بیشتر بخوانید

بهترین دعا هنگام وضو گرفتن

بهترین دعا هنگام وضو گرفتن

آموزش خواندن نمازهای واجب با جزئیات مهم

آموزش خواندن نمازهای واجب با جزئیات مهم

استفاده از انگشتر طلا سفید برای مردان اشکال دارد ؟

استفاده از انگشتر طلا سفید برای مردان اشکال دارد ؟

حکم شرعی ترمیم بکارت از نظر مراجع تقلید و قانون

حکم شرعی ترمیم بکارت از نظر مراجع تقلید و قانون

آیا اجازه پدر برای ازدواج دختر باکره ضروری است؟

آیا اجازه پدر برای ازدواج دختر باکره ضروری است؟

حکم شرعی پختن و یا سرخ کردن کشمش و مویز در غذا

حکم شرعی پختن و یا سرخ کردن کشمش و مویز در غذا

قبله در فضا به کدام جهت است؟

قبله در فضا به کدام جهت است؟

ثواب و گناهها در اعمال رابطه زناشویی

ثواب و گناهها در اعمال رابطه زناشویی

در کدام موارد سجده سهو را باید به جای آورد؟

در کدام موارد سجده سهو را باید به جای آورد؟

حکم نماز خواندن در اتوبوس، هواپیما و قطار

حکم نماز خواندن در اتوبوس، هواپیما و قطار
احکام و روش صحیح استفاده از پودر موبر
نوره یا واجبی که با نام های دیگری مثل واجبین و پودر موبر شناخته می شود یک پودر سفید رنگ می باشد که از زمان های بسیار بسیار قدیم جهت زدودن و برطرف نمودن موهای زائد بدن مورد استفاده قرار گرفته است.

نکات استفاده‌از پودر موبر و احکام مربوط به‌نوره‌یا همان واجبی

پودر موبر یا واجبی یا نوره، پودری است که‌خاصیت تمیز کنندگی و ضد عفونی کنندگی دارد و جهت از بین بردن موهای زاید بدن مورد استفاده‌قرار می‌گیرد. از مواد تشکیل دهنده‌آن می‌توان آهک و زرنیخ را نام برد. نوره‌به‌پودر موبر قدیمی گفته‌می‌شود که‌دارای خواص فوق العاده‌ای است، در واقع نوره‌به‌دلیل وجود ماده‌آرسنیک مانند شیمی درمانی عمل می‌کند.

نوره‌یا واجبی

موبرها چند نوع هستند؟

موبرها به‌صورت پودر، کرم، ژل و اسپری در بازار وجود دارند که‌دارای رایحه‌های مختلفی هستند.

مواد تشکیل دهنده‌موبرها

مواد اصلی تشکیل دهنده‌کرم های موبر، هیدروکسیدسدیم تیوگلیکولات و کلسیم هیدروکساید است. این ترکیب ها موجب شکسته‌شدن کراتین در مو می‌شود. کراتین ماده‌اصلی تشکیل دهنده‌مو می‌باشد.

موبرها یکی از روشهای آسان برای از بین بردن موهای زائد هستند، اما موها را از ریشه‌خارج نمی کنند بلکه‌به‌صورت سطحی از روی پوست عمل می‌کنند. رشد مجدد موها معمولا از دو تا سه‌روز بعد آغاز می‌شود.

آیا موبرها موجب افزایش عفونت در دستگاه‌تناسلی می‌شوند؟

خیر. برای از بین بردن موها در ناحیه‌تناسلی می‌توانید بدون نگرانی از موبرها استفاده‌کنید فقط با بهتر است که‌موبرهای بدون رایحه‌را انتخاب نمائید. موبرها ارتباطی به‌مشکلات عفونتی ندارند اما متخصصان توصیه‌می‌کنند که‌آنها را در نزدیکی دهانه‌واژن استفاده‌نکنید.

پودر موبر

معایب استفاده‌از کرم های موبر

 1. نباید موبرها را در ناحیه‌های حساس مثل دور چشم ها یا حتی صورت افرادی که‌پوست نازکی دارند، استفاده‌کرد.
 2. کرم های موبر نباید مورد استفاده‌روزانه‌قرار بگیرند زیرا موجب تیرگی و حتی سوختگی پوست می‌شوند.
 3. به‌دلیل ترکیبات شیمیایی اغلب کرم های موبر و حتی نوع معطر آنها دارای بوی ناخوشایندی هستند.
 4. از کرم های موبر نباید بر روی پوستهای خراشیده‌شده‌و زخمی استفاده‌کرد.
 5. استفاده‌از این موبرها موجب کثیف شدن اطراف شما می‌شود.
 6. افراد دارای پوست نازک و حساس نباید از کرمهای موبر استفاده‌کنند.

کرم های موبر

نکات مهم در هنگام استفاده‌از موبرها

 1. موبرها را فقط به‌قسمت های خشک و تمیز بدن بزنید.
 2. پس از استفاده‌از کرم موبر، حتما با آب گرم دوش گرفته‌و پوست خود را خشک کنید.
 3. حتما در زمان مقرر، کرم را از روی پوست خود پاک کنید.
 4. در نواحی حساس بدن از مصرف موبرها اجتناب کنید.
 5. قبل از استفاده‌از موبرها، بروشور نحوه‌استفاده‌از آن را مطالعه‌کنید.
 6. بسیاری از موبرها در بسته‌بندی خود دارای لوسیون هستند.پس از حمام از این لوسیون برای پوست خود استفاده‌کنید.

انواع موبر

در صورت داشتن حساسیت به‌موبرها چه‌کاری باید انجام داد؟

کرم های موبر ممکن است آلرژی زا باشند. آلرژی به‌کرمهای موبر می‌توند به‌دلیل ماده‌اصلی کرم موبر یعنی سدیم تیو گلی گولات یا کلسیم هیدروکساید و یا همچنین به‌مواده‌نگهدارنده، عطر یا افزودنی های دیگر درون کرم موبر باشد.

بنابراین بهترین روش برای آگاهی از آلرژی بهتر است قبل از مصرف، مقداری از کرم را روی پوست بازوی خود امتحان کنید و پس از نیم ساعت آن را بشوئید.

اگر روی پوست خرش، التهب و قرمزی ایجاد نشود یعنی به‌این کرم آلرژی و حساسیت ندارید در غیر اینصورت نباید از کرم موبر مورد نظر استفاده‌کنید. هیچ روشی برای رفع حساسیت بدن شما وجود ندارد. هرگز از کرم موبر روی پوست زخمی و آسیب دیده‌استفاده‌نکنید.

استفاده‌از پودر موبر در بارداری

در رابطه‌با سوالات شما کاربران عزیزاز مجله اینترنتی فنجان در این زمینه‌باید بگوییم که‌هرچند مدرک معتبری برای عدم استفاده‌از موبرها در دوران بارداری وجود ندارد اما از آنجائیکه‌این مواد دارای ترکیبات شیمیایی هستند می‌توانند مضر باشند، بنابراین توصیه‌می‌شود که‌برای رعایت جوانب احتیاط در دوران بارداری از روشهای دیگر مانند تیغ و اپیلاسیون برای نظافت و رفع موهای زائد استفاده‌شود.

پودر موبر در بارداری

طرز استفاده‌از پودر موبر

 1. قبل از استفاده‌پوست را خشک کنید.
 2. برای تهیه‌خمیر از آب نسبتا داغ استفاده‌کنید.
 3. پودر موبر را به‌تدریج به‌آب اضافه‌کرده‌و مخلوط نسبتا غلیظی تهیه‌کنید. خمیر نباید رقیق و خیلی غلیظ باشد زیرا خاصیت و چسبندگی خود را از دست می‌دهد.
 4. خمیر تهیه‌شده‌را مکان های مورد نظر مانند زیر بغل، دست و پا و یا ناحیه‌تناسلی به‌صورت لایه‌ای نازک بمالید.
 5. پس از 5 تا 10 دقیقه‌با کاردک مخصوص روی پوست بکشید تا ببینید که‌موها جدا می‌شوند یا خیر.
 6. پس از رفع موها از روی پوست، با آب ولرم باقیمانده‌مواد را از روی پوست پاک کنید.

فواید نوره‌کشیدن

فواید پودر موبر چیست؟

پودر موبر، نوره‌و پودر واجبی علاوه‌بر خاصیت رفع موهای زائد و ضد عفونی کنندگی است ، موجب کم شدن موهای بدن می‌شوند. از دیگر خواص پودر موبر میتوان به‌خاصیت لایه‌برداری و سفید کنندگی پوست اشاره‌کرد. فواید دیگر این موبرها عبارتند از:

پیشگیری و درمان خارش واژن

خارش ناحیه‌تناسلی و واژن یکی از مشکلاتی است که‌برخی از خانمها به‌آن مبتلا می‌شوند. این خارش اغلب به‌دلیل وجود قارچ و عفونت های قارچی در واژن و ناحیه‌تناسلی ایجاد می‌شود. پودر موبر یا نوره‌با تمیز کردن این نواحی تاثیر بسیاری در پیشگیری از خارش دارد.

جلوگیری از بوی نامطبوع در ناحیه‌تناسلی

یکی از مسائل آزار دهنده‌برای خانمها بوی بد ناحیه‌تناسلی است که‌حتی موجب آزار همسر و در نتیجه‌سردی روابط جنسی میان آنها شود.عفونت در ناحیه‌تناسلی یکی از عوامل مهم در ایجاد بوی بد می‌باشد.

پودر موبر با تمیز کردن این ناحیه‌و پاک سازی آن از عفونت ها و عوامل ایجاد کننده‌عفونت، منجر به‌رفع بوی نامطبوع در ناحیه‌تناسلی می‌شود. در صورت استفاده‌از موبر اگر بوی نامطبوع واژن از بین نرفت ممکن است دلیل دیگری برای این بوی نامطبوع وجود داشته‌باشد.

بوی بد ناحیه‌تناسلی

جلوگیری از رشد موهای زیر پوستی و جوش زدن

برخی از لوازم رفع موهای زائد مانند تیغ، موجب رشد مو و گیر کردن آن در زیر پوست می‌شود در نتیجه‌باعث به‌وجود آمدن دانه‌و جوش می‌شود. استفاده‌از پودر موبر طبیعی سر موها را نرم و یک شاخه‌می‌کند و در زمان رشد عوارض این چنینی در زیر پوست را نخواهید داشت.

در کتب قدیم طبی آمده‌است کسی که‌از نوره‌استفاده‌می‌کند دچار رماتیسم نمی شود و سرطان خون نمی گیرد.

پیشگیری از تیرگی پوست در زیر بغل و اطراف ناحیه‌تناسلی

رفع تیرگی پوست زیر بغل و ناحیه‌تناسلی یکی از دغدغه‌های زیبایی خانمها است که‌اغلب از روشهی مختلفی برای رفع تیرگی در این نواحی استفاده‌می‌کنند.استفاده‌مداوم از تیغ و ژیلت موجب تیره‌شدن پوست می‌شود. پودر موبره‌و نوره‌علاوه‌بر از بین بردن موهای زائد موجب روشن شدن پوست می‌شوند.

رفع موی زیر بغل

فواید نوره‌از دیدگاه‌اسلام و احادیث

از حضرت رسول(ص)روایت شده‌که‌می‌فرمایند: موی شارب، پشت زهار و زیر بغل را بلند مگذارید. همانا شیطان در آنجا، جا می‌گیرد و پنهان می‌شود.

در روایتی از امام علی(ع) نقل شده‌است که‌فرمودند: داروکشیدن،دفع دلـگیری و پریشانی خاطر می‌کند و بدن را پاک می‌نماید.

از امام صادق (ع) روایت شده‌که‌می‌فرمایند: دستور نوره‌کشیدن هر پانزده‌روز است، کسی که‌بیست و یک روز بر او بگذرد و نوره‌نکشیده‌باشد اگر پول ندارد به‌عهده‌خدای بزرگ قرض گیرد و نوره‌(واجبی) کشد کسی که‌چهل روز بگذرد و نوره‌نکشد نه‌مؤمن باشد و نه‌مسلمان و نه‌کرامتی دارد. (البته‌در حال حاضر منظور تمیز کردن موهای زاید است.)

از امام رضا (ع) روایت شده‌که‌می‌فرمایند:نوره‌(واجبی) وقتی به‌بدن گذاشته‌می‌شود علاقه‌مرد را به‌زن و زن را به‌مرد شدیداً شدت می‌دهد و وقتی زیر بغل گذاشته‌می‌شود شانه‌را قوی و دید را زیاد می‌کند.

از امام موسی کاظم(ع) روایت شده‌که‌می‌فرمایند: موی بدن چون بلند می‌شود آب پشت را قطع می‌کند،یعنی فرزند بوجود نمی آید وبند ها را سست می‌کند و ضعف و –تنـبلی می‌آورد،نوره‌کشـیدن آب پشت را زیـاد می‌کند،بدن را قوی و فربه‌می‌نماید.

از امـام رضا (ع)نقل شده‌است: چهارچیز است که‌از اخلاق پیامبران است؛بوی خوش استعمال نمودن،سر تراشیدن، نوره‌مالیدن و بسیارجماع نمودن.

احادیث در مورد نوره

مدت زمانی که‌می‌توان استفاده‌از نوره‌یا واجبی را به‌تاخیر انداخت:

درحدیث معتبری از رسول گرامی اسلام(ص) نقل شده‌است که‌می‌فرمایند: هر مردی که‌به‌خدا وروزقیامت ایمان دارد باید موی پشت زهار را زیادتر از چهل روز نگذارد.همچنین حـلال نیست زنی که‌به‌خدا و روز قیـامت ایمان داشته‌باشد ازاله‌ی موی زهار را بیشتر از بیست روز ترک کند.

همچنین فرمودند: هر کس ایمان به‌خدا وروز قیـامت دارد موی زهار را بیشتر ازچهل روز نگذارد، پس اگر چیزی نیابد بعد از چهل روز قرض کند و پس نیندازد.

از حضرت امیرالمومنین(ع)نقل شده‌است که‌فرمودند: برای مومن دوست دارم که‌هرپانزده‌روز نوره‌بمالد.

از حضرت امام صادق(ع) نقل شده‌است که‌فرمودند: سنت در نوره‌کشیدن آن است که‌هـر پانـزده‌روزیک مرتبه‌بکشند. اگر کسـی بـیست و یک روز و در روایتی بیست روز بر او بگذرد که‌نوره‌نکشیده‌باشد قرض کند و نوره‌بکشد،کسی که‌چهل روز بگذرد که‌نوره‌نکشیده‌باشد او مومن ومسلمان نیست و برای او هیچ کرامتی نزد خدا نیست.

همچنین فرمودند: باید پشت زهار رایک هفته‌بـیشتر نگذارد، هرکس نوره‌رازیادتر ازیک ماه‌ترک کند، نمازش مقبول نیست.وباز فرمودند هر کس پیش از نوره‌کشیدن،اندکی از نوره‌را بردارد وآن را ببوید وبر سر بینی بگذارد و بگوید؛ صلی الله‌علی سلیمان بن داود کما امربالنوره، نوره‌او را نسوزاند.

نوره‌کشیدن

عوارض استفاده‌از پودر واجبی

خمیر تهیه‌شده‌از پودر موبر نباید بیش از زمان توصیه‌شده‌روی پوست بماند زیرا موجب آسیب به‌پوست خواهد شد.

اغلب پودرهای موبر دارای بوی تندی هستند بنابراین برای استفاده‌از آن باید در مکانی باشید که‌دارای تهویه‌هوا مناسبی باشد زیرا ممکن است دچار مشکلات تنفسی شوید. البته‌امروزه‌پودرهای موبر بدون بود در بازار وجود دارد.

هنگام استفاده‌از پودر موبر از کاردک مخصوص استفاده‌کنید زیرا در صورت زیاد ماندن این خمیر روی ناخن موجب شکنندگی آن می‌شود.

احکام پودر موبر 

زمان و آداب استفاده‌از نوره

چنانچه‌در مجله اینترنتی فنجان عنوان شده‌است در روایتی از حضرت رسول(ص) نقل شده‌است که‌فرمودند: پنچ چیز مورث پیسی است؛ در روز جمعه‌و چهارشـنبه‌نوره‌مالـیدن، وضـو وغسل با آبـی که‌در آفتاب گـرم شده، درحال جنابت چیزی خوردن، زن را درحال حیض جماع نمودن، درحال سیری چیزی خوردن.

از امام علی (ع)روایت شده‌است که‌فرمودند: از نوره‌کشیدن در روز چهارشنبه‌که‌روز نحس مستمر است احتراز کنید. جهنم در روز چهارشنبه‌خلق شده‌است.

ازحضرت امام صادق(ع)نقل شده‌است که‌فرمودند: یک مرتبه‌دارو کشیدن درتابستان درفضیلت ونفع از ده‌مرتبه‌که‌در زمستان بکشند بهتر است.

در حدیث معتبردیگر نقل شده؛ به‌خدمت حضرت امام جعفرصادق(ع)عرض نمودند؛مردم می‌گویند نوره‌کشیدن در روز جمعه‌مکروه است

حضرت فرمودند؛ چنین نـیست که‌تو گمان نمـوده‌ای،چه‌چیـز از نوره‌کشیدن در روز جمعه‌پاک کننده‌تر است؟

از حضرت امام صادق(ع) نقل شده‌است که‌فرمودند: نوره‌کشیدن در حال جنابت اشکالی ندارد.

از امام رضا (ع)نقل شده‌است که‌فرمودند: هرکس در روز جمعه‌نوره‌بکشد و پیس شود جز خودش را ملامت نکند.دور نیست که‌این دوحدیث محمول بر تقیـه‌باشد یا آنکه‌یـکی ازطریق اهل سنت است زیراحدیثی گذشت که‌حضرت پیغمبر در روزجمعه‌دارومی کشیدند.

روش استفاده‌از پودر موبر

نکات مهم در استفاده‌از نوره‌(واجبی)

هنگام خرید با مراجعه‌به‌عطاری های معتبر، نوره‌های طبیعی و اصل را انتخاب کنید تا علاوه‌بر رفع موهای بدن از خواص ضد سرطانی آن هم بهره‌مند شوید. نوره‌های طبیعی معمولا هنگام استفاده‌دارای بوی تندی هستند که‌مربوط به‌همان آرسنیک موجود در آن است.

هنگام استفاده‌از نوره‌آن را ببویید تا آرسنیک موجود در آن از طریق مجرای تنفسی به‌خون راه‌یافته‌و سبب جلوگیری از سرطان خون شود.

نوره‌را با استفاده‌از آب گرم نسبتا داغ خمیر نمایید.

بیشتر بخوانید

خوابیدن روزه دار در طول روز گناه است؟!

خوابیدن روزه دار در طول روز گناه است؟!

احکام پرسوال جنسی و زناشویی

احکام پرسوال جنسی و زناشویی

حکم آماده کردن غذای برای فرد روزه خوار

حکم آماده کردن غذای برای فرد روزه خوار

نگاه کردن به نامحرم چه حکمی دارد؟

نگاه کردن به نامحرم چه حکمی دارد؟

دادن چه نوع هدیه ای حرام می باشد؟

دادن چه نوع هدیه ای حرام می باشد؟

احکام شرعی رهن خانه از نظر مراجع تقلید

احکام شرعی رهن خانه از نظر مراجع تقلید

احکام مهم نزدیکی در دوران قاعدگی

احکام مهم نزدیکی در دوران قاعدگی

فاصله زن و مرد در نماز فرادا و جماعت

فاصله زن و مرد در نماز فرادا و جماعت

ثواب و شرایط قربانی کردن در عید قربان

ثواب و شرایط قربانی کردن در عید قربان

حکم لطمه زنی و برهنه شدن در عزاداری حسینی

حکم لطمه زنی و برهنه شدن در عزاداری حسینی
مشاهده

مطالب بیشتر در احکام

عقد و عروسی درماه محرم حرام است یا نه؟

عقد و عروسی درماه محرم حرام است یا نه؟

نظر مراجع تقلید در مورد کاشت مژه و ناخن

نظر مراجع تقلید در مورد کاشت مژه و ناخن

حکم آرایش زنان در اسلام چه می باشد؟

حکم آرایش زنان در اسلام چه می باشد؟

شرایط عده زن بعد طلاق و فوت همسرش

شرایط عده زن بعد طلاق و فوت همسرش

احادیث تکان دهنده در مورد عاقبت شکستن دل

احادیث تکان دهنده در مورد عاقبت شکستن دل

تفاوت دیه زن و مرد از نگاه اسلام

تفاوت دیه زن و مرد از نگاه اسلام

قرض دادن در اسلام چه حکمی دارد؟

قرض دادن در اسلام چه حکمی دارد؟

صیغه قبل از عقد صحیح است یا غلط؟

صیغه قبل از عقد صحیح است یا غلط؟

اعمال سفارش شده ی ماه مبارک رمضان

اعمال سفارش شده ی ماه مبارک رمضان

شرایط صحیح نیت روزه واجب ، قضا و مستحبی

شرایط صحیح نیت روزه واجب ، قضا و مستحبی

مطالب مرتبط

همه چیز درباره استفاده از موبرها

همه چیز درباره استفاده از موبرها

بهترین موبرها ، تخم مورچه یا پودر ؟

بهترین موبرها ، تخم مورچه یا پودر ؟

روش انتخاب و استفاده از مناسب ترین نوع کرم پودر

روش انتخاب و استفاده از مناسب ترین نوع کرم پودر

روش استفاده از کانسیلر برای جوان تر شدن

روش استفاده از کانسیلر برای جوان تر شدن

روش صحیح پنکک زدن از زبان آرایشگران

روش صحیح پنکک زدن از زبان آرایشگران

اشتباهاتی که در اپیلاسیون موهای زائد دارید و نمی دانید

اشتباهاتی که در اپیلاسیون موهای زائد دارید و نمی دانید

تعریف هایلایتر و روش استفاده از آن در خانه

تعریف هایلایتر و روش استفاده از آن در خانه

کرم پودر مخصوص و مناسب فصل بهار

کرم پودر مخصوص و مناسب فصل بهار

انواع کرم های مراقبت از پوست

انواع کرم های مراقبت از پوست

با کرم پودر بینی تان را کوچک کنید

با کرم پودر بینی تان را کوچک کنید

یک کرم پودر خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک کرم پودر خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

کرم پودر مناسب پوست شما کدام است؟

کرم پودر مناسب پوست شما کدام است؟

آموزش روش صحیح وکس ناحیه تناسلی با درد کمتر

آموزش روش صحیح وکس ناحیه تناسلی با درد کمتر

نکاتی که درباره استفاده از لوازم آرایش باید بدانید

نکاتی که درباره استفاده از لوازم آرایش باید بدانید

این موقع روز تیغ بزنید دچار سوزش بعد اصلاح می شوید!+درمان

این موقع روز تیغ بزنید دچار سوزش بعد اصلاح می شوید!+درمان

روش صحیح استفاده از بخور رازیانه برای پوست

روش صحیح استفاده از بخور رازیانه برای پوست

رفع موهای زائد با کرم موبر ؛ بله یا خیر ؟

رفع موهای زائد با کرم موبر ؛ بله یا خیر ؟

آموزش روش زیرسازی حرفه ای آرایش صورت

آموزش روش زیرسازی حرفه ای آرایش صورت

سفید کردن و جوانی طبیعی دست و پا در خانه + روش

سفید کردن و جوانی طبیعی دست و پا در خانه + روش

زیرسازی حرفه ای انواع پوست قبل از آرایش

زیرسازی حرفه ای انواع پوست قبل از آرایش