بیشتر بخوانید

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و دوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و دوم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیست و چهارم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیست و چهارم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در هفته 25 بارداری

وضعیت مادر و جنین در هفته 25 بارداری

اندازه جنین در هفته 26 بارداری و مراقبتهای لازم در این هفته

اندازه جنین در هفته 26 بارداری و مراقبتهای لازم در این هفته

وضعیت مادر و جنین در هفته27 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته27 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته 29 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته 29 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در “هفته 28 بارداری” و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در “هفته 28 بارداری” و مراقبتهای لازم

رشد جنین در هفته 31 ام بارداری و مراقبتهای لازم

رشد جنین در هفته 31 ام بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و سوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و سوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در هفته 30 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت جنین و مادر در هفته 30 بارداری و مراقبتهای لازم
مراقبت های لازم بعد از سزارین از تغذیه تا تحرک
در عمل جراحی سزارین مادرها مشکلات و سختی های بسیار زیادی را متحمل می شوند، بنابراین حتما باید بعد از سزارین به تمام نکات به خصوص تغذیه خود اهمیت بدهند.

نکات مهم و کلی که‌باید بعد از زایمان سزارین رعایت کنید

عمل جراحی سزارین درد زیادی را برای مادر به‌همراه‌دارد و مادرانی که‌از مراقبت پس از زایمان اطلاع کافی ندارند در نحوه‌کنترل این درد و تغذیه‌کودک با مشکلاتی رو به‌رو می‌شوند.با رعایت نکاتی که‌در ادامه‌گفته‌می‌شود از اولین روزهای تولد کودک خود لذت ببرید، ابتدا با آنچه‌که‌باید پس از سزارین برنامه‌غذایی خود لحاظ کنیم آغاز خواهیم کرد.

بعد از سزارین چه‌بخوریم ؟ مواد مغذی ضروری برای مادرانی که‌سزارین کرده‌اند

بارداری برای برخی از مادران ، میتواند بسیار دشوار باشد این یک فرآیند عاطفی است که‌میتواند حتی قبل از زایمان ، از نظر جسمی اتفاق بیافتد. کوچولوی شما در آخر با بیرون آمدن، باعث کم شدن درد میشود، اما هنوز مهم است که‌مادر ، در دوران بارداری و بعد از زایمان ، از خود مراقبت کند در این بخش از مجله اینترنتی فنجان قصد داریم که‌برخی از راه‌هایی را که‌میتوانید از طریق تغذیه‌برای کاهش مراحل پس از زایمان، از آن استفاده‌کنید را آورده‌ایم این نکات برای تمام مادران مهم است، اما مادرانی که‌جراحی سزارین داشته‌اند،باید توجه‌بیشتری به‌بدنشان داشته‌باشند، زیرا یک جراحی بزرگ بوده‌است ؛ در اینجا لیست مواد مغذی ضروری برای مادرانی که‌اخیرا سزارین داشته‌اند، وجود دارد.

بعد از سزارین چه‌کنیم

تمام نکات مهمی که‌باید بعد از سزارین بدانید

برنامه‌غذایی و مواد مغذی لازم برای بدن بعد از زایمان سزارین

_پروتئین مناسب برای بعد از سزارین :

پروتئین بسیار ضروری است ، زیرا یکی از اجزای اصلی سلول های شما می‌باشد این، میتواند به‌روند بهبود کمک کند و مقاومت شما را در برابر عفونت افزایش دهد.مصرف پروتئین مناسب ، میتواند به‌نگهداشتن سطح انرژی بالا کمک کند. که‌در بخش بهبودی پس از سزارین بسیار موثر است.راه‌های زیادی برای دریافت پروتئین وجود دارد، حتی اگر شما رژیم غذای گیاهی را دنبال میکنید. مادر های جدید ، سعی میکنند که‌از خود و کودکانشان مراقبت کنند، به‌همین دلیل ، خیلی کم میخوابند ، سعی کنید با استفاده‌برخی از کراکرها و سبزیجات ، آن را تنظیم کنید.

_روی مناسب برای بعد از سزارین :

روی ،یک نیروی محرک اصلی است که‌بدن شما پس از سزارین ، برای ترمیم خود ، به‌آن نیاز دارد این ، مواد مغذی فوق العاده‌ای است که‌میتواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند و میزان التهاب برش های جراحی را کاهش دهد. التهاب کمتر ، همچنین باعث کاهش درد نیز میشود ؛ یکی از عالی ترین منابع، برای دریافت روی ، دانه‌های کدو تنبل است که‌میتوانید به‌سالاد و اسموتی های خود اضافه‌کنید، و به‌عنوان یک میان وعده‌فوق العاده‌در طول روز میل کنید. شما همچنین میتوانید لوبیا و عدس را که‌سرشار از روی هستند ، به‌سوپ یا خورشت خود بیافزایید.

برنامه‌غذایی بعد از سزارین

مصرف کردن روی بعد از عمل جراحی سزارین

_ تاثیر ویتامین ها برای بهبودی سزارین :

ویتامین ها و مواد معدنی، در هر زمان فوق العاده‌هستند، اما در زمان بهبودی سزارین بسیار مهم تر میباشند ، ویتامین های C، A، E ، نیز فوق العاده‌میباشند. ویتامین C ، باعث تقویت و افزایش جذب آهن میشود همچنین ،به‌عملکرد مثبت بدن شما نیز کمک میکند شما میتوانید آن را در بسیاری از مرکبات مانند :پرتقال بیابید. ویتامین A، E، نیز برای ترمیم پوست آسیب دیده‌از سزارین عالی میباشند. سعی کنید که‌مقداری هویح یا بروکلی که‌حاوی دوز بالایی از ویتامین A، میباشند را در رژیم غذایی خود جای دهید و برای دریافت ویتامین E، نیز میتوانید از دانه‌های گل آفتابگردان مصرف کنید.

_افزایش کالری بعد از سزارین:

روند بهبودی بعد از یک سزارین ، به‌انرژی نیاز دارد که‌بدین معنی است که‌شما به‌کالری های غنی از مواد مغذی نیز نیاز دارید، تا انرژی خود را بالا نگهدارید. که‌اگر این کار را نکنید ، باعث احساس خستگی زود هنگام شما میشود.و میتواند خطر ابتلا به‌عفونت را در شما بالا ببرد ، مادران جدید نیز در صورت تغذیه‌با شیر مادر، نیاز به‌افزایش کالری دارند چرا که‌بدن ، کالری اضافه‌را برای تولیدشیر کافی برای تغذیه‌کودک ، میسوزاند. برنامه‌ای برای اضافه‌کردن چند میان وعده‌سالم و مقدار زیادی آب در طول روز ، به‌منظور حفظ شیر ، قرار دهید.

بعد از سزارین

مصرف کالری های مغذی بعد از سزارین 

_اهمیت مصرف آهن بعد از سزارین:

اغلب، مقدار زیادی خونریزی در سزارین ، نسبت به‌زایمان واژینال وجود دارد ؛ آهن بیشتری را به‌رژیم غذایی خود اضافه‌کنید، زیرا تولید گلبول های قرمز خون را افزایش میدهد.و به‌کاهش میزان خونریزی نیز کمک میکند آهن در غذاهایی، مانند :برگ های سبز تیره‌، توفو، لوبیا و عدس یافت میشود. شما باید مطمئن شوید که‌به‌اندازه‌کافی ویتامین C ، مصرف میکنید ،تا به‌جذب آهن در بدن کمک کند ؛اگر شما مکمل آهن مصرف میکنید ، ممکن است لازم باشد که‌مصرف فیبر خود را نیز بالا ببرید که‌آنها با هم ، میتوانند تاثیر گذارتر باشند.

_مصرف چربی های سالم بعد از سزارین:

چربی های سالم را میتوان در چیز هایی مانند:گردو ها و دانه‌های کتان یافت این مواد میتوانند مقدار التهاب بدن شما را پس از بدنیا آمدن نوزاد کاهش دهند.

اما بعد از زایمان سزارین چه‌بخوریم؟

- تا سه‌روز بعد از زایمان سزارین از خوردن غذاهای نفاخ مثل میوه‌خام، آب میوه‌خام، آب میوه‌های کارخانه‌ای چون ساندیس ، حبوبات، پلو و خورشت خودداری کنید.

- غذاهایی چون کباب، جوجه‌کباب، گوشت یا مرغ آب پز و سبزیجات پخته‌مثل هویج، کدو، سیب زمینی و آب رقیق کمپوت مناسب ترند.

- یبوست یکی از مشکلات رایج تازه‌مادرانی است که‌زایمان سزارین داشته‌اند پس در صورت یبوست از روغن زیتون، آلوخشک و انجیرخشک خیس کرده‌استفاده‌شود و همچنین سعی کنید آب به‌میزان کافی مصرف نمایید، به‌این دلیل که‌به‌رفع یبوست کمک می‌کند.

غذاهای بعد از سزارین

بعد از عمل جراحی سزارین چه‌غذاهایی مصرف کنیم؟

ضدعفونی کردن پانسمان جراحی

اگر پانسمان شما از نوع پانسمان ضد آب است حمام کردن به‌مدت کوتاه‌و ایستاده‌اشکالی ندارد اما درصورتیکه‌پانسمان ضد آب نیست تا سه‌روز نباید با آب تماس پیدا کند چراکه‌مشکل ساز خواهد شد. به‌گفته‌ی پزشکان روز سوم پانسمان روی زخم را بردارید و پس از یک دوش کوتاه‌و ایستاده‌بخیه‌های محل عمل را با شامپو که‌توصیه‌می‌شود شامپو بچه‌استفاده‌شود بشویید وبا سشوار خشک کنید این کار باید هر روز تکرار شود.

اندازه‌مناسب فعالیت بدنی بعد از سزارین

تا جایی که‌می‌توانید راه‌بروید، به‌این دلیل که‌راه‌رفتن هم از نفخ شما جلوگیری می‌کند و هم از یبوست. استراحت کافی، در فواصل فعالیت، به‌سریع تر شدن بهبودی دوران پس از زایمان کمک میکند. سعی کنید در ساعاتی که‌نوزاد خواب است شما نیز استراحت نمایید چرا که‌بدن شما برای ترمیم اثرات جراحی نیاز به‌استراحت دارد.

بعد از سزارین چه‌کنیم

فعالیت بدنی پس از عمل جراحی سزارین

تا زمانی که‌کامل بهبود نیافته‌اید کار سنگین در منزل انجام ندهید

انجام کار سنگین در منزل علاوه‌بر ایجاد ضعف و رخوت در شما می‌تواند عوارض دیگری نیز به‌خصوص برای محل جراحی ایجادکند پس تا بهبودی کامل از فردی برای انجام کارهای سنگین منزل کمک بگیرید.

شروع ورزش پس از سزارین

عموما اجازه‌انجام ورزش از روز دهم به‌بعد، در اولین ویزیت پزشک معالج توسط او به‌شما داده‌می‌شود.

ورزش بعد از سزارین

ورزش کردن بعد از سزارین با دستور پزشک

مصرف داروها بعد از سزارین

شما جراحی داشته‌اید و برای همین پزشک تان داروهایی برایتان تجویز کرده‌است ، داروهای تجویزشده‌راکاملا استفاده‌نمایید.

شیر دادن به‌نوزاد بعد از سزارین

چنانچه‌حالات غیر عادی در سینه‌مثل سفتی سینه، درد، قرمزی و تب با پزشک خود تماس بگیرید و این مسئله‌را به‌او اطلاع دهید . مرتب از هر دو سینه‌به‌نوزاد شیر بدهید و فراموش نکنید که‌شستشوی نوک سینه‌با آب ولرم، قبل و پس از هر بار شیردهی به‌منظور پیشگیری از آلودگی اهمیت خاصی دارد.

بعد از سزارین

شیر دادن مرتب به‌نوزاد 

انجام معاینات لازم مادر و نوزاد بعد از سزارین

بین 7 تا 10 روز پس از عمل به‌پزشک معالج خود مراجعه‌کنید و بین 3 تا 5روز پس از زایمان نوزاد خود را برای آزمایش غربالگری به‌مرکزی که‌قبلا به‌شما معرفی شده‌ببرید. گاهی ممکن است خونریزی بعداز سزارین در حد بیشتر از خونریزی قاعدگی باشد که‌طبیعی است ولی خونریزی بعد از 40 روز غیر طبیعی است و شما بایستی به‌پزشک خود این موضوع را اطلاع داده‌و با او ملاقات کند.

در صورت بروز هرگونه‌تب تورم ترشح وکبودی محل عمل ویا خونریزی شدید از رحم یا تورم و قرمزی در پستان یا تورم و درد غیر قرینه‌در پاها ؛در صورت مشاهده‌تب، التهاب ناحیه‌جراحی (یعنی قرمزی، درد، ترشح)، تب و خونریزی شدید و غیرعادی به‌بیمارستان مراجعه‌نمایید.

نتیجه‌گیری:

امیدواریم این مقاله‌، به‌شما برخی از راه‌حل های عالی برای افزایش مواد مغذی بعد از سزارین را نشان داده‌باشد ، ممکن است که‌زیاد به‌نظر برسد، اما سعی کنید که‌با یک زمان بندی مناسب ، همه‌آنها را در برنامه‌ریزی غذایی خود قرار دهید به‌یاد داشته‌باشید که‌مقدار زیادی آب بنوشید و از برخی میان وعده‌های سالم کوچک، برای شروع استفاده‌کنید. در مورد مراقبت های بعد از سزارین بی دقتی نکنید و برای آنکه‌مادر قوی و سالمی باشید حتما از خودتان مراقبت کنید.

بیشتر بخوانید

وضعیت جنین و مادر در “هفته دوازدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دوازدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته چهاردهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته چهاردهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته پانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته پانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هفدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هفدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هجدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هجدهم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیستم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیستم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته نوزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته نوزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته شانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته شانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و یکم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و یکم بارداری”
مشاهده

مطالب بیشتر در بارداری و نوزاد

وضعیت جنین و مادر در هفته چهارم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته چهارم بارداری

راهنمای بارداری هفته به هفته + تغییر وضعیت جنین

راهنمای بارداری هفته به هفته + تغییر وضعیت جنین

وضعیت جنین و مادر در هفته اول تا سوم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته اول تا سوم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

هفته هفتم بارداری و نکات بسیار مهم هفته هفتم

هفته هفتم بارداری و نکات بسیار مهم هفته هفتم

گام به گام با مراقبت های بارداری در هفته ششم

گام به گام با مراقبت های بارداری در هفته ششم

انتظارات در “هفته نهم بارداری” و توصیه های هفته نهم

انتظارات در “هفته نهم بارداری” و توصیه های هفته نهم

انتظارات و توصیه های هفته پنجم بارداری

انتظارات و توصیه های هفته پنجم بارداری

وضعیت و تغییرات جنین و مادر در هفته یازدهم بارداری

وضعیت و تغییرات جنین و مادر در هفته یازدهم بارداری

وضعیت جنین و مادر در “هفته سیزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته سیزدهم بارداری”

مطالب مرتبط

عوارض سزارین برای مادر بیشتره یا جنین؟

عوارض سزارین برای مادر بیشتره یا جنین؟

سه حقیقت در مورد مادرانی که سزارین کرده اند

سه حقیقت در مورد مادرانی که سزارین کرده اند

برای شرایط شما زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین ؟

برای شرایط شما زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین ؟

زنی که خودش را سزارین کرد + تصاویر

زنی که خودش را سزارین کرد + تصاویر

تفاوت مهم زایمان طبیعی و سزارین

تفاوت مهم زایمان طبیعی و سزارین

راههای بهبود سریع و کاربردی بعد از سزارین

راههای بهبود سریع و کاربردی بعد از سزارین

آیا با سزارین آرام آشنایی دارید؟

آیا با سزارین آرام آشنایی دارید؟

زنی که خودش را سزارین کرد !!+ عکس

زنی که خودش را سزارین کرد !!+ عکس

مهمترین نکات بارداری و سلامت کودک

مهمترین نکات بارداری و سلامت کودک

کاهش احتمال سزارین با ورزش در بارداری

کاهش احتمال سزارین با ورزش در بارداری

عمل سزارین لاک پشت باردار! + تصاویر

عمل سزارین لاک پشت باردار! + تصاویر

تسکین درد بعد از عمل سزارین با مسکن های خوراکی

تسکین درد بعد از عمل سزارین با مسکن های خوراکی

بعد از زایمان سزارین از کی می توانم ورزش کنم؟

بعد از زایمان سزارین از کی می توانم ورزش کنم؟

میشه جای زخم سزارین رو کامل از بین برد ؟

میشه جای زخم سزارین رو کامل از بین برد ؟

سزارین اشتباهی یک زن! + عکس

سزارین اشتباهی یک زن! + عکس

لحظه “تولد نوزاد” در زایمان سزارین + تصاویر

لحظه “تولد نوزاد” در زایمان سزارین + تصاویر

رابطه زناشویی بعد از زایمان طبیعی و سزارین

رابطه زناشویی بعد از زایمان طبیعی و سزارین

فواید زایمان طبیعی یا نداشته های زایمان سزارین !

فواید زایمان طبیعی یا نداشته های زایمان سزارین !

هرآنچه باید از بازشدن دهانه رحم در زایمان بدانید

هرآنچه باید از بازشدن دهانه رحم در زایمان بدانید

عجله نوزاد برای خارج شدن از شکم مادرش حین زایمان + عکس

عجله نوزاد برای خارج شدن از شکم مادرش حین زایمان + عکس