بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
این راههای درمان سرماخوردگی غلط است!!
درمان سرماخوردگی و علل ابتلا به بیماری سرماخوردگی از نظر افراد بسته به خیلی چیزهاست. شما در خانه تان چطور سرماخوردگی را سریع و درست درمان می کنید؟ فکر می کنید کدام باور درباره درمان سرماخوردگی صحیح است؟

اصلاح باورهای غلط درباره‌سرماخوردگی و  درمان سرماخوردگی

سرماخوردگی بیماری ای است که‌بشر برای پیشگیری و درمان آن سال ها تلاش کرده‌ولی تاکنون به‌نتیجه‌ای نرسیده‌است. درواقع، سرماخوردگی بیماری لاعلاجی است که‌فرد تنها کاری که‌می‌تواند هنگام مواجه‌با آن انجام دهد، استراحت و انتظار برای به‌پایان رسیدن دوره‌بیماری است.

این بیماری سالانه‌بیشترین بار اقتصادی را بر کشورها آن هم به‌2 صورت وارد می‌کند؛ شکل اول استراحت بیمار در منزل و خروج موقتی او از چرخه‌کاری است و شکل دوم هزینه‌های اضافی درمانی و دارویی است که‌به‌نادرست برای بیماران صرف می‌شود. این مطلب اشاره‌ای دارد به‌باورها و اشتباه‌های رایج مردم هنگام مواجه‌با سرماخوردگی و نکته‌های مهمی که‌به‌دانستن آنها نیاز دارند. ابتدا بهتر است با علائم سرماخوردگی آشنا شویم.

سرماخوردگی

اشتباهات رایج در درمان سرماخوردگی

سرماخوردگی معمولا با علائمی مانند خارش و سوزش گلو شروع می‌شود و به‌تدریج با عطسه‌های مکرر، آبریزش بینی، در گلو، سرفه و خلط سینه‌و... توام می‌شود. این علائم در اغلب مواقع بعد از 3 تا 5 روز به‌طور خود به‌خود فروکش می‌کنند. تقریبا همه‌مردم با این علائم آشنایی دارند ولی برای مقابله‌با آن به‌راه‌هایی دست می‌زنند که‌اصلا علمی نیستند و گاه‌هم پرهزینه‌اند.

1- سرماخوردگی واکسن ندارد

علت سرماخوردگی ویروسی است و ویروس های زیادی در بروز این بیماری نقش دارند. بدن افراد در مواجه‌با ویروس ایمنی پیدا می‌کند ولی علت اینکه‌هنوز نتوانسته‌نسبت به‌این ویروس ها مقاوم شود تنوع ویروسی است. هر سال ویروسی جدید با ساختار غیرمشابه‌ویروس های دیگر وارد جامعه‌می‌شود. به‌همین دلیل هم تاکنون واکسنی برای سرماخوردگی ساخته‌نشده‌است.

در بعضی از داروخانه‌ها در فصول سرد سال نوشته‌شده:«واکسن سرماخوردگی رسید.» این یک اشتباه‌نوشتاری است. شاید منظورشان همان واکسن آنفلوآنزاست. آنفلوآنزا ویروس های محدودتری دارد و دانشمندان توانسته‌اند واکسن آن را بسازند.

علائم آنفلوآنزا ممکن است ابتدا شباهت زیادی به‌سرماخوردگی داشته‌باشد ولی سیر بیماری کاملا متفاوت با سرماخوردگی است. علائم خیلی شدید توام با تب و گلودرد زیاد است. طول مدت بیماری آنفلوآنزا از 1 تا 2-3 هفته‌است. به‌دلیل سیر بیماری آنفلوآنزا و تاثیر بد آن روی افراد در معرض خطر می‌توان به‌گروه‌های حساس مانند سالمندان، کودکان، بیماران و خانم های باردار واکسن تزریق کرد. این واکسن کاملا بی خطر است اما تجویز آن برای همه‌افراد الزامی نیست.

2- آنتی بیوتیک سرماخوردگی را درمان نمی کند

عادت نادرست و شایعی که‌میان مردم رواج دارد، مصرف خودسرانه‌آنتی بیوتیک هنگام سرماخوردگی است. گاهی تجویز آنتی بیوتیک به‌وسیله‌همکاران پزشکان که‌معمولا به‌دلیل اصرار بیماران است را هم مشاهده‌می‌کنیم. مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین و ترکیب های سیلین ها به‌طور شایع به‌خصوص در جامعه‌ما رواج دارد.

نتایج تحقیقات نشان داده‌آنتی بیوتیک ها هیچ تاثیری در پیشگیری و بهبود سرماخوردگی ندارند. مصرف بی مورد آنتی بیوتیک باعث مقاوم شدن بدن به‌آن می‌شود و متاسفانه‌این مقاومت بدن نسبت به‌دارو را در مردم کشورمان مشاهده‌می‌کنیم. توصیه‌می‌کنم از مصرف آنتی بیوتیک بدون دستور پزشک جدا خودداری کنید.

3- سرماخوردگی طول کشیده‌علت دارد

حداکثر طول مدت سرماخوردگی 10-7 روز است. اگر بیش از این زمان طول بکشد باید به‌بیماری سینوزیت مشکوک شد. سینوزیت در فرد اثبات شود. به‌طور کلی در سرماخوردگی هایی که‌بیش زا 10 روز طول می‌کشند، تب بیمار فروکش نمی کند، بیمار سردرد شدید و سرفه‌های خلط دار دارد و نیازمند بررسی بیشتر و درمان با آنتی بیوتیک است. اگر احساس کردید سرماخوردگی تان مشکوک است در اولین فرصت به‌پزشک مراجعه‌کنید.

4- ویتامین C از سرماخوردگی پیشگیری نمی کند و برای درمان سرماخوردگی کاربد دارد؟

تصور نادرست دیگری که‌بین مردم رایج است، افزایش مصرف ویتامین C به‌خصوص در فصل سرد سال است. اغلب مردم فکر می‌کنند ویتامین C حاوی سرماخوردگی را می‌گیرد. این باور بر اثر تحقیقات اشتباهی که‌سال های قبل انجام شد رواج یافت و مردم برای جلوگیری از سرماخوردگی به‌خوردن ویتامین C روی آوردند ولی بعد اثبات شد ویتامین C هیچ تاثیری در پیشگیری از سرماخوردگی ندارد. در فصول سرد سال بهترین منبع ویتامین از مرکبات است.

درمان سرماخوردگی

دلیل سرماخوردگی و درمان سرماخوردگی

 

5- سرماخوردگی ربطی به‌سرمای زیاد هوا ندارد

باور نادرست دیگر این است که‌سردی هوا به‌تنهایی باعث سرماخوردگی می‌شود و هر چه‌هوا سردتر باشد احتمال سرماخوردن بیشتر است. در حالی که‌ویروس های سرماخوردگی در همه‌فصول وجود دارند ولی در فصل سرد سال بیشتر تکثیر پیدا می‌کنند و چون به‌دلیل سردبودن هوا در و پنجره‌ها بسته‌است و جریان هوایی هم وجود ندارد قابلیت انتقال ویروس به‌بدن افراد بالاست.

6- لوزه‌سوم باعث تعدد سرماخوردگی نمی شود

باور نادرست دیگر در سرماخوردگی اطفال این است که‌مردم فکر می‌کنند کودکی که‌زیاد سرما می‌خورد به‌احتمال زیاد لوزه‌سوم دارد که‌باید برداشته‌شود ولی واقعیت این است که‌برداشتن لوزه‌سوم باعث سرمانخوردن یا کاهش دفعات سرماخوردن در کودکان نمی شود، اما کودکانی که‌لوزه‌سوم دارند و مدام دچار گلودرد می‌شوند (بیش از 6-5 بار در سال) به‌جراحی و برداشتن لوزه‌نیاز دارند.

7- بسته‌شدن مجرای بینی نوزاد به‌معنای نقص مادرزادی در بینی نیست

گاهی مادران به‌پزشک مراجعه‌می‌کنند و از اینکه‌صورت نوزاد هنگام شیر خوردن تغییر رنگ می‌دهد نگران هستند. آنها فکر می‌کنند نوزاد دچار اختلالی در مجاری تنفسی است ولی بعد از بررسی معلوم می‌شود نوزاد دچار سرماخوردگی و مجرای بینی بسته‌شده‌و چون نوزادان بیشتر از راه‌بینی تنفس می‌کنند و با خوردن شیر مجرای هوایی دهان بسته‌می‌شود، دچار کمبود اکسیژن و اشکال در نفس کشیدن می‌شوند و رنگ صورتشان تیره‌می‌شود و به‌کبودی می‌گراید. پس هنگام سرماخوردن نوزاد باید به‌این نکته‌دقت کرد. استفاده‌از قطره‌های بینی که‌پزشک تجویز کرده‌آن هم قبل از شیر دادن این مشکل را برطرف می‌کند.

8- فقط در یک مورد مجاز به‌استفاده‌از آنتی بیوتیک هستیم

در کودکان 2 تا 6 ساله‌به‌دلیل وضعیت قرارگیری مجرای داخلی گوش و ارتباط آن با مجرای بینی، احتمال ورود ویروس از مجاری هوایی به‌داخل گوش میانی بسیار زیاد است. ورودی ویروس به‌گوش با گوش درد ظاهر می‌شود. برای این افراد حتما باید آنتی بیوتیک را آغاز کرد.

9- قطره‌های ضداحتقان مشکل دیگری ایجاد می‌کنند

بسیاری از افراد برای رفع گرفتگی بینی از قطره‌های ضداحتقان استفاده‌می‌کنند اما استفاده‌از این قطره‌ها کار اشتباهی است. گرفتگی بینی موقتی است و بهترین درمان شستشوی بینی است. استفاده‌از قطره‌های ضداحتقان بینی این محدوده‌را حساس می‌کند و باعث خونریزی در مخاط می‌شود که‌مشکل دیگری را برای بیمار به‌وجود می‌آورد. اگر واقعا احتقان بینی شدید است، بیمار می‌تواند حداکثر 2 روز از این قطره‌ها استفاده‌کند.


درمان سرماخوردگی

ویتامین سی و آنتی بیوتیک برای درمان سرماخوردگی کارساز است؟

10- هیچ دارویی برای درمان سرماخوردگی کارساز نیست 

تجویز هر دارویی برای سرماخوردگی فقط برای کاهش علامت است و هیچ تاثیری در روند بیماری نمی گذارد. تنها راه‌برای کاهش علائم استراحت کافی، تغذیه‌مناسب و مصرف مایعات گرم است. برای کاهش علائم می‌توان با آب نمک مجرای بینی را شستشو داد. استفاده‌از آنتی هیستامین نیز باعث کاهش آبریزش بینی و شدت عطسه‌و سرفه‌می‌شود. سرماخوردگی در بیماران مبتلا به‌آسم شدید و سینوزیت باعث تشدید علائم بیماری می‌شود. این افراد باید خیلی محتاط باشند و بهترین راه‌برای آنها پیشگیری است.

 

11- تنها راه‌پیشگیری، رعایت بهداشت فردی است

برای پیشگیری هر 2 طرف یعنی فرد دچار سرماخوردگی و فرد سالم باید نکته‌هایی را رعایت کنند. مهم ترین راه‌انتقال تماس مستقیم با فرد آلوده‌و اشیای آلوده‌به‌ویروس است. بیماران باید در این مواقع از دست دادن با افراد سالم اجتناب کنند. حتما دستمالی در دست داشته‌باشند و موقع عطسه‌یا سرفه‌جلوی دهان خود بگیرند. (بعد از هر بار استفاده‌از دستمال آن را در سطل زباله‌دردار بیندازند) عطسه‌و سرفه‌باعث پخش شدن میلیون ها ویروس به‌فضا می‌شود.

اگر محیط بسته‌باشد قدرت انتقال ویروس به‌دیگران بسیار بالاتر می‌رود به‌خصوص وقتی که‌فرد سالم در فاصله‌کمی از فرد بیمار قرار گرفته‌باشد.افراد دچار سرماخوردگی حتما باید در فصول سرد سال که‌ویروس ها فعال ترند روزانه‌چند بار دست های خود را با آب و صابون بشویند. دست های فرد دچار سرماخوردگی منبع ویروس است و با دست زدن به‌در، صندلی و میله‌های متروها و اتوبوس ها یا وسایل شخصی دیگران باعث آلودگی اشیاء خواهدشد و اگر فرد سالمی به‌آنها دست بزند و دست خود را به‌سوی دهان ببرد، مبتلا می‌شود. بنابراین افراد سالم نیز باید به‌این نکته‌واقف باشند و روزانه‌دست ها را بیشتر بشویند.

12- بخور سرماخوردگی را درمان نمی کند

بیماران دچار سرماخوردگی از بخور استفاده‌می‌کنند ولی بخور سرماخوردگی را درمان نمی کند، فقط راهکار خوبی برای تهویه‌مجرای بینی خشک و آلوده‌به‌ویروس است. بیماران باید از بخور گرم استفاده‌کنند. همچنین در زمستان آب و هوا خشک است و استفاده‌از بخور در محیط بسته‌باعث مرطوب شدن محیط می‌شود.

13- بیماران 3-2 روز اول بیماری در جمع حاضر نشوند

بعضی از افراد هنگام سرماخوردگی عادت به‌استراحت ندارند و هم چنان به‌حضورشان در جمع ادامه‌می‌دهند. این کار باعث گسترش ویروس در جمعیت می‌شود. احتمال انتقال ویروس از فرد بیمار به‌افراد سالم از ابتدای شروع علائم تا 3-2 روز اول است.

اگر این دوره‌کوتاه‌چند روزه‌پشت سر گذاشته‌شود، احتمال انتقال ویروس به‌دیگران بسیار کاهش پیدا خواهدکرد. در روزهای اول غلظت ترشح های ویروسی از مجاری تنفسی بیمار بالاست، بنابراین افراد دچار سرماخوردگی باید 3-2 روز اول را در خانه‌بمانند و تماس با اطرافیان را به‌حداقل برسانند.

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

تغییر باورهای غلط درباره سرماخوردگی

تغییر باورهای غلط درباره سرماخوردگی

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

درمان هرچه سریعتر سرماخوردگی در خانه

درمان هرچه سریعتر سرماخوردگی در خانه

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی را با این علائم تشخیص دهید

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی را با این علائم تشخیص دهید

انواع داروهای گیاهی و شیمایی رایج برای سرماخوردگی

انواع داروهای گیاهی و شیمایی رایج برای سرماخوردگی

برای سرماخوردگی چه دارویی استفاده کنیم؟

برای سرماخوردگی چه دارویی استفاده کنیم؟

هنگام سرماخوردگی نوزاد حواستان به این علائم باشد

هنگام سرماخوردگی نوزاد حواستان به این علائم باشد

حقیقت درمان سرماخوردگی با جوش شیرین

حقیقت درمان سرماخوردگی با جوش شیرین

انجام این کارها هنگام سرماخوردگی ممنوع !

انجام این کارها هنگام سرماخوردگی ممنوع !

درمان فوری سرماخوردگی در عرض یک روز

درمان فوری سرماخوردگی در عرض یک روز

راهی برای درمان سریع تر آنفولانزا و سرماخوردگی

راهی برای درمان سریع تر آنفولانزا و سرماخوردگی

اشتباهات رایج در سرماخوردگی

اشتباهات رایج در سرماخوردگی

کدامیک از کودکان بیشتر در معرض سرماخوردگی هستند؟

کدامیک از کودکان بیشتر در معرض سرماخوردگی هستند؟

علائم بدن قبل از سرماخوردگی

علائم بدن قبل از سرماخوردگی

کودک شما هم مدام سرماخوردگی دارد ؟

کودک شما هم مدام سرماخوردگی دارد ؟

داروهای سرماخوردگی که شما را به کشتن می دهند

داروهای سرماخوردگی که شما را به کشتن می دهند

چیکار کنیم امسال سرما نخوریم؟

چیکار کنیم امسال سرما نخوریم؟

سرماخوردگی و آلرژی چه فرقی باهم دارند ؟

سرماخوردگی و آلرژی چه فرقی باهم دارند ؟

شربت سرماخوردگی کاملا گیاهی

شربت سرماخوردگی کاملا گیاهی

روش های پیشگیری از سرماخوردگی با وجود آسم

روش های پیشگیری از سرماخوردگی با وجود آسم