بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
علت از حال رفتن ناگهانی چیست ؟
از حال رفتن ناگهانی می تواند به دلیل مشکلات قلبی و اختلالات خون رسانی به مغز باشد و برای درمان فردی که غش کرده، باید از کمک های اولیه استفاده کرد.

مهم ترین علل از حال رفتن ناگهانی چیست؟

از دست دادن هوشیاری به‌طور موقتی ممکن است که‌از طریق ریلکسیشن عضلات به‌علت افتادن روی زمین و یا بلند شدن با آسیب دیدگی اتفاق بیفتد که‌گاهی اوقات به‌سرعت تمام به‌حالت هوشیاری برمی گردد.

از حال رفتن ناگهانی و یا غش کردن معمولاً به‌خاطر فشار خون کم می‌باشد که‌روی مغز تاثیر گذار است . از حال رفتن یعنی زمانی که‌عصب ها در موقعیت های اضطراب ، ترس ، گرسنگی ، استفاده‌از الکل و یا داروهای روانگردان افزایش پیدا می‌کنند.

از طرفی فشار خون را به‌طور ناگهانی می‌کاهد و معمولاً با تغییر جهت های ناگهانی مثل تبدیل نشستن به‌ایستادن افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه‌از حال رفتن ناگهانی به‌وجود می‌آید .گاهی اوقات علت آن مشکلات قلبی و رگ های خونی نیز می‌باشد که‌روی مغز تاثیر گذاشته‌اند.

علل از حال رفتن ناگهانی

دلیل اصلی کمبود خون رسانی به‌مغز می‌باشد . ممکن است که‌علت آن نارسایی قلب برای پمپاژ خون یا رگ های خونی باشد که‌به‌اندازه‌کافی قدرت ندارند تا فشار خون را در مغز در حالت متناسب نگه‌دارند یا اینکه‌مشکل مربوط به‌خون درون رگ های خونی باشد.

همچنین از دست دادن موقت هوشیاری به‌طور ناگهانی و کوتاه‌مدت در نتیجه‌نرسیدن خون کافی به‌مغز موجب از حال رفتن می‌شود .زمانی که‌جریان خون در مغز کاهش می‌یابد ، مغز نمی تواند اعضای بدن را کنترل کند و قدرت و هوشیاری آن کم شده‌و شخص از حال می‌رود.

چنانچه‌بارها در مطالب مختلف بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان توضیح داده‌ایم علت آن ممکن است همچنین شامل استرس ، ترس شدید ، درد غیر قابل تحم ل، کم خوابی یا افت ناگهانی فشار خون به‌ساق پا مخصوصاً در حالت ایستاده‌باشد که‌این اتفاق همچنین می‌تواند حاصل بیماری های عصبی یا ریوی باشد.

از حال رفتن ناگهانی

به‌طور کلی علل از حال رفتن ناگهانی بدن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

رفتن به‌سرویس بهداشتی

دفع ادرار یا مدفوع می‌تواند منجر به‌از حال رفتن فرد شود . در اصطلاح پزشکی به‌از حال رفتن هنگام دفع ادرار ، سنکوپ ادرار گفته‌می‌شود که‌دلیل ایجاد این حالت شخص نیست. برخی از محققان ، تسکین سریع مثانه‌پس از دفع ادرار که‌موجب باز شدن رگ های خونی مثانه‌می‌شود را دلیل از حال رفتن فرد می‌دانند.

هنگام دفع شدید ، فشار اضافی یک حمله‌وازوواگال (سنکوپ هوش بر و سنکوپ نوروکاردیوژنیک) ایجاد می‌کند. این حمله‌نوعی ضعف است که‌درنتیجه‌تحریک عصب واگ ایجاد می‌شود و رایج ترین نوع از حال رفتناست. اغلب در نوجوانان و افراد مسن ،سنکوپ وازوواگال روی دهد.

دفع مدفوع حجیم با فشار و یبوست نیز باعث تحریک بیش ازحد عصب واگ می‌شود . این عصب از مغز تا شکم کشیده‌شده‌است . در این حالت با پائین آمدن خون از سمت مغز ، فرد درمعرض خطر بیهوشی قرار گیرد.

بلند شدن سریع

ایستادن سریع یکی از دلایل از حال رفتن می‌باشد . حین ایستادن ، جاذبه‌خون را به‌پاها می‌کشد که‌موجب افت قابل توجه‌فشار خون می‌گردد . اما سیستم عصبی با افزایش ضربان قلب و منقبض کردن عروق خونی این حالت را خنثی می‌کند ، در نتیجه‌فشار خون ثابت می‌شود . در برخی موارد این واکنش رخ نمی دهد و موجب اختلال در خونرسانی به‌مغز می‌شود.

خندیدن

در برخی موارد دیده‌شده‌است که‌افراد بسیار چاق ، هنگام خندیدن از حال می‌روند که‌این حالت موجب بسته‌شدن راه‌تنفسی می‌شود .البته‌این مشکل به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

سرفه

سرفه‌های شدید، شخص را در معرض خطر از حال رفتن به‌نظر محققان ، تغییرات ناگهانی فشارخون در اطراف ریه‌که‌موجب انحراف خون از مغز می‌شود ، دلیل از حال رفتن می‌باشد.

سرفه‌های شدید

علائم از حال رفتن ناگهانی

در این شرایط بیمار نمی داند که‌چه‌اتفاقی برای او افتاده‌است . فقط روی زمین می‌افتد و تا بعد از ریکاوری چیزی را تشخیص نمی دهد اما معمولا قبل از این اتفاق احساس می‌کند که‌سر او بسیار سبک است و حس حالت تهوع ، ضعف و عرق سرد به‌او دست داده‌است . همچنین ممکن است با سرگیجه، کاهش بینایی و یا سوزن سوزن شدن بدن همراه‌باشد.

زمانی که‌از حال رفتن چندین بار اتفاق بیفتد ، احتمالاً مدت ریکاوری برای چند ثانیه‌طولانی تر خواهد شد.

درمان از حال رفتن ناگهانی

از حال رفتن ناگهانی یک رویداد نرمال و طبیعی است که‌می‌توان درمان های راحتی را برای آن در پیش گرفت . بسیاری از افراد سوال می‌کنند که‌در این شرایط با اورژانس تماس بگیریم یا خیر . پاسخ به‌این سوال کاملاً بستگی به‌شرایط دارد.

اگر بیمار ممکن است که‌در معرض آسیب دیدگی باشد ، حتما با پزشک تماس بگیرید تا وضعیت او را گزارش دهید . اگر هیچ گونه‌علائمی از تنفس و ضربان نبض در او وجود ندارد، هر چه‌سریع تر آمبولانس را خبر کنید تا به‌او رسیدگی کنند.

زمانی هم که‌او را به‌بیمارستان می‌برید ، باید تمام علائم را به‌دقت به‌پرستار و پزشک گزارش دهید . آن ها در این شرایط قند خون را اندازه‌می‌گیرند و بعد از یافتن دلیل ، درمان را برای آن اعمال خواهند کرد.

کمک های اولیه برای درمان

  • باید به‌دنبال واکنش بیمار باشید و سریعا با پزشک تماس بگیرید.
  • با فشار دادن روی وسط قفسه‌سینه‌به‌مدت 30 ثانیه‌و همزمان نفس مصنوعی دادن از طریق بینی یا دهان سعی کنید که‌او را ریکاوری کنید.
  • در این حالت هیچ خوردنی یا نوشیدنی به‌او ندهید.
  • اگر فرد به‌طور ناگهانی غش کرد ، مراقب باشید تا صورتش به‌زمین نخورد.
  • بیمار را طوری بخوابانید که‌به‌کمر روی زمین دراز بکشد و سرش پایین تر از قلب قرار بگیرد و پاهای او را با زاویه‌30 درجه‌بالا بدهید.

کمک اولیه‌غش

آیا می‌توان از این اتفاق پیشگیری کرد؟

بسته‌به‌علت از حال رفتن در این قسمت مثال هایی را برای شما آورده‌ایم :

فردی که‌به‌خاطر ترس شدید ، سردرد شدید و یا بی قراری بخاطر مشکلی در بدن غش کرده‌باشد ، باید سریع او را به‌پزشک نشان دهید . البته‌اگر قبل از غش کردن علائمی از خود نشان دهد ، می‌توان از آن جلوگیری کرد.

افرادی که‌بعد از نشستن های طولانی با بلند شدن احساس می‌کنند که‌حالت سرگیجه‌و یا از دست دادن هوشیاری دارند ، باید چند ثانیه‌قبل از تغییر پوزیشن به‌خودشان فرصت دهند.

بسیاری از موارد نیز به‌دلیل کم خونی یا کم ابی بدن اتفاق می‌افتد و توصیه‌ما این است که‌حتماً به‌آهستگی از رختخواب بلند شوید و هنگام بلند شدن هرگز به‌گردن خود حرکات شدید و سخت وارد نکنید و همچنین سعی کنید که‌محیط را یک محیط بیش از حد گرم و مرطوب نگه‌ندارید.

آیا این از حال رفتن ها جدی هستند و می‌تواند نشانه‌یک مشکل در بدن فرد باشند ؟

از حال رفتن زمانی اتفاق می‌افتد که‌مغز شما خون کافی را دریافت نکند و به‌طور موقت هوشیاری خود را کاهش دهد . در بسیاری از موارد از حال رفتن دلیلی برای نگرانی ندارد اما در بعضی از افراد به‌طور مشخص مخصوصا آنهایی که‌سابقه‌ابتلا به‌مشکلات قلبی یا آنهایی که‌سابقه‌از حال رفتن هنگام ورزش کردن را دارند، ممکن است که‌نشان دهنده‌یک وضعیت بیماری جدی در آنها باشد.

در چنین مواردی باید هر چه‌سریع تر این افراد را به‌پزشک نشان داد . یکی از اصلی ترین دلایل غش کردن، واکنش به‌مشکلات روحی روانی است . به‌طور مثال هیجان بیش از حد شدید ، ترس یا اضطراب بالا می‌تواند باعث از حال رفتن فرد شود که‌به‌این وضعیت، سنکوپ نیز می‌گویند.

سنکوپ زمانی اتفاق می‌افتد که‌بخشی از سیستم عصبی که‌ضربان قلب و فشار خون را کنترل می‌کند، با مسائل عاطفی واکنش شدیدی نشان می‌دهد . در این شرایط ضربان قلب کند می‌گردد و رگ های خونی گشاد می‌شوند و در نتیجه‌فشار خون تا حد زیادی افت می‌کند . زمانی که‌این اتفاق رخ می‌دهد، بدن نمی تواند خون را به‌اندازه‌نیاز به‌مغز برساند و از هوشیاری شما کاسته‌خواهد شد.

پیشگیری از سنکوپ

این نوع از حال رفتن به‌درمان نیاز ندارد زیرا این حالت احتمالاً زمانی است که‌شما مدت زمان طولانی ایستاده‌اید و در نتیجه‌،علت آن رفتار های شما می‌باشد و ربطی به‌مشکلات درونی ندارد.

همانگونه‌که‌گفتیم یکی از انواع از حال رفتن ها زمانی اتفاق می‌افتد که‌فرد به‌طور ناگهانی تغییر پوزیشن می‌دهد . مثل زمانی که‌خوابیده‌اید و ناگهان می‌ایستید که‌معمولاً با سرگیجه‌، سبک شدن سر و کاهش هوشیاری همراه‌است ، به‌این وضعیت هایپوتنشن می‌گویند که‌معمولاً مشکل جدی نیست و اغلب به‌خاطر کم آبی و بیش از حد داغ بودن بدن است.

اگر احساس کردید که‌در صورت تغییر جهت آرام و آهسته‌هم با این مشکل روبرو می‌شوید و هیچگاه‌رفع نمی گردد، باید به‌پزشک مراجعه‌کنید . گاهی اوقات این مشکل می‌تواند عوارض جانبی یک دارو مثل داروهای مربوط به‌اختلال سیستم عصبی باشد . معمولاً از حال رفتن ترس زیادی را برای افراد ایجاد می‌کند؛ مخصوصا اگر فرد سابقه‌حمله‌قلبی ، جراحی قلب یا بیماری های قلبی را داشته‌باشد.

از حال رفتن می‌تواند نشان دهنده‌مشکل به‌وجود آمده‌در قلب باشد که‌برای درمان آن باید به‌متخصص مراجعه‌شود.

همچنین از حال رفتن می‌تواند بدون هیچ دلیلی هنگام انجام دادن هر فعالیت فیزیکی یا ورزش اتفاق بیفتد . مشخصاً از حال رفتن ناگهانی و بدون علائم هشدار دهنده‌اولیه‌مثل سبک شدن سر، سرگیجه‌و حالت تهوع قبل از آن ، باید به‌متخصص نشان داده‌شود . اگرچه‌این اتفاق بسیار نادر است اما افراد جوان بدون سابقه‌بیماری های قلبی نیز ممکن است این مورد را تجربه‌کنند که‌باید آن را به‌پزشک گزارش دهند.

در نهایت اگر به‌طور موقت بر اثر افتادن یا دیگر انواع تصادفات روزانه‌، هوشیاری شما کاهش پیدا کرد، بهتر است که‌خودتان را به‌متخصص نشان دهید تا از خطرات بعدی جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

دلیل سنکوپ یا از حال رفتن ناگهانی چیست؟

دلیل سنکوپ یا از حال رفتن ناگهانی چیست؟

دلیل و درمان سیاهی رفتن چشم و سرگیجه هنگام بلند شدن

دلیل و درمان سیاهی رفتن چشم و سرگیجه هنگام بلند شدن

علامت مهم و نگران کننده افت ناگهانی قند خون چیست؟

علامت مهم و نگران کننده افت ناگهانی قند خون چیست؟

خواب رفتن دست و پا را به دلیلی مهم جدی بگیرید !

خواب رفتن دست و پا را به دلیلی مهم جدی بگیرید !

زمان سینه خیز رفتن نوزاد و علت تاخیر در آن

زمان سینه خیز رفتن نوزاد و علت تاخیر در آن

دستشویی رفتن در روز چند بار باید باشد؟

دستشویی رفتن در روز چند بار باید باشد؟

کلیپ ترسناک واقعی بالا رفتن از پله های مرگ

کلیپ ترسناک واقعی بالا رفتن از پله های مرگ

چرا پله بالا میرم نفسم میگیره ؟

چرا پله بالا میرم نفسم میگیره ؟

با پله هم میشه لاغر شد اما چطوری ؟

با پله هم میشه لاغر شد اما چطوری ؟

علت و علامت کاهش فشار خون وضعیتی چیست ؟

علت و علامت کاهش فشار خون وضعیتی چیست ؟

زنده ماندن دختر 6 ساله بعد از رفتن زیر چرخ ماشین!+فیلم

زنده ماندن دختر 6 ساله بعد از رفتن زیر چرخ ماشین!+فیلم

شما هم از دیدن خون ترس دارید و از حال می روید؟

شما هم از دیدن خون ترس دارید و از حال می روید؟

آموزش توالت رفتن کودکان در 3 روز

آموزش توالت رفتن کودکان در 3 روز

نوزاد 5 ماهه ای که دستشویی رفتن بلد است + تصاویر

نوزاد 5 ماهه ای که دستشویی رفتن بلد است + تصاویر

علل بیماری رتینوپاتی دیابتی و علائم آن چیست ؟

علل بیماری رتینوپاتی دیابتی و علائم آن چیست ؟

شراره رخام قصد رفتن به شبکه GEM را ندارد!

شراره رخام قصد رفتن به شبکه GEM را ندارد!

راز آموزش سریع و راحت توالت رفتن به کودکان

راز آموزش سریع و راحت توالت رفتن به کودکان

آنژین قلبی چیست و چقدر خطرناک است؟

آنژین قلبی چیست و چقدر خطرناک است؟

کدام زنان در بارداری نباید پله بالا و پایین بروند؟

کدام زنان در بارداری نباید پله بالا و پایین بروند؟

محافظت از غضروف زانو با کاهش وزن

محافظت از غضروف زانو با کاهش وزن