بیشتر بخوانید

میدانید مردان چگونه ابراز علاقه میکنند؟

میدانید مردان چگونه ابراز علاقه میکنند؟

راه حل کاهش دخالت خانواده ها در زندگی مشترک

راه حل کاهش دخالت خانواده ها در زندگی مشترک

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

اشتباهات شایع زنان در زندگی مشترک

اشتباهات شایع زنان در زندگی مشترک

ابراز علاقه در دوران نامزدی چگونه باشد بهتر است؟

ابراز علاقه در دوران نامزدی چگونه باشد بهتر است؟

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

کارهایی که باعث دلسردی همسرتان می شود

کارهایی که باعث دلسردی همسرتان می شود

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

رفتار درست با مرد پرخاشگر و شوهری که دست بزن دارد

رفتار درست با مرد پرخاشگر و شوهری که دست بزن دارد

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان
لجبازی با زندگی مشترکتان چه می کند ؟
لجبازی زن و شوهر در زندگی مشترک می تواند پیامدها و اثرات منفی داشته باشد یا حتی منجر به جدایی زوجین شود بنابراین طرز برخورد با همسر لجباز را بدانید تا از عواقب آن جلوگیری کنید.

علل لجبازی در زندگی زناشویی و پیامدهای آن

لجبازی نوعی رفتار مقابله‌است که‌در آن شخص برای نشان دادن قدرت و دفاع از خود بروز می‌دهد و در واقع به‌فرد مورد نظر نشان می‌دهد که‌قادر به‌کنترل و شکست شخص لجباز نمی باشد. فرد لجباز روی نظرات و عقاید خود پافشاری می‌کند و با نظرات دیگران گاه‌آگاهانه‌و گاه‌ناآگاهانه‌مخالفت می‌کند.

به‌طور مثال اگر به‌فرزند دانش آموز خود بگوئید که‌درس بخواند، اما او خسته‌باشد شاید بدون اعتنا به‌صحبت شما شغول بازی شود. این کار مصداق لجبازی است یعنی شما نمی توانید او را مجبور به‌انجام کاری کرده‌و او را کنترل نمائید. لجبازی در زندگی مشترک، آن را با مشکل مواجه‌می‌کند و حتی ممکن است که‌زندگی زناشویی را به‌بن بست نیز بکشاند.

لجبازی در زندگی زناشویی همان جنگ قدرت ها است که‌هر کدام از زوج ها قصد به‌کرسی نشاندن حرف خود را دارند. بنابراین چنانچه‌در بخش خانواده‌پلاس مجله اینترنتی فنجان میخوانید می‌توان گفت که‌یکی از علل شایع مراجعین به‌دادگاههای خانواده، لجبازی است که‌در نهایت منجر به‌جدایی زن و شوهرها می‌شود.

اغلب در زوج هایی که‌شناخت کافی از یکدیگر را ندارند و علاوه‌براین از نظر خانوادگی، اجتماعی، فرهنگی و تحصیلات با هم اختلاف دارند، لجبازی بیشتر مشاهده‌می‌شود. به‌طور کلی لجبازی نوعی رفتار نامطلوب است که‌به‌روشهای مختلف خود را نشان می‌دهد مانند گریه‌کردن، فریاد کشیدن، آسیب رساندن به‌دیگران،ناسزاگفتن، شکستن وسایل و موارد دیگر.

لجبازی با همسر

روشهای تشخیص افراد لجباز

خصوصیات و نشانه‌های لجبازی همسرتان را بشناسید تا بهتر با آن ها مقابله‌کنید.

بی قانونی:

این شخص کوچکترین اعتنایی به‌قوانین نمی کند. فرد لجباز برای خود قوانین مشخص دارد و هرجا که‌به‌نفع خودش باشد قانون را اجرا می‌نماید.

زودرنج و حساس:

شخص لجباز از دیگران توقع بیش از اندازه‌دارد، اما در برابر سخنان دیگران خود را مسئول نمی داند.

کمبود اعتماد به‌نفس:

در افراد لجباز می‌توان به‌وضوح کمبود اعتماد به‌نفس و عدم خودباوری مثبت و پذیرفتن خود واقعی را یافت.با این وجود او این واقعیت را نمی پذیرد.

عصبانت سریع:

شخص لجباز با کوچکترین مخالفتی که‌در برابر خواسته‌هایش می‌بیند، شروع به‌ناراحتی و عصبانیت کرده‌و ناسازگار می‌شود.

خصوصیات افراد لجباز

اهل داد و قال:

انسان لجباز عادت به‌شلوغ کاری زیاد دارد و کینه‌توزی خود را به‌همه‌نشان می‌دهد.

فرافکنی:

فرد لجباز ، شخص دیگر را متهم به‌لجبازی می‌کندبه‌طور مثال می‌گوید:«تو لجبازی می‌کنی» و یا «تو مرا به‌لجبازی وادار می‌کنی» و ...

ارتباطات اجتماعی ضعیف:

او در اغلب موارد تنها است و توانایی برقراری ارتباط اجتماعی مناسب را ندارد.این شخص افسرده‌و مضطرب است و افکار پریشانی دارد.

دلیل تراشی:

افراد لجباز برای تصمیمات خود بهانه‌های عجیب و غریب آورده‌و اشتباهات خود را به‌گردن دیگران می‌اندازد.

همسر لجباز

پیامدهای مخرب لجبازی در زندگی زناشویی

در اغلب خانواده‌ها این اتفاق پیش می‌آید که‌هر فردی مانند یک کودک رفتارهای بچه‌گانیی از خود بروز دهد. بحث این نیست که‌کسی نباید در زندگی زناشویی لجبازی کند یا اگر کسی لجبازی کرد، دیگر باید قید آن رابطه‌را زد؛ بلکه‌صحبت درباره‌مواقعی است که‌زوج ها هر دو لجبازی کرده‌و برای اصلاح رفتار خود هیچ تلاشی نکنند. در این وضعیت اختلاف و دعوای زن و شوهرها شدت می‌گیرد و زندگی مشترک را به‌مرز نابودی می‌کشاند.

در این میان اگر فرزندی هم وجود داشته‌باشد با لجبازی های والدین آسیب زیادی خواهد دید. این فرزندان معمولا به‌نوعی اضطراب مبتلا می‌شوند. والدین لجباز، اختلافات خود را مانند میدان جنگی می‌بینند که‌هرکاری برای پیروزی خود انجام می‌دهند.

این افراد با لجبازی خود، بحث را ادامه‌داده‌و حاضر به‌قبول اشتباهات خودنیستند و در برابر هر حرفی، جواب داده‌و مقابل هر عملی رفتاری از خود بروز می‌دهند.

یکی از آثار منفی لجبازی، اختلافات زن و شوهرها است که‌به‌سلامت روانی خانواده‌آسیب می‌رساند. فرد لجباز قدرت تصمیم گیری و استقلال فکری مناسبی ندارد و حاضر به‌کنار گذاشتن افکار غیرمنطقی خود نمی باشد.

این شخص احترامی برای عقاید دیگران قائل نیست و تنها خواسته‌های خودش مهم است.این افراد توانایی یافتن راه‌حل مناسب را ندارند و حاضر به‌کنار گذاشتن افمار غیر منطقی خود نیستند.

عواقب لجبازی

علل و عوامل لجبازی همسر در زندگی مشترک

موارد زیر دلایل و عوامل موثر در لجبازی همسرتان هستند:

انتقام جویی

یک دندگی و لجبازی نوعی واکنش به‌رابطه‌است. در شرایطی که‌زن و شوهر از نحوه‌برخورد و عملکرد دیگری راضی نباشد، دچار کمبود محبت از سوی او شود و یا بی محلی ببیند به‌شکل طبیعی درصدد انتقام بر می‌آید.

در واقع لجبازی نوعی انتقام جویی است که‌شخص صدا اعتراض خود را توسط آن به‌گوش فرد دیگر می‌رساند. شخصی که‌در سالهای اولیه‌زندگی مشترک، از همسر خود محبت و مهربانی کافی ببیند، قطعا در دوره‌میانسالی و اچس از ازدواج فرزندان تنهایی را تجربه‌نخواهد کرد.

تحقیر و سرزنش

به‌طور یقین نوع رفتار ما با همسرمان، زمینه‌ساز تشکیل سخصیت خودمان است. زمانی که‌زوج ها به‌طور غیر منطقی خواسته‌یا ناخواسته‌یکدیگر را تحقیر می‌نمایند بذر لج بازی را در قلب هم کاشته‌و آینده‌ناآرامی را برای خود و فرزندنشان فراهم می‌نمایند. زن و شوهر هرگز نباید یکدیگر با الفاظ بد صدا کنندیا در حضور فرزندان یکدیگر را مورد تمسخر قرار دهند.

عوارض لجبازی با همسر

خود بزرگ بینی

یکی از دلایل لجبازی، تکبر، برتر بینی و غرور نابه‌جا است. این عوامل در زندگی مشترک زمینه‌ساز یک دندگی آنها را فراهم می‌کند. زن یا مردخود را برتر از دیگری دیده‌و حاضر به‌پذیرفتن حرف دیگری نمی باشد. تکبر از نظر قرآن هم موجب لجبازی می‌شود.

اگر فرد تربیت صحیحی از نظر اخلاقی نداشته‌باشد در مرحله‌ای از رشد مادی در زندگی دچار آفت خوبزرگ بینی خواهد شد. مثلا شخصی که‌به‌جایگاه‌مناسبی در اجتماع برسد و یا ثروت هنگفتی بدست آورد ممکن است شریک سال های زندگی خود را فاقد جذابیت ببیند.

رفتار منفی

لجاجت در زندگی مشترک به‌دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. یکی از این دلایل رفتار نادرست زن یا شوهر است که‌موجب حساسیت فرد دیگر می‌شود. در صورتی که‌این رفتارهای همیشگی شوند به‌تدریج حس تنفر در همسر ایجاد می‌شود و او را تبدیل به‌فرد لجباز می‌کند.

لجاجت در زندگی مشترک

سرزنش بی دلیل

سرزنش کردن یکی از عوامل ناسازگاری در روابط زنا و شوهر ها است که‌منجر به‌لجبازی می‌شود. در صورت تداوم این رفتار، پایه‌های زندگی مشترک سست می‌شود. شخصیت فردی که‌مدام مورد سرزنش قرار می‌گیرد به‌مرور تخریب شده‌و توانایی مدیریت صحیح را از دست می‌دهد.

همچنین تعداد اشتباهات او روز به‌روز بیشتر می‌شودو زمانی که‌هنر همسرداری و مدیریت زندگی از او سلب شود، لجبازی در او تقویت خواهد شد. امام علی علیه‌السلام می‌فرماید:«الافراط فی الماامه‌یشب میزان اللجاجه»؛ زیاده‌روی و تکرار بی جای سرزنش آتش لجاجت را قوی تر و برافروخته‌تر می‌کند.

برترین مدل اصلاح رفتار همسر، تذکر سازنده‌و منطقی توام با مهربانی و دلسوزی است. سرزنش کردن یکی از بزرگترین گناهان در اسلام است نه‌تنها موجب اصلاح رفتار نمی شود بلکه‌پیامدهای منفی زیادی در پی خواهد داشت.

سرزنش همسر

جهل و اطلاعات کم

یکی از دلایل لجبازی در زندگی مشترک، نادانی و عدم اطلاعات کافی درباره‌ی پیامدهای مادی و معنوی لج بازی و یک دندگی است. افرادی که‌به‌پیامدهای لجبازی در زندگی زناشویی آگاه‌هستند، اصراری برای ادامه‌این رفتار کودکانه‌ندارند.

پیامبر اکرم(ص) درباره‌این موضوع می‌فرمایند:«ایاک و اللجاجه‌فان اولها جهل و آخرها ندامه»؛ از یک دندگی پرهیز کنید؛ زیرا آغاز این کار نادانی و پایان آن پشیمانی است.

بهترین روش برخورد با لجبازی همسر در زندگی مشترک

هنگام شروع لجبازی همسرتان بهتر است به‌نکات و راهکارهای عنوان شده‌در ادامه‌ی این بخش از سبک زندگی مجله اینترنتی فنجان رجوع کنید:

لجبازی را با لجبازی پاسخ ندهید

باید توجه‌داشته‌باشید که‌لجبازی در زندگی مشترک نه‌تنها رابطه‌را بدتر می‌کند بلکه‌با ایجاد تعارضات به‌هر دو نفر آسیب می‌رساند. بهتر است اصول ارتباط موثر با همسرتان را یاد بگیرید.

درمان لجبازی همسر

سکوت کردن

بهترین و موثرترین رفتار، سکوت است؛ بنابراین سعی در کنترل خود داشته‌باشید.چرا که‌پرخاشگری شما لجبازی او را بیش از قبل می‌کند. در زمان مناسب علل لجبازی او را بررسی کرده‌و آنها را رفع نمائید..

درک کمبود اعتماد به‌نفس او

عدم خودباوری و کمبود اعتماد به‌نفس یکی از مهمترین دلایل لجبازی می‌باشد. معمولا افرادی لجباز هستند که‌از کمبود اعتماد به‌نفس رنج می‌برند و با لجبازی سعی در نشان دادن اقتدار خود می‌کنند. بنابراین برای حفظ آرامش زندگی مشترک خود، به‌همسرتان در شناخت و باور شخصیت اش کمک کنید و راههای افزایش اعتماد به‌نفس همسر را شناسایی و به‌کار برید.

شما هم مقصرید

همیشه‌همسرتان مقصر نیست بلکه‌گاه‌رفتار اشتباه‌شما موجب لجبازی همسرتان می‌شود. در اکثر مواقع لحن نادرست و اشتباه‌شما، همسرتان را وادار به‌لجبازی می‌کند. رفتار صحیح در بروز اختلاف و دعوا، در جلوگیری از لجبازی همسرتان موثر است.

رفتار با همسر لجباز

چند راهکار ساده‌برای رفع لجبازی همسر

 1. مهارت های گفتگوی خود را تقویت کنید ؛ از روش مناسب که‌به‌لجبازی نرسد استفاده‌کنید.
 2. تا زمانی که‌شرایط همسرتان متعادل نشود، راجع به‌موضوعی که‌موجب لجبازی او شده‌است صحبت نکنید.
 3. از کلمات مثبت و لحن آرامبخش استفاده‌کنید.
 4. ویژگی های منفی رفتار همسرتان را در زمان مناسب به‌او بگوئید.
 5. سعی کنید در صحبت کردن خود لطافت و مهربانی را نشان دهیدو صحبت های خود را با "تو" آغاز نکنید. بهتر است جملات خود را با کلمه‌"من" یا "ما" شروع کنید. زیرا در غیر اینصورت حس مقصر بودن یا سرزنش کردن در او افزایش پیدا کند.
 6. روش مناسب انتقاد کردن را بیاموزید و اینکه‌چطور می‌توان ویژگی های منفی همسرتان را به‌او بگوئید تا آنها را اصلاح کند.
 7. تا حد ممکن با او مدارا کنید تا رفتار خود را تغییر دهد.
 8. هرگز از کلمات کنایه‌آمیز استفاده‌نکنید زیرا لجبازی او را شدیدتر خواهد کرد.
 9. اگر همسرتان هنگام لجبازی زمان زیادی را به‌بحث و حرف زدن می‌پردازد، صبوری کنید و این اجازه‌را به‌او بدهید تا خود را از یجان تخلیه‌کند و صحبت هایش تمام شود.
 10. هرگز هنگام لجبازی همسرتان، سعی در قانع کردن او نداشته‌باشید و با او بحث نکنید.
 11. از ویژگی های مثبت همسرتان تعریف کنید تا اعتماد به‌نفس او افزایش پیدا کند.
 12. او را دعوت به‌آرامش کنید.
بیشتر بخوانید

راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق

راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق

مهم ترین بخش شناخت خانواده ها قبل ازدواج

مهم ترین بخش شناخت خانواده ها قبل ازدواج

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

متولدین هرماه سال عشق را چگونه می بینند ؟

متولدین هرماه سال عشق را چگونه می بینند ؟

آیا ازدواج پایان عشق است؟

آیا ازدواج پایان عشق است؟

اصلی ترین تفاوت عشق و دوست داشتن

اصلی ترین تفاوت عشق و دوست داشتن

آسیب های جدی دوستی های خیابانی

آسیب های جدی دوستی های خیابانی

جملات عاشقانه ای که هر زنی دوست دارد از مردش بشنود

جملات عاشقانه ای که هر زنی دوست دارد از مردش بشنود

رفتارهای غلط زن و مرد در روابط زناشویی

رفتارهای غلط زن و مرد در روابط زناشویی

پیامک هایی که نباید به مردان بفرستید

پیامک هایی که نباید به مردان بفرستید
مشاهده

مطالب بیشتر در روابط عاطفی

ازدواج با این مردان عاقبت خوشی ندارد !

ازدواج با این مردان عاقبت خوشی ندارد !

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

کلید موفقیت در روابط زناشویی

کلید موفقیت در روابط زناشویی

رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج خوب یا بد؟

رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج خوب یا بد؟

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

حقایقی بیشتر از ازدواج

حقایقی بیشتر از ازدواج

همسر افسرده تان دوست دارد بدانید که ...

همسر افسرده تان دوست دارد بدانید که ...

از اولین روز زندگی متاهلی این طور رفتار کنید بهتره

از اولین روز زندگی متاهلی این طور رفتار کنید بهتره

دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند

دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

مطالب مرتبط

رفتار صحیح هنگامی که همسرتان لجبازی می کند

رفتار صحیح هنگامی که همسرتان لجبازی می کند

روش برخورد با لجبازی افراد

روش برخورد با لجبازی افراد

با همسر لجباز و یک دنده اینگونه رفتار کنید

با همسر لجباز و یک دنده اینگونه رفتار کنید

راه اول و آخر والدین برای حل مشکل لجبازی کودکان

راه اول و آخر والدین برای حل مشکل لجبازی کودکان

نکات کلیدی برای موفقیت در زندگی - سری 1

نکات کلیدی برای موفقیت در زندگی - سری 1

چرا یک فرد لجبازی می کند و بهترین رفتار با او چیست؟

چرا یک فرد لجبازی می کند و بهترین رفتار با او چیست؟

لجبازی کودکان بعد از فوت والدینشان

لجبازی کودکان بعد از فوت والدینشان

مقایسه زندگی با اینستاگرام چه بر سرتان می آورد؟

مقایسه زندگی با اینستاگرام چه بر سرتان می آورد؟

دردسرهای زندگی با یه آدم خسیس

دردسرهای زندگی با یه آدم خسیس

شرط لذت بردن از زندگی متاهلی

شرط لذت بردن از زندگی متاهلی

چطور در یک قدمی طلاق ، زندگی خود را نجات دهیم ؟

چطور در یک قدمی طلاق ، زندگی خود را نجات دهیم ؟

شوهرم خیلی بی مسئولیته ، چطور اصلاحش کنم ؟

شوهرم خیلی بی مسئولیته ، چطور اصلاحش کنم ؟

بهناز جعفری با ام اس چه می کند؟ + تصاویر

بهناز جعفری با ام اس چه می کند؟ + تصاویر

با شرط زندگی با مادرشوهر برای ازدواج چه کنیم؟

با شرط زندگی با مادرشوهر برای ازدواج چه کنیم؟

ناباروری با روح و روان چه می کند ؟

ناباروری با روح و روان چه می کند ؟

با سردی در زندگی مشترک چه کنیم؟

با سردی در زندگی مشترک چه کنیم؟

احساس کلافگی با شما چه می کند ؟

احساس کلافگی با شما چه می کند ؟

زن زندگی واقعی چه ویژگی دارد؟

زن زندگی واقعی چه ویژگی دارد؟

ترفندهایی برای رشد و ترقی زندگی مشترک

ترفندهایی برای رشد و ترقی زندگی مشترک

نکات کلیدی برای موفقیت در زندگی - سری 9

نکات کلیدی برای موفقیت در زندگی - سری 9