بیشتر بخوانید

فطریه مهمان شب عید فطر بر عهده کیست؟

فطریه مهمان شب عید فطر بر عهده کیست؟

با عزرائیل چگونه روبرو می شویم؟

با عزرائیل چگونه روبرو می شویم؟

راههای تسلط شیطان بر انسان و گمراه کردن

راههای تسلط شیطان بر انسان و گمراه کردن

عرش الهی بر دوش چه کسانی است؟

عرش الهی بر دوش چه کسانی است؟

زنانی که فشار قبر کمی خواهند داشت

زنانی که فشار قبر کمی خواهند داشت

بدترین مردم کسانی هستند که سخن چینی می کنند

بدترین مردم کسانی هستند که سخن چینی می کنند

آیا هر نفرینی مستجاب می شود؟

آیا هر نفرینی مستجاب می شود؟

اسرار و حقایق مهم عید قربان

اسرار و حقایق مهم عید قربان

درخت ممنوعه حضرت آدم چه درختی بود؟

درخت ممنوعه حضرت آدم چه درختی بود؟

آداب و مراسم عید قربان اهل سنت ایران

آداب و مراسم عید قربان اهل سنت ایران
هشتم ربیع الاول چه وقایعی رخ داد؟
روز هشتم ربیع الاول سال 206 هجری قمری روز رحلت امام حسن عسکری(ع) به روایتی و آغاز دوره ای حیاتی و مهم در تاریخ شیعه است که سرنوشت بشریت را دگرگون ساخت.

روز هشتم ربیع الاول چه‌چیزی به‌وقوع پیوست؟

ماه‌ربیع الاول، یکی از ماههای سرنوشت ساز و مهم در تاریخ اسلام است. ربیع به‌معنی بهار است و اعیادی، چون امامت حضرت ولی عصر (عج) و خجسته‌مولود پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در این ماه‌قرار دارد. با اینکه‌ربیع الاول مانند سایر ماهها توام با حوادث تلخ و شیرین است اما با وجود چند رویداد حزن انگیز، به‌دلیل داشتن وقایع شادی آفرین از ایام مسرت بخش محسوب می‌شود.

رحلت امام حسن عسگری در روز هشتم ربیع الاول

امام حسن عسگری(ع) در روز هشتم ربیع الاول، سال 206 ه. ق رحلت یافت. پس با توجه‌به‌اینکه‌فرزند ایشان امام زمان(عج) در این روز عزادار است شایسته‌است که‌در این روز پس از خواندن زیارت نامه‌به‌امام زمان تسلیت گفته‌شود.

اتفاقات هشتم ربیع الاول

انتقال امامت به‌امام زمان (عج)

شیخ طوسی در کتاب غیبت از احمد بن علی رازی و او از محمد بن علی و او از عبید اللَّه‌بن محمد بن جابان دهقان از ابو سلیمان داود بن غسان بحرانی روایت نموده‌که‏ گفت:

به‌خدمت ابو سهل اسماعیل بن علی نوبختی رسیدم و سلام نمودم، ابو سهل گفت:ولادت (محمد) فرزند حسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب صلوات اللَّه‌علیهم اجمعین در سامره‌به‌سال 256 اتفاق افتاد. مادرش صیقل و کنیه‏ اش ابو القاسم می‌باشد، همین کنیه‌است که‌پیامبر خبر داده‌و فرمود:نام او چون نام من و کنیه‌‏اش مثل کنیه‌من است، لقبش مهدی و حجت و منتظر است و هم او صاحب الزمان می‌باشد.

سپس ابو سهل گفت:قبل از وفات امام حسن عسکری(ع) روزی من در خدمت ایشان بودم، حضرت به‌عقید خادم خود که‌غلامی سیاه‌چهره‌و اهل نوبه‏ بود و پیش از آن حضرت، خدمتکار امام علی النقی(ع) بود و امام حسن عسکری (ع) را بزرگ کرده‌بود، فرمود:ای عقید! قدری آب مصطکی برای من بجوشان، عقید هم آب را روی اجاق نهاد و صیقل مادر امام زمان (ع) آن را به‌خدمت حضرت آورد.

حضرت کاسه‌را گرفت و خواست بیاشامد ولی دست مبارکش لرزید و به‌دندان نازنینش خورد و سپس آن را بزمین نهاد. آنگاه‌رو کرد به‌عقید و فرمود:برو به‌اندرون که‌می‌بینی کودکی در سجده‌است، او را نزد من بیاور.

عقید گفت:وقتی به‌اندرون برای جستجوی او رفتم، دیدم کودکی سجده‌میکند، و انگشت سبابه‏ خود را بسوی آسمان گرفته‌است، من سلام کردم و او نمازش را کوتاه‌کرد، سپس گفتم:آقا شما را می‏ طلبد که‌بهخدمتش درآئی. در این وقت مادرش صیقل آمد و دست او را گرفت و او را نزد پدرش آورد.{چون عرب موقع سب کردن یعنی بدگوئی باشخاص با آن بطرف مقابل اشاره‌میکرد، آن را «سبابه» گفتند.}

اتفاقات هشتم ربیع الاول

هنگامی که‌بچه‌خدمت حضرت رسید، سلام کرد. رنگش همچون درّ (سفید) موهای سرش کوتاه‌و میان دندانهایش باز بود. وقتی امام حسن عسکری(ع) او را دید، گریست و فرمود:ای آقای خاندانم! این آب را بمن بده‌که‌من اینک به‌سوی خدای خود میروم. بچه‌کاسه‌آب جوش را برداشت و به‌دهان پدر بزرگوارش نزدیک ساخت تا آن را نوشید.

آنگاه‌امام حسن عسکری(ع) فرمود:مرا آماده‌نماز کنید. بچه‌حوله‌‏ای در دامن امام پهن کرد و بدین گونه‌حضرت، یک یک اعضا را شست و سر و پای را مسح نمود. آنگاه‌امام حسن عسکری (ع) فرمود:

ای فرزند! به‌تو مژده‌میدهم که‌صاحب الزمان ، مهدی و حجت خدا در روی زمین توئی. تو فرزند من و جانشین من می‌باشی. از من متولدشده‌‏ای و تو محمد فرزند حسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب (ع) می‌باشی و هم از نسل پیامبر(ص) و خاتم ائمه‌طاهرین هستی. پیامبر (ص) مژده‌تو را داده‌و نام و کنیه‌تو را تعیین فرموده‌است. این را پدرم از پدران پاک سرشت خود به‌من اطلاع داد ، حضرت این را فرمود و همان موقع رحلت نمود. 

دیدار امام زمان(عج) توسط یاران امام حسن عسگری(ع)

روایاتی که‌بیانگر دیدن امام زمان(عج) توسط گروهی از اصحاب در منزل امام حسن عسکری(ع) است:

امام حسن عسگری(ع) در پاسخ آنان که‌درخواست دیدن جانشین وی را داشتند فرمود:

هذا امامکم من بعدی وخلیفتی علیکم, اطیعوه‌ولاتتفرقوا من بعدی فتهلکوا فی ادیانکم, أما إنکم لاترونه‌بعد یومکم هذا. قالوا:فخرجنا من عنده‌فما مضت الاایام قلائل حتی مضی ابومحمد(ع).(سفینة البحار, شیخ عباس قمی, ج2/703) 

پس از من, این پسر, امام شماست و خلیفه‌من است در میان شما. امر او را اطاعت کنید از گرد رهبری او پراکنده‌نشوید که‌هلاک می‌گردید و دینتان تباه‌می‌شود. این را هم بدانید که‌شما او را پس از امروز, نخواهید دید. 

آن جمع گفتند:از نزد امام بیرون آمدیم, و روزی چند نگذشت تا اینکه‌امام حسن(ع) درگذشت.

اتفاقات هشتم ربیع الاول

احمدبن اسحاق می‌گوید:برای آن حضرت مقداری وجوه‌شرعی از طرف مردم بردم. در پایان خواستم پرسشهایی مطرح کنم.

امام حسن  عسکری(ع) فرمود:

والمسائل التی اردت ان تسأله‌فاسأل قرة عینی واومأ الی الغلام فسأل سعد الغلام المسائل, وردّ علیه‌بأحسن اجوبة, ثم قال مولانا الحسن بن علی الی الصلاة مع الغلام وجعلنا نختلف بعد ذلک الی منزل مولانا(ع) فلا نری الغلام بین یدیه؛(المقالات والفرق، مقدمه) 

پرسشهایی که‌داری از نور چشم من (اشاره‌فرمود به‌مهدی(ع)بپرس. سعد آنچه‌خواست پرسید و آن پسر, با بهترین شیوه‌پاسخ داد.

سپس امام یازدهم فرمود:نماز را با وی بخوانید. از آن پس به‌خانه‌امام رفت و آمد داشتیم, لکن آن حضرت را ندیدیم.

از وفات امام حسن عسکری(ع) تا پایان غیبت صغری

چنانچه‌در بخش دین و مذهب مجله اینترنتی فنجان می‌خوانید بر اساس اسناد تاریخی، حضرت مهدی (عج) بلافاصله‌پس از رحلت پدرشان در سن 5 سالگی به‌امامت رسیدند. تا آن زمان هیچ کسی حضرت مهدی(عج) را ندیده‌بودد، تا وقتی که‌امام حسن عسکری (ع) رحلت یافت، حضرت از پس پرده‌بیرون آمدند و عبای عموی خود جعفر کذاب را گرفتند، خود را امام معرفی کردند، بر پیکر امام حسن عسکری (ع) نماز خواندند، ایشان را دفن کردند و از میان مردم رفتند.

اتفاقات هشتم ربیع الاول

بره‌دوم زندگی حضرت مهدی(عج), پس از رحلت پدر آغاز شد که‌عهده‌دار امامت گردید. این دوران, که‌می‌توان آن را دوران حیرت و محنت شیعیان نامید(کتاب الغیبة، نعمانی، ص185) بر دوستداران اهل بیت(ع) بسیار سخت گذشت و آنان, آزمون سرنوشت سازی را پشت سر گذاشتند.

از یک سو فرقه‌ها و نحله‌های گوناگونی پیدا شدند که‌در رابطه‌با امامت، افکار و اندیشه‌های متضادی داشتند و مردم را به‌شبه‌و تردید می‌انداختند و شیعیان به‌دنبال ملجأ و مرجعی می‌گشتند(بحار الأنوار , ج51/11 و 12) تا بتوانند در این عرصه‌خطرناک، در پناه‌او بمانند و از افکار اندیشه‌خود به‌دفاع برخیزند.

این مسأله‌به‌اندازه‌ای شدت یافته‌بود که‌مسعودی می‌نویسد:مردم پس از امام حسن(ع) بیست طایفه‌شدند و هریک بر باور وعقیده‌ای بودند.(مروج الذهب, مسعودی ج4/199)

از سوی دیگر دشمن احساس کرده‌بود که‌امام یازدهم(ع) فرزندی دارد، از این روی در صدد دستگیری و نابودی وی برآمده‌بود.

مجموعه‌این حوادث فضای حیرت و سرگردانی را دو چندان می‌ساخت.

امام رضا(ع) فرمود:

ولابد من فتنة صمّاء صیلم یسقط فیها کل ولیجة وبطانة وذلک بعد فقدان الشیعة الثالث من ولدی)؛ (کتاب الغیبة, نعمانی /180; کمال الدین، ص370; سفینة البحار, ج2/703)

بعد از درگذشت سومین فرزندم [امام حسن] فتنه‌فرا گیر و طاقت فرسایی فرا می‌رسد که‌بسیاری از خوبان و نخبگان در آن فرو می‌افتند.

امامت امام زمان(عج) در خردسالی:

امام حسن عسگری(ع) از آغاز ولادت مهدی(ع) دو وظیفه‌اساسی و حسّاس را عهده‌دار شد و از انجام آن نیز به‌درستی به‌در آمد.

  1. اثبات وجود امام و اعلام امامت او به‌عنوان امام دوازدهم

  2. حمایت و حفاظت از امام زمان(ع) در برابر حکومت خون آشام عباسی

اتفاقات هشتم ربیع الاول

با توجه‌به‌سلطه‌دستگاه‌جبار عباسی حفظ این وظایف کار بسیار مشکلی بود. امام حسن عسگری(ع) با تدبیر و تعهد خود، حضرت مهدی(عج) را از هرگونه‌خطر و حادثه‌ای مصون نگهداشت. ایشان در فرصت های مناسب امام عصر(عج) را به‌دوستان و آشنایان خود معرفی می‌کرد و امامت و جانشینی او را اعلام می‌داشت.

سوالی که‌مطرح می‌شود این است که‌حضرت مهدی(ع) چگونه‌در پنج سالگی عهده‌دار مسئولیت بزرگ و خطیر امامت گردید. آیا این مسأله‌جنبه‌استثنائی داشت یا امری عادی و معمولی بود؟

خداوند در قرآن مجید، به‌عنوان محکم ترین سند معارف دینی، نام افرادی را ذکر می‌کند که‌در خردسالی به‌مقام نبوت رسیده‌و دارای حکمت شده‌اند. این مسئله‌نشان می‌دهد که‌امامت در خردسالی موضوع نوظهور نبوده‌است.

خدوند درباره‌نبوت حضرت عیسی(ع) می‌فرماید:

یَا یَحْیَیٰ خُذِ الْکِتَابَ بِقُوَّةٍ ۖ وَآتَیْنَاهُ الْحُکْمَ صَبِیًّا؛ (سوره‌مریم، آیه‌12)

ای یحیی! کتاب را به‌قوت و نیرومندی بگیر؛ و به‌او در حالی که‌کودک بود، حکمت دادیم.

فَأَشَارَتْ إِلَیْهِ ۖ قَالُوا کَیْفَ نُکَلِّمُ مَنْ کَانَ فِی الْمَهْدِ صَبِیًّا. قَالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتَانِیَ الْکِتَابَ وَجَعَلَنِی نَبِیًّا ؛ (سوره‌مریم، آیه‌29 و 30)

پس مریم به‌نوزاد اشاره‌کرد [که‌از او بپرسید.] گفتند:چگونه‌با کودکی که‌در گهواره‌است، سخن بگوییم؟!

نوزاد [از میان گهواره] گفت:بی تردید من بنده‌خدایم، به‌من کتاب عطا کرده‌و مرا پیامبر قرار داده‌است.

بنابراین, مسأله‌امامت در سن کودکی، برای اولین بار نبوده‌است و پیش از حضرت مهدی(عج) نمونه‌های بسیاری از انبیا و نیز امامان مانند امام جواد(ع) و امام هادی(ع) در سن کودکی به‌امامت رسیده‌اند. 

بیشتر بخوانید

زمان در عالم برزخ چگونه است ؟

زمان در عالم برزخ چگونه است ؟

اثبات صحت قران را از کجا بدانیم؟

اثبات صحت قران را از کجا بدانیم؟

بدترین شغل ها از منظر اسلام کدامند؟

بدترین شغل ها از منظر اسلام کدامند؟

فواید علمی پزشکی غسل جنابت

فواید علمی پزشکی غسل جنابت

ضرورت آشنایی و آموزش قرآن در تربیت کودکان

ضرورت آشنایی و آموزش قرآن در تربیت کودکان

مداحی میثم مطیعی برای شهادت امام کاظم(ع) + دانلود

مداحی میثم مطیعی برای شهادت امام کاظم(ع) + دانلود

اتفاقاتی که بعد از ظهور امام زمان خواهد افتاد

اتفاقاتی که بعد از ظهور امام زمان خواهد افتاد

چرا ماه رمضان ماه مهمانی خداست

چرا ماه رمضان ماه مهمانی خداست

شیطان کیست و کجا زندگی میکند؟

شیطان کیست و کجا زندگی میکند؟

افزایش انگیزه و تشویق فرزندان به روزه داری

افزایش انگیزه و تشویق فرزندان به روزه داری
مشاهده

مطالب بیشتر در گوناگون

ماجرای دلسوزی عزرائیل ، جایی که دلش برای 2 نفر سوخت

ماجرای دلسوزی عزرائیل ، جایی که دلش برای 2 نفر سوخت

دانلود مداحی کربلا میخوام ابوالفضل

دانلود مداحی کربلا میخوام ابوالفضل

آداب و روش انجام استخاره با قرآن چگونه است ؟

آداب و روش انجام استخاره با قرآن چگونه است ؟

گناهی بزرگتر از خوردن مشروب

گناهی بزرگتر از خوردن مشروب

داستان جابجایی قبر حضرت یوسف (ع)

داستان جابجایی قبر حضرت یوسف (ع)

توصیه های ناب برای نماز خوان شدن فرزندتان

توصیه های ناب برای نماز خوان شدن فرزندتان

تاریخ شروع و پایان ایام فاطمیه امسال

تاریخ شروع و پایان ایام فاطمیه امسال

مداحی ترکی شهادت حضرت فاطمه (س)

مداحی ترکی شهادت حضرت فاطمه (س)

نفس اماره همکار شیطان در درون ما

نفس اماره همکار شیطان در درون ما

آنچه درباره انگشتر و دعای شرف شمس نمیدانید

آنچه درباره انگشتر و دعای شرف شمس نمیدانید

مطالب مرتبط

اعمال 8 ربیع الاول و صلوات امام حسن عسکری(ع)

اعمال 8 ربیع الاول و صلوات امام حسن عسکری(ع)

زندگینامه تنها امامی که حج مشرف نشد

زندگینامه تنها امامی که حج مشرف نشد

پیام تبریک ولادت امام حسن عسکری(ع)

پیام تبریک ولادت امام حسن عسکری(ع)

اس ام اس شهادت امام حسن عسکری(ع)

اس ام اس شهادت امام حسن عسکری(ع)

اشعار ویژه میلاد امام حسن مجتبی (ع)

اشعار ویژه میلاد امام حسن مجتبی (ع)

نصایح و احادیث نورانی از امام حسن (ع)

نصایح و احادیث نورانی از امام حسن (ع)

اشعار ویژه میلاد امام حسن مجتبی (ع)

اشعار ویژه میلاد امام حسن مجتبی (ع)

پیامهای تسلیت ویژه شهادت امام حسن عسکری (ع)

پیامهای تسلیت ویژه شهادت امام حسن عسکری (ع)

متن و پیام های زیبای میلاد امام حسن مجتبی (ع)

متن و پیام های زیبای میلاد امام حسن مجتبی (ع)

اس ام اس زیبای تبریک ولادت امام حسن (ع)

اس ام اس زیبای تبریک ولادت امام حسن (ع)

متن تسلیت شهادت پیامبر و امام حسن (ع)

متن تسلیت شهادت پیامبر و امام حسن (ع)

آیا امام حسن (ع) 100 همسر داشتند؟

آیا امام حسن (ع) 100 همسر داشتند؟

اعمال کامل ماه ربیع الاول در مفاتیح

اعمال کامل ماه ربیع الاول در مفاتیح

اس ام اس رحلت پیامبر (ص) و شهادت امام حسن (ع)

اس ام اس رحلت پیامبر (ص) و شهادت امام حسن (ع)

علت اصلی مرگ حسن جوهرچی اعلام شد

علت اصلی مرگ حسن جوهرچی اعلام شد

تعطیلات رسمی ایران بیشتره یا کشورهای دیگه ؟

تعطیلات رسمی ایران بیشتره یا کشورهای دیگه ؟

اس ام اس تبریک ماه ربیع الاول 94

اس ام اس تبریک ماه ربیع الاول 94

اعمال سفارش شده ی شب و روز اول ربیع الاول

اعمال سفارش شده ی شب و روز اول ربیع الاول

متن زیبای تبریک آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج)

متن زیبای تبریک آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج)

اس ام اس و کارت پستال امام محمد باقر (ع) - سری 2

اس ام اس و کارت پستال امام محمد باقر (ع) - سری 2