بیشتر بخوانید

تزئین سفره هفت سین - 1

تزئین سفره هفت سین - 1

تزئین سفره هفت سین - 4

تزئین سفره هفت سین - 4

تزئین سفره هفت سین - 7

تزئین سفره هفت سین - 7

تزئین سفره هفت سین - 8

تزئین سفره هفت سین - 8

خانه شما هم موش دارد اگر ...

خانه شما هم موش دارد اگر ...

تخم مرغ رنگی سفره ی هفت سین

تخم مرغ رنگی سفره ی هفت سین

سفره هفت سین - سری 9

سفره هفت سین - سری 9

راه حل آسان برای از بین بردن بوی بد مایکروفر

راه حل آسان برای از بین بردن بوی بد مایکروفر

روش پاک کردن لکه شکلات از لباس ، فرش و موکت

روش پاک کردن لکه شکلات از لباس ، فرش و موکت

پاک کردن لکه های ماژیک از روی دیوار

پاک کردن لکه های ماژیک از روی دیوار
ترفند هایی برای داشتن خانه ای زیبا و همیشه تمیز
تمیز کردن خانه اگر براساس برنامه ریزی و اصولی باشد کار سختی نیست.روش های زیر راه هایی برای یک تمیزکاری راحت و سالم است.

همیشه‌خانه‌ای تمیز و منظم داشته‌باشید

همه‌ما می‌دانیم که‌هر بار تمیز کردن خانه به‌معنی تمیز ماندن ابدیش نیست و باید دوباره‌فکری به‌حال خانه‌کرد. این مسئله‌را اضافه‌کنید به‌وقتی که‌مهمانی هایی که‌در خانه‌شما برگزار شده، حسابی فضای زندگی تان کثیف و بی نظم کرده‌است. این مطلب می‌خواهد 20 قسمت از خانه‌را که‌ممکن است گرد و خاک بگیرند و یا از چشمان ما دور بمانند به‌شما معرفی کند و بگوید که‌چگونه‌باید از پس تمیز کردن آن ها بربیایید. درست است که‌همه‌شما روزهای کاری شلوغی را می‌گذرانید اما با انجام این کارها به‌راحتی می‌توانید همیشه‌خانه‌ای تمیز و منظم داشته‌باشید و نیازی به‌خانه‌تکانی های حسابی که‌وقت زیادی از شما می‌گیرند نداشته‌باشید. در ادامه‌این مطلب می‌خوانیم.

20 ریزه‌کاری برای تمیز ماندن خانه

1. روشنایی ها و چراغ ها. لوسترهایی که‌به‌سقف نصب شده‌اند، فن ها و هواکش ها، و چراغ های رومیزی به‌مرور زمان حسابی گرد و خاک می‌گیرند و میزان قابل توجهی کثیفی روی آن ها جمع می‌شود. وجود این گرد و خاک ها باعث کدر شدن سطح این وسایل شده‌و مانع عبور نور می‌شود. روشنایی ها و چراغ های خانه‌خود را با استفاده‌از پارچه‌های لطیف یا وسایل گردگیری حسابی برق بیاندازید. تمیزی این وسایل جلوه‌خاصی به‌خانه‌شما می‌دهد.

2. درها، دستگیره‌ها و دسته‌ها. شاید فقط تنها چند دقیقه‌دور خانه‌گشتن و تمیز کردن دستگیره‌ها و دسته‌ها با یک مواد شوینده‌از شما وقت بگیرد، اما تاثیر این کار در ظاهر خانه‌بسیار مشخص و مهم است و به‌آن جلوه‌ای تمیز و منظم می‌دهد. به‌در ورودی خانه‌خود توجه‌ویژه‌ای کنید. بهتر است هم رو و هم پشت آن را با استفاده‌از آب گرم کف دار و یک اسفنج یا دستمال نرم تمیز کرده‌و در نهایت با یک دستمال پاکیزه‌خشک کنید. هنگام تمیز کردن توجه‌به‌چارچوب و لولای در از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه‌بیشتر گرد و خاک و کثیفی ها در این منطقه‌جمع می‌شوند.

3. لکه‌ها و حفره‌های روی دیوار. با استفاده‌از یک دستمال پارچه‌ای نرم و کمی آب و صابون یا یک ماده‌شوینده‌دیگر لکه‌های روی دیوار را تمیز کنید. همچنین حفره‌های روی دیوار را پر کرده‌و در نهایت سطح روی آن ها را رنگ کنید. هنگام تمیز کردن لکه‌ها سعی کنید دستمال را طوری حرکت دهید که‌جای آن روی دیوار باقی نماند.

4. روی چارچوب پنجره‌ها. سطوح پایین پنجره‌ها معمولا جلوی چشم هستند و در طول فرایند خانه‌تکانی تمیز می‌شوند. اما آیا در مورد فضای بالای پنجره‌ها هم وضع به‌همین منوال است؟ ابتدا نردبان را جلوی پنجره‌گذاشته، در ارتفاع مناسب قرار گیرید، و با استفاده‌از آب صابونی و یک دستمال زیر سطح روی چارچوب پنجره‌ها و همینطور گچ بری های نزدیک به‌سقف را تمیز کنید.

5. قفسه‌های کتاب و کتابخانه‌ها. قفسه‌هایی که‌مملو از کتاب و اشیای تزئینی هستند به‌سرعت گرد و خاک می‌گیرند. سعی کنید هر قفسه‌را به‌طور جداگانه‌تمیز کنید. در این حالت وسایل هر قفسه‌را از درون آن خارج کنید و بعد هم داخل قفسه‌و هم وسایل داخل آن را تمیز کرده‌و در نهایت سر جای خود بگذارید. برای این که‌کتابخانه‌یا قفسه‌های کتاب شما بیش از حد کثیف نشوند، هر از چندگاهی روی آن ها را بدون آن که‌از قفسه‌ها خارج کنید دستمال بکشید.

تمیز کردن خانه

تمیز کردن خانه

6. فضای زیر قالیچه‌ها و فرش ها. مبلمان را به‌کناری بکشید، قالیچه‌یا فرش زیر آن ها را لوله‌کرده‌و در گوشه‌ای قرار دهید، و در نهایت سطح زیر قالیچه‌یا فرش را جاروبرقی بکشید. شاید در نگاه‌اول این کار پردردسر و زمان بر باشد، اما اگر بدانید که‌زیر فرش یا قالیچه‌چقدر گرد و خاک جمع می‌شود، این کار را خودتان هر از چند گاهی انجام می‌دهید.

7. قاب تابلوها و آینه‌ها. شیشه‌رویی تابلوها و همچنین آینه‌ها را تمیز کرده‌و گرد و خاک را از سطح قاب تابلوها بزدایید. برای تمیز کردن قاب ها هیچ گاه‌از اسپری استفاده‌نکنید، چراکه‌ممکن است مایع اسپری داخل تابلو نفوذ پیدا کند و باعث آسیب دیدن عکس یا نقاشی داخل آن شود. به‌جای اسپری از یک دستمال نم دار استفاده‌کنید.تا به‌حال از خودتان پرسیده‌اید چگونه‌از اشیای هنری نگهداری کنیم؟

8. مبلمان روکش دار. تمامی روکش ها مبل ها را از آن ها جدا کرده‌و همه‌جای آن ها را جاروبرقی بزنید. سعی کنید تمامی گوشه‌های مبل را تمیز کنید تا همه‌گرد و خاک ها از سطح آن جدا شوند. نشیمن کاناپه‌را اگر ممکن است پشت و رو کنید تا از هر دو قسمت به‌یک اندازه‌استفاده‌شود.

9. اجاق گاز و هود. اگر می‌خواهید از شر پاک کننده‌ها و مواد شوینده‌مخصوص اجاق گاز خلاص شوید، مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب کرده‌و آن را روی سطح اجاق گاز بریزید و یک شب صبر کنید. روز بعد با مقداری آب گرم اجاق گاز را تمیز کنید. همچنین هود گرد و خاک و چربی زیادی به‌خود می‌گیرد. روی چهارپایه‌بروید تا بتوانید گرد و خاک و چربی ها را ببینید و بعد با استفاده‌از آب صابونی و یک دستمال تمیز تمام کثیفی ها را پاک کنید.

10. وسایل برقی کوچک. تمیز کردن وسایل برقی کوچک مانند مایکروفر، تُستر، مخلوط کن، و چای ساز زمان زیادی از شما نمی گیرد، اما وقتی تمامی این وسایل تمیز می‌شوند ظاهر آشپزخانه‌شما از این رو به‌آن رو می‌شود. تمیز کردن مایکروویو با لیمو یکی از راه‌حل هایی است که‌می‌توانید به‌کار بگیرید. ایده‌های نو برای نظم دهی به‌وسایل آشپزخانه‌را قبلا به‌شما گفته‌بودیم. پس با صرف زمانی اندک این وسایل را همیشه‌تمیز و پاکیزه‌نگاه‌دارید.

11. دوغاب و ملات بین کاشی ها و سرامیک ها. آیا دوغاب و ملات بین کاشی ها و سرامیک های خانه‌شما کثیف شده‌اند؟ با استفاده‌از سفیدکننده‌ها می‌توانید این حاشیه‌های بین کاشی و سرامیک ها را مانند روز اول شان بکنید. در این کار از یک مسواک استفاده‌کنید تا سطوح به‌راحتی تمیز شوند.

12. داخل کشوهای آشپزخانه. مهم نیست که‌چربی ها و گرد و خاک چگونه‌وارد کشوهای دراور آشپزخانه‌خانه‌شما می‌شوند، بلکه‌آن چه‌مهم است تمیز کردن و تمیز نگه‌داشتن آن هاست. تمام وسایل را از داخل کشوها خارج کنید، حسابی فضای داخلی آن ها را تمیز کرده، و در نهایت وسایل را سر جایشان بازگردانید.

13. ظروف نگهداری از غذاها. نگهداری از غذاها در داخل ظرف های مناسب باعث می‌شوند تا غذاها تازه‌بمانند و زود فاسد نشوند. اما این موضوع به‌این معنی نیست که‌خود ظرف ها به‌تمیز شدن نیاز ندارند. ابتدا تمامی محتویات ظروف را چک کنید و ببینید کدام مواد تاریخ مصرف شان گذشته‌است و سپس این مواد فاسد شده‌را از درون ظرف ها خارج کنید. سپس مواد غذایی که‌هنوز فاسد نشده‌اند را از درون ظروف خارج کرده، همه‌ظرف ها را با آب گرم و مایع ظرف شویی بشورید، آن ها را با یک دستمال نرم خشک کنید، و در نهایت مواد غذایی را سر جای خود بازگردانید.

14. زیر تخت خواب ها و پشت مبل ها. به‌جای این که‌خیلی ساده‌و بدون هیچ دردسری زیر تخت خواب ها و پشت مبلمان را سرسری جاروبرقی بکشید، این بار تمام تلاش خود را بکنید تا تمام گوشه‌ها و قسمت های پنهان تمیز شوند. این را بدانید که‌گرد و خاک دقیقا در جایی قرار دارند که‌از چشم ما پنهان است. این کار تاثیر بسیار خوبی روی آلرژی افراد دارد و آن ها مطمئنا بابت این کار از شما قدردانی خواهند کرد.

15. گرد و خاک موجود در رخشتوی خانه. نظرتان در مورد تمیز کردن رختشوی خانه‌چیست؟ تمیز کردن رختشوی خانه‌از فضاهای مهمی که‌به‌آنها کمتر توجه‌می‌کنیم! مطمئنا آن قدرها هم که‌شما فکر می‌کنید کار دشوار و زمان بری نیست. به‌هر حال، سطح روی ماشین لباسشویی و خشک کن و فضای پیرامونی آن ها یکی از پر گرد و خاک ترین فضاهای موجود در خانه‌هستند. تمام قسمت های رختشوی خانه‌را جارو برقی زنید و تمام سطوح را دستمال بکشید.

16. لوله‌ها و شلنگ ها. اگر شما نمی خواهید که‌شخصا وارد این کار شده‌و لوله‌ها و شلنگ های خشک کن و ماشین لباسشویی را تمیز کنید از یک فرد حرفه‌ای کمک بگیرید. او این کار را به‌خوبی برای شما انجام می‌دهد. فرقی نمی کند از چه‌روشی برای انجام این کار استفاده‌می‌کنید، انجام این کار بسیار مهم و ضروری است، چراکه‌لوله‌ها و شلنگ های این دستگاه‌ها خطرزا هستند.

17. اسباب بازی کودکان. اسباب بازی بچه‌های کوچک، به‌ویژه‌کودکان نوپا که‌برای کشف دنیا حاضرند هر وسیله‌ای را داخل دهان شان بگذارند، در فصل بهار باید به‌طور مداوم تمیز شود، چراکه‌آلودگی آن ها ممکن است به‌کودک منتقل شده‌و باعث مریضی او شود. اسباب بازی هایی که‌از پلاستیک های سخت ساخته‌شده‌اند را درون یک سطل پر از آب صابونی گرم بریزید (کودکان خیلی دوست دارند در این کار با شما همکاری کنند) و اسباب بازی ها نرم تر را با ماشین لباسشویی تمیز کنید (البته‌ابتدا مطمئن شوید که‌آسیبی به‌ماشین لباسشویی نمی رسانند). حیوانات و اسباب بازی ها حجیم را با دست بشویید و در معرض هوا خشک کنید.

18. دیوارهای فضای دوش گرفتن و وان. درست است که‌تمیز کردن کف حمام و سرویس بهداشتی هنگام خانه‌تکانی در اولویت قرار دارد، اما دیوارهای این فضاها هم به‌همان اندازه‌کثیف می‌شوند و نیاز به‌تمیز شدن دارند. برای این که‌قدرت پاک کنندگی شوینده‌شما دوبرابر شود، ابتدا ماده‌شوینده‌را روی سطح دیوارها بریزید، ده‌دقیقه‌صبر کنید، و در نهایت با استفاده‌از دستمال مناسب دیوارها را تمیز کنید.

19. قفسه‌های داخل حمام. شامپو، لوسیون ها، و صابون ها ممکن است روی قفسه‌ها بریزند و باعث کثیف شدن سطح روی آن ها و زیر سینک ها شوند. برای این که‌حمام شما به‌طور کامل تمیز شود، ابتدا تمامی وسایل و شوینده‌ها را از حمام خارج کنید، سپس همه‌جا را تمیز کنید، و در نهایت آن ها را سر جای اول شان بگذارید.

20. تکنولوژی. صفحه‌کامپیوترها و تلویزیون های مسطح به‌سرعت کثیف می‌شود و یا روی آن ها گرد و خاک می‌نشیند. برای تمیز کردن این سطوح از مواد شوینده‌ای که‌مخصوص این کار تولید شده‌اند استفاده‌کنید و آن ها را با دستمال تمیز کنید. صفحه‌کلید هم خیلی زود کثیف می‌شود. برای تمیز کردن صفحه‌کلید ابتدا آن را پشت و رو کنید تا تمام آشغال ها از داخل آن خارج شده‌و سپس با جاروبرقی گرد و خاک را از آن جدا کنید.

بیشتر بخوانید

چطور فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟

چطور فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟

خانه تکانی دقیقه نودی

خانه تکانی دقیقه نودی

روش تمیز کردن انواع و اقسام لوازم برقی

روش تمیز کردن انواع و اقسام لوازم برقی

تمیزکردن وسایل و لوازم خانگی چوبی با مواد طبیعی

تمیزکردن وسایل و لوازم خانگی چوبی با مواد طبیعی

نحوه تمیزکردن سرویس بهداشتی

نحوه تمیزکردن سرویس بهداشتی

راههای آسان برای برق انداختن دیوارهای خانه

راههای آسان برای برق انداختن دیوارهای خانه

تزئین سفره هفت سین - 2

تزئین سفره هفت سین - 2

تزئین سفره هفت سین - 3

تزئین سفره هفت سین - 3

تزئین سفره هفت سین - 6

تزئین سفره هفت سین - 6

تزئین سفره هفت سین 94 - 5

تزئین سفره هفت سین 94 - 5
مشاهده

مطالب بیشتر در خانه داری

نکته ایمنی بسیار مهم حین استفاده از زودپز

نکته ایمنی بسیار مهم حین استفاده از زودپز

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

5 راه برای استفاده بهینه از ماکروویو

5 راه برای استفاده بهینه از ماکروویو

روش تمیز کردن انواع وسایل سفید در خانه

روش تمیز کردن انواع وسایل سفید در خانه

روش اصلی نگهداری آلوئه ورا در یخچال و فریزر

روش اصلی نگهداری آلوئه ورا در یخچال و فریزر

بهترین روش نگهداری نان ساندویچ و لواش

بهترین روش نگهداری نان ساندویچ و لواش

نکاتی برای خانه داری راحت و تمیز کاری سریع

نکاتی برای خانه داری راحت و تمیز کاری سریع

5 ایده ی خاص برای کاشت و “پرورش کاکتوس در خانه”

5 ایده ی خاص برای کاشت و “پرورش کاکتوس در خانه”

شستشوی هر نوع کاغذ دیواری اصول و روش دارد

شستشوی هر نوع کاغذ دیواری اصول و روش دارد

خانه تکانی نوروز 92

خانه تکانی نوروز 92

مطالب مرتبط

ترفند تمیز کردن خانه در کمترین زمان ممکن

ترفند تمیز کردن خانه در کمترین زمان ممکن

نکاتی جالب برای تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن

نکاتی جالب برای تمیز و مرتب کردن اتاق نشیمن

نکات بهداشتی در تمیز کردن خانه

نکات بهداشتی در تمیز کردن خانه

تمیز کاری خانه با نکاتی که هرکسی نمیداند

تمیز کاری خانه با نکاتی که هرکسی نمیداند

راههای آسان برای تمیز کردن پنجره

راههای آسان برای تمیز کردن پنجره

روش تمیز کردن انواع و اقسام لوازم برقی

روش تمیز کردن انواع و اقسام لوازم برقی

برنامه ریزی 12 ماهه برای تمیز نگه داشتن خانه

برنامه ریزی 12 ماهه برای تمیز نگه داشتن خانه

تمیز کردن لوسترهای کریستالی با تکنیک های ساده

تمیز کردن لوسترهای کریستالی با تکنیک های ساده

خانه تکانی قدم به قدم اتاق پذیرایی با نمناک

خانه تکانی قدم به قدم اتاق پذیرایی با نمناک

ترفندهایی برای داشتن خانه ای همیشه مرتب

ترفندهایی برای داشتن خانه ای همیشه مرتب

آشپزخانه ای بدون لکه و آلودگی بسازید!

آشپزخانه ای بدون لکه و آلودگی بسازید!

خانه تکانی دقیقه نودی

خانه تکانی دقیقه نودی

کابینت های ام دی اف براق رو اینطوری تمیز کن

کابینت های ام دی اف براق رو اینطوری تمیز کن

بهترین محلول خانگی برای تمیز و براق کردن شیشه ها

بهترین محلول خانگی برای تمیز و براق کردن شیشه ها

آموزش تمیز کردن موکت و کفی خودرو بدون نیاز به کارواش

آموزش تمیز کردن موکت و کفی خودرو بدون نیاز به کارواش

6 مرحله تا برق انداختن خانه در خانه تکانی

6 مرحله تا برق انداختن خانه در خانه تکانی

ترفند آسان و سریع برای تمیز کردن فر

ترفند آسان و سریع برای تمیز کردن فر

عینک تان را به روش حرفه ای ها تمیز کنید

عینک تان را به روش حرفه ای ها تمیز کنید

آموزش تمیز کردن کامپیوتر به زبان ساده

آموزش تمیز کردن کامپیوتر به زبان ساده

مدل تمیزکردنی که خانه را کثیف تر میکند!

مدل تمیزکردنی که خانه را کثیف تر میکند!