بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید
یکی از شایع ترین بیماری هایی که اغلب ، زنان به آن دچار می شوند بیماری سرطان پستان است که در مراحل اولیه شاید دچار علائمی نباشد و تشخیص آن توسط فرد بیمار سخت است.

همه‌چیز در مورد سرطان پستان با مجله اینترنتی فنجان...

سرطان سینه، رشد بدخیم سلول های سرطانی در بافت پستان است.سرطان پستان یکی از سرطان های شایع در بین زنان می‌باشد، اما این سرطان در بین مردان نیز دیده‌می‌شود.هر چقدر سرطان پستان زودتر تشخیص داده‌شود، درمان آن آسان تر و موفقیت آمیز تر است. به‌همین دلیل لازم است بانوان جهت حفظ سلامت خود، حقایقی را در مورد این بیماری بدانند.

سلول های سرطانی در صورت انتشار، معمولاً در غدد لنفاوی نزدیک پستان یافت می‌شوند. سرطان پستان هم تقریباً به‌تمام نقاط دیگر بدن منتشر می‌شود. رایج ترین نقاط عبارت اند از استخوان ها، کبد، ریه‌ها، و مغز. تومور جدید هم همان سلول های غیرعادی و همان نام تومور اولیه‌را دارد. مثلاً اگر سرطان پستان به‌استخوان ها سرایت کند، سلول های سرطانی داخل استخوان در واقع سلول های سرطان پستان هستند. نام بیماری هم سرطان متاستاتیک پستان است، نه‌سرطان استخوان؛ به‌همین دلیل درمان آن هم مانند درمان سرطان پستان است، نه‌سرطان استخوان. پزشکان این نوع سرطان جدید را تومور «دوردست» یا بیماری متاستاتیک می‌نامند.

اگر درد سینه دارید ...

در مراحل اولیه‌سرطان سینه‌ممکن است هیچ دردی و یا ناراحتی نداشته‌باشید. توسط ماموگرافی و آزمایشات منظم سینه، می‌توانید تغییرات سینه‌خود را متوجه‌شوید. خودتان نیز می‌توانید هر ماه، پستان خود را معاینه‌کنید و تغییرات را بفهمید.

به‌یاد داشته‌باشید، بسیاری از برآمدگی ها و جوش ها، خوش خیم می‌باشند و سرطانی نیستند و به‌خوبی با درمان مناسب بهبود می‌یابند.

اگر شما هر نشانه‌غیرطبیعی را در سینه‌خود مشاهده‌کردید، به‌پزشک مراجعه‌کنید. تشخیص و درمان به‌موقع سرطان سینه، شانس زندگی فرد را بیشتر می‌کند.

سرطان پستان

عوامل خطرزا درسرطان پستان

کسی علت دقیق سرطان پستان را نمی داند. پزشک ها هم معمولاً نمی توانند توضیح دهند که‌چرا زنی به‌سرطان پستان مبتلا می‌شود و زن دیگری نمی شود. آنها فقط می‌دانند که‌ضربه‌خوردن، کبود شدن، یا لمس پستان باعث بروز سرطان پستان نمی شود، و دیگر اینکه‌سرطان پستان مُـسری نیست یعنی کسی از کسی سرطان پستان نمی گیرد.

بنا بر تحقیقات، احتمال ابتلا به‌سرطان پستان در زنانی که‌بعضی عوامل خطرزا را دارند، بیش تر از زنان دیگر است. 

سن:

احتمال ابتلا به‌سرطان پستان با بالا رفتن سن زن بیش تر می‌شود. بیش تر موارد ابتلا به‌سرطان پستان در زنان بالای 60 سال پیش می‌آید. این بیماری قبل از یائسگی رایج نیست.

سابقهٔ فردیِ ابتلا به‌سرطان پستان:

زنی که‌پیش از این در یک پستان سرطان داشته، برای ابتلا به‌سرطان در پستان دیگر خطر بیش تری او را تهدید می‌کند.

سابقهٔ خانوادگی:

اگر مادر، خواهر، و یا دختر زنی در گذشته‌سرطان پستان داشته‌باشد، خطر ابتلای وی به‌سرطان پستان بیش تر است. این خطر در صورتی که‌آن عضو خانواده‌پیش از چهل سالگی به‌سرطان  پستان مبتلا شده‌باشد بیش تر است. سابقهٔ سرطان پستان در سایر افراد فامیل (چه‌خانواده‌مادری و چه‌خانواده‌پدری) هم، خطر ابتلای زن را بالا می‌برد.

تغییرات ویژه‌در پستان:

بعضی از زنان سلول هایی در پستان خود دارند که‌زیر میکروسکوپ غیرعادی به‌نظر می‌آیند. داشتن انواع خاصی از این موارد غیرعادی هایپرپلازی آتیپیک (Atypical Hyperplasia) و کارسینوم درجای لوبولار (Lobular Carcinoma In Situ:LCIS) خطر ابتلا به‌سرطان پستان را افزایش می‌دهند.

تغییرات در ژن:

تغییرات در بعضی ژن های خاص خطر ابتلا به‌سرطان پستان را افزایش می‌دهد. این ژن ها عبارت اند از BRCA1، BRCA2، و چند ژن دیگر. در برخی موارد آزمایش ها تغییرات ژن های خاصی را، در خانواده‌هایی که‌سابقهٔ ابتلا به‌سرطان پستان دارند، مشخص می‌کنند. ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی معمولاً برای کاهش خطر ابتلا به‌سرطان پستان و یا برای شناسایی این بیماری، در زنانی که‌این تغییرات در ژن های آنها مشاهده‌شده‌است، راه‌هایی را پیشنهاد می‌دهند.

سابقهٔ باروری و یائسگی:

 هر چقدر سن زن هنگام زایمان اول بالاتر باشد، احتمال ابتلای وی به‌سرطان پستان هم بیش تر است.

 زنانی که‌اولین بار قبل از دوازده‌سالگی قاعده‌شده‌باشند برای ابتلا به‌سرطان پستان در معرض خطر بیش تری هستند.

زنانی که‌بالاتر از سن 55 سالگی یائسه‌می‌شوند خطر ابتلا به‌سرطان پستان بیش تر است.

در زنانی که‌هرگز بچه‌دار نشده‌اند خطر ابتلا به‌سرطان پستان بیش تر است.

 زنانی که‌پس از یائسگی تحت هورمون درمانی یائسگی با استروژن به‌علاوه‌پروژستین باشند، در معرض خطر بیش تری هستند.

بنا بر مطالعات گسترده، هیچ ارتباطی بین سقط جنین یا حاملگی ناموفق با سرطان پستان وجود ندارد.

نژاد:

بروز سرطان پستان در زنان سفیدپوست بیش تر از زنان لاتین تبار، آسیایی، یا آفریقایی است.

پرتودرمانی قفسهٔ سینه:

زنانی که‌زیر سی سالگی در قفسهٔ سینه‌پرتودرمانی شده‌اند (از جمله‌خود پستان ها) در معرض خطر بیش تری هستند. این مورد شامل زنانی هم می‌شود که‌جهت لنفوم هوچکین پرتو درمانی شده‌اند.

تراکم پستان:

بافت پستان گاه‌متراکم و یا پرچربی است. زنان مسن تری که‌ماموگرام آنها تراکم بیش تری را نشان دهد، در معرض خطر بیش تری هستند.

اضافه‌وزن یا چاقی مفرط پس از یائسگی، کم تحرکی و مصرف الکل از دیگر عوامل خطرزا می‌باشند.

 

علائم سرطان پستان

 

علائم رایج سرطان پستان عبارت اند از:

تغییر در حس (لمس کردن) پستان یا نوک پستان

برآمدگی یا سفت شدن پستان یا نزدیک پستان و یا ناحیهٔ زیر بغل

حساسیت نوک پستان در لمس یا لطافت نوک پستان

تغییر در ظاهر پستان یا نوک پستان

تغییر در اندازه‌یا شکل پستان

فرو رفتگی نوک پستان به‌داخل

پوست پستان، هاله‌پستان، یا نوک پستان ممکن است متورم یا قرمز و یا پوسته‌پوسته‌شود. ممکن است مانند پوست پرتقال خلل و فرج پیدا کند.

ترشح (مایع) از نوک پستان

 

روش های تشخیص زودرس سرطان پستان

اگر علائمی دارید و یا نتیجهٔ آزمایش های غربالگری حاکی از سرطان است، پزشک باید بفهمد که‌این نتایج و علائم از سرطان است و یا از مشکلات دیگر ناشی می‌شود. پزشک شاید از شما دربارهٔ سابقهٔ پزشکی خود و خانواده‌تان بپرسد. یا معاینهٔ فیزیکی شوید. پزشک ممکن است شما را برای ماموگرام یا سایر عکس برداری ها بفرستد. در این آزمایش ها از بافت های داخل پستان عکس تهیه‌می‌کنند. پس از این آزمایش ها، پزشک شاید به‌این نتیجه‌برسد که‌نیازی به‌آزمایش های بیش تر نیست. پزشک شاید هم به‌این نتیجه‌برسد که‌باید معاینات بیش تری از شما بشود. یا شاید برای یافتن سلول های سرطانی نیاز به‌نمونه‌برداری داشته‌باشید.

معاینهٔ شخصی پستان

برای بررسی هرگونه‌تغییرات در پستان ها بهتر است خودتان پستان ها را به‌طور ماهیانه‌معاینه‌کنید. لازم به‌ذکر است که‌با بالا رفتن سن، عادت ماهانه، حاملگی، یائسگی، یا استفاده‌از قرص ضد حاملگی یا سایر هورمون ها هم بعید نیست تغییراتی به‌وجود آید. احساس کمی برآمدگی یا غیر هموار بودن طبیعی است. همچنین تورم و حساسیت به‌لمس درست پیش از شروع و در طول عادت ماهانه هم رایج است.

در صورت مشاهده‌هرگونه‌تغییر در پستان ها باید با ارائه‌دهندهٔ خدمات پزشکی تماس بگیرید

معاینهٔ بالینی پستان

ارائه‌دهندهٔ خدمات پزشکی پستان ها را لمس می‌کند و به‌دنبال سایر علائم می‌گردد. اگر برآمدگی وجود داشته‌باشد، پزشک اندازه، شکل، و جنس آن را حس (لمس) می‌کند. وی همچنین باید ببیند که‌این توده‌به‌آسانی حرکت می‌کند یا خیر. توده‌های خوش خیم معمولاً حس متفاوتی از توده‌های سرطانی دارند. توده‌های نرم، گرد، و متحرک احتمالاً خوش خیم هستند. توده‌های سفت با شکل عجیب که‌به‌نظر می‌آید به‌داخل پستان چسبیده‌اند بیش تر احتمال دارد که‌سرطان باشند.

سرطان پستان

ماموگرافی

ماموگرافی، عکس برداری از پستان به‌وسیله‌اشعه‌ایکس است. در صورتی که‌خانمی مشکلی در پستان نداشته‌باشد، جهت تشخیص زودرس اولین ماموگرافی در سنین 39-35 سالگی انجام می‌شود. هر چند در کشورهای غربی با توجه‌به‌شیوع بیماری و امکانات موجود، در 49-40 سالگی هر 2-1 سال و پس از آن تا سن 65 سالگی و بسته‌به‌نظر پزشک بهتر است هر سال ماموگرافی انجام شود.

سونوگرافی

دستگاه‌سونوگرافی امواج صوتی ارسال می‌کند که‌انسان نمی شنود. این امواج به‌بافت ها می‌خورند و برمی گردند. کامپیوتر هم با استفاده‌از پژواک این امواج، عکسی را تهیه‌می‌کند. پزشک این عکس ها را در مانیتور می‌بیند. این عکس ها نشان می‌دهند که‌توده‌توپر یا پر از مایع یا ترکیبی از هردوست. به‌محفظهٔ کیسه‌مانندی که‌پر از مایع باشد کیست می‌گویند. کیست سرطان نیست. اما تودهٔ توپر شاید سرطان باشد. پزشک پس از آزمایش عکس ها را روی نوار ویدیویی ضبط می‌کند و یا آن ها را چاپ می‌کند. سونوگرافی را می‌توان به‌همراه‌ماموگرام انجام داد.

تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (ام.آر.آی)

در تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (ام.آر.آی - MRI) از مغناطیس قوی استفاده‌می‌کنند که‌به‌کامپیوتر متصل است. ام.آر.آی تصاویر دقیق و با جزئیاتی از بافت پستان تهیه‌می‌کند. پزشک این تصاویر را روی مانیتور مشاهده‌می‌کند و یا آنها را روی فیلم چاپ می‌کند. از ام.آر.آی. می‌توان به‌همراه‌ماموگرام استفاده‌کرد.

نمونه‌برداری (بیوپسی)

پزشک شما را برای نمونه‌برداری به‌جراح و یا متخصص بیماری های پستان ارجاع می‌دهد. برای تشخیص سرطان، نمونه‌ای از مایع و یا بافت از پستان را برمی دارند.

بعضی از نقاط مشکوک معمولاً در ماموگرام دیده‌می‌شوند که‌در معاینهٔ بالینی پستان لمس نشده‌اند. پزشک می‌تواند با استفاده‌از عکس برداری این نواحی را ببیند و بافت مربوطه‌را بردارد. بعضی از این عکس برداری ها عبارت اند از سونوگرافی، عکس برداری نقطه‌گذاری شده‌با سوزن و یا نمونه‌برداری استریوتاکتیک.

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

رابطه کمبود خواب با سرطان پستان

رابطه کمبود خواب با سرطان پستان

سایز خطرناک سینه و سرطان پستان

سایز خطرناک سینه و سرطان پستان

تاثیر سونوگرافی بر تشخیص دقیق سرطان پستان چیست

تاثیر سونوگرافی بر تشخیص دقیق سرطان پستان چیست

علائم هشدار دهنده سرطان پستان

علائم هشدار دهنده سرطان پستان

بانوان ایرانی تا چه اندازه با سرطان پستان آشنا هستند؟

بانوان ایرانی تا چه اندازه با سرطان پستان آشنا هستند؟

این نشانه روی پستان یعنی فقط سرطان سینه

این نشانه روی پستان یعنی فقط سرطان سینه

این نشانه و علامت روی پستان را جدی بگیرید!

این نشانه و علامت روی پستان را جدی بگیرید!

دانستنی های بازسازی سینه پس از سرطان سینه

دانستنی های بازسازی سینه پس از سرطان سینه

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علائم و راههای تشخیص “سرطان سینه”

علائم و راههای تشخیص “سرطان سینه”

کدام کیست سینه یعنی سرطان ؟

کدام کیست سینه یعنی سرطان ؟

نابودی سرطان سینه با زهر زنبور عسل !

نابودی سرطان سینه با زهر زنبور عسل !

روش های ترمیم سینه بعد از درمان سرطان سیه

روش های ترمیم سینه بعد از درمان سرطان سیه

آیا عدم تقارن سینه ها مشکلی جدی است؟ + درمان

آیا عدم تقارن سینه ها مشکلی جدی است؟ + درمان

تمامی عوارض و کاربردهای داروی “اتینیل استرادیول”

تمامی عوارض و کاربردهای داروی “اتینیل استرادیول”

از سرطان زنانه تا کلینیک درمانی در گفت و گو با “آزاده نامداری”

از سرطان زنانه تا کلینیک درمانی در گفت و گو با “آزاده نامداری”

چهره های مشهوری که سرطان سینه را شکست دادند

چهره های مشهوری که سرطان سینه را شکست دادند

وقتی سایز و رنگ سینه زنان خبر از بیماری میدهد!

وقتی سایز و رنگ سینه زنان خبر از بیماری میدهد!

تاثیر “سرطان سینه” بر روابط زناشویی

تاثیر “سرطان سینه” بر روابط زناشویی

درمان خانگی ماستیت و آماس پستان

درمان خانگی ماستیت و آماس پستان