بیشتر بخوانید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

جادوی سلامتی با میگو

جادوی سلامتی با میگو

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

سالم ترین پنیر صبحانه

سالم ترین پنیر صبحانه

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی
برگ سنا معجزه ای برای لاغری و یبوست
سنا یک گیاه بی نظیر است که خواص درمانی و مزایای سلامتی فراوانی دارد، از خواص برگ سنا می توان به کاهش وزن، درمان یبوست و مبارزه با ریزش مو نیز اشاره کرد.

خواص درمانی و مزایای سلامتی برگ سنا

این گیاه‌فوق العاده‌برای کل بدن بسیار مفید است. قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی، آلاینده‌های محیط زیست و مواد شیمیایی خشن بر سلامت پوست ما تأثیر می‌گذارد و منجر به‌بروز چندین بیماری پوستی می‌شود. گیاهان طبیعی روشی مؤثر و ارزان برای بدست آوردن پوستی درخشان و ترمیم مشکلات پوستی هستند. برخی از راه‌هایی که‌برگ سنا می‌تواند به‌بدن ما سود برساند به‌شرح زیر است.

طبع برگ سنا

طبیعت سنا گرم و خشک است وسنا مسهل بلغم، صفرا و اخلاط سوخته‌می‌باشد.

1. تقویت ایمنی

خمیر ساخته‌شده‌از گیاه‌سنا می‌تواند برای پوست استفاده‌شود تا طیف گسترده‌ای از شرایط تحریک پوست از جمله‌پسوریازیس، آکنه، اگزما و جوش ها را کاهش دهد. یک ترکیب ضد باکتریایی در گیاه‌سنا وجود دارد که‌سیستم ایمنی بدن را در برابر این نوع مشکلات تقویت می‌کند.

2. کاهش وزن

چای برگ سنا به‌ویژه‌برای کاهش وزن مفید است. در مرحله‌اول به‌رفع یبوست های گاه‌به‌گاه‌که‌اغلب در رژیم های کم فیبر اتفاق می‌افتد کمک می‌کند. دوم اینکه، یک راه‌حل با کالری کم و طعم دهنده، به‌تقویت جذب مایعات شما کمک می‌کند. نوشیدن مایعات بیشتر باعث می‌شود کمتر غذا بخورید. ثالثاً، در از بین بردن سموم و غذای هضم نشده‌در روده‌بزرگ کمک می‌کند. این پاکسازی و سم زدایی از جذب مناسب مواد مغذی و سوخت و ساز بهینه‌پشتیبانی می‌کند و در نتیجه‌باعث کاهش وزن می‌شود.

طریقه‌مصرف برگ سنا برای لاغری

دمنوش گیاه‌سنا برای تقویت فرآیند کاهش وزن مناسب است. برای کاهش وزن آب را بجوش آورید و چای برگ سنا را در آب جوش ریخته‌و بگذارید 5 دقیقه‌دم بکشد سپس به‌آن آب لیمو و مقداری عسل برای بهبود بیشتر طمع چای گیاه‌سنا به‌آن اضافه‌کنید و روزانه‌دو بار از این دمنوش استفاده‌کنید. زمانی که‌شما دمنوش گیاه‌سنا را می‌نوشید در کنار آن از غذاهای مناسب تغذیه‌کنید تا باعث بهبود فرآیند گوارشی شما شود.

طرز تهیه‌چای سنا

3. درمان یبوست

در پاسخ به‌سوال برخی از شما کاربران از بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان باید بگوییم که‌خوردن برگ سنا یا نوشیدن چای برگ سنا موجب تحریک حرکات روده‌می‌شود. برگ سنا باعث انقباض دیواره‌های روده‌بزرگ می‌شود و این باعث ایجاد مدفوع در سیستم گوارشی شما می‌شود. به‌دلیل این توانایی، برگ سنا در تسکین یبوست پشتیبان شما است، که‌اغلب در طی شش تا 12 ساعت پس از مصرف منجر به‌حرکات روده‌می‌شود. در طب سنتی چینی، برگ سنا گرما را از روده‌بزرگ شما خارج می‌کند و به‌خلاص شدن از مواد غذایی قدیمی که‌با گذشت زمان در آنجا ساخته‌شده‌کمک می‌کند. در طب سنتی، برگ سنا برای زنانی که‌قاعدگی یا باردار هستند توصیه‌نمی شود.

4- درمان مشکلات پوستی

روغن های رزین و تانن موجود در گیاه‌سنا، به‌کاهش التهاب پوست کمک می‌کند. به‌این منظور از برگ سنا در داروهای آیورودیس استفاده‌می‌شود. در خمیر ساخته‌شده‌از برگ سنا به‌عنوان یک کمپرس برای التیام ناشی کرم های حلقوی، زخم ها و سوختگی ها استفاده‌می‌شود.

5- مفید برای بواسیر

مشخص شده‌است که‌گیاه‌سنا در درمان لک های مقعد و بواسیر موثر است زیرا به‌کاهش تورم کمک می‌کند و بهبودی سریع را تسهیل می‌کند. علاوه‌بر این، از آنجایی که‌باعث ایجاد مدفوع نرم می‌شود، در ایجاد بیماری های پاتولوژیک مانند شکاف مقعد به‌ترمیم آسان آن کمک می‌کند. این امر به‌این دلیل است که‌پس از مصرف خوراک ، ترکیبات موجود در گیاه‌سنا در دستگاه‌روده‌جذب می‌شوند و در نتیجه‌باعث جدا شدن قسمت های غیر قندی در روده‌بزرگ می‌شوند. این اجزای غیر قندی با تحریک دستگاه‌روده‌باعث افزایش حرکات پریستالتیک می‌شوند. به‌این ترتیب، سرعت عبور مدفوع از طریق دستگاه‌روده‌را تسریع می‌کند.

6. مفید برای عفونت های پوستی

خاصیت ضد باکتریایی گیاه‌سنا می‌تواند در درمان بیماری های یا عفونت های پوستی کمک کند. خمیر تهیه‌شده‌از برگ های سنا در درمان عفونت های پوستی مانند آکنه‌و همچنین شرایط التهابی مانند اگزما مؤثر است. استون و اتانول موجود در برگ سنا می‌توانند با میکروارگانیسم هایی که‌باعث آکنه می‌شوند مبارزه‌کنند.

خواص برگ سنا

7. غذا برای سوء هاضمه

مشخص شده‌است که‌گیاه‌سنا در تسکین سوزش سر دل، حالت تهوع، گاز، نفخ و برآمدگی ناشی از سوء هاضمه‌مؤثر است. گیاه‌سنا، هنگامی که‌با گیاهان معطر مانند هل، رازیانه، زنجبیل و نعناع مصرف می‌شود ، با اقدامات پاک کننده‌قوی خود به‌کاهش به‌وجود آمدن گاز در معده‌کمک می‌کند.

8. پاک کننده‌بزرگ کولون

سنا به‌دلیل اثرات ملین آن به‌عنوان "گیاه‌تمیز کننده" مورد توجه‌قرار گرفته‌است. از برگ سنا در طب سنتی چین برای پاک کردن گرمای جمع شده‌در روده‌بزرگ استفاده‌می‌شده‌است و به‌بدن کمک می‌کند تا از غذای راکد جمع شده‌در معده‌خلاص شود. امروزه‌از آن برای تمیز کردن روده‌بزرگ قبل از کولونوسکوپی و سایر انواع جراحی روده‌بزرگ استفاده‌می‌شود.

9. موی محکم

برای داشتن موهای صاف، براق و قوی می‌توان از برگ های سنا استفاده‌کرد. می‌توانید با مخلوط کردن پودر گیاه‌سنا با آب و ماست یک ماسک مو درست کنید. برای تأثیر بیشتر می‌توانید مواد دیگری مانند آب مرکبات، اسانس چای های گیاهی، ادویه‌و غیره‌نیز اضافه‌کنید. آن را بر روی موهای خود بمالید و هر چند وقت یکبار در بخش های کوچکی مصرف کنید. اجازه‌دهید خمیر وارد پوست سر شود. سر خود را با یک کیسه‌پلاستیکی بپوشانید و بگذارید خشک شود. بعد از چند ساعت بشویید.

10. با ریزش مو مبارزه‌می‌کند

گیاه‌سنا نه‌تنها موهای شما را تقویت می‌کند بلکه‌باعث بهبود وضعیت پوست سر و درمان شوره‌سر نیز می‌شود. درخشش و براق بودن را به‌موهای شما هدیه‌می‌کند. گیاه‌سنا؛ دارویی مطبوع عالی است و می‌تواند با ریزش مو نیزمبارزه‌کند. این گیاه‌نمی تواند موهای تیره‌را به‌طور طبیعی تیره‌کند اما قطعاً تهویه‌مطبوع را فراهم می‌کند. این گیاه‌را می‌توان با سایر گیاهان مانند آملا و شیکاکی برای تهویه‌مطبوع و سایر مزایا، با موهای خود ترکیب کرد.

ریزش مو

11.درمان سندرم روده‌تحریک پذیر (IBS) و علائم آن

سندرم روده‌تحریک پذیر یا بیماری (IBS یا IBD) با درد مزمن معده‌مشخص می‌شود. این بیماری با عادات غیرطبیعی روده‌(اسهال ، یبوست یا هر دو) همراه‌است. درد اغلب بعد از خوردن غذا شروع می‌شود و بعد از حرکت روده‌فروکش می‌کند. علائم IBS نفخ، عبور مخاط و احساس خالی شدن ناقص است.

به‌دلیل خاصیت ملین، گیاه‌سنا ممکن است به‌مدیریت سندرم روده‌تحریک پذیر (IBS) کمک کند. این گیاه‌باعث انقباضات روده‌بزرگ می‌شود و به‌همین دلیل روده‌مجبور به‌دفع سریع می‌شود. مصرف دوزهای کوچک سنا می‌تواند نفخ، درد معده و پوکی ناشی از IBS را کاهش دهد.

به‌یاد داشته‌باشید، خاصیت جادویی برگ های سنا فقط در دوزهای کوچک کار می‌کند. دوزهای زیاد می‌تواند به‌چندین اثر جانبی منجر شود. اطلاعات بیشتر در مورد این را در زیر بخوانید:

12. درمان بیماریهای انگلی

علاوه‌بر اثر ملین، برخی از ترکیبات موجود در چای گیاه‌سنا نیز دارای خاصیت ضد عفونی انگلی هستند. با از بین بردن کرم ها و سایر انگل های موجود در روده، این چای می‌تواند به‌شما کمک کند تا حد ممکن از مواد مغذی ناشی از مصرف مواد غذایی استفاده‌کنید.

13. ادرار آور

این چای سالم که‌به‌عنوان مدر نیز شناخته‌می‌شود. این امر به‌از بین بردن مقادیر زیاد نمک، چربی، سموم و آب از بدن کمک می‌کند. استفاده‌زیاد از چای برگ سنا ممکن است باعث از بین رفتن آب در بدن شود، بنابراین حتما هنگام استفاده‌از این چای آب زیادی بنوشید.

14. آماده‌سازی کولونوسکوپی

چای برگ سنا گاهی به‌عنوان روشی برای پاکسازی روده بزرگ قبل از انجام کولونوسکوپی توصیه‌می‌شود. کولونوسکوپی چیست؟ این یک روش پزشکی است که‌به‌داخل روده‌بزرگ، همچنین به‌عنوان روده‌بزرگ معروف است، که‌آخرین قسمت دستگاه‌گوارش است. قبل از انجام این روش، روده‌بزرگ باید از دفعیات و مواد زائد انباشته‌شده‌کاملاً پاک شود. نشان داده‌شده‌است که‌خوردن برگ سنا از طریق دخوراکی به‌اندازه‌روغن کرچک و محصولات معمولی مانند بیزاکودیل برای آماده‌سازی روده‌قبل از کولونوسکوپی مؤثر است.

فواید گیاه‌سنا

مصرف برگ سنا در زنان باردار و کودکان

در حاملگی و شیردهی باید خانم ها از گیاه‌سنا استفاده‌کنند زیرا اطلاعات زیادی در مورد ایمنی این گیاه‌برای زنان باردار و شیرده‌وجود ندارد. کودکان می‌توانند به‌مقدار کم از میوه‌سنا که‌اثری ملایم تر از برگ دارد ، استفاده‌کنند.

عوارض جانبی برگ سنا چیست؟

استفاده‌بیش از حد از برگ های سنا می‌تواند منجر به‌شرایط حاد و مزمن شود که‌شامل گرفتگی شکم و اختلال در الکترولیت می‌شود. با این حال، استفاده‌طولانی مدت از ملین های محرک مانند گیاه‌سنا می‌تواند منجر به‌موارد زیر شود:

 • گرفتگی عضلات
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • کاهش وزن ناگهانی
 • سرگیجه
 • آسیب کبدی
 • هیپوکالمی (کمبود پتاسیم)
 • تغییر رنگ مخاط روده‌بزرگ و ادرار

از بین رفتن پتاسیم یا کمبود آن اثر مهمی دارد. این می‌تواند باعث ضعف عضلات و آریتمی شود (تغییرات خطرناک در ریتم قلب).

درد شکم خفیف.

ضعف، که‌معمولاً در اثر اسهال دیده‌می‌شود که‌باعث دفع آب می‌شود.

اطلاعات زیادی در مورد ایمنی این گیاه‌برای زنان باردار و شیرده‌وجود ندارد. از این رو، در چنین مواردی و در صورت قاعدگی، از جلوگیری از مصرف سنا اطمینان حاصل می‌کنید.

افرادی که‌انسداد روده، IBD، زخم روده، درد معده‌تشخیص داده‌نشده‌یا آپاندیسیت دارند همچنین باید از سنا خودداری کنند.

خواص برگ سنا

تداخلات دارویی سنا چیست؟

برگ های سنا یا عصاره‌این گیاه‌می‌توانند با دسته‌های خاصی از داروها در تعامل باشند. از رقیق کننده‌های خون، ضد انعقادها، کورتیکواستروئیدها و داروهای سلامتی قلب هنگام مصرف گیاه‌سنا استفاده‌نکنید. این داروها (مانند وارفارین و دیگوکسین) ممکن است کاهش پتاسیم را تقویت کنند.

داروهای ضد درد، ضد تب، ضد التهاب و استروئید (پاراستامول، کتوپروفن، استرادیول و غیره) نیز ممکن است با برگ های سنا تداخل داشته‌باشند. گیاه‌سنا باعث افزایش یا کاهش جذب این داروها می‌شود.

بنابراین، چه‌موقع، چگونه‌و چه‌مقدار سنا باید مصرف کنید تا از چنین عوارض جانبی خودداری کنید؟

چگونه‌و چه‌مقدار از سنا باید مصرف کنید؟

دوز معمولی برگ های سنا در حدود 15-30 میلی گرم دو بار در روز است. توصیه‌می‌شود کمتر از یک هفته‌از آن استفاده‌کنید. گیاه‌سنا به‌شکل قرص، چای و برگ در دسترس است. ما اکیداً توصیه‌می‌کنیم قبل از مصرف مکمل های سنا، با پزشک مشورت کنید. آنها ممکن است یک دوز مناسب برای شما یا توصیه‌ای در مورد آن تعیین کنند.

شیوه‌ی درست کردن چای سنا چگونه‌است؟

مواد لازم

 • یک چهارم قاشق چای خوری برگ خشک سنا
 • 2 فنجان آب (تصفیه‌شده)
 • نصف قاشق چای خوری عسل

دستور تهیه‌چای

آب را جوش بیاورید و برگ های خشک را درون آن بریزید تا 8 تا 10 دقیقه‌اجازه‌دهید همانگونه‌باقی بماند. درصورت تمایل به‌آن عسل اضافه‌کنید.1 تا 3 ساعت بعد از نوشیدن دمنوش گیاه‌سنا منتظر دیدن اثرات آن باشید. ملین بودن سنا گاهی زیاد است و ممکن است افراد با معده‌ی حساس را اذیت کند.

بیشتر بخوانید

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

پوست شفاف با تغذیه سالم

پوست شفاف با تغذیه سالم

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

آبمیوه هایی برای فصل سرما

آبمیوه هایی برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟
مشاهده

مطالب بیشتر در تغذیه

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

مطالب مرتبط

برگ سنا برای لاغری معجزه میکند!

برگ سنا برای لاغری معجزه میکند!

مراقبت از گیاه زیبا و مفید برگ عبایی

مراقبت از گیاه زیبا و مفید برگ عبایی

عصاره ی برگ درخت زیتون خاصیتی دارد معجزه آسا

عصاره ی برگ درخت زیتون خاصیتی دارد معجزه آسا

خواص برگ انجیر ؛ این سبز معجزه آسا

خواص برگ انجیر ؛ این سبز معجزه آسا

روش نگهداری از گیاه شیک آرالیای برگ پهن

روش نگهداری از گیاه شیک آرالیای برگ پهن

خواص شگفت انگیز برگ بو در درمان بیماری ها

خواص شگفت انگیز برگ بو در درمان بیماری ها

روش مراقبت از گل برگ بیدی بنفش (قلب ارغوان)

روش مراقبت از گل برگ بیدی بنفش (قلب ارغوان)

اطلاعات لازم برای پرورش و نگهداری گیاه کالیسیا

اطلاعات لازم برای پرورش و نگهداری گیاه کالیسیا

شرایط لازم برای پرورش و نگهداری خزه اسپانیایی

شرایط لازم برای پرورش و نگهداری خزه اسپانیایی

روش صحیح پرورش و نگهداری گیاه حسن یوسف

روش صحیح پرورش و نگهداری گیاه حسن یوسف

خواص برگ انبه برای قند خود و درمان بیماری ها

خواص برگ انبه برای قند خود و درمان بیماری ها

نکاتی برای تکثیر و پرورش گیاه “اشک تمساح”

نکاتی برای تکثیر و پرورش گیاه “اشک تمساح”

طرز تهیه “آش برگ مو” ارومیه ای

طرز تهیه “آش برگ مو” ارومیه ای

گیاهان آپارتمانی مناسب برای حمام و سرویس بهداشتی

گیاهان آپارتمانی مناسب برای حمام و سرویس بهداشتی

شرایط لازم برای نگهداری نخل ماداگاسکار در خانه

شرایط لازم برای نگهداری نخل ماداگاسکار در خانه

آموزش نگهداری و تکثیر گیاه “لیندا”

آموزش نگهداری و تکثیر گیاه “لیندا”

روش های جالب برای براق و تمیز کردن برگ گیاهان خانگی

روش های جالب برای براق و تمیز کردن برگ گیاهان خانگی

طرز تهیه دلمه برگ مو

طرز تهیه دلمه برگ مو

چرا برگ های درختان زرد شده و می ریزند؟

چرا برگ های درختان زرد شده و می ریزند؟

سیگار برگ 90 متری برای فیدل کاسترو + عکس

سیگار برگ 90 متری برای فیدل کاسترو + عکس