بیشتر بخوانید

تاثیر نگران کننده وای فای بر باروری مردان

تاثیر نگران کننده وای فای بر باروری مردان

در خانه ژل ضدعفونی کننده دست بسازید + آموزش

در خانه ژل ضدعفونی کننده دست بسازید + آموزش

صابون زردچوبه برای چی خوبه + روش تهیه خانگی

صابون زردچوبه برای چی خوبه + روش تهیه خانگی

پادشاه روغن های گیاهی را بشناسید

پادشاه روغن های گیاهی را بشناسید

باورهای غلط درباره “افزایش قد”

باورهای غلط درباره “افزایش قد”

اتفاق بدی که 10 ساعت بعد زدن لاک به ناخن در بدن می افتد!

اتفاق بدی که 10 ساعت بعد زدن لاک به ناخن در بدن می افتد!

درد مزمن استخوان عاقبت نوشیدن زیاد چای

درد مزمن استخوان عاقبت نوشیدن زیاد چای

تشدید ایجاد سنگ کلیه با شروع فصل گرما

تشدید ایجاد سنگ کلیه با شروع فصل گرما

انواع “سر درد” ها و روش های درمان سردرد های مختلف

انواع “سر درد” ها و روش های درمان سردرد های مختلف

کدام نوع تب سنج دقیق تر است ؟

کدام نوع تب سنج دقیق تر است ؟
وقتی دلیل کاهش حس بویایی و چشایی جدی است
کاهش حس بویایی و چشایی اغلب به دلیل سرماخوردگی و عفونت های شدید می باشد که می توان برای برگرداندن این حس ها از روش های خانگی و طب سنتی استفاده کرد.

عوامل موثر در از دست دادن یا کاهش حس بویایی و چشایی 

حس بویایی جزو مواردی است که‌کمتر مورد توجه‌قرار می‌گیرد، اما نقش قابل توجهی در غذا خوردن یا توصیف طعم و بوی غذا و سایر خوراکی ها، بر عهده‌دارد، دلیل این امر، وابسته‌بودن حس چشایی بر حس بویایی می‌باشد.

گیرنده‌های حسی در بینی و زبان با یکدیگر همکاری می‌نمایند تا مغز حس غذا را به‌خوبی درک نماید، هنگامی که‌گیرنده‌های حسی در معرض عفونت های شدید قرار بگیرند، افراد حس بویایی خود را از دست می‌دهند، این امر تاثیر منفی بر طعم غذا نیز خواهد داشت، حتی اگر حسگرهای چشایی از عملکرد بالایی برخوردار باشند، وابستگی آن به‌حس بویایی منجر به‌عدم درک کامل طعم اصلی غذا می‌گردد. این ممانعت از درک طعم تحت عنوان آنومیا شناخته‌می‌شود که‌به‌طور غریزی تا برطرف شدن این وضعیت، از درک طعم غذا جلوگیری می‌نماید.

زمانی که‌به‌دلیل سرماخوردگی یا هر دلیل دیگری، بینی شما گرفته‌باشد، طعم غذا چگونه‌است؟ این موضوع تا چه‌حدی صدق می‌کند؟ آیا تا به‌حال به‌دلیل این امر، فکر کرده‌اید؟ با ما همراه‌شوید تا در این مورد مهم بیشتر بدانید.

دلیل از دست دادن و ضعف ایجاد شده‌در حس بویایی و چشایی چیست؟

ضعف بویایی و چشایی یک مشکل رایج در میان دسته‌ای از افراد است که‌تاثیر بسیاری در کیفیت زندگی افراد می‌گذارد در حالی که‌حس بویایی و چشای با هم ارتباط دارند اما هرکدام با ویژگی هایی خواص در مورد ناتوانی ها و ضعف ها بررسی می‌شوند. خوشبختانه‌از دست دادن کامل این حواس بسیار کم و تا حدودی ناممکن است اما این دلیلی برای نادیده‌گرفتن فاکتورهای موثر در از دست دادن آنها نمی شود.

عفونت هایی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا و همچنین مشکلات سینوسی، جزو دلایل موقت برای از دست دادن حس بویایی و چشایی، می‌باشند، عوامل دیگری نیز منجر به‌بروز چنین مشکلاتی می‌شوند که‌در ادامه‌بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان در پاسخ به‌سوال شما کاربران به‌برخی از آن ها اشاره‌شده‌است:

 • آسیب به‌ناحیه‌سر یا سکته‌مغزی
 • مشکلات دهانی یا دندانی
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص نظیر کلر، فرمالدئید، بنزن، ترشیلاو اتیلن و حلال های رنگ
 • پرتو درمانی برای سرطان گردن یا سر
 • مصرف کوکائین از طریق بینی یا سیگار کشیدن
 • تغییرات هورمونی
 • مشکلات بهداشت دهان و دندان
 • عوارض جانبه‌ای برخی از داروهای خاص

از دست دادن موقت حس بویایی و چشایی به‌دلیل شرایط خاص پزشکی نظیر آلزایمر، اسکیزوفرنی، بیماری پارکینسون و صرع، نیز می‌تواند باشد.

کاهش حس بویایی

چند دلیل دیگر کاهش حس بویایی و چشایی

جنسیت و سن:

ضعف حس بویایی در میان مردان بیشتر از زنان است.

محیط:

عوامل محیطی و هوای قابل تنفس در ایجاد اختلال در حس بویایی موثر است.

مصرف غذاهای چرب:

مصرف مواد غذایی چرب و به‌دنبال ان افزایش وزن نوعی حالت ناتوانی به‌سلول های مربوط به‌پیام رسانی بینی می‌دهد که‌در حس بویایی مشکل ایجاد می‌کند. جالب است بدانید که‌مصرف مواد غذایی چرب به‌مدت طولانی آسیب های جدی به‌مغز و بخش یادگیری وارد می‌کند.

علائم کاهش حس بویایی و چشایی

 • مشکل در عملکرد بینی و زبان – رایحه‌هایی ناخوشایند یا عجیب و غریب در بینی و زبان
 • ناتوانی در تشخیص طعم های مختلف به‌دلیل وجود چنین اختلالی

نکاتی برای جلوگیری از کاهش حس بویایی و چشایی

برخی از نکات و تکنیک ها برای حفظ حس بویایی و جلوگیری از وقوع حوادث ناگهانی که‌منجر به‌بروز آنومیا می‌گردد، وجود دارند.

در صورتیکه‌مستعد به‌سرماخوردگی یا آنفولانزا هستید و/یا مشکلات سینوسی دارید، می‌توانید با رعایت اقدامات احتیاطی زیر از این بروز چنین اختلالی جلوگیری نمایید:

 • ترک سیگار به‌دلیل تاثیر منفی آن بر حس بویایی،
 • مصرف دائمی یا بیش از حد مشروبات الکلی منجر به‌تاثیر منفی بر توانایی شما در درک طعم غذا می‌شود. در صورت مشاهده‌چنین علائمی، مصرف اینگونه‌مشروبات خود را محدود نمایید. در صورتیکه‌خواستار درک بهتر طعم اصلی غذای خود هستید، بهتر است تا مصرف مشروبات الکلی را به‌طور کلی، ترک نمایید.
 • در صورتیکه‌از عفونت یا ناراحتی آلرژیک رنج می‌برید، از محلول های سالین برای تمیز نمودن بخش داخلی بینی خود استفاده‌نمایید.
 • علاوه‌بر این، می‌توان با بهره‌گیری از آروماتراپی، مهارت های بویایی را احیا و تقویت نمود. روغن های مرکب که‌بر گرفته‌از لیمو یا پرتغال می‌باشند و همچنین روغن های معطر نظیر روغن رز و نعنا، بدین منظور می‌توانند مورد استفاده‌قرار بگیرند.

علت ضعف حس بویایی

نکاتی برای مقابله‌و درمان کاهش حس بویایی و چشایی

در ادامه‌سلامت مجله اینترنتی فنجان برخی از روش های درمان خانگی برای حس چشایی و بویایی از دست رفته، ارائه‌شده‌است.

روش 1:روغن کرچک

روغن کرچک آنتی اکسیدان طبیعی است ، که‌دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی می‌باشد که‌به‌صورتی کارآمد در پاکسازی بینی و بهبود حس بویایی و چشایی، قابل استفاده‌است ، با وجود این که‌بهره‌گیری از این روش درمانی موثر واقع می‌گردد، اما کارآمدی آن از منظر علمی اثبات نشده‌است.

چند قطره‌روغن کرچک در بینی خود بچکانید. مقداری روغن کرچک را گرم نموده‌و با استفاده‌از قطره‌چکان، یک قطره‌از روغن را به‌هریک از سوراخ های بینی خود، بچکانید، این کار رو دو بار در روز، یکبار صبح و بار دوم نیز شب پیش از خواب، انجام دهید. از این روش درمانی تا بهبود حس بویایی و چشایی خود استفاده‌نمایید.

روش 2:اسید آلفا لیپوئیک

اسید آلفا لیپوئیک، آنتی اکسیدانی است که‌به‌صورت طبیعی در بدن تولید شده‌و بدن از آن به‌منظور محافظت در برابر آسیب سلولی، استفاده‌می‌نماید، این اسید نقش اساسی در حفظ سلامت سلولی، برعهده‌دارد، مطالعات انجام گرفته‌چنین نشان داده‌اند که‌اسید آلفا لیپوئیک تاثیر قابل توجهی در بهبود عملکرد سیستم عصبی و بازیابی حس بویایی و چشایی دارد.

پیش از مصرف اسید آلفا لیپوئیک، با پزشک خود مشورت نمایید، همچنین مصرف مواد غذایی غنی از اسید آلفا لیپوئیک نظیر بروکلی، محصولات گوشتی مانند جگر و دل ، اسفناج، یکی از بهترین راه‌های بازیابی حس بویایی و چشایی می‌باشد.

روش 3:روی

روی جزو مواد مورد نیاز برای تولید آنزیمی تحت عنوان آنیدر که‌نقش قابل توجهی بر حس بویایی و چشایی دارد، می‌باشد، از این رو، کمبود روی در بدن تاثیر قابل توجهی بر حس بویایی و چشایی دارد.

مطالعات چنین نشان داده‌اند که‌سطوح پایین از روی در بدن منجر به‌شکسته‌شدن رشته‌های DNA در بدن شده‌و این امر نیز به‌نوبه‌خود منجر به‌بروز گونه‌های مختلف از سرطان، عفونت، و بیماری های خود ایمنی می‌گردد.

روی تولید گلبول های سفید بدن را افزایش داده‌و به‌طوری کارآمد در مبارزه‌با عفونت نقش قابل توجهی بر عهده‌دارد، توصیه‌می‌گردد تا غذاهای غنی از روی نظیر گوشت، صدف، شیرخام، پنیرخام، کفیر، لوبیا و ماست، مصرف شوند، پیش از مصرف مکمل های غنی از روی، بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

افزایش حس بویایی

روش 4:استنشاق/ بخوردهی

استنشاق بخار یکی از بهترین روش ها برای بازنمودن مجرایی گرفته‌بینی می‌باشد، با بهره‌گیری از بخار گرم و مرطوب می‌توان مجرایی داخلی بینی را مرطوب نمود و بدین ترتیب میزان التهاب آن را کاهش داد، چنین اقداماتی منجر به‌تمیز شدن مجرایی داخل بینی شده‌و بدین ترتیب نفس کشیدن راحت تر می‌گردد.

چندین بار در مطالب بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان اشاره‌کرده‌ایم که‌استفاده‌از چندقطره‌روغن اکالیپتوس این فرآیند را تسریع می‌نماید، روغن اکالیپتوس، دارای خاصیت آنتی باکتریال بوده‌و ویروس و سموم را نیز از بین می‌برد.

روش تک مرحله‌ای:

در بخش های قبلی سلامت مجله اینترنتی فنجان و در بحث رفع گرفتگی بینی و کاهش بویایی در دوران سرماخوردگی توضیح دادیم که‌چند قطره‌روغن اکالیپتوس را در داخل دستگاه‌بخور قرار داده‌و بخار خروجی را استنشاق نمایید، دستگاه‌بخور را با آب پر نموده‌و 2 تا 3 قطره‌روغن اکالیپتوس در آن بچکانید.

هنگام شروع خروج بخار، صورت خود را در مقابل آن قرار داده‌و سر خود را با حوله‌بپوشانید، به‌مدت 5 تا 10 این بخار را استنشاق نموده‌و سپس حوله‌را از سر خود بردارید.، این روش را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید تا بهبود حس بویایی و چشایی خود را به‌دست آورید .

روش 5:سرکه‌سیب

تندی سرکه‌سیب، آن را تبدیل به‌ماده‌ای موثر و طبیعی برای بهبود حس بویایی و چشایی ، نموده‌است. این مایع به‌دلیل خاصیت اسید سیتریک موجود در آن دارای طعم بسیار تندی می‌باشد، طعم تند این سرکه، منجر به‌تحریک حس گرهای چشایی شده‌و از طریق حس گرهای بویایی، منجر به‌تحریک سلول های عصبی در مرکز سیستم عصبی بدن می‌گردد، این اثر تحریکی سرکه سیب توسط مطالعه‌ای که‌در سال 2014 در مجله‌Chemical Sense منتشر شده، تائید شده‌است.

بر اساس یافته‌های این مطالعه، بوی سرکه‌برای تحریک حس گرها در بیماران مبتلا به‌بیماری آنومیا کافی می‌باشد، در حالی که، پلاسبو قادر به‌ارائه‌چنین عکس العملی نمی باشد، علاوه‌بر این، سرکه‌دارای خواص ضد باکتریایی می‌باشد که‌منجر به‌تسریع بهبود عفونت های مجرایی تنفسی که‌اغلب منجر به‌از دست رفتن حس بویایی و چشایی می‌گردد، می‌شود.

نحوه‌بهره‌گیری از سرکه‌سیب به‌شرح زیر می‌باشد:

مواد مورد نیاز:دو قاشق سرکه‌سیب، آب، نصف قاشق عسل

مخلوطی از سرکه‌سیب و عسل در آب را مصرف نمایید، مقداری سرکه‌سیب و عسل را در مقداری آب مخلوط نموده‌و سپس دو بار در روز مصرف نمایید.

درمان بویایی طب سنتی

روش 6:ویتامین B

سیستم بویایی، دارای شبکه‌عصبی پیچیده‌می‌باشد، هرگونه‌عطر یا رایحه، سلول های عصبی موجود در سوراخ های بینی را فعال نموده‌و این سلول های عصبی سیگنال هایی را به‌مغز می‌فرستند، که‌بدین ترتیب می‌توان بوی این عطر یا رایحه‌را درک نمود.

هرگونه‌آسیب به‌این سلول های عصبی، منجر به‌بروز اختلال به‌مراکز بویایی مغز و از دست رفتن حس بویایی می‌گردد، مطالعات انجام گرفته‌چنین نشان داده‌اند که‌ارتباط قابل توجهی بین کمبود ویتامین B و حس بویایی و چشایی از دست رفته، وجود دارد.

کمبود شدید ویتامین B منجر به‌آسیب به‌سلول های عصبی، و از بین رفتن حس بویایی و چشایی می‌گردد، مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین B نظیر ماهی، شیر، نوشیدنی های سویا و برنج، و مرغ، منجر به‌بهبود حس بویایی و چشایی می‌گردد، پیش از مصرف مکمل های ویتامین B با پزشک خود مشورت نمایید.

برخی از نکات مفید اضافی برای جلوگیری از کاهش حس بویایی و چشایی

 • می توانید به‌جای روغن اکالیپتوس از روغن نعنا در دستگاه‌بخور، استفاده‌نمایید.
 • از نوشیدنی ها و خوراکی های حاوی مرکبات یا طعم های ترش نظیر کلم ترش، پرتغال و ماست، استفاده‌نمایید.
 • هنگام مصرف غذاهای باقیمانده‌از وعده‌های غذاهای پیشین، محتاط باشید، تاریخ انقضای مواد غذایی را پیش از مصرف حتما کنترل نمایید.
 • از خوردن هرگونه‌موادغذایی که‌احساس می‌نمایید برای سلامت بدن مضر می‌باشد، اجتناب نمایید.
 • هنگامی که‌حس بویایی شما دچار مشکل شده‌باشد، حتی قادر به‌درک بوی دود هنگام آتش سوزی در خانه‌نمی باشید، از این رو، به‌منظور حفظ سلامت خویش، بهتر است تا حسگ رهای مخصوص آتش سوزی و تشخیص دود را در خانه‌خود نصب نمایید.
بیشتر بخوانید

هضم گوشت قرمز با خوردن سبزی

هضم گوشت قرمز با خوردن سبزی

نمک، عامل فشار خون بالا

نمک، عامل فشار خون بالا

8 غذای آلوده ای که زیاد مصرف می کنیم

8 غذای آلوده ای که زیاد مصرف می کنیم

افرادی که رایحه درمانی برایشان واجب است

افرادی که رایحه درمانی برایشان واجب است

10 چیز که انگشتان پایتان آرزو دارند بدانید

10 چیز که انگشتان پایتان آرزو دارند بدانید

سالم ترین روش دم کردن چای

سالم ترین روش دم کردن چای

تفاوت اصلی درد کمر با درد کلیه چیست؟

تفاوت اصلی درد کمر با درد کلیه چیست؟

خاصیت ضد سرطانی هسته انگور

خاصیت ضد سرطانی هسته انگور

رابطه شروع میگرن با رعد و برق

رابطه شروع میگرن با رعد و برق

خون و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید

خون و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید
مشاهده

مطالب بیشتر در تازه های سلامت

بارداری بدون داشتن تخمدان!!

بارداری بدون داشتن تخمدان!!

کشف دو گروه خونی جدید

کشف دو گروه خونی جدید

رازهای کوتاه ولی بزرگ برای طول عمر و زندگی شاد

رازهای کوتاه ولی بزرگ برای طول عمر و زندگی شاد

فواید جالب و خواص جالب تر الماس

فواید جالب و خواص جالب تر الماس

لنز چشم و صدمات و عوارضی که به قرنیه می زند

لنز چشم و صدمات و عوارضی که به قرنیه می زند

8 مواد غذایی برتر جهان

8 مواد غذایی برتر جهان

ویتامینی که باعث سکته می شود

ویتامینی که باعث سکته می شود

6 نکته در مورد سردرد

6 نکته در مورد سردرد

به راحتی از شر آبریزش بینی خلاص شوید

به راحتی از شر آبریزش بینی خلاص شوید

5 درس از سلامت در سال 2012

5 درس از سلامت در سال 2012

مطالب مرتبط

دلیل حس نکردن مزه غذا وقتی سرماخورده ایم

دلیل حس نکردن مزه غذا وقتی سرماخورده ایم

خبر بدی که کاهش حس بویایی میدهد !

خبر بدی که کاهش حس بویایی میدهد !

وقتی حس چشایی سکته می کند

وقتی حس چشایی سکته می کند

زمان و راه بازگشت حس بویایی کرونایی ها

زمان و راه بازگشت حس بویایی کرونایی ها

میوه ای برای بازگشت حس بویایی بعد کرونا

میوه ای برای بازگشت حس بویایی بعد کرونا

اهمیت حس بویایی در روز جهانی اش

اهمیت حس بویایی در روز جهانی اش

تغییری در حس بویایی که نشانه پارکینسون است

تغییری در حس بویایی که نشانه پارکینسون است

بارداری با حس بویایی چه می کند ؟

بارداری با حس بویایی چه می کند ؟

راز ارتباط کرونا با حس بویایی چیست ؟

راز ارتباط کرونا با حس بویایی چیست ؟

پیش بینی مرگ با قدرت بویایی!

پیش بینی مرگ با قدرت بویایی!

چرا بویاییم از کار افتاده؟

چرا بویاییم از کار افتاده؟

علت هایپروزمی؛ تغییری عجیب در حس بویایی

علت هایپروزمی؛ تغییری عجیب در حس بویایی

حس بویایی زنان قویتر از مردان

حس بویایی زنان قویتر از مردان

تاثیر جالب لذت بردن از بوی غذا در چاق شدن

تاثیر جالب لذت بردن از بوی غذا در چاق شدن

چرا سگ قبل حادثه واق واق می کند؟

چرا سگ قبل حادثه واق واق می کند؟

حس چشایی چیست و چطور عمل می کند؟

حس چشایی چیست و چطور عمل می کند؟

مشکلات جدی بینی را بشناسید

مشکلات جدی بینی را بشناسید

تاثیر حس بویایی در عاشق شدن

تاثیر حس بویایی در عاشق شدن

فال و طالع بینی بر اساس حس بویایی

فال و طالع بینی بر اساس حس بویایی

شخصیت شناسی از روی رایحه و حس بویایی !

شخصیت شناسی از روی رایحه و حس بویایی !