بیشتر بخوانید

سریالهای ویژه ماه رمضان همراه با ساعت پخش

سریالهای ویژه ماه رمضان همراه با ساعت پخش

عکسهای دیدنی از پشت صحنه سریال خروس

عکسهای دیدنی از پشت صحنه سریال خروس

عکسهای بازیگران سریال مادرانه

عکسهای بازیگران سریال مادرانه

تصاویری از پشت صحنه سریال دودکش

تصاویری از پشت صحنه سریال دودکش

عکسهای بسیار جذاب و دیدنی از سریال اولین انتخاب

عکسهای بسیار جذاب و دیدنی از سریال اولین انتخاب

دفاع فلورا سام از لهجه اش

دفاع فلورا سام از لهجه اش

لیلا اوتادی بازیگر سریال جشن سربرون شد

لیلا اوتادی بازیگر سریال جشن سربرون شد

سوتی بسیار عجیب در سریال مادرانه + عکس

سوتی بسیار عجیب در سریال مادرانه + عکس

اکبر عبدی با فیلم " ای ایران " در تلویزیون

اکبر عبدی با فیلم " ای ایران " در تلویزیون

شهاب مظفری خواننده تیتراژ سریال دل شد

شهاب مظفری خواننده تیتراژ سریال دل شد
ناگفته هایی از فیلم سیانور از زبان عوامل آن + تصاویر
سیانور فیلمی به کارگردانی بهروز شعیبی ، نویسندگی مسعود احمدیان و تهیه کنندگی سید محمود رضوی است که قصه این فیلم در دهه 50 میگذرد .

موضوع فیلم سینمایی سیانور

سیانور فیلمی به‌کارگردانی بهروز شعیبی ، نویسندگی مسعود احمدیان و تهیه‌کنندگی سید محمود رضوی محصول سال 1394 است. این فیلم برای نمایش در بخش سودای سیمرغ سی و چهارمین دوره‌جشنواره‌فیلم فجر پذیرفته‌شد و در جشنواره‌حضور داشت، همچنین این فیلم در تاریخ 28 مهر 1395 در سینماهای ایران اکران شده‌است.

قصه‌سیانور در ده‌50 می‌گذرد و محور اصلی آن زندگی عاشقانه‌یک زوج است که‌در آن دوره‌زمانی به‌تصویر کشیده‌می‌شود. این فیلم به‌بخش هایی از زندگی مجید شریف واقفی نیز می‌پردازد.

بازیگران فیلم سینمایی سیانور عبارتند از مهدی هاشمی، بابک حمیدیان، هانیه‌توسلی، بهنوش طباطبایی،حامد کمیلی، پدرام شریفی، فرزین صابونی، با حضور آتیلا پسیانی و بهروز شعیبی .

چه‌چیز تو را و تنت را برای کُشتن گرم می‌کند؟ چه‌اندیشه‌ای است که‌جز کُشتن دیگران، مرگ را هم برای خودت جزو قواعد بازی پذیرفتنی می‌کند، آن هم با سیانور! چقدر تلخ ، چقدر ساده‌و چقدر سیاه. این آدم نماها از دور ترسناکند اما ازنزدیک شبیه‌به‌من و تو، پس مراقب اندیشه‌ات باش تا به‌بادی به‌باد نرود. گاهی دوست دارم بدانم از کدام دریچه‌به‌دنیا، زندگی به‌من و به‌تو نگاه‌می‌کنند که‌این گونه‌برای تمام شدنِ زندگیِ ما، ما را در آغوش می‌کُشند و خود را با یک دانه‌سیاه‌پیروز می‌دانند. تفکر در ذات خودش چقدر عجیب و چقدر خطرناک است.

آرمان، شعار، سازمان، ایدئولوژی، اندیشه، مجاهد و ... این ها کلماتی هستند که‌تنت را برای کُشتن و یا کشته‌شدن گرم می‌کند و در خارج از چارچوب دین تو را قاتل و دیگری را مقتولِ بازی زندگی می‌کند و اگر در قواعد بازی انسان های بزرگی چون امام حسین (ع) باشد تو را مجاهد و یا شهید.

در ده‌پنجاه‌اندیشه‌ای شکل گرفت که‌هم عجیب بود و هم خطرناک، تفکری که‌دست به‌ترور می‌زد، سازمانی تشکیل شد که‌با یک لغزش مسیرش سال هاست تغییر کرده‌و افرادش آواره‌شده‌اند. تفکری که‌تو را تمام می‌کند و دیگر خودت نیستی، تفکری که‌دست به‌حذف می‌زد، نمی شنود، می‌کشت، نمی بیند، ترور می‌کند و به‌خوردت سیانور می‌دهد.

حالا در اواسط ده‌نود گروهی تلاش کرد تا با یک نگاه‌منصفانه‌به‌آن زمان سفر کند و ما را به‌نگاه‌کردن به‌آنچه‌که‌از مسیر حق خارج شد بنشاند. حاصل تلاش این گروه‌ساخت فیلم سینمایی «سیانور» بود و ما به‌همین منظور با عوامل سازنده‌این اثر همچون بهروز شعیبی «کارگردان» محمود رضوی «تهیه‌کننده» و مسعود احمدیان «نویسنده» به‌گفت وگو نشستیم که‌متن این مصاحبه‌را در پی می‌خوانید.

 فیلم سینمایی سیانور

بازیگران فیلم سینمایی سیانور

_من با این نکات موافقم، منظورم این است که‌مثلا در فیلم سینمایی «پدر خوانده» مارلون براندو خالق یک شخصیت منفی و آدم کش است که‌مخاطب در سینما او را دوست دارد و حتی به‌لحاظ ذهنی ممکن است تحت تاثیر رفتار او قرار بگیرد و گرایش هایی را به‌تفکرش پیدا کند که‌بخشی از آن به‌دلیل قدرت بازیگر است اما نویسنده‌و کارگردان شاید باید در مقابل این کاراکتر قدرتمند یک شخصیت برتر نیز داشته‌باشند یا نتیجه‌گیری فیلم نیز بر آن جاذبه‌تاثیر دیگری بگذارد.

*«سیانور» چیزی نیست جز اینکه‌دروغ نمی گوید/ آخرتمان را به‌دنیا نفروختیم

شعیبی:قطعا وجود داشت. اجازه‌بدهید آقای احمدیان پاسخ دهند.

احمدیان:ممکن است برخی بگویند مجموعه‌فیلم کار سختی نبوده‌است و اما هزار نکته‌باریک تر زمو وجود دارد. ما در مورد شخصیت هایی صحبت می‌کنیم که‌همچنان خانواده‌آنها در میان ما حضور دارند. بسیاری از همرزم هایشان نیز حضور دارند. آنها نیز در مورد بسیاری از موارد صحبت می‌کنند و نظر می‌دهند. مجموعه‌افراد در سایه‌همدلی و همراهی ما را یاری کردند. کاراکترهای مان را از فضای تیپیکال جدا کردیم و قرار گذاشته‌ایم که‌به‌مخاطب دروغ نگوییم. «سیانور» چیزی نیست جز اینکه‌دروغ نمی گوید و سعی کرده‌است، منصف باشد. اگر نخواهم شعار بدهم باید بگویم که‌بدون یک توافق نانوشته‌ای گفتیم آخرتمانم را به‌این دنیا نفروشیم. یادمان نرود این فتح بابی بود و دوستان دیگری می‌توانند بیایند در بُعد های دیگر فعالیت کنند.

__همه‌ما می‌دانیم که‌انقلاب به‌معنی منقلب شدن است و انقلاب را این تغییر رقم می‌زند حال به‌نظر خودتان فکر نمی کند با استناد به‌برخی از نکته‌ها در فیلم این اشاره‌وجود دارد که‌ما برای احقاق حق خود می‌توانیم اسلحه‌به‌دست بگیریم. این تفکری خطرناک است، در صورتی که‌در قران نیز خداوند گفته‌«انّ الله‌لا یُغیِّرُ ما بقوم حتّی یغیّرو ما بانفسهم»[1] خداوند سرنوشت هیچ قومی و «ملّتی» را تغییر نمی دهد مگر آنکه‌آنها خود تغییر دهند». «سیانور» اسلحه‌دست مخاطب نمی دهد؟

رضوی:نه‌کاملاً برعکس است.

شعیبی:حرف کلی فیلم این نیست. این که‌کسی اسلحه‌دست بگیرد یا نگیرد بنا بر اقتضاء موقعیتی که‌در آن قرار گرفته‌است مهم تر از اسلحه‌دست گرفتن نکته‌دیگری را بیان کردیم و آن فکر کردن است. فکر کردن را نباید کنار بگذاریم و به‌قول آن جمله‌فیلم که‌خودم هم خیلی دوستش دارم «زمانی که‌اسلحه‌دست می‌گیریم تازه‌باید فکر کنیم به‌چه‌کسی نباید شلیک کنیم». در نتیجه‌اسلحه‌می‌تواند به‌عنوان نماد قدرت و یا هرچیز دیگری در دست افراد مختلف باشد پیش از آن این مهم است که‌قبل از هر چیزی باید فکر کرد.

*همزاد پنداری با کاراکترهای سیانور

_بالاخره‌شهید صمدی لباف هم این تصمیم را گرفته‌بود که‌اسلحه‌به‌دست بگیرد. نکته‌ای که‌مورد تایید امام (ره) نبود.

شعیبی:ببینید این مربوط به‌اقتضاعات و شرایط آم زمان است. از سال 54 تحول عظیمی را داشتیم که‌در هر ده‌یک اتفاق افتاده‌است. نمی توانیم بگوییم که‌فقط باید آنها را قضاوت کرد به‌نظرم باید با آنها نیز همذات پنداری کرد و به‌آنها نیز نزدیک شویم. چه‌شد که‌اسلحه‌دست گرفتند؟ اگر اسلحه‌دست گرفتند هرکدام شان چه‌انتخابی کردند؟

_به‌نظرتان فیلم این همذات پنداری را که‌گفتید به‌وجود می‌آورد؟ چرا که‌در غیر اینصورت می‌تواند خود مفهوم اسلحه‌دست گرفتن بیشتر دیده‌و تاثیرگذار شود.

شعیبی:به‌نظرم این همذات پنداری را به‌وجود می‌آورد. البته‌اینکه‌چرا اسلحه‌دست گرفته‌است موضوعی است که‌ما در فیلم وارد آن نشدیم. چرا؟ به‌دلیل اینکه‌ظرف زمانی کمی در اختیار داشتیم و برای آن باید زمان بیشتری صرف می‌کردیم، اما در «سیانور» به‌این نکته‌که‌حالا فرد اسلحه‌دست گرفته‌و با آن چه‌کار انجام می‌دهد را پرداخته‌ایم.

*نگاهم به‌جشنواره‌ها بعد از نوع برخورد با «سیانور» تغییر کرد

_این نکته‌را که‌گفتید یاد یکی از صحبت های تان افتادم که‌گفته‌بودید انسان خوشبینی هستید اما اذعان کردید بعد از «سیانور» نسبت به‌سینما و روند جشنواره‌ها نگاه‌تان تغییر کرده‌است. این تغییر در چه‌بوده‌است؟

شعیبی:بله‌تغییر کرده‌و البته‌که‌این تغییر مثبت بوده‌است، اگر منفی باشد که‌باید این سینما را رها کنم. به‌نظرم بی توجهی به‌یک اثر توسط برخی در جشنواره‌ها خیلی نمی تواند بی توجهی تاثیرگذاری باشد برای این که‌سینما یک پای ثابت دارد و آن هم مردم و مخاطبان سینما هستند. اتفاقا تجربه‌خوب اش این بود که‌من دوباره‌ماهیت اصلی سینما یادم آمد. واقعا یک بخشی از دغدغه‌هایم جشنواره‌بود اما بعد از «سیانور» نگاهم تغییر کرد و به‌نظرم این تغییر در زمان درستی رخ داد. یادمان نرود ابتدا سینما پدید آمد و مردم به‌دیدن سینما نشستند و بعدها جشنواره‌ها شکل گرفتند.

*تندروی از هر سمت و سویی لطمه‌زننده‌است

رضوی:اجازه‌بدهید در ابتدا در مورد سوالی که‌مطرح کردید و گفتید آیا این فیم نسبت به‌گروه‌های مبارز و چریکی سمپاتی ایجاد می‌کند یا خیر توضیحی بدهم. کلیت یکی از پیام های مهم فیلم این است که‌ببینیم برخی از تندروی ها و خروج از خطوط اصلی انقلابی که‌در این بازه‌زمانی 30 الی 40 ساله‌بارها اتفاق افتاده‌است که‌باعث شده‌از هدف اصلی شان دور شوند ریشه‌اش در کجا است. تندروی از هر سمت و سویی لطمه‌زننده‌است چه‌تندروی فکری و چه‌تندروی عملیاتی. به‌نظرم این نکات در فیلم وجود دارد. فیلم در نهایت به‌این می‌رسد که‌عقلانیت و تعقل که‌مهمترین نکته‌در زندگی و مبارزه‌است در دین مان هم به‌آن اشاره‌شده‌است که‌ابتدا به‌هر نکته‌ای با فکر کرد. در این جا تفاوت میان شیعه‌و گروه‌های تندرویی که‌می‌شناسیم شان دیده‌می‌شود. ما به‌درستی و نادرستی کارمان فکر می‌کنیم ولی آنها اینطور نیستند. اگر بگوییم که‌حاصل فیلم و آنچه‌که‌در ذهن مخاطب رسوب می‌کند این است که‌حتی در مبارزه‌به‌هر نحو ابتدا یاد بگیرد فکر کند و تعقل داشته‌باشد نکته‌ای که‌شما به‌عنوان نگرانی آن را مطرح کردید پیش نمی آید.

*حالا نامه‌های تندم را نگه‌داشته‌ام/ خیلی چیزها را برای روز جزاء گذاشته‌ام

_ نامه‌ای تند نوشتید گویا بعد از «سیانور» و رفتاری که‌با این فیلم شد حسابی دل پری دارید.

رضوی:آن نامه‌که‌تند نبود حالا نامه‌های تندم را نگه‌داشته‌ام. امروز هم به‌یک عزیزی گفتم. خیلی چیز ها را نگه‌داشته‌ایم برای روز جزاء. خدمت خیلی از دوستان در آن روز هستیم. شخصاً اهل تندروی نیستم. سعی می‌کنم خیلی چیزها را نگه‌دارم حس ام این است که‌همه‌ما اهالی یک خانه‌هستیم و هرچیزی که‌هست باید در همین خانه‌حل کرد و نباید به‌کوچه‌رفت و داد و بیداد کرد و به‌پدرمان بگوییم ببین چه‌کردی برای آن. بعضی از همکار های ما این کار را می‌کنند به‌نظرم همه‌چیز باید در خانه‌خودمان حل شود.

فیلم سینمایی سیانور

محمود رضوی تهیه‌کننده‌سیانور

*تا داد نزنی جوابت را نمی دهند

_به‌هر حال در شرایط فعلی گویا تا داد و بیداد و شانتاژ نباشد حقت را نمی دهند.

رضوی:بله‌به‌هر حال این نگاه‌وجود دارد. این کار را هم بزرگ تر ما در حوزه‌کاری مان که‌فعالیت دارد انجام داده‌است. ما زیر مجموعه‌جایی داریم کار می‌کنیم که‌مجوز و همه‌چیزمان را از آنجا می‌گیریم در همان ابتدا آن بزرگتر نباید اجازه‌می‌داد کارما به‌اینجا کشیده‌شود حالا که‌اینطور شده‌تا داد نزنی جوابت را نمی دهند، اما باز هم ما کاری نکردیم ولی خیلی ها در شرایط ما داد و بی داد راه‌انداختند و به‌خیابان آمدند. ما هم می‌توانستیم این کارها را انجام دهیم چون برای داد و بیداد حرف های زیادی برای گفتن داشتیم که‌می‌توانست به‌فرو ش مان نیز کمک کند اما ما این کار را نکردیم.

*برای دوزار فروش بیشتر قرار نیست به‌خیابان بیاییم و داد بزنیم

حرمت آن خانه‌و خانواده‌اجازه‌نمی دهد که‌بیاییم و هر چیزی را برای فروش بیشتر بگوییم. یک بار در این نظام یکی این کار را انجام داده‌است و فردی چیزهای درونی آن را بیرون فریاد زده‌است، دیگر بس است، چند سال کشیدیم که‌بابا بیخیال. ما که‌در جزیی ترین قسمت های حاکمیتی هستیم قرار نیست به‌خاطر اینکه‌دوزار فیلم مان بیشتر دیده‌شود یا به‌ما بد کرده‌اند بیرون بیاییم و داد و بیداد راه‌بیندازیم. ما تا جایی که‌کارد به‌استخوان مان نرسید و شاهرگ مان را نزدند و اواخر جان مان بود صدای مان در نیامد. در آن نامه‌هم چیز خاصی نگفتم تنها عنوان کردم که‌من حرف هایی دارم برای گفتن اجازه‌ندید به‌آنجا کشیده‌شود.

*«سیانور» از دو جنس نگاه‌نادیده‌گرفته‌شد!

_برای جایزه‌نگرفتن که‌قطعا ناراحت نیستید اما نحوه‌برخورد جشنواره‌با فیلم بسیار ناراحتتان کرده‌است.

یکی از دغدغه‌های من برگرداندن سرمایه‌فیلم است. یک فیلم برای اینکه‌به‌مردم معرفی شود پیش زمینه‌هایی را نیاز دارد. اینها کارهایی انجام داده‌اند که‌این پیش زمینه‌ها برای ما از بین رفت. زمانی هست که‌فیلمی قابلیت ندارد و این شرایط برایش پیش می‌اید اما «سیانور» یک اثری با قابلیت بالا است. با این فیلم می‌شد به‌گونه‌ای دیگر رفتار کرد. اگر همان بخش هایی که‌همه‌انتظارش را داشتند در جشنواره‌دیده‌می‌شد و ... قطعاً مردم نگاه‌دیگری پیدا می‌کردند و اطلاعات بیشتر به‌دست می‌آوردند. شرایطی را به‌وجود آوردند که‌هنوز در مرحله‌معرفی فیلم هستیم و اطلاع رسانی می‌کنیم که‌«سیانور» یک اثر متفاوت است. بالاخره‌اتفاقات مختلف به‌دیده‌شدن یک اثر کمک می‌کنند.

ببینید فیلم در ده‌50 ساختن با ساخت یک اثر سینمایی دیگر که‌در آپارتمان است بسیار متفاوت خواهد بود. برای در آمدن هر کدام از صحنه‌های فیلم بچه‌ها واقعاً زحمت کشیدند زحمتی بیش از ساخت فیلمهایی که‌شرایط راحت تری دارند. نادیده‌گرفتن اینها بسیار عجیب بود. نادیده‌گرفتنی که‌سمت یک نوع نگاه‌نبود آن هم سمت و سوی دو جنش نگاه‌که‌نسبت به‌این فیلم روا داشتند خیلی عجیب است.

*وقتی گله‌می‌کنم می‌گویند چرا گله‌می‌کنی؟

_سوالی که‌پیش می‌آید این است که‌فکر می‌کنید چرا فیلم «سیانور» نباید در جشنواره‌مقاومت دیده‌شود؟ اصولاً جریانی که‌دغدغه‌های ارزشی دارد نباید فرصت های این چنینی چون حمایت از یک اثر مقبول را از دست دهد. در یک تیزهوشی عامدانه‌می‌توانستند فیلم را مصادره‌کنند که‌برخورد های عکس این موضوع رخ داد.

رضوی:واقعا نمی دانم و من هم نباید به‌این سوال پاسخ دهم این سوال را باید همان دوستان جواب دهند. هنوز هم من وقتی گله‌می‌کنم می‌گویند چرا همچنان گله‌می‌کنی؟!

رضوی چه‌پیغامی به‌جشنواره‌مقاومت داد؟

_به‌هر حال شما به‌قول خودتان در درون این خانواده‌هستید به‌نظرم می‌توانید تشخیص صحیح تری داشته‌باشید. ممکن است بحث یک سلیقه‌باشد و یا مشکل داشتن با شخص محمود رضوی که‌در نهایت باید علت نادیده‌گرفته‌شدن این اثر مشخص شود. جشنواره‌مقاومت که‌برای حکومت می‌تواند یک جشنواره‌استراتژیک محسوب شود نباید اینطور در قالب مسیری که‌برای خود ترسیم کرده‌فرصت سوزی کند.

فیلم سینمایی سیانور

بهروز شعیبی و محمود رضوی عوامل فیلم سیانور

رضوی:آنها باید جواب بدهند. من واقعا منطق این ماجرا و تصمیم گیری ها را نفهمیدم. 45 روز قبل از جشنواره‌مقاومت به‌مدیرانش پیغام دادم و گفتم که‌من مشکلی ندارم از اینکه‌فیلمم در جشنواره‌حضور داشته‌باشد اما اگر قرار است از آن برخوردهایی که‌خودتان می‌دانید با «سیانور» شود و فیلم را قربانی کنید بگویید من فیلمم را به‌عنوان مهمان در جشنواره‌شما نشان دهم. توسط چند نفر هم این پیغام را به‌آنها دادم. آنها هم گفتند که‌نه‌اینطور نیست اینجا قول داده‌اند که‌فلان کنند من هم گفتم من قول نمی خواهم فقط می‌گویم عادلانه‌و منصف با فیلم رفتار کنید. نگاه‌تان با عینک دودی نباشد، واقعیت را ببینید. اصلا به‌جایزه‌کاری ندارم از هر دو طیف می‌خواهم بیایند و فیلم سینمایی «سیانور» را به‌عنوان ششمین کاندید در بخش هایی چون فیلمبرداری، طراحی صحنه‌و لباس و ... در کنار سایرین بگذارند و مزیت های شان را با هم بسنجند و از نظرشان دفاع کنند. این فیلم حداقل قابلیت 12 الی 13 کاندید شدن در بخش های مختلف را داشته‌است اما... . شاید فیلم ما مشکل داشته‌است بگویند حداقل برای کارهای بد خودمان رویه‌کارمان را اصلاح کنیم، اگر اینطور نیست شهامتش را داشته‌باشند بگویند ما اشتباه‌کردیم.

احمدیان:با اجازه‌وارد بحث می‌شوم . آقای رضوی فرض کنید که‌در تعداد زیادی از بخش های جشنواره‌کاندید شده‌اید و تعداد زیادی هم سیمرغ دریافت می‌کردید ولی مردم نمی رفتند فیلم تان را ببینند آن زمان چه‌احساسی داشتید؟ اگر در 17 روز به‌جای یک میلیارد آن هم یک اثر تاریخی معاصر 20 میلیون می‌فروخت چه؟

رضوی:من منظور شما را می‌فهمم اما می‌گویم توانمندی این فیلم در این سطح که‌با آن برخورد شد نبوده‌است.

*سینماهای شهرستان عاشق چشم و ابروی من نیستند

_ یک سوال صریح بپرسم مبنی بر اینکه‌خبری به‌دستم رسیده‌که‌گویا شما به‌مبلغ 200 میلیون تومان بلیت فیلمتان را خریداری کردید. چقدر درست است؟

رضوی:چگونه‌خریدیم؟ از سینمادار ها بپرسید. ما فیلمی ساخته‌ایم که‌نزدیک به‌3 میلیارد تومان هزینه‌اش شده‌است. دویست میلیون تومان هم بگذارم روی فروش آن که‌چه‌شود؟! چه‌چیزی به‌من و فیلم می‌رسد؟! بر اساس حساب و کتابی که‌وجود دارد فیلم من باید 9 میلیارد تومان بفروشد تا پول من بازگشت داشته‌باشد هزینه‌کردن 200 میلیون تومانی به‌چه‌کار من می‌آید؟! این هزینه‌کردن یعنی باید 600 میلیون تومان دیگر فیلم بفروشد. کدام عقل سلیم این کار را می‌کند؟ هفته‌اول 10 سینما داشتیم پنج شنبه‌و جمعه‌سینمادارها برای فیلم ما مشتاق شدند. می‌خواهم بگویم که‌سینما دار می‌بیند که‌بلیت خریداری می‌شود و آدم داخل می‌شود از آنها بپرسید که‌چرا تعداد سالن «سیانور» را بالا بردید؟ چرا تعداد سالن های ما به‌بیش از 50 تا رسیده‌است؟ سینمای شهرستان که‌عاشق چشم و ابروی من نیستند قطعاً فروش داشته‌اند و با استقبال مخاطب روبرو شده‌اند. این در حالی است که‌بخش خصوصی نیز پای اکران فیلم من آمده‌است چرا باید آنها بیایند فیلم فروش داشته‌که‌تصمیم این چنینی گرفته‌اند.

*احمدیان:ما جز آنهایی هستیم که‌خسر الدنیا و الآخره‌شده‌ایم

_ در مورد شما ذهنیتی در بین بسیاری وجود دارد و آن این است که‌شما جزو افراد امنیتی هستید و رابطه‌هایی نیز دارید که‌وارد این حوزه‌شده‌اید و بودجه‌فیلم تان نیز همواره‌تامین بوده‌است و کاری به‌کارتان هم ندارند.

رضوی:چه‌بگویم! «با خنده‌رو به‌احمدیان» اگر دوستان بدانند که‌چه‌بلاهایی بر سر ما آوردند چه‌می‌گویند؟!

احمدیان:من هم خانواده‌ام وقتی فیلم را دیدند به‌من گفتند تو خودت جزو اینها بودی از بچه‌های فلان جا هستی؟! «با خنده» ما جز آنهایی هستیم که‌خسر الدنیا و الآخره‌شده‌ایم.

*هم از این طرفی ها فحش می‌خوریم هم آن طرفی ها/ از اصولم خارج نمی شوم فکر می‌کنند دارای رابطه‌با برخی نهادها هستم

رضوی:«می خندد» هم از این طرفی ها فحش می‌خوریم و هم آن طرفی ها. چه‌جوابی بدهم واقعا. بهترین جوابی که‌دارم این است که‌یک فیلم من 6 سال است که‌بدون هیچ تعیین و تکلیفی در محاق به‌سر برده‌است و مصائبی که‌بر سر من در آوردند را باید از اطرافیانم بپرسید. برای ساخت فیلم هایم اصلا راه‌ساد و راحتی را طی نکرده‌ام. من آدمی هستم که‌از پایین رشد کرده‌ام و آرام آرام بالا آمده‌ام. این مسیر را با اعتقاداتم آمده‌ام. برای خودم اصول و ایدئولوژی دارم که‌خیلی ها در آن می‌گنجند و خیلی ها هم نمی گنجند. من کاربلد سینما نیستم و راه‌زیادی دارم تا به‌تهیه‌کننده‌های بزرگی که‌در سینما هستند برسم برخی از آنها اسم شان وقتی پای یک اثر می‌آید مُهر تاییدی بر کیفیت آن است، اما من برای خودم اصولی دارم و چون از آنها سعی کردم خارج نشوم برای خیلی ها این ذهنیت پیش آمده‌که‌من دارای رابطه‌هستم. مگر هر کسی اصولی دارد باید اینطور باشد؟! آدم ها نمی توانند خودشان باشند و اصول داشته‌باشند؟!

*فیلم ساختن من فرمولی دارم که‌برای خودم است

_در شرایط فعلی ما کمی تعجب برانگیز است در دنیایی که‌ارزش ها زمانی اهمیت پیدا می‌کنند که‌منافع شخصی فرد تامین باشد.

همه‌برای شان جای تعجب است که‌من چگونه‌فیلم فیلم می‌سازم. این فیلم ساختن های من هم فرمولی دارد که‌برای خودم است. تا قبل از فیلم سینمایی «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» که‌از فارابی کمک گرفتم دیگر هیچ پولی از هیچ جای دیگری نگرفته‌ام. در حال حاضر در زمانی به‌سر می‌بریم که‌دیگر هیچ چیز مخفی برای مردم باقی نمانده‌است سران ممکلت یک جلسه‌خصوصی می‌گذارند فردا همه‌ما مطلع می‌شویم. می‌شود من از جایی پول گرفته‌باشم و کسی نفهمد؟! در حد و اندازه‌ای حرف که‌برای همه، همه‌چیز وجود دارد و می‌گویند. از تولیدات دیگرم که‌فرهنگی است پول در می‌اورم و در سینما خرج می‌کنم. من نه‌ساختمان سازی دارم و نه‌کارخانه‌دارم.

*رضوی هستم با اصول خودم، نمی توانم برم فیلم روحوضی بسازم.

_فکر می‌کنید در مسیر سخت سینما پای اصولتان تاب می‌آورید؟

من رضوی هستم با اصول خودم ، نمی توانم برم فیلم روحوضی بسازم. کسی از من توقع هم ندارد. نمی توانم یک تپه‌ریش برم فیلم فلان بسازم و بعد اسمم این باشد که‌حاجی ، هیئتی و موتلف هستم که‌تنها بفروش باشد. من همینی ام که‌هستم، اگر سینما من را مجبور و وادار نکند که‌به‌آن سمت برم. تا الان که‌اینطور بودم دلیلی ندارد که‌چون این طور هستم پس حتما دارای ارتباط های آنچنانی ام.

* اگر در سینما برای خواص حرف بزنیم مخاطب را کوچک کرده‌ایم/ قرار نیست ایدیولوژی ام از خودم جلوتر حرکت کند

_در مورد سیانور نکته‌ای وجود دارد و آن هم این است که‌با اینکه‌فیلم با دغدغه‌های شخصی و حتی ملی ساخته‌شده‌است اما برای بسیاری قابل پذیرش بوده‌و در آن چیزی است به‌قول سینمایی ها از قاب بیرون نمی زند. دچار دو قطبی بودن در سینما نشده‌است.

خدا وقتی حرف زده‌است برای عام بوده، وقتی پیامبر اکرم (ص) حرف زده‌برای عام بوده‌وقتی امیرالمومنین حرف زده‌برای عام و همه‌انسان ها بوده‌است. وقتی ما در اثر سینمایی مان برای یک عده‌خاص حرف بزنیم مخاطب را کوچک کرده‌ایم. ما حرف های مان آنقدر بزرگ است که‌از مسیحی و یهودی می‌توانند در جمهوری اسلامی ایران بنشینند به‌آن گوش دهند. اگر اثری می‌سازم و با خود می‌گویم پیرو ائمه‌اطهارم باید آن را امروزی کنیم. در اثر فرهنگی که‌می‌سازم تلاش می‌کنم خوش آمد همه‌باشد و حتما ایدئولوژی که‌در نظر دارم نیز در آن وجود دارد اما قرار نیست از اثر خارج باشد. قرار نیست ایدیولوژی ام از خودم جلوتر حرکت کند.

*برای خودم سوپر ایدئولوژی هایی دارم

_قطعا اگر اینطور باشد و ما همه‌حرف ها و تفکر خودمان را در فیلم داد بزنیم کار نمی کند و جواب نمی دهد در ضمن دافعه‌ای هم نسبت به‌آن ایدولولوی اینجاد خواهیم کرد و به‌جای جاذبه‌در آثاری که‌ارزشی هستند به‌سمت دافعه‌می‌رویم.

رضوی:موافقم. بنده‌که‌مثلا برای خودم سوپر ایدئولوژی هایی دارم و وقتی وارد دفتر سینمایی ام می‌شود تمام مشخصه‌های ذهنی من در آن وجود دارد خیلی از آثار را نمی پسندم چطور ممکن است جامعه‌ای که‌شاید با ذهنیت من نزدیکی ندارد آن را بپسندد؟ در نتیجه‌نباید نوع نگاه‌مان از فیلم بیرون بزند.

بیشتر بخوانید

شهرت روزبه حصاری با نقش جوادی بچه مهندس

شهرت روزبه حصاری با نقش جوادی بچه مهندس

لباس زنانه بازیگر معروف آمریکایی در مراسم اسکار! + عکس

لباس زنانه بازیگر معروف آمریکایی در مراسم اسکار! + عکس

فیلم جدید اصغر فرهادی مجوز گرفت

فیلم جدید اصغر فرهادی مجوز گرفت

صدر جدول فروش سینمای ایران در دستان تگزاس 2

صدر جدول فروش سینمای ایران در دستان تگزاس 2

تست بازیگری مهران مدیری از آرون افشار در دورهمی

تست بازیگری مهران مدیری از آرون افشار در دورهمی

ماجرای نیمروز 2 گیشه سینماها را تسخیر کرد

ماجرای نیمروز 2 گیشه سینماها را تسخیر کرد

جدول فروش سینمای ایران با صدرنشینی متری شیش و نیم

جدول فروش سینمای ایران با صدرنشینی متری شیش و نیم

پوستر متفاوت درخت گردو رونمایی شد

پوستر متفاوت درخت گردو رونمایی شد

جای خالی مدیری و عطاران در تلویزیون

جای خالی مدیری و عطاران در تلویزیون

گریم نیوشا ضیغمی در " چی فکر میکردیم چی شد "

گریم نیوشا ضیغمی در " چی فکر میکردیم چی شد "
مشاهده

مطالب بیشتر در سینما ، تئاتر ، تلویزیون

آخرین وضعیت بازیگر تلویزیون پس از جراحی قلب باز

آخرین وضعیت بازیگر تلویزیون پس از جراحی قلب باز

خنده های نوروزی باسریال پایتخت 2

خنده های نوروزی باسریال پایتخت 2

 عکس خاطره  انگیز و دیدنی از پشت صحنه شهر موشها

عکس خاطره انگیز و دیدنی از پشت صحنه شهر موشها

بازی عسل بدیعی در سریال ششمین نفر + عکس

بازی عسل بدیعی در سریال ششمین نفر + عکس

پخش فیلم سینمایی بازمانده به مناسبت روز قدس

پخش فیلم سینمایی بازمانده به مناسبت روز قدس

همسر محسن چاوشی بازیگر شد

همسر محسن چاوشی بازیگر شد

سریال بالهای خیس روی آنتن شبکه 1 + عکس

سریال بالهای خیس روی آنتن شبکه 1 + عکس

اکران فیلم آنجا همان ساعت

اکران فیلم آنجا همان ساعت

سریال تلویزیونی پروانه + عکس بازیگران

سریال تلویزیونی پروانه + عکس بازیگران

جدول فروش فیلم های این هفته سینما منتشر شد

جدول فروش فیلم های این هفته سینما منتشر شد

مطالب مرتبط

داستان فیلم سیانور بهروز شعیبی چیست؟

داستان فیلم سیانور بهروز شعیبی چیست؟

فیلم هایی که در سال 95 بیش از 10 میلیارد فروش داشتند

فیلم هایی که در سال 95 بیش از 10 میلیارد فروش داشتند

اکران فیلم های سینمایی جدید بعد از تعطیلات + تصاویر

اکران فیلم های سینمایی جدید بعد از تعطیلات + تصاویر

ناگفته هایی از فیلم سلام بمبئی

ناگفته هایی از فیلم سلام بمبئی

حاشیه های دهمین روز جشنواره فیلم فجر 94 +  تصاویر

حاشیه های دهمین روز جشنواره فیلم فجر 94 + تصاویر

میزان فروش فیلم های فروشنده، سیانور و آس و پاس

میزان فروش فیلم های فروشنده، سیانور و آس و پاس

ناگفته هایی از فیلم معلم مهناز افشار در تاجیکستان

ناگفته هایی از فیلم معلم مهناز افشار در تاجیکستان

چرا هانیه توسلی ازدواج نکرده است ؟

چرا هانیه توسلی ازدواج نکرده است ؟

گفتنی های جالب عوامل فیلم ناردون

گفتنی های جالب عوامل فیلم ناردون

بازیگر فیلم رنگ خدا و ناگفته هایش + تصاویر

بازیگر فیلم رنگ خدا و ناگفته هایش + تصاویر

پرکارترین و کم کارترین بازیگران سینمای ایران در سال 95

پرکارترین و کم کارترین بازیگران سینمای ایران در سال 95

تغییر چهره بازیگران ایرانی با نقش هایی کاملا متفاوت + تصاویر

تغییر چهره بازیگران ایرانی با نقش هایی کاملا متفاوت + تصاویر

آشنایی با فیلم های غیرانگلیسی زبان سال 2016

آشنایی با فیلم های غیرانگلیسی زبان سال 2016

ناگفته های الهه حصاری از فیلم سوفی و دیوانه

ناگفته های الهه حصاری از فیلم سوفی و دیوانه

ناگفته های ریما رامین فر از بازی در فیلم ابد و یک روز + تصاویر

ناگفته های ریما رامین فر از بازی در فیلم ابد و یک روز + تصاویر

ناگفته های حامد کلاهداری از پشت پرده سینما

ناگفته های حامد کلاهداری از پشت پرده سینما

ناگفته های گلاره عباسی از زندگی خصوصی و بازیگری اش + تصاویر

ناگفته های گلاره عباسی از زندگی خصوصی و بازیگری اش + تصاویر

ستاره هایی که در فیلم هایشان تا دم مرگ رفتند + تصاویر

ستاره هایی که در فیلم هایشان تا دم مرگ رفتند + تصاویر

شب متفاوت عوامل فیلم نرگس آبیار در جشنواره فجر 37

شب متفاوت عوامل فیلم نرگس آبیار در جشنواره فجر 37

فیلم هایی که شهاب حسینی در آن نقش اول بود + تصاویر

فیلم هایی که شهاب حسینی در آن نقش اول بود + تصاویر