بیشتر بخوانید

خواص گلیسیرین برای زیبایی، پوست و مو

خواص گلیسیرین برای زیبایی، پوست و مو

علل و درمان های خانگی خارش و حساسیت پوستی

علل و درمان های خانگی خارش و حساسیت پوستی

شادابی پوست با تونیک های گیاهی

شادابی پوست با تونیک های گیاهی

درمان “خشکی پوست” با روش های خانگی و طبیعی

درمان “خشکی پوست” با روش های خانگی و طبیعی

خوشمزه ای که موهایتان را کم پشت می کند

خوشمزه ای که موهایتان را کم پشت می کند

رشد ابروهای ریخته با هر روشی که فوری اثر می کند

رشد ابروهای ریخته با هر روشی که فوری اثر می کند

“درمان جوش صورت” سریعتر از آنچه فکر کنید

“درمان جوش صورت” سریعتر از آنچه فکر کنید

لوازم آرایشی تاریخ گذشته را دور بیاندازید

لوازم آرایشی تاریخ گذشته را دور بیاندازید

علل لکه های تیره روی پا و درمان خانگی و مدرن آن

علل لکه های تیره روی پا و درمان خانگی و مدرن آن

بوتاکس صورت

بوتاکس صورت
مشکلاتی که بعد از کاشت مو طبیعی است
عمل کاشت مو بسیار حساس می باشد و ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد، همچنین باید به مراقبت های لازم بعد از کاشت مو توجه ویژه ای داشت.

مشکلات و مراقبت های لازم بعد از کاشت مو

کاشت مو فرآیندی پیچیده‌است که‌می‌‎تواند با برخی عوارض همراه‌باشد و هرگونه‌فعالیتی مغایر با توصیه‌های پزشکی، می‌‎تواند عوارض جانبی احتمالی عمل کاشت مو را افزایش داده‌و نتیجه‌مورد انتظار را تضعیف کند. در این قسمت از سلامت مجله اینترنتی فنجان به‌ارائه‌عوارض احتمالی عمل کاشت مو و دستور العمل های لازم برای به‌حداقل رساندن و برطرف کردن آن ها خواهیم پرداخت.

دارو های بعد از عمل کاشت مو

  • آنتی بیوتیک ها به‌شما در پیشگیری از بروز عفونت کمک می‌‎کنند. آنتی بیوتیک ها معمولا بعد از صرف شام باید میل شوند.
  • دارو های پِین کیلرز هر 4 تا 6 ساعت و یا در صورت لزوم دو عدد از این قرص ها را مصرف کنید.
  • از مصرف آسپیرین تا 3 روز بعد از عمل خودداری کنید (مگر در صورت تجویز پزشک)، زیرا مصرف این قرص ها باعث تشدید خونریزی خواهند شد.
  • حداقل تا 2 هفته‌بعد از عمل از استعمال دخانیات خودداری فرمایید.

مصرف دارو

نکات مهم و مراقبت های لازم بعد از عمل کاشت مو

وضعیت بدن بعد از کاشت مو

برای جلوگیری از تورم صورت تا 5 روز بعد از انجام عمل جراحی از خم شدن خودداری فرمایید. هنگام سوار شدن داخل ماشین مراقب باشید تا سرتان به‌سقف ماشین اصابت نکند.

رژیم غذایی بعد از کاشت مو

از خوردن بیش از حد مواد غذایی خودداری کنید زیرا این امر باعث ناراحتی معده‌و به‌ویژه‌تداخل با داروهای مصرفیتان می‌شود.

خواب بعد از عمل کاشت مو

سر خود را بر روی دو عدد بالشت قرار داده‌و از یک حوله‌رول شده‌در زیر گردنتان استفاده‌کنید. از خوابیدن روی صورتتان خودداری کنید زیرا این امر احتمال افزایش تورم در ناحیه‌صورت و سرتان را افزایش خواهد داد.

حالت تهوع ، استفراغ بعد از کاشت مو

حالت تهوع و استفراغ در کمتر از 10% از بیماران بعد از عمل رخ می‌‎دهد. این امر به‌دلیل استفاده‌از داروی بیهوشی در حین عمل جراحی است و بعد از گذشت مدتی کوتاه‌برطرف خواهد شد. در صورت تمایل به‌استفراغ کردن ممکن است بیمار نیازمند استفاده‌از مایع داخل وریدی باشد.

حالت تهوع 

درد

در بیشتر موارد جدا از برخی ناراحتی ها جزئی، درد شدید غیر معمول است اما با این حال ممکن است برخی بیماران دچار سردرد شوند. در این شرایط از دارو های ضد درد تجویز شده‌توسط پزشک استفاده‌کنید و از انجام فعالیت های ذهنی و تمرکزی مانند رانندگی خودداری فرمایید.

نکروز محل گیرنده

این عارضه‌نادر و در حقیقت جدیترین مشکل کاشت مو است که‌نتیجه‌را تحت تأثیر قرار داده‌و موجب میشود که‌موها در یک منطقه‌رشد نکرده‌و در سایر نواحی به‌صورت کامل رشد نکنند. عواملی که‌احتمال بروز این مشکل را بیشتر میکنند عبارتند از:کشیدن سیگار، سرهای پهن، کاشت مو با تراکم خیلی بالا واستفاده‌از ادرنالین. در صورت بروز نکروز محل گیرنده‌کاشت مو در آن محل باید دوباره‌انجام شود.

احتمال سکسکه بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو ممکن است سکسکه به‌صورت گاه‌و بیگاه‌در بیمار بروز پیدا کند و تا 24 ساعت به‌طول بینجامد که‌نوشیدن مقداری آب به‌رفع این وضعیت کمک خواهد کرد اما به‌طور کلی نیازی به‌نگرانی در این زمینه‌نخواهد بود زیرا این وضعیت موقتی است.

تورم پیشانی و دور چشم بعد از کاشت مو

به‌دلیل تزریق سرم در محل گیرنده‌در غالب موارد در ناحیه‌پیشانی و دور چشم تورم ایجاد میشود این حالت گذار است و پس از گذشت چند روز رفع میشود.

خون ریزی بعد از کاشت مو

در برخی موارد ممکن است در ناحیه‌اهدا کننده‌و یا ناحیه‌پیوند زده‌شده‌، خونریزی ایجاد شود. برای برطرف کردن خونریزی با استفاده‌از گاز استریل و یا پارچه‌ای تمیز به‌مدت 5 دقیقه‌فشاری ملایم بر روی ناحیه‌مورد نظر اعمال کنید و در صورتی که‌بعد از 5 دقیقه، خونریزی متوقف نشد به‌دنبال فوریت های پزشکی باشید.

 خونریزی بعد کاشت مو

تورم بعد از پیوند مو

در حدود 3% از افرادی که‌تحت عمل پیوند مو قرار می‌‎گیرند، تورم ایجاد می‌‎شود اما با این حال در حال حاضر داروهای بی حسی حاوی داروهای ضد تورم نیز هستند و از همین رو تعداد کمی از بیماران بعد از عمل پیوند مو دچار تورم می‎ شوند. لازم به‌ذکر است که‌تورم ایجاد شده‌معمولا اندک و بدون هیچ گونه‌درد و تاثیر گذاری در رشد ناحیه‌پیوند زده‌شده‌است. استفاده‌بسته‌حاوی یخ که‌درون حوله‌پیچیده‌شده‌باشد، بر روی پیشانی به‌مدت 10 دقیقه‌و 4 بار در روز به‌کاهش میزان تورم کمک خواهد کرد.

احساس بیحسی و مورمور شدن

این وضعیت و احساس معمولاً گذار بوده‌و بعد از یک مدت از بین میرود.

قرمزی بعد از کاشت مو

پس از عمل کاشت مو احتمال ایجاد قرمزی در نواحی تحت درمان قرار گرفته‌زیاد است اما با این وجود نیازی به‌نگرانی نبوده‌و این علائم به‌خودی خود و به‌مرور زمان برطرف خواهند شد.

احتمال بی حسی پوست بعد از کاشت مو

احتمال ایجاد بی حسی در پوست نواحی اطراف محل اهدا کننده‌و پیوند زده‌شده‌وجود خواهد داشت که‌این بی حسی معمولا بعد از گذشت 6 الی 8 هفته‌بعد از عمل جراحی و در برخی موارد نادر بعد از گذشت چندین ماه، برطرف خواهد شد.

عفونت

متورم و حساس بودن ناحیه‌اهدا کننده‌و بروز تب می‌‎تواند نشان دهنده‌وجود عفونت باشد. در صورت بروز این گونه‌علائم حتما به‌پزشک مراجعه‌کنید و برای جلوگیری از عفونت این توصیه‌ها را دنبال کنید :

  • از کثیف شدن نواحی تحت درمان قرار گرفته‌جلوگیری کنید.
  • از آنتی بیوتیک های تجویز شده‌توسط پزشک استفاده‌کنید.
  • از دست زدن به‌نواحی مورد نظر خودداری کنید و در صورت لزوم ابتدا دستان خود را به‌خوبی استریل کنید.

 مراقبت بعد از کاشت مو

خارش در ناحیه‌پیوند زده‌شده

اولین نشانه‌ترمیم زخم، ایجاد خارش در ناحیه‌پیوند زده‌شده‌و یا اهدا کننده‌است. اگر این علائم را دارید، از خاراندن آن خودداری کنید و تنها با قرار دادن ملایم دست خود بر روی ناحیه‌ای که‌دارای علائم خارش است، می‌‏توانید شدت خارش را کنترل کنید. استفاده‌از روغن بچه نیز به‌تسکین خارش کمک خواهد کرد و در صورت عدم برطرف شدن خارش در ناحیه‌مورد نظر، ممکن است پزشک برای شما دارو های ضد هیستامین تجویز کند.

پوسته‌پوسته‌شدن زخم بعد از کاشت مو

معمولا زخم های ایجاد شده‌در ناحیه‌های اهدا کننده‌و پیوند زده‌شده‌پس از گذشت 5 الی 14 روز پوسته‌پوسته‌خواهند شد که‌استفاده‌از ژل آلوئه‌ورا دو بار در روز و قبل ازدوش گرفتن به‌برطرف شدن این پوسته‌ها کمک خواهد کرد. از کندن این پوسته‌ها اکیدا خودداری کنید.

ایجاد فولیکولیت در ناحیه‌پیوند زده‌شده

در برخی موارد ممکن است در ناحیه‌پیوند زده‌شده‌فولیکولیت ایجاد شود. فولیکولیت ها ضایعاتی همانند جوش و آکنه هستند که‌در صورت بروز این ضایعات، خیساندن سر به‌مدت 15 دقیقه‌با آب گرم و استفاده‌از پماد آنتی بیوتیک در ناحیه‌مورد نظر 3 بار در روز، به‌رفع آن کمک خواهد کرد.

مراقبتهای لازم بعد از کاشت مو

استفاده‌از باند الاستیک

پوشاندن نواحی اهدا کننده‌و پیوند زده‌شده‌با این باند به‌مدت 48 ساعت، به‌جز در مواقع شستشو سر، ضروری است؛ مگر در صورتی که‌پزشک انجام این کار را به‌شما توصیه‌کند و بهتر است تا حداکثر 3 روز، از این باند استفاده‌کنید.

نوع بخیه‌ها عمل کاشت مو

در صورتی که‌در انجام عمل کاشت مو از بخیه‌های جذب شونده‌برای دوختن زخم های بیمار استفاده‌شود، نیاز به‌برداشتن آن ها نخواهد بود. بخیه‌های قابل جذب معمولا پس از گذشت 3 الی 4 هفته‌بعد از عمل شروع به‌جذب شدن خواهند کرد اما با این حال در صورتی که‌برای بیمار از بخیه‌های غیر قابل جذب استفاده‌شده‌باشد، باید 5 الی 7 روز پس از عمل جراحی برای کشیدن بخیه‌ها به‌پزشک مراجعه‌کند.

نوع بخیه‌ها معمولا پس از عمل جراحی به‌بیمار اطلاع داده‌خواهد شد.

عوارض بعد از کاشت مو 

ورزش و فعالیت بعد از کاشت مو

تا 7 روز بعد از عمل کاشت مو بیمار باید از انجام هرگونه‌فعالیت سنگین خودداری کند؛ در غیر اینصورت احتمال بروز تورم و یا از دست رفتن پیوند افزایش خواهد یافت. بیمار بعد از گذشت 7 روز از عمل پیوند مو مجاز به‌انجام تمرینات سبک ورزشی و بعد از 10 روز مجاز به‌انجام فعالیت های طبیعی و روتین خود خواهد بود.

شنا و آفتاب

حداقل تا چند هفته‌پس از عمل کاشت مو از شنا کردن بپرهیزید و به‌یاد داشته‌باشید که‌آب استخرها حاوی اسید، کلر و باکتری هستند و این موارد برای نواحی تحت درمان قرار گرفته‌به‌شدت مضر است. بعد از گذشت چند هفته‌از عمل کاشت مو، مانعی برای شنا کردن وجود نخواهد داشت. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید نیز برای نواحی درمان شده، مضر است و بهتر است از آن در برابر نور خورشید محافظت شود. در صورت استفاده‌از کلاه‌مراقب باشید تا به‌موهای پیوند زده‌آسیبی وارد نشود و کلاه‌به‌سرتان نچسبد که‌به‌این تریب از تعریق پوست سرتان نیز جلوگیری خواهید کرد.

خودداری از شانه‌زدن بعد از کاشت مو

از شانه‌زدن نواحی تحت درمان قرار گرفته‌تا یک هفته‌پس از عمل کاشت مو خودداری کنید.

مراقبت بعد از کاشت مو

استفاده‌از محصولات زیبایی برای مو

استاده‌از ژل ، اسپری مو، موس و ... بعد از گذشت 5 روز از عمل کاشت مو مجاز است.

تا دو هفته‌بعد از انجام عمل کاشت مو از استفاده‌از سشوار به‌ویژه‌باد گرم خودداری کنید.

اصلاح مو و رنگ کردن

توصیه‌پزشکان به‌افرادی که‌تحت عمل کاشت مو قرار می‌‎گیرند، این است که‌بیمار حداقل تا 3 الی 4 هفته‌بعد از انجام این عمل، از اصلاح مو خود و رنگ کردن آن خودداری کند.

کوتاه‌کردن مو 

نرفتن به‌سونا بعد از عمل کاشت مو

از رفتن به‌حمام سونا تا 1 ماه‌بعد از عمل کاشت مو خودداری کنید.

خودداری از روابط زناشویی بعد از کاشت مو

حداقل تا 1 هفته‌بعد از عمل کاشت مو، از انجام هرگونه‌رابطه‌زناشویی خودداری کنید.

به‌یاد داشته‌باشید که‌سخت ترین قسمت پروسه‌کاشت مو انتظار کشیدن برای رشد موهای پیوند زده‌شده‌است زیرا موها در ناحیه‌پیوند زده‌شده‌تا 3 الی 4 ماه‌بعد از عمل کاشت مو رشد نخواهند کرد. در ابتدا موهای کاشته‌شده‌پس از گذشت 7 روز شروع به‌ریختن خواهند کرد که‌جای نگرانی نیست زیرا این امر بسیار طبیعی است. ریشه‌های مو شروع به‌تولید ساقه‌موی جدیدی خواهند کرد و طی 3 الی 4 ماه‌به‌سطح پوست خواهند رسید که‌به‌تدریج و با گذشت زمانی حدود 10 ماه‌تراکم مو افزایش پیدا خواهد کرد.

به‌طور کلی برای مشاهده‌نتیجه‌نهایی عمل کاشت مو باید چیزی حدود 6 ماه‌انتظار بکشید زیرا مو ها در هر ماه‌چیزی حدود 5 سانتی متر رشد خواهند کرد.

 روابط زناشویی.

اقدامات بعد از انجام عمل کاشت مو

جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نورخورشید

برای محافظت از منطقه‌دریافت کننده‌گرافت های کاشت مو باید در معرض نورخورشید قرار نگیرید.

استفاده‌از شامپو

جراحان پس از کاشت مو به‌بیمار توصیه‌می‌کنند برای جلوگیری از دلمه‌بستن زخم اطراف محور مو روز پس از جراحی از شامپو استفاده‌کنند. چسبیدن دلمه های پوستی به‌محور مو سبب ریزش فولیکول های موی تازه‌کاشته‌شده‌در 6 تا 10 روز بعد از عمل می‌شود به‌همین خاطر استفاده‌از شامپو بعد از عمل ضروری است.

مراقبت از زخم

بعد از کاشت مو برای مراقبت از زخم های ایجاد شده‌از یک پوشش نیمه‌نفوذپذیر استفاده‌کنید که‌بتوانید هر روز آن را تعویض کنید. این پوشش نباید خیلی محکم باشد همچنین باید اجازه‌ی جریان طبیعی خون و مایعات میان بافتی را به‌زخم بدهد.

ریزش مو پس از کاشت

پس از 10 روز که‌از کاشت مو گذشت، موهای کاشته‌شده‌به‌علت تغییر محل خود آسیب پذیر شده‌و می‌ریزند. این ریزش مو طبیعی است. پس از 2 تا 3 ماه‌ماه‌موهای جدید شروع به‌رشد می‌کنند و بعد از 9-6 ماه‌موها شروع به‌ضخیم شدن می‌کنند. بعد از این مدت ممکن است موی مناطقی که‌تحت عمل کاشت مو قرار نگرفته‌ریزش پیدا کند. برخی از بیماران برای جلوگیری از ریزش مو از دارو استفاده‌می‌کنند اما برخی دیگر به‌عمل کاشت مو دیگر رضایت می‌دهند.

بیشتر بخوانید

هرکه خال صورتش بیش واقعا سلامتش بیشتر ؟

هرکه خال صورتش بیش واقعا سلامتش بیشتر ؟

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

علت جویدن ناخن در کودکان و بزرگسالان و راه ترک آن

علت جویدن ناخن در کودکان و بزرگسالان و راه ترک آن

طب سوزنی و لیفتینگ پوست صورت

طب سوزنی و لیفتینگ پوست صورت

آنچه موهایتان را زودتر از موعد سفید میکند

آنچه موهایتان را زودتر از موعد سفید میکند

رنگ مو با عصاره گیاهان طبیعی

رنگ مو با عصاره گیاهان طبیعی

محافظت از پوست خشک در زمستان

محافظت از پوست خشک در زمستان

17 توصیه مهم برای زیبایی پوست صورت

17 توصیه مهم برای زیبایی پوست صورت

نکاتی برای قبل و بعد از جراحی پیوند موی طبیعی

نکاتی برای قبل و بعد از جراحی پیوند موی طبیعی

چانه هایی که نیاز به جراحی دارند و برعکس

چانه هایی که نیاز به جراحی دارند و برعکس
مشاهده

مطالب بیشتر در پوست و مو

جوانی پوست دور چشم

جوانی پوست دور چشم

ویتامین های واجب برای زیبایی پوست

ویتامین های واجب برای زیبایی پوست

خطرات تاتو

خطرات تاتو

اینها رو بخورید تا موهاتون نریزه !

اینها رو بخورید تا موهاتون نریزه !

خوراکی های مفید برای رشد مو

خوراکی های مفید برای رشد مو

ترفندهای بی نظیر زیبایی مردان

ترفندهای بی نظیر زیبایی مردان

بلاهایی که استرس و بی خوابی بر سر پوستتان می آورد!!

بلاهایی که استرس و بی خوابی بر سر پوستتان می آورد!!

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

در این ساعات شبانه روز بخوابید تا پوستتان شفاف شود

در این ساعات شبانه روز بخوابید تا پوستتان شفاف شود

چرا این روزها همه میکرونیدلینگ انجام میدن؟

چرا این روزها همه میکرونیدلینگ انجام میدن؟

مطالب مرتبط

شستشوی سر بعد از کاشت مو راه دارد

شستشوی سر بعد از کاشت مو راه دارد

عفونت بعد از کاشت مو از چیه ؟

عفونت بعد از کاشت مو از چیه ؟

قرص و داروهای ضروری بعد کاشت مو

قرص و داروهای ضروری بعد کاشت مو

گذاشتن کلاه بعد کاشت مو ضرر داره ؟

گذاشتن کلاه بعد کاشت مو ضرر داره ؟

زمان مناسب رانندگی و مسافرت بعد کاشت مو

زمان مناسب رانندگی و مسافرت بعد کاشت مو

بعد کاشت مو چی بخوریم بهتر نتیجه میگیریم ؟

بعد کاشت مو چی بخوریم بهتر نتیجه میگیریم ؟

کاشت مو ی طبیعی به روش FUT

کاشت مو ی طبیعی به روش FUT

کاشت مو و هر چیز جالبی که باید از آن بدانید

کاشت مو و هر چیز جالبی که باید از آن بدانید

بهترین سن برای کاشت مو چه زمانی است؟

بهترین سن برای کاشت مو چه زمانی است؟

کدام روش کاشت مو برای شما بهتر است ؟

کدام روش کاشت مو برای شما بهتر است ؟

واقعیت هایی درباره کاشت مو

واقعیت هایی درباره کاشت مو

راز کاشت مژه طبیعی و اکستشن مصنوعی فوق العاده

راز کاشت مژه طبیعی و اکستشن مصنوعی فوق العاده

دانستنی های مفید قبل از عمل جراحی کاشت مو

دانستنی های مفید قبل از عمل جراحی کاشت مو

راهنمای کاشت مو، کاشت ریش، کاشت ابرو و پیکر تراشی

راهنمای کاشت مو، کاشت ریش، کاشت ابرو و پیکر تراشی

چهره هایی که کاشت مو انجام داده اند + عکس قبل و بعد

چهره هایی که کاشت مو انجام داده اند + عکس قبل و بعد

کاشت مو با بانک مو ضعیف

کاشت مو با بانک مو ضعیف

کدام روش برای کاشت موی طبیعی بهتره ؟

کدام روش برای کاشت موی طبیعی بهتره ؟

بهترین کلینیک تخصصی کاشت مو کدام است ؟

بهترین کلینیک تخصصی کاشت مو کدام است ؟

کاشت مو و نکات طلایی آن در 2020

کاشت مو و نکات طلایی آن در 2020

کاشت ابروی طبیعی راه حلی برای ابروهای کم پشت

کاشت ابروی طبیعی راه حلی برای ابروهای کم پشت