بیشتر بخوانید

چطور خانواده ای شاد داشته باشیم؟

چطور خانواده ای شاد داشته باشیم؟

روش صحیح مراقبت و تغذیه بره در منزل

روش صحیح مراقبت و تغذیه بره در منزل

عادات غلط افراد موفق در محل کار !!

عادات غلط افراد موفق در محل کار !!

اگر خانواده دچار مشکلات اقتصادی شد چه کنیم؟

اگر خانواده دچار مشکلات اقتصادی شد چه کنیم؟

آموزش کامل پرورش گیاه پرخاصیت پرسیاوشان در منزل

آموزش کامل پرورش گیاه پرخاصیت پرسیاوشان در منزل

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا و روش نگهداری آن

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا و روش نگهداری آن

راه هایی برای جلوگیری از ولخرجی

راه هایی برای جلوگیری از ولخرجی

چالکود درختان چیست و چه زمانی انجام میشود؟

چالکود درختان چیست و چه زمانی انجام میشود؟

دمپایی لا انگشتی رو حتما اینطوری تمیز کنید

دمپایی لا انگشتی رو حتما اینطوری تمیز کنید

چگونه خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنیم؟

چگونه خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنیم؟
نکات لازم و قابل تاکید برای دهه سوم زندگی
دهه سوم زندگی از سالها ی تکرار ناشدنی عمر انسان می باشد که در آن مسیر زندگی ما مشخص می شود و تصمیم ها و کارهایمان در روند کلی زندگی تاثییر به سزایی دارد .

توصیه‌های مهم برای ده‌سوم زندگی

ده‌ی بیست زندگی انسان تکرارنشدنی است. 20 تا 30 سالگی زمانی است که‌در آن روند کلی زندگی بسیاری از ما تعیین می‌شود. مسلما تصمیم هایی که‌می‌گیریم و کارهایی که‌انجام می‌دهیم نیز در شکل گیری این روند موثر هستند. در این گزارش به‌15 مورد از پیشنهادهایی می‌پردازیم که‌برای کمک به‌استفاده‌ی بهینه‌از این سال ها از سوی افراد گوناگون ارایه‌شده‌است.
 
 
ده‌سوم زندگی

توصیه‌های برای استفاده  بهینه‌از زندگی


1. وقت خود را تلف نکنید

وقت خود را تلف نکنید، چون همه‌چیز با زمان ساخته‌می‌شود. این توصیه‌ی بنجامین فرانکلین در آن زمان یک توصیه‌ی بسیار خوب بوده‌است. البته‌در حال حاضر هم یک توصیه‌ی بی همتاست و مهم نیست که‌چند سال داشته‌باشید.

اما شاید ده‌ی 20 زندگی شما به‌طور ویژه‌ای یک زمان بسیار مهم در زندگی هر فرد است. بسیاری افراد این سال ها را به‌عنوان سال های سازنده‌ی زندگی به‌شمار می‌آورند و عاداتی که‌شما در این دوره‌پیدا می‌کنید، می‌توانند در بقیه‌ی عمرتان نیز ادامه‌یابند.

بنابراین پرسشی که‌مطرح می‌شود این است که‌بهترین راه‌برای صرف این زمان چیست؟ ما با بررسی برخی گفتگوها و نظرخواهی ها مجموعه‌ای از توصیه‌ها را برای شما در موارد بعدی فهرست کرده‌ایم.
 
 
ده‌سوم زندگی

2. روی مهارت های مهم زندگی کار کنید

تعدادی از مهارت ها در زندگی هستند که‌افراد باید در آن ماهر شوند و ده‌ی 20 زندگی مسلما بهترین زمان برای شروع و تمرین است. بدون فشار پدر و مادر یا مدرسه‌برای ایجاد انگیزه‌در خودتان، لازم است که‌شما ایجاد نظم و انضباط را تمرین کرده‌و در خودتان برای یادگیری ملزومات زندگی شور و هیجان کافی ایجاد کنید.

این مهارت ها می‌توانند شامل موارد گوناگونی از صبر و شکیبایی و توانایی نه‌گفتن تا زندگی متناسب با ثروت و درآمد خودتان و همچنین عادات غذایی مناسب باشند.
 
 
ده‌سوم زندگی

3. روزانه‌از خودتان سوالاتی بپرسید

بنجامین فرانکلین روز خود را با یک پرسش آغاز می‌کرد و هر روز را با یک سوال به‌پایان می‌برد. وی در صبح از خود می‌پرسید که‌«امروز چه‌کار خوبی باید انجام دهم؟» و پرسشش در پایان روز این بود که‌« امروز چه‌کار خوبی توانستم انجام دهم؟». در واقع، بسیاری از متفکران بزرگ از ایده‌ی پرسش از خود به‌طور مداوم استقبال کرده‌اند. برای مثال آلبرت اینشتین گفته‌است:"از دیروز یاد بگیرید، برای امروز زندگی کنید و به‌فردا امیدوار باشید. نکته‌ی مهم این است که‌دست از پرسش کردن برندارید."

البته، عادت دادن خودمان به‌پرسش اغلب کار دشواری است و صحبت از آن راحت تر است. زیرا ما اغلب ترجیح می‌دهیم که‌از روبرو شدن با پرسش های دشوار اجتناب کنیم. جان دیویی به‌عنوان یک فیلسوف و روانشناس در کتاب سال 1910 به‌نام «چگونه‌فکر می‌کنیم؟» توضیح می‌دهد که‌تفکر بازتابنده‌شامل غلبه‌بر تمایل ما برای قبول همه‌چیز به‌صورت ظاهری و تمایل به‌تحمل ناآرامی روانی است.

اما تحمل این ناراحتی مسلما ارزش سختی را دارد، زیرا می‌تواند به‌افزایش اعتماد به‌نفس لازم برای عملکرد بهتر در کار و زندگی روزمره‌منجر شود.

سوالاتی که‌می‌توانیم از خود بپرسیم می‌تواند همانند سوال استیوجابز با عنوان «اگر امروز آخرین روز زندگیم بود، آیا همچنان کاری را انجام می‌دادم که‌اکنون در حال انجامش هستم؟» یا سوال مایکل هاپکینز یکی از کاربران کوارا با مضمون «الان در حال چه‌کاری هستی؟» یا سوال یک کاربر دیگر به‌نام سوهام بانرجی با موضوع «چرا اینقدر جدی؟» باشند.
 
 
ده‌سوم زندگی
 

4. مطالعه‌کنید

دیپاک مهتا گفته‌است:"هیچ چیزی نمی تواند به‌اندازه‌ی مطالعه‌به‌شما کمک کند."

او طیف گسترده‌ای از کتاب ها را پیشنهاد می‌کند، از داستان های نوجوانان و کتاب های قانون تا دیکنز و تزو همگی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تقابل دیدگاه‌های مختلف می‌تواند مفید باشد. وی همچنین توصیه‌می‌کند:"هرگز از این نترسید که‌با ایده‌یا دیدگاهی روبرو شوید که‌در تضاد بنیادی با دیدگاه‌شما باشد."

جرمی آلیسون باور دارد که‌خواندن همچنین یک روش بسیار خوب برای تمرین دادن ذهنتان است. چرا که‌این کار تقریبا تمام زمینه‌های ذهن را فعال می‌کند. ذهن در واقع یک ماهیچه‌است. اگر شما از آن استفاده‌نکنید، به‌مرور زمان تحلیل می‌رود.
 
ده‌سوم زندگی
 

5. اقدامات پیشگیرانه‌برای حفظ سلامتی بدن

فرانچسکو وانگ به‌این مقوله‌به‌عنوان زمانی برای افزایش عمر و زندگی اشاره‌می‌کند. او می‌نویسد:

"سرمایه‌گذاری روی زمانی برای مراقبت از سلامت خودتان، قطعا باعث می‌شود که‌شما، به‌معنای واقعی کلمه‌عملکرد بهتری را در روزها، ماه‌ها و سال هایی از زندگی که‌پیش رو دارید، داشته‌باشید. ولی اغلب ما زمانی به‌فکر حفظ سلامتی خود می‌افتیم که‌با یک هشدار یا اعلام خطر ناگهانی مواجه‌شویم."

او پیشنهاد می‌دهد که‌به‌جای این رویه‌، فعالانه‌وقت خود را برای سلامت خودتان اختصاص دهید. این کار را می‌توانید با خوب غذا خوردن، ورزش منظم، خواب کافی، ویزیت پزشک به‌طور مرتب و مراقبت از سلامت عاطفی، روانی و معنوی خود انجام دهید.

 
ده‌سوم زندگی
 

6. زمانی را برای کاستن از تنش ها و بررسی مسیرتان اختصاص دهید

وانگ از یک مطالعه‌به‌نام «انسان خوب» که‌در دانشگاه‌پرینستون در سال 1973 انجام شده‌بود نقل قول می‌کند. این مطالعه‌نشان داده‌است که‌عجله‌و شتاب تاثیر بزرگی بر تصمیم ما برای اینکه‌آیا می‌خواهیم به‌یک فرد مجروح در مسیرمان کمک کنیم یا خیر دارد. تنها 10 درصد از کسانی که‌عجله‌داشتند برای کمک به‌فرد مجروح توقف کردند. این در حالی بود که‌45 درصد از کسانی که‌تا حدودی عجله‌داشتند نیز برای کمک توقف کردند و 63 درصد کسانی نیز که‌در کل عجله‌و شتابی در مسیرشان نداشتند تصمیم گرفتند تا برای کمک به‌فرد مجروح مورد آزمایش توقف کنند. وانگ چنین می‌گوید:

"می توان نتیجه‌گرفت که‌عجله‌و شتاب شاید شما را از تبدیل شدن به‌فردی که‌می‌خواهید باشید باز دارد؛ برای مثال داشتن خصلت مهربانی و کمک به‌یک فرد آسیب دیده. در نظر گرفتن مقدار نسبتا زیادی از زمان های کاهش تنش در زمان بندی هایتان می‌تواند شما را از سندرم عجله‌ی دایمی محفوظ نگه‌دارد که‌این دستاورد مسلما یک سرمایه‌ی ارزشمند برای شما و همچنین برای کسانی که‌در اطراف شما هستند به‌شمار می‌رود."

 
ده‌سوم زندگی
 

7. یک فعالیت اجتماعی و خارج از ناحیه‌ی امن خود انجام دهید

مهم نیست که‌بخواهید به‌یک کتابخانه‌ی عمومی بروید، یا اینکه‌وقتی را برای یک برنامه‌ی موسیقی یا کنسرت یا هر گردهمایی دیگری اختصاص دهید. مهم این است که‌سعی کنید گاهی اوقات از قید خودتان آزاد شوید و با افراد جدیدی خارج از دایره‌ی دوستان همیشگی تان آشنا شوید و تلاش کنید تا خود را از اضطراب اجتماعی آزاد کنید. یکی از موضوعات مهم این است که‌بتوانید در ده‌ی بیست زندگی خود به‌آسایش و راحتی بیشتری در معاشرت با دیگران برسید. هانتر مک کورد (Hunter McCord) می‌نویسد:

"می دانم که‌پس از دوران دانشگاه، گروه‌های اجتماعی انسان تغییر می‌کند. اما پیوستن به‌سازمان ها و مجموعه‌های مختلف کمک می‌کند تا دایره‌ی دوستان خود را گسترش دهیم."

افزایش تعداد دوستان و افراد مورد علاقه‌و گذراندن مقداری وقت با آن افراد مسلما چیزی نیست که‌از انجام آن پشیمان شوید. من هرگز از هیچ کسی نشنیده‌ام که‌در پایان زندگی خود از گذراندن وقتش با دوستان و افراد مورد علاقه‌اش پیشمان یا ناراحت بوده‌باشد.
 
ده‌سوم زندگی
 

8. سرگرمی جدید برای خود ایجاد کنید

در حالی که‌استرس های زندگی روزمره‌در ده‌ی بیست زندگی به‌اوج خود خواهند رسید، اما مهم است که‌توجه‌و اهمیت دادن به‌سلامت فکر و ذهن خود را فراموش نکنید. مهتا پیشنهاد می‌دهد که‌انجام برخی سرگرمی هایی که‌ذهن انسان را به‌فعالیت وادار می‌کنند؛ فعالیت هایی همانند بازی شطرنج، بازی های فکری یا حل معما و پازل می‌تواند ذهن شما را تیز و آماده‌نگه‌دارند. این مشغولیت ها همچنین می‌توانند یک تمرین خوب و خلاقانه‌برای دریافت نتیجه‌ی مطلوب در حین استراحت ذهنی یا ریلکسیشن باشد.

 
ده‌سوم زندگی
 

9. زمانی را برای خودتان اختصاص دهید

گفته‌می‌شود که‌صرف نیم ساعت در روز به‌تنهایی می‌تواند برای شناخت بهتر خودتان بسیار مفید باشد. تونیا تورپین باور دارد که‌آگاه‌شدن به‌طور فعال از تحولات و تغییرات درونتان تنها روش کارآمد برای فهم و دریافت بهتر از خودتان است.

 
ده‌سوم زندگی
 

10. در فعالیت های هدفمند نقش داشته‌باشید

هایدی مک دونالد نوشته‌است:"شما هرگز این مقدار سرشار از انرژی را نخواهید داشت. سلامتی موهبت بزرگی است. احتمالا دیگر این مقدار از زمان قابل استفاده‌را نیز دوباره‌در زندگی به‌دست نخواهید آورد. پس بهترین استفاده‌را از آن ببرید. این بهترین شانس شما برای ایجاد تفاوت در جهان است."
 
ده‌سوم زندگی
 

10. شروع به‌ذخیره‌برای آینده‌کنید

جرمی آلیسون می‌گوید:"زیبایی پس انداز برای دوران بازنشستگی در ده‌ی بیست زندگی در بهره‌ی مرکب نهفته‌است. حتی اگر امروز فردی یک حساب برای بازنشستگی باز کند و هر ماه‌5 دلار به‌آن اضافه‌کند، تاثیر بهره‌ی مرکب در آن طی یک یا دو ده‌ی اضافی می‌تواند به‌معنای واقعی کلمه‌به‌معنی تفاوتی به‌میزان صدها هزار دلار در مبلغی باشد که‌شما برای دوران بازنشستگی خود می‌توانید داشته‌باشید."

به‌طور مشابه، تانومی روی پیشنهاد می‌دهد که‌زندگی سرگرم کننده‌ای داشته‌باشید، اما در عین حال صرفه‌جویانه‌زندگی کنید و مقداری پول را برای پرداخت بدهی هایتان به‌صورت ماهانه‌اختصاص دهید. شاید شما به‌انجام این صرفه‌جویی های روزانه‌صاحب خانه‌نشوید؛ اما شاید وام های دانشجویی و سایر وام ها شما را از داشتن خانه‌باز دارند.
 
ده‌سوم زندگی
 

11. نسبت به‌وقایع و رویدادها آگاه‌تر باشید

پیشنهاد می‌شود که‌همواره‌باید اخبار و رویدادها را دنبال کنیم تا بتوانیم برهان های هدفمندی را در ذهن خود بپرورانیم. به‌احتمال زیاد شما شور و شوق لازم را پیدا خواهید کرد؛ خواه‌اینکه‌برهان های مورد نظر از مواردی باشند که‌واقعا به‌آن علاقه‌دارید، خواه‌اینکه‌در زمینه‌هایی باشد که‌فکر می‌کنید می‌توانید به‌آن نیز نگاهی بیندازید. سانجی کادل توصیه‌می‌کند که‌در مورد منبعی که‌اطلاعات را از آن می‌گیریم باید احتیاط کنیم. وی توصیه‌می‌کند:

"نباید هر چیزی را که‌در اینترنت وجود دارد به‌راحتی باور کنیم. مقداری پژوهش و تحقیق کنید و سپس نتیجه‌بگیرید که‌مطلب مورد نظر در کجا تایید یا تکذیب شده‌است."

 
ده‌سوم زندگی
 

12. شکست را تجربه‌کنید

آرپیت ستی باور دارد که‌شکست خوردن به‌غیر از سنین نوجوانی شاید بهترین راه‌برای ساختن یک انسان بالغ باشد. هرچقدر که‌بیشتر شکست می‌خوریم، به‌همان اندازه‌چیزهای بیشتری می‌آموزیم.

شما هرگز انرژی یا توانایی برای اندیشیدن را به‌میزان ده‌ی بیست زندگی خود نخواهید یافت و همچنین شما هرگز آسیب پذیر تر از این سن نخواهید بود. بنابراین این دوره‌ی زمانی بهترین دوره‌از زندگی شما برای گسترش مرزهای ذهنی خود و بازیابی از شکست هایی است که‌طبیعتا با پذیرش ریسک هایی گوناگون، مواجه‌با آنان دوری ناپذیر بوده‌است.

دانستن اینکه‌چه‌کارهایی را می‌توانید انجام دهید و اینکه‌از کدام شکست ها می‌توانید خود را بازیابی کنید، شاید بتواند در ادامه‌ی عمرتان شما را فرد موفق تری کند.

 
ده‌سوم زندگی
 

13. وقایع هفتگی خود را بررسی کنید

کرت بیورز باور دارد که‌بازبینی هفتگی وقایع و کارها می‌تواند یک عادت عالی و مفید باشد. او توصیه‌می‌کند که‌ما سه‌مورد را بررسی کنیم:

1. در هفته‌ای که‌گذشت چه‌اتفاق های خوبی روی دادند؟ وقتی که‌پاسخ دادیم می‌توانیم خوشحال شویم و به‌سراغ سوال دوم برویم.

2. کدام وقایع به‌خوبی پیش نرفتند؟ باید این موارد را متوقف کنیم یا اینکه‌بر مشکلات پیرامون آنها غلبه‌کنیم و در صورتی که‌همچنان مشکل ساز باشند شاید بهتر باشد آنها را از دایره‌ی فعالیت هایمان حذف کنیم.

3. بر پایه‌ی پاسخ های داده‌شده، چه‌تغییراتی نیاز است صورت دهیم تا هفته‌ی بعد از همه‌نظر بهتر شود؟

 
ده‌سوم زندگی
 

14. سفر کنید

مهم نیست که‌چقدر در ده‌ی بیست زندگی سفر کنید. مهم این است که‌چگونه‌سفر کنید. سعی نکنید که‌یک توریست صرف باشید. سفرکننده‌باشید. این باعث می‌شود تا گستره‌ی دید شما افزایش یابد و به‌شما کمک می‌کند تا پی ببرید که‌دنیای ما در عین بزرگی و وسعت تا چه‌اندازه‌نیز کوچک است.

نکته‌ی کلیدی در سفر به‌باور آلیسون، تجربه‌ی رویدادها و مسایل جدید است. در این مسیر متوجه‌می‌شوید که‌دنیای بسی بزرگتر هم در خارج از منطقه‌ی خودتان وجود دارد. در مورد فرهنگ های دیگر یاد بگیرید. غذاهای جدید را امتحان کنید. شما به‌راستی از آنچه‌که‌به‌دست خواهید آورد، شگفت زده‌خواهید شد. ماریو هاری پیشنهاد می‌دهد که‌سفر با افراد غریبه‌را نیز امتحان کنیم. وی نوشته‌است:

"طرز فکرهای افراد گوناگون را تجربه‌کنید و اگر احساسات آنها را با دقت بررسی کنید، شما به‌یک شهود کلی در مورد آنچه‌که‌هر کس به‌دنبالش است خواهید رسید."

 
ده‌سوم زندگی
 

15. مهارت ها و کارهای خود را با هم ترکیب کنید

داستین گریس سال گذشته‌طی سخنرانی های TEDx خود گفت:"مردم آرزوی یک زندگی به‌یاد ماندنی را دارند و این واقعیت غم انگیز هم وجود دارد که‌بسیاری از ما به‌این آرزو نمی رسیم."

گریس به‌مدت دو سال در سراسر جهان سفر کرده‌است. او می‌گوید در طول این سفرها آموخته‌است:"زندگی تعداد روزهایی نیست که‌صرفا به‌عنوان یک موجود زنده‌سپری می‌کنید. بلکه‌به‌مفهوم روزهایی است که‌بعدها در یادتان خواهند ماند."

به‌باور او، نکته‌ی کلیدی برای داشتن یک زندگی به‌یاد ماندنی این است که‌از چارچوب زندگی روزمره‌و یکنواخت خود را آزاد کنیم و هر روز به‌دنبال تغییر و بهبود باشیم و فعالیت های روزمره‌ی خود را طوری تنظیم کنیم که‌از اتلاف هر یک از روزهای زندگیمان جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید

رازهای خواندنی سبزه ی عید و طرز تهیه انواع آن

رازهای خواندنی سبزه ی عید و طرز تهیه انواع آن

کلید موفقیت در مصاحبه شغلی

کلید موفقیت در مصاحبه شغلی

راهنمای نگهداری هیپوستس ، گل زیبای خال صورتی

راهنمای نگهداری هیپوستس ، گل زیبای خال صورتی

افراد پرمشغله برای داشتن زندگی سالم بدانند

افراد پرمشغله برای داشتن زندگی سالم بدانند

عوارض جدی نامناسب بودن نور محیط کار

عوارض جدی نامناسب بودن نور محیط کار

همسر مسئولیت پذیر چنین ویژگی هایی دارد

همسر مسئولیت پذیر چنین ویژگی هایی دارد

راه و روش شستن انواع سگ خانگی

راه و روش شستن انواع سگ خانگی

بهترین روش نگهداری گیاه پپرومیا ابلق در خانه

بهترین روش نگهداری گیاه پپرومیا ابلق در خانه

اگر قصد خرید یخچال دارید لازمه بدونید که ..

اگر قصد خرید یخچال دارید لازمه بدونید که ..

در محل کارتان لبخند بزنید تا ....

در محل کارتان لبخند بزنید تا ....
مشاهده

مطالب بیشتر در کار و زندگی

خطاهای والدین و دوستی نامناسب دختر و پسر

خطاهای والدین و دوستی نامناسب دختر و پسر

یک محیط کاری مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

یک محیط کاری مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

چگونه در تمام مراحل کاری به موفقیت برسیم؟ + 7 راه طلایی

چگونه در تمام مراحل کاری به موفقیت برسیم؟ + 7 راه طلایی

60 عادت متفاوت افراد موفق که همین امروز باید بدانید

60 عادت متفاوت افراد موفق که همین امروز باید بدانید

8 اشتباه والدین که آینده مالی فرزندان را خراب می کند

8 اشتباه والدین که آینده مالی فرزندان را خراب می کند

آموزش سالم ترین روش فریز کردن سبزی

آموزش سالم ترین روش فریز کردن سبزی

نحوه برقراری ارتباط موثر با تیپ های شخصیتی مختلف

نحوه برقراری ارتباط موثر با تیپ های شخصیتی مختلف

نکات کلیدی زندگی همراه با نشاط و آرامش!

نکات کلیدی زندگی همراه با نشاط و آرامش!

7 اصل اساسی مذاکره در کسب و کار

7 اصل اساسی مذاکره در کسب و کار

روش صحیح پرورش و نگهداری گیاه حسن یوسف

روش صحیح پرورش و نگهداری گیاه حسن یوسف

مطالب مرتبط

با ورود به دهه چهارم زندگی از این کارها دوری کنید

با ورود به دهه چهارم زندگی از این کارها دوری کنید

تغییرات کوچک که تفاوت های بزرگی در زندگی ایجاد می کنند

تغییرات کوچک که تفاوت های بزرگی در زندگی ایجاد می کنند

ازدواج و طلاق به سبک دهه هفتادی ها!

ازدواج و طلاق به سبک دهه هفتادی ها!

8 مورد از بزرگ ترین اشتباهات خانم ها در 30سالگی

8 مورد از بزرگ ترین اشتباهات خانم ها در 30سالگی

عادت های خوب صبحگاهی برای موفقیت در زندگی

عادت های خوب صبحگاهی برای موفقیت در زندگی

زندگی با بله قربان گوها و سلطه گرها خطرناک است!

زندگی با بله قربان گوها و سلطه گرها خطرناک است!

از عادات موفق ترین ستاره های جهان الهام بگیرید

از عادات موفق ترین ستاره های جهان الهام بگیرید

مردم این شهر از گرما زیر زمین زندگی میکنند! + تصاویر

مردم این شهر از گرما زیر زمین زندگی میکنند! + تصاویر

با دوست نداشتن افراد خانواده چه کنیم؟

با دوست نداشتن افراد خانواده چه کنیم؟

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 20

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 20

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 22

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 22

چگونه بهترین فرد ممکن باشیم؟

چگونه بهترین فرد ممکن باشیم؟

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 21

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 21

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 19

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 19

دلایل ازدواج نکردن برخی از دختران

دلایل ازدواج نکردن برخی از دختران

تغییراتی ویژه آقایان برای زندگی سالم

تغییراتی ویژه آقایان برای زندگی سالم

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 15

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 15

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 13

دلنوشته زیبا و احساسی از زندگی - سری 13

طالع بینی ازدواج متولدین ماه های مختلف با هم

طالع بینی ازدواج متولدین ماه های مختلف با هم

درس های مالی که در دهه 30 زندگی باید یاد بگیریم

درس های مالی که در دهه 30 زندگی باید یاد بگیریم