بیشتر بخوانید

نکاتی برای از بین بردن چربی های پهلو

نکاتی برای از بین بردن چربی های پهلو

فلفل بخورید تا لاغر شوید ؛ البته با این روش

فلفل بخورید تا لاغر شوید ؛ البته با این روش

لاغری با سونا ، مسئله این است

لاغری با سونا ، مسئله این است

خوراکی هایی که اشتها را کاهش میدهند

خوراکی هایی که اشتها را کاهش میدهند

بالا رفتن وزن در زمان پریودی و قاعدگی از چیه ؟

بالا رفتن وزن در زمان پریودی و قاعدگی از چیه ؟

راه و چاه کالری سوزی در 30 دقیقه با پیاده روی

راه و چاه کالری سوزی در 30 دقیقه با پیاده روی

واقعا به جای شام میوه بخوریم لاغر می شویم؟

واقعا به جای شام میوه بخوریم لاغر می شویم؟

راهکاری برای کم اشتهایی افراد

راهکاری برای کم اشتهایی افراد

مانکن شدن با پیلاتس

مانکن شدن با پیلاتس

ماساژی که لاغر میکنه

ماساژی که لاغر میکنه
لاغری با سونا ، مسئله این است
استفاده از سونا یا حمام بخار به تنهایی نمی تواند کاهش وزن چشم گیری را در پی داشته باشد اما سونا فواید و تاثیرات بسیاری را در لاغری و کاهش وزن دارد.

آیا سونا یا همان حمام بخار به‌کاهش وزن کمک می‌کند ؟

اگر یک حمام بخار دارید و یا در فکر داشتن یکی از آنها هستید ، در کنار مزایای سلامتی کاملِ دوش گرفتن در آب گرم میتوانید از مزیت کم کردن وزن نیز لذت ببرید، استفاده‌از حمام بخار به‌تنهایی کاهش وزن چشم گیری در پی ندارد، اما به‌عنوان جزئی از یک سبک زندگی سالم می‌تواند در اثربخشی ورزش و رژیم غذایی کمک کند.

ما در بخش ورزش و تناسب اندام مجله اینترنتی فنجان قصد داریم تا پنج روشی که‌می‌توانید از حمام بخار برای کاهش وزن استفاده‌کنید و این که‌چه‌زمانی نیاز دارید که‌برای خانه‌اتان یک حمام بخار بخرید و یا در صورت داشتن آن را به‌روز تر کنید ، صحبت کنیم.

فواید و تاثیرات سونا یا همان حمام بخار برای کاهش وزن و لاغری

1.متابولیسم بدنتان را بالا میبرد:

ایستادن در حمام بخار با افزایش میزان متابولیسم بدنتان باعث کم کردن وزنتان می‌شود ، دمای بالا ضربان قلبتان را در نتیجه‌افزایش 20 درصدی میزان متابودیسم تا 30 درصد افزایش میدهد و این شروع ماجراست ؛ با ماندنتان دز آنجا ضربان سریع تر می‌شود، حتی تا چند ساعت بعد بدنتان به‌سوزاندن کالری با آن ضزبان بالا ادامه‌می‌دهد میبینید ؟ کالری از دست می‌دهید بدون این که‌راه‌بروید و یا بدوید.

2. به‌کم کردن میزان آب اضافی بدن کمک میکند:

حدود یک پنجم بدن ما از آب تشکیل شده‌است و از دست دادن آن کار آسانی نیست، برای این کار باید یک هفته‌رژیم غذایی سخت همراه‌با ورزش بگیرید، تا از دست این آبها خلاص شوید، اما از آنجایی که‌حمام بخار باعث می‌شود خیلی زیاد عرق کنید زود تر می‌توانید این حجم آب را از دست بدهید، مثلا در عرض یک تا دو روز.

لاغری با سونا

سونا برای کمک به‌کم کردن آب اضافی بدن

3. سونا بدنتان را سم زدایی میکند:

حمام بخار چگونه‌از طریق سم زدایی وزنتان را کم میکند ؟ در بالا اشاره‌کردیم که‌با چند دقیقه‌ایستادن در حمام بخار عرق زیادی می‌کنید، عرق کردن نه‌تنها کالری می‌سوزاند، بلکه‌مقداری آب هم از دست می‌دهید، همچنین در عرقتان مقداری سم وجود دارد مثل نیکل، جیوه، زینک و مس که‌معمولا این ها را از طریق غذایی که‌می‌خورید، جذب می‌کنید هرچه‌بیشتر این فلزات از دستگاه‌لنفاوی اتان خارج شوند، قادر به‌سوزاندن چربی بیشتری هستید .

4. سونا با کاهش سطح استرس ،شما را آرام میکند :

کاهش استرس در حمام بخار یا همان سونا چگونه‌بر کاهش وزن تاثیر می‌گذارد ؟

زمانی که‌میزان استرستان افزایش پیدا کند، سطح کورتیزول در بدنتان نیز افزایش میابد، این هورمون استرس ،از استرس فیزیکی و یا ذهنی به‌وجود میاید و باعث افزایش رادیکال های اکسیژن مضر در بدنتان میشود، که‌باعث تورم خواهند شد ,التهاب می‌تواند افزایش وزن در پی داشته‌باشد ، بنابراین زمانی که‌یک حمام داغ سطح کورتیزول در بدنتان را کاهش می‌دهد، احتمال فراهم شدن وزن گیری تورمی کاهش میابد.

5. سونا مقاومت بدنی تان را بالا می‌برد:

حمام بخار این قابلیت را دارد که‌می‌تواند ظرفیت تنفسی و فعالیت تنفسی اتان را افزایش دهد و بسیاری از مشکلات دستگاه‌تنفسی اتان را نشانه‌بگیرد، با این مزایا ،ورزش کردن ،پیاده‌روی های طولانی و دویدن تنها برایتان زحمت دارند ،هرچه‌توانایی اتان برای ورزش کردن بیشتر باشد کالری بیشتری می‌سوزانید، این ها مزایای سلامتی حمام بخار هستند که‌به‌کاهش وزنتان کمک می‌کند، حمام های بخار جدای از نوعشان مزایای دیگری مثل از بین بردن درد عضلانی، هدف قرار دادن آسم پوستی و ارتقا سلامت قلب را به‌همراه‌دارن، .با افزایش حمام های بخار در خانه‌ها می‌توانید از این مزایا حداکثر لذت را ببرید.

6. سونا برای تمیز کردن منافذ پوستی:

زمانی که‌عرق از منافذ بدنتان خارج می‌شود، می‌تواند کثیفی ها و سلول های مرده‌پوستتان که‌در آنجا جمع شده‌اند را بشوید و پوستتان را سالم تر و تمییز تر کنید، حمام روزانه‌و مرتب به‌همراه‌آب گرم و ژل دوش که‌شستنش سخت است، کافی به‌نظر نمیرسد تا پوستتان را سالم نگه‌دارد ، چنانچه‌مجله اینترنتی فنجان اشاره‌کرده‌است گرما به‌منافد اجازه‌می‌دهد تا باز شوند و نفس بکشند، همچنین گردش خون در پوست را افزایش می‌دهد، بنابراین اکسیژن و روغن های پوستی لازم را برای حفظ کشسانی پوست می‌گیرد و جذب می‌کند.

7.سونا یا حمام بخار برای کالری سوزی و کاهش وزن:

زمانی که‌بدنتان داغ می‌شود، متابولیسم افزایش میابد و کالری بیشتری می‌سوزانید ، مثل رسوب چربی های سرسخت به‌علاوه‌توسط تعریق آب و سدیم دفع می‌کنید، در حالی که‌نیم ساعت ماندن در حمام بخار جایگزین نیم ساعت ورزش نمی شود، شما همچنان 400 تا 600 کالری می‌سوزانید و احساس سبک تری دارید، البته‌حمام بخار به‌تنهایی شما را به‌وزن ایده‌آل اتان نمی رساند.

سونا و کاهش وزن

حمام بخار برای کالری سوزی و کاهش وزن

8. سونا سیستم ایمنی بدنتان را ارتقا میدهد:

به‌طور چشم گیری ثابت شده‌است که‌بودن در حمام بخار می‌تواند سلول های خونی سفید بدنتان را افزایش دهد، این سلول ها نقش مهمی در مبارزه‌با عفونت دارند، بنابراین وقتی تعدادشان بالا باشد بدنتان احتمال بیشتری برای از بین بردن ویروس دار،د تئوری موجود در پشت این ماجرا این است که‌به‌طور مصنوعی اگر دمای اصلی بدنتان را افزایش دهید، مغزتان فکر می‌کند که‌شما تب دارید و بدنتان را وادار به‌تولید سلول های خونی سفید می‌کند، بنا بر درست بودن یا نبودن این کار داشتن جلسات منظم حمام بخار می‌تواند سیستم ایمنی بدنتان را ارتقا دهد و دور های کمتری بیمار باشید.

9. سونا سلامت قلبتان را افزایش میدهد:

زمانی که‌دمای بدنتان بالا می‌رود، ضربان قلبتان نیز بالا می‌رود و در این مورد ماندن در حمام بخار از یک ربع تا نیم ساعت مثل ورزش کردن می‌باشد، البته‌ماهیچه‌هایتان را تحریک نمی کند ، اما برای سیستم قلب و عروقتان خوب است ، گرما به‌گسترش کوچک ترین رگ ها و مویرگ های خونی کمک می‌کند و شدت گردش خون در ارگان ها را بهبود می‌بخشد، گردش خون سالم یعنی اکسیژن کافی و احتمال کمتری از تجمع خون و ناکارآیی قلب، بعد از چند جلسه‌حمام بخار میزان فشار خون افرادی که‌فشار بالایی داشتند اندازه‌گیری شده‌و کاهش یافته‌بوده‌است.

10. سونا ظرفیت ورزش را افزایش میدهد:

یکی از موانع برای ورزش موثر ظرفیت تنفسی شما می‌باشد، گذراندن وقت در حمام بخار می‌تواند تاثیرات مشکلات تنفسی را کاهش دهد، فعالیت های تتفسی را افزایش دهد و تولید اکسید نیتریک رگ گشا را افزایش دهد، رگ گشا ها رگ های خونی را گشاد می‌کنند و گردش خون را افزایش می‌دهند، این میتواند ظرفیت ورزشی اتان را افزایش دهد به‌این معنی که‌میتوانید طولانی تر ورزش کنید ، که‌به‌طور طبیعی باعث کاهش وزن می‌شود، برای کاهش وزن موثر تر همراه‌با حمام بخار باید با جلسات 15 تا 20 دقیقه‌ای دو بار در هفته‌و افزایش آن به‌هر روز شروع کنید، برای راحت تر شدن کار می‌توانید یک حمام بخار در خانه‌خود داشته‌باشید، در این صورت می‌توانید بعد از یک روز پر استرس یک حمام بخار بگیرید، هر صبح قبل از شروع روزتان سموم بدنتان را دفع کنید و یا در هر زمانی که‌می‌خواهید از طریق تعریق آب دفع کنید، بدنتان را سرحال بیاورید و سلامتتان را بهبود ببخشید.

سونا یا همان حمام های بخار مختلف چگونه‌کار میکنند:

یک حمام بخار اتاقی است که‌از دمای بین 150 درجه‌فارنهات تا 195 درجه‌فارنهایت گرم می‌شود(65.6 سلسیوس تا 90.6 درجه‌سلسیوس)

حمام بخار فنلاندی خشک هستند، درحالی که‌مدل ترکیه‌ای آن پر از بخار است، افراد معمولا 15 تا 30 دقیه‌در حمام بخار می‌مانند، اگرچه‌دما و سطح رطوبت حمام های بخار متفاوت است ، اما همه‌به‌یک شکل بر بدن تاثیر می‌گذارند.

اینها انواع رایج تری از سونا یا همان حمام های بخار هستند:

سوزاندن چوب

اجاق سوزاندن چوب برای داغ کردن سنگ های حمام بخار استفاده‌می‌شود، دمای هوا بالا است و رطوبت پایین

سونا و سم زدایی بدن

انواع سونا یا همان حمام بخار

حمام های بخار الکتریکی

پایه‌یک گرمکن الکتریکی بر روی زمین یا دیوار گذاشته‌میشود تا محیط را گرم کند دمای هوا بالا است و رطوبت پایین

اتاق بخار

ممکن است این هارا به‌عنوان خانه‌های حمام ترکی بشناسید ، دمای هوا پایین است و رطوبت 100٪ بالا است.

فروسرخ

این حمام بخار از امواج نور برای گرم کردن بدنتان استفاده‌می‌کند، اما حمام گرم نمی شود مزایای این حمام مشابه‌دیگر حمام های بخار می‌باشد.

می توانید با تعریق وزنتان را کاهش دهید؟

ممکن است زمانی که‌در حمام بخار هستید مقدار کمی وزن از دست بدهید و این به‌خاطر کم شدن آب بدن است، زمانی که‌دوباره‌آب بنوشید وزنتان برمیگردد.

دمای بالا ضربان قلبتان را مثل وقتی که‌ورزش می‌کنید، افزایش می‌دهد، حمام بخار ممکن است کالری های اضافه‌اتان را بسوزاند اما از این به‌تنهایی برای کم کردن وزن استفاده‌نکنید، زیرا این ابزار موثری برای کاهش وزن واقعی نمی باشد.

در سونا یا همان حمام بخار چه‌میزان کالری از بین می‌رود؟

با این معادله‌می‌توانید به‌آسانی میزان کالری سوزی در حمام بخار را حساب کنید

تعداد سوخت کالری در 30 دقیقه‌نشستن یا استراحت کردن *1.5(و2)=سوزاندن کالری در حمام بخار

اگر شما 132 کیلو باشید و در نیم ساعت نشستن یا استراحت کردن 30 کالری بسوزانید، این را ضربدر 1.5 و 2 کنید تا بتوانید تخمین بزنید که‌در یک جلسه‌نیم ساعته‌حمام بخار چه‌میزان کالری سوزانده‌اید، اما این به‌این معناست که‌می‌توانید 24 ساعت در حمام بخار بمانید، تا لاغر شوید؟

حمام بخار

چه‌میزان کالری در حمام بخار از بین می‌رود؟

خطر کم آبی بدن :

گرمای شدید باعث تعریق زیادتان می‌شود، زمانی که‌عرق می‌کنید، مایعات بدن را از دست می‌دهید و چنانچه‌قبلا در بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان گفتیم اگر بیشتر از میزان مایعی که‌دریافت می‌کنید، آب از دست بدهید بدنتان کم آب می‌شود و این خطر در حمام بخار وجود دارد، اما اگر قبل ، در حین حمام بخار و بعد از آن آب بنوشید ، می‌توانید از کم آب شدن بدنتان جلوگیری کنید.

نشانه‌های کم آب شدن بدن:

کم آبی شدید نیاز به‌مراقبت پزشکی فوری دارد، اگر از حمام بخار استفاده‌می‌کنید، باید به‌اندازه‌کافی آب بنوشید.

از این عوارض خفیف تا متوسط کم آبی مطلع باشید:

  • خشکی دهان
  • تشنگی شدید
  • سردرد
  • سرگیجه و حواس پرتی
  • کم شدن ادرار
  • دیابت
  • بیمارهای کلیوی
  • مشکلات قلبی

یا افراد باردار در خطر بیشتری برای کم آب شدن هستند.

 

بیشتر بخوانید

لاغری بی هیچ زحمتی با روش " پرانایاما "

لاغری بی هیچ زحمتی با روش " پرانایاما "

بهترین ساعت روز برای پیاده روی

بهترین ساعت روز برای پیاده روی

فرمولی برای پر و عضلانی شدن لاغر و استخوانی ها

فرمولی برای پر و عضلانی شدن لاغر و استخوانی ها

با خوابیدن هم لاغر شوید!!

با خوابیدن هم لاغر شوید!!

رازهای فیتنس شدن در فصل بهار

رازهای فیتنس شدن در فصل بهار

هیچ چیز مثل این ورزش باعث لاغری شکم نمیشود

هیچ چیز مثل این ورزش باعث لاغری شکم نمیشود

بادی اتک جدیدترین روش تناسب اندام

بادی اتک جدیدترین روش تناسب اندام

صاف کردن شکم و پهلو بدون تمرینات سخت بدنسازی

صاف کردن شکم و پهلو بدون تمرینات سخت بدنسازی

24 خوردنی که برای کوچک کردن شکم عالیست

24 خوردنی که برای کوچک کردن شکم عالیست

راز چشم بادامی ها برای افزایش قد با یوگا

راز چشم بادامی ها برای افزایش قد با یوگا
مشاهده

مطالب بیشتر در تناسب اندام

رژیم مایعات چطور و از چه راهی ؟

رژیم مایعات چطور و از چه راهی ؟

درمان شلی و افتادگی پوست بازو و بدن بدون جراحی

درمان شلی و افتادگی پوست بازو و بدن بدون جراحی

برنامه تناسب اندام و شکمی صاف و سفت در 8 هفته

برنامه تناسب اندام و شکمی صاف و سفت در 8 هفته

اشتباهی که پس از یک وعده پر خوری مرتکب می شوید

اشتباهی که پس از یک وعده پر خوری مرتکب می شوید

بشقاب درمانی برای لاغر شدن

بشقاب درمانی برای لاغر شدن

برای لاغر شدن چه باید کرد؟

برای لاغر شدن چه باید کرد؟

میوه ای که پوستش یک چربی سوز عالی است

میوه ای که پوستش یک چربی سوز عالی است

چند گام تا درمان کامل چاقی دور کمر

چند گام تا درمان کامل چاقی دور کمر

5 کلید طلائی تناسب اندام در خانه

5 کلید طلائی تناسب اندام در خانه

بخندید تا لاغر شوید

بخندید تا لاغر شوید

مطالب مرتبط

شرایط حمام گرم ، سونا و جکوزی در حاملگی

شرایط حمام گرم ، سونا و جکوزی در حاملگی

پاکسازی و شادابی پوست با بخار درمانی

پاکسازی و شادابی پوست با بخار درمانی

گرفتن بخار روی آینه حمام با چند ترفند

گرفتن بخار روی آینه حمام با چند ترفند

کاربرد بخارشوی و باید و نبایدهای استفاده از آن

کاربرد بخارشوی و باید و نبایدهای استفاده از آن

باید و نباید های مهم حمام کردن در بارداری

باید و نباید های مهم حمام کردن در بارداری

حمام رفتن در زمستان چگونه باید باشد؟

حمام رفتن در زمستان چگونه باید باشد؟

جلوگیری از بخارگرفتگی شیشه ماشین با نمک + روش

جلوگیری از بخارگرفتگی شیشه ماشین با نمک + روش

خشکی پوست در زمستان از عوارض حمام روزانه

خشکی پوست در زمستان از عوارض حمام روزانه

انتخاب دکوراسیون داخلی مناسب برای حمام

انتخاب دکوراسیون داخلی مناسب برای حمام

دوش بخار هوشمند + تصاویر

دوش بخار هوشمند + تصاویر

نکاتی که درباره استحمام کردن باید بدانید

نکاتی که درباره استحمام کردن باید بدانید

راه حل مشکل بخار عینک به دلیل زدن ماسک

راه حل مشکل بخار عینک به دلیل زدن ماسک

درمان و تسکین برخی بیماریها با حمـام گیاهی

درمان و تسکین برخی بیماریها با حمـام گیاهی

این لوازم ورودشان به حمام ممنوع است

این لوازم ورودشان به حمام ممنوع است

تفاوت ها و فرق بین گشتاور و اسب بخار چیست؟

تفاوت ها و فرق بین گشتاور و اسب بخار چیست؟

معرفی قوی ترین خودروهای 4 سیلندر 2017

معرفی قوی ترین خودروهای 4 سیلندر 2017

کاهش استرس و اضطراب با حمام درمانی

کاهش استرس و اضطراب با حمام درمانی

فواید جالب آواز خواندن در حمام

فواید جالب آواز خواندن در حمام

اشتباهات تکراری خانم های خانه دار در شستن حمام

اشتباهات تکراری خانم های خانه دار در شستن حمام

رایج ترین اشتباهات در طراحی و دکوراسیون حمام

رایج ترین اشتباهات در طراحی و دکوراسیون حمام