بیشتر بخوانید

نحوه رفتار صحیح با دخترانی که باظاهرشان کنار نمی آیند

نحوه رفتار صحیح با دخترانی که باظاهرشان کنار نمی آیند

کلاسی که کودک شما برای شاد بودن در بزرگسالی باید برود

کلاسی که کودک شما برای شاد بودن در بزرگسالی باید برود

رفتارهای غلط و مخرب والدین با کودکان

رفتارهای غلط و مخرب والدین با کودکان

قانون و مقررات تربیت کودک حساس

قانون و مقررات تربیت کودک حساس

چگونه ترس کودکان را کاهش دهیم؟

چگونه ترس کودکان را کاهش دهیم؟

با گیرکردن اجسام در گلو ی کودکان چه کنیم؟

با گیرکردن اجسام در گلو ی کودکان چه کنیم؟

نکاتی برای تغذیه سالم کودکتان

نکاتی برای تغذیه سالم کودکتان

بهانه گیری کودکتان دلیلی دارد و راه حلی

بهانه گیری کودکتان دلیلی دارد و راه حلی

طرز تهیه پنکیک کودک

طرز تهیه پنکیک کودک

کنترل و رفتار با کودکی که در مهمانی بی ادبی می کند

کنترل و رفتار با کودکی که در مهمانی بی ادبی می کند
برنامه کامل مراقبت از پوست نوزاد در زمستان
پوست نوزاد در فصل سرما بیشتر از هر زمانی در معرض خشکی و حساسیت قرار می گیرد، در ادامه از برنامه کامل مراقبت از پوست نوزاد در سرمای زمستان مطلع خواهید شد.

محافظت از پوست لطیف نوزاد در سرمای زمستان

همه‌ما عاشق فصل زمستان هستیم اما از سرمای بیرون آن کمی می‌ترسیم. مخصوصا اگر فرزند ما در سنین کودکی باشد. سرما معمولا آلودگی ها و بیماری های زیادی را به‌همراه‌دارد و همچنین پوست نوزاد ما بیش از همیشه‌در معرض خشکی و حساسیت قرار خواهد گرفت. در این بخش از مجله اینترنتی فنجان راهکارهایی را به‌شما معرفی می‌کنیم تا از طریق آن بتوانید از پوست نوزاد خود در برابر سرمای زمستان محافظت کنید.

چرا باید از پوست نوزاد در فصل سرما محافظت کنیم ؟

کودکان تازه‌متولد شده‌را باید از هر لحاظی مراقبت کرد تا خودشان به‌سن مناسب برسند. در فصل زمستان نیز این مراقبت ها کمی ویژه‌تر است زیرا هوا به‌گونه‌ای است که‌ویروس ها در آن شیوع پیدا می‌کنند. بیشتر انرژی خود را صرف این کنید که‌در محیط خانه‌، دمای مناسبی را برای کودک خود فراهم بیاورید. در فصل زمستان نیز این میکروب ها و ویروس ها بیش از همیشه‌وارد بدن می‌شوند و سیستم ایمنی را تضعیف می‌کنند که‌راه‌ورود اکثر آن ها از طریق پوست است و در نتیجه‌پوست یکی از مهم ترین عوامل در ورود یا پیشگیری از بیماری ها است.

مشکلاتی که‌از طریق ویروس اتتقال پیدا می‌کنند.

زمستان فصل آنفولانزا است ، در این زمان از سال ویروس ها یک سره‌در هوا معلق هستند و همه‌ما در خطر ابتلا به‌آن ها می‌باشیم و در نتیجه‌بیماری های زیر در آن رواج پیدا می‌کنند :

  • آنفولانزا و برونشیت
  • انواع مختلف ویروس های تنفسی که‌روی تنفس شما تاثیرگزار است.
  • نشانه‌های عفونت در فصل زمستان
  • سرفه های شدید که‌به‌استفراغ منجر می‌شود.
  • مشکلات تنفسی که‌باعث نفس های کوتاه‌یا تنگی نفس می‌شود.
  • وزوز گوش یا سرفه‌های شدید.
  • درد در قفسه‌سینه‌به‌دلیل التهاب ریه‌ها در نتیجه‌عفونت های تنفسی
  • آبریزش بینی ، تب ، سرفه‌و سردرد.
  • احساس خستگی

 پوست نوزاد

راهکارهایی برای مراقبت از پوست نوزاد در فصل زمستان

1. از دستگاه‌بخور استفاده‌کنید :

اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنی د، می‌توانید از دستگاه‌های بخور مناسب اتاق کودک استفاده‌کنید و همچنین سیستم های گرم کننده‌را برای کودک خود مناسب سن او تنظیم کنید. دستگاه‌های بخور باعث تعادل هوا می‌شوند و رطوبت ایجاد شده‌باعث می‌شود که‌ویروس ها از بین بروند و پوست نوزاد شما نیز دچار خشکی مزمن نشود.

2. از مرطوب کننده‌استفاده‌کنید :

پوست نوزاد به‌دلیل در معرض هوای سخت و خشن قرار گرفتن ، دچار خشکی شدید می‌شود که‌اصلا برای او خوب نیست و در نتیجه‌تنها راه‌حل ممکن استفاده‌از مرطوب کننده‌ها است. لوسیون های حاوی کرم شیر و کره‌نیز می‌تواند بافت درخشنده‌پوست نوزاد شما را حفظ کنند.

3. از محصولات زیادی استفاده‌نکنید :

شاید به‌عنوان یک والدین تازه‌بخواهید که‌از محصولات مراقبتی کودک به‌صورت متنوع خریداری کنید اما باید خودتان را کنترل کنید و بیش از حد در این کار زیاده‌روی نکنید.

استفاده‌از لوسیون ها و کرم های مرطوب کننده‌مناسب کودک کافی است و همچنین شامپو و صابون را دقیقا مناسب با سن و پوست او تهیه‌کنید.

 مراقبت پوست نوزاد

4. بدن او را با دقت ماساژ دهید :

برای این که‌نوزاد شما رشد خوب و متناسبی داشته‌باشد ، باید یاد بگیرید که‌او را به‌صورت روزانه‌ماساژ دهید. ماساژ دقیق باعث افزایش گردش خون در بدن نوزاد می‌شود و سیستم ایمنی او را نیز تقویت می‌کند. استفاده‌از روغن ماساژ نیز در این امر موثر است. هنگام ماساژ دادن دمای اتاق را نسبتا گرم نگه‌دارید که‌کودک یخ نکند و کاملا بدون احساس راحتی داشته‌باشد.

5. از پتوهای سنگین استفاده‌نکنید :

پتوهای سنگین در فصل زمستان حس خوبی به‌ما می‌بخشند و راحت تر ما را گرم می‌کنند اما نباید برای نوزادتان از آن ها استفاده‌کنید . پتوی سنگین باعث می‌شود که‌نوزاد نتواند دست و پای خود را هنگام خواب تکان دهد و در نتیجه‌خطر ابتلا به‌سندروم ناگهانی مرگ نوزاد افزایش می‌یابد. 

بنابراین دمای اتاق را به‌حالت متعادل برسانید و از پتوی سبک استفاده‌کنید.

6. لباس راحت تن نوزادتان کنید :

اگر مدام از سیوشرت های سنگین ، دستکش ، جوراب و کلاه‌برای نوزاد استفاده‌کنید ، او را محدود می‌کنید و کلافگی اش را تحریک خواهید کرد . بهتر است که‌لباس راحتی را مناسب با دمای اتاق برای او انتخاب کنید که‌در آن توانایی حرکت آزادانه‌داشته‌باشد.

7. دمای اتاق را بررسی کنید :

دمای اتاق را به‌گونه‌ای نگه‌دارید که‌در آن از ورود بادهای سنگین جلوگیری شود و همچنین بیش از حد گرم نیز نباشد و درز پنجره‌ها را نیز ببندید.

 مراقبت پوست نوزاد

8. برنامه‌واکسناسیون کودک را کامل اجرا کنید :

سیستم ایمنی کودک در فصل زمستان بیش از همیشه‌تحریک و ضعیف می‌شود و در نتیجه‌حتما باید برنامه‌واکسناسیون او را اجرا کنید و سر وقت آن ها را استفاده‌کنید.

9. شیر خودتان را به‌کودک بدهید :

شیر مادر حاوی آنتی بادی ها و مواد مغذی است که‌سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند و از بیماری های معمول حفظ می‌کند ، در نتیجه‌تا جایی که‌می‌توانید از شیر خودتان به‌او بدهید و مواد مغذی بیشتری را به‌بدنش برسانید.

10. بهداشت شخصی او را رعایت کنید :

شما تنها کسی هستید که‌باید برای رعایت بهداشت کودک دست به‌کار شوید. حتما دستان او را بعد از برخورد با اجسام یا بیرون رفتن بشویید زیرا کوچک ترین جرم ها نیز می‌توانند به‌سرعت باعث ایجاد بیماری های رایج در زمستان شوند که‌با رعایت بهداشت میزان ابتلا به‌آن ها تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

11. سوپ را در رژیم غذایی کودک قرار دهید :

اگر کودک خود را از شیر گرفته‌اید ، اکنون در فصل زمستان بهترین زمان است که‌برای او سوپ درست کنید. سوپ سیب زمینی ، سبزیجات یا سوپ قارچ بهترین گزینه‌ها در فصل سرما برای پیشگیری از آسیب های زمستان هستند.

مصرف سوپ

12. در بیرون از خانه‌مراقب او باشید :

بهتر است تا جایی که‌می‌توانید هنگام یخبندان بیرون نروید. در غیر این صورت می‌توانید در هوای سرد نیز او را بیرون ببرید تا از هوای تازه‌محروم نباشد اما حتما لباس گرم و راحت تن او کنید و پوستش را در معرض سرمای سخت قرار ندهید و مراقب باشید که‌نوک انگشتان کودکتان یخ نکند.

13. جلوگیری از ترک خوردگی لبهای نوزاد را مهم بدانید

لبهای نوزاد همانند غنچه‌رز نیاز به‌مراقبت دارد. قبل از خارج شدن از منزل لبهای نوزاد را توسط لایه‌ای نازک از روغن وازلین بپوشانید. این کار با ایجاد دیواری محافظ در میان لب های نوزاد و هوای سرد موجب کاهش احتمال ترک خوردگی و خشک شدن لب می‌شود. برای درمان ترک و خشکی لب نوزاد نیز می‌توانید از لوسیون ها، روغن ها، و کرمهای ضد حساسیت مخصوص نوزاد نیز استفاده‌کنید. برای استفاده‌از لوسیون نوزاد باید لایه‌ی ضخیم تری برای پوشش لب استفاده‌کنید. اگر لبهای نوزاد دچار بریدگی شده‌است مقدار کمی از پماد یا نرم کننده‌های لب را در قسمت بریدگی بمالید.

14. از خشک شدن پوست نوزاد پیشگیری کنید

از میزان رطوبت پوست صورت نوزاد اطمینان حاصل کنید. قبل از خروج از منزل بدن کودک را با مرطوب کننده‌مناسب ماساژ دهید. نوزاد را هر روز به‌حمام نبرید. همیشه‌از صابون های ملایم و مخصوص به‌نوزاد در حمام استفاده‌کنید.

پس از پایان یک حمام لذت بخش نوزاد را با یک حوله‌تمیز به‌آرامی خشک کنید. سعی نکنید تا حوله‌را روی بدن نوزاد بکشید. این کار باعث می‌شود تا پوست نوزاد دچار سوزش شود. زمانی که‌پوست او مرطوب هست و هنوز کامل خشک نشده‌است، بدن نوزاد را به‌آرامی با لوسیون ماساژ دهید تا بهتر جذب بدن شود.

 مراقبت پوست نوزاد

15. مراقبت از پوست بینی نوزاد در سرما مهم است

سرما موجب آبریزش بینی نوزاد می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از ترک خوردگی پوست بینی و خشک شدن آن می‌توانید از وازلین یا سایر کرمهای مخصوص نوزاد که‌ضد حساسیت هستند استفاده‌کنید. قسمت پایین بینی را با مقداری از کرم مخصوص نوزاد یا وازلین مرطوب نگه‌دارید. تکرار این کار در طول شبانه‌روز برای برطرف کردن مخاط های خشک بینی نیز بسیار مفید است. برای تمیز کردن بینی نوزاد از دستمال های مرطوب استفاده‌کنید .در بینی نوزادانی که‌دچار اگزما شده‌اند احتمال باکتری وجود دارد. اگر پوسته‌پوسته‌شدن اطراف سوراخ های بینی و دهان نوزاد را به‌همراه‌آبریزش مشاهده‌کردید ، با پزشک متخصص تماس بگیرید تا با تجویز آنتی بیوتیکهای موضعی عفونت را برطرف کند.

16. از عرق سوز شدن نوزاد در زمستان جلوگیری کنید

عرق سوز شدن نوزاد ارتباطی به‌فصل زمستان ندارد و مخصوص گرما و فصل تابستان نیست .با بسته‌شدن غده‌های کوچک عرق نوزاد عرق سوز می‌شود.با پوشاندن لباس گرم زیاد و یا قرار گرفتن در مکانی که‌دارای گردش هوای کمی باشد مانند صندلی ماشین مخصوص نوزاد ،کودک شما عرق سوز می‌شود.

برای جلوگیری از عرق سوز شدن نوزاد، چند لایه‌لباس به‌او بپوشانید. به‌این شکل هوا از لابه‌لای آنها جریان پیدا می‌کند.در صورت مشاهده‌افزایش دمای بدن نوزاد می‌توانید یک لایه‌از لباسها را از تن او خارج کنید و نوزاد را در مکانی قرار دهید که‌از نظر راحتی و تهویه‌هوا در شرایط خوبی قرار گرفته‌باشد. پس از بازگشت به‌منزل لباسهای نوزاد را به‌آرامی و کم کم از تن او خارج کنید تا هوا در لباسهای او جریان پیدا کند.

17. استفاده‌از کرم ضد آفتاب مخصوص نوزاد را جزو ضرورت ها قرار دهید

با وجود کاهش دما در زمستان نباید نقش خورشید بزرگ خورشید را در مراقبت از پوست نوزاد در زمستان نادیده‌گرفت. برف، 85 درصد از اشعه‌های مضر خورشید را منعکس می‌کند. پس اگر در نواحی پوشیده‌شده‌از برف زندگی می‌کنید قبل از خارج شدن ازمنزل از کرم ضدآفتاب مخصوص برای پوست صورت نوزاد استفاده‌کنید.

 محافظت از پوست نوزاد

اگر کودک در فصل زمستان بیمار شد ، چه‌کنیم ؟

هر چقدر هم که‌مراقب باشید ، باز هم ممکن است که‌کودکتان بیمار شود.

در این موارد می‌توانید از قطره‌های بینی استفاده‌کنید تا راه‌تنفس و بینی او را باز کنید زیرا تنفس صحیح باعث بهبودی زودتر کودکتان می‌شود.

حتما بدن کودک را مرطوب نگه‌دارید و بدانید که‌شیر دادن با مصرف آب کاملا جداگانه‌هستند.

سوپ نیز بخشی از مایعات مفید است که‌باید به‌بدن او برسد.

احساس امنیت و عشق را نیز به‌کودک خود بدهید تا او را از از لحاظ جسمی و روحی قوی بار بیاورید.

بیشتر بخوانید

وقتی خود والدین باعث حسادت بین فرزندانشان می شوند!

وقتی خود والدین باعث حسادت بین فرزندانشان می شوند!

گرده افشانی گیاهان و بروز آسم در کودک

گرده افشانی گیاهان و بروز آسم در کودک

تب کودک و کنترل آن

تب کودک و کنترل آن

بهترین مایعات برای کودکی که سرماخورده است

بهترین مایعات برای کودکی که سرماخورده است

دود سیگار و سینوزیت در کودکان

دود سیگار و سینوزیت در کودکان

راه اول و آخر والدین برای حل مشکل لجبازی کودکان

راه اول و آخر والدین برای حل مشکل لجبازی کودکان

آموزش حرف زدن به کودک از تولد تا 3 سالگی

آموزش حرف زدن به کودک از تولد تا 3 سالگی

کاهش درد “دندان درآوردن کودک” و غذای مخصوص دندان + علائم

کاهش درد “دندان درآوردن کودک” و غذای مخصوص دندان + علائم

از کجا بدونیم کودک به چی آلرژی داره ؟

از کجا بدونیم کودک به چی آلرژی داره ؟

برای کودک تان کتاب بخوانید

برای کودک تان کتاب بخوانید
مشاهده

مطالب بیشتر در کودک

چگونگی محافظت از دندانهای کودکان

چگونگی محافظت از دندانهای کودکان

بررسی استرس در کودکان

بررسی استرس در کودکان

جدی و مهم در مورد دندان شیری کودکتان

جدی و مهم در مورد دندان شیری کودکتان

والدین زیرک با بچه های بد غذا چه می کنند؟

والدین زیرک با بچه های بد غذا چه می کنند؟

تغذیه کودک با شیر مادر

تغذیه کودک با شیر مادر

برنامه کامل مراقبت از پوست نوزاد در زمستان

برنامه کامل مراقبت از پوست نوزاد در زمستان

کودکتان حتما یک بیش فعال است اگر ...

کودکتان حتما یک بیش فعال است اگر ...

روش مواجهه با مکیدن انگشت در کودک

روش مواجهه با مکیدن انگشت در کودک

نکاتی برای سلامت پای کودک دلبندتان

نکاتی برای سلامت پای کودک دلبندتان

نشانه ای که می گوید کودک شما یک نابغه است

نشانه ای که می گوید کودک شما یک نابغه است

مطالب مرتبط

مراقبت از نوزاد در هفته اول پس از زایمان

مراقبت از نوزاد در هفته اول پس از زایمان

10 باید مهم در مورد مراقبت از موی نوزاد و کودک

10 باید مهم در مورد مراقبت از موی نوزاد و کودک

10 نکته کلیدی مراقبت از موهای نوزاد و کودک

10 نکته کلیدی مراقبت از موهای نوزاد و کودک

اصلی ترین بخش مراقبت از نوزاد تازه متولد شده

اصلی ترین بخش مراقبت از نوزاد تازه متولد شده

نحوه مراقبت و نگهداری از نوزاد تازه متولد شده

نحوه مراقبت و نگهداری از نوزاد تازه متولد شده

نکات مهم در نگهداری از نوزاد

نکات مهم در نگهداری از نوزاد

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست؟

همه چیز درباره هفته اول نوزاد پس از تولد

همه چیز درباره هفته اول نوزاد پس از تولد

مراحل رشد نوزاد 7 ماهه و مراقبت های ضروری

مراحل رشد نوزاد 7 ماهه و مراقبت های ضروری

خفگی نوزاد در زایمان طبیعی کمتر است

خفگی نوزاد در زایمان طبیعی کمتر است

نکات و دانستنی های مهم 40 روزگی نوزاد

نکات و دانستنی های مهم 40 روزگی نوزاد

همه چیز درباره رشد و مراقبت از نوزاد 9 هفته ای

همه چیز درباره رشد و مراقبت از نوزاد 9 هفته ای

عرق سوز شدن گردن نوزاد درمانی فوری در خانه دارد

عرق سوز شدن گردن نوزاد درمانی فوری در خانه دارد

از کجا متوجه افت قند خون نوزاد بشیم ؟

از کجا متوجه افت قند خون نوزاد بشیم ؟

تولد ریزترین نوزاد جهان + تصاویر باورنکردنی

تولد ریزترین نوزاد جهان + تصاویر باورنکردنی

علت ریزش پوست سر نوزاد و راه حل آن چیست؟

علت ریزش پوست سر نوزاد و راه حل آن چیست؟

لباس مناسب نوزاد در تابستان چه لباسی است؟

لباس مناسب نوزاد در تابستان چه لباسی است؟

لباس مناسب نوزاد تازه متولد شده برای خواب راحت

لباس مناسب نوزاد تازه متولد شده برای خواب راحت

کشف نوزاد 2 ماهه از داخل قبر خالی + عکس

کشف نوزاد 2 ماهه از داخل قبر خالی + عکس

هفته به هفته بعد از تولد ؛ رشد نوزاد دو هفته ای

هفته به هفته بعد از تولد ؛ رشد نوزاد دو هفته ای