بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
دمنوشی مخصوص برای درمان راحت عفونت معده
عفونت معده مشکلیست که خیلی از افراد به دلایل مختلفی به آن دچار هستند این بیماری را اگر با داروهای گیاهی و طبیعی درمان کنید دیگر دچار آسیبات داروهای شیمیایی نمی شوید.

درمان سنتی و غذاهای مناسب عفونت میکروبی معده‌

عفونت معده ؛ هلیکوباکتر پیلوری یا اچ پیلوری یک باکتری است که‌می‌تواند در معده‌شما زندگی کند و زمانی که‌وارد بدن می‌شود، می‌تواند باعث عفونتی شود که‌ممکن است منجر به‌مشکلات جدی مانند زخم شود. زمانی که‌با پیلوری سر و کار دارید ممکن است ترسناک باشد، اما لازم نیست نگران باشید. شما می‌توانید به‌طور طبیعی با استفاده‌از درمان های خانگی و یک رژیم غذایی سالم خود را درمان کنید با این حال، اگر علائم جدی دارید و یا عفونت تان پس از درمان های خانگی ادامه‌پیدا کرد به‌پزشک تان مراجعه‌کنید.

در مطلب علائم و درمان “هلیکوباکتر پیلوری معده” در بخش قبلی سلامت مجله اینترنتی فنجان توضیحات کاملی در مورد علل ، علائم ، روند و جزئیات این بیماری توضیح دادیم و برخی از درمان های خوراکی را نیز معرفی کردیم که‌در ادامه‌همان مطلب امروز قصد داریم سری به‌داروخانه‌طب سنتی زده‌و درمان های گیاهی عفونت معده‌را بگوییم. 

درمان های طبیعی و گیاهی برای خلاص شدن از عفونت معده 

1. پروبیوتیک ها:

مصرف روزانه‌مکمل های پروبیوتیک به‌همراه‌داروهای تجویزی می‌تواند مفید باشد و همچنین می‌توانید منابع طبیعی پروبیوتیک ها را مثل ماست یا کفیر بخورید وفقط این ها را بعد از مشورت با پزشکتان مصرف کنید و در صورت موافقت و تجویز این کار را روزانه‌انجام دهید. 

2. چای سبز:

شما می‌توانید روزانه‌دو بار چای سبز بنوشید.مشخص شده‌است که‌برخی از ترکیبات چای سبز اثر ضد باکتری بر روی نژادهای پیلوری نشان داده‌اند، در نتیجه‌مصرف منظم چای سبز می‌تواند در پیش گیری و نیز درمان عفونت های میکروبی معده‌کمک کند.

دمنوش گیاهی

3. عسل:

روزانه‌یک تا دو قاشق چای خوری عسل را به‌چای یا آب میوه‌خود اضافه‌کنید و همچنین می‌توانید عسل را مستقیماً مصرف کنید و این کار را روزانه‌1 تا 2 بار انجام دهید. 

خواص ضدمیکروبی عسل می‌تواند برای درمان عفونت میکروبی معده‌مورد استفاده‌قرار گیرد و همچنین زمان ریکاوری را کاهش دهد. 

4. روغن زیتون:

شما می‌توانید هر روز این کار را 1 - 2 بار انجام دهید. پلی فنول های موجود در روغن زیتون فعالیت هایی را نشان می‌دهند که‌می‌توانند به‌رهایی از نژادهای مقاوم در برابر آنتی بیوتیک کمک کنند. 

5. آلوئه‌ورا:

یک برگ آلوئه‌ورا بخورید و ژل آن را با استفاده‌از یک قاشق بیرون بیاورید و ژل را با یک فنجان آب ترکیب کنید، شما هم چنین می‌توانید هر گونه‌آب میوه‌و یا عسل را به‌مخلوط اضافه‌کنید و این آب آلوئه‌ورا را هر روز یا یک روز در میان برای چند هفته‌بنوشید.

ژل آلوئه‌ورا اثرات ضد میکروبی بر عفونت میکروبی معده‌را نشان می‌دهد و همچنین ممکن است به‌خوبی به‌عنوان درمان کمکی در ترکیب با دیگر آنتی بیوتیک ها عمل کند. 

6. ریشه‌شیرین بیان:

یک تا دو قاشق چای خوری ریشه‌گیاه‌شیرین بیان را به‌یک فنجان آب اضافه‌کنید و آن را در یک قابلمه‌بریزید و بجوشانید و سپس صافش کنید و بگذارید خنک شود و بعد آن را بنوشید و برای داشتن بهترین نتیجه‌1 - 2 بار در روز آن را مصرف کنید .

شیرین بیان دارای اثر ضد عفونی است که‌می‌توانند به‌درمان و جلوگیری از عفونت کمک کنند. 

7. سیاه‌دانه:

شما می‌توانید هر روز این مخلوط را یک بار مصرف کنید تا علائم شما را بهبود دهد. یک مخلوط از سیاه‌دانه‌و عسل که‌خاصیت ضد عفونی و ضد سوء هاضمه دارند، می‌توانند به‌ریشه‌کنی عفونت میکروبی معده‌کمک کنند.

خواص سیاه‌دانه

8. زردچوبه:

هر روز و برای حداقل یک هفته‌روزی یک مرتبه‌داخل غذا یا به‌صورت دستورات چای و شیر زردچوبه‌مصرف کنید.

جز اصلی زرد چوبه، کورکومین است و کورکومین دارای خاصیت ضد عفونی و تقویت کننده‌سیستم ایمنی بدن است که‌ممکن است در درمان عفونت میکروبی معده‌کمک کند. 

9. زنجبیل:

به‌اندازه‌3 سانت از زنجبیل خرد شده‌را به‌یک فنجان آب اضافه‌کنید و آن را به‌مدت 5 دقیقه‌بجوشانید و بعد صافش کنید و اجازه‌دهید تا مدتی بماند و خنک شود و سپس مخلوط را بنوشید و شما همچنین می‌توانید زنجبیل را به‌غذا های مورد علاقه‌خود اضافه‌کرده‌و یا مستقیماً آن را بجوید، این مخلوط را 1 - 2 بار در روز مصرف کنید.

زنجبیل حاوی ترکیبات فنولی به‌نام جینجرلوس است که‌اثری ضد عفونی دارد و مصرف روزانه‌آن ممکن است به‌مهار رشد عفونت میکروبی معده‌کمک کند. به‌ویژه‌نژاد Cag A + B. 

10. شیر:

لاکتوفرین که‌در شیر انسان و گاو یافت می‌شود، فعالیت بازدارنده‌ای در برابر عفونت میکروبی معده‌نشان داده‌است. یک مطالعه‌از ترکیبی از آنتی بیوتیک ها و لاکتوفرین از شیر گاو استفاده‌کرد که‌منجر به‌ریشه‌کنی 100% پیلوری در 150 نفر شد.

همچنین، یک ترکیب به‌نام ملانویدین برای مهار رشد باکتری عفونت میکروبی معده‌نیز موجود است. ملانویدین ترکیبی است که‌با یک واکنش شیمیایی بین لاکتوز شکر و یک پروتیین به‌نام کازئین در شیر و محصولات لبنی ایجاد می‌شود. 

11. روغن علف لیمو:

2 - 3 قطره‌روغن علف لیمو و یک قاشق سوپ خوری روغن نارگیل را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را به‌شکم خود بمالید و اجازه‌دهید 20 تا 30 دقیقه‌بماند و سپس با آب بشویید، شما همچنین می‌توانید یک قطره‌روغن علف لیمو را با یک دیفیوزر که‌پر از آب است ، استنشاق کنید.

هر روز این کار را 1 - 2 بار انجام دهید. 

12. اسید های چرب اشباع نشده‌امگا 3:

اسیدهای چرب امگا 3 و اسید های چرب اشباع نشده‌امگا 3 به‌عنوان درمان درمان عفونت میکروبی معده‌مشخص شده‌اند.

یکی از انواع اسیدهای چرب امگا 3 بنام دوکوساهکسینوئیک اسید (DHA) مورد توجه‌ویژه‌ای در تحقیقات این بیماری قرار گرفته‌است و مطالعه‌اخیر نشان داد که‌دوزهای بالاتر DHA، موجب کاهش بیشتر باکتری عفونت میکروبی معده‌در غذاهای آزمایشگاه‌شده‌است.

امگا 3

13. آویشن:

آویشن فقط یک چاشنی خوش مزه‌برای شام شما نیست، بلکه‌یکی از قوی ترین آنتی باکتری های طبیعی نیز هست و مطالعه‌ای نشان داد که‌عصاره‌آویشن یک اثر مهاری قوی بر عفونت میکروبی معده‌دارد و همچنین رشد و فعالیتش را کاهش می‌دهد. 

14. روغن نارگیل:

روغن نارگیل خالص را به‌مدت 10 تا 15 دقیقه‌در دهان خود نگه‌دارید و سپس به‌بیرون تف کنید و بعد مانند همیشه‌مسواک و نخ دندان بزنید.

هر روز این کار را انجام دهید، ترجیحاً هر روز صبح.

روغن نارگیل می‌تواند به‌دلیل اثرات ضد میکروبی اش، برای خلاص شدن از شر میکروب های خوراکی مفید باشد. 

15. آب کرنبری بنوشید: 

اب کرنبری به‌نظر می‌رسد که‌از اتصال باکتری ها به‌معده‌جلوگیری یا آن ها را مهار می‌کند؛ یک مطالعه‌250 میلی لیتر آب کرنبری را هر روز توصیه‌می‌کند و این مطالعه‌فقط 14 % موفقیت بعد از 90 روز را داشت، بنابراین احتمالاً بهتر است سایر رویکردها را نیز در بر داشته‌باشیم.

16. مکمل های غذایی کره‌ای را در نظر بگیرید:

جینسینگ قرمز کره‌ای اثرات ضد عفونی میکروبی معده‌را در حیوانات آزمایشگاهی نشان داده‌است. جینسینگ قرمز متفاوت از جینسینگ آمریکایی است و کاربردهای متنوعی دارد.

بسیاری، از جینسینگ به‌عنوان جزئی موثر استفاده‌می‌کنند که‌د عملکرد ذهنی و جنسی را افزایش ، قند خون را کاهش و ضربان قلب را افزایش می‌دهند و یا فشار خون را بالا یا پایین می‌آورد.

اگر به‌امتحان جینسینگ قرمز علاقه‌مند هستید ابتدا با یک متخصص بهداشت و درمان آگاه‌صحبت کنید. 

چند توصیه‌ساده‌ولی مهم برای تسریع درمان عفونت معده

نوشیدنی های الکلی مثل همیشه‌جز اثرات بد هیچ تاثیری در بدن ندارند در این مورد هم باید بگوییم موجب وخیم تر شدن عفونت و وضعیت معده‌می‌شوند.

نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه می‌توانند باعث تشدید درد معده میشوند .

مصرف به‌اندازه‌ی میوه‌و سبزی تازه‌به‌ویزه‌آنهایی که‌سرشار از ویتامین C، ویتامینE (انواع مغزها و دانه‌های روغنی)، لیکوپن (سبزیجات و میوهایی که‌رنگ قرمز دارند) هستند البته‌تحت نظر و کنترل پزشک می‌تواند مفید باشد .

برخی از مواد غذایی به‌مقاوم شدن دیواره‌های معده‌و از بین بردن میکروب معده‌میشوند که‌از آنها می‌توان به‌زرد چوبه، عصاره‌زنجفیل و همچنین قره‌قاط اشاره‌کرد.

مواد غذایی دارای سولفورفان مثل انواع کلم باکتری کش قوی هستند که‌می‌توانند بر ریشه‌کنی هلیکوباکترپیلوری تاثیر مثبت داشته‌باشند.

پونه‌به‌دلیل خاصیت آنتی اکسید انی می‌تواند بر تخریب هلیکوباکترپیلوری تاثیر مثبت داشته‌باشد.

عفونت معده

سایر نکات درمان عفونت معده

انتظار نداشته‌باشید آب این مشکل را درمان کند:

اگر چه‌هیدراته‌ماندن برای سلامتی شما مهم است، اما مصرف آب پیلوری و زخم های مربوط به‌آن را درمان نمی کند چرا که‌زخم ها ناشی از کمبود آب بدن نیستند.

شما هنوز هم باید حداقل 8 لیوان (1.9 لیتر) آب بنوشید تا خود را مرطوب نگه‌دارید. 

ایمان به‌تاثیر سیر برای این مشکل نداشته‌باشید:

در حالی که‌سیر به‌خاطر فواید غذایی اش مشهور است، اما تاثیری بر عفونت میکروبی معده‌ندارد. خوردن سیر برای حمایت از سلامتی شما ضرری ندارد اما این وضعیت را درمان نمی کند. 

اگر به‌آنتی بیوتیک نیاز دارید از پزشک خود درخواست کنید.

به‌احتمال زیاد پزشک تان آنتی بیوتیک تجویز می‌کند تا عفونت معده‌را درمان کند، چرا که‌این توسط باکتری ایجاد می‌شود و معمولاً همان زمان با 2 آنتی بیوتیک درمان می‌شود که‌در برابر این عفونت ویژه‌موثرتر می‌شود.

آنتی بیوتیک را دقیقاً همان طور که‌تجویز شده‌مصرف کنید که‌اغلب به‌مدت 2 تا 3 هفته‌است.

آنتی بیوتیک ها را زود قطع نکنید، حتی اگر احساس بهتری داشتید که‌در غیر این صورت عفونت شما ممکن است به‌حالت اول برگردد.

بعضی از آنتی بیوتیک های رایج مورد استفاده‌آموکسی سیلین، کلاریترومایسین، مترونیدازول و تترا سایکلین هستند. 

داروهای کاهنده‌اسید به‌درمان معده‌کمک می‌کند تا التیام پیدا کند.

پزشک شما احتمالاً داروهایی تجویز می‌کند که‌تولید اسید یا اثرات آن را کاهش دهد که‌این ها شامل مهارکننده‌های پمپ پروتون (ppis) و مسدود کننده‌H2 هستند که‌هر دو میزان اسیدی شدن بدن شما را کاهش می‌دهند.

داروهایی که‌در ادامه‌آورده‌شده‌اند می‌توانند به‌التیام بدن شما کمک کنند.

برای مثال، ppis (Prilosec)، امپرازول (Prilosec)، اسومپرازول (Nexium)، و لانسوپرازول (Prevacid).

مسدود کننده‌های عمومی H2 شامل سیمتیدین (Tagamet) و راینتادین (Zantac) هستند. 

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

نسخه گیاهی بوعلی سینا برای درمان عفونت گوش

نسخه گیاهی بوعلی سینا برای درمان عفونت گوش

علائم اصلی عفونت ریه و سینه پهلو + درمان گیاهی

علائم اصلی عفونت ریه و سینه پهلو + درمان گیاهی

بیماری و عفونت هایی که از باشگاه میگیرید !

بیماری و عفونت هایی که از باشگاه میگیرید !

آبسه مقعدی از علائم تا درمان با جراحی و طب سنتی

آبسه مقعدی از علائم تا درمان با جراحی و طب سنتی

هر آنچه که باید از داروی “آزیترومایسین” بدانید

هر آنچه که باید از داروی “آزیترومایسین” بدانید

عفونت ادراری مکرردرزنان ، علل و درمان

عفونت ادراری مکرردرزنان ، علل و درمان

درمان خانگی عفونت گوش مخصوص زنان باردار

درمان خانگی عفونت گوش مخصوص زنان باردار

قارچ و کرم حلقوی پوست از علت تا درمان خانگی

قارچ و کرم حلقوی پوست از علت تا درمان خانگی

علائم قارچ پوستی و بهترین درمان خانگی آن

علائم قارچ پوستی و بهترین درمان خانگی آن

تخلیه “سینوزیت” در خانه با چند مرحله ساده اما مفید

تخلیه “سینوزیت” در خانه با چند مرحله ساده اما مفید

قوی ترین درمان خانگی عفونت واژن و واژینوز باکتریال

قوی ترین درمان خانگی عفونت واژن و واژینوز باکتریال

علت و درمان عفونت زنان

علت و درمان عفونت زنان

درمان کامل عفونت چشم با روشی طبیعی

درمان کامل عفونت چشم با روشی طبیعی

عفونت قارچی واژن از پیشگیری تا درمان

عفونت قارچی واژن از پیشگیری تا درمان

عفونت ادراری در دوران بارداری و تمام خطرات آن

عفونت ادراری در دوران بارداری و تمام خطرات آن

علائم و نسخه های گیاهی درمان عفونت کلیه

علائم و نسخه های گیاهی درمان عفونت کلیه

علائم عفونت ادراری در کودکان + 10 درمان خانگی

علائم عفونت ادراری در کودکان + 10 درمان خانگی

عفونت های قارچی واژن مقاوم (علائم و درمان خانگی)

عفونت های قارچی واژن مقاوم (علائم و درمان خانگی)

چه کسانی “عفونت خون” میگیرند؟ + علائم و درمان

چه کسانی “عفونت خون” میگیرند؟ + علائم و درمان

این اوضاع شما یعنی عفونت مجاری ادراری + درمان خانگی

این اوضاع شما یعنی عفونت مجاری ادراری + درمان خانگی