بیشتر بخوانید

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و دوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و دوم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیست و چهارم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیست و چهارم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در هفته 25 بارداری

وضعیت مادر و جنین در هفته 25 بارداری

اندازه جنین در هفته 26 بارداری و مراقبتهای لازم در این هفته

اندازه جنین در هفته 26 بارداری و مراقبتهای لازم در این هفته

وضعیت مادر و جنین در هفته27 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته27 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته 29 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته 29 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در “هفته 28 بارداری” و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در “هفته 28 بارداری” و مراقبتهای لازم

رشد جنین در هفته 31 ام بارداری و مراقبتهای لازم

رشد جنین در هفته 31 ام بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و سوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و سوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در هفته 30 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت جنین و مادر در هفته 30 بارداری و مراقبتهای لازم
نقش مهم مردان در دوران بارداری همسرشان
نقش مردان در دوران بارداری بسیار مهم است دوران بارداری، دورانی است که نه تنها برای زنان بلکه برای مردان نیز ویژگی های خاصی دارد که نیاز به آمادگی دارند.

مردان در دوران بارداری همسرشان چه‌وظایف و نقشی دارند

بارداری یکی از حساس ترین دوران زندگی یک زن است که‌عوامل گوناگونی روی آن تاثیر دارند.همسر و درواقع پدر نوزاد جز افرادی است که‌در طول این دوران پرفراز و نشیب می‌تواند کمک زیادی به‌همسر خود کند.در برخی نقاط دنیا گروه‌هایی به‌نام گروه‌پدران ایجاد شده‌است که‌در آن افرادی که‌به‌زودی پدر می‌شوند، ثبت نام می‌کنند تا با مواردی همچون نوع رفتار با همسر باردار قبل و بعد از فارغ شدن و تربیت صحیح فرزند آشنا شوند. اما در اغلب مناطق دنیا هر گاه‌پزشک جلسه‌ای برای ایجاد آمادگی های لازم هنگام زایمان و روزهای پس از آن برای خانم ها برگزار می‌کند، پدر ها نیز امکان حضور در آن جلسه‌را دارند. 

استرس در زمان بارداری ممکن است روی سلامت مادر و جنین تأثیر منفی بگذارد، بنابراین مدیریت این دوران نیاز به‌اندیشیدن تدابیر مناسب دارد. 

دوران بارداری، نه‌تنها برای زنان بلکه‌برای پدران نیز دورانی با ویژگی های خاص است پدرها باید به‌همسر خود حس اطمینان و امنیت ببخشند و به‌همسر خود که‌تمام حواسشان معطوف سلامت جنین است کمک کنند تا ارتباط آنها را با دنیای اطراف حفظ نمایند .احترام گذاشتن، صبر کردن و حضور همیشگی داشتن بهترین فرصتی است که‌هر مردی طی دوران بارداری می‌تواند در اختیار همسرش بگذارد. 

به‌نظر محققان ، تغییرات هورمونی ناشی از تولد فرزند در مردان بر خلق و خوی آنها تاثیر می‌گذارد.در حقیقت مردان حتی قبل از پدر شدن، دچار تغییرات هورمونی می‌شوند که‌در رفتار ، میزان تحمل و آرامش انها تاثیر گذار است. به‌طور کلی این تغییرات هورموی ، بدن آنها را آماده‌ورود به‌دنیای پدرانه‌می‌کند.

 بررسی مطالعات نشان می‌دهد که‌در دوران بارداری خانم ها ، مردان با کاهش قابل توجه‌میزان تستوسترون روبرو هستند.یعنی هر چه‌به‌زمان تولد فرزند نزدیکتر می‌شوند دچار تغییرات بیشتری در سطح هورمونها می‌شوند. کاهش سطح تستوسترون برابر است یا کم شدن میزان پرخاشگری ، که‌باعث ایجاد روابط بهتر و مهربانانه‌با نوزاد بعد از تولد می‌شود.

بارداری

نقش حمایتی مردان در دوران بارداری همسرشان 

آگاهی خود را بالا ببرید: 

گاهی اوقات، فقط دانستن و درک آنچه‌که‌بر همسر شما می‌گذرد، گام بزرگی است، بنابراین آگاهی خودتان را در مورد مسائلی که‌در دوران بارداری اتفاق می‌افتد، بالا ببرید. چیزهای زیادی وجود دارند که‌باید در زمان بارداری همسر رعایت شود، بنابراین در مورد عادات غذایی، لباس، یا چیزهای جدی تری از قبیل مصرف مکمل ها و خواب صبح مطالعه‌کرده‌تا بتوانید همسر خود را حمایت کنید. 

به‌همسر خود کمک کنید اگر صبح ها با حالت تهوع بیدار می‌شود: 

چنانچه‌در مطالب قبلی بخش بارداری و نوزاد مجله اینترنتی فنجان گفته‌ایم حالت تهوع صبحگاهی می‌تواند یک تجربه‌دردناک و خسته‌کننده‌برای خانم های باردار باشد. به‌عنوان یک شوهر، باید در طی این زمان از همسر خود حمایت کنید. او را تشویق کنید، کنار او بایستد تا او احساس راحتی کند. فضای استراحت برای او فراهم کنید تا او بتواند در مواقع لزوم استراحت کند. 

آیا شما نیز دچار افسردگی بعد از زایمان همسرتان می‌شوید؟ 

ما معمولا این موضوع را پنهان می‌کنید اما اضراب، برقرار نکردن روابط صمیمی با نوزاد ، فراری بودن از منزل و خستگی از نشانه‌های افسردگی است .شاید به‌این فکر می‌کنید که‌همسرتان بعد از زایمان شما را تنها خواهد گذاشت. به‌همین علت توصیه‌می‌کنی بیشتر در کنار همسرتان باشید تا ورود به‌دنیای جدید را با یکدیگر تجربه‌کنید. 

حساس باشید: 

در چند ماه‌آینده‌اوضاع به‌طور حتم تغییر خواهد کرد. در این زمان، این تغییرات(خلقی ،جسمی ،احساسی ) طبیعی هستند، پس یاد بگیرید زمانی که‌همسرتان دچار این تغییرات می‌شود صبور باشید. نسبت به‌درخواست های او حساس باشید و همیشه‌با مهربانی پاسخ دهید. این رفتار باعث می‌شود که‌او نسبت به‌شما احساس قدردانی داشته‌باشد.

افسردگی مردان 

او را تشویق و حمایت کنید: 

همسر شما در این مرحله‌از زندگی نیازمند حمایت و تشویق است. بارداری دوره‌ای پراز فراز و نشیب های بسیار است. از طرفی، او خوشحال و هیجان زده‌است و از طرف دیگر، تغییرات فیزیکی، عدم قطعیت و ترس وجود دارد. در طول بارداری مهم است که‌او را تشویق کرده‌و به‌او یادآوری کنید که‌با او هستید و لازم نیست نگران باشد.

 انعطاف پذیر باشید: 

ممکن است همسرتان این روزها درخواست بیشتری از شما داشته‌باشد این امر می‌تواند برای یک همسر کاری دشوار باشد. ممکن است زمان هایی وجود داشته‌باشد که‌بخواهید برنامه‌خود را تغییر دهید و یا حتی آن ها را لغو کنید تا وقت بیشتری را به‌همسر خود اختصاص دهید، بنابراین آن را به‌عنوان یک احتمال در دوران بارداری همسر در نظر بگیرید. سعی کنید با توجه‌به‌نیازهای همسر خود، جلسات غیر رسمی خود را با دوستانتان برنامه‌ریزی کنید و در هر حال گاهی اوقات را برای ساعات کاری متغیر درخواست کنید تا بتوانید زمان خود را با همسرتان سپری کنید. به‌این ترتیب، می‌توانید زمانی که‌به‌شما نیاز دارد در کنارش باشید.

برای همسر خود آشپزی کنید: 

کارهای زیادی در طول دوران بارداری دشوار به‌نظر می‌رسد که‌آشپزی یکی از آن ها است. در آشپزی و کارهایی که‌همسرتان انجام می‌دهد همکاری کنید. همسرتان از این حرکت شما قدردانی خواهد کرد و در نتیجه‌باعث آرامش او می‌شوید. 

نزدیک او باشید: 

به‌خانم های باردار اغلب توصیه‌می‌شود استراحت کافی داشته‌باشند و به‌خود سخت نگیرند ، به‌همین دلیل بیشتر آنها در اواخر دوران بارداری به‌مکان اجدادی می‌روند زیرا فضایی امن است. به‌همان اندازه‌مهم است که‌از تماس مداوم او اطمینان حاصل کنید. در صورت امکان ، تا 8 ماه‌بارداری با او باشید و مسئولیت های او را بر عهده‌بگیرید. 

برای او برنامه‌ریزی کنید: 

انتظار برای تولد فرزندتان هیجان انگیز است. به‌عنوان یک زوج مسئول ، مهم است که‌برای آینده‌برنامه‌ریزی کنید تا به‌محض تولد کودک خود آماده‌باشید. با همسر خود برنامه‌ریزی کنید و درمورد همه‌چیزهایی که‌مهم هستند صحبت کنید با این وجود او را تشویق می‌کنید و به‌او یادآوری می‌شوید که‌شما با هم هستید. زمان مناسبی است که‌می‌توانید در مورد نام کودکتان فکر کنید. 

مسئولیت های او را بر عهده‌بگیرید: 

به‌عهده‌گرفتن مسئولیت های خانه‌، روشی مهم برای نشان دادن حمایت از همسرتان است. او را با چیزهای کوچکی که‌ممکن است به‌آن نیاز داشته‌باشد یاری کنید ، بخشی از کار را نیز انجام دهید بدون اینکه‌وی مجبور به‌درخواست باشد. با انجام برخی از کارهای احساسی، او را آرام و خوشحال می‌کنید. 

یک شنونده‌خوب باشید: 

بارداری می‌تواند یک تجربه‌دشوار باشد به‌همان اندازه‌که‌خوشحال کننده‌است، بنابراین احتمال دارد همسرتان ناراحتی هایی داشته‌باشد. در این مواقع ، شنونده‌خوبی باشید و به‌شکایت های همسرتان در مورد درد و ناراحتی ، در مورد هوس ها و تغییرات بدن او گوش دهید. گوش دادن به‌او باعث می‌شود واقعاً خوشحال شود زیرا می‌تواند ناامیدی خود را ابراز کند و به‌حالت آرامش برگردد.

صحبت با همسر 

در کارهای خانواده‌دست به‌دست هم دهید: 

زمان انجام مسئولیت های خانوادگی است و به‌زودی کارهای خانه‌برای همسر سخت تر می‌شود. حمل نوزاد کار ساده‌ای نیست. از این رو ، مهم است که‌هر دو شما حداقل مسئولیت های مشترکی داشته‌باشید. 

به‌پزشک مراجعه‌کنید: 

همراهی همسرتان در مراجعه‌به‌پزشک از موارد مهمی است که‌باید در دوران بارداری وی انجام دهید. مراجعه‌به‌پزشک می‌تواند استرس زا باشد و شما نباید همسرتان را تنها رها کنید. هر وقت همسرتان قرار ملاقات پزشک را تعیین کرد باید با او همراه‌باشید. 

در جلسات سونوگرافی همراه‌همسرتان باشید: 

در جلسات سونوگرافی شاید چیزی را که‌در تصویر مشاهده‌می‌کنید قادر به‌حس کردن آن نباشید. حرکات جنین بیش از هر چیز دیگری شما را شیفته‌می‌کند. بنابراین یکی از روشهای موثر در قبول کردن مسئولیت پدرانه، دیدن جنین در تصویر سونوگرافی است . همراهی شما در کنار همسرتان به‌او قوت قلب و حس اطمینان می‌دهد. 

ایجاد آمادگی برای زایمان: 

با همسرتان برای روز بزرگ آماده‌شوید. در بعضی مواقع ، آمادگی برای زایمان و انتظار برای تولد نوزاد می‌تواند برای یک زن استرس زا باشد، بنابراین مطمئن شوید همه‌چیز را آماده‌کرده‌اید. به‌همسرتان احساس امنیت خاطر ببخشید. به‌این ترتیب او می‌داند که‌کسی بعد از زایمان انتظارش را می‌کشد. ساک زایمان را با تمام چیزهایی که‌در بیمارستان به‌آن احتیاج دارید آماده‌کنید. در مورد فرزندآوری هرچه‌لازم است مطالعه‌کنید. به‌همسر خود اطمینان دهید که‌شما در هنگام استراحت قادر به‌اداره‌کارها هستید و از کودک مراقبت می‌کنید. کلمات محبت آمیز و نوازش همسر در روحیه‌زن باردار بسیار موثر است . همیشه‌حمایت خود را نشان دهید. 

مصرف مواد غذایی و آب او را کنترل کنید: 

باید از درست غذا خوردن و نوشیدن یک زن باردار اطمینان حاصل کنید ، این وظیفه‌شما است که‌بدانید برای سالم نگه‌داشتن خود و کودک چه‌چیزهایی را باید مصرف کند. چه‌ساعتی باید مکمل هایش را مصرف کند؟ آیا او در زمان مناسب غذای مناسب می‌خورد؟ او نسبت به‌غذا خوردن مخالف است؟ هوس چیست؟ چه‌غذایی برای کودک مفید و چه‌چیزی نیست؟ آیا او به‌اندازه‌کافی آب می‌نوشد؟ زیرا سلامتی مادر از اهمیت بالایی برخوردار است.

غذای سالم

احساس ویژه‌ای برای او رقم بزنید: 

با پیشرفت دوران بارداری ، ممکن است همسرتان ظاهر بدنی مناسبی به‌دلیل تغییرات بدن نداشته‌باشد. در این زمان ، ممکن است درک نکنید چگونه‌او را متقاعد کنید که‌او همانطور که‌هست عالی است. بنابراین ، سعی کنید او را زیبا و خاص جلوه‌دهید. 

در دوران شیردهی چه‌وظیفه‌ای دارید ؟

حضور شما به‌عنوان یک همسر در تمام دوران بارداری ، شیردهی، تعویض پوشک، خواباندن نوزاد و موارد دیگر باعث انتقال حس امنیت به‌همسرتان می‌شود . همسر شما تنها به‌خار زن بودن نباید تمام وظایف کودکتان را بر عهده‌بگیرد. رابطه‌جدیدی را می‌توانید در این دوران در کنار همسر و فرزندتان ایجاد نمائید. 

یا مردان طی دوران شیردهی نیز نقشی ایفا می‌کنند؟ 

مرد با حضور در تمام لحظات شیردهی، عوض کردن بچه، خواباندن و... می‌تواند حس امنیت را به‌همسرش منتقل کند. زن به‌خاطر ”زن بودنش“ نباید تمامی وظایف را به‌دوش بکشد. مرد می‌تواند طی این دوران رابطه‌جدیدی را با همسرش ایجاد کند. 

از حس پدر شدن نترسید: 

نداشتن درک کافی از دوران بارداری و ایجاد رابه‌سه‌طرفه، ترس و دلهره‌در شما به‌وجود می‌آورد .شما نمی دانید که‌فرزندی که‌قرار است به‌دنیا بیاید در روابط زناشویی شما چه‌جایگاهی خواهد داشت ،درک این موضوع که‌همسر شما از این به‌بعد مادر فرزندی است شاید در ابتدا برای شما کمی سخت باشد. بسیاری از مردان حتی بعد از زایمان نیز از همبستر شدن با زنان می‌ترسند .به‌همین منظور بهتر است آگاهی خود را بالا ببرید.

پدر شدن

نکته: 

اگر شخصی حتی بعد از شنیدن خبر بارداری همسرش و یا حتی بعد از زایمان ، باز هم نسبت به‌زندگی مشترک و فرزندش بی تعهد باشد چه‌کاری می‌توان انجام داد؟ 

به‌هیچ عنوان نباید یک مرد را از مسئولیت پدر شدن ترساند. از سوی دیگر اگر مرد را در دوران بارداری نتوانید متعهد و مسئول کنید بعد از زایمان نیز نخواهید توان به‌وجود آورید. باید او را توجیه‌کنید برای کودک ، پدر بودن به‌چه‌معنایی است .زن نباید درباره‌تعهد مرد نسبت به‌خودش صحبت کند زیرا موجب بدتر شدن اوضاع می‌شود .فق باید در مورد پدر و فرزند صحبت شود. در حقیقت حس تنها بودن در این دوران برای خانمهای باردار خیلی سخت است، اما باید به‌ناچار تحمل کرد تا شاید پس از زایمان، همسرش تغییر کند .بنابراین به‌گذر زمان و تولد نوزاد اعتماد نمائید. 

توصیه‌مهم برای مردانی که‌می‌خواهند به‌زودی پدر شوند 

تمام اتفاقاتی که‌در این 9 ماه‌می‌افتد با خود زمزمه‌کنید، زیرا پدر شدن بزرگترین و زیباترین نعمتی است که‌خداوند در اختیار شما قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید

وضعیت جنین و مادر در “هفته دوازدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دوازدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته چهاردهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته چهاردهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته پانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته پانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هفدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هفدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هجدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هجدهم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیستم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیستم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته نوزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته نوزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته شانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته شانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و یکم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و یکم بارداری”
مشاهده

مطالب بیشتر در بارداری و نوزاد

وضعیت جنین و مادر در هفته چهارم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته چهارم بارداری

راهنمای بارداری هفته به هفته + تغییر وضعیت جنین

راهنمای بارداری هفته به هفته + تغییر وضعیت جنین

وضعیت جنین و مادر در هفته اول تا سوم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته اول تا سوم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

هفته هفتم بارداری و نکات بسیار مهم هفته هفتم

هفته هفتم بارداری و نکات بسیار مهم هفته هفتم

گام به گام با مراقبت های بارداری در هفته ششم

گام به گام با مراقبت های بارداری در هفته ششم

انتظارات در “هفته نهم بارداری” و توصیه های هفته نهم

انتظارات در “هفته نهم بارداری” و توصیه های هفته نهم

انتظارات و توصیه های هفته پنجم بارداری

انتظارات و توصیه های هفته پنجم بارداری

وضعیت و تغییرات جنین و مادر در هفته یازدهم بارداری

وضعیت و تغییرات جنین و مادر در هفته یازدهم بارداری

وضعیت جنین و مادر در “هفته سیزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته سیزدهم بارداری”

مطالب مرتبط

دلیل اصلی تنفر از شوهر در دوران بارداری

دلیل اصلی تنفر از شوهر در دوران بارداری

شیوه ی حمایت مرد از همسرش در بارداری

شیوه ی حمایت مرد از همسرش در بارداری

نکات مهم از آبسه دندان در دوران بارداری

نکات مهم از آبسه دندان در دوران بارداری

علت چاقی در دوران بارداری چیست ؟

علت چاقی در دوران بارداری چیست ؟

دلیل احساس تنهایی زنان در دوران بارداری

دلیل احساس تنهایی زنان در دوران بارداری

سلامت پوست بدن در دوران بارداری

سلامت پوست بدن در دوران بارداری

عوارض تاتو کردن در دوران بارداری

عوارض تاتو کردن در دوران بارداری

5 بیماری خطرناک در دوران بارداری

5 بیماری خطرناک در دوران بارداری

خطرات مصرف غذاهای پرچرب در دوران بارداری

خطرات مصرف غذاهای پرچرب در دوران بارداری

معجزه مصرف جو در دوران بارداری

معجزه مصرف جو در دوران بارداری

سفر هوایی در دوران بارداری

سفر هوایی در دوران بارداری

عطرها و کرم های ممنوع دوران بارداری

عطرها و کرم های ممنوع دوران بارداری

عوارض مصرف مسکن در دوران بارداری برای جنین

عوارض مصرف مسکن در دوران بارداری برای جنین

برنزه کردن در دوران بارداری و باید و نبایدهای مهم آن

برنزه کردن در دوران بارداری و باید و نبایدهای مهم آن

باید و نبایدهای آرایش در دوران بارداری

باید و نبایدهای آرایش در دوران بارداری

صفر تا صد انتخاب یک لباس مناسب در دوران بارداری

صفر تا صد انتخاب یک لباس مناسب در دوران بارداری

ترفندهای کنار آمدن با نوسانات خلقی در دوران بارداری

ترفندهای کنار آمدن با نوسانات خلقی در دوران بارداری

نحوه صحیح خواب در دوران بارداری در طول 9 ماه

نحوه صحیح خواب در دوران بارداری در طول 9 ماه

دلیل تغییر خلق در بارداری و راه حل آن

دلیل تغییر خلق در بارداری و راه حل آن

راز حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری

راز حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری