بیشتر بخوانید

نحوه رفتار صحیح با دخترانی که باظاهرشان کنار نمی آیند

نحوه رفتار صحیح با دخترانی که باظاهرشان کنار نمی آیند

کلاسی که کودک شما برای شاد بودن در بزرگسالی باید برود

کلاسی که کودک شما برای شاد بودن در بزرگسالی باید برود

رفتارهای غلط و مخرب والدین با کودکان

رفتارهای غلط و مخرب والدین با کودکان

قانون و مقررات تربیت کودک حساس

قانون و مقررات تربیت کودک حساس

چگونه ترس کودکان را کاهش دهیم؟

چگونه ترس کودکان را کاهش دهیم؟

با گیرکردن اجسام در گلو ی کودکان چه کنیم؟

با گیرکردن اجسام در گلو ی کودکان چه کنیم؟

نکاتی برای تغذیه سالم کودکتان

نکاتی برای تغذیه سالم کودکتان

بهانه گیری کودکتان دلیلی دارد و راه حلی

بهانه گیری کودکتان دلیلی دارد و راه حلی

طرز تهیه پنکیک کودک

طرز تهیه پنکیک کودک

کنترل و رفتار با کودکی که در مهمانی بی ادبی می کند

کنترل و رفتار با کودکی که در مهمانی بی ادبی می کند
راهکارهایی برای تربیت کودکان منطقی
اگر شما نیز علاقه دارید کودکان منطقی تربیت کنید باید بدانید بازی با کودک مهم ترین راه یادگیری و توسعه منطق در او است.

رمز موفقیت والدین در تربیت کودکان منطقی

آیا با شیوه‌های تربیت کودک آشنایی دارید؟ آیا شما نیز می‌خواهید کودک منطقی تربیت کنید؟ آیا با شیوه‌های تربیت کودکان منطقی آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید والدین چه‌نقشی در تربیت کودکان منطقی دارند؟ جواب تمامی سوالات خود را در این بخش از مجله اینترنتی فنجان بیابید.

چگونگی تربیت کودکان منطقی

بدون شک می‌دانید کودکتان بعد از دوران نوزادی خیلی زود نسبت به‌دنیای اطرافش کنجکاو می‌شود. او ابتدا حواسش را آزمایش می‌کند و تجربه‌های جدیدی را با حواسش کسب می‌کند. خوشبختانه‌مغز کوچکش نسبت به‌هر چیزی در محیط زندگیش کنجکاو است و خیلی زود محیط اطرافش، آدم ها و اشیا را درک می‌کند.
یکی از اولین چیزهایی که‌کودک می‌آموزد رابطه‌علت و معلول است. او می‌فهمد که‌هر عملی، واکنشی منطقی دارد. یکی از مهمترین نکته‌هایی که‌در اینباره‌می‌فهمد این است که‌هر چیزی به‌طور طبیعی به‌چیز دیگری مربوط است.

شما می‌توانید کودک را از همین دوران برای پرورش تفکر منطقی آماده‌کنید. از هر زمان که‌شروع کنید می‌توانید یک کودک منطقی پرورش بدهید. بازی با کودک مهم ترین راه‌یادگیری و توسعه‌منطق در او است.

یک کلاس منطق برای کودک پر است از اسباب بازی ها، عروسک ها و اشیای سرگرم کننده‌و پدرومادری با انگیزه‌برای آموزش و بازی با کودک! هربازی می‌تواند فرصتی برای آموزش تفکر منطقی در کودک باشد. این شما هستید که‌باید بازی مناسب برای کودک خودتان را پیدا کنید.

یادتان باشد کودک خودش باید رابطه‌های منطقی را یاد بگیرد. نباید چیزی را به‌زور یاد او بدهید. به‌کودک نگویید بازی ها چه‌نکته‌ای را به‌او می‌آموزند اما آنها باید در سطحی باشند که‌کودک را به‌فکر یافتن دلایل بیندازند.

کودکان منطقی

 بازی مکعب سازی یکی از راهکارهای تربیت کودکان منطقی

بازی «تو چی نیستی؟»
از کودک بپرسید او شبیه‌چه‌چیزی نیست. این بازی برای کودکان پیش دبستانی و دبستانی اصلا جالب نیست اما برای یک کودکان 2-4 سال بسیار جالب است. مثال ها را از خوتان شروع کنید«من اسب نیستم؟ تو پاک کنی؟».

درشکل گیری منطق «چه‌چیزی بودن» و «چه‌چیزی نبودن» بسیار مهم است. در این بازی او یاد می‌گیرد چیزها را دسته‌بندی کند. . به‌کودک درباره‌تفاوت های ساده‌میان حیوانات، انسان و اشیا توضیح های ساده‌بدهید. مثلا بگویید «اسب روی چهار پا راه‌می‌ره‌اما من روی دو پا راه‌می‌رم. پاک کن حرف نمی زنه‌و تکون نمی خوره‌اما من می‌تونم حرف بزنم و حرکت کنم».
بازی « به‌من بگو این چی نیست؟»
یک اسباب بازی مثل خرس یا ماشین کامیون را بلند کنید و بپرسید« این چی نیست؟ » کودکتان باید یاد بگیرد در پاسخ به‌شما به‌چیز دیگری فکر کند. چیزی که‌حتی ممکن است در جلوی چشمش نباشد. نوبتی با کودک بازی کنید. یک بار در بین بازی وقتی خرسی را به‌شما نشان می‌دهد بگویید «این یه‌خرسه» اگر کودک اشتباه‌شما را درست کرد به‌این معنی است که‌شما به‌هدفتان رسیده‌اید و البته‌کودک بسیار باهوشی دارید.
بازی «بیا اسباب بازی ها رو برداریم»
این بازی هم شیوه‌تفکر منطقی را به‌کودک یادمی دهد و هم به‌او می‌فهماند بعد از بازی باید اسباب بازی هایش را جمع کند. برای این بازی به‌چند جعبه‌و سبد برای دسته‌بندی اسباب بازی ها نیاز دارید. از کودک بخواهید اسباب بازی های نرم را در یک جعبه‌بریزد. ماشین ها را جدا کند یا آنها را به‌ترتیب رنگ، اندازه‌ونرمی یا سفتی دسته‌بندی کند. بعد از مدتی او این بازی را به‌شکل های مختلف وبا ایده‌های دیگری دیگری انجام می‌دهد.
بازی «مکعب سازی»
بازی با مکعب ها برای کودک جذاب است، او از ساختن هر چیز ساده‌ای با مکعب خوشحال می‌شود. حتی در سنین نوزادی لمس مکعب ها برای شناخت حواس، علت و معلول، تفکر فضایی، تفکر روشمند، الگوسازی و خلاقیت مفید هستند. مکعب ها نه‌تنها برای مهارت های فیزیکی مفید هستند بلکه‌برای حل مسایل ریاضی پایه‌و هندسه‌نیز مناسب اند.
استفاده‌از مکعب های چوبی گام بعدی در آموزش هستند. توانایی ساخت اشیا و روی هم قرار دادن مکعب ها سن خاصی ندارد. هر کودکی ممکن است در سن خاصی این توانایی را به‌دست بیاورد. با توجه‌به‌خطرات احتمالی مکعب ها برای کودکان زیر سن سه‌سال، مکعب های چوبی گزینه‌های مناسبی هستند. همیشه‌برای انتخاب اسباب بازی مناسب و بی خطر برای کودکتان دقت کنید. به‌اندازه‌مکعب ها دقت کنید، آنها نباید آنقدر کوچک باشند که‌کودک آنها را در دهانش بگذارد. اندازه‌مناسب مکعب ها برای کودک باید حداقل 4 سانتیمتر باشد. رنگ استفاده‌شده‌در مکعب ها نیز مهم هستند، آنها باید رنگ ثابت داشته‌باشند. اگر پدر یا مادر خلاقی باشید می‌توانید خودتان مکعب های دست ساز درست کنید. آنها حتما خلاقانه‌تر و ارزان تر هستند و اگر کودکتان بزرگ باشد خودش هم می‌تواند در ساخت آنها به‌شما کمک کند. مکعب های رنگی و یا دارای حروف یا اعداد بر روی آنها می‌تواند در آموزش مهارت ها و آموزش های دیگر نیز به‌شما کمک کند. هر چه‌کودک شما بزرگتر شود این مکعب ها می‌تواند کاربردهای بیشتری داشته‌باشد. مکعب ها نسبت به‌دیگر اسباب بازی ها مدت زمان استفاده‌بیشتری برای کودکتان دارد. علاوه‌بر مکعب ها، لگو ها، پازل ها و ابزارهای خانه‌سازی دیگر، همین کارکرد را دارند. تنها مشکل این اسباب بازی ها پیچیدگی و سختی کار با آنها برای کودکان زیر سه‌سال است. اگر کودکتان با بازی با لگو راحت نیست، از همان مکعب های چوبی استفاده‌کنید و برایش خانه‌های بلند و شهر بسازید.
در بازی با مکعب ها اسباب بازی های دیگر را نیز استفاده‌کنید. مثلا از ماشین یا عروسک های انگشتی برای جذابیت بیشتر استفاده‌کنید. وقتی کودک کمی بزرگ شد و مهارتهایش توسعه‌یافت، مکعب سازی می‌تواند پیچیده‌تر و با مهارت بیشتری اجرا شود. با کودکتان بازی کنید. کودک مهارت های بسیاری را از تماشای کارهای شما به‌دست می‌آورد. برایش خانه‌بسازید، آنها خراب کنید و از نو چیزهای تازه‌بسازید. بازی با کودک هم آموزش است هم تفریح. وقتی بازی تمام شد، فرصت مناسبی برای آموزش مهارت ها و عادت های تازه‌فراهم می‌شود. مکعب ها را با کودک جمع کنید و آنها را داخل یک سبد یا جعبه‌بریزید. او از شما یاد می‌گیرد مرتب باشد. حتی روش جمع کردن و چیدن مکعب ها را به‌کودک بیاموزید. مرتب کردن و نظم بخشیدن تنها یک عادت رفتاری نیست. کودک از این طریق نیز مهارت هایش را تقویت می‌کند. سختی کار جمع کردن اسباب بازی های کودک نیز برای شما کم می‌شود. کودک باید یاد بگیرد مکعب ها را پرتاب نکند و روی آنها راه‌نرود. این آموزش فقط برای امنیت و پرهیز از خطرات احتمالی این رفتار است. نکته‌دیگر این است که‌او حق ندارد سازه‌های دیگران را خراب کند. خراب کردن آنها خطری برای کودک ندارد اما او باید یاد بگیرد به‌دیگران و تلاش هایشان احترام بگذارد.
بازی قلقک و نوازش
یکی از راه‌های تقویت تفکر منطقی همین نوع بازی های ساده‌است. شایدتا کنون اصلا به‌این فکر نکرده‌باشید چه‌تجربه‌ای پشت این بازی هاست. اما این بازی ها برای خنداندن و سرگرمی نیستند.

وقتی کودکتان کاری را خوب انجام می‌دهد یا کار مورد علاقه‌شما را انجام می‌دهد دست ها و انگشت هایتان را برایش تکان دهید. وقتی کودک می‌خندد قلقکش بدهید و یا وقتی پاهایش را می‌گیرد شکمش را نوازش کنید.

اکنون شما بازی خودتان را برای فهماندن معنای علت و معلول به‌کودک ساخته‌اید. این بازی ها به‌کودک منطق را می‌آموزد. وقتی او کاری انجام می‌دهد شما واکنشی نشان می‌دهید. فهم معنای علت و معلول مهمترین گام در رشد ذهنی کودک است. شاید خودتان هم نمی دانستید در واکنش های رفتاریتان چه‌معنایی نهفته‌است.

کودکان منطقی

بازی قلقلک ونوازش یکی از راهکارهای تربیت کودکان منطقی

بازی پرتاب و هدف
این بازی ممکن است برای شما وکودکتان جدید باشد. یک صفحه‌روی زمین بگذارید و یک کیسه‌لوبیا آماده‌کنید. صفحه‌را مانند صفحه‌دارت یا هر چیز مشابه‌دیگری امتیاز بندی کنید. از کودک بخواهید کیسه‌را روی صفحه‌پرت کند و با او در این بازی مسابقه‌بدهید.

شاید فکر کنید این بازی هیچ ارتباطی به‌آموزش تفکر منطقی ندارد. اما این بازی بسایر هوشمندانه‌است. تلاش کودک برای گرفتن بیشترین امتیاز، دقت عمل در پرتاب کیسه‌و هماهنگی بین دست و چشم و رشد تفکر فضایی و یافتن روش های منطقی هدف اصلی این نوع بازی ها است. جذابیت بازی برای کودک به‌اندازه‌آموزش مهارت ها در این بازی اهمیت دارند.
بازی دیگری که‌با کیسه‌لوبیا می‌توانید خلق کنید. نگه‌داشتن کیسه‌روی سر و راه‌رفتن روی یک خط مشخص است. می‌توانید بازی را کمی سخت تر کنید مثلا از او بخواهید در این حالت چیزی را از روی زمین بر دارد، با چشم های بسته‌راه‌برود و یا برعکس و به‌سمت عقب برود.
متناسب با سن کودک می‌توانید باز هم بازی را سخت تر کنید. مثلا به‌او بگویید کیسه‌را به‌هوا بیندازد، سه‌بار دست بزند و کیسه‌را بگیرد و با حرکت ها موزون کیسه‌را در هوا بگیرد. این مثال ها به‌شما کمک می‌کند تا ایده‌های جدید دیگری پیدا کنید. از خود کودک کمک بگیرید تا بازی را خلاقانه‌تر پیش ببرید. ممکن است کودکتان بعد از مدتی تردستی نیز یاد بگیرد.
رشد تفکر منطقی در کودک را جدی بگیرید. مهم نیست کودکتان چه‌بهره‌هوشی خاصی دارد، کی راه‌می‌رود، کی حرف می‌زند و چه‌استعداد متفاوتی نسبت به‌کودکان دیگر دارد اما یادگرفتن تفکر منطقی و انتقادی برای کودک بسیار مهم است. هرچقدر او مسائل اطرافش را منطقی تر بررسی کند در آینده‌در یادگیری درس ها، حل مشکلات، کنترل احساسات و تصمیم گیری ها موفق تر است.

در مورد موفقیتها و شکستهای کودکان منطقی عمل کنید

برخورد منطقی با شکستها و موفقیتها باعث می‌شود انگیزه‌برای کارهای بعدی در کودک از بین نرود. بزرگ کردن موفقیت و زیاد منفی جلوه‌دادن شکست هیچ کدام صحیح نیست. اگر فرزندتان در یک مسابقه‌ورزشی مدال می‌آورد، آن را زیاده‌از حد بزرگ و با اهمیت جلوه‌ندهید، زیرا اگر دوباره‌نتوانست مدال بیاورد شدیدا احساس بی ارزشی می‌کند و اگر هم شکست خورد آن را زیاد مهم تلقی نکنید تا بتواند باز تلاش خود را از سر گیرد. در این مورد، شکست و موفقیت در تحصیل حائز اهمیت ویژه‌ای است.

بیشتر بخوانید

وقتی خود والدین باعث حسادت بین فرزندانشان می شوند!

وقتی خود والدین باعث حسادت بین فرزندانشان می شوند!

گرده افشانی گیاهان و بروز آسم در کودک

گرده افشانی گیاهان و بروز آسم در کودک

تب کودک و کنترل آن

تب کودک و کنترل آن

بهترین مایعات برای کودکی که سرماخورده است

بهترین مایعات برای کودکی که سرماخورده است

دود سیگار و سینوزیت در کودکان

دود سیگار و سینوزیت در کودکان

راه اول و آخر والدین برای حل مشکل لجبازی کودکان

راه اول و آخر والدین برای حل مشکل لجبازی کودکان

آموزش حرف زدن به کودک از تولد تا 3 سالگی

آموزش حرف زدن به کودک از تولد تا 3 سالگی

کاهش درد “دندان درآوردن کودک” و غذای مخصوص دندان + علائم

کاهش درد “دندان درآوردن کودک” و غذای مخصوص دندان + علائم

از کجا بدونیم کودک به چی آلرژی داره ؟

از کجا بدونیم کودک به چی آلرژی داره ؟

برای کودک تان کتاب بخوانید

برای کودک تان کتاب بخوانید
مشاهده

مطالب بیشتر در کودک

چگونگی محافظت از دندانهای کودکان

چگونگی محافظت از دندانهای کودکان

بررسی استرس در کودکان

بررسی استرس در کودکان

جدی و مهم در مورد دندان شیری کودکتان

جدی و مهم در مورد دندان شیری کودکتان

والدین زیرک با بچه های بد غذا چه می کنند؟

والدین زیرک با بچه های بد غذا چه می کنند؟

تغذیه کودک با شیر مادر

تغذیه کودک با شیر مادر

برنامه کامل مراقبت از پوست نوزاد در زمستان

برنامه کامل مراقبت از پوست نوزاد در زمستان

کودکتان حتما یک بیش فعال است اگر ...

کودکتان حتما یک بیش فعال است اگر ...

روش مواجهه با مکیدن انگشت در کودک

روش مواجهه با مکیدن انگشت در کودک

نکاتی برای سلامت پای کودک دلبندتان

نکاتی برای سلامت پای کودک دلبندتان

نشانه ای که می گوید کودک شما یک نابغه است

نشانه ای که می گوید کودک شما یک نابغه است

مطالب مرتبط

روش های تربیت کودکان باهوش

روش های تربیت کودکان باهوش

چگونه تماشای تلویزیون را برای کودکان کم کنیم؟

چگونه تماشای تلویزیون را برای کودکان کم کنیم؟

تنها بازی کردن کودکان چه فوایدی دارد؟

تنها بازی کردن کودکان چه فوایدی دارد؟

اهمیت بازی در فضای باز بر روی کودکان

اهمیت بازی در فضای باز بر روی کودکان

فصل تابستان آب بازی با کودکان را فراموش نکنید

فصل تابستان آب بازی با کودکان را فراموش نکنید

راه حلی برای مشکلات رفتاری کودکان

راه حلی برای مشکلات رفتاری کودکان

روشهای موثر برای تنبیه نکردن کودکان

روشهای موثر برای تنبیه نکردن کودکان

رفتاری در والدین که کودک مقاوم تربیت می کند

رفتاری در والدین که کودک مقاوم تربیت می کند

حداقل زمان بازی کودک برای تکامل و رشد بهتر

حداقل زمان بازی کودک برای تکامل و رشد بهتر

چگونه اتاق نوزاد را به اتاق کودک تبدیل کنیم؟

چگونه اتاق نوزاد را به اتاق کودک تبدیل کنیم؟

روش مشتاق کردن کودکان به همکاری در خانه تکانی

روش مشتاق کردن کودکان به همکاری در خانه تکانی

10 دلیل رفتار نامناسب کودکان و راه برخورد با آن

10 دلیل رفتار نامناسب کودکان و راه برخورد با آن

حسرتی که والدین امروز در آینده خواهند داشت

حسرتی که والدین امروز در آینده خواهند داشت

عدم تمرکز کودک زیر یکسال و روش درمان آن

عدم تمرکز کودک زیر یکسال و روش درمان آن

بهترین بازی با کودک وقتی خسته اید

بهترین بازی با کودک وقتی خسته اید

جدا کردن کودک از تبلت به شیوه ی والدین موفق

جدا کردن کودک از تبلت به شیوه ی والدین موفق

اصول و قواعد چیدمان عروسک اتاق کودک

اصول و قواعد چیدمان عروسک اتاق کودک

روشهای پیشگیری از دلزدگی کودک از ورزش

روشهای پیشگیری از دلزدگی کودک از ورزش

فعالیت های اساسی نوزادان در ماه های اول زندگی

فعالیت های اساسی نوزادان در ماه های اول زندگی

راه آرام کردن کودک بی قرار در میهمانی های عید

راه آرام کردن کودک بی قرار در میهمانی های عید