و نکات فریز کردن تخمک

تشخیص ناباروری قبل از ازدواج و نکات فریز کردن تخمک

کاهش اسپرم در مردان با این علائم نگران کننده است!

کاهش اسپرم در مردان با این علائم نگران کننده است!

نشانه های اصلی ضعیف بودن اسپرم مردان

نشانه های اصلی ضعیف بودن اسپرم مردان

ناباروری مردان با تماشای تلویزیون!

ناباروری مردان با تماشای تلویزیون!

بهترین ساعت روز و ماه سال رابطه زناشویی برای باردار شدن

بهترین ساعت روز و ماه سال رابطه زناشویی برای باردار شدن

همسرتان چه می کند که ناباروری مردان دارد!

همسرتان چه می کند که ناباروری مردان دارد!

پاسخ به تمام سوالات در مورد آزمایش اسپرم (اسپرموگرام)

پاسخ به تمام سوالات در مورد آزمایش اسپرم (اسپرموگرام)

تهدیدی بزرگ برای سلامت اسپرم مردان

تهدیدی بزرگ برای سلامت اسپرم مردان

چه زمان موبایل باعث ناباروری مردان می شود ؟

چه زمان موبایل باعث ناباروری مردان می شود ؟