بیشتر بخوانید

کامل ترین دستور تهیه چیپس آلو

کامل ترین دستور تهیه چیپس آلو

دستور تهیه ساده و لذیذ پخت مربای بهارنارنج

دستور تهیه ساده و لذیذ پخت مربای بهارنارنج

“لواشک انار و به” خانگی را چگونه درست کنیم؟

“لواشک انار و به” خانگی را چگونه درست کنیم؟

طعم فوق العاده ترشی خیار شکم پر با این دستور تهیه

طعم فوق العاده ترشی خیار شکم پر با این دستور تهیه

روش درست کردن “خیارشور” فوری در منزل

روش درست کردن “خیارشور” فوری در منزل

آموزش تهیه مرحله به مرحله بستنی هندوانه

آموزش تهیه مرحله به مرحله بستنی هندوانه

روش تهیه “مربای گردو” با متفاوت ترین طعم

روش تهیه “مربای گردو” با متفاوت ترین طعم

کامل ترین دستور تهیه “ترشی خیار چنبر” و ترشی بادمجون

کامل ترین دستور تهیه “ترشی خیار چنبر” و ترشی بادمجون

فوت و فن ساخت فر دستی در خانه

فوت و فن ساخت فر دستی در خانه

افزایش میل جنسی با تهیه “مربای شقاقل”

افزایش میل جنسی با تهیه “مربای شقاقل”
نکات تکمیلی بهترین روش پخت غذاهای نذری محرم
غذاهای نذری ماه محرم سنتی است که با عزاداریهای این ایام عجین شده و غذاهای مرسوم در این نذری ها ،خورش قیمه ،آش،و عدس پلو است که طرز پخت و تاریخچه آنها را می توانید در این بخش مطالعه کنید.

در یک قرارداد نانوشته‌غذاهای ایرانی به‌چند گروه‌طبقه‌بندی شده‌اند:غذاهای جشن و عروسی که‌شیرین پلو، خورش فسنجان و باقلاپلو با گوشت را از این دسته‌می‌توان نام برد. غذاهای رستورانی مانند چلوکباب کوبیده‌و برگ، زرشک پلو با مرغ، قورمه‌سبزی، غذاهای خانگی مثل لوبیاپلو، دلمه، کوفته‌و کشک و بادمجان که‌اگر رستورانی هم آنها را سرو کند، برچسب غذاهای خانگی از روی آنها برداشته‌ نمی شود. گروه‌بعدی خوراک هایی هستند که‌در مراسم عزاداری پخته‌و خورده‌می‌شوند. چلوخورش قیمه، عدس پلو و شله‌زرد و ... علاوه‌بر آنکه‌در گروه‌غذاهای خانگی و رستورانی جای دارند، پای ثابت مجالس عزاداری و پذیرایی از زائران و سوگواران هستند.

چلوخورش قیمه
چلوخورش قیمه
 
قدمت ادای نذری به‌صورت چلوخورش قیمه‌زیاد نیست و شاید حداکثر 80-90 سال باشد. تا قبل از آن شربت، نان و خرما، شیرداغ و انواع آش از ماکولات مراسم عزاداری بوده‌اند که‌قدمت آن به‌دوره‌صفویان می‌رسد که‌مراسم سوگواری از آن زمان شکل و شمایلی رسمی و باشکوه‌به‌خود گرفت. اینکه‌چرا قیمه‌غذای اصلی این مراسم شده‌است، دقیقا معلوم نیست و دلایل متفاوتی برای آن ذکر می‌شود که‌هیچ کدام سندیت ندارد. گروهی معتقدند قیمه‌یکی از آسان ترین غذاهایی است که‌دنگ و فنگ زیادی ندارد، به‌آسانی آماده‌و در عین حال از گوشت قربانی در آن استفاده‌شده‌و خرد کردن آن به‌شکل قیمه‌باعث می‌شود که‌همه‌مواد خورش به طور یکسان به‌عزاداران برسد.
چطور قیمه‌به‌غذای عزاداری تبدیل شد؟
 
برخی معتقدند که‌در زمان رضاخان و هنگامی که‌عزاداری به‌داخل خانه‌ها رفت و مراسم سوگواری در ملأ عام ممنوع شد، شکل پذیرایی هم تغییر کرد و زنان خانه‌با غذاهای خانگی به‌استقبال سوگواران رفتند. شیعیان هند و پاکستان که‌درصد کمی از جمعیت کشورشان را تشکیل می‌دهند هم در ایام محرم غذاهایی مثل نان، کباب و نوعی خوراک شبیه‌قیمه‌را در مراسم خود پخته‌و می‌خورند.
یکی از خوشمزه‌ترین غذاهایی که‌همه‌ما در طول زندگی خورده‌ایم و مزه‌آن زیر دندانمان مانده، قیمه‌نذری است. اینکه‌چرا قیمه‌نذری اینقدر خوشمزه‌است دلایل بسیاری دارد. در غذای نذری معمولا از بهترین مواد اولیه‌استفاده‌می‌شود، در مصرف زعفران امساک نمی شود، گوشت گوسفند تازه‌در خورش به‌کار می‌رود و از ادویه‌جات و عطردهنده‌هایی مانند هل ، دارچین و گلاب هم فراوان استفاده‌می‌شود.
 
علاوه‌بر این صرف غذای نذری پس از مراسم و در جمع عزاداران حال و هوای خودش را دارد که‌در به‌یادماندنی شدن غذا تاثیر عمده‌ای می‌گذارد.
 
مواد لازم برای 8 نفر:
  گوشت گوسفند:300 گرم، قیمه‌ای
  پیاز درشت:یک عدد، ساطوری
  لپه:2 پیمانه
  لیمو امانی درشت:2 عدد
  رب گوجه‌فرنگی:2 قاشق غذاخوری
  روغن مایع:به‌میزان لازم
  سیب زمینی متوسط:2 عدد، خلالی
  زردچوبه:یک قاشق چای خوری
  دارچین:یک قاشق چای خوری
  نمک  و فلفل قرمز:به‌میزان لازم
زعفران ساییده‌شده:یک قاشق چای خوری سرخالی
 
طرز تهیه:
 
1. شش قاشق غذاخوری روغن را در یک قابلمه‌روی شعله‌متوسط داغ کرده‌و پیاز را 6  دقیقه‌در آن تفت دهید تا طلایی شود. 
 
2.گوشت را اضافه‌کرده‌و 6 دقیقه‌دیگر تفت دهید تا رنگ بگیرد و آبش کشیده‌شود. پیاز را هم بزنید تا نسوزد، سپس زردچوبه‌را اضافه‌کرده‌و هم بزنید.
 
3. رب گوجه‌را اضافه‌کرده‌و آن را 2 دقیقه‌سرخ کنید. لیمو امانی و 3 پیمانه‌آب جوش را به‌خورش اضافه‌کرده‌و پس از به‌جوش آمدن با در بسته‌و شعله‌کم، 5/2 ساعت آن را بپزید.
 
4. لپه‌را پاک کرده‌و بشویید، سپس 15 دقیقه‌در آب بجوشانید.با این کار زرداب لپه خارج شده‌و باعث نفخ نمی شود. 
 
5.سیب زمینی را که‌در آب نگه‌داشته‌اید آبکش و خشک کنید. کمی نمک به‌آن پاشیده‌و در روغن سرخ کنید. سپس روغن آن را گرفته‌و کنار بگذارید.
 
6. پس از یک ساعت و نیم از پخت خورش، لپه‌را به‌آن اضافه‌کنید تا بپزد. اگر دوست ندارید لیمو امانی زیاد پخته‌شود، می‌توانید آن را الان به‌خورش اضافه‌کنید. به‌یاد داشته‌باشید لمیو امانی را باید با چنگال سوراخ کنید.
 
پس از زمان پخت خورش نمک و فلفل آن را اندازه‌کرده، زعفران را اضافه‌کنید و 15 دقیقه‌دیگر آن را بپزید. هنگامی که‌روغن روی خورش آمد و به‌غلظت رسید، غذا پخته‌است.دارچین را روی آن پاشیده‌و با چلو سرو کنید.
 
عدس پلو
عدس پلو
 
مقدار مواد لازم و دستور تهیه‌عدس پلویی که‌در ادامه‌آمده‌است، برای تعداد 200 نفر در نظر گرفته‌شده‌است.
مواد لازم:
•  برنج / 25 کیلو گرم
•  عدس / 15 کیلو گرم (حتما باید ایرانی باشه‌وگرنه‌زمان پخت و دم کردن، از هم باز میشه)
•  کشمش / 4 کیلو گرم
•  گوشت چرخ کرده‌/ 6 کیلو گرم
•  پیازسرخ شده‌آماده‌/ 1.5 کیلو گرم ( نمی دونم چند کیلو پیاز تازه‌بود. من پیاز رو آماده‌گرفتم ولی فروشنده‌گفت هر 5 کیلو پیاز 250 گرم پیاز سرخ شده‌میده‌)
•  روغن جامد / 5 کیلو گرم
•   زعفران آماده‌شده‌/ به‌مقدار لازم ( مقدار دقیقی ندارم و چشمی درست کردیم )
•  پودر زیره‌سیاه / مقداری
•  روغن حیوانی / مقداری ( در حد 1 تا 2 قاشق غذاخوری برای کل روغن مصرفی )
 
طرز تهیه:
 
1. از شب قبل برنج را خیس کنید. صبح  عدس ها را شسته‌و خیس کنید.
 
2. گوشت را به‌تنهایی تفت دهید تا آب گوشت جمع شود. همزمان پیاز نگینی خرد شده‌را تفت دهید تا کمی طلایی شود. وقتی هر دو آماده‌شدند، با هم مخلوط کنید و سپس نمک، فلفل سیاه، دارچین، رب گوجه‌فرنگی و روغن اضافه‌کنید. ( در این مرحله‌اگر نمیخواهید گوشت عدس پلویتان رنگ رب داشته‌باشد، به‌جای رب، زعفران دم کرده‌اضافه‌کنید، این روش را نیز میتوانید امتحان کنید )
 
3. بعد از 2 الی سه‌ساعت که‌عدس ها خیس خوردند، آب عدس را عوض کرده‌و روی حرارت قرار دهید تا بپزد، عدس پخته‌را کنار بگذارید.
 
4. از دو روش میتوان برای مخلوط کردن برنج و عدس استفاده‌کرد.
 وقتی برنج جوش آمد و نزدیک به‌آبکش کردن آن بود، عدس پخته‌را به‌برنج در حال جوش اضافه‌کنید تا با هم مخلوط شوند، برنج را آبکش کرده‌و داخل دیگ بریزید و با دمکنی روی حرارت قرار دهید تا خوب دم بکشد. 
 
5. کشمش را شسته‌روی یک پارچه‌تمیز پهن کنید تا خشک شود. سپس با روغن تفت دهید. ( اگر کشمش را قبل از خشک شدن آن و آبدار، روی حرارت بگذارید، خواه‌ناخواه‌کشمش داخل آب خود جوشیده‌و برای کسانی که‌معتقد هستند مشکل دار خواهد شد، پس فراموش نکنید که‌حتماً پهن کنید تا خشک شود و بعد فقط با روغن تفت دهید )
 
6. بعد از این که‌برنج دم کشید، درب دیگ را بردارید و پودر زیره‌را روی برنج بپاشید و چند دقیقه‌ای درب ظرف را بگذارید تا عطر زیره به‌تمام برنج برسد. روغن نباتی و روغن حیوانی را روی حرارت قرار دهید تا داغ شود ( حتماً توجه‌کنید تا روغن بوی سوختگی نگیرد، فقط گرم شود )
 
7. در آخرین مرحله‌این روغن را روی برنج آماده‌بریزید و برنج را زیر و رو کنید تا عطر خوبی بگیرد. مقداری از برنج را بردارید و زعفران را داخل آن ریخته‌و به‌آرامی طوری که‌برنج له‌نشود، زعفران را با برنج مخلوط کنید. اکنون میتوانید برنج را در ظرفها ریخته‌و روی آن گوشت، پیازداغ، کشمش سرخ شده‌بریزید.
 
شله‌زرد
شله‌زرد
 مواد لازم:( برای 5 کاسه‌کوچک )
 
•  برنج ایرانی / 1 پیمانه‌یا برنج نیم دانه‌/2 پیمانه
•  شکر / 1 پیمانه
•   نبات خرد شده‌ / 1 پیمانه
•   گلاب / 1 پیمانه
•   آب  / 7 پیمانه
•   زعفران پودر شده‌/ یک قاشق چایخوری
•   خلال بادام  /  50 گرم
•   خلال پسته و بادام  / برای تزئین
•   پودر دارچین  / برای تزئین
 
طرز تهیه:
 
1. برنج را از شب خوب شسته‌و با مقداری آب سرد خیس کنید.به‌اندازه‌7 برابر برنج ، آب داخل ظرف مناسب بریزید و روی حرارت زیاد قرار دهید تا بجوشد ، آب برنج را خالی کنید و برنج را داخل آب در حال جوش بریزید. منتظر شوید تا دوباره‌آب جوش آید و سپس حرارت زیر قابلمه‌را کم کنید و بگذارید برنج خوب مغز پخت شده‌و باز شود. ( حدود 2 ساعت کافیست ) . برنج در حال پختن را زیاد هم نزنید ، در حد یکی دو بار جابجا کردن برنج و مطمئن شدن از ته‌نگرفتن آن کافیست.
 
2.نبات و شکر را در ظرفی بریزید و کمی آب جوش روی آن بریزید و کنار بگذارید تا شکر و نبات داخل آب حل شود.سپس این محلول را صاف کنید تا ناخالصی شکر و نخ های نبات گرفته‌شود. محلول را به‌برنج پخته‌شده‌اضافه‌کنید و کمی هم بزنید تا برنج و محلول شکر به‌خوبی مخلوط شود. اگر احساس کردید شله‌زرد شما سفت است ، میتو انید به‌اندازه‌یک تا دو پیمانه‌آب جوش اضافه‌کنید تا غلظت دلخواه‌به‌دست آید. 
 
3. بعد از اینکه‌شله‌زرد کمی غلیظ شد ، زعفران ، گلاب و 50 گرم خلال بادام را به‌آن اضافه‌کنید و مرتب هم بزنید. بعد از ریختن شکر باید همزدن را به‌طور مرتب انجام دهید تا ته‌نگیرد.  بعد از هم زدن مداوم شله‌زرد ، درب ظرف را بگذارید و روی حرارت خیلی ملایم بگذارید 15 دقیقه‌حرارت ببیند.
 
4. وقتی شله‌زرد کاملا جا افتاد حرارت زیر ظرف را خاموش کنید و یک دم کنی روی آن بگذارید و به‌مدت 30 دقیقه‌در جایی گرم تر از دمای محیط ( به‌طور مثال فر خاموشی که‌از چند ساعت قبل با حرارت 150 درجه‌سانتیگراد گرم شده‌باشد ) قرار دهید تا دم بکشد  و بعد از این مدت شله‌زرد را در ظرف مناسب بریزید و با دارچین و خلال بادام و پسته‌روی آن را تزئین و سرو کنید. 
 
آش رشته
نذری محرم
 
آش رشته‌از معروف ترین آشهای ایرانی است. این آش را غالباً با کشک و گاهی با سرکه و حتی ترشی می‌خورند. بسته‌به‌عادت های خانوادگی از این غذا به‌عنوان پیش غذا یا غذای اصلی استفاده‌می‌شود.
 
مواد لازم برای 30 تا 40 نفر:
 
 
•   لوبیا قرمز :700 گرم
•   عدس :700 گرم
•   نخود :400 گرم
•   لوبیا چیتی :100 گرم
•   پیاز  :4 عدد بزرگ
•   سیر :5 عدد
•   سبزی آش :یک کیلو
•   کشک :350 گرم
•   زرد چوبه‌:3 قاشق مربا خوری
•   فلفل سیاه‌:یک ونیم قاشق مربا خوری سر صاف
•   زیره‌سیاه‌:یک قاشق مربا خوری سر صاف
•   چهارزیره:نصف قاشق مربا خوری
•   پودر لیمو ترش :دو قاشق غذا خوری سر صاف
•   نمک :به‌میزان لازم
•   روغن :به‌میزان لازم
•   نعنا :4 قاشق غذا خوری
•   رشته‌آش :1500 گرم
•   آرد :به‌میزان لازم
 
طرز تهیه‌:
 
1. از 24 ساعت قبل حبوبات را جداگانه‌در آب خیس کرده‌وسه‌چهار دفعه‌آب آنها را عوض می‌کنیم .تقریبا حداقل 7 یا 8 ساعت خیس کردن حبوبات کافیست .سپس لوبیا ونخود ولوبیا چیتی را  با هم می‌گذاریم بجوشد .آب جوشیده‌شده‌اول را دور میریزیم ودوباره‌می‌گذاریم با آب جدید بجوشد تا نفخی ایجاد نکند .تقریبا 3یا 4 ساعت زمان پخت آن طول می‌کشد. در مرحله‌آخر پخت وقتی لوبیا و نخود پخته‌شد عدس را به‌آن اضافه‌کرده‌ومی گذاریم بپزد . چون عدس زودتر پخته‌می‌شود .
 
2. در فاصله‌ای که‌حبوبات می‌پزد پیز ها را خلالی یا نگینی خرد کرده‌ودر روغن تفت می‌دهیم تا جایی که‌نسوزد وخوب تفت بخورد .سیر را نیز خرد کرده‌وجدا گانه‌تفت می‌دهیم. سپس پیاز وسیر را با هم مخلوط کرده‌وادویه‌جات را غیر از پودر لیمو ترش به‌آن اضافه‌کرده‌وتفت کوتاهی می‌دهیم .
 
3. نعنا را نیز با چند قاشق روغن تفت کوتاهی می‌دهیم .نعناخیلی زود می‌سوزد فقط همین که‌در روغن مخلوط شود کافیست.
 

 

بیشتر بخوانید

تکنیک های درست کردن مربای پوست پسته خوش طعم و بی نظیر

تکنیک های درست کردن مربای پوست پسته خوش طعم و بی نظیر

نکات تکمیلی بهترین روش پخت غذاهای نذری محرم

نکات تکمیلی بهترین روش پخت غذاهای نذری محرم

ساده ترین روش درست کردن “کالباس” در خانه

ساده ترین روش درست کردن “کالباس” در خانه

سری دوم بهترین روش پخت غذاهای نذری محرم

سری دوم بهترین روش پخت غذاهای نذری محرم

نحوه درست کردن چند شور و ترشی خوشمزه

نحوه درست کردن چند شور و ترشی خوشمزه

آموزش تهیه “شوید پلو با میگو” با روش ساده و عالی

آموزش تهیه “شوید پلو با میگو” با روش ساده و عالی

طرز تهیه یک “کوکوی مرغ و سبزیجات” فوق العاده خوشمزه

طرز تهیه یک “کوکوی مرغ و سبزیجات” فوق العاده خوشمزه

با این تکنیک ها باگت تخم مرغی را به راحتی درست کنید!

با این تکنیک ها باگت تخم مرغی را به راحتی درست کنید!

خوشمزه ترین طرز تهیه “رولت بادمجان” با مرغ با طعم فوق العاده

خوشمزه ترین طرز تهیه “رولت بادمجان” با مرغ با طعم فوق العاده

نحوه درست کردن سس آواکادو برای سالاد و چیپس

نحوه درست کردن سس آواکادو برای سالاد و چیپس
مشاهده

مطالب بیشتر در گوناگون

آموزش درست کردن “مربای گلابی” خاص و خوشمزه

آموزش درست کردن “مربای گلابی” خاص و خوشمزه

دستور تهیه “سس رژیمی فرانسوی” بدون روغن

دستور تهیه “سس رژیمی فرانسوی” بدون روغن

طرز تهیه “ترشی بادمجان” شکم پر فوق العاده خوش طعم و پرطرفدار

طرز تهیه “ترشی بادمجان” شکم پر فوق العاده خوش طعم و پرطرفدار

“لواشک کیوی” خوشمزه و خانگی همراه با دستور تهیه کامل

“لواشک کیوی” خوشمزه و خانگی همراه با دستور تهیه کامل

طعم فوق العاده خیارشور با این طرز تهیه بی نظیر

طعم فوق العاده خیارشور با این طرز تهیه بی نظیر

طرز تهیه “زولبیا و بامیه” درخانه با نکات و تصاویر

طرز تهیه “زولبیا و بامیه” درخانه با نکات و تصاویر

نحوه درست کردن ترشی رنگارنگ فلفل دلمه ای با طعم متفاوت

نحوه درست کردن ترشی رنگارنگ فلفل دلمه ای با طعم متفاوت

کامل ترین طرز تهیه ترشی نازخاتون شمالی با آبغوره

کامل ترین طرز تهیه ترشی نازخاتون شمالی با آبغوره

طرز تهیه ماست خانگی خوشمزه

طرز تهیه ماست خانگی خوشمزه

راز و رمز درست کردن یک “فسنجان” خوشرنگ و خوشمزه

راز و رمز درست کردن یک “فسنجان” خوشرنگ و خوشمزه

مطالب مرتبط

سری دوم بهترین روش پخت غذاهای نذری محرم

سری دوم بهترین روش پخت غذاهای نذری محرم

طرز تهیه لپه پلو با زیره کرمان

طرز تهیه لپه پلو با زیره کرمان

ترفندها و نکات مهم آشپزی در یک نگاه

ترفندها و نکات مهم آشپزی در یک نگاه

روغن سبوس برنج چه خاصیتی دارد که زنان باید حتما بدانند؟

روغن سبوس برنج چه خاصیتی دارد که زنان باید حتما بدانند؟

طرز تهیه “هویج پلو با دارچین”

طرز تهیه “هویج پلو با دارچین”

ترفندهایی برای تشخیص مواد غذایی اصلی از تقلبی

ترفندهایی برای تشخیص مواد غذایی اصلی از تقلبی

پخت “آش دوغ قزوین” را با بهترین روش یاد بگیرید

پخت “آش دوغ قزوین” را با بهترین روش یاد بگیرید

طرز تهیه کامل “رشته پلو” با نکات و ترفندهای خوب جا افتادن

طرز تهیه کامل “رشته پلو” با نکات و ترفندهای خوب جا افتادن

طرز تهیه “شوید پلو” با نکات تکمیلی و ترفند های خاص خوشمزه شدن

طرز تهیه “شوید پلو” با نکات تکمیلی و ترفند های خاص خوشمزه شدن

نکات کلیدی و طلایی در پخت برنج

نکات کلیدی و طلایی در پخت برنج

دستور تهیه “پرده پلو” به روش سنتی ترکیه ای

دستور تهیه “پرده پلو” به روش سنتی ترکیه ای

نحوه پخت و آماده سازی مواد “کشمش پلو”

نحوه پخت و آماده سازی مواد “کشمش پلو”

طرز تهیه “کبه عربی” برشته و پرطرفدار

طرز تهیه “کبه عربی” برشته و پرطرفدار

روش پخت کامل “استیک راتاتویی با برنج زعفرانی”

روش پخت کامل “استیک راتاتویی با برنج زعفرانی”

طرز تهیه “پلو اسفندی”

طرز تهیه “پلو اسفندی”

طرز تهیه و پخت “کته در پلوپز”

طرز تهیه و پخت “کته در پلوپز”

بهترین دستور پخت باقالی پلو با ماهیچه مجلسی ایرانی

بهترین دستور پخت باقالی پلو با ماهیچه مجلسی ایرانی

طرز پخت “مانی پلو” غذای خوش طعم دامغانی

طرز پخت “مانی پلو” غذای خوش طعم دامغانی

روش پخت “ساطری پلو”  از غذا های محلی خراسان

روش پخت “ساطری پلو” از غذا های محلی خراسان

دستور پخت “اروز تاپادو” اسپانیایی

دستور پخت “اروز تاپادو” اسپانیایی