بیشتر بخوانید

خواص گلیسیرین برای زیبایی، پوست و مو

خواص گلیسیرین برای زیبایی، پوست و مو

علل و درمان های خانگی خارش و حساسیت پوستی

علل و درمان های خانگی خارش و حساسیت پوستی

شادابی پوست با تونیک های گیاهی

شادابی پوست با تونیک های گیاهی

درمان “خشکی پوست” با روش های خانگی و طبیعی

درمان “خشکی پوست” با روش های خانگی و طبیعی

خوشمزه ای که موهایتان را کم پشت می کند

خوشمزه ای که موهایتان را کم پشت می کند

رشد ابروهای ریخته با هر روشی که فوری اثر می کند

رشد ابروهای ریخته با هر روشی که فوری اثر می کند

“درمان جوش صورت” سریعتر از آنچه فکر کنید

“درمان جوش صورت” سریعتر از آنچه فکر کنید

لوازم آرایشی تاریخ گذشته را دور بیاندازید

لوازم آرایشی تاریخ گذشته را دور بیاندازید

علل لکه های تیره روی پا و درمان خانگی و مدرن آن

علل لکه های تیره روی پا و درمان خانگی و مدرن آن

بوتاکس صورت

بوتاکس صورت
درمان “خشکی پوست” با روش های خانگی و طبیعی
خشکی پوست مشکلی است که بسیار از افراد از آن رنج می برند، بنابراین بهتر است از بهترین روش ها استفاده کنید و “خشکی پوست” را درمان کنید.

چه‌چیزی سبب خشک شدن پوست می‌شود؟ چطور می‌توان خشکی پوست را درمان کرد؟

از دست رفتن آب بدن را دی هیدریشن می‌نامند که‌علت خشک شدن پوست است. برای حل کردن این مشکل ابتدا باید علت اصلی آن را فهمید. چندین فاکتور در خشک شدن پوست موثرند از جمله‌محیط،آب و هوا، موقعیت سلامتی و یا نوع زندگی. بعضی از آنها به‌آسانی قابل علاج هستند ولی بعضی دیگر زمان و تلاش بیشتری را برای درمان نیازمندند. پوست خشک، یک وضعیت ناراحت کننده‌است که‌با پوسته‌پوسته‌شدن پوست، خارش، و ترک خوردگی مشخص می‌شود.

به‌دلایل مختلف رخ می‌دهد. ممکن است به‌طور طبیعی پوست خشک داشته‌باشید اما حتی اگر پوست شما متمایل به‌چرب باشد، می‌توانید پوستتان را به‌طور مداوم به‌سمت خشکی بکشید ؛ پوست خشک می‌تواند بر روی تمام قسمت های بدن شما تأثیر بگذارد. معمولا روی دست، بازوها و پاها تاثیر بیشتری می‌گذارد. در بسیاری از موارد، شیوه‌زندگی تغییر می‌کند و مرطوب کننده‌های بدون نسخه‌یا روش های درمانی که‌در این بخش از سلامت مجله اینترنتی فنجان خواهیم گفت ممکن است راه‌درمان شما باشند اگر این درمان ها کافی نبودند، باید با پزشک خود ملاقات کنید.

درمان خشکی پوست

انواع پوست خشک و خشکی پوست :

قرار داشتن در شرایط آب و هوای خشک، آب داغ و مواد شیمیایی خاص می‌تواند موجب خشک شدن پوست شود. پوست خشک می‌تواند به‌دلیل تحت درمان های دارویی بودن نیز ایجاد شود. آماس پوستی (درماتیت)، یک واژه‌پزشکی برای پوست های بسیار خشک است. چندنوع آماس پوستی یا درماتیت وجود دارد ؟

درماتیت تماسی:

درماتیت تماسی زمانی ایجاد می‌شود که‌پوست شما با چیزی تماس برقرار کرده، واکنشی نشان دهد، که‌باعث التهاب موضعی می‌شود. تحریک درماتیت تماسی زمانی اتفاق می‌افتد که‌پوست شما در معرض یک عامل شیمیایی تحریک کننده‌مانند سفید کننده‌قرار بگیرد، درماتیت تماسی با آلرژی تماسی زمانی ایجاد می‌شود که‌پوست شما در معرض یک ماده‌که‌شما به‌آن آلرژی دارید، قرار بگیرد، مانند نیکل.

درماتیت سبورئیک :

درماتیت سبورئیک زمانی رخ می‌دهد که‌پوست روغن زیادی تولید کند. به‌صورت بثورات و جوش ها و لکه‌های قرمز و پوسته‌شده، بر روی پوست سرتان ظاهر می‌شوند، این نوع درماتیت در نوزادان شایع است.

درماتیت آتوپیک:

 درماتیت آتوپیک نیز به‌عنوان اگزما شناخته‌می‌شود. یک بیماری پوستی مزمن که‌موجب پوسته‌پوسته‌شدن پوست شما می‌شود که‌در میان کودکان و افراد جوان شایع است.

شرایط دیگری مانند پسوریازیس و دیابت نوع 2 همچنین می‌توانند پوست شما را خشک کنند.

 درمان پوست خشک

عوامل خطر برای پوست خشک:

پوست خشک هر کسی را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. اما برخی از عوامل، شانس ابتلا به‌خشکی پوست را افزایش می‌دهد، از جمله:

سن؛ افراد مسن تر به‌احتمال زیادتری خشکی پوست می‌گیرند. با بالا رفتن سن، منافذ پوستی به‌طور طبیعی روغن کمتری تولید می‌کنند، که‌خطر ابتلا به‌خشکی پوست بیشتر می‌شود.

سابقه‌پزشکی:اگر سابقه‌خانوادگی این شرایط و یا بیماری های آلرژیکی در خانواده‌تان دارید، در این صورت به‌احتمال بیشتری برای ابتلا به‌اگزما یا حساسیت درماتیت پوستی دارید.

فصل:خشکی پوست در ماه‌های پاییز و زمستان بیشتر شایع است، زمانی که‌رطوبت نسبی کم می‌شود. در تابستان، سطح بالای رطوبت باعث می‌شود پوست شما از خشک شدن خارج شود.

عادات حمام کردن: حمام کردن مکرر و یا شستشو با آب خیلی داغ خطر ابتلا به‌خشکی پوست را بسیار افزایش می‌دهد.

دوش گرفتن

درمان های خشکی پوست که‌به‌سبک زندگی مرتبط می‌شود :

تغییرات خیلی ساده‌در سبک زندگی می‌تواند به‌جلوگیری کردن از خشکی پوست کمک کند. سعی کنید:

  • از حمام کردن یا دوش گرفتن با آب داغ خودداری کنید.
  • به‌جای هر روز دوش گرفتن، یک روز درمیان دوش بگیرید
  • زمان دوش گرفتنتان کمتر از 10 دقیقه‌باشد.
  • هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن از صابون مرطوب کننده‌استفاده‌کنید.
  • بلافاصله‌بعد از حمام یا دوش گرفتن از مرطوب کننده‌استفاده‌کنید.
  • نوازش خیلی آرام، به‌جای مالش های محکم، پوست مرطوب را با یک حوله‌نرم خشک کنید.
  • از خاراندن و یا اسکراب کردن پوست خشک پرهیز کنید.
  • در خانه‌از دستگاه‌بخور استفاده‌کنید.
  • مقدار بسیار زیادی آب بنوشید.

 خشکی پوست

درمان های خانگی برای پوست خشک:

در اینجا 10 نوع درمان خانگی عالی برای پوست های خشک آورده‌ایم.

1. رفع خشکی پوست با روغن زیتون

یک لایه‌نازک روغن زیتون طبیعی در زیر مرطوب کننده‌همیشگی تان بزنید. حدود نیم ساعت قبل از دوش گرفتن، روغن زیتون را روی دست ها، پاها و سایر مناطقی که‌پوست خشک دارند بزنید و آرام ماساژ دهید. دوش بگیرید و سپس از یک مرطوب کننده‌سبک استفاده‌کنید.

دو قاشق غذاخوری روغن زیتون، چهار قاشق غذاخوری شکر قهوه ای و یک قاشق غذاخوری عسل را باهم مخلوط کنید ؛ این ترکیب اسکراب خانگی را بر روی پوست خشک خود بزنید، با حرکات دایره‌ای چند دقیقه‌مالش دهید. دوش بگیرید و سپس از یک مرطوب کننده‌سبک استفاده‌کنید.

روغن زیتون

2. درمان خشکی پوست با کرم خامه‌شیر

چند قطره‌آب لیمو، یک قاشق چای خوری شیر و دو قاشق چای خوری خامه‌را باهم مخلوط کنید. این ترکیب را روی دست ها و پاهایتان بزنید. کمی قبل از دوش گرفتن این ترکیب را بزنید و اجازه‌دهید تا بماند. این کار را یکبار در روز انجام دهید.

خامه‌را به‌سه‌تا چهار قاشق غذاخوری آرد اضافه‌کنید، تا خمیری سفت بدست آید خمیر را روی صورت، دستها و پاهای خود بزنید. اجازه‌دهید 15 دقیقه‌بماند و سپس آن را با آب ولرم آبکشی کنید. این کار را یکبار در روز انجام دهید.

3. شیر برای درمان خشکی پوست

یک حوله‌را در شیر سرد خیس کنید و به‌مدت 5 تا 7 دقیقه‌قرار دهید ؛ شیر را به‌آرامی با یک پارچه‌دیگر که‌در آب خیس شده‌است، از صورتتان پاک کنید. به‌این ترتیب این مرطوب کننده‌طبیعی روی پوست شما باقی خواهد ماند این کار را یک روز در میان انجام دهید. چند قطره‌گلاب را به‌چهار قاشق شیر اضافه‌کنید؛ این محلول را به‌سراسر بدن خود بزنید و اجازه‌دهید 10 دقیقه‌بماند و سپس بدن خود را با آب سرد شستشو دهید. این درمان را دو بار در روز استفاده‌کنید.

4. عسل برای رفع خشکی پوست

قبل از حمام یا دوش گرفتن، عسل را به‌تمام بدن خود بمالید و اجازه‌دهید ، 5 تا 10 دقیقه‌بماند. این کار را هر روز تکرار کنید تا پوست مرطوب خود را مشاهده‌کنید.نسبت های مساوی از عسل، موم زنبور عسل و روغن زیتون را اندازه‌گیری کنید ؛ موم را در یک تابه‌کوچک روی حرارت کم قرار دهید تا آب شود. آن را از روی حرارت بردارید و عسل و روغن زیتون را در آن مخلوط کنید. این مخلوط را روی تمام بدن خود بزنید و اجازه‌دهید 10 دقیقه‌بماند. سپس دوش بگیرید. این کار را هر روز یا یک روز در میان تکرار کنید.

استفاده‌از عسل

5. درمان خشکی پوست با ماست

ماست تازه‌را روی دستها، صورت و پاهای خود بزنید و به‌آرامی ماساژ دهید ، برای 10 دقیقه‌و سپس دوش بگیرید. عمل لایه‌برداری خفیف ماست پوست خشک را برمی دارد و پوست را تازه‌تر می‌کند. این کار را یکبار در روز انجام دهید. نصف فنجان ماست را با سه‌قاشق غذاخوری پاپایا خرد شده‌یا له‌شده‌مخلوط کنید ؛ چند قطره‌از هر عسل و آب لیمو اضافه‌کنید. این ترکیب را روی پوست خود بمالید و اجازه‌دهید 10 دقیقه‌بماند و سپس با آب سرد بشورید. این کار را یک بار در هفته‌انجام دهید.

6. روغن نارگیل برای درمان خشکی پوست

قبل از رفتن به‌رختخواب، روغن نارگیل گرم را به‌تمام بدن خود بمالید و صبح آن را بشویید. این کار را روزانه‌انجام دهید تا پوست شما نرم و صاف شود. پس از حمام رفتن یا دوش گرفتن روغن نارگیل را روی پوست خشک خود بمالید. هنگامی که‌پوست بعد از حمام گرم است، روغن نارگیل بیشتر جذب می‌شود. این کار را هر رور انجام دهید.

 استفاده‌نارگیل

8. بلغور جو دوسر برای رفع خشکی پوست

یک فنجان بلغور جو دوسر را در وان حمام خود بریزید و با آب گرم وان را پر کنید.چند قطره‌روغن اسطوخودوس اضافه‌کنید. 15 تا 30 دقیقه‌در وان بمانید. یک بار در هفته‌از حمام آرامش بخش لذت ببرید.

یک ماسک صورت را با مخلوط کردن یک موز رسیده‌و یک فنجان بلغور جو و کمی شیر ولرم تهیه‌کنید. این مخلوط نرم را روی پوست خشک خود بزنید و اجازه‌دهید 10 تا 15 دقیقه‌بماند. و با آب سرد شستشو دهید. از این ماسک صورت یک بار در هفته‌استفاده‌کنید.

9. درمان خشکی پوست با روغن بادام

به‌آرامی کمی روغن بادام خالص را گرم کنید. بدن خود را به‌آرامی با روغن گرم نیم ساعت قبل از دوش گرفتن، ماساژ دهید، پس از حمام، هنگامی که‌پوست شما هنوز مرطوب است، کمی مرطوب کننده‌سبک بزنید. این کار را یکبار در روز انجام دهید.قبل از رفتن به‌رختخواب، یک لیوان شیر گرم را با یک قاشق چای خوری روغن بادام بخورید. این کار را هر شب برای داشتن پوستی سالم و همچنین خوابی آرام، انجام دهید.

نکته:کسانی که‌به‌بادام حساسیت دارند نباید از درمان های روغن بادام استفاده‌کنند.

10. رفع خشکی پوست با آلوئه‌ورا 

برگ های تازه‌آلوئه‌ورا را برش بزنید و ببرید و ژل آن را خارج کنید. ژل روی پوست خشک خود بزنید و اجازه‌دهید 10 تا 15 دقیقه‌بماند. آن را با آب ولرم بشورید و این کار را دو بار در روز انجام دهید.

یا :نصف فنجان آووکادو رسیده‌را له‌کنید و با نصف فنجان عسل مخلوط کنید. این ترکیب را بر روی پوست خشک خود بزنید و اجازه‌دهید 15 دقیقه‌بماند و سپس آبکشی کنید. این ماسک هیدراته‌و آبرسان را یک یا دو بار در هفته‌به‌صورتتان بزنید. فرآیند بیشتر از این انجام ندهید. همچنین می‌توانید هر روز یک لیوان اسموتی آوکادو بنوشید، به‌منظور افزایش دریافت چربی های سالم که‌باعث حفظ هیدراته‌و آبرسانی و رطوبت پوست می‌شود.

استفاده‌از آلوئه‌ورا

11. خاک رس و عسل برای درمان خشکی پوست

یک قاشق مربا خوری خاک رس سبز رنگ و یک قاشق مرباخوری عسل را مخلوط کنید. این ترکیب را به‌صورت خود بمالید ولی مواظب باشید اطراف چشم ها نمالید. 15دقیقه‌صبر کنید و سپس با آب ولرم صورت خود را بشویید. در حالیکه‌پوست صورت کمی مرطوب است، یک مایع نرم کننده‌یا روغن طبیعی مخصوص به‌صورت خود بمالید. از این روش های درمانی آسان برای تسکین ناراحتی های پوست خشک امتحان کنید تا بافت نرم و صاف طبیعی خود را بازگردانید.

12. ماسک روغن زیتون و تخم مرغ برای درمان خشکی پوست 

برای تهیه‌این ماسک عالی گیاهی که‌برای درمان خشکی پوست توصیه‌می‌شود کافی است یک قاشق چای خوری روغن زیتون را با یک زرده‌تخم مرغ مخلوط کنید و آن را به‌مدت 30 دقیقه‌روی صورت و دست های خود ماسک کنید. پس از این مدت زمان دست ها را با کمک آب ولرم بشویید و سپس برای شست وشوی صورت از شیر کمک بگیرید.

13. ماسک سیب زمینی برای درمان خشکی پوست

یکی از ساده‌ترین و کم دردسرترین ماسک های طبیعی برای درمان خشکی پوست است ؛ استفاده‌از این ماسک در طول فصل پاییز و زمستان علاوه‌بر درمان خشکی پوست به‌پیشگیری از ابتلا به‌این عارضه‌نیز کمک می‌کند. برای تهیه‌این ماسک باید:

یک سیب زمینی متوسط را آب پز کنید و پس از سرد شدن آن را رنده‌کرده‌و با مقداری شیر خمیر کنید. این خمیر را به‌مدت 20 دقیقه‌روی صورت خود ماسک کنید و سپس با آب نیمه‌ولرم آن را بشویید. این خمیر علاوه‌بر درمان خشکی پوست به‌لطیف شدن پوست های معمولی نیز کمک می‌کند.

ماسک سیب زمینی

توصیه‌های کلی برای درمان خشکی پوست

برای از بین بردن خشکی پوست انگشتان دست، کرم گل همیشه‌بهار و ویتامین E را استفاده‌کنید. موقع خواب این مخلوط را به‌پوست دست خود بمالید و تمام شب دستکش های نایلونی بپوشید تا کرم به‌جایی مالیده‌نشود.

برای رفع خشکی پوست از دستگاه‌بخور یا سماور یا یک ظرف آب روی شوفاژ برای مرطوب کردن هوای اتاق به‌خصوص در زمستان استفاده‌کنید ، اقدامی که‌باعث می‌شود پوست آب کمتری از دست بدهد.

از صابون های تند و کرم های پاک کننده‌مواد آرایشی استفاده‌نکنید، زیرا این کرم ها دارای روغن های هیدروژنه‌هستند. این روغن ها باعث می‌شوند رادیکال های آزاد به‌پوست آسیب زده‌و باعث خشکی و چین و چروک آن شوند. برای پاک کردن پوست خود، از روغن زیتون و روغن بادام استفاده‌کنید. به‌آرامی روغن را به‌پوست خود بمالید، سپس با آب گرم آن را بشویید و با یک پارچه‌نرم، پوست خود را خشک کنید.

هنگام حمام کردن از آب خیلی داغ استفاده‌نکنید. تا جایی که‌امکان دارد جلوی آفتاب نایستید. نور خورشید باعث خرابی بیشتر پوست می‌شود. تابش مستقیم نور خورشید به‌پوست خشک باعث خشکی، چین و چروک، جوش و حتی تاول می‌شود.

رفع خشکی پوست  

رابطه‌خشکی پوست با جنس لباس

باید دقت داشته‌باشید که‌لباس های چسبان خشکی پوست را بیشتر می‌کند پس بهتر است از لباس های نخی و کمی گشاد که‌به‌بدن نچسبد استفاده‌شود، در فصل سرما پوست بیشترین تاثیر را به‌عنوان یک بافت زنده‌در تماس با محیط دچار کنش و واکنش هایی می‌شود. این تأثیرپذیری در فصل زمستان به‌دلیل میزان آبی که‌دفع می‌شود یا در لایه‌های پوست می‌ماند افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید

هرکه خال صورتش بیش واقعا سلامتش بیشتر ؟

هرکه خال صورتش بیش واقعا سلامتش بیشتر ؟

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

علت جویدن ناخن در کودکان و بزرگسالان و راه ترک آن

علت جویدن ناخن در کودکان و بزرگسالان و راه ترک آن

طب سوزنی و لیفتینگ پوست صورت

طب سوزنی و لیفتینگ پوست صورت

آنچه موهایتان را زودتر از موعد سفید میکند

آنچه موهایتان را زودتر از موعد سفید میکند

رنگ مو با عصاره گیاهان طبیعی

رنگ مو با عصاره گیاهان طبیعی

محافظت از پوست خشک در زمستان

محافظت از پوست خشک در زمستان

17 توصیه مهم برای زیبایی پوست صورت

17 توصیه مهم برای زیبایی پوست صورت

نکاتی برای قبل و بعد از جراحی پیوند موی طبیعی

نکاتی برای قبل و بعد از جراحی پیوند موی طبیعی

چانه هایی که نیاز به جراحی دارند و برعکس

چانه هایی که نیاز به جراحی دارند و برعکس
مشاهده

مطالب بیشتر در پوست و مو

جوانی پوست دور چشم

جوانی پوست دور چشم

ویتامین های واجب برای زیبایی پوست

ویتامین های واجب برای زیبایی پوست

خطرات تاتو

خطرات تاتو

اینها رو بخورید تا موهاتون نریزه !

اینها رو بخورید تا موهاتون نریزه !

خوراکی های مفید برای رشد مو

خوراکی های مفید برای رشد مو

ترفندهای بی نظیر زیبایی مردان

ترفندهای بی نظیر زیبایی مردان

بلاهایی که استرس و بی خوابی بر سر پوستتان می آورد!!

بلاهایی که استرس و بی خوابی بر سر پوستتان می آورد!!

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

در این ساعات شبانه روز بخوابید تا پوستتان شفاف شود

در این ساعات شبانه روز بخوابید تا پوستتان شفاف شود

چرا این روزها همه میکرونیدلینگ انجام میدن؟

چرا این روزها همه میکرونیدلینگ انجام میدن؟

مطالب مرتبط

درمان گیاهی و طبیعی خشکی پوست سر

درمان گیاهی و طبیعی خشکی پوست سر

خشکی و ترک پوست آرنج از علت تا درمان خانگی

خشکی و ترک پوست آرنج از علت تا درمان خانگی

دلایل خشکی پوست در پاییز و درمان آن

دلایل خشکی پوست در پاییز و درمان آن

درمان سریع خشکی پوست صورت و بدن

درمان سریع خشکی پوست صورت و بدن

خشکی پوست را با این مواد غذایی درمان کنید

خشکی پوست را با این مواد غذایی درمان کنید

لایه برداری خانگی پوست خشک با 3 شماره

لایه برداری خانگی پوست خشک با 3 شماره

درمانی برای خشکی پوست دور چشمتان

درمانی برای خشکی پوست دور چشمتان

درمان جوش پوست چرب با روش های فوق العاده موثر و طبیعی

درمان جوش پوست چرب با روش های فوق العاده موثر و طبیعی

درمان پوست پوست شدن دست, پا و صورت

درمان پوست پوست شدن دست, پا و صورت

25 روش طبیعی و خانگی برای درمان قطعی کک و مک پوست

25 روش طبیعی و خانگی برای درمان قطعی کک و مک پوست

راهی برای خشک نشدن پوست در پاییز

راهی برای خشک نشدن پوست در پاییز

خشکی پوست در زمستان از عوارض حمام روزانه

خشکی پوست در زمستان از عوارض حمام روزانه

مرطوب کردن پوست بعد از استخر با این داروهای خانگی

مرطوب کردن پوست بعد از استخر با این داروهای خانگی

نسخه ویژه و ارزان قیمت درمان خشکی دور چشم

نسخه ویژه و ارزان قیمت درمان خشکی دور چشم

درمان اگزما و “خارش پوست” به روشی ساده

درمان اگزما و “خارش پوست” به روشی ساده

کلر استخر عامل خشکی پوست و مو

کلر استخر عامل خشکی پوست و مو

بهترین ماسک های خانگی و طبیعی ضد جوش

بهترین ماسک های خانگی و طبیعی ضد جوش

یک برنامه کامل برای مراقبت از پوست خشک + تغذیه

یک برنامه کامل برای مراقبت از پوست خشک + تغذیه

نرمی کامل پوست های خشک با ...

نرمی کامل پوست های خشک با ...

علت شوره سر و درمان آن به روش های کاملا طبیعی

علت شوره سر و درمان آن به روش های کاملا طبیعی