بیشتر بخوانید

میدانید مردان چگونه ابراز علاقه میکنند؟

میدانید مردان چگونه ابراز علاقه میکنند؟

راه حل کاهش دخالت خانواده ها در زندگی مشترک

راه حل کاهش دخالت خانواده ها در زندگی مشترک

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

اشتباهات شایع زنان در زندگی مشترک

اشتباهات شایع زنان در زندگی مشترک

ابراز علاقه در دوران نامزدی چگونه باشد بهتر است؟

ابراز علاقه در دوران نامزدی چگونه باشد بهتر است؟

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

کارهایی که باعث دلسردی همسرتان می شود

کارهایی که باعث دلسردی همسرتان می شود

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

رفتار درست با مرد پرخاشگر و شوهری که دست بزن دارد

رفتار درست با مرد پرخاشگر و شوهری که دست بزن دارد

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان
آسیب های جدی دوستی های خیابانی
دوستی و رابطه های قبل از ازدواج در میان جوانان و نوجوانان از معضلات جامعه است که پیش زمینه بروز برخی لغزش ها و انحرافات اجتماعی است.

آسیب شناسی دوستی های خیابانی

دوستی های خیابانی و آشنا شدن دختران و پسران به‌دور از چشم والدین یکی از معضلات اجتماعی است که‌در جامعه‌ما نیز بسیار رواج یافته‌است. این دوستی ها در دختر خانم ها اغلب برای تامین نیازهای عاطفی با جنس مخالف شکل می‌گیرد. گسترش چنین روابطی برای دختران و پسران مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند و گاهی موجب تباه‌شدن آینده‌آنها می‌شود. در این بخش از مجله اینترنتی فنجان آسیب هایی که‌دوستی های خیابانی متوجه‌پسران و دختران می‌کند را بررسی می‌کنیم البته‌تاثیر منفی این دوستی ها درباره‌دختران بیش تر است.

دوستی با جنس مخالف خلاف شرع ، عرف و عقل است

شرع اسلام اهمیت ویژه‌ای برای ازدواج قائل شده‌است و دین اسلام ازدواج را باعث آرامش و تسکین خلقت، همسر را از آیات و نشانه‌های الهی می‌داند و برای ازدواج قواعد و مقرراتی را وضع نموده‌است که‌رعایت آن لازم می‌باشد. دین اسلام و سایر ادیان بی بندوباری و بی قاعدگی در روابط زن ومرد را پیشنهاد نکرده‌است و برای ازدواج قانون تعیین نموده‌وپیروان خود رابه‌داشتن حیا رهنمون ساخته‌اند.

عرف، قانون و عقل نیز روابط پنهانی دختران و پسران را نهی می‌کند . پیامد این نوع دوستی ها از دو راه‌خارج نیست .یا منجر به‌ازدواج می‌شود یا اینکه‌با شکست مواجه‌می‌گردد.

در مورداول این نوع ازدواج ها اکثرا ناپایدار است و حس اعتماد به‌طرف مقابل که‌یکی از ارکان اساسی زندگی زناشویی است از بین می‌رود و طرفین هر لحظه‌انتظار خیانت طرف دیگر را دارند و در نتیجه‌این ازدواج منجر به‌طلاق و جدایی می‌شود.

اما در فرض دوم که‌این دوستی با شکست مواجه‌می‌شود ضربه‌اصلی به‌دختر وارد می‌گردد و بعد از ترک دوستی دختر دچار طو فان عواطف و هیجانات روحی می‌گردد و مشکلات و آسیب هایی که‌در ادامه‌آورده‌ایم متوجه‌او می‌شود. 

روابط عاطفی

آسیب دوستی های خیابانی

آسیب روانی:

در دوستی های خیابانی که‌معمولا با گفتن این جملات "سلام خانم ... باور کنید من مزاحم نیستم، من از ظاهر شما خیلی خوشم آمده‌این شماره‌من ... اگه‌ممکنه‌بامن تماس بگیرید، مطمئن باشید پشیمون نمی شید..." آغاز می‌شود، دختران بیشتر آسیب می‌بینند زیرا آنها موجوداتی احساساتی با عواطف لطیف هستند که‌همه‌حرف های پسران را قبول کرده‌و عاشق و شیفته‌آنان شده‌و گاهی حتی خود را در اختیار او قرار می‌دهند، اما پس از بی وفایی پسر و تنوع طلب بودن او و فراموش کردن وعده‌های عاشقانه‌، آنها به‌شدت دچار سرخورده‌شده‌و گاهی تا مرز افسردگی پیش می‌روند و دچار بیماری های شدید روانی می‌شوند. 

آسیب های اجتماعی:

ارتباط دختر و پسر و دوستی آنها در شهر های کوچک سبب آسیب اجتماعی به‌او می‌شود. زیرا این نوع دوستی احتمال آشکار شدن زیاد است و پس از آشکار شدن دوستی دختر از طرف خانواده‌مورد سرزنش و نکوهش قرار می‌گیرد و حتی اگر این دوستی به‌سبب آشکار شدن منجر به‌ازدواج گردد، ممکن است دختر پس از ازدواج با کوچکترین مشکلی مورد سرزنش خانواده‌شوهر قرار گیرد و به‌هر بهانه‌ای، روابط قبلی وی را به‌رخش بکشند و زندگی او بر هم بریزد.

آسیب تربیتی:

دختری که‌با پسری رابطه‌دارد از نظر اولیای خانه‌و مدرسه‌و حتی دوستانش، جایگاه‌خود را به‌عنوان فردی شایسته‌برای تربیت را از دست می‌دهد. 

آسیب معنوی:

دوستی خیابانی و برقراری رابطه‌با پسران سبب دور شدن از خدا و آسیب دختر از لحاظ اخلاقی می‌شود. 

ضعیف شدن حس اعتماد:

برخی از دوستی های خیابانی منجر به‌ازدواج می‌گردد اما زندگی خانوادگی این زوج متزلزل است زیرا بی اعتمادی در بین آنها موج می‌زند چرا که‌همسر با خود می‌گوید او که‌به‌راحتی با من دوست شده‌و ارتباط برقرار کرده‌است، آیا امکان ندارد که‌قبلا با دیگری نیز دوست شده‌باشد؟ این فکر همیشه‌برای زوجین آزار دهنده‌است.

تجاوزات جنسی

آسیب ها در روابط خیابانی و اینترنتی بیشتر متوجه‌خانم ها به‌ویژه‌دوشیزگان است؛ زیرا این روابط معمولاً به‌بهانه‌آشنایی قبل از ازدواج صورت می‌گیرد و متاسفانه‌درصد بالایی از بانوانی که‌مورد سوء استفاده‌و تعرض قرار گرفته‌اند با همین بهانه‌ایجاد رابطه‌برای آشنایی قبل از ازدواج بوده‌است. یکی از انگیزه‌های دوستی در برخی از پسران تامین نیازهای جنسی است و متاسفانه‌برخی از پسران با اغفال دختران به‌آنها تجاوز می‌کنند. در تجاوزات جنسی نه‌تنها جسم دختر آسیب می‌بیند بلکه‌تبعات روحی آن بیشتر است و دختران به‌سختی می‌توانند به‌دیگری اعتماد کنند.

امکان پیگیری و شناسایی مجرمان تعرض و سوء استفاده‌از زنان و دوشیزگان بسیار سخت است زیرا مشخصات هویتی و آدرس بیشتر این افراد جعلی است.

علت گرایش به‌جنس مخالف در دختران و پسران

  •  قدرت اجتماعی
  •  تامین عاطفی
  •  شناخت برای ازدواج
  •  دلایل مالی
  •  ارضای غرایز جنسی
  •  به‌دست آوردن توجه‌در جمع دوستان

عوامل ایجاد دوستی های خیابانی

عدم ایفای نقش خانواده‌برای یافتن هویت سالم ،مثبت ،پویا و سازنده.

ناتوانی جامعه‌وخانواده‌در پاسخ گویی به‌نیازهای جوانان مانند امنیت،احترام ،محبت ودوست داشته‌شدن.

فقر فرهنگی ونشناختن هویت واقعی جنس مخالف و نشناختن قدر وارزش خود.

ویژگی های دوستی خیابانی

این دوستی ها به‌صورت پنهانی و دور از چشم خانواده‌و آشنایان صورت می‌گیرد.

عمر این دوستی ها بسیار کوتاه‌است و آنچه‌در آن باقی می‌ماند تعارض فکری واحساسی دختران و پسران است.

این دوستی ها بدون مانع و با سرعت انجام می‌گیرد.

روابط دوستان نقش بسزایی در این نوع دوستی ها دارند.

این نوع دوستی ها اغلب با هدف ازدواج و تشکیل خانواده‌شکل می‌گیرد

طلاق در ازدواج های خیابانی

آمارها نشان می‌دهد که‌طلاق در ازدواج های خیابانی زیاد صورت می‌گیرد و کسانی که‌به‌راحتی دوست می‌شوند و ازدواج می‌کنند و ارزش و اهمیت بنیان خانواده‌را نمی دانند و آن را به‌راحتی ترک می‌کنند.

اگر دوستی های خیابانی به‌ازدواج منجر نشود

اگر این دوستی ها با توجه‌به‌علاقه‌پسر و دختر به‌یکدیگر به‌علت مخالفت خانواده‌ها و ... منجر به‌ازدواج نشود، نیز مشکلاتی برای دختر و پسر به‌وجود می‌آورد . در این صورت پس از ازدواج با فردی دیگر عشق و علاقه‌دوست خیابانی را در دل دارند و به‌طور طبیعی نمی توانند وظایف خود را به‌عنوان یک همسر در درون خانواده‌به‌انجام برسانند و این دوستی ها آسیب ها اجتماعی و صدمات روحی و روانیبه‌دختر و پسر وارد می‌کند.

طلاق

چرا نوجوان ها بیشتر به‌سراغ دوستی های خیابانی می‌روند؟

دوران بلوغ بحرانی ترین دوره‌زندگی هر فرد است و در این دوران نوجوانان به‌علت شکوفایی غرایز و افزایش حالات هیجانی، گرایش شدیدی به‌جنس مخالف خود پیدا می‌کنند. معمولا در دوره‌نوجوانی، فرد به‌دنبال تایید شدن از سوی گروه‌همسالان و مورد توجه‌قرار گرفتن توسط جنس مخالف است و این مساله‌سبب می‌شود تا اعتماد به‌نفس نوجوان تقویت شود. نوجوان به‌این وسیله‌تا حد زیادی نیازهای عاطفی و احساسی خود را تامین می‌کند زیرا به‌فراخور سن از خانواده‌و به‌ویژه‌والدین فاصله‌گرفته‌و معمولا در بیشتر مواقع با آنها دچار مشکل می‌شود. اگر خانواده‌نتواند در ارتباط با نوجوان نقش اساسی خود را به‌خوبی ایفا کند و در روابط میان والدین و فرزندان خلا عاطفی وجود داشته‌باشد ، زمینه‌های گرایش نوجوانان به‌سمت آسیب های اجتماعی و روابط آسیب زا بیشتر می‌شود و نوجوان با آشفتگی هویت و خلاء وجودی مواجه‌می‌شود و برای کاهش اضطراب و رهایی از بحران هویت و سرگشتگی، به‌سمت دوستی با جنس مخالف گرایش می‌یابد و می‌پندارد که‌می‌تواند در رابطه‌با جنس مخالف به‌آرامش برسد.

برخورد خانواده‌ها با دوستی نوجوانان

برخورد خانواده‌بر اساس شرایط فرهنگی کشورمان با دوستی با جنس مخالف در ارتباط با جنسیت فرزندانشان نیز متفاوت است. متاسفانه‌در کشور ما دوستی پسر با دختر امری پذیرفته‌شده‌تلقی می‌شود و خانواده‌ها هیچ مشکلی با دوستی پسرشان ندارند اما اگر دختر یکی از این خانواده‌ها با پسری دوست شود، عکس العمل آنها برخلاف دوستی پسر شان است.

در کل خانواده‌ها برخورد صحیح و مناسب با دوستی فرزندانشان با جنس مخالف ندارند و یا افراطی و یا تفریطی عمل می‌کنند.

بیشتر خانواده‌های سنتی پس از اطلاع از دوستی فرزند خود با جنس مخالف بسیار خشن برخورد کرده‌و حتی متاسفانه‌برخی کارهای غیر قابل باور و جبران ناپذیر را انجام می‌دهند و یا با زور و تهدید آنها را از ادامه‌رابطه‌منع می‌کنند

برخی از خانواده‌های روشنفکر نیز فرزندان خود را در رابطه‌با جنس مخالف آزاد گذاشته‌و از آن سوی بام سقوط کرده‌اند.

دوستی های خیابانی

پیشگیری از آسیب های دوستی های خیابانی 

به‌اشخاص غریبه‌اعتماد نکنید

جوانان و نوجوانان نباید به‌اشخاص غریبه‌اعتماد کنند و هدف دوستی های خیابانی و اینترنتی را تشکیل خانواده‌ندانند زیرا ا گر جوانی واقعاً قصد ازدواج دارد و به‌دنبال تشکیل خانواده‌است، پنهان کاری بی معناست. اگر هرگونه‌رابطه‌و تداوم آن زیر نظر خانواده‌ها و با کسب مشاوره‌از افراد ذی صلاح انجام شود، به‌حتم تبعات ناخوشاید آن برطرف خواهد شد.

دختران و پسران جوان را آزاد نگذارید

برخی خانواده‌ها به‌آزاد گذاشتن دختران و پسران جوان برای برقراری روابط اعتقاد دارند و این کار را نشانه‌ای از گونه‌ای روشنفکری و آزاداندیشی می‌دانند اما خانواده‌ها باید بدانند که‌نداشتن کنترل و نظارت بر رفت و آمد و دوستی های فرزندانشان می‌تواند عواقب سوئی را برای آنها رقم بزند.

با فرزند خود رابطه‌عاطفی برقرار نمایید

بارها در بخش های مختلف سبک زندگی مجله اینترنتی فنجان به‌این مهم اشاره‌کرده‌ایم که‌نبود ارتباط عاطفی با فرزندان و نداشتن صمیمیت لازم بین اعضای خانواده،باعث پنهانکاری فرزندان و در نهایت ضربه‌دیدن جوانان و به‌ویژه‌دوشیزگان می‌شود.

از برخوردهای نامعقول بپرهیزید

خانواده‌ها ، هنگامی که‌فرزندشان دچار آسیب هایی در این روابط و دوستی ها شد، از برخوردهای نامعقول بپرهیزند و بهترین و مطمئن ترین راه، یعنی مراجعه‌به‌پلیس، را برگزینند.

به‌نوع پوشش و رفتار خود توجه‌کنید 

خانم ها باید به‌نوع پوشش و رفتار خود در جامعه‌توجه‌کنند زیرا پوشش مناسب و رفتار خوب سبب تامین امنیت آنها می‌شود.

پوشش دختران

برخی از روش های تربیتی مؤثر برای دوری از دوستی های خیابانی عبارتند از

  • تقویت ارزش های اخلاقی، معنوی و انسانی
  • تقویت و توسعه‌مراکز ورزشی و تفریحی
  • برطرف کردن کمبودهای عاطفی کودکان و نوجوانان
  • تشویق فرزندان به‌رعایت تعادل و دوری از بی بندوبار 
بیشتر بخوانید

راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق

راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق

مهم ترین بخش شناخت خانواده ها قبل ازدواج

مهم ترین بخش شناخت خانواده ها قبل ازدواج

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

متولدین هرماه سال عشق را چگونه می بینند ؟

متولدین هرماه سال عشق را چگونه می بینند ؟

آیا ازدواج پایان عشق است؟

آیا ازدواج پایان عشق است؟

اصلی ترین تفاوت عشق و دوست داشتن

اصلی ترین تفاوت عشق و دوست داشتن

آسیب های جدی دوستی های خیابانی

آسیب های جدی دوستی های خیابانی

جملات عاشقانه ای که هر زنی دوست دارد از مردش بشنود

جملات عاشقانه ای که هر زنی دوست دارد از مردش بشنود

رفتارهای غلط زن و مرد در روابط زناشویی

رفتارهای غلط زن و مرد در روابط زناشویی

پیامک هایی که نباید به مردان بفرستید

پیامک هایی که نباید به مردان بفرستید
مشاهده

مطالب بیشتر در روابط عاطفی

ازدواج با این مردان عاقبت خوشی ندارد !

ازدواج با این مردان عاقبت خوشی ندارد !

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

کلید موفقیت در روابط زناشویی

کلید موفقیت در روابط زناشویی

رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج خوب یا بد؟

رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج خوب یا بد؟

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

حقایقی بیشتر از ازدواج

حقایقی بیشتر از ازدواج

همسر افسرده تان دوست دارد بدانید که ...

همسر افسرده تان دوست دارد بدانید که ...

از اولین روز زندگی متاهلی این طور رفتار کنید بهتره

از اولین روز زندگی متاهلی این طور رفتار کنید بهتره

دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند

دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

مطالب مرتبط

دلیل و ریشه ی دوستی جوانان با جنس مخالف

دلیل و ریشه ی دوستی جوانان با جنس مخالف

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

بررسی روابط دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی

بررسی روابط دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی

پیامدهایی که دوستی های قبل از ازدواج دارد

پیامدهایی که دوستی های قبل از ازدواج دارد

خطاهای والدین و دوستی نامناسب دختر و پسر

خطاهای والدین و دوستی نامناسب دختر و پسر

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

عکس های خاطره انگیز مهران دوستی

عکس های خاطره انگیز مهران دوستی

نکته مهم در مورد دوستی دختر و پسر ؛ به این مردان اعتماد نکنید!

نکته مهم در مورد دوستی دختر و پسر ؛ به این مردان اعتماد نکنید!

بیوگرافی “مهران دوستی”

بیوگرافی “مهران دوستی”

هنرمندان در مراسم رونمایی کوچه مهران دوستی + تصاویر

هنرمندان در مراسم رونمایی کوچه مهران دوستی + تصاویر

یادی از سریال نوستالژیک آژانس دوستی + تصاویر

یادی از سریال نوستالژیک آژانس دوستی + تصاویر

عیادت فرزاد حسنی از مهران دوستی + فیلم

عیادت فرزاد حسنی از مهران دوستی + فیلم

نامه مهران دوستی به نجمه جودکی + عکس

نامه مهران دوستی به نجمه جودکی + عکس

اجرای فرزاد حسنی در سوگ مهران دوستی + دانلود

اجرای فرزاد حسنی در سوگ مهران دوستی + دانلود

چطور بدون منت کشی با دوستم آشتی کنم ؟

چطور بدون منت کشی با دوستم آشتی کنم ؟

آموزش درست کردن دستبند دوستی ساده + تصاویر

آموزش درست کردن دستبند دوستی ساده + تصاویر

آنجلینا جولی برنده جایزه انسان دوستی + تصاویر

آنجلینا جولی برنده جایزه انسان دوستی + تصاویر

همه ما به دوست نیاز داریم چون ....

همه ما به دوست نیاز داریم چون ....

اس ام اس عاشقانه - سری 31

اس ام اس عاشقانه - سری 31