بیشتر بخوانید

داستان کوتاه و جالب تختخواب مرگ

داستان کوتاه و جالب تختخواب مرگ

شخصیت شناسی با لبخند

شخصیت شناسی با لبخند

داستان زهر عسل

داستان زهر عسل

سقوط وحشتناک مرد جوان داخل استخر تمساح ها! + فیلم 14+

سقوط وحشتناک مرد جوان داخل استخر تمساح ها! + فیلم 14+

زیباترین مادران دنیا

زیباترین مادران دنیا

شگفت انگیزترین انسان های جهان

شگفت انگیزترین انسان های جهان

درخواست طلاق زنی به خاطر انتخاب اسم فرزندش !!

درخواست طلاق زنی به خاطر انتخاب اسم فرزندش !!

تصویری ترسناک از داخل گوشی تلفن خانه ای در سیدنی

تصویری ترسناک از داخل گوشی تلفن خانه ای در سیدنی

از جمله عجیب ترین تصاویر دنیا

از جمله عجیب ترین تصاویر دنیا

استفاده زشت زن چینی از فرزندش برای تست عشق شوهرش!

استفاده زشت زن چینی از فرزندش برای تست عشق شوهرش!
اصول کمپ زدن صحیح و حرفه ای در زمستان
برای کمپ زدن در زمستان باید نکات مهمی را در نظر بگیرید و تجهیزات کاملی برای گرم ماندن در سرما را داشته باشید تا یک کمپینگ لذت بخش و ایمن را تجربه کنید.

توصیه‌هایی برای کمپ و چادر زدن در مناطق سردسیر در فصل زمستان

سفر به‌کوهستان ها و استشمام عطر کاج در دریاچه‌های آرام و تماشای آسمان پر ستاره‌بسیار لذت بخش است اما هیچ یک از این زیبایی ها نمی تواند کمپ زدن در هوای بسیار سرد و تحمل یخبندان را برای ما جبران کند.

چه‌با کوله‌پشتی سفر می‌کنید یا به‌سفر اسکی می‌روید، باید مجهز باشید. وسایل مورد نیاز را تهیه‌کنید تا گرم بمانید و بتوانید سرمای شدید را تحمل کنید. با راهنمایی های بخش سرگرمی مجله اینترنتی فنجان با مضمون اصول کمپ زمستانی بدن و وسایلتان را در سردترین دما گرم نگه‌دارید.

فهرست وسایل ضروری برای کمپ زمستانی

 • تشک خواب اسفنجی با تراکم بالا
 • بند حمایل
 • کیسه‌خواب مناسب برای دمای خیلی پایین و سرد
 • لباس پشمی یا ترکیبی
 • جوراب، دستکش و کلاه‌پشمی مخصوص هوای سرد
 • میخ چادر دنده‌دار مقاوم در برابر باد
 • غذای سرپایی مغذی و متراکم (کم حجم)
 • حصیر قابل استفاده‌مجدد
 • برس چادر
 • عایق کننده‌ی بطری
 • بطری آب استیل

وسایل ضروری کمپ

15 توصیه‌متخصصان برای تجربه‌یک کمپ زمستانی لذت بخش و ایمن

1. همیشه‌وضعیت آب و هوا را بررسی کنید

با آگاهی بروید. این یک قانون طلایی برای بیرون رفتن است. شرایط را بررسی کنید و علاوه‌بر آگاهی از سرمای شدیدی که‌ممکن است با آن روبرو شوید، در جریان سامانه‌جوی آینده‌و روند آب و هوای آن منطقه‌و آن فصل باشید، تغییرات اخیر عوارض زمین، بسته‌شدن مسیر و خطرات مشابه‌را بررسی کنید.

در نظر داشته‌باشید که‌تماس با نزدیکترین ایستگاه‌جنگل بانی برقرار باشد (نزدیک ترین ایستگاه‌جنگل بانی به‌آن جایی که‌سفر می‌کنید). همیشه‌قبل از رفتن، یک برنامه‌ی سفر تنظیم کنید و به‌اطرافیان بگویید که‌به‌کجا می‌روید و چه‌موقع برمی گردید.

2. امنیت محل کمپ خود را تامین کنید و جای خواب خود را مسطح کنید

وقتی مکانی مسطح و خشک پیدا کردید و از امنیت آن مطمئن شدید، می‌توانید چادر خود را برپا کنید. اگر شرایط اجازه‌می‌دهد، برف ها را کنار بزنید و محل را با پوتین و وسایل خود مسطح کنید. به‌داخل چادر بروید و جایی که‌می‌خواهید بخوابید را با زانوهایتان صاف کنید، و این کار را به‌تعویق نیندازید.

چون وقتی برف ها یخ بزنند دیگر نمی توان این کار را انجام داد. سعی کنید جای خوابتان را کمی گود کنید که‌موقع خواب به‌اطراف قلت نخورید. این کار همچنین باعث می‌شود تا گرمای کم تری از دست بدهید و از سرمازدگی جلوگیری می‌کند.

چادر زدن در سرما

بدن چطور گرما از دست می‌دهد؟

1. تبخیر:

بدن در حین ورزش با تعریق 85 درصد گرمای خود را از دست می‌دهد. لباس های خیس شده‌از عرق و همچنین بالا رفتن تنفس باعث کاهش دمای بدن می‌شود.

2. تشعشع:

بدن ممکن است بیش از 50 درصد گرمای خود را به‌دلیل تشعشع در دمای کمتر از 20 درجه‌سانتی گراد از دست بدهد.

3. رسانش:

رسانش یعنی انتقال گرما از یک جسم به‌جسم دیگر از طریق تماس فیزیکی. در دمای 20 درجه‌سانتی گراد وقتی روی زمین می‌خوابیم، گرمای بدن از طریق رسانش به‌زمین منتقل می‌شود.

4. همرفت (انتقال گرما در مایع):

همرفت زمانی اتفاق می‌افتد که‌یک مایع داغ گرمایش را از طریق تبخیر به‌هوا منتقل می‌کند. در دمای خیلی پایین بدن ما از طریق همرفت گرما از دست می‌دهد.

3. با خود یک تشک خواب اسفنجی متراکم عایق همراه‌داشته‌باشید

تشک اسفنجی عایق باعث می‌شود وقتی میخوابید بدن از طریق رسانش، گرما از دست ندهد. حتی یک کیسه‌خواب گرم هم بدون تشک اسفنجی عایق نمی تواند بدن را گرم نگه‌دارد. تشک اسفنجی را در محل خواب قرار دهید و کیسه‌خواب خود را روی آن بگذارید. توصیه‌می‌شود یک تشک CCF هم روی تشک بادی خود بیندازید.

تشک خواب اسفنجی

4. با کم کردن فضای چادر آن را عایق کنید

تشک دوستتان را نزدیک تشک خودتان بیندازید.

ساک وسایل و ابزار خود را داخل چادر در اطراف خود قرار دهید.

با چسباندن یک پتوی فضایی به‌سقف چادر، آن را عایق کنید. اگر صبح احساس کردید هوای داخل چادر خیلی خفه‌شده‌است، پتوی فضایی را از سقف بکنید. رطوبت اضافی بخش عذاب آور هر کمپی است.

آیا نزدیک بودن به‌یکدیگر در گرم شدن موثر است؟

بله، نزدیک همدیگر بودن موجب گرم شدن و از دست دادن دمای کم تر می‌شود. هر چه‌اختلاف دما بیشتر باشد، سرعت انتقال دما هم بیشتر خواهد شد. هر چه‌تعداد افراد بیشتر باشد و یا افراد به‌یکدیگر نزدیک تر باشند سطح تماس با سرما کمتر و سطح تماس با گرما بیشتر می‌شود و در نتیجه‌باعث از دست دادن دمای کم تر خواهد شد.

5. با یک بطری آب داغ، خود را گرم کنید

یک بطری استیل آب داغ را در کیسه‌خواب خود قرار دهید تا شما را گرم کند. سعی کنید بطری را در یکی از سه‌ناحیه‌مهم زیر قرار دهید. 1 بین دو پا 2 کنار شکم 3 نزدیک گردن. از بطری غیر استیل هم می‌توان استفاده‌کرد اما آب داغ باعث می‌شود مواد شیمیایی وارد آب شود. از این رو توصیه‌میشود بطری استیل باشد.

بطری آب داغ

6. پوتین های خود را در ساک قرار دهید

پوشیدن پوتین یخ زده‌در صبح بسیار عذاب آور است. اولویت بدن برای گرم نگه‌داشتن خود، بخش های مرکزی است. بنابراین دست ها و پاهای خود را گرم نگه‌دارید تا انرژی کم تری از دست بدهید. از جوراب ها و دستکش های پشمی ترکیبی نیز استفاده‌کنید.

7. سعی کنید صورتتان بیرون از کیسه‌خواب باشد

رطوبت تنفس، داخل کیسه‌ی خواب را مرطوب می‌کند و باعث از دست دادن گرما خواهد شد. سعی کنید دکمه‌یقه‌خود را ببندید و کلاهتان را روی صورتتان بکشید، تا جایی که‌جا برای نفس کشیدن داشته‌باشید.

مرطوب شدن کیسه‌خواب خاصیت عایق بندی آن را از بین می‌برد و خیلی زمان می‌برد تا خشک شود. کیسه‌خواب خود را به‌بالا و پایین تکان دهید تا بخش های مرکزی آن که‌نازک شده‌است پف کند و ضخیم تر شود و گرمای بخش مرکزی بدن حفظ شود.

کیسه‌خواب

8. با همان لباس هایی که‌به‌تن دارید، بخوابید

بعضی ها معتقدند اگر لخت در کیسه‌خواب بخوابند گرم تر می‌مانند. این اصلا درست نیست. در دمای 30 درجه‌فارنهایت حتما باید لباس گرم برای خواب به‌تن داشته‌باشید:

 • از پوشیدن لباس های تنگ (جوراب، دستکش، زیرپوش) که‌بیش از حد جریان خون شما را محدود می‌کنند خودداری کنید.
 • از دویدن سریع خودداری کنید. (بدن عرق می‌کند و موقع خواب این رطوبت در کیسه‌خواب تبخیر نمی شود و باعث از دست دادن دمای بدن خواهد شد.)
 • جنس لباس هایتان باید پشم یا پارچه‌مصنوعی باشد.
 • جوراب پشمی، دستکش انگشتی و کلاه‌راحت را فراموش نکنید.

اگر مجبور شدید سریع بدوید یا اگر در داخل چادر مدام عرق می‌کنید مقدار کمی از زیپ چادر را به‌عنوان هواکش باز بگذارید. چه‌سرمایی هستید چه‌گرمایی، حتما موقع خواب باید لباس به‌تن داشته‌باشید و از پوشیدن لباس پارچه‌ای خودداری کنید.

چرا لباس پارچه‌ای برای اردوی سرد مناسب نیست؟

لباس پارچه‌ای رطوبت را منتقل می‌کند، ممکن است دمای بدن را پایین بیاورد و به‌عنوان وسیله‌ی انتقال باکتری عمل خواهد کرد.

موادی مثل پشم مرینوس و پلی استر رطوبت را خود جذب نمی کنند، در نتیجه‌زودتر خشک خواهند شد و دمای بدن را پایین نمی آورند. برای گرم ماندن اساسا از پوشیدن الیاف ابریشمی و سلولوزی مثل کتان اجتناب کنید و پارچه‌های مصنوعی را انتخاب کنید.

لباس در کمپ سرد

9. در شب هایی که‌باد شدید می‌وزد چگونه‌چادر را مدیریت کنیم؟

در شب هایی که‌باد شدید می‌وزد، نوبتی استراحت کنید. یک نفر باید هر چند ساعت طناب های چادر را بررسی کند. اگر هر چند ساعت طناب ها را محکم نکنید و طناب ها شل شوند آسیب دیدن چادر حتمی خواهد بود و دیگر نمی توان آن را کنترل کرد.

هر قدر سطحی که‌باد به‌چادر فشار می‌آورد کمتر باشد، بهتر است. اگر دوست دارید به‌مناطقی با بادهای غیرقابل پیش بینی سفر کنید، چادری انتخاب کنید که‌حد اکثر توان را در مقابل باد داشته‌باشد. اگر باد فقط از یک جهت می‌وزد، با آن هم سو شوید:کم سطح ترین قسمت چادر باید رو به‌باد باشد تا فشار باد روی چادر کم شود.

اگر نگران تند باد هستید باید برای چادر میخ های خار دار مقاوم در برابر باد بگیرید. اگر چادر شما کارکرد خود را از دست بدهد هم هزینه‌ی مالی زیادی برای شما دارد و هم ایمنی و سلامت شما را به‌خطر می‌اندازد.

10. آخر شب یک غذای سرپایی پر کالری بخورید

اگر نیمه‌شب سردتان شد می‌توانید یک شکلات بخورید. بدن شما برای گرم شدن به‌غذا نیاز دارد. قند، چربی و کربوهیدرات ها بدن را گرم می‌کنند. هر قدر غذا به‌زمان خوابتان نزدیک تر باشد بهتر است، مخصوصا اگر غذایتان چرب باشد.

بدن پروتئین و کربوهیدرات را قبل از چربی می‌سوزاند. پس غذاهای پر کالری مثل شکلات، پنیر و آجیل مصرف کنید. یک غذای گرم فوری قبل از خواب بدن شما را تقویت خواهد کرد.

کمپ زدن در زمستان

11. در طول شب ادرار خود را نگه‌ندارید

اگر نیمه‌شب نیاز به‌قضای حاجت داشتید آن را به‌تعویق نیندازید. این در دراز مدت باعث می‌شود سردتان شود، چون بدن برای گرم نگه‌داشتن اوره‌کالری می‌سوزاند.

اگر هوا خیلی سرد است، یک بطری مشخص برای این کار داشته‌باشید که‌مجبور نباشید از چادر بیرون بروید (روی بطری برچسب بزنید و روی آن بنویسید که‌آن را تشخیص دهید). وسیله‌مخصوص این کار برای بانوان هم وجود دارد که‌میتوانند تهیه‌کنند و استفاده‌کنند. فقط مراقب باشید بطری سوراخ نباشد و در آن را محکم ببندید.

12. از ریختن آب روی وسایل خشک جلوگیری کنید - برای نوشیدن، از نی چند بار مصرف استفاده‌کنید

نی را از جنسی انتخاب کنید که‌بسیار مقاوم بوده‌و ضد عفونی کردن آن راحت باشد، مثلا از جنس استیل. از نی حتی می‌توان برای ریختن ادویه‌برای غذا هم استفاده‌کرد. (توجه:قبل از نوشیدن مایعات با نی مراقب باشید در آن فلفل قرمز نباشد.)

13. صبح شبنم های یخ زده‌ی روی چادر را پاک کنید

بخار آب روی دیواره‌های داخلی چادر یخ می‌زند و بعدا که‌یخ آب می‌شود روی وسایلتان می‌ریزد و آن ها را خیس خواهد کرد. سعی کنید وسایلتان را پوشیده‌نگه‌دارید یا آن ها را در کیسه‌زباله‌قرار دهید و شبنم های یخ زده‌ی روی دیواره‌های چادر را قبل از این که‌آب شوند با برس چادر جمع کنید اگر امکان دارد روزانه‌وسایلتان را خشک کنید. اگر چادر را برای همان روز نصب کرده‌اید، آن را برعکس کنید و اجازه‌دهید نور آفتاب و باد رطوبت آن را خشک کند.

اصول کمپ زدن

14. وسایل الکتریکی را از سرما حفظ کنید

هوای سرد می‌تواند شارژ باطری را به‌سرعت تمام کند و از آن بدتر این که‌وسایل الکتریکی را خراب کند. وسایل الکتریکی، باطری ها، قوطی های سوخت و هر چیزی که‌می‌خواهید از یخ زدن محافظت کنید در قسمت پایین کیسه‌خواب خود جا کنید (یک کیسه‌خواب بلندتر بخرید که‌جا برای این کار داشته‌باشد).

وسایل الکتریکی حداقل و حداکثر دمای نگهداری دارند و همچنین مقدار دمایی که‌در آن کار می‌کنند. پس کار عاقلانه‌این است که‌قبل از رفتن به‌حیات وحش این مسائل را بررسی کنید. استفاده‌یا شارژ کردن وسیله‌الکتریکی خارج از محدوده‌ی دمایی تعیین شده‌برای آن باعث آسیب دیدن آن خواهد شد.

15. بطری آب را عایق کنید

در ارتفاعات و در شرایط آب و هوایی سخت شما در خطر کم آبی هستید. آب یخ زده‌هم دمای بدن را پایین می‌آورد و هم آب رسانی مجدد را سخت می‌کند. بطری آب را با پوششی عایق کنید. پوشش عایق بطری تا 95 درصد جلوی هدر رفت گرما را می‌گیرد و سوپ و مایعات داغ را از سرد شدن حفظ خواهد کرد.

عایق بطری آب

خود را در خطر کاهش دمای بدن و سرمازدگی قرار ندهید

در هر سفری رعایت نکات ایمنی برای محافظت از سرما مهم است. هیچ کس از سرما در امان نیست. در این مورد صرفا برداشتن وسایل و تجهیزات کافی نیست. بلکه‌باید اطلاعات ضروری برای ایمنی و بقا را یاد بگیرید.

علائم و نشانه‌های هیپوترمی (کاهش غیر عادی دمای بدن) متوسط تا شدید:

دمای عادی بدن ما 37 درجه‌سانتی گراد است. هیپوترمی زمانی اتفاق می‌افتد که‌دمای مرکزی بدن از سطح نرمال پایین تر می‌آید. علائم هیپوترمی:

 • لرزش، که‌با بدتر شدن شرایط متوقف می‌شود.
 • هماهنگی ضعیف
 • جویده‌جویده‌حرف زدن
 • گیجی و ضعف شناختی
 • نبض ضعیف
 • خواب آلودگی و بی حالی
 • تنفس کند
 • تنفس سطحی
 • بی تفاوتی

لرزش و سرما

علائم سرمازدگی چیست؟

در بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان کامل در این مورد توضیح دادیم و دانستید که‌سرمازدگی عموما بر انگشت های دست، انگشت های پا، گوش ها، بینی، چانه‌و گونه‌ها تاثیر می‌گذارد. پوستی که‌در معرض باد یا سرمای شدید است مستعد سرمازدگی است، گر چه‌پوستی هم که‌در معرض سرما نیست می‌تواند مستعد سرمازدگی باشد.

مرحله‌مقدماتی سرمازدگی:

مرحله‌اول سرمازدگی سوز سرما نامیده‌می‌شود که‌برگشت پذیر است و به‌بافت های بدن آسیب جدی نمی زند. علائم این مرحله‌عبارتند از رنگ پریدگی، صدای ضعیف و از دست دادن حس در اندام درگیر.

مرحله‌متوسط سرما زدگی:

این مرحله‌سرمازدگی سطحی نامیده‌می‌شود، که‌در آن پوست هنوز نرم است اما آسیب خفیفی به‌آن رسیده‌است. رنگ پریدگی پوست ممکن است آشکار شود و بعد از گرم شدن مجدد در 24 تا 48 ساعت آینده‌تاول هایی روی پوست ایجاد می‌شود.

مرحله‌پیشرفته‌سرمازدگی:

سرمازدگی شدید یک وضعیت پزشکی اضطراری است که‌علائم آن عبارتند از پوست سرد و خشک، از دست دادن حس، آسیب عصبی دائمی و مرگ سلولی.

سرمازدگی

اقدامات اولیه‌برای سرمازدگی:

 1. دریافت کمک فوری
 2. انتقال فرد به‌بیمارستان ASAP
 3. بردن شخص به‌یک سرپناه‌گرم
 4. تکان دادن و گرم کردن اندام های متاثر
 5. پا نگذاشتن روی انگشت های درگیر
 6. در آوردن لباسهای سرد
 7. پوست آسیب دیده‌را ماساژ ندهید
 8. به‌فرد نوشیدنی گرم بدهید
 9. پانسمان و استریل اولیه‌را انجام دهید
 10. انگشتها را پانسمان کرده‌و از هم جدا نگه‌دارید
 11. اگر خطر دوباره‌یخ زدن وجود دارد اندم ها را گرم نکنید
 12. وقتی به‌مکان امن رسیدید بدن فرد را گرم کنید
بیشتر بخوانید

رازهای جالب در مورد پرنده ماهی عجیب ترین جاندار دنیا!

رازهای جالب در مورد پرنده ماهی عجیب ترین جاندار دنیا!

عکس گربه های ناز! - سری 2

عکس گربه های ناز! - سری 2

یکی از عجیب ترین دوقلوهای جهان شناسایی شد !

یکی از عجیب ترین دوقلوهای جهان شناسایی شد !

متن دکلمه تبریک میلاد پیامبر (ص) و امام صادق (ع)

متن دکلمه تبریک میلاد پیامبر (ص) و امام صادق (ع)

زنی که به خاطر بیماری اش پری دریایی شده ! + عکس

زنی که به خاطر بیماری اش پری دریایی شده ! + عکس

زن 42 ساله رکورد کاهش وزن را زد + عکس

زن 42 ساله رکورد کاهش وزن را زد + عکس

صدای عجیب از داخل تابوت مراسم خاکسپاری را برهم زد!

صدای عجیب از داخل تابوت مراسم خاکسپاری را برهم زد!

دست فرمان جالب زن موتورسوار + فیلم

دست فرمان جالب زن موتورسوار + فیلم

آب که سر بالا رفت قورباغه ابو عطا می خواند !

آب که سر بالا رفت قورباغه ابو عطا می خواند !

گربه دستش به گوشت نمی رسید گفت بو می ده

گربه دستش به گوشت نمی رسید گفت بو می ده
مشاهده

مطالب بیشتر در گوناگون

مراسم عروسی باشکوه فرزند ثروتمندترین مرد آسیا + عکس

مراسم عروسی باشکوه فرزند ثروتمندترین مرد آسیا + عکس

دختر روسی که درون بدن را می بیند + عکس

دختر روسی که درون بدن را می بیند + عکس

عکس آنجلینا جولی بر روی قلب برت پیت + عکس

عکس آنجلینا جولی بر روی قلب برت پیت + عکس

اینجا عروس تا 3 روز بعد عروسی حق توالت رفتن ندارد!!

اینجا عروس تا 3 روز بعد عروسی حق توالت رفتن ندارد!!

مردی که یک شبه 20 سال جوان شد ! + عکس

مردی که یک شبه 20 سال جوان شد ! + عکس

مراسم ازدواج عجیب مرد جوان با عروس مرده!! + عکس

مراسم ازدواج عجیب مرد جوان با عروس مرده!! + عکس

شلیک وحشتناک تیر به پای خرس گریزلی + فیلم

شلیک وحشتناک تیر به پای خرس گریزلی + فیلم

گل رزی که 1000 سال سن دارد

گل رزی که 1000 سال سن دارد

هدیه جالب کشور سنگاپور به 1 میلیون نفر! + تصاویر

هدیه جالب کشور سنگاپور به 1 میلیون نفر! + تصاویر

معمای جالب حبه قند

معمای جالب حبه قند

مطالب مرتبط

10 نکته که هنگام چادر و کمپ زدن در طبیعت باید رعایت کنید

10 نکته که هنگام چادر و کمپ زدن در طبیعت باید رعایت کنید

وسایل مورد نیاز برای تجربه یک شب چادر زدن در جنگل

وسایل مورد نیاز برای تجربه یک شب چادر زدن در جنگل

شستن چادر و مانتوی مشکی بدون پرز و چروک

شستن چادر و مانتوی مشکی بدون پرز و چروک

محصولات بادی انتخابی مطمئن و به صرفه

محصولات بادی انتخابی مطمئن و به صرفه

روش کمپ زدن در زمستان

روش کمپ زدن در زمستان

عوارض جدی خوابیدن با لباس گرم!

عوارض جدی خوابیدن با لباس گرم!

چه چادرهایی برای مراسم رسمی مناسب تر هستند؟

چه چادرهایی برای مراسم رسمی مناسب تر هستند؟

گرم ترین نقطه کره زمین کجاست؟ + تصاویر

گرم ترین نقطه کره زمین کجاست؟ + تصاویر

اس ام اس های زیبا و معنی دار برای دختر چادری

اس ام اس های زیبا و معنی دار برای دختر چادری

مونده ی این غذاها رو هیچ وقت نخورید

مونده ی این غذاها رو هیچ وقت نخورید

نقش مهران مدیری در مجری شدن مژده لواسانی! + تصاویر

نقش مهران مدیری در مجری شدن مژده لواسانی! + تصاویر

یه کیسه آب گرم و این همه کاربرد ؟!

یه کیسه آب گرم و این همه کاربرد ؟!

8+1 روش گرم نگهداشتن نوزادان در زمستان

8+1 روش گرم نگهداشتن نوزادان در زمستان

انواع و علائم گرمازدگی و درمان آن در طب سنتی

انواع و علائم گرمازدگی و درمان آن در طب سنتی

طرز تهیه “کیک شکلاتی کوکاکولا” (نوشابه ای)

طرز تهیه “کیک شکلاتی کوکاکولا” (نوشابه ای)

ترفندهای گرم کردن خانه در روزهای زمستان

ترفندهای گرم کردن خانه در روزهای زمستان

شرایط حمام گرم ، سونا و جکوزی در حاملگی

شرایط حمام گرم ، سونا و جکوزی در حاملگی

اصول سرد و گرم کردن بدن مخصوص ویلچرنشین ها

اصول سرد و گرم کردن بدن مخصوص ویلچرنشین ها

آموزش مرحله به مرحله طرز پخت “شیرینی خامه ای” شکلاتی

آموزش مرحله به مرحله طرز پخت “شیرینی خامه ای” شکلاتی

طرز تهیه “کرواسان کره ای” خانگی بسیار ترد و خوشمزه

طرز تهیه “کرواسان کره ای” خانگی بسیار ترد و خوشمزه