بیشتر بخوانید

میدانید مردان چگونه ابراز علاقه میکنند؟

میدانید مردان چگونه ابراز علاقه میکنند؟

راه حل کاهش دخالت خانواده ها در زندگی مشترک

راه حل کاهش دخالت خانواده ها در زندگی مشترک

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

اشتباهات شایع زنان در زندگی مشترک

اشتباهات شایع زنان در زندگی مشترک

ابراز علاقه در دوران نامزدی چگونه باشد بهتر است؟

ابراز علاقه در دوران نامزدی چگونه باشد بهتر است؟

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

کارهایی که باعث دلسردی همسرتان می شود

کارهایی که باعث دلسردی همسرتان می شود

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

رفتار درست با مرد پرخاشگر و شوهری که دست بزن دارد

رفتار درست با مرد پرخاشگر و شوهری که دست بزن دارد

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان
آدم های انرژی منفی یا مثبت چه شکلی اند؟
آدم های منفی و مثبت اینجا مقصود انرژی مثبت بودن یا انرژی منفی بودن آدم هاست. چرا بعضی ها همیشه انرژی منفی هستند و یا اینکه چطور از صحبت های یک فرد می توان به مثبت و یا منفی بود انرژی او پی برد.

مشخصات آدم های انرژی منفی و انرژی مثبت چیست؟ 

خیلی از مردم فکر می‌کنند اگر مدام جمله‌های مثبت بیان کنند، در دیگران احساس های مثبت ایجاد خواهند کرد. آدم های زیادی در همه‌جای دنیا با ادعای واهی مثبت اندیشی و این که‌اگر مثبت فکر کنید، همیشه‌اتفاق های خوب برای تان می‌افتد، توانسته‌اند افراد زیادی را که‌به‌دنبال راه‌های ساده‌و سریع رسیدن به‌موفقیت و شادی هستند، دور خود جمع کنند اما در واقع گفتن جمله‌های مثبت به‌تنهایی، باعث ایجاد حس مثبت در دیگران نمی شود.
اگر فردی دنیای درونی مثبتی داشته‌باشد و جمله‌های مثبتی بگوید و کارهای مثبتی انجام دهد، می‌تواند اثر خوبی روی دیگران داشته‌باشد ولی اگر مدام حرف های مثبت بزند اما دنیای درونی و ساختار فکری اش مثبت نباشد، لزوما باعث برانگیخته‌شدن حس مطلوب در بقیه‌نخواهد شد.
اگرچه‌بارها مشاهده‌شده‌روحیه‌خوب دادن به‌افراد، حال آنها را بهتر می‌کند اما خیلی وقت ها مثبت نگری بیش از اندازه‌حتی می‌تواند باعث بد شدن حال آدم ها شود چون خودشان را با فردی که‌بیش از حد مثبت گویی می‌کند، مقایسه‌می‌کنند و به‌اشتباه‌در دام این تفکر می‌افتند که‌نکند افسرده، منفی نگر و نگون بخت باشند! نکند به‌اندازه‌کافی در زندگی مثبت نگر نباشند! نکند دلیل اینکه‌تا به‌حال موفق نشده‌اند، این بوده‌که‌نتوانسته‌اند مثل این افراد مثبت به‌همه‌وقایع نگاه‌کنند!
خیلی وقت ها افرادی را می‌بینیم که‌سعی می‌کنند حرف های زیبا بزنند، بسیار خوشرو باشند اما وقتی کمی بیشتر با آنها آشنا می‌شوید و پای حرف های شان می‌نشینید، دلتان می‌گیرد! نمونه‌بارز وطنی این آدم ها، برخی از مجری های صداوسیما هستند که‌لزوم آدم های شاد و مثبت و در واقع آنچه‌که‌می‌گویند، نیستند اما فکر می‌کنند با لبخندهای ساختگی و گفتن جمله‌های مثبت، حس مثبتی به‌میلیون ها بیننده‌انتقال می‌دهند و همان ها بارها سوژه‌جالبی برای طنزپردازها شده‌اند!

روانشناسی شخصیت آدم ها

روانشناسی شخصیت آدم های منفی و مثبت

نمی شود همیشه‌نقش بازی کرد
آدم ها موجوداتی اجتماعی هستند که‌معمولا حواس شان هست که‌رفتارشان ممکن است چه‌تاثیری روی دیگران بگذارد. آدم های زیادی تمایل دارند که‌تاثیر خوبی روی بقیه‌افراد داشته‌باشند و به‌همین دلیل خودآگاه، تلاش می‌کنند حس های ناخوشایند درونی شان را بپوشانند.
از طرفی، ذهن ما به‌گونه‌ای شکل گرفته‌که‌بسیاری از حس های ناخوشایند به‌وادی ناخودآگاه‌آن می‌رود، یعنی از آن حس ها آگاهی نداریم ولی در جایی خود را بروز می‌دهند؛ بنابراین متاسفانه‌همیشه‌کاملا موفق نمی شویم آنچه‌درونمان می‌گذرد، بپوشانیم و رفتار و گفتارمان، خیلی وقت ها خبر از سرّ درونمان می‌دهد و دنیای درونی مان را آشکار می‌کند.
از سوی دیگر، ممکن است مثل یک روانشناس یا روانپزشک حرفه‌ای نتوانیم بلافاصله‌از دنیای درونی آدم های دیگر باخبر شویم ولی حسی که‌از دیگران می‌گیریم، تا حد زیادی، بازتابی از دنیای درونی آنهاست. وقتی مصاحبت با فردی ما را شاد، غمگین، مضطرب یا عصبی می‌کند، ممکن است این حس ها لزوما مرتبط با دنیای درونی خودمان نباشد بلکه‌از دنیای درونی او به‌ما منتقل شود.
علت این است که‌یک مکانیسم دفاعی در روان آدم ها به‌نام «فرافکنی» وجود دارد. این مکانیسم دفاعی ناخودآگاه‌است؛ یعنی از وجود آن آگاهی نداریم و آن را عمدا به‌کار نمی بریم. در واقع انسان ها می‌توانند بخشی از حس های ناخوشایند درونی شان که‌برای خودشان غیرقابل تحمل است، از طریق رفتار و گفتار به‌دیگران منتقل کنند تا کمی از این بار حس منفی را از درون خودشان بردارند و روی دوش افراد دیگر بیندازند.

این مکانیسم دفاعی «فرافکنی»، کمک می‌کند دنیای ناخوشایند درونی فرد، کمی برایش قابل تحمل تر شود. در نوع خاصی از این فرافکنی، فرد حتی تا حدود زیادی موفق می‌شود مثلا حس خشمی که‌درون خودش وجود دارد به‌طرف مقابل بدهد یا او را هم مثل خود غمگین کند که‌به‌این نوع فرافکنی، «فرافکنی توأم با همانندسازی» می‌گویند.
پس اساس و توجیه‌علمی اینکه‌مردم فکر می‌کنند انرژی از طرف کسی دریافت می‌کنند، در واقع فرافکنی حس های خوشایند یا ناخوشایند از ذهن ما به‌ذهن دیگران است.

چرا بعضی آدم ها انرژی منفی اند؟
جواب این این سوال بسیار مهم است و اینکه‌بدانیم آیا واقعا دنیای درونی این افراد که‌خود را بسیار بالا یا حق به‌جانب می‌دانند، همین گونه‌است که‌به‌نظر می‌رسد؟
پاسخ این سوال منفی است. دنیای درونی آدم های انرژی منفی یا کسانی که‌در هر معاشرتی حس بدی به‌ما می‌دهند، چه‌بخش خودآگاه‌و چه‌بخش ناخودآگاهش، پر از اعتماد به‌نفس پایین و انگاره‌های زشت و ناخوشایند راجع به‌خودشان است.
آنها وقتی از خود تعریف و تمجید می‌کنند، در واقع به‌دنبال این هستند که‌خودانگاره‌ناخوشایندی که‌در عمق وجود شان دارند، ترمیم کنند و وقتی در حال ایراد گرفتن از محیط اطراف یا محیط کارشان هستند، می‌خواهند چهره‌زشت و ناخوشایند درونی خود را برای ساعتی هم که‌شده، فراموش کنند.
وقتی این آدم ها گوشه‌گیری می‌کنند، اخم می‌کنند و با دیگران با غرور و تکبر حرف می‌زنند، در واقع به‌دنبال این هستند که‌روان رنجورشان کمتر آسیب ببیند و با کنترل دیگران می‌خواهند اضطراب و تنش درونی شان را کاهش دهند. منشأ بسیاری از این رفتارهای منفی، اعتماد به‌نفس له‌شده‌یا هرگز به‌خوبی تشکیل نشده‌است که‌بازنمود بیرونی آن، به‌گونه‌ای است که‌از آن حس مثبتی برنمی خیزد و باعث می‌شود اطرافیان حس ناخوشایندی از این اشخاص بگیرند و فکر کنند انرژی منفی دارند.

ویژگی های آدم های انرژی منفی

آدم های منفی

مشخصات آدم های منفی و مثبت

اینکه‌بدانیم چگونه‌آدم هایی که‌منفی هستند و انرژی روانی منفی دارند را شناسایی کنیم، خیلی مهم است. در ادامه‌برخی از ویژگی های آنها را با هم مرور می‌کنیم.
همیشه‌شاکی ها
آنها از خیلی چیزها در دنیا شاکی هستند و معتقدند دنیا و همه‌آدم ها بد هستند، شغل خودشان مناسب نیست، در شهر خوبی زندگی نمی کنند و محل کارشان بد و نامطلوب است و ... بنابراین همواره‌در حال گلایه‌و بدگویی از دیگرانند و از شرایط خودشان هم همیشه‌گله‌مندند.
آنها هرگز خود را مسئول وقوع وقایع ناخوشایندی که‌تجربه‌می‌کنند، نمی دانند و فکر می‌کنند آنچه‌برای شان پیش می‌آید، تقصیر افراد خانواده، محیط کار و جامعه‌است.
البته‌آنها ممکن است گاهی جمله‌های امیدوارکننده‌و مثبت هم به‌کار ببرند اما معمولا در انتهای یک جمله‌امیدوارکننده‌و مثبت، یک «اما» می‌آورند و مثلا می‌گویند:«اینجا خیلی پارک زیبایی است اما حیف که...» و هنگامی که‌دقت می‌کنیم، می‌بینیم معایبی که‌برمی شمارند، آنقدر زیاد است که‌اثر جمله‌اول که‌مثبت بوده‌را کاملا خنثی می‌کند.
خیلی از آنها در زندگی به‌دلایل مختلف خیلی موفق نیستند؛ چه‌از نظر عملکرد تحصیلی و شغلی و چه‌از نظر روابط بین فردی. آنها معمولا دید مثبتی به‌آینده‌ندارند؛ یا در حال گله‌از حال هستند یا ناله‌درباره‌گذشته‌و اینکه‌گذشته‌رهای شان نمی کند.
آنها تمایل دارند تمام ناکامی های زندگی شان را به‌گذشته، دوران کودکی، تربیت پدر و مادر و جامعه‌مربوط بدانند در حالی که‌درست است که‌می‌دانیم تربیت پدر و مادر در آینده‌فرزند بسیار مهم است اما وقتی کم کم بالغ می‌شویم، باید خودمان و اشتباه‌های والدین را در تربیت بشناسیم و افسار زندگی مان را بالغانه‌در دست بگیریم. مرتب در حال نکوهش و بی ارزش دانستن اطرافیان هستند. این افراد اطرافیان شان را احمق، کودن و پایین تر از خود می‌دانند.
آنها معتقدند آنطور که‌شایسته‌است از آنها تقدیر نشده‌و کسی ارزش های واقعی آنها را نمی داند. اگر افرادی را با این ویژگی ها می‌شناسید و با آنها سر و کار دارید، باید بدانید می‌توانند به‌شما انرژی منفی دهند.

همیشه‌بدبین ها
آنها معتقدند اغلب اطرافیان می‌خواهند به‌آنها صدمه‌بزنند و به‌آنها حسادت می‌ورزند. آنها همیشه‌دوست دارند آدم های موفق و شادتر از خود و موقعیت زندگی آنها را کم اهمیت جلوه‌دهند یا خود را خیلی بالا، موفق و سزاوار تمجید و تعریف می‌دانند یا برعکس، خود را کودن، ناقص و ضعیف توصیف می‌کنند و البته‌علت داشتن این خصایص را خودشان نمی دانند و دیگران را مسئول فرض می‌کنند.

همیشه‌قربانی ها
بسیرای از افرادی که‌به‌دیگران انرژی منفی می‌دهند، دوست دارند در هر موقعیتی خود را قربانی معرفی کنند؛ مثلا در یک میهمانی، مرتب درباره‌زجرهایی که‌در زندگی کشیده‌اند حرف می‌زنند ولی هرگز اقدام مثبتی برای اینکه‌از نقش یک قربانی خارج شوند، انجام نمی دهند و دوست دارند به‌ایفای این نقش ادامه‌دهند تا دیگران برایشان دلسوزی یا جلب توجه‌کنند.
بسیاری از آنها علاقه‌زیادی دارند با دیگران درباره‌هر چیزی بحث کنند؛ مثلا اگر بگویید آسمان آبی است، ممکن است از آنها بشنوید که‌این اصطلاح «آسمان آبی» غلط است و رنگ اصلی آسمان نیلی است و مردم به‌اشتباه‌فکر می‌کنند آسمان آبی است! آنها سعی می‌کنند آدم های اطراف را کنترل و وادار به‌انجام رفتارهایی کنند.

بهترین برخورد با آدم های انرژی منفی
مهمترین، بهترین و ساده‌ترین راه‌برای اینکه‌از افرادی با انرژی روانی منفی کمتر آسیب ببینیم، این است که‌از آنها دوری کنیم و تا جایی که‌امکان دارد، تماس مان را با آنها کاهش دهیم و به‌محیط هایی که‌آنها در آن حضور دارند، نرویم.
باید مرزی را بین خودمان و چنین کسانی تعریف کنیم؛ یعنی به‌آنها بفهمانیم که‌هر لحظه‌که‌دل شان بخواهد، اجازه‌دسترسی به‌روان ما را ندارند و مخصوصا اگر مجبوریم وقت هایی را در روز با آنها بگذرانیم، داشتن این مرز تعریف شده‌بسیار مهم است؛ مثلا بگوییم آخر هفته‌نیم ساعت درباره‌فلان مسئله‌با شما صحبت خواهیم کرد.
تا جای ممکن، در محیط های عمومی مثلا در تاکسی، اتوبوس و ... وقتی با افرادی با انرژی روانی منفی مواجه‌می‌شوید، با آنها هم صحبت نشوید و در جواب شان سکوت کنید.
وقتی آدمی منفی جایی حضور دارد، حتی الامکان از وارد شدن در بحث با او خودداری کنید و سعی نکنید متقاعدش کنید چون کار بیهوده‌ای است. آدم های منفی در بحث ها به‌دلایلی که‌بیان می‌شود، کاری ندارند و تحت هر شرایطی می‌خواهند ثابت کنند آنچه‌خودشان می‌گویند درست است، آن هم از بعد منفی. البته‌این راهکار درباره‌کسی که‌همواره‌انرژی منفی به‌شما می‌دهد، مطرح می‌شود نه‌دوستی که‌در مورد موضوعی اشتباه‌فکر می‌کند.
حداکثر کاری که‌می‌توانید برایشان انجام دهید، همدلی محدود و زدن یک لبخند است. می‌توانید بگویید:«می فهمم برای شما خیلی سخت بوده‌و زندگی تان گاهی فراز و نشیب هایی داشته‌و دارد.» بیش از این وارد صحبت و بحث نشوید.
برخی افراد در بعضی حوزه‌ها مثبت می‌اندیشند اما در یک مورد خاص، تفکرشان منفی است و در باره‌آن ناله‌سر می‌دهند و منفی گویی می‌کنند؛ مثلا فقط راجع به‌محل کارشان بد می‌گویند. وقتی با این افراد هستید، تا جای ممکن از کشاندن بحث به‌مسائل شغلی که‌می‌توانند درباره‌آن حس منفی به‌شما بدهند، خودداری کنید.
تا جایی که‌امکان دارد، میهمانی یا جلسه‌دو نفره‌با آنها تشکیل ندهید تا تنها مخاطب شان نباشید. سعی کنید اگر مجبور هستید به‌هر دلیلی به‌ملاقات این افراد بروید، حتما آدم هایی را با خود همراه‌ببرید تا فشار روانی کمتری را تحمل کنید.

ویژگی های آدم های انرژی مثبت

شاید با توجه‌به‌نشانه‌آدم های منفی بتوانید حدس بزنید چه‌آدم هایی انرژی مثبت روانی دارند. البته‌برخلاف تصور خیلی ها، آدم های مثبت لزوما آدم هایی با حرف های مثبت و امیدوارکننده‌نیستند که‌لبخندهای بزرگ و همیشگی می‌زنند؛ آنها ویژگی های روانی خاصی دارند که‌باعث می‌شود بدون اینکه‌بدانیم، به‌ما حس مثبت بدهند.
خوشبینی
آنها از دیگران بد نمی گویند، خوب می‌گویند و وقتی راجع به‌کسی صحبت می‌کنند، خیلی حواس شان است که‌نکته‌های جالب و مثبت شخصیتی او را بیان کنند. این رفتار بدون اینکه‌شما متوجه‌آن باشید، حس خوبی در وجودتان ایجاد می‌کند.
مثبت اندیشی
آنها وقتی درباره‌واقعه‌ای صحبت می‌کنند؛ مثلا سفر و حتی حادثه‌ای ناخوشایند، جنبه‌های خوب و جالب و آموزنده‌آن را هم می‌بینند و به‌شما منتقل می‌کنند.
مسئولیت پذیری
آنها مسئولیت وقوع خوشی ها و ناخوشی های زندگی شان را می‌پذیرند و می‌دانند مسئول بخشی از ناخوشایندهایی که‌در زندگی شان وجود دارد، خودشان هستند و درک می‌کنند که‌باید برای رفع آن کاری مثبت و موثر انجام دهند.
کنشگری
آنها منتظر نمی مانند یک روز خوب برای خود یا خانواده‌یا دوستان شان بیاید، بلکه‌همیشه‌سعی می‌کنند یک روز خوب برای خودشان، خانواده‌و دوستان شان بسازند.

بیشتر بخوانید

راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق

راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق

مهم ترین بخش شناخت خانواده ها قبل ازدواج

مهم ترین بخش شناخت خانواده ها قبل ازدواج

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

متولدین هرماه سال عشق را چگونه می بینند ؟

متولدین هرماه سال عشق را چگونه می بینند ؟

آیا ازدواج پایان عشق است؟

آیا ازدواج پایان عشق است؟

اصلی ترین تفاوت عشق و دوست داشتن

اصلی ترین تفاوت عشق و دوست داشتن

آسیب های جدی دوستی های خیابانی

آسیب های جدی دوستی های خیابانی

جملات عاشقانه ای که هر زنی دوست دارد از مردش بشنود

جملات عاشقانه ای که هر زنی دوست دارد از مردش بشنود

رفتارهای غلط زن و مرد در روابط زناشویی

رفتارهای غلط زن و مرد در روابط زناشویی

پیامک هایی که نباید به مردان بفرستید

پیامک هایی که نباید به مردان بفرستید
مشاهده

مطالب بیشتر در روابط عاطفی

ازدواج با این مردان عاقبت خوشی ندارد !

ازدواج با این مردان عاقبت خوشی ندارد !

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

کلید موفقیت در روابط زناشویی

کلید موفقیت در روابط زناشویی

رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج خوب یا بد؟

رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج خوب یا بد؟

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

حقایقی بیشتر از ازدواج

حقایقی بیشتر از ازدواج

همسر افسرده تان دوست دارد بدانید که ...

همسر افسرده تان دوست دارد بدانید که ...

از اولین روز زندگی متاهلی این طور رفتار کنید بهتره

از اولین روز زندگی متاهلی این طور رفتار کنید بهتره

دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند

دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

مطالب مرتبط

دور کردن انرژی های منفی اینطوری راحت تره

دور کردن انرژی های منفی اینطوری راحت تره

خصوصیات خانواده مثبت و منفی + اینفوگرافی

خصوصیات خانواده مثبت و منفی + اینفوگرافی

فرمولی ساده و بسیار سریع برای مثبت اندیشی

فرمولی ساده و بسیار سریع برای مثبت اندیشی

چگونه کودکان مثبت گرا تربیت کنیم؟

چگونه کودکان مثبت گرا تربیت کنیم؟

فرمول جذب اتفاقات خوب

فرمول جذب اتفاقات خوب

زندگی خصوصی الناز حبیبی + عکس

زندگی خصوصی الناز حبیبی + عکس

ترفندهایی برای داشتن انرژی مثبت خوب

ترفندهایی برای داشتن انرژی مثبت خوب

راز داشتن زندگی شاد و انرژی مثبت همیشگی

راز داشتن زندگی شاد و انرژی مثبت همیشگی

شخصیت شناسی جالب مثبت و منفی متولدین هر ماه!

شخصیت شناسی جالب مثبت و منفی متولدین هر ماه!

مثبت گرایی یا مثبت اندیشی چیست و به چه درد ما میخورد؟

مثبت گرایی یا مثبت اندیشی چیست و به چه درد ما میخورد؟

7 راز برای داشتن شخصیت مثبت

7 راز برای داشتن شخصیت مثبت

کلنجار رفتن با منفی ممنوع! به مثبت ها فکر کنید

کلنجار رفتن با منفی ممنوع! به مثبت ها فکر کنید

راه هایی برای رسیدن به مثبت نگری

راه هایی برای رسیدن به مثبت نگری

این مدل مثبت اندیشی خطرناکه !

این مدل مثبت اندیشی خطرناکه !

راه پاکسازی کامل بدن و خانه از انرژی منفی

راه پاکسازی کامل بدن و خانه از انرژی منفی

گفتگوی درونی منفی که روان شما را تخریب میکند

گفتگوی درونی منفی که روان شما را تخریب میکند

قوی ترین راه برای از بین بردن منفی بافی

قوی ترین راه برای از بین بردن منفی بافی

تست تفکرات مثبت و منفی هنگام حضور در جمع

تست تفکرات مثبت و منفی هنگام حضور در جمع

مقابله با احساسات منفی در سه سوت

مقابله با احساسات منفی در سه سوت

دفع انرژی منفی خانه و محل کار با سرکه + روش

دفع انرژی منفی خانه و محل کار با سرکه + روش