بیشتر بخوانید

چطور خانواده ای شاد داشته باشیم؟

چطور خانواده ای شاد داشته باشیم؟

روش صحیح مراقبت و تغذیه بره در منزل

روش صحیح مراقبت و تغذیه بره در منزل

عادات غلط افراد موفق در محل کار !!

عادات غلط افراد موفق در محل کار !!

اگر خانواده دچار مشکلات اقتصادی شد چه کنیم؟

اگر خانواده دچار مشکلات اقتصادی شد چه کنیم؟

آموزش کامل پرورش گیاه پرخاصیت پرسیاوشان در منزل

آموزش کامل پرورش گیاه پرخاصیت پرسیاوشان در منزل

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا و روش نگهداری آن

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا و روش نگهداری آن

راه هایی برای جلوگیری از ولخرجی

راه هایی برای جلوگیری از ولخرجی

چالکود درختان چیست و چه زمانی انجام میشود؟

چالکود درختان چیست و چه زمانی انجام میشود؟

دمپایی لا انگشتی رو حتما اینطوری تمیز کنید

دمپایی لا انگشتی رو حتما اینطوری تمیز کنید

چگونه خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنیم؟

چگونه خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنیم؟
بهترین روش نگهداری گیاه پپرومیا ابلق در خانه
گیاه پپرومیا ابلق گیاه زینتی است که طرفداران زیادی دارد و می توان از آن در تزیینات خانه استفاده کرد برای نگهداری از این گیاه دانستن این شرایط لازم است.

پرورش و نگهداری از گیاه‌پپرومیا ابلق

گیاه‌پپرومیا ابلق ، گیاهی تزئینی با تنوع رنگی بسیار زیادی می‌‎باشد. این گیاه‌زیبا به‌منظور تزئین دکوراسیون منزل مورد استفاده‌قرار می‌‎گیرد و در ترکیب با سایر گیاهان سرپوشیده‌جلوه‌زیادی به‌منزل شما خواهد بخشید.

این گیاه‌که‌متعلق به‌مناطق آمریکای جنوبی می‎ باشد، از خانواده‌فلفل بوده‌و اغلب در زیر درختان رشد می‌‎کند. این گیاه‌دارای 1600 گونه‌مختلف است و دارای تعداد برگ های زیاد و شاخه‌های ضخیمی است . شکوفه‌های سفید و سبز این گیاه‌در اواخر بهار ظاهر می‌‎شوند و تا فصل پاییز ماندگارند . ارتفاع این گیاه‌به‌ندرت به‌بیش از 30 سانتی متر می‌‎رسد .

این گیاه‌از رنگ های متنوعی مانند مشکی ، سبز ، قرمز ، قهوه ای و... برخوردار است . چنانچه‌در مجله اینترنتی فنجان عنوان شده‌است دوره‌گلدهی این گیاه‌اوایل تابستان تا پاییز است و برگ های این گیاه‌عمدتا بیضی و وارونه‌بوده‌و نوک برگ ها معمولا صاف است .

نحوه‌مراقبت گیاه‌پپرومیا ابلق

این گیاه‌تنها یک گیاه‌تزئینی نیست بلکه‌برگ های آن تاثیر به‌سزایی در تصفیه‌هوای محیط دارد و قادر به‌کاهش فرمالدئید موجود در هوای منزل تا 47% می‌‎باشد . به‌منظور مراقبت از این ویژگی خاص و همچنین شکوفایی بهتر این گیاه‌لازم است که‌منبع تغذیه‌ای مناسب حاوی مواد مغذی مورد نیاز گیاه‌و همچنین مکانی مناسب برای نگهداری از آن در نظر گرفته‌شود که‌در صورت برآورده‌کردن تمام نیاز های این گیاه‌بهترین شرایط برای رشد آن فراهم خواهد شد. 

انتخاب محل نگهداری گیاه‌پپرومیا ابلق

انتخاب محل نگهداری از این گیاه‌به‌این موضوع بستگی دارد که‌آیا شما از گونه‌های سبز رنگ این گیاه‌نگهداری می‌‎کنید و یا گونه‌های رنگارنگ آن که‌گونه‌های سبز رنگ این گیاه‌به‌نسبت گونه‌های رنگارنگ آن نیازمند نور کمتری هستند و نباید آن ها را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داد و بهترین مکان برای نگهداری از این گونه‌ها، کنار پنجره‌هایی است که‌با پرده‌پوشیده‌شده‌اند.

گونه‌های رنگارنگ این گیاه‌نیازمند نور بیشتری هستند اما در این مورد نیز باید از قرار دادن گیاه‌مورد نظر در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید .

گیاه‌پپرومیا ابلق را می‌‎توانید در طول تابستان در نقطه‌ای بیرون از فضای منزل خود نگهداری کنید اما باید دقت کنید که‌محل نگهداری آن در نقطه‌ای سایه‌دار باشد .

این گیاه‌باید در دمای بین 18 تا 23 درجه‌سانتی گراد نگهداری شود و نباید برای مدتی طولانی در ناحیه‌ای با دمای پایین تر از 15 درجه‌سانتی گراد بماند.

 گیاه‌پپرومیا ابلق

خاک مناسب گیاه‌پپرومیا ابلق

برای پیشگیری از مرطوب ماندن بیش از حد خاک گیاه‌که‌به‌نوبه‌خود منجر به‌پوسیدگی ریشه‌ها می‌‎شود باید به‌خاک همراه‌با بستر مناسب توجه‌ویژه‌ای داشت . بستر های حاوی شن و ماسه‌و زغال سنگ نارس برای این گیاه‌بسیار مناسبند و سبب حفظ مواد معدنی و همچنین جلوگیری از رطوبت بیش از حد خاک می‌‎شوند و همچنین علاوه‌بر وجود بستر مناسب برای خاک، باید از گلدان های دارای زهکشی مناسب استفاده‌کرد. 

آبیاری گیاه‌پپرومیا ابلق

گیاه‌پپرومیا ابلق متعلق به‌مناطق گرم و مرطوب است و باید برای پرورش و نگهداری این گیاه‌در خانه‌به‌این نکات توجه‌کرد.

  •  بستر گیاه‌نباید خیلی خشک و یا خیلی مرطوب باشد .
  •  این گیاه‌قادر به‌تحمل کم آبی تنها برای مدت کوتاهی می‌‎باشد.
  •  در حالت ایده‌آل بهتر است سطح خاک خشک شود تا آبیاری بعدی انجام پذیرد.
  •  برای آبیاری گیاه‌بهتر است از آب ولرم و ترجیحا بدون آهک استفاده‌کنید.
  •  آب باران نیز گزینه‌مناسبی برای آبیاری گیاه‌پپرومیا ابلق می‎ باشد.
  •  آبیاری این گیاه‌با آب شیر بهتر است و قبل از استفاده‌از آب، اجازه‌دهید که‌به‌مدت یک روز در محیط اتاق باقی بماند .
  •  خشک شدن گیاه‌به‌دلیل نگهداری از آن در محیط های خشک ممکن است منجر به‌آلودگی آن به‌انگل شود .
  •  اسپری کردن آب به‌صورت گاه‌و بی گاه‌به‌برگ های گیاه‌باعث حفظ رطوبت مورد نیاز آن می‌‎شود .

 - کود دهی گیاه‌پپرومیا ابلق

این گیاه‌در سال اولی که‌کاشته‌می‌شود نیازی به‌کوددهی ندارد اما در سال های بعدیِ پرورش این گیاه‌بهتر است کوددهی در یک دوره‌چهار هفته‌ای از فروردین تا مرداد انجام گیرد .

استفاده‌از کود های کاکتی و همچنین کودهای معمولی برای گونه‌های سبز این گیاه‌مناسب است ؛ چرا که‌کوددهی در حجم بالا سبب آسیب رسیدن به‌گیاه‌پپرومیا ابلق خواهد شد .

کود دهی 

هرس کردن گیاه‌پپرومیا ابلق

از آن جایی که‌این گیاه‌از رشد کمی برخوردار است ، نیاز خاصی به‌هرس کردن آن وجود ندارد . کافیست برگ های خشک شده‌و زرد شده‌گیاه‌را از آن جدا کنید تا زیبایی و جلوه‌بیشتری داشته‌باشد . 

تعویض گلدان گیاه‌پپرومیا ابلق

از آنجایی که‌بستر این گیاه‌بعد از مدتی ضعیف می‌‎شود، هر 2 و یا 3 سال یکبار نیازمند تعویض گلدان است . زمان ایده‌آل برای انجام این کار فصل بهار و ماه‌های فروردین و اردیبهشت است .

از آنجایی که‌این گیاه‌دارای ریشه‌های کوتاه‌و متراکمی است ، نیازمند گلدان خیلی بزرگی نخواهد بود .

گلدانی در اندازه‌متوسط و دارای سوراخ های زهکشی برای این گیاه‌مناسب است .

از آن جایی که‌این گیاه‌به‌خشکی و رطوبت بیش از حد حساس است ، لازم است توجه‌ویژه‌ای به‌ایجاد بستر مناسب قابل نفوذ برای بقای گیاه‌داشته‌باشید .

در ابتدا بستر گیاه‌که‌حاوی شن های درشت و خاک رس است را درون گلدان ریخته‌و سپس آن را در مرکز گلدان قرار داده‌و سپس خاک را در اطراف آن قرار دهید و در آخر گیاه‌را آبیاری کنید .

گیاه‌پپرومیا باید همان گونه‌که‌درون گلدان قدیمی قرار داشت ، در گلدان جدید قرار بگیرد . 

خواب زمستانی گیاه‌پپرومیا ابلق

اگر گیاه‌پپرومیا ابلق، در طول تابستان در خارج از خانه‌نگهداری شده‌باشد باید به‌محض کاهش دما به‌زیر 15 درجه‌سانتی گراد، گیاه‌مورد نظر را به‌داخل منزل منتقل کنید که‌این گیاه‌معمولا به‌خواب زمستان نمی ‎رود و در شرایط دمایی مناسب از رشد مناسبی بهره‌مند خواهد شد.

به‌دلیل کمبود نور در زمستان ، رشد این گیاهان اندکی کند تر خواهد شد و در صورت کاهش دما به‌پایین تر از 15 درجه‌سانتی گراد ممکن است گیاه‌مورد نظر دچار خشکی شود . این گیاه‌در طول زمستان به‌میزان آب کمتری نیازمند است و از ماه‌مهر تا دی ماه‌نیازی به‌کوددهی گیاه‌وجود نخواهد داشت.

هوای خشک اتاق و کمبود نور در زمستان ممکن است منجر به‌خشک شدن و از بین رفتن برخی از برگ های این گیاه‌شود که‌برای جلوگیری از بروز این اتفاق، بهتر است برای آبیاری گیاه‌از آب گرم استفاده‌شود و همچنین باید دقت کنید تا در طول زمستان گیاه‌را بیش از حد آبیاری نکنید زیرا این امر منجر به‌پوسیدگی ریشه‌آن می‌‎شود.

 تکثیر گیاه‌پپرومیا ابلق

تکثیر گیاهان پپرومیا ابلق بسیار آسان است . برای قلمه‌زدن گیاه‌مورد نظر نیازمند بستر مناسب (ذغال سنگ نارس و ماسه‌سنگ)، فویل نفوذ پذیر سبک و یک چاقو یا قیچی تمیز هستید و بهتر است تکثیر این گیاهان در فصل بهار یا تابستان انجام شود .

تکثیر پپرومیا

روش قلمه‌زدن گیاه‌پپرومیا ابلق

برای تکثیر گیاه‌پپرومیا ابلق بهتر است فرآیند قلمه‌زنی از گیاهان بالغ انجام گیرد .

ابتدا یک یا چند قلمه‌به‌طول 5 الی 7 سانتی متر بریده‌می‌‎شوند و سپس آن ها را درون آب و یا خاک قرار دهید تا ریشه‌های جدید ایجاد شوند.

خاک مورد نظر باید دارای مواد مغذی مورد نیاز گیاه‌بوده‌و همچنین سست باشد.

برای تسریع فرایند ریشه‌زنی ، می‌‎توانید از پودر مخصوص ریشه‌زنی نیز استفاده‌کنید .

هر یک از قلمه‌ها باید حداقل دارای 2 الی 3 برگ باشند .

گلدان های مورد نظر باید ابتدا با بستر مناسب پر شده‌و سپس قلمه‌ها بر روی بستر قرار بگیرند و تا زمانی که‌ریشه‌های جدید ایجاد شوند ، بهتراست آبیاری گیاه‌به‌صورت حاشیه‌ای انجام شده‌و روی گلدان با فویل پوشانده‌شود .

فرایند ریشه‌زنی قلمه‌ها حدود 4 الی 6 هفته‌به‌طول می‌‎انجامد، البته‌در صورتی که‌نور مناسب و غیر مستقیم و دمای حداقل 18 درجه‌سانتی گراد برای گیاه‌تامین شود و بعد از این که‌قلمه‌ها رشد کردند بهتر است فویل قرار داده‌شده‌بر روی گلدان را از روی آن بردارید و بسته‌به‌اندازه‌گیاه، می‌‎توانید چندین قلمه‌را درون یک گلدان قرار دهید . 

قلمه‌زنی برگ گیاه‌پپرومیا ابلق

برای انجام این کار کافیست یک یا چند برگ قوی را که‌احتمالا در عمق شاخه‌ها وجود دارد با استفاده‌از یک تیغ تیز و استریل برش دهید . برگ در حالت ایده‌آل دارای ساقه‌ای به‌طول یک سانتی متر است و سپس آن ها را درون پودر ریشه‌زنی و متعاقبا در داخل گلدان دارای بستر مناسب قرار دهید. سطح خاک را با دقت فشار داده‌و مرطوب کنید و روی گلدان را با استفاده‌از یک فویل به‌مدت 2 هفته‌پوشش دهید .

در این نوع قلمه‌زنی نیز لازم است که‌گلدان مورد نظر را در نقطه‌ای گرم ، دارای نور غیر مستقیم آفتاب و دمای بین 18 تا 25 درجه‌سانتی گراد نگه‌داری کنید و بعد از گذشت 6 هفته، قلمه‌های مورد نظر ریشه‌دار خواهند شد و دیگر نیازی به‌پوشاندن گلدان با فویل وجود نخواهد داشت و فراموش نکنید که‌گلدان مورد نظر باید دارای بستر و زهکشی مناسب باشد .

 گیاه‌پپرومیا ابلق 

آفات گیاه‌پپرومیا ابلق

کنه‌های عنکبوتی

هوای گرم و خشک اتاق در فصل زمستان ممکن است سبب آلوده‌شدن گیاه‌به‌کنه‌های عنکبوتی شود . این موجودات به‌ویژه‌در زیر برگ ها قابل مشاهده‌خواهند بود به‌تدریج وجود لکه‌های نقره‌ای در برگ های مورد نظر در نهایت موجب زرد شدن و از بین رفتن آن ها می‎ شود .

با شستشو گیاه‌می‎ توان این آلودگی را تا حدود قابل توجهی کاهش داد و برای انجام این کار لازم است که‌بستر گیاه‌پوشانده‌شود .

استفاده‌ازکرم های تغذیه‌کننده‌و یا استفاده‌از روغن نیم نیز برای مقابله‌با این آفات راهکار مناسبی خواهد بود .

بیشتر بخوانید

رازهای خواندنی سبزه ی عید و طرز تهیه انواع آن

رازهای خواندنی سبزه ی عید و طرز تهیه انواع آن

کلید موفقیت در مصاحبه شغلی

کلید موفقیت در مصاحبه شغلی

راهنمای نگهداری هیپوستس ، گل زیبای خال صورتی

راهنمای نگهداری هیپوستس ، گل زیبای خال صورتی

افراد پرمشغله برای داشتن زندگی سالم بدانند

افراد پرمشغله برای داشتن زندگی سالم بدانند

عوارض جدی نامناسب بودن نور محیط کار

عوارض جدی نامناسب بودن نور محیط کار

همسر مسئولیت پذیر چنین ویژگی هایی دارد

همسر مسئولیت پذیر چنین ویژگی هایی دارد

راه و روش شستن انواع سگ خانگی

راه و روش شستن انواع سگ خانگی

بهترین روش نگهداری گیاه پپرومیا ابلق در خانه

بهترین روش نگهداری گیاه پپرومیا ابلق در خانه

اگر قصد خرید یخچال دارید لازمه بدونید که ..

اگر قصد خرید یخچال دارید لازمه بدونید که ..

در محل کارتان لبخند بزنید تا ....

در محل کارتان لبخند بزنید تا ....
مشاهده

مطالب بیشتر در کار و زندگی

خطاهای والدین و دوستی نامناسب دختر و پسر

خطاهای والدین و دوستی نامناسب دختر و پسر

یک محیط کاری مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

یک محیط کاری مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

چگونه در تمام مراحل کاری به موفقیت برسیم؟ + 7 راه طلایی

چگونه در تمام مراحل کاری به موفقیت برسیم؟ + 7 راه طلایی

60 عادت متفاوت افراد موفق که همین امروز باید بدانید

60 عادت متفاوت افراد موفق که همین امروز باید بدانید

8 اشتباه والدین که آینده مالی فرزندان را خراب می کند

8 اشتباه والدین که آینده مالی فرزندان را خراب می کند

آموزش سالم ترین روش فریز کردن سبزی

آموزش سالم ترین روش فریز کردن سبزی

نحوه برقراری ارتباط موثر با تیپ های شخصیتی مختلف

نحوه برقراری ارتباط موثر با تیپ های شخصیتی مختلف

نکات کلیدی زندگی همراه با نشاط و آرامش!

نکات کلیدی زندگی همراه با نشاط و آرامش!

7 اصل اساسی مذاکره در کسب و کار

7 اصل اساسی مذاکره در کسب و کار

روش صحیح پرورش و نگهداری گیاه حسن یوسف

روش صحیح پرورش و نگهداری گیاه حسن یوسف

مطالب مرتبط

بهترین روش برای نگهداری گل ارکیده و پرورش آن

بهترین روش برای نگهداری گل ارکیده و پرورش آن

شرایط لازم برای نگهداری گل بنفشه آفریقایی

شرایط لازم برای نگهداری گل بنفشه آفریقایی

روش صحیح نگهداری درختچه فیکوس الاستیکا در خانه

روش صحیح نگهداری درختچه فیکوس الاستیکا در خانه

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا و روش نگهداری آن

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا و روش نگهداری آن

آشنایی با روش نگهداری و تکثیر گیاه “فیتونیا”

آشنایی با روش نگهداری و تکثیر گیاه “فیتونیا”

شرایط نگهداری گیاه زیبای سرخس در آپارتمان

شرایط نگهداری گیاه زیبای سرخس در آپارتمان

پرورش و نگهداری از گیاه کروتون

پرورش و نگهداری از گیاه کروتون

راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه شمعی

راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه شمعی

پرورش مارپیچ زنجبیلیان گیاه شگفت انگیز در خانه !

پرورش مارپیچ زنجبیلیان گیاه شگفت انگیز در خانه !

انواع فیکوس و روش های تکثیر “فیکوس” ها

انواع فیکوس و روش های تکثیر “فیکوس” ها

نحوه ی نگهداری صحیح گیاه آپارتمانی کالاتیا

نحوه ی نگهداری صحیح گیاه آپارتمانی کالاتیا

اصول صحیح نگهداری مارانتا لوکونورا (گیاه نماز)

اصول صحیح نگهداری مارانتا لوکونورا (گیاه نماز)

آنچه فروشنده در مورد نگهداری گل و گیاه به شما نمی گوید

آنچه فروشنده در مورد نگهداری گل و گیاه به شما نمی گوید

راهنمای نگهداری و پرورش ارکیده وحشی در خانه

راهنمای نگهداری و پرورش ارکیده وحشی در خانه

مشکلات نگهداری از گیاه زیبای کاج مطبق + راه حل

مشکلات نگهداری از گیاه زیبای کاج مطبق + راه حل

آموزش کاشت و نگهداری “گیاه گوش گرگی”

آموزش کاشت و نگهداری “گیاه گوش گرگی”

روش مراقبت از گیاه آپارتمانی متفاوت آرالیا دروغین

روش مراقبت از گیاه آپارتمانی متفاوت آرالیا دروغین

پرورش و نگهداری از گیاه زینتی و خانگی لیسیانتوس

پرورش و نگهداری از گیاه زینتی و خانگی لیسیانتوس

چگونه در خانه سبزی خوردن بکاریم ؟

چگونه در خانه سبزی خوردن بکاریم ؟

راهنمای نگهداری و پرورش فیکوس بنجامین

راهنمای نگهداری و پرورش فیکوس بنجامین