بیشتر بخوانید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

جادوی سلامتی با میگو

جادوی سلامتی با میگو

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

سالم ترین پنیر صبحانه

سالم ترین پنیر صبحانه

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی
ماء الشعیر خواصی دارد هم برای سلامت هم برای زیبایی
ماءالشعیر از خواص و فواید بسیاری برخوردار است، البته ماءالشعیر برای رفع استرس، سلامت پوست و مو و جلوگیری از ریزش مو بسیار مفید است.

ماء الشعیر چیست و چه‌خواص و فوایدی برای سلامت بدن دارد؟

ماءالشعیر نوعی نوشیدنی گازدار بدون الکل است که‌از عصارهٔ جوانهٔ جو تهیه‌می‌شود و دارای ترکیباتی مانند ساکارز، گلوکز، مالتوز و ویتامین C ، ویتامین های گروه‌B ، اسیدهای آلی، انواع آمینواسید ها، املاح، اسید نوکلئیک و آب گازدار است. در ادامه‌این بخش ازسلامت مجله اینترنتی فنجان به‌خواص بی شمار ماءالشعیر می‌پردازیم.

ارزش غذایی ماءالشعیر :

هر 500 گرم ماءالشعیر، حدود 175 کالری دارد که‌از این میان:156 کالری، یعنی 89 درصد آن، ناشی از کربوهیدرات، 2 درصد، یا حدود 4 کالری، ناشی از پروتئین، 3 درصد، یا حدود 5 کالری، از چربی ، 6 درصد، یا حدود 10 کالری از الکل است.

ویتامین: 

آبجوی بدون الکل 10 درصد از ویتامین ب در خود دارد و قادر است تقریباً 17 درصد از نیاز بدن به‌فولات را تامین کند. نوشیدن دلستر سبب می‌شود 10 درصد از کولین مورد نیاز بدن تامین شود. کولین محافظت از مغز و سلول های عصبیرا برعهده‌دارد. 16 اونس از این نوشیدنی 30 درصد از نیاسین مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و قادر به‌تأمین بیش از 15 درصد از ریبوفلاوین مورد نیاز بدن است.

طرز تهیه‌ماءالشعیر سنتی: 

50 گرم جوی پوست کنده‌را با چهار لیوان آب روی حرارت ملایم، به‌مدت 40 تا 50 دقیقه‌می‌جوشانیم تا جوها به‌حالت شکفته‌این ترکیب را همانگونه‌داغ صاف می‌کنیم و در جای خنک می‌گذاریم تا سرد شود. از این چهار لیوان بیش از سه‌لیوان ماءالشعیر به‌دست می‌آید که‌دو روز قابل نگهداری در یخچال است. ماء الشعیر نباید غلیظ و ژله ای باشد و اگر جو مرغوب باشد، رنگ ماءالشعیر سرخ ملایم و کمرنگ خواهد بود.

ماءالشعیر چیست؟

طرز تهیه‌نوشیدنی ماءالشعیر سنتی 

خواص ماء الشعیر: 

رفع تشنگی

ماءالشعیر از نوشیدنی هایی است که‌تهیه‌شده‌از جوانه‌جو می‌باشد وتشنگی را رفع می‌کند. مواد ماالشعیر کمک می‌کنند که‌تشنگی شما بهتر و سریعتر از نوشیدن آب رفع شود.نوشیدن ماء الشعیر می‌تواند بر کاهش دمای بدن در روزهای گرم، برای افراد گرم مزاج اثر بگذارد. ماءالشعیر در تأمین آب و الکترولیت های بدن مؤثر است زیرا ماءالشعیر متشکل از دانه‌های جو ، آب رازک و سایر افزودنی های مجاز خوراکی می‌باشد. نوشیدن ماء الشعیر به‌علت خاصیت دفع کنندگی صفرا از بدن، برای افراد دارای پوست خشک مفید است و موجب بهبود وضعیت پوست شان می‌شود.

ماءالشعیر برای رفع استرس و اختلالات عصبی: 

ماءالشعیر سرشار از ویتامین های گروه‌B است که‌این ویتامین ها محلول در آب هستند و در سنتز میانجی های عصبی نقش مهمی دارند، و سبب رفع استرس و بسیاری از اختلالات عصبی می‌شوند. ماء الشعیر به‌دلیل خاصیت سردی و رطوبت بخشی، در مواردی که‌علت آشفتگی افکار و تنش عصبی، حرارت بالای بدن باشد ، مشکلات عصبی را بهبود می‌بخشد. مصرف ماء الشعیر می‌تواند باعث تمدد اعصاب برای افرادی که‌دچار تنش و کلافگی ناشی از بالا رفتن حرارت بدنشان هستند ، شوند.

خواص ماءالشعیر برای پوست و مو: 

خواص ماءالشعیربرای پوست

ویتامین های موجود در ماالشعیر از پوست محافظت کرده‌و برای سلامت آن مفید است. نوشیدن ماالشعیرسبب روشن شدن پوست و شفافیت و قابل انعطاف تر شدن پوست می‌شود. شست وشوی موضعی صورت با ماءالشعیر می‌تواند تا حدی لک های صورت را برطرف کند. برای این کار یک پنبه‌را به‌ماء الشعیر آغشته‌کنید و روزی دو یا سه‌بار به‌محل لک ها بمالید. بعد از اینکه‌خشک شد، صورت را با آب ولرم بشویید. همچنین ماء الشعیر به‌دلیل سلنیوم موجود می‌تواند به‌بهبود خاصیت کشسانی پوست کمک و از شل شدن آن جلوگیری کند.

سلامت پوست و مو

فواید ماءالشعیر برای مو و پوست 

خواص ماءالشعیر برای مو: 

ماءالشعیر سرشار از ویتامین های گروه‌B و اسید آمینه‌است که‌برای پوست و مو مفید هستند و دارای خواص درمانی بسیاری برای خانم ها هستند . در اصطلاح طب سنتی ماء الشعیر «جالی» است؛ یعنی خاصیت جلابخشی و پاک کنندگی دارد. برای تقویت مو با ماءالشعیر و خوش حالت و نرم و لطیف شدن آن یک شیشه‌ماءالشعیر را باز کرده‌و در هوای آزاد بگذارید تا گاز آن خارج شود، پس از شامپو زدن موهای خود و شستشو کامل با آب ، موها را خشک کنید و سپس موهای خود را با ماء الشعیر بشویید و ماساژ دهید و سر خود را با پارچه‌و یا حوله‌ببندید . یک بار در هفته‌می‌توانید از این روش برای براق شدن مو و لخت شدن آن استفاده‌کنید.

ماءالشعیر برای دفع سنگ کلیه: 

ماءالشعیر به‌دفع سنگ های کلیوی کمک می‌کند بنابراین به‌افرادی که‌سنگ کلیه دارند، توصیه‌می‌شود ماء الشعیر فراوان بنوشند. ماء الشعیر خاصیت ادرار آور بودن دارد و سبب شستشوی کلیه‌ها می‌شود . طی این شست وشو و انجام عمل ادرار، سنگ از کلیه‌دفع می‌شود.در صورت عدم مصرف افراطی ماء الشعیر از تشکیل این سنگ ها جلوگیری می‌کند . در بخش قبلی سلامت مجله اینترنتی فنجان ودر بحث عوارض و مضررات ماء الشعیر اشاره‌کردیم که‌نوشیدن بیش از حد ماء الشعیر برای مثانه‌خوب نیست و مضر استو مطابق دستورات طب سنتی برای اصلاح و بر طرف کردن این مشکل باید ماء الشعیر را با مصلحش مانند انواع روغن ها مثل روغن بابونه، روغن بادام شیرین و روغن زیتون میل کنید تا به‌مثانه‌آسیب نزند.ماءالشعیر نوشیدنی مناسبی است که‌آب و الکترولیت های بدن را تامین می‌کند.

خواص آنتی بیوتیکی ماءالشعیر: 

رازک موجود در ماء الشعیر که‌مزه‌تلخ آن را ایجاد می‌کند خاصیت آنتی بیوتیکی نیز دارد که‌به‌پایداری ماءالشعیر کمک می‌کند.

ماءالشعیر برای رفع التهاب روده‌و درمان یبوست: 

عصاره‌مالت جو حاوی فیبرهای غذایی محلول است که‌التهاب روده، یبوست و مشکلات معده‌را رفع می‌کند اما نوشیدن زیاد ماء الشعیر به‌دلیل نفاخ بودن برای افرادی که‌دچار یبوست هستند، مناسب نیست زیرا با مصرف ماءالشعیر راه‌خروج مواد زائد از شکم بسته‌می‌شود.

ماءالشعیر برای کاهش خطر بیماری های قلبی و انواع سکته: 

فیبر ها ی موجود در ماءالشعیر علوه‌بر تنظیم عملکرد روده، سبب کاهش خطر بیماری های قلبی و بعضی انواع سرطان می‌شوند.ماءالشعیر حاوی فلاونوئید ها، کاروتنوئید ها و آنتوسیانین است که‌عملکرد خون رسانی قلب را بهبود می‌بخشد و ابتلا به‌پرفشاری خون کاهش می‌دهد و از بدن در برابر سکته‌های قلبی و مغزی محافظت می‌کند.

بیماری های قلبی

کاهش خطر بیماری های قلبی با استفاده‌از ماءالشعیر

ماءالشعیر برای جلوگیری از لخته‌شدن خون: 

مواد تشکیل دهنده‌ماالشعیر از لخته‌شدن خون در بدن جلوگیری می‌کنند.

ماءالشعیر برای جلوگیری از پوکی استخوان: 

ماالشعیر سبب استحکام بیشتر استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان می‌شود. خوردن این نوشیدنی به‌علت مواد معدنی موجود در آن به‌حفظ و استحکام استخوان ها، سلامت موها و جلوگیری از شکنندگی ناخن ها کمک می‌کند.

خواص ماء الشعیر برای کودکان: 

با نوشیدن ماء الشعیر رشد بدن به‌خصوص سلول های مغزی در کودکان سرعت می‌گیرد.

کاهش وزن با نوشیدن ماءالشعیر: 

در پاسخ به‌سوالات شما کاربران مجله اینترنتی فنجانی باید بگوییم که‌ماءالشعیر به‌حفظ سلامت دستگاه‌گوارش و کاهش وزن کمک می‌کند. ماءالشعیر به‌این علت سبب کاهش وزن می‌شود که‌برای مدت زمانی طولانی تر در شما احساس سیری ایجاد می‌کند زیرا روند گوارش را آهسته‌تر می‌کند. معمولا در رژیم های لاغری، خوردن جو به‌دلیل خاصیت لاغر کنندگی توصیه‌می‌شود. این نوشیدنی کالری زیاد و چربی کم دارد که‌این عوامل سبب رفع گرسنگی و پیشگیری از پرخوری مفید است. برای نوشیدن ماء الشعیر حتما توصیه‌می‌شود مصلح آن که‌شیر است را فراموش نکنید. برای لاغر شدن بهتر است ماء الشعیر را ناشتا نوشید.

ماءالشعیر برای تقویت دستگاه‌ایمنی: 

نوشیدن ماءالشعیر به‌تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند و خطر ابتلا به‌سرماخوردگی و آنفلوانزا را کاهش می‌دهد.

خاصیت ماءالشعیر

تقویت دستگاه‌ایمنی با ماءالشعیر

ماءالشعیر برای مبارزه‌با سلول های سرطانی: 

ماءالشعیر به‌دلیل دارا بودن اسید فولیک از روده‌بزرگ محافظت و از رشد تومورها جلوگیری می‌کند و از تکثیر سلول های سرطان روده بزرگ به‌دلیل خواص آنتی اکسیدانی جو جلوگیری می‌کند . آنتی اکسیدان های موجود در ماءالشعیر با آسیب رادیکال های آزاد که‌می‌تواند برای پوست مضر باشد، مبارزه‌می‌کنند و سلنیوم موجود در آن به‌کاهش خطر سرطان های پوست، روده‌بزرگ، پروستات، معده‌و پستان کمک می‌کند.

ماءالشعیر برای دیابتی ها: 

افراد مبتلا به‌دیابت نوع 2 بهتر است مصرف منظم ماءالشعیر را در برنامه‌غذایی خود بگنجانند زیرا این نوشیدنی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مانند فیبر محلول بتا-گلوکان که‌جذب گلوکز را کُند می‌سازد را در خود دارد و سطوح گلوکز و انسولین را در افراد مبتلا به‌مقاومت به‌انسولین کاهش می‌دهد.

پاکسازی دستگاه‌ادراری با ماءالشعیر: 

ماءالشعیر به‌درمان عفونت دستگاه‌ادراری کمک می‌کند زیرا جو دارای فواید سلامت بسیاری است و بهترین گزینه‌برای کمک به‌پاکسازی دستگاه‌ادراری تحریک شده‌محسوب می‌شود. در صورتی که‌با عفونتی دردناک و شدید مواجه‌هستید حتما آبجو پوست دار مصرف کنید.

مصرف ماء الشعیر در زنان: 

به‌زنان توصیه‌می‌شود از ماء الشعیرهایی که‌از گاز کمتری دارند، استفاده‌کنند، زیرا گاز باعث اختلال در جذب کلسیم در بدن می‌شود.

ماء الشعیر تب بر: 

ماء الشعیر مزاج سرد و تر دارد و به‌بدن رطوبت می‌دهد و تسکین دهنده‌حرارت باطنی است. همچنین ماءالشعیر ادرارآور است و باعث می‌شود کسی که‌تب دارد چندین بار ادرار کند و به‌این طریق تبش پایین بیاید.رطوبت و تکرر ادرار آن سبب می‌شود که‌برای افرادی که‌تب دارند، مفید واقع شود. 

ماءالشعیر در بارداری مفید است؟

تمام خواص و فواید ماءالشعیر

ماءالشعیر مفید برای آبله‌مرغان: 

نوشیدن مکرر ماء الشعیر برای بهبود آبله‌مرغان و سرخک مفید است زیرا خاصیت پاک کنندگی و جلابخشی ماء الشعیر، تب را از بیمار دور می‌کند و به‌بهبود بیماری سرعت می‌بخشد. در این بیماری ها لکه‌هایی روی پوست را با ماء الشعیر شست وشو دهید تا زودتر برطرف شوند.

ماءالشعیر برای درمان سرفه: 

نوشیدن روزانه‌دو تا سه‌لیوان ماء الشعیر برای افرادی که‌دچار سرفه‌های مکرر و طولانی هستند، سفارش می‌شود . برای اینکه‌ماء الشعیر خاصیت درمانی برای سرفه‌داشته‌باشد آن را همراه‌با عناب و سه‌پسو می‌توان مصرف نمود.

دلستر بهتر است یا نوشابه ؟

دلستر بدون طعم و بدون شیرینی از نوشابه‌بهتر است زیرا دارای ویتامین ث و گروه‌ویتامین ب بوده‌اما نوشابه‌مضرات خیلی بیشتری مانند مختل نمودن جذب کلیه‌،چاق کنندگی ، فسفر بالا ، دفع کلسیم دارد اما بهتر است به‌جای ماء الشعیر و نوشابه‌از آبمیوه‌های طبیعی و نوشیدنی های طبیعی مثل اسموتی ها یا شربت آبلیمو استفاده‌کنید.

 

بیشتر بخوانید

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

پوست شفاف با تغذیه سالم

پوست شفاف با تغذیه سالم

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

آبمیوه هایی برای فصل سرما

آبمیوه هایی برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟
مشاهده

مطالب بیشتر در تغذیه

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

مطالب مرتبط

احیای تار موهای ضعیف با ماء الشعیر!

احیای تار موهای ضعیف با ماء الشعیر!

مصرف ماءالشعیر برای هرکدام از ما عوارضی دارد

مصرف ماءالشعیر برای هرکدام از ما عوارضی دارد

حکم شرعی نوشیدن ماءالشعیر چیست؟

حکم شرعی نوشیدن ماءالشعیر چیست؟

فرق نوشیدنی آبجو و ماءالشعیر در چیست ؟

فرق نوشیدنی آبجو و ماءالشعیر در چیست ؟

آیا خوردن ماءالشعیر باعث چاقی می شود؟

آیا خوردن ماءالشعیر باعث چاقی می شود؟

معجون پاکسازی بدن مخصوص فصل بهار

معجون پاکسازی بدن مخصوص فصل بهار

دفع سنگ کلیه بدون دارو با آبمیوه ای خانگی

دفع سنگ کلیه بدون دارو با آبمیوه ای خانگی

فواید نوشیدن آبجوی غیرالکلی

فواید نوشیدن آبجوی غیرالکلی

راه حل گیاهی و خانگی ترمیم موهای آسیب دیده

راه حل گیاهی و خانگی ترمیم موهای آسیب دیده

طرز تهیه بال کبابی تند

طرز تهیه بال کبابی تند

آناناس خواصی دارد بیشمار برای سلامت و زیبایی

آناناس خواصی دارد بیشمار برای سلامت و زیبایی

نوشیدنی آزاده نامداری در سوئیس چه بود؟ + عکس

نوشیدنی آزاده نامداری در سوئیس چه بود؟ + عکس

میوه و عرقیات ضد عطش رمضان

میوه و عرقیات ضد عطش رمضان

تخم بلدرچین با خواصی از سلامت تا زیبایی

تخم بلدرچین با خواصی از سلامت تا زیبایی

طرز تهیه خوراک “جوجه چینی” خوشمزه + نکات ایده آل

طرز تهیه خوراک “جوجه چینی” خوشمزه + نکات ایده آل

طرز تهیه دو نوع “خمیر پیتزا” خانگی حرفه ای و خوش طعم

طرز تهیه دو نوع “خمیر پیتزا” خانگی حرفه ای و خوش طعم

شاتوت با خواصی منحصربه فرد برای سلامت و زیبایی

شاتوت با خواصی منحصربه فرد برای سلامت و زیبایی

طرز تهیه “بیف پای”

طرز تهیه “بیف پای”

“جوجه چینی” با سس تارتار به روشی ساده و خانگی

“جوجه چینی” با سس تارتار به روشی ساده و خانگی

طرز تهیه “سوپ گل کلم” با طعم رزماری

طرز تهیه “سوپ گل کلم” با طعم رزماری