بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
نشانه های رگ به رگ شدن گردن و درمان آن
رگ به رگ شدن یا آسیب شلاقی گردن یکی از کم اهمیت ترین اتفاقات ورزشی و تصادف می باشد اما در صورت عدم درمان این مشکل می تواند به درد گردن مزمن تبدیل شود.

آنچه‌باید در مورد رگ به‌رگ شدن گردن بدانید

رگ به‌رگ شدن گردن به‌دلیل پاره‌شدن رباط ها و کشش بیش از حد گردن اتفاق می‌افتد. این مشکل به‌آسیب دیدگی شلاقی گردن مربوط می‌باشد. آسیب دیدگی شلاقی گردن بر اثر تصادف، فعالیت در رشته‌ورزشی خاص، دوچرخه‌سواری های سنگین رخ می‌دهد که‌در آن، سر باید جهت خاصی را دنبال کند و هر نیروی اضافی روی آن باعث حرکت غیرطبیعی شود، باعث رگ به‌رگ شدن خواهد شد و در نتیجه‌باعث ایجاد محدودیت حرکت گردن و درد در ناحیه‌سر می‌شود.

گردن درد

رگ به‌رگ شدن گردن چیست ؟

رگ به‌رگ شدن، اسپاسم گردن، گرفتگی عضلات گردن و درد عضلانی گردن جزء اتفاقات رایج است. احتمالا خود رگ به‌رگ شدن عاملی برای درد گرفتن گردن باشد که‌یکی از مشکلات رایج در افراد است.

چه‌عواملی باعث رگ به‌رگ شدن گردن می‌شوند ؟

بیشتر علت های رگ به‌رگ شدن گردن، عضله، مفصل و رباط می‌باشد. این آسیب دیدگی ها در واقع به‌علت عملکرد نامناسب مفصل گردن، رگ به‌رگ شدن عضلات و یا رباط ها می‌باشد که‌با تکان دادن گردن ، درد شدیدی می‌گیرد. خستگی گردن ( طرز بد نشستن یا خوابیدن )، حرکات شدید و ناگهانی گردن (بلند کردن اجسام سنگین ) یا آسیب دیدگی با سرعت های بالا (مثل تصادف ) از رایج ترین دلایل رگ به‌رگ شدن گردن می‌باشند.علل گردن درد بسیار است اما به‌طور کل دسته‌بندی های زیر را شامل می‌شود :

رگ به‌رگ شدن عضلات گردن

درد عضلانی گردن اصلی ترین منبع گردن درد می‌باشد. عضلات ضعیف گردن، مفصل های ضعیفی نیز دارند که‌به‌راحتی دچار آسیب دیدگی می‌شوند و می‌توانند دیسک مفصلی یا دیسک ستون فقرات را به‌وجود بیاورند. 

خستگی بد قرار گرفتن گردن

بد قرار گرفتن گردن هنگام نشستن، ایستادن و کار کردن می‌تواند فشار اضافی را روی گردن و نخاع ایجاد کند. خستگی مفصل و عضله‌با کشش بیش از حد رباط ها و دیسک افزایش می‌یابد و به‌عصب و نخاع آسیب می‌زند و گردن درد و کمردرد را به‌وجود خواهد آورد.

رگ به‌رگ شدن رباط های گردن

رباط ها بندهای الیافی و ریشه‌داری هستند که‌میزان حرکت را به‌دلیل آسیب ندیدن ستون فقرات محدود می‌کنند. کش آمدن رباط ها به‌مقدار زیاد و سرعت بالا باعث پارگی و خونریزی بافت اطراف آن می‌شود و ورم، اسپاسم عضله‌و گردن درد را به‌وجود می‌آورد. علت رگ به‌رگ شدن رباط های گردن معمولا مواردی مثل آسیب دیدگی های ورزشی، بلند کردن اجسام سنگین و تصادفات را شامل می‌شود.

آسیب دیدگی ورزشی

علائم رگ به‌رگ شدن گردن چیست ؟

علائم همواره‌از ابتدای آسیب دیدگی وجود ندارد. گاهی اوقات یک تا دو روز طول می‌کشد تا درد شروع شود. علائم مختلف رگ به‌رگ شدن گردن عبارت است از:

علائم شایع رگ به‌رگ شدن گردن :

درد خفیف گردن، سفتی گردن، اسپاسم گردن ، گرفتگی عضلات و درد شدید شانه‌ناتعادلی، سردرد ، سرگیجه، مشکلات بینایی، درد بازو، شانه‌و احساس آشفتگی را شامل می‌شود. معمولا افراد در این شرایط با استراحت کردن و ایجاد تکیه‌گاه‌برای گردن یا تغییر پوزیشن آن درد کمتری را احساس خواهند کرد.

علائم هشداردهنده‌رگ به‌رگ شدن گردن

چنانچه‌در بخش بهداشت و سلامت مجله اینترنتی فنجان عنوان کرده‌ایم دردهای شدید و مداوم گردن باعث آسیب دیدگی عصب و یا دیسک گردن می‌شود و در نتیجه‌عملکرد بالا و پایین گردن تحت تاثیر قرار می‌گیرد. موارد خیلی شدیدتر می‌تواند عملکردهای دیگر قسمت های بدن مثل روده‌را نیز درگیر کند. در این موارد حتما باید با پزشک یا فیزیوتراپ مشورت کنید. 

علائم عصبی :

در این شرایط، سوزن های مخصوصی را با بیهوشی یا بی حسی وارد گردن ، عضله‌بازو یا ساق پا می‌کنند که‌می‌تواند ضعف عضلانی، رفلاکس تاندون جابجا شده‌و یا مشکلات کنترلی را نشان دهد. 

دیگر علائم ناشی از رگ به‌رگ شدن گردن:

 • سردرد
 • خشکی و درد شانه
 • سرگیجه
 • احساس خستگی مفرط
 • درد فک
 • درد بازو
 • احساس ضعف در دست ها
 • اختلالات بینایی
 • وزوز گوش
 • کمر درد
 • افسردگی
 • عصبانیت
 • اضطراب
 • استرس

عصبانیت

رگ به‌رگ شدن گردن چگونه‌تشخیص داده‌می‌شود ؟

در این شرایط تمام قسمت های گردن مورد معاینه‌قرار می‌گیرد تا بتوان تفاوت رگ به‌رگ شدن گردن یا رباط ها را تشخیص داد. آزمایش اشعه‌ایکس نمی تواند آسیب دیدگی رباط یا عضلات را نشان دهد اما قادر به‌تشخیص تغییرات موقعیت گردن ، آرتروز و یا آسیب دیدگی استخوان گردن مثل شکستگی می‌باشد. اسکن ام.آر.آی نیز یک روش تشخیصی دیگر است که‌برای آسیب دیدگی استخوان، عضله‌و ساختارهای رباط به‌کار می‌رود. سی.تی اسکن نیز یک روش عالی عکسبرداری است که‌گرفتگی مفصل را نشان نمی دهد.

بعد از رخ دادن تصادف و آسیب به‌گردن پزشک رادیوگرافی از گردن بیمار را بررسی می‌کند تا آسیب های احتمالی بیشتر را در صورت وجود، تشخیص دهد. اگر تصاویر رادیوگرافی گردن طبیعی باشد اما بیمار همچنان گردن درد شدیدی داشته‌باشد، پزشک توصیه‌می‌کند بیمار گردنبند طبی را استفاده‌کند و پس از مدتی دوباره‌تصاویر رادیوگرافی از او گرفته‌شود سپس پزشک این تصاویر جدید را می‌بیند تا تغییرات ایجاد شده‌در گردن را بررسی کند. اگر پزشک به‌وجود آسیب های بیشتر بافت های نرم گردن مشکوک باشد، انجام رادیوگرافی در حالت گردن خمیده‌یا انجام اسکن ام آر آی را تجویز می‌کند.

درمان رگ به‌رگ شدن گردن چیست ؟ 

درمان کشیدگی و رگ به‌رگ شدن گردن با چند روش انجام می‌شود. البته‌اکثر موارد رگ به‌رگ شدن گردن نیازی به‌درمان خاصی ندارد.

فیزیوتراپی

در این شرایط باید به‌یک فیزیوتراپ مراجعه‌کنید. مخصوصا اگر با عوامل ایجادکننده‌مشکلات گردن روبرو شدید. درمان ها طول عضلات گردن را به‌حالت اولیه‌برمی گردانند و با اقدامات سریع از شدید شدن شکستگی گردن جلوگیری می‌کنند . مراجعه‌سریع می‌تواند از گردن دردهای شدید جلوگیری کند.

فیزیوتراپ در این شرایط لوازمی را برای نگه‌داشتن گردن در شرایط مناسب به‌شما می‌دهد تا درد و التهاب گردن را بکاهد. درمان های موجود شامل اعمال یخ، طب سوزنی، الکتروتراپی، تکنیک های ورزشی، ماساژ بافت نرم گردن، گردنبندهای طبی و ... می‌باشد. پزشک همچنین داروهای غیر استروئیدی را مثل ایبوپروفن برای بعضی از افراد تجویز می‌کند.

ماساژ گردن

بیمارانی که‌در مراحل اولیه‌پس از آسیب دیدگی انجام تمرینات حرکتی گردن را آغاز می‌کنند معمولا دوره‌ی بهبودی سریع تری دارند و علائم آن ها به‌نحوی مطمئن تر و سریع تر بهبود پیدا می‌کنند.

بعد از اینکه‌التهاب و درد گردن شما کاهش پیدا کرد، فیزیوتراپ توجه‌خود را به‌بازیابی حرکت نرمال گردن، طول عضلانی مناسب و استراحت دادن گردن، بازیابی قدرت و استقامت و پوزیشن مناسب اختصاص می‌دهد. همچنین برنامه‌تمرینی را به‌شما تجویز می‌کند تا قدرت و موقعیت مناسب گردن خود را به‌دست بیاورید.

توجه‌فیزیوتراپ در مرحله‌بعد روی بازیابی فعالیت های طبیعی گردن، ورزش، یا فعالیت های روزانه‌متمرکز می‌شود تا عملکرد امنی را به‌دست بیاورد. هرکس درخواست های متفاوتی از گردن خود دارد و اهداف درمانی خاصی را دنبال می‌کند.

در مرحله‌بعد توجه‌متخصص روی جلوگیری از بازگشت رگ به‌رگ شدن گردن و گردن درد است و در نتیجه‌انعطاف گردن شما را بالا می‌برد تا دوباره‌دچار آسیب نشود. برای جلوگیری کامل از آسیب دیدگی دوباره‌باید این تمرین ها را به‌طور منظم و هفتگی انجام دهید و از قرص های ضد گردن درد استفاده‌کنید. تمام تمرین های ورزشی گردن حتما باید توسط متخصص تجویز شود.

ورزش

گردن بند طبی

درمان ابتدایی و اولیه‌برای رگ به‌رگ شدن گردن معمولا استفاده‌از گردنبند طبی برای مدت چند هفته‌است. این گردن بند ، پوزیشن مناسبی را به‌گردن شما می‌دهد و استقامت و علائم عصبی آن را در حالت متناسبی قرار می‌دهد . این گردنبندها بیش از ده‌سال است که‌مورد استفاده‌قرار می‌گیرد.

طب سوزنی

طب سوزنی با قدمت بیش از پنج هزار سال ، یک منبع موثر برای از بین بردن درد گردن است . در حالی که‌هنوز هم نمی دانیم پروسه‌کارکرد طب سوزنی چگونه‌است اما به‌خوبی در این امر موثر است .

ماساژ

ماساژ همیشه‌حس خارق العاده‌ای را به‌بدن می‌دهد و عضلات را آرام می‌کند که‌در مورد رگ به‌رگ شدن گردن نیز موثر می‌باشد .

دستگاه‌TENS

این دستگاه‌ها یک دستگاه‌الکتریکی از بین برنده‌درد هستند که‌گردن درد را در کنار استفاده‌از دارو کاهش می‌دهند.

نکته‌:

اگر بیمار پس از آسیب دیدگی، به‌علائم فیزیولوژیک مانند عصبانیت، اضطراب و افسردگی دچار شود، توصیه‌می‌شود که‌وضعیت روحی و احساسی بیمار نیز در درمان مد نظر قرار گیرد.

ریکاوری بعد از درمان گردن درد

گردن درد را هرچه‌سریع تر به‌پزشک نشان دهید تا بتوانید از مشکلات بعدی آن پیشگیری کنید.

ریکاوری بعد از درمان حدود یک الی دو هفته‌طول می‌کشد. اگرچه‌که‌مدت زمان اسپاسم گردن اگر از چند روز تجاوز کند، یعنی آسیب دیدگی جدی وجود دارد.

بعضی از افراد نیز در طول 4 الی 6 هفته‌بهبود پیدا می‌کنند. اگرچه‌که‌این زمان وابسته‌به‌ماهیت آسیب دیدگی و برنامه‌درمانی دارد که‌توسط فیزیوتراپ اعمال می‌شود.

اسپاسم گردن

پیشگیری از گردن درد و رگ به‌رگ شدن گردن

اگر در گذشته‌به‌گردن درد مبتلا شده‌باشید، احتمال ابتلا به‌آن در آینده‌نیز بیشتر است که‌در این شرایط باید تمام دستورالعمل های پوزیشن صحیح گردن را در تمامی مواقع به‌کار بگیرید تا از دوباره‌به‌وجود آمدن آن جلوگیری کنید.

همانطور که‌می‌دانید در تصادفات رانندگی گردن فرد آسیب می‌بیند بنابراین باید افراد برای جلوگیری از رسیدن آسیب در زمان تصادفات، کمربند ایمنی ببندند و همچنین از تکیه‌گاه‌های سر استفاده‌کنند زیرا تکیه‌گاه‌های سر به‌نحوی طراحی شده‌اند که‌از خم شدن بیش از حد گردن به‌سمت عقب در حین تصادف جلوگیری کنند پس ارتفاع تکیه‌گاه‌سر را تنظیم کنید.

درجات رگ به‌رگ شدن گردن

درجه‌1 :

نوع خفیف که‌فیبرهای کمی از عضلات گردن در قسمت هایی دچار پارگی می‌شوند. درد در این مواقع وجود دارد اما عضلات ضعیف نمی شوند.

درجه‌2 :

تعداد متوسط فیبرهای عضلانی درگیر پارگی می‌شوند و ضعف همراه‌با درد وجود دارد .

درجه‌3 :

رگ به‌رگ شدن شدید که‌در آن تمامی فیبرها کاملا پاره‌می‌شوند و درد آن بسیار شدید است.

گردن درد شدید

سبک زندگی مناسب برای جلوگیری از گردن درد

فعال بمانید :

فعالیت فیزیکی باعث انعطاف و قدرت در کل بدن می‌شود که‌گردن را نیز شامل می‌شود و همچنین تمرین های کششی متعادل و استاندارد نیز در این موارد استفاده‌می‌شود که‌کارآمد و تاثیرگزار است .

آهسته‌حرکت کنید :

زمانی که‌شروع به‌انجام ورزشی جدید یا فعالیتی تازه‌می‌کنید ، باید سرعت مناسب و متعادلی داشته‌باشید .

به‌خودتان استراحت دهید:

حرکات تکرارشونده‌خودشان عاملی برای رگ به‌رگ شدن مخصوصا در ناحیه‌گردن می‌باشند و در نتیجه‌بین فعالیت های تکرار شونده‌باید کمی به‌خودتان استراحت دهید و پوزیشن خود را عوض کنید .

به‌اندازه‌کافی بخوابید :

از یک بالشت، تشک و موقعیت مناسب برای خوابیدن استفاده‌کنید تا خطر بیدار شدن با گردن درد را کاهش دهید. مثلا دمر خوابیدن ، پوزیشن گردن را بهم می‌ریزد و به‌نخاع آسیب وارد می‌کند و البته‌هنوز هم متخصصان بر سر پهلو خوابیدن و یا به‌کمر خوابیدن به‌توافق نرسیده‌اند.

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

دردها و آسیب های شایع مهره گردن

دردها و آسیب های شایع مهره گردن

علت گردن درد و درمان آن با ادویه ای خوشبو

علت گردن درد و درمان آن با ادویه ای خوشبو

این بار قولنج گردن را بدون شکستن درمان کنید

این بار قولنج گردن را بدون شکستن درمان کنید

تقویت گردن و درمان گردن درد با ورزش های ساده

تقویت گردن و درمان گردن درد با ورزش های ساده

سرویکال ؛ گردن دردی آزار دهنده

سرویکال ؛ گردن دردی آزار دهنده

علامت سردردی که ریشه در گردن دارد

علامت سردردی که ریشه در گردن دارد

اگه با گردن درد از خواب بیدار میشی کلیک کن

اگه با گردن درد از خواب بیدار میشی کلیک کن

درمان گرفتگی عضلات گردن و شانه در کودک و بزرگسال

درمان گرفتگی عضلات گردن و شانه در کودک و بزرگسال

قولنج گردن وقتی صدای خطر میدهد

قولنج گردن وقتی صدای خطر میدهد

فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

راه های جلوگیری از چروک شدن پوست گردن

راه های جلوگیری از چروک شدن پوست گردن

نوعی سفتی گردن که علامت اسپوندیلوز است + درمان

نوعی سفتی گردن که علامت اسپوندیلوز است + درمان

درمان شلی پوست گردن مثل آب خوردن

درمان شلی پوست گردن مثل آب خوردن

پشت میز نشینی بدون گردن درد

پشت میز نشینی بدون گردن درد

آرتروز گردن دقیقا چه بلایی سرمان می آورد ؟

آرتروز گردن دقیقا چه بلایی سرمان می آورد ؟

بایدها و نبایدهای مهم در انجام تمرینات گردن

بایدها و نبایدهای مهم در انجام تمرینات گردن

حرکات یوگایی برای درمان درد گردن و شانه

حرکات یوگایی برای درمان درد گردن و شانه

بلایی که هنگام نوشتن پیامک سر گردنتان می آید !!

بلایی که هنگام نوشتن پیامک سر گردنتان می آید !!

جلوگیری و درمان سریع آفتاب سوختگی گردن

جلوگیری و درمان سریع آفتاب سوختگی گردن

دلایل بروز آرتروز گردن در سبک زندگی شماست!

دلایل بروز آرتروز گردن در سبک زندگی شماست!