بیشتر بخوانید

تاثیر نگران کننده وای فای بر باروری مردان

تاثیر نگران کننده وای فای بر باروری مردان

در خانه ژل ضدعفونی کننده دست بسازید + آموزش

در خانه ژل ضدعفونی کننده دست بسازید + آموزش

صابون زردچوبه برای چی خوبه + روش تهیه خانگی

صابون زردچوبه برای چی خوبه + روش تهیه خانگی

پادشاه روغن های گیاهی را بشناسید

پادشاه روغن های گیاهی را بشناسید

باورهای غلط درباره “افزایش قد”

باورهای غلط درباره “افزایش قد”

اتفاق بدی که 10 ساعت بعد زدن لاک به ناخن در بدن می افتد!

اتفاق بدی که 10 ساعت بعد زدن لاک به ناخن در بدن می افتد!

درد مزمن استخوان عاقبت نوشیدن زیاد چای

درد مزمن استخوان عاقبت نوشیدن زیاد چای

تشدید ایجاد سنگ کلیه با شروع فصل گرما

تشدید ایجاد سنگ کلیه با شروع فصل گرما

انواع “سر درد” ها و روش های درمان سردرد های مختلف

انواع “سر درد” ها و روش های درمان سردرد های مختلف

کدام نوع تب سنج دقیق تر است ؟

کدام نوع تب سنج دقیق تر است ؟
درد مچ دست من چه دلیل و علتی دارد ؟ + درمان فوری
علت درد مچ دست چیست و چگونه می توان درد مچ دست را درمان کرد؟ درد مچ دست علل های متفاوتی دارد و برای درد مچ دست درمان های خانگی وجود دارد که بسیار کاربردی می باشد.

علت درد مچ دست و بهترین راههای خانگی و طبیعی برای درمان و پیشگیری

درد مچ دست اغلب با پیچ خوردگی و یا شکستگی ناشی از جراحات ناگهانی ایجاد می‌شود اما همچنین می‌تواند ناشی از مشکلات طولانی مدت، مانند فشارتکرار شونده، ورم مفاصل و سندرم تونل کارپال باشد. از آنجا که‌عوامل زیادی می‌توانند منجر به‌درد مچ دست شوند، تشخیص علت دقیق می‌تواند دشوار باشد، اما تشخیص دقیق برای درمان مناسب ضروری و لازم است.

علائم درد مچ دست:

درد مچ دست بسته‌به‌علت ممکن است متفاوت باشد به‌عنوان مثال، درد آرتروز معمولاً مشابه‌دندان درد خفیف توصیف می‌شود، در حالی که‌سندرم تونل کارپال معمولاً باعث ایجاد سوزن سوزن شدن و احساس سوزش می‌شود، به‌خصوص در شب هنگام.

محل دقیق درد مچ دست تان نیز نشانه‌هایی را به‌پزشک خواهد داد.

چه‌زمانی باید به‌پزشک مراجعه‌کرد؟

تمام درد مچ دست به‌مراقبت پزشکی نیاز ندارد , کشیدگی عضله‌و کشیدگی ماهیچه‌معمولاً با اعمال یخ، استراحت و داروهای ضد درد کاهش می‌یابد و درمان می‌شود. اما اگر درد و تورم بیش از چند روز طول بکشد و یا بدتر شود، حتما باید به‌پزشک خود مراجعه‌کنید. تشخیص و درمان به‌تاخیر افتاده‌می‌تواند منجر به‌بهبود ضعیف، کاهش محدوده‌حرکتی و ناتوانی طولانی مدت شود.

علل درد مچ دست:

آسیب به‌هر کدام از قسمت های مچ شما می‌تواند باعث درد شود و بر توانایی شما برای استفاده‌از مچ و دستتاثیر بگذارد.

آسیب به‌مچ دست:

اثرات ناگهانی:

زمانی که‌به‌سمت جلو حرکت می‌کنید، اغلب جراحات سطحی رخ می‌دهند. این می‌تواند باعث پیچ خوردن، کشیدگی عضله‌و حتی شکستگی شود. شکستگی ناوی شامل استخوان در انگشت شست است. این نوع شکستگی ممکن است بلافاصله‌پس از آسیب در اشعه‌ایکس مشخص نشود.

درد مچ دست

علت درد مچ دست چیست؟

فشار مکرر از دلایل آسیب مچ دست:

هر فعالیتی که‌شامل حرکت مکرر مچ دست باشد - از ضربه‌زدن به‌توپ تنیس یا کار ویولن سل و رانندگی در خارج شهر- می‌تواند باعث تحریک شدن بافت ها در اطراف مفاصل و یا ایجاد شکستگی های فشاری، به‌ویژه‌هنگامی که‌شما این حرکت را ساعت ها بدون وقفه‌انجام می‌دهید، شود ؛ بیماری د کورواین یک جراحت فشاری تکراری است که‌باعث درد در پایه‌انگشت می‌شود.

-آرتروز:

آرتروز معمولی:

این نوع آرتروز زمانی اتفاق می‌افتد که‌غضروفی که‌انتهای استخوان های شما قرار دارد، در طول زمان از بین می‌رود. آرتروز در مچ غیر معمول است و معمولاً فقط در افرادی رخ می‌دهد که‌مچشان در گذشته‌مجروح شده‌باشد.

آرتروز روماتوئید:

یک اختلال لست که‌در آن سیستم ایمنی بدن به‌بافت های خود حمله‌می‌کند، روماتیسم مفصلی عموماً شامل مچ دست است. اگر یک مچ تحت تاثیر قرار بگیرد، دیگری نیز اصولا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

بیماری ها و مشکلات:

سندرم تونل کارپال:

سندرم تونل کارپال وقتی رشد می‌کند که‌آنها فشار بر روی عصب میانی را افزایش می‌دهند و از تونل کارپال عبور می‌کند، این یک گذرگاه‌در قسمت کف دست شما است.

کیست غده‌عصبی در مچ دست:

این کیست ها، بافت های نرمی هستند که‌اغلب در قسمت مچ دست شما بوجود می‌آیند. کیست گانگلیون ممکن است دردآور باشد و درد می‌تواند با انجام فعالیت ها، بدتر شود.

درد مچ دست

دلایل آسیب رسیدن به‌مچ دست

بیماری کینبوک:

این اختلال نوعاً بر افراد بالغ جوان تاثیر می‌گذارد و شامل تحلیل رفتن و ضعف تدریجی یکی از استخوان های کوچک در مچ می‌شود. در بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان اشاره‌شده‌است که‌بیماری کینبوک زمانی اتفاق می‌افتد که‌عرضه‌خون به‌این استخوان به‌خطر افتاده‌باشد و به‌طور منظم صورت نگیرد.

عوامل خطر درد مچ دست:

درد مچ دست می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد - چه‌شما بی تحرک و نشسته‌باشید، چه‌خیلی فعال باشید و یا جایی بین آن ها قرار داشته‌باشید. اما خطر شما ممکن است با این موارد افزایش یابد:

مشارکت های ورزشی و آسیب های مچ دست:

آسیب های مچ دست در بسیاری از ورزش ها وجود دارند، چه‌آنهایی که‌شامل ضربه‌زدن ها هستند و چه‌ورزش هایی که‌فشار مکرری را روی مچ می‌آورند. این می‌تواند شامل فوتبال، بولینگ، گلف، ژیمناستیک، ورزش هاکی و تنیس باشد.

کار تکراری:

تقریباً هر فعالیتی که‌دست و مچ دست شما را شامل می‌شود - حتی بافتن و زدن مو - اگر به‌اندازه‌کافی قدرت داشته‌باشد، اغلب ممکن است منجر به‌از کار افتادن درد مچ شود.

برخی بیماری ها یا شرایط خاص:

بارداری، دیابت، چاقی، روماتیسم مفصلی، و نقرس ممکن است ریسک ابتلا به‌سندرم تونل کارپال را افزایش دهد.

دلیل درد مچ دست

درد مچ دست

پیش گیری از درد مچ دست:

جلوگیری از اتفاقات پیش بینی نشده‌ممکن است منجر به‌آسیب های جدی به‌مچ دست شود، اما این نکات اساسی ممکن است برخی از موارد حفاظت را ارائه‌کنند:

استحکام استخوان برای جلوگیری از شکستگی:

دریافت مقادیر کافی کلسیم - 1000 میلی گرم در روز برای اغلب بزرگسالان و حداقل 1، 200 میلی گرم در روز برای زنان بالای 50 سال - می‌تواند به‌جلوگیری از شکستگی کمک می‌کند.

برای جلوگیری از آسیب به‌مچ دست از افتادن جلوگیری کنید:

به‌سمت جلو افتادن روی یک دست باز باعث بیش ترین آسیب مچ دست می‌شود.

برای جلوگیری از افتادن، کفش های معقول بپوشید.

وسایل خطرآفرین در خانه‌حذف کنید.

فضای زندگی خود را روشن کنی و در صورت لزوم در حمام خود میله‌هایی را نصب کنید.

از لوازم حفاظتی برای فعالیت های ورزشی استفاده‌کنید:

از محافظ مچ برای فعالیت های پرخطر مانند فوتبال، ورزش همگانی و ورزشی استفاده‌کنید.

توجه‌خود را به‌ارگونومی معطوف کنید:

اگر مدتی طولانی را روی صفحه‌کلید صرف می‌کنید، استراحت منظمی انجام دهید.

زمانی که‌تایپ می‌کنید، مچ خود را در یک موقعیت آرام نگه‌دارید.

یک صفحه‌کلید ارگونومیک و فوم یا پشتیبانی مچ می‌تواند به‌شما کمک کند.

در طی معاینه‌فیزیکی، پزشک شما ممکن است این موارد را انجام دهد:

-مچ دست شما را برای تحریکات، ورم یا ناهنجاری بررسی کند

-از شما بخواهد مچ دست تان را حرکت دهید، تا به‌دنبال کاهش در محدوده‌حرکت خود بگردید

-قدرت کنترل و قدرت بازوها را ارزیابی کند

-در برخی موارد، پزشک شما ممکن است آزمایش های تصویری، آرتروسکوپی یا عصب شناسان را پیشنهاد کند.

درد در مچ دست

روش های برای پیشگیری از درد مچ دست

تست های تصویر برداری برای تشخیص علل درد مچ دست:

اشعه‌ایکس:

این رایج ترین تست برای درد مچ دست است. با استفاده‌از مقدار کمی تابش، اشعه‌ایکس می‌تواند شکستگی استخوان یا علائم آرتروز را نشان دهد.

سی تی اسکن برای تشخیص علل درد مچ دست:

این اسکن می‌تواند نظرات مفصل تری از استخوان ها را در مچ شما فراهم کند و ممکن است شکستگی ها را تشخیص دهد که‌در معرض اشعه‌ایکس قرار دارند.

ام آر آی برای تشخیص علل درد مچ دست:

این تست از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی قوی برای تولید تصاویر مفصل از استخوان های شما و بافت های نرم استفاده‌می‌کند.برای یک مچ دست، ممکن است شما بتوانید به‌جای یک دستگاه‌کامل MRI، بازوی خود را به‌دستگاه‌کوچک تری وارد کنید.

تشخیص علل درد مچ دست با سونوگرافی:

این تست ساده‌می‌تواند به‌تصویرسازی تاندون ها، رباط ها و کیست کمک کند.

آرتروسکوپی برای تشخیص علل درد مچ دست:

اگر نتایج آزمایش تصویربرداری غیرقابل حل باشد، پزشک ممکن است آرتروسکوپی انجام دهد، یک روش که‌در آن یک ابزار با اندازه‌مداد به‌نام آرتروسکوپ، از طریق یک شکاف کوچک در پوست شما وارد مچ دست شما می‌شود. این ابزار شامل یک نور و یک دوربین کوچک است، که‌تصاویر را بر روی یک صفحه‌تلویزیون پخش می‌کند. آرتروسکوپی استاندارد طلایی برای ارزیابی درد مچ دست بلند مدت در نظر گرفته‌می‌شود ؛ در برخی موارد، پزشک شما ممکن است مشکلات مچ را از طریق آرتروسکوپ ترمیم کند.

دلیل درد مچ دست

 روش هایی برای تشخیص علل درد مچ دست

تست های عصبی برای تشخیص علل درد مچ دست:

در صورتی که‌به‌سندرم تونل کارپال مشکوک باشد، پزشک ممکن است دستور الکترومیوگرام (EMG) را تجویز کند.این تست تخلیه‌الکتریکی کوچک تولید شده‌در ماهیچه‌های شما را اندازه‌گیری می‌کند. یک الکترود نازک در ماهیچه‌قرار داده‌می‌شود و فعالیت الکتریکی آن زمانی ثبت می‌شود که‌ماهیچه‌در حال استراحت است و وقتی منقبض می‌شود. مطالعات هدایت الکتریکی نیز به‌عنوان بخشی از EMG انجام شد تا ارزیابی شود که‌آیا جریان های الکتریکی در محدوده‌تونل کارپال کاهش می‌یابد یا خیر.

درمان درد مچ دست:

درمان ها برای مشکلات مچ دست به‌شدت براساس نوع، مکان و شدت جراحت و نیز سن و سلامت کلی تان متفاوت است.

داروها برای کاهش درد مچ دست:

داروهای ضد درد از قبیل ایبوپروفن و استامینوفن ممکن است به‌کاهش درد مچ دست کمک کنند ، البته‌فراموش نشود که‌همیشه‌مسکن های قوی توسط پزشک تجویز می‌شوند. یک درمانگر فیزیکی می‌تواند درمان های خاص و تمرینات برای آسیب های مچ و تاندون مفاصل را اجرا کند.

اگر شما به‌جراحی نیاز دارید، مشاور فیزیکی تان هم پس از عمل می‌تواند به‌توان بخشی کمک کند همچنین ممکن است از داشتن یک ارزیابی ارگونومیک که‌به‌عوامل محیطی که‌ممکن است به‌درد مچ کمک کند، بهره‌مند شوید.

اگر یک استخوان خرد شده‌در مچ خود داشته‌باشید، مهره‌ها باید طوری تنظیم شوند که‌استخوان به‌درستی التیام یابد. گچ گری یا اسپلینت می‌تواند در حین جراحی، قطعات استخوانی را با هم نگه‌دارد.

اگر دچار رگ به‌رگ شدگی و یا کشش مچ دست شده‌اید، ممکن است برای حفاظت از تاندون مجروح و یا رباط مجروحتان به‌هنگام درمان باید از اتل استفاده‌کنید. آتل مخصوصا با آسیب های بیش از حد ناشی از حرکات تکراری مفید است.

جراحی مچ دست:

در برخی موارد جراحی ممکن است ضروری باشد. نمونه‌ها عبارتند از:

جراحی شکستگی استخوان:

در برخی موارد، جراحی ممکن است برای تثبیت شکستگی استخوان به‌منظور اجازه‌درمان لازم باشد. جراح ممکن است نیاز به‌اتصال قطعات استخوان به‌هم با سخت افزار فلزی داشته‌باشد.

جراحی شکستگی استخوان

راه‌هایی برای درمان درد مچ دست

سندرم تونل کارپال:

اگر علائم شما شدید است، ممکن است نیاز به‌داشتن یک رباط داشته‌باشید که‌سقف تونل را باز می‌کند تا فشار روی عصب را کاهش دهد.

جراحی برای ترمیم تاندون یا رباط:

گاهی جراحی برای ترمیم تاندون ها یا رباط ها که‌از هم گسیخته‌شده‌اند، لازم است.

احتیاط ها و درمان های خانگی برای درد دست و مچ دست

در پاسخ به‌درخواست شما کاربران از بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان چندین روش خانگی و گیاهی برای تسکین درد مچ دست را در ادامه‌آورده‌ایم که‌به‌راحتی می‌توانید از آنها استفاده‌کنید.

1. از مفصل خود بیش از حد استفاده‌نکنید:

بدون شک، این اولین قدم است که‌می‌توانید برای متوقف کردن درد مچ دست انجام دهید پس استراحت کنید و ببینید که‌آیا این کار برایتان کارساز است یا خیر.

2. ماساژ ملایم برای درمان درد مچ دست:

از یک عضو خانواده‌بخواهید که‌ناحیه‌درد را ماساژ دهد، این می‌تواند به‌تسکین درد با ترویج گردش خون کمک کند به‌این تاندون ها توجه‌کنید و بیشتر آن نواحی را ماساژ دهید.

درمان درد مچ دست

درمان های خانگی برای درمان درد مچ دست 

3. برای تسکین فوری، دستتان را در زیر آب داغ قرار دهید:

دقت کنید که‌دمای آب گرم در حد تحمل شما باشد، در صورت امکان مقداری نمک اپسوم به‌آب اضافه‌کنید و مچ خود را به‌مدت 20 دقیقه‌در آن خیس کنید این مسکن به‌عنوان مسکن آنی و عالی عمل می‌کند.

4. برای درمان درد مچ دست از کمپرس یخ و یا داغ استفاده‌کنید:

برخی ممکن است تسکین درد را در کمپرس یخ پیدا کنند؛ برخی دیگر ممکن است کمپرس داغ را خوب ببینند. هر کدام را که‌دوست دارید را انتخاب کنید، یا می‌توانید از آن ها برای ترویج بهتر گردش خون در مچ خود و کاهش التهاب استفاده‌کنید.

5. برای درمان درد مچ دست، دستبند دستتان نکنید:

واضح است که‌این جواهرآلات، موانعی برای درمان شما خواهند بود، و اگر دست بندتان خیلی تنگ باشد، ممکن است باعث مشکلات جدی مانند فشار عصبی یا جریان خون محدود شود که‌احتمالاً باعث درد دست و مچ دست شما خواهد شد.

6. استفاده‌از یک بریس دست برای درمان درد مچ دست:

بریس دست به‌مچ شما کمک می‌کند تا اصطکاک را کاهش دهد. می‌توانید در هنگام کار از آن استفاده‌کنید، اما می‌توانید آن را در شب استفاده‌کنید و یا در حالی که‌استراحت می‌کنید تا از دست و مچ دست تان پشتیبانی بهتری بکنید.

7. برای درمان درد مچ دست روغن نعناع فلفلی بمالید:

این ممکن است خیلی عجیب به‌نظر برسد اما با دست و درد مچ خیلی خوب عمل می‌کند.روغن نعناع فلفلی را رقیق کنید و یا آن را با روغن دیگری مخلوط کنید، تا قدرت آن را افزایش دهید، وگرنه‌پوست شما را می‌سوزاند. یک نسبت از روغن نعناع و 3 - 4 نسبت روغن های دیگر مانند روغن زیتون یا روغن های گیاهی دیگر را با هم مخلوط کنید، به‌سادگی این مخلوط را برای چند دقیقه‌به‌مچ دردناک خود بمالید ؛ پس از چند بار مالیدن، درد از بین می‌رود.

احتیاطات لازم برای درد مچ دست:

از حرکات تکراری دست و حرکات مچ دست اجتناب کنید. در ابتدای همین بخش از سلامت مجله اینترنتی فنجان هم گفتیم که‌در صورتی که‌فعالیت هایی که‌شامل حرکات تکرار شونده‌غیرقابل اجتناب هستند، استراحت به‌خود دهید.

سعی کنید مچ دست را در حالت خنثی نگه‌دارید، بدون اینکه‌مچ دست را خیلی بالاتر بگیرد و یا آن را خیلی دور نگه‌دارید.

استفاده‌از بزرگترین اتصالات ممکن است هنگام بلند کردن، مانند شانه، برای جلوگیری از استرس اضافی بر روی مچ دست، دست و انگشتان هیچ یک از اشیا را به‌مدت طولانی نگه‌ندارید.

از ابزارهای برقی مثل مته‌دستی اجتناب کنید.

سعی کنید روی دست ها و یا مچ های دست هایتان نخوابید

دست و مچ دست خود را به‌مدت 2 هفته‌استراحت دهید

استفاده‌از محصولات ضد ارتعاش با ابزارهای مرتعش

انجام تمرین های کششی دست، انگشت، و تمرینات کشش مچ

برای حفاظت از دست ها و مچ دست دستکش کار بپوشید

اعمال حرارت به‌مچ دست برای کمک به‌کاهش درد

 

بیشتر بخوانید

هضم گوشت قرمز با خوردن سبزی

هضم گوشت قرمز با خوردن سبزی

نمک، عامل فشار خون بالا

نمک، عامل فشار خون بالا

8 غذای آلوده ای که زیاد مصرف می کنیم

8 غذای آلوده ای که زیاد مصرف می کنیم

افرادی که رایحه درمانی برایشان واجب است

افرادی که رایحه درمانی برایشان واجب است

10 چیز که انگشتان پایتان آرزو دارند بدانید

10 چیز که انگشتان پایتان آرزو دارند بدانید

سالم ترین روش دم کردن چای

سالم ترین روش دم کردن چای

تفاوت اصلی درد کمر با درد کلیه چیست؟

تفاوت اصلی درد کمر با درد کلیه چیست؟

خاصیت ضد سرطانی هسته انگور

خاصیت ضد سرطانی هسته انگور

رابطه شروع میگرن با رعد و برق

رابطه شروع میگرن با رعد و برق

خون و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید

خون و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید
مشاهده

مطالب بیشتر در تازه های سلامت

بارداری بدون داشتن تخمدان!!

بارداری بدون داشتن تخمدان!!

کشف دو گروه خونی جدید

کشف دو گروه خونی جدید

رازهای کوتاه ولی بزرگ برای طول عمر و زندگی شاد

رازهای کوتاه ولی بزرگ برای طول عمر و زندگی شاد

فواید جالب و خواص جالب تر الماس

فواید جالب و خواص جالب تر الماس

لنز چشم و صدمات و عوارضی که به قرنیه می زند

لنز چشم و صدمات و عوارضی که به قرنیه می زند

8 مواد غذایی برتر جهان

8 مواد غذایی برتر جهان

ویتامینی که باعث سکته می شود

ویتامینی که باعث سکته می شود

6 نکته در مورد سردرد

6 نکته در مورد سردرد

به راحتی از شر آبریزش بینی خلاص شوید

به راحتی از شر آبریزش بینی خلاص شوید

5 درس از سلامت در سال 2012

5 درس از سلامت در سال 2012

مطالب مرتبط

درد دست چپ چندین دلیل دارد و هرکدام علامتی

درد دست چپ چندین دلیل دارد و هرکدام علامتی

6 راه ساده برای رهایی از درد مچ دست

6 راه ساده برای رهایی از درد مچ دست

درد در هر قسمت دست راست علامت چیست ؟

درد در هر قسمت دست راست علامت چیست ؟

بیماری آرنج تنیس بازان چیست و چه درمانی دارد؟

بیماری آرنج تنیس بازان چیست و چه درمانی دارد؟

فواید باورنکردنی گرفتن دست همسر

فواید باورنکردنی گرفتن دست همسر

حرکات یوگایی برای درمان درد گردن و شانه

حرکات یوگایی برای درمان درد گردن و شانه

تقویت و رفع مشکلات مچ دست با چند ورزش ساده

تقویت و رفع مشکلات مچ دست با چند ورزش ساده

علت کیست گانگلیون و زائده روی مچ دست

علت کیست گانگلیون و زائده روی مچ دست

نشانه هایی که می گوید بدن سالمی دارید

نشانه هایی که می گوید بدن سالمی دارید

درمان فوری درد پا با 5 حرکت طب رفلکسولوژی

درمان فوری درد پا با 5 حرکت طب رفلکسولوژی

برای درمان هر درد کدام نقطه کف دست را فشار دهیم؟

برای درمان هر درد کدام نقطه کف دست را فشار دهیم؟

سندروم تونل کارپال چیست و چه علامتی دارد ؟

سندروم تونل کارپال چیست و چه علامتی دارد ؟

تومور سرطانی دست با چه نشانه ای ظاهر می شود؟

تومور سرطانی دست با چه نشانه ای ظاهر می شود؟

علت و درمان برآمدگی و بیرون زدگی رگ دست

علت و درمان برآمدگی و بیرون زدگی رگ دست

درد قلب انواع مختلفی دارد و هریک علامتی

درد قلب انواع مختلفی دارد و هریک علامتی

تمرینات کم زحمت برای رفع درد و فشار در عضلات بدن

تمرینات کم زحمت برای رفع درد و فشار در عضلات بدن

علت و درمان های خانگی برای انواع زانو درد

علت و درمان های خانگی برای انواع زانو درد

بهترین روش و داروهای خانگی برای درمان پا درد

بهترین روش و داروهای خانگی برای درمان پا درد

گلو درد چرکی چه فرقی با سرماخوردگی دارد ؟

گلو درد چرکی چه فرقی با سرماخوردگی دارد ؟

تمریناتی حرفه ای برای قوی شدن دست ها و انگشتان

تمریناتی حرفه ای برای قوی شدن دست ها و انگشتان