بیشتر بخوانید

خواص گلیسیرین برای زیبایی، پوست و مو

خواص گلیسیرین برای زیبایی، پوست و مو

علل و درمان های خانگی خارش و حساسیت پوستی

علل و درمان های خانگی خارش و حساسیت پوستی

شادابی پوست با تونیک های گیاهی

شادابی پوست با تونیک های گیاهی

درمان “خشکی پوست” با روش های خانگی و طبیعی

درمان “خشکی پوست” با روش های خانگی و طبیعی

خوشمزه ای که موهایتان را کم پشت می کند

خوشمزه ای که موهایتان را کم پشت می کند

رشد ابروهای ریخته با هر روشی که فوری اثر می کند

رشد ابروهای ریخته با هر روشی که فوری اثر می کند

“درمان جوش صورت” سریعتر از آنچه فکر کنید

“درمان جوش صورت” سریعتر از آنچه فکر کنید

لوازم آرایشی تاریخ گذشته را دور بیاندازید

لوازم آرایشی تاریخ گذشته را دور بیاندازید

علل لکه های تیره روی پا و درمان خانگی و مدرن آن

علل لکه های تیره روی پا و درمان خانگی و مدرن آن

بوتاکس صورت

بوتاکس صورت
درمان تبخال روی لب با سریعترین راه ممکن + روش
تبخال معمولا در اطراف لب ها و بینی ظاهر می شود و موجب آزار افراد می شود، 10 روش ساده خانگی وجود دارد که برای درمان تبخال بسیار مناسب و کاربردی است.

سریعترین راه‌درمان تبخال روی لب با روش های خانگی

تب خال معمولا به‌عنوان تب تاول نیز نامیده‌می‌شود و در اطراف لب ها، بینی و چانه‌ظاهر می‌شود.تب خال نوعی عفونت است که‌با ویروس هرپس سیمپلکس به‌وجود می‌آید و بسیار هم مسری می‌باشد، به‌ویژه‌زمانی که‌تاول ها مایع هستند.با این حال، این ویروس همیشه‌باعث تب خال نمیشود و حتی ممکن است به‌طور دائم غیر فعال بماند.
عواملی مانند:
استرس عاطفی، خستگی، تغییرات هورمونی( به‌خصوص در دوران قاعدگی)، تب، آسیب های پوستی و قرار گرفتن در معرض نور قوی آفتاب موجب واکنش این ویروس و شیوع این نوع بیماری میشود.
این ویروس از طریق تماس مستقیم با یک فرد آلوده‌یا بزاق منتقل میشود، حتی زمانی که‌فرد دیگر مبتلا به‌هیچ گونه‌تاول و تبخالی نباشد. اعتماد بر این است که‌تا 90 درصد جمعیت جهان آلوده‌به‌این نوع ویروس هستند.
شیوع این بیماری ناشی از پلاکت های کوچک روی لب ها یا دهانه‌لب ها یا زیر بینی است و شما احتمالا یک یا دو روز قبل از ظاهر شدن تبخال، احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش خواهید کرد.
در نهایت بروز میکند و برجسته‌و پوسته‌پوسته‌میشوند و چنانچه‌در بخش های قبلی سلامت مجله اینترنتی فنجان توضیح دادیم این تبخال ها معمولا در عرض یک هفته‌یا کمی بیشتر، از بین میروند و درمان میشوند با این وجود، میتوانید پس از احساس سوزش در یک قسمت، بلافاصله‌از بعضی درمان های ساده‌خانگی استفاده‌کنید تا علائم و ناراحتی ناشی از آن را کاهش دهید.

در ادامه‌10 درمان ساده‌خانگی برای تب خال لب آورده‌شده‌است:

1. یخ:
یخ ، به‌کاهش ورم، قرمزی و درد تب خال کمک میکند. یک تکه‌یخ را در یک دستمال تمیز و نرم بگذارید و به‌مدت 10 تا 15 دقیقه‌روی تب خال خود اعمال کنید.
این درمان را هر 3 الی 4 ساعت یکبار تکرار کنید.

2. سیر برای درمان تبخال:

سیر آنزیم هایی دارد که‌به‌عنوان ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی عمل میکنند که‌به‌درمان تب خال کمک خواهند کرد. علاوه‌بر این، سیر به‌عنوان یک ضد التهاب عمل میکند و ورم و التهاب ناشی از تب خال را تا حد زیادی کاهش میدهد.
سیر را نصف کنید و آنرا به‌مدت 10 تا 15 دقیقه‌روی تب خال خود اعمال کنید.
ابن درمان را 3 تا 5 بار در روز تکرار کنید.

هشدار:

ممکن است هنگام استفاده‌از سیر بر روی تب خال احساس سوزش داشته‌باشید، که‌زود گذر خواهد بود.

سیر برای تبخال

درمان تبخال با سیر

3. آستون پاک کننده‌ناخن برای درمان تبخال:

باور کنید یا نکنید، بسیاری از مردم این درمان را امتحان کرده‌اند و تاثیر گذار بوده‌است. استون به‌خشک شدن تب خال کمک میکند.
یک تکه‌پنبه‌را آغشته‌به‌استون کنید، روی تب خال خود اعمال کنید. این درمان را چندین بار در روز، هر کدام به‌مدت یک ساعت تکرار کنید.

4. پراکسید هیدروژن برای تبخال:

پراکسید هیدروژن، یکگ راه‌حل برای ضد عفونی و خشک کردن تب خال است. یک تکه‌پنبه‌را آغشته‌به‌پراکسید هیدروژن 3 درصد کنید و برای چند دقیقه‌روی تب خال خود اعمال نمایید.
این درمان را هر چند ساعت یکبار تکرار کنید.

5. ریشه‌شیرین بیان برای درمان تبخال:

این گیاه‌به‌جلوگیری و درمان تب خال کمک می‌کند. حاوی یک ماده‌فعال به‌نام گلیکیرهیزن است که‌دارای خواص ضد التهابی می‌باشد.
یک قاشق غذاخوری پودر ریشه‌شیرین بیان را با نصف قاشق چای خوری آب ترکیب کنید و سپس پنبه‌را به‌این ترکیب آغشته‌نمایید و روی تبخال خود بمالید.
این کار را چندین بار در طول روز تکرار کنید. شما همچنین می‌توانید از چای یا مکمل ریشه‌شیرین بیان استفاده‌کنید.
اگر مستعد ابتلا به‌تبخال هستید، به‌صورت منظم این گیاه‌را مصرف کنید تا میزان بروز آن را کاهش دهید. در بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان اشاره‌شده‌است که‌اگر از فشار خون بالا رنج می‌برید، از نوشیدن چای ریشه‌شیرین بیان اجتناب کنید، چرا که‌منجر به‌افزایش فشار خون و کاهش سطح پتاسیم خواهد شد.

6. لیزین برای درمان تبخال:

مطالعات نشان داده‌اند که‌مصرف منظم لیزین به‌دلیل اثرات ضد ویروسی که‌دارد، می‌تواند به‌جلوگیری از تبخال کمک کند. لیزین، یک اسید آمینه‌ضروری است که‌فعالیت اسید آمینه‌دیگری به‌نام آرژنین را متوقف می‌کند و باعث متوقف شدن ویروس هرپس سیمپلکس می‌شود.
هر روز 1000 تا 1500 میلی گرم مکمل L-Lysine را مصرف کنید، تا بتوانید ویروس تبخال را غیرفعال نگه‌دارید.
در طی یک شیوع، سه‌بار در روز از این مکمل به‌میزان 1000 میلی گرم در هر بار استفاده‌کنید. شما همچنین می‌توانید از کرم آن استفاده‌کنید، اما لیزین خوراکی معمولا موثرتر است.
از گوشت، شیر، ماست، پنیر، سویا و سایر غذاهای غنی از پروتئین در رژیم غذایی خود استفاده‌کنید، زیرا منابع خوبی از لیزین هستند.

7. بادرنجبویه برای درمان تبخال:

برگ های خشک شده‌بادرنجبویه، فرآیند بهبود تب خال را تسریع می‌بخشند، احساس سوزش و ناراحتی را کم می‌کنند و مانع از گسترش عفونت خواهند شد. بادرنجبویه‌همچنین حاوی تانین و پلی فنولیک است که‌به‌اثرات ضد ویروسی آن کمک می‌کنند.
یک تا دو قاشق چای خوری از برگ های خشک شده‌بادرنجبویه‌را در یک لیتر آب داغ بریزید و اجازه‌دهید 10 دقیقه‌بماند تا دم بکشد و بنوشید.
روزانه‌3 تا 4 لیوان از این دم نوش را میل کنید. همچنین می‌توانید روغن بادرنجبویه‌را 4 تا 5 بار در روز مستقیما روی تب خال خود اعمال نمایید.
درمان تبخال لب

درمان تبخال با بادرنجبویه

8. شیر سرد برای درمان تبخال:

شیر خالص حاوی ایمیونوگلوبولین است که‌ویروسی که‌باعث تبخال می‌شود را مهار می‌کند. علاوه‌بر این، دارای نوعی از چربی شناخته‌شده‌به‌عنوان منوکاپرین با اثرات ضد ویروسی است که‌احساس سوزش و سوزن سوزن شدن ناشی از تب خال را کاهش می‌دهد.
یک تکه‌پنبه‌را در شیر سرد بخیسانید، آن را در منطقه‌آسیب دیده‌اعمال کنید و حدود 10 دقیقه‌بعد بشویید.
این درمان را یک یا دو بار در روز تکرار کنید.
علاوه‌بر اعمال، نوشیدن شیر خالص نیز مفید است، زیرا حاوی لیزین می‌باشد.

9. اکیناسه‌یا سرخارگل برای درمان تبخال:

اکیناسه، یک گیاه‌قوی است که‌باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و اثرات ضد ویروسی دارد. مطالعات نشان داده‌اند که‌این گیاه‌برای درمان تب خال نیز بسیار کارآمد و موثر خواهد بود.
عصاره‌اکیناسه‌را روی تب خال خود اعمال کنید.
همچنین می‌توانید چای اکیناسه‌را بنوشید یا آن را به‌صورت تنتور یا کپسول مصرف کنید.
هشدار:از استفاده‌طولانی مدت این گیاه‌اجتناب کنید.
آن را برای بیش از هشت هفته‌انجام ندهید. همچنین ممکن است با داروهای خاص تداخل داشته‌باشد، بنابراین قبل از مصرف اکیناسه، با پزشک خود مشورت کنید.

10. درمان تبخال با روغن چای درخت:

روغن درخت چای دارای خواص ضد ویروسی است که‌می‌تواند به‌درمان تب خال ها و کاهش دوره‌آن کمک کند. یک قاشق چای خوری روغن درخت چای را با 3 قاشق چای خوری آب حل کنید و با یک نکه‌پنبه‌روی تب خال اعمال نمایید.
این درمان را سه‌بار در روز تکرار کنید.
همچنین می‌توانید روغن درخت چای را با مقدار مساوی از روغن زیتون و روغن اوکالیپتوس ترکیب کنید.
آن را دو تا سه‌بار در روز روی تب خال خود اعمال کنید. اگر تبخال شما به‌طور مرتب تکرار شود، و در عرض دو هفته‌بهبودی نداشته‌باشید یا علائم شدیدداشته‌باشید، حتما به‌پزشک خود مراجعه‌کنید.

11. درمان تبخال با چای کیسه‌ای:

چای حاوی اسید تانیک است و دارای خواص ضد ویروسی می‌باشد و از این رو می‌تواند برای درمان تبخال موثر باشد. همچنین، چای دارای بسیاری از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است که‌به‌بهبود زخم کمک می‌کند.
یک عدد چای کیسه‌ای (چای سیاه یا چای سبز) را در یک فنجان آب جوش برای یک دقیقه‌قرار دهید.
کیسه‌چای را بردارید و آن را خنک کنید.
و بعد به‌مدت 5 دقیقه‌آن را روی تبخال اعمال کنید. این را پنج تا شش بار در روز برای سه‌تا چهار روز تکرار کنید.

12. آلوئه‌ورا برای درمان تبخال :

آلوئه‌ورا یکی دیگر از روش های بسیار موثر برای درمان تب خال است. آلوئه‌ورا، دارای قدرت شفابخشی طبیعی و خواص ضد باکتریایی است که‌به‌عفونت ناحیه‌آلوده‌کمک می‌کند.
علاوه‌بر این، تین گیاه‌التهاب و ورم را کاهش می‌دهد و برای تسریع درمان تب خال بسیار موثر می‌شباد.
ژل استخراج شده‌از برگ های آلوئه‌ورا را روی ناحیه‌آسیب دیده‌با نوک انگشتان خود اعمال کنید. اجازه‌دهید تا خشک شود و سپس با آب گرم بشویید و با یک حوله‌نرم خشک کنید.
این روند را چند بار در روز برای حدود سه‌تا چهار روز تکرار کنید.
درمان خانگی تبخال

درمان تبخال با استفاده‌از آلوئه‌ورا

13. خمیر دندان برای درمان تبخال:

خمیردندان حاوی عناصری مانند:جوش شیرین، هیدروژن پراکسید، الکل و منتول است که‌به‌خشک کردن سریع تبخال کمک می‌کند. علاوه‌بر این، سدیم لوریل سولفات می‌تواند در عرض یک تا دو روز اندازه‌طبخ آن را کاهش دهد.
کمی از خمیر دندان سفید کننده‌را روی تبخال اعمال نمایید، اجازه‌دهید دو ساعت بماند و بعد با یک دستمال مرطوب پاک کنید و سپس وازلین را بمالید.
این درمان را یک بار در روز انجام دهید تا بلافاصله‌به‌طور کامل بهبود یابد. یک قاشق چایخوری از خمیر دندان سفید و نصف قاشق نمک را مخلوط کنید. قبل از رفتن به‌رختخواب، با استفاده‌از یک تکه‌پنبه، خمیر را روی تب خال بمالید و صبح روز بعد آن را آب آشامیدنی بشویید.
روزانه‌در صورت نیاز، این درمان را تکرار کنید.
تبصره:برای درمان تبخال، فقط از خمیر دندان سفید کننده‌استفاده‌کنید.
از سفید کننده، ژل و یا خمیر دندان رنگی استفاده‌نکنید.

14. درمان تبخال با ماست:

ماست حاوی لیزین است که‌به‌درمان تبخال کمک می‌کند. حتی نقش مهمی در جلوگیری از فعال شدن ویروس تب خال دارد. شما می‌توانید یک ماسک صورت را با استفاده‌از ماست و تخم مرغ برای تسکین و بهبود تب خال ها تهیه‌کنید.
یک عدد تخم مرغ، یک فنجان ماست و یک قاشق غذاخوری عسل را با هم ترکیب کنید تا یک ماسک غلیظ به‌دست آورید و با استفاده‌از یک تکه‌پنبه، آن را روی تب خال خود اعمال نمایید و بعد از حدود نیم ساعت با آب گرم بشویید.
یک بار هر روز در صورت نیاز، تکرار کنید.
*مراقب باشید که‌تب خال را لمس نکنید و مطمئن شوید که‌دست های خود را به‌طور مرتب شستشو دهید، تا این ویروس را گسترش ندهید.
مشکلات تبخال، مسری هستند، بنابراین توصیه‌می‌شود که‌در هنگام شیوع بیماری نوشیدنی ها یا غذاهایتان را با دیگران به‌اشتراک نگذارید.

 

بیشتر بخوانید

هرکه خال صورتش بیش واقعا سلامتش بیشتر ؟

هرکه خال صورتش بیش واقعا سلامتش بیشتر ؟

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

علت جویدن ناخن در کودکان و بزرگسالان و راه ترک آن

علت جویدن ناخن در کودکان و بزرگسالان و راه ترک آن

طب سوزنی و لیفتینگ پوست صورت

طب سوزنی و لیفتینگ پوست صورت

آنچه موهایتان را زودتر از موعد سفید میکند

آنچه موهایتان را زودتر از موعد سفید میکند

رنگ مو با عصاره گیاهان طبیعی

رنگ مو با عصاره گیاهان طبیعی

محافظت از پوست خشک در زمستان

محافظت از پوست خشک در زمستان

17 توصیه مهم برای زیبایی پوست صورت

17 توصیه مهم برای زیبایی پوست صورت

نکاتی برای قبل و بعد از جراحی پیوند موی طبیعی

نکاتی برای قبل و بعد از جراحی پیوند موی طبیعی

چانه هایی که نیاز به جراحی دارند و برعکس

چانه هایی که نیاز به جراحی دارند و برعکس
مشاهده

مطالب بیشتر در پوست و مو

جوانی پوست دور چشم

جوانی پوست دور چشم

ویتامین های واجب برای زیبایی پوست

ویتامین های واجب برای زیبایی پوست

خطرات تاتو

خطرات تاتو

اینها رو بخورید تا موهاتون نریزه !

اینها رو بخورید تا موهاتون نریزه !

خوراکی های مفید برای رشد مو

خوراکی های مفید برای رشد مو

ترفندهای بی نظیر زیبایی مردان

ترفندهای بی نظیر زیبایی مردان

بلاهایی که استرس و بی خوابی بر سر پوستتان می آورد!!

بلاهایی که استرس و بی خوابی بر سر پوستتان می آورد!!

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

در این ساعات شبانه روز بخوابید تا پوستتان شفاف شود

در این ساعات شبانه روز بخوابید تا پوستتان شفاف شود

چرا این روزها همه میکرونیدلینگ انجام میدن؟

چرا این روزها همه میکرونیدلینگ انجام میدن؟

مطالب مرتبط

چطور تبخال تناسلی نگیریم؟ + علائم هشدار دهنده

چطور تبخال تناسلی نگیریم؟ + علائم هشدار دهنده

درمان سریع تبخال لب با آنچه در خانه دارید!

درمان سریع تبخال لب با آنچه در خانه دارید!

درمان خال و کک و مک با شیر ترشیده + 7 نسخه خانگی

درمان خال و کک و مک با شیر ترشیده + 7 نسخه خانگی

علت زیاد شدن خال روی صورت و بدن چیست؟

علت زیاد شدن خال روی صورت و بدن چیست؟

درمان زگیل تناسلی با سریعترین روش ممکن +تصاویر

درمان زگیل تناسلی با سریعترین روش ممکن +تصاویر

بلای دردناک خال مادرزادی روی صورت دختر جوان + تصاویر

بلای دردناک خال مادرزادی روی صورت دختر جوان + تصاویر

متد جدید برداشتن خال صورت و بدن

متد جدید برداشتن خال صورت و بدن

خال سرطانی روی کدوم دست ظاهر می شه؟

خال سرطانی روی کدوم دست ظاهر می شه؟

دکوراسیون خانه ای زیبا با تم خال خالی +تصاویر

دکوراسیون خانه ای زیبا با تم خال خالی +تصاویر

خال هایی که نشانه ی سرطان دارند !

خال هایی که نشانه ی سرطان دارند !

شهرت دختر جوان با خال مادرزادی زشت! + تصاویر

شهرت دختر جوان با خال مادرزادی زشت! + تصاویر

آیا خالکوبی کردن کاری نادرست است؟

آیا خالکوبی کردن کاری نادرست است؟

 راز خال قرمز روی پیشانی زنان هندی

راز خال قرمز روی پیشانی زنان هندی

بدنم پر از خال قرمزه ، خطرناکه ؟

بدنم پر از خال قرمزه ، خطرناکه ؟

کاشت پستان برای پسر 4ساله + تصاویر

کاشت پستان برای پسر 4ساله + تصاویر

عوارض خطرناکی که با تاتو کردن به سراغتان می آیند

عوارض خطرناکی که با تاتو کردن به سراغتان می آیند

کدام خال ها خطرناک هستند و باید جراحی کرد؟

کدام خال ها خطرناک هستند و باید جراحی کرد؟

آنژیوم یا همان خال های قرمز چه زمانی خطرناک هستند؟

آنژیوم یا همان خال های قرمز چه زمانی خطرناک هستند؟

“داروی ملیسان” چه کاربردی دارد ؟

“داروی ملیسان” چه کاربردی دارد ؟

نشانه های یک خال سرطانی چیست ؟

نشانه های یک خال سرطانی چیست ؟