بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
خواصی نهفته در برگ ، پوست ، آب و میوه نارنج
نارنج دارای خواص و فواید شگفت انگیزی برای سلامت بدن است، از خواص نارنج می توان به کاهش وزن، جلوگیری از ریزش مو، بهبود سرماخوردگی و بهبود یادگیری اشاره کرد.

خواص درمانی و سلامتی نارنج و فواید پوست ، برگ و روغن نارنج

نارنج را می‌توان بصورت مارمالاد بکار برد اما علاوه‌بر آن می‌توان از روغن اسانس نارنج استفاده‌کرد در حالی که‌روغن بهارنارنج از گل ها نشات می‌گیرد. تولید کنندگان همچنین از گل ها برای گرفتن عصاره‌بهارنارنج استفاده‌می‌کنند که‌از مدت ها قبل برای تازه‌کردن هوا و نیز در غذاهای سنتی مدیترانه‌ای استفاده‌می‌شود روغن بهارنارنج که‌از پوست نارنج استخراج می‌شود برای طعم دهی آب نبات،بستنی و آدامس و همچنین کالاهای دارویی به‌کار رود. به‌طور سنتی، گل نارنج و همچنین روغن نارنج برای کمک به‌تسکین ناراحتی معده‌و روده، کاهش قند خون در افراد مبتلا به‌دیابت و همچنین بهبود گردش خون مورد استفاده‌قرار می‌گیرد هم چنین کمک به‌افراد مبتلا به‌بیخوابی به‌خواب بهتر و یا حتی کم خونی در نظر گرفته‌شده‌است.

مواد مغذی و شیمیایی موجود در نارنج :

میوه‌ها شامل
 • پروتئین
 • چربی
 • کربوهیدرات
 • نیاسین
 • ویتامین A
 • ویتامین C / آسکوربیک اسید
 • تیمین
 • آهن
 • کلسیم
 • فسفات
 • ریبوفلاوین
 • خاکستر
 • رطوبت
 • فلاونوئید
 • اوکتوپامین
 • سینفرین
 • تیرامین
 • هوردنین

فواید و خواص نارنج برای بدن:

آروماتروپی
در این روش درمانی از روغن های گیاهی استفاده‌می‌کند که‌بسیار خوشبو هستند و به‌تحریک حس بویایی کمک و اضطراب را آرام می‌کند. در بخش های قبلی سلامت مجله اینترنتی فنجان اشاره‌کردیم که‌در بیماران مبتلا به‌بیماری های قلبی، مشاهده‌شد که‌اگر آن ها در معرض آروماتروپی قرار گیرند چرخه‌خواب آن ها بهبود می‌یابد این نسخه‌برای اختلالات خواب در بیماران قلبی است.

محافظت از کلیه‌ها

این میوه‌نقش محافظ نفرو در برابر آسیب های ناشی از کلیه‌ایفا می‌کند پس از مطالعات مختلف به‌این نتیجه‌رسیده‌ایم این به‌خاطر محتوای فلاونوئید و خواص آنتی اکسیدانی در میوه‌است.
خاصیت نارنج

فواید و خواص نارنج

نارنج مفید برای پوست

یکی از مزیت های اصلی نارنج قابلیت سفت کنندگی آن است چربی اضافی را به‌خود جذب می‌کند که‌به‌تعادل ایجاد روغن در پوست کمک می‌کند اسیدهای چرب فعال و نیز نوعی که‌مستعد جوش هستند را آرام می‌کند با این حال، پوست را به‌اندازه‌برخی از فرمول های مصنوعی، که‌می‌تواند سخت باشد از بین نمی برد. بعد از استفاده‌از یک فرمول در کنار پرتقال پوست احساس تعادل ،طراوت می‌کند
پوست نارنج همچنین خواص ضد التهاب، ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد که‌آن را برای پوست مستعد آکنه ایده‌آل می‌سازد مخلوط کردن اثرات تعادل همراه‌با تاثیر ضد باکتری به‌حفظ پوست تمیز و عاری از روغن اضافی کمک می‌کند، در حالی که‌خاصیت ضد التهاب آن سوزش و قرمزی را درمان می‌کند.
این نوع ویژگی ها همچنین باعث می‌شوند که‌هر وقت با عفونت های قارچی مبارزه‌می‌کنید از نارنج به‌عنوان انتخابی ایده‌آل استفاده‌کنید. استفاده‌از روغن نارنج را به‌طور مستقیم روی عفونت امتحان کنید حتی می‌توانید از چای نارنج استفاده‌کنید.
هم چنین ممکن است برای آرام کردن تورم و درمان افتادگی چشم ها از کیسه‌های چای سرد نارنج خنک روی چشم ها استفاده‌کنید.
هنگام استفاده‌از نارنج روی پوست احتیاط وجود دارد این باعث می‌شود که‌نسبت به‌اشعه‌های ماورای بنفش حساسیت بیشتری داشته‌باشید بنابراین دقت کنید که‌از کرم ضد آفتاب و لباس مناسب استفاده‌تا از پوست محافظت کنید.

نارنج برای کاهش وزن

نارنج حاوی آلکالوئید است که‌به‌نام سینفرین شناخته‌می‌شود و اثر طولانی تری از اپی نفرین دارد و همانند کافئین چنانچه‌در مجله اینترنتی فنجان گفته‌می‌شود موجب کاهش وزن می‌شود. نارنج و کافئین دارای ویژگی های کاهش وزن قابل توجهی هستند.

نارنج برای جلوگیری از پیری پوست

نارنج غنی در بتاکاروتن آنتی اکسیدانی قدرتمند است و از آسیب سلولها و پیری پوست جلوگیری می‌کند.

نارنج برای درمان اختلالات پوستی

پوست تازه‌نارنج را روی صورت بکشید تا از شر آکنه‌و اگزما خلاص شوید. عصاره‌لیمو ترش (که‌با نمک مخلوط می‌شود)نیز برای درمان عفونت قارچی مورد استفاده‌قرار می‌گیرد.

نارنج برای جلوگیری از ریزش مو

روغن نارنج در خوراکی ها ولوازم آرایش استفاده‌می‌شود و مواد موجود در آن از ریزش مو جلوگیری می‌کند.
مزایای نارنج

جلوگیری از ریزش مو با نارنج

نارنج برای تقویت مو

نارنج علاوه‌بر سلامت پوست به‌تقویت مو به‌دلیل وجود اسید فولیک کمک می‌کند.

نارنج برای بهبود قوای جنسی

با استفاده‌منظم از نارنج می‌توانید به‌درمان مشکلات جنسی از جمله‌نعوظ ، سرد مزاجی ، کاهش میل جنسی بپردازید.

نارنج برای درمان بوی بد دهان

بوی خوش نارنج به‌حفظ بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند با نوشیدن روزانه‌یک فنجان نارنج به‌مدت یک ماه‌می‌توانید بوی بد دهان را کاهش دهید.

نارنج برای کمک به‌دستگاه‌گوارش

نارنج در پزشکی سنتی چین در کمک به‌گوارش معروف است اول، مشهور است که‌به‌کاهش وزن کمک می‌کند چون عصاره‌آن اشتها را سرکوب می‌کند. در صورت نیاز، ممکن است اشتها را افزایش دهد؛ پوست نارنج معمولا در این مورد توصیه‌می‌شود هم چنین به‌تسکین دل درد کمک می‌کند. در رابطه‌با مشکلات دستگاه‌گوارش، گل و نیز روغن گیاه‌پیشنهاد شده‌است. این شامل بیماری مثل اسهال، یبوست، گاز روده، زخم معده، یا خون در مدفوع است. هم چنین آن ها قادر به‌کمک به‌اختلالات کبد و صفرا، علاوه‌بر مشکلات کلیوی و مثانه‌هستند.

بهبود سرماخوردگی با نارنج 

نارنج هم مانند پرتقال حاوی ویتامین ث است که‌برای درمان سینوزیت و سرماخوردگی مفید است مصرف مداوم نارنج در زمستان باعث پیشگیری از سرماخوردگی می‌شود.
بهبود سرماخوردگی

نارنج برای بهبود سرماخوردگی

نارنج مفید برای سیستم آوندی

نارنج هم برای سیستم آوندی عالی است این می‌تواند به‌نفع تنظیم سطح چربی در خون و سطح پایین گلوکز خون در افرادی باشد که‌دیابت دارند. گردش خون را تحریک کرده‌و آن را تصفیه‌می‌کند. همچنین ممکن است به‌افرادی کمک کند که‌سطح فشار خون را با افزایش آن کاهش دهند.

نارنج برای دیابت

شواهدی که‌استفاده‌از نارنج را در کاهش گلوکز خون حمایت می‌کند، محدود است. مطالعه‌2017 از نیجریه‌نشان داد که‌مرکبات ضروری می‌تواند به‌طور موثر آنزیم های آمیلاز و گلیکوساید را مهار کند که‌هر دوی آن ها با دیابت و فشار خون مرتبط هستند.

ضد تومور

لیمونین و میرسن موجود در نارنج پتانسیل بسیار قوی برای اثرات ضد توموری دارد.

ضد انقباض

عصاره‌این گل ها دارای اثر ضد انقباضات رحمی هستند. انقباضات رحمی که‌توسط پتاسیم کلرید ایجاد شد، باریم کلرید و اکسی توسین بوسیله‌عصاره‌گل کاهش داده‌شدند. این مکانیسم با مسدود کردن نفوذ کلسیم ایجاد شده‌است.

آب نارنج ضد انگل است

آب نارنج محافظت در برابر کرم های خاکی هندی فراهم می‌کند.
مصرف نارنج

استفاده‌از نارنج

نارنج برای جلوگیری از سرطان

نارنج دارای خواص پیشگیرانه‌در برابر سلول های بدخیم است که‌باعث سرطان می‌شود.

نارنج حاوی آنتی اکسیدان

این پوست در مبارزه‌با مواد مخدر بسیار غنی است.

اثرات ضد التهاب نارنج

عصاره‌نارنج اگر روی تورم کشیده‌شود اثرات ضد التهاب آن باعث کاهش تورم می‌شود.

نارنج برای کاهش درد مفاصل

روغن به‌دست آمده‌از پوست و گل ها برای درمان اختلالات مفاصل مثل نقرس و روماتیسم مفصلی به‌کار می‌روند.

نارنج برای بهبود یادگیری

طبق آزمایشات انجام شده‌عصاره‌نارنج برای بهبود یادگیری و نقص حافظه‌مفید است.
مصرف نارنج در بارداری

بهبود یادگیری با نارنج

نارنج برای افسردگی

طی آزمایشات انجام شده‌پارا سینفرین ممکن است فعالیت ضد افسردگی داشته‌باشد همان طور که‌با آزمون های ثابت مستند شده‌است تاثیرات ضد افسردگی ممکن است با ایزومر پارا سینفرین بیشتر باشد.

استفاده‌از نارنج در بارداری و شیردهی

استفاده‌از نارنج در زمان بارداری به‌مقداری که‌در غذا مورد استفاده‌قرار می‌گیرد موردی ندارد با این حال زمانی که‌در مقادیر درمانی از آن استفاده‌می‌شود احتمالا ناایمن است. اثرات نارنج بر تغذیه‌نوزاد گفته‌نشده‌بنابراین از مصرف نارنج در حین بارداری یا شیردهی خود داری کنید.

خواص آب نارنج

آب نارنج سبب پایین آمدن تب می‌شود. از آب نارنج می‌توان برای سردردهایی بدون علامت مشخص استفاده‌نمود. قرار دادن نارنج در برنامه‌غذایی و خوردن آن سبب جلوگیری از خونریزی بواسیرخواهد شد.
افرادی که‌در هوای آلوده‌دچار تنگی نفس می‌شوند بهتر است از نارنج استفاده‌کنند. افرادی که‌در هوای کثیف دچار خفقان میشوند توصیه‌می‌شود که‌حتما از نارنج استفاده‌کنند.
برای درمان ورم گلو در اوریون مقدار مساوی از آب نارنج ، سرکه و غوره را با هم مخلوط کرده‌و بر روی برآمدگی بمالید. نارنج دارای خواص ضد نفخ، ضد یبوست، ضد تهوع، ضد پیری و نشاط آور است.

خواص درمانی پوست نارنج

پوست نارنج دارای مزاج گرم و خشک است. برای تهیه‌مربا از خلال پوست نارنج استفاده‌می‌کنند . همچنین می‌توانند برای تهیه‌ترشی خلال پوست نارنج را در سرکه‌بخیسانند و ترشی تهیه‌نمایند. مربا و ترشی پوست نارنج سبب تقویت معده‌می‌شود. پوست نارنج تقویت کننده‌قلب و معده‌شده‌و نشاط آور است.
برای جلوگیری از تهوع و استفراغ ده‌گرم پوست نارنج خشک شده‌را بکوبید و با آب بخورید ، از این مورد می‌توان برای از بین بردن انگل های معده‌و روده‌نیز استفاده‌نمود.
برای جلوگیری از سردرد می‌توانید پوست نارنج را با سرکه‌روی شقیقه‌ضماد کنید. برای درمان حالت تهوع و استفراغ حدود چهار گرم از پوست خشک نارنج را مصرف نمایید.

فواید تخم نارنج (هسته‌نارنج)

خوردن 4 گرم تخم نارنج و 4 گرم تخم لیمو ترش کوبیده‌شده‌برای درمان عقرب گزیدگی مفید است.
تمام خواص نارنج

خواص آب نارنج و پوست نارنج

خواص درمانی برگ نارنج

برگ نارنج دارای خاصیت آرام بخشی است. برگ نارنج ضد تشنج بوده‌و سبب هضم شدن غذا می‌شود. برای درمان دردهای میگرنی و بی خوابی، برگ تازه‌نارنج را شسته‌و دم کنید و دم کرده‌آن را همراه‌کمی عسل بنوشید تا طعم تلخ آن آزار دهنده‌نباشد.
پوست خشک شده‌نارنج را کوبیده‌و با آب گرم مخلوط کرده‌و میل کنید تا کرم های روده‌، از بین بروند. خوردن ناشتای مربای خلال پوست نارنج ضدکرم می‌باشد.
برای درمان اختلالات کبدی برگ درخت نارنج را جوشانده‌و میل کنید. دم کرده‌برگ نارنج صفرابر و ضد عفونی کننده‌می‌باشد.

هشدار:

چاشنی های یادشده‌را هیچ گاه‌داخل ظرف پلاستیکی نریزید زیرا اسید درونشان سبب تجزیه‌ظروف پلاستیکی شده‌و سبب وارد شدن ترکیبات سرطان زا درون چاشنی ها خواهد شد.

"استفاده‌های دیگر از نارنج "

کارخانه‌ها از روغن نارنج در داروسازی، لوازم آرایشی و صابون مورد استفاده‌قرار می‌گیرد. در طب آسیایی کل میوه‌خشک نارس عمدتا برای اختلالات هاضمه‌به‌کار می‌رود. روغن نارنج در مواد غذایی، لوازم آرایشی، و محصولات کشاورزی مورد استفاده‌قرار می‌گیرد.
نارنج در طب سنتی چینی و نیز مردم محلی جنگل های بارانی آمازون برای حالت تهوع، سوهاضمه، و یبوست مورد استفاده‌قرار گرفته‌است. استفاده‌سنتی نارنج برای سوزش معده، کاهش اشتها، گرفتگی بینی و نیز کاهش وزن مناسب است.
نارنج هم چنین برای عفونت های قارچی نظیر عفونت قارچی و پوستی به‌کار می‌رود.

عوارض جانبی احتمالی نارنج :

عصاره‌نارنج به‌اندازه‌هر نوع عصاره‌مرکبات، ایمن است تا زمانی که‌در حد افراط مصرف نشود کم تر چیزی که‌در مورد ایمنی بلند مدت عصاره‌پرتقال و مکمل های نارنجی وجود دارد. از آنجا که‌سینفرین در نارنج به‌عنوان یک محرک آرام عمل می‌کنند، آن را با محرک دیگری مانند کافئین ترکیب می‌کنند که‌ممکن است موجب عوارض جانبی شود، از جمله:
سردرد
افزایش ضربات قلب
افزایش فشار خون
حساسیت به‌نور خورشید (از جمله‌افزایش ریسک آفتاب سوختگی)
استفاده‌بیش از حد از این مکمل ها، چه‌برای کاهش وزن و یا عملکرد ورزشی ممکن است باعث اختلال ضربان قلب غیر عادی (آریتمی)شوند.

تداخلات دارویی نارنج:

نارنج ممکن است با نوعی داروی ضد افسردگی که‌شامل سیلیجیلین،مارپلن ،(ایزوکربوکسازید) ناردیل (فنلزین) و ترانیلسیپرومین است تداخل داشته‌باشد. نارنج می‌تواند غلظت را در خون افزایش دهد و به‌این ترتیب ریسک عوارض جانبی را افزایش می‌دهد.
نارنج نیز به‌نظر می‌رسد که‌داروهای مسکن را مانند بنزودیازپین و قطع می‌کند و آن ها را بسیار موثرتر می‌کند.
در حالی که‌برخی متخصصان پیشنهاد کرده‌اند که‌نارنج ممکن است بسیاری از تداخلات مثل گریپ فروت را داشته‌باشد، اما به‌نظر نمی رسد اثرات آن قوی باشند. با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید.

مقدار و آماده‌سازی

برای مصارف دارویی، نارنج به‌طور معمول به‌صورت قرص یا عصاره‌فروخته‌می‌شود. گیاه‌شناسان اغلب پوست پرتقال را با مخلوط کرم موضعی و پماد می‌فروشند. نیز به‌صورت پودر موجود است.

 

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

آب نارنج را به دلایلی مهم حتما مصرف کنید

آب نارنج را به دلایلی مهم حتما مصرف کنید

بهترین روش برای درست کردن “شربت نارنج”

بهترین روش برای درست کردن “شربت نارنج”

دستور تهیه “شربت بهار نارنج” خوشمزه خانگی

دستور تهیه “شربت بهار نارنج” خوشمزه خانگی

افرادی که باید حتما بهارنارنج مصرف کنند

افرادی که باید حتما بهارنارنج مصرف کنند

احسان علیخانی با بهار نارنج در نوروز 97

احسان علیخانی با بهار نارنج در نوروز 97

تقلید دکور برنامه بهار نارنج از دکور مراسم اسکار 2018

تقلید دکور برنامه بهار نارنج از دکور مراسم اسکار 2018

دستور تهیه ساده و لذیذ پخت مربای بهارنارنج

دستور تهیه ساده و لذیذ پخت مربای بهارنارنج

عذر خواهی احسان علیخانی از آذری ها

عذر خواهی احسان علیخانی از آذری ها

راز و رمز درست کردن “مربای پوست نارنج” ایده آل

راز و رمز درست کردن “مربای پوست نارنج” ایده آل

خواصی در روغن پرتقال که حال پوست را خوب می کند

خواصی در روغن پرتقال که حال پوست را خوب می کند

آموزش طبخ “مرصع پلو” با طعمی که حتما دوست دارید

آموزش طبخ “مرصع پلو” با طعمی که حتما دوست دارید

طرز تهیه “میگو با سس خامه” ای نارنج

طرز تهیه “میگو با سس خامه” ای نارنج

طرز تهیه نوشیدنی متفاوت “آب پرتقال و خامه”

طرز تهیه نوشیدنی متفاوت “آب پرتقال و خامه”

دستور پخت چلو گوشت رستورانی با سس نارنج

دستور پخت چلو گوشت رستورانی با سس نارنج

خوشمزه ترین طرز تهیه “مربای پوست پرتقال” با رنگی فوق العاده

خوشمزه ترین طرز تهیه “مربای پوست پرتقال” با رنگی فوق العاده

طرز تهیه “مربای پرتقال” حلقه ای بدون پوست

طرز تهیه “مربای پرتقال” حلقه ای بدون پوست

دستور تهیه لذیذترین “چلو گوشت با سس نارنج”

دستور تهیه لذیذترین “چلو گوشت با سس نارنج”

بهترین آب میوه دنیا را بشناسید

بهترین آب میوه دنیا را بشناسید

زیبایی و سلامت با روغن بهار نارنج

زیبایی و سلامت با روغن بهار نارنج

دنیایی از خواص که در یک تکه پوست پرتقال پنهان است

دنیایی از خواص که در یک تکه پوست پرتقال پنهان است