بیشتر بخوانید

خواص گلیسیرین برای زیبایی، پوست و مو

خواص گلیسیرین برای زیبایی، پوست و مو

علل و درمان های خانگی خارش و حساسیت پوستی

علل و درمان های خانگی خارش و حساسیت پوستی

شادابی پوست با تونیک های گیاهی

شادابی پوست با تونیک های گیاهی

درمان “خشکی پوست” با روش های خانگی و طبیعی

درمان “خشکی پوست” با روش های خانگی و طبیعی

خوشمزه ای که موهایتان را کم پشت می کند

خوشمزه ای که موهایتان را کم پشت می کند

رشد ابروهای ریخته با هر روشی که فوری اثر می کند

رشد ابروهای ریخته با هر روشی که فوری اثر می کند

“درمان جوش صورت” سریعتر از آنچه فکر کنید

“درمان جوش صورت” سریعتر از آنچه فکر کنید

لوازم آرایشی تاریخ گذشته را دور بیاندازید

لوازم آرایشی تاریخ گذشته را دور بیاندازید

علل لکه های تیره روی پا و درمان خانگی و مدرن آن

علل لکه های تیره روی پا و درمان خانگی و مدرن آن

بوتاکس صورت

بوتاکس صورت
بینی شما هم پوسته پوسته میشه؟
پوسته پوسته شدن اطراف بینی و خشکی پوست روی بینی دلایل مختلفی مانند کم آبی بدن یا تغییر آب و هوا دارد اما با روش های مراقبت پوست می توانید از خشکی پوست بینی جلوگیری کنید.

از علل تا راه‌حل خشکی پوست بینی و پوسته‌پوسته‌شدن دور آن

حتما شما هم تا به‌حال شاهد این بوده‌اید هنگامی که‌سرما می‌خورید اطراف بینی تان خشک می‌شود. آیا با اینکه‌پوست چربی دارید بازهم پوست اطراف بینی تان پوسته‌پوسته‌می‌شود؟ یا این که‌آیا بینی و اطراف آن به‌ویژه‌به‌آفتاب حساس هستند؟

کسانی که‌مشکل خشکی پوست دارند حتما با مشکل خشکی پوست اطراف بینی نیز روبرو شده‌اند. آیا می‌دانید دلیل این اتفاق چه‌می‌تواند باشد؟ از مقدار آبی که‌باید بنوشید تا کمبود ضد آفتاب، در این قسمت از بهداشت و سلامت مجله اینترنتی فنجان مفصل در مورد آن ها و نحوه‌مراقبت از پوست اطراف بینی توضیح خواهیم داد.

خشکی پوست بینی

علل خشکی پوست اطراف بینی

خشکی شدید پوست صورت تحت عنوان Xerosis نیز شناخته‌می‌شود . دلایل مختلفی وجود دارد که‌باعث خشکی پوست اطراف بینی می‌شود که‌برخی از این دلایل عبارتند از:

1- استفاده‌از آب داغ و دوش گرفتن های طولانی

اگر در منطقه‌ای سرد همراه‌با زمستان های سنگین زندگی می‌کنید، ممکن است از دوش آب گرم و طولانی احساس لذت داشته‌باشید اما این یکی از دلایلی است که‌باعث خشکی پوست اطراف بینی می‌شود. حتی اگر بیش از حد صورت خود را بشویید باز هم ممکن است که‌باعث این وضعیت شود.

2- کمبود آب بدن

نوشیدن آب ناکافی باعث می‌شود پوست از درون رطوبت کافی نداشته‌باشد و کم آب شود. این وضعیت می‌تواند منجر به‌خشکی پوست اطراف بینی و دهان نیز شود.

کمبود آب بدن

3- آب و هوا

آب و هوا عامل اصلی است زیرا هوای سرد، خشک و زمستان های سنگین می‌تواند باعث خشکی پوست در سراسر صورت به‌ویژه‌اطراف بینی و دهان شود. اگر از محافظ های پوستی همانند مرطوب کننده‌ها و سرم های مغذی به‌قدر کافی استفاده‌نکنید، این خشکی روز به‌روز بدتر و بارز تر خواهد شد.

4- نوع پوست

خشکی پوست در اطراف بینی حتی در پوست مختلط نیز ممکن است رخ دهد. اگرچه‌افرادی که‌پوست خشکی دارند بیشتر مستعد این وضعیت هستند. اگر ناحیه‌تی و برخی از قسمت های پوست تان خشک است، اطراف بینی تان نیز به‌مرور خشک خواهد شد.

خشکی پوست

5- مشکلات پوستی

کسانی که‌مشکلات پوستی مانند درماتیت آتوپیک، رزواسه‌یا پسوریازیس دارند، ممکن است خشکی پوست در اطراف بینی را نیز تجربه‌کنند. افراد مبتلا به‌رزواسه‌معمولا این مشکل را تجربه‌می‌کنند زیرا این بیماری باعث خشکی اطراف ناحیه‌بینی و گونه‌ها خواهد شد.

درماتیت سبورئیک نیز یک بیماری شایع است که‌علت وجود آن مخمر مالاسزیا می‌باشد. در این وضعیت با اینکه‌پوست چرب است اما لکه‌های خشکی در گوشه‌های بینی، پشت گوش ها، اطراف ابروها و پوست سر وجود دارد.

6- سن

با افزایش سن، پوست به‌مرور رطوبت خود را از دست داده‌و نازک می‌شود. این اتفاق می‌تواند عاملی برای ایجاد خشکی و پوسته‌پوسته‌شدن اطراف بینی باشد.

افزایش سن

7- اشعه‌ماورابنفش

تاثیر اشعه‌ماورابنفش برروی قسمت های در معرض خطر پوست می‌تواند باعث آفتاب سوختگی و لایه‌برداری آن شود. چشم ها را می‌توان با عینک آفتابی پوشاند اما بینی معمولا در معرض آفتاب قرار می‌گیرد و باعث خشکی پوست آن و نواحی اطرافش می‌شود.

8- آلرژی / سرماخوردگی

استفاده‌مداوم از دستمال کاغذی هنگام سرماخوردگی عاملی برای خشک شدن پوست اطراف بینی است. مالیدن یا پاک کردن بینی با دستمال های زبر می‌تواند باعث تحریک مناطق اطراف آن شود. در صورت داشتن آلرژی؛ عطسه‌یا آبریزش بینی نیز همان مشکل را ایجاد می‌کند.

سرماخوردگی

چگونه‌خشکی پوست بینی را درمان کنید؟

1- از محصولات مناسب استفاده‌کنید

محصولی را امتحان کنید که‌متناسب با پوست شما بوده‌و دارای موادی مانند گلیسیرین یا اسید هیالورونیک باشد. از این محصولات زمانی استفاده‌کنید که‌بعد از شستن صورت، پوست تان هنوز مرطوب است. این کار از رطوبت طبیعی پوست شما در برابر خشکی محافظت می‌کند. این راهکار را 2 بار در روز انجام دهید.

اگر از پماد دارویی استفاده‌می‌کنید، به‌جای لوسیون؛ کرم را انتخاب کنید زیرا کرم ها همانند مرطوب کننده‌ها بافت غلیظی دارند و می‌توانند در ترمیم پوست خشک اطراف بینی سریع تر عمل کنند.

محصولات مراقبت از پوست غنی از مواد شیمیایی یا پاک کننده‌های خشن ممکن است که‌باعث ایجاد خشکی پوست در اطراف بینی شوند. برخی از محصولات مانند صابون های خاص ممکن است باعث از بین رفتن چربی و رطوبت طبیعی پوست شوند.

برای پوست خشک اطراف بینی و سایر نقاط صورت بهتر است از محصولات ضد حساسیت و پاک کننده‌های ملایم استفاده‌کنید و تا زمانی که‌مشکل برطرف شود فقط یک بار در روز از پاک کننده‌ها استفاده‌نمایید.

کرم خشکی پوست بینی

2- از اسپری بینی برای آلرژی/ سرماخوردگی استفاده‌کنید

اگر سرماخوردگی یا آلرژی باعث خشکی پوست اطراف بینی شما شده‌است، به‌این دلیل که‌آنتی بیوتیک ها یا داروی سرماخوردگی باعث انسداد بینی شما می‌شوند، اسپری بینی به‌باز شدن آن کمک می‌کند و تنفس تان را آسان تر خواهد کرد.

3- یک دستگاه‌بخور تهیه‌کنید

اگر در مکانی زندگی می‌کنید که‌رطوبت کم و آب و هوای خشکی دارد، باید از یک دستگاه‌رطوبت ساز یا همان بخور در خانه‌استفاده‌کنید تا به‌کاهش علائم سرماخوردگی یا آلرژی کمک و از خشک شدن سینوس ها پیشگیری کند. همچنین این دستگاه‌می‌تواند از خشکی و ترک خوردگی پوست نیز محافظت کند.

دستگاه‌بخور

4- رژیم غذایی خود را تغییر دهید

غذاهایی سرشار از امگا-3 مانند ماهی قزل آلا و خال مخالی ؛ و غنی از آنتی اکسیدان چون چای سبز، شکلات تلخ و زردچوبه‌مصرف کنید تا در طولانی مدت از خشکی پوست در امان بمانید.

5- در زمستان مراقبت های بیشتری انجام دهید

پوشیدن روسری یا کلاه‌برای محافظت از پوست در زمستان علاوه‌بر استفاده‌محصولات محافظ پوست مانند ضد آفتاب و مرطوب کننده، مهم است. این امر برای حفاظت در برابر باد لازم است زیرا باد سرد باعث خشکی پوست می‌شود.

6- هیدراته‌بمانید

تا می‌توانید آب بنوشید زیرا این کار باعث آبرسانی پوست از درون می‌شود. مطالعات نشان داده‌است که‌نوشیدن آب کافی می‌تواند از خشک شدن پوست به‌ویژه‌در مناطق حساسی چون بینی پیشگیری کند.

نوشیدن آب

7- از لوازم آرایش غیر کومدون ساز یا غیر مول جوش استفاده‌کنید

اگر به‌بیماری هایی چون رزواسه‌مبتلا هستید، باید به‌دنبال محصولات ضد آلرژی باشید که‌برای پوست حساس بهترین هستند. همچنین از لوازم آرایشی غیر کومدون ساز استفاده‌کنید که‌منافد پوستی را مسدود نمی کند زیرا قسمت های اطراف بینی بیشتر در معرض جوش های سر سیاه هستند.

8- از ضد آفتاب استفاده‌کنید

برای پیشگیری از آسیب خورشید به‌بینی و اطراف آن همیشه‌از کرم ضد آفتابی با SPF مناسب (spf 30به‌بالا) استفاده‌کنید. این کار از خشکی پوست اطراف بینی پیشگیری می‌کند.

ضد آفتاب

9- درمان های طبیعی و ماسک های گیاهی

برای مراقبت های بیشتر در طول زمستان یا زمانی که‌پوست تان خشک است، می‌توانید از درمان های خانگی مانند استفاده‌از روغن نارگیل یا روغن زیتون خالص، کره‌شی و روغن جوجوبا در اطراف بینی استفاده‌کنید.

نرم کننده‌های موجود در این روغن ها، مرطوب کننده‌های طبیعی هستند که‌می‌توانند پوست خشک و پوسته‌پوسته‌اطراف بینی را ترمیم کنند. در مطلب " نرم کننده‌ترین ماسک گیاهی پوست خشک " در بخش پوست و موی مجله اینترنتی فنجان بهترین درمان های خانگی برای رفع خشکی پوست دور بینی و قسمت های دیگر صورت را گفته‌ایم که‌میتوانید از آنها به‌راحتی استفاده‌کنید.

ماسک برای بینی

چه‌زمان باید به‌پزشک مراجعه‌کنید؟

 • تغییر در رنگ یا بافت پوست اطراف ناحیه‌بینی را مشاهده‌کنید
 • احساس کشیدگی در پوست دارید یا هنگام لمس درد احساس می‌کنید
 • علی رغم استفاده‌از مرطوب کننده‌ها و سایر روش های درمانی پوست تان همچنان خشک است
 • به‌نظر می‌رسد خشکی پوست تان بدتر شده‌است
 • هر نوع رشد مشکوکی مانند خال را شاهد بودید

زمان بهبودی خشکی پوست اطراف بینی چقدر است؟

اگر از محصولات مناسبی استفاده‌می‌کنید و خشکی پوست تان به‌دلیل یک مسئله‌جدی نیست، وضعیت آن باید طی یک هفته‌تا 10 روز بهبود یابد. اگر مشکل مزمن باشد، ممکن است بیشتر هم طول بکشد.

رفع خشکی پوست بینی

نکاتی برای پیشگیری از خشکی پوست اطراف بینی

باید ها:

 • اگر زیاد در معرض سطوح بازتابنده‌مانند آب، برف یا یخ قرار می‌گیرید، از ضد آفتابی با spf بالاتر استفاده‌کنید.
 • برخی از داروهای تجویزی برای آکنه می‌توانند باعث حساسیت پوست شما در برابر آفتاب شوند، بنابراین استفاده‌از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.
 • اگر ساعت های طولانی از عینک آفتابی یا طبی استفاده‌می‌کنید، حتما آن ها را تمیز کنید تا منافذ اطراف بینی و دهانتان را مسدود نکند.
 • اگر خشکی پوست تان فراتر از ناحیه‌اطراف بینی رفته‌است، به‌جای رژگونه‌پودری، رژگونه کرم دار را انتخاب کنید.
 • با استفاده‌از اسپری صورت (فیس میست) در فواصل منظم صورت خود را اسپری کنید تا آرایش تان تازه‌بماند.

مرطوب کردن پوست بینی

نباید ها:

 • از استفاده‌کرم پودر برروی پوست خشک و پوسته‌پوسته‌شده‌خودداری کنید زیرا باعث خشکی بیش از حد می‌شود.
 • مهم نیست هوا چقدر سرد است، شما نباید بیش از 10-15 دقیقه‌دوش بگیرید و به‌جای استفاده‌از آب داغ ؛از آب ولرم استفاده‌کنید.
 • خشکی پوست ممکن است باعث خارش شود و میل به‌لایه‌برداری را افزایش دهد.
 • از انجام مکرر این کار خودداری کنید و به‌جای لایه‌برداری خشن از یک اسکراب ملایم استفاده‌کنید و همیشه‌پوست خود را مرطوب نگه‌داشته‌و با ضد آفتاب محافظ کنید.

هشدار:

اگر پوست اطراف بینی تان خشک است و به‌نظر می‌رسد این مشکل برطرف نمی شود با یک مرطوب کننده‌مناسب پوست خود را مرطوب نگه‌دارید وآب کافی بنوشید و اگر مشکل همچنان ادامه‌داشت، با یک متخصص پوست مشورت کنید زیرا ممکن است نشانه‌مشکلی جدی تر و عمیق تر باشد.

بیشتر بخوانید

هرکه خال صورتش بیش واقعا سلامتش بیشتر ؟

هرکه خال صورتش بیش واقعا سلامتش بیشتر ؟

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

علت جویدن ناخن در کودکان و بزرگسالان و راه ترک آن

علت جویدن ناخن در کودکان و بزرگسالان و راه ترک آن

طب سوزنی و لیفتینگ پوست صورت

طب سوزنی و لیفتینگ پوست صورت

آنچه موهایتان را زودتر از موعد سفید میکند

آنچه موهایتان را زودتر از موعد سفید میکند

رنگ مو با عصاره گیاهان طبیعی

رنگ مو با عصاره گیاهان طبیعی

محافظت از پوست خشک در زمستان

محافظت از پوست خشک در زمستان

17 توصیه مهم برای زیبایی پوست صورت

17 توصیه مهم برای زیبایی پوست صورت

نکاتی برای قبل و بعد از جراحی پیوند موی طبیعی

نکاتی برای قبل و بعد از جراحی پیوند موی طبیعی

چانه هایی که نیاز به جراحی دارند و برعکس

چانه هایی که نیاز به جراحی دارند و برعکس
مشاهده

مطالب بیشتر در پوست و مو

جوانی پوست دور چشم

جوانی پوست دور چشم

ویتامین های واجب برای زیبایی پوست

ویتامین های واجب برای زیبایی پوست

خطرات تاتو

خطرات تاتو

اینها رو بخورید تا موهاتون نریزه !

اینها رو بخورید تا موهاتون نریزه !

خوراکی های مفید برای رشد مو

خوراکی های مفید برای رشد مو

ترفندهای بی نظیر زیبایی مردان

ترفندهای بی نظیر زیبایی مردان

بلاهایی که استرس و بی خوابی بر سر پوستتان می آورد!!

بلاهایی که استرس و بی خوابی بر سر پوستتان می آورد!!

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

در این ساعات شبانه روز بخوابید تا پوستتان شفاف شود

در این ساعات شبانه روز بخوابید تا پوستتان شفاف شود

چرا این روزها همه میکرونیدلینگ انجام میدن؟

چرا این روزها همه میکرونیدلینگ انجام میدن؟

مطالب مرتبط

با کرم پودر بینی تان را کوچک کنید

با کرم پودر بینی تان را کوچک کنید

شما هم از گرفتگی بینی رنج می برید؟

شما هم از گرفتگی بینی رنج می برید؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

پوست شما هم بعد شیو دون دون میشه؟

پوست شما هم بعد شیو دون دون میشه؟

شما هم ماسک میزنید پوستتون تحریک میشه؟

شما هم ماسک میزنید پوستتون تحریک میشه؟

تمام علل و بهترین درمان های فوری خشکی بینی

تمام علل و بهترین درمان های فوری خشکی بینی

 قبل از عمل جراحی بینی حتما این مطلب را بخوانید

قبل از عمل جراحی بینی حتما این مطلب را بخوانید

عوارض جراحی پلاستیک بینی توسط پزشک غیرمتخصص

عوارض جراحی پلاستیک بینی توسط پزشک غیرمتخصص

مشکلات جدی بینی را بشناسید

مشکلات جدی بینی را بشناسید

درمان ایمن و موثر گرفتگی بینی نوزادان و کودکان

درمان ایمن و موثر گرفتگی بینی نوزادان و کودکان

همه چیز درباره ی جراحی زیبایی بینی

همه چیز درباره ی جراحی زیبایی بینی

قبل از جراحی زیبایی بینی گوشتی باید بدانید

قبل از جراحی زیبایی بینی گوشتی باید بدانید

میزان موفقیت عمل بینی استخوانی

میزان موفقیت عمل بینی استخوانی

آیا شما گزینه مناسبی برای جراحی زیبایی بینی هستید؟

آیا شما گزینه مناسبی برای جراحی زیبایی بینی هستید؟

بهترین متخصصان جراحی زیبایی بینی چه خصوصیاتی دارند؟

بهترین متخصصان جراحی زیبایی بینی چه خصوصیاتی دارند؟

درمان آبریزش بینی نی نی به راحتی

درمان آبریزش بینی نی نی به راحتی

میدونید چرا بینی سگ خیس و مرطوبه ؟

میدونید چرا بینی سگ خیس و مرطوبه ؟

عوارض دستکاری مداوم بینی

عوارض دستکاری مداوم بینی

روش کوچک کردن سریع بینی در خانه با زنجبیل در 10 روز

روش کوچک کردن سریع بینی در خانه با زنجبیل در 10 روز

روش های زیبایی بینی با جراحی و بدون جراحی

روش های زیبایی بینی با جراحی و بدون جراحی