بیشتر بخوانید

عجیب ترین انتقاد از مورینیو به سبک پپسی + عکس

عجیب ترین انتقاد از مورینیو به سبک پپسی + عکس

متن کامل استعفانامه یحیی گل محمدی

متن کامل استعفانامه یحیی گل محمدی

خداحافظی سر الکس فرگوسن از تیم منچستر یونایتد

خداحافظی سر الکس فرگوسن از تیم منچستر یونایتد

پهلوان ایرانی پناهنده هلند شد

پهلوان ایرانی پناهنده هلند شد

رئال مصمم برای جذب نیمار برزیلی

رئال مصمم برای جذب نیمار برزیلی

سومین قهرمانی نادال در مسابقات تنیس مسترز مادرید

سومین قهرمانی نادال در مسابقات تنیس مسترز مادرید

پیراهن یادبود قهرمانی بارسلونا در لالیگا + عکس

پیراهن یادبود قهرمانی بارسلونا در لالیگا + عکس

پیروزی قاطع تیم کشتی ایران مقابل آمریکا

پیروزی قاطع تیم کشتی ایران مقابل آمریکا

قوانین جدید کشتی فرنگی و آزاد

قوانین جدید کشتی فرنگی و آزاد

ناکامی بارسلونا در جذب نیمار برزیلی

ناکامی بارسلونا در جذب نیمار برزیلی
زندانی شدن کشتی گیر ایرانی در لس آنجلس
کشتی گیر اسبق جهان آنقدر دلش شکسته است که می گوید دیگر از هیچ کسی کمک نمی خواهد و حاضر است مابقی عمرش را در خانه سالمندان بگذراند.

ماجرای زندانی شدن کشتی گیر سابق در آمریکا

محمد رضایی عضو سابق تیم ملی کشتی آزاد ایران بود . رضایی در سال 1977 صاحب مدال نقره‌جوانان جهان شد و در مسابقات جهانی 1978 مکزیکوسیتی در وزن 62 کیلوگرم برنده‌مدال برنز شد. وی بعد مسابقات قهرمانی کشتی جهان به‌آلمان رفت و در لیگ کشور آلمان به‌فعالیت پرداخت و در مقطعی هم بهترین کشتی گیر آن کشور شد.

گفت و گو با محمد رضایی کشتی گیر سابق

خدا رحمت کند دایی شیرزاد وقتی دید من خیلی دعوا مرافعه‌می‌کنم من را بُرد باشگاه‌کارگران، مجانی ثبت نامم کرد، آنجا کار می‌کرد؛ وضع مالی آنچنانی نداشتیم که‌بخواهم پول باشگاه‌بدهم.»

وقتی قرار مصاحبه‌می‌گذاریم با روی خوش استقبال می‌کند و زمانی که‌او را می‌بینیم با انرژی زیاد با ما روبرو می‌شود.

وقتی به‌چهار راه‌نظام آباد می‌رسیم داخل خیابان برادران فتاحی که‌می‌شویم، سر کوچه‌حافظ انتظار ما را می‌کشد. با استقبال و همراهی او داخل کوچه‌ای تنگ می‌شویم و در انتهای کوچه‌به‌بن بستی می‌رسیم که‌در انتهای آن خانه‌ای قدیمی وجود دارد؛ درب خانه‌را باز و تعارف می‌کند. داخل که‌می‌شویم تا طبقه‌چهارم از پله‌ها بالا می‌رویم؛ نفسمان می‌گیرد، درست است که‌ورزشکار است، اما مانده‌ایم با این سن و سال چطور هر روز اینهمه‌پله‌را پایین و بالا می‌رود.

می گوید مدتی در حمام می‌خوابیده‌است، اما آنجا را هم از دست داده‌و حالا به‌لطف یکی از دوستان و بچه‌محل های قدیمی، این طبقه‌که‌نه! این اتاق، در اختیار او قرار گرفته‌است.

دقیقا یک اتاق کوچک چند متری که‌در کنارش محلی به‌عنوان آشپزخانه‌تعبیه‌شده‌است و در آنجا روز را شب و شب را روز می‌کند. کاملا مشخص است که‌این طبقه‌نمی تواند مکانی برای سکونت دائمی باشد، اما باز هم خدا را شکر می‌کند و بارها به‌خاطر معرفت رفیقش از او یاد می‌کند و حتی می‌گوید از او درخواست کرده‌که‌در این مصاحبه‌کنارش باشد که‌قبول نکرده‌است تا اجر و ثواب کارش از بین نرود.

کشتی گیر

محمد رضایی گنجه‌کشتی گیر پیشکسوت

یک تلویزیون قدیمی و چند تکه‌صندلی کهنه‌مبلمان اتاقش را تشکیل می‌دهد، اتاقی که‌اجزای اصلی اش عکس هایی از دوران اوج جوانی و افتخاراتی است که‌کسب کرده.

صحبت از محمد رضایی گنجه، دارنده‌مدال نقره‌جوانان جهان و نفر سوم مسابقات جهانی 1978 مکزیکوسیتی است، کشتی گیر پیشکسوتی که‌چشم انتظار حمایت مسئولان در 60 سالگی است.

چند وقت پیش بود که‌خبر درگذشت ناگهانی یکی از کشتی گیران قدیمی در خارج از کشور خبرساز شد و اعلام شد که‌پیکر او قرار است به‌زودی از طریق امارات به‌ایران منتقل شود، اما هنوز یک روز هم گذشته‌بود که‌او اعلام کرد زنده‌است و در گوشه‌ای از تهران زندگی می‌گذراند.

رضایی زندگی پر فراز و نشیبی داشته‌و خودش هم به‌خوبی می‌داند که‌راه‌را کج رفته‌است، اما می‌گوید هر کار اشتباهی که‌کرده‌تاوانش را خودش داده‌است. حالا او انتظار دارد تا در آستانه‌سالمندی مسئولان ورزش و علاقمندان به‌کشتی گامی برای او بردارند تا از این وضعیت خارج شود.

خواندن داستان زندگی محمد رضایی، کشتی گیری که‌از یکی از جنوبی ترین محلات تهران و در اوج جوانی خیلی زود چهره‌شد و خیلی زود هم با دنیای قهرمانی وداع کرد خالی از لطف نیست.

* ممکن است بیوگرافی مختصری از خودتان بگویید. خیلی از جوانان امروز شناخت درست و دقیقی از شما ندارند.

متولد 1335 و بچه‌دروازه‌غار میدان شوش محله‌گود عرب ها هستم. بچه‌خیلی شلوغی بودم و با توجه‌به‌اینکه‌در محله‌های پایین شهر در آن زمان تفریح درست و حسابی وجود نداشت، بچه‌ها بیشتر ورزش می‌کردند. خدا بیامرز شخصی به‌اسم دایی شیرزاد در محل ما بود که‌وقتی شیطنت های من را دید دستم را گرفت و به‌باشگاه‌کارگران برد. از آنجا که‌وضع مالی خوبی نداشتیم یک کارت افتخاری هم برای من گرفت و مشغول کشتی گرفتن شدم؛ آن زمان 15 ساله‌بودم.

* پس خیلی دیر کشتی را شروع کردید؟

میدون انبار گندم، زورخونه‌عباس لالی اولین بار با داوود موشی کشتی گرفتم؛ بچه‌خواهر خدابیامرز رضا خرسند بود. ما دو نفر کشتی گرفتیم و با اینکه‌باختم به‌من هم مدال دادند، اما همان مدال شد چراغ راه‌زندگی من؛ همه‌جا گردنم بود، باهاش می‌خوابیدم و مدرسه‌می‌رفتم، مسیر زندگی من را تغییر داد. آن مدال را به‌گردنم می‌انداختم و همه‌جا با آن پُز می‌دادم؛ حتی شب ها با آن می‌خوابیدم. دیگر همه‌زندگی ام کشتی شد و چیز دیگری معنا نداشت.

خدا رحمت کند دایی شیرزاد وقتی دید من خیلی دعوا مرافعه‌می‌کنم من را بُرد در باشگاه‌کارگران، مجانی ثبت نام کرد، آنجا کار می‌کرد؛ وضع مالی آنچنانی نداشتیم که‌بخواهم پول باشگاه‌بدهم.

در زمان ما رده‌های سنی نوجوانان و جوانان وجود نداشت، اما با روی کار آمدن خادم این رده‌ها به‌وجود آمد.

* پس به‌نوعی هم محلی آقاتختی هم بوده‌اید؟

بله. از محله‌ما تا خانی آباد محل آقا تختی، تنها یک خیابان فاصله‌بود. متاسفانه‌آن زمان دید بسیار منفی نسبت به‌میدان غار وجود داشت و همه‌بچه‌های آن محل را خلافکار و ناسالم می‌دیدند در حالی که‌قهرمانان زیادی از آن بیرون آمدند و حتی می‌شد قهرمانان بسیار بیشتری هم از آنجا استخراج کرد، اما متاسفانه‌امکانات کم بود و همه‌نمی توانستند به‌دلیل مشکلات مالی ورزش کنند.

* چطور شد به‌تیم ملی رسیدید؟

داستانش خیلی جالب است. خیلی زود ازدواج کردم؛ حدودا 19 ساله‌بودم. به‌دلیل مشکلات مالی مجبور بودم بیشتر کار کنم، اما تمریناتم را هم دنبال می‌کردم چون استعداد خوبی داشتم؛ همه‌می‌گفتند کشتی را ادامه‌دهم. روی یک وانت کار می‌کردم و سیمان می‌فروختم. یک روز که‌یک بار سیمان برای پارک ساعی برده‌بودم در هنگام برگشت چون دیر شده‌بود و دیدم به‌باشگاه‌(کارگران) نمی رسم، به‌ورزشگاه‌امجدیه‌(شهید شیرودی) رفتم تا تمرین کنم که‌دیدم اعضای تیم ملی برای حضور در مسابقات جام آریامهر آماده‌می‌شوند و قرار است مسابقات انتخابی برگزار شود؛ همه‌در اردو بودند.

وقتی وارد سالن شدم، لُخت شدم و با اجازه‌شروع به‌تمرین کردم. مرحوم بلور وقتی تمرین من را دید از من سؤال کرد چرا در مسابقات انتخابی شرکت نکردی. گفتم چون کار می‌کردم نتوانستم شرکت کنم که‌به‌من گفت با نوایی که‌آن زمان از کشتی گیران مطرح تیم ملی بود و نفراتی که‌در انتخابی اولی شدند، تمرین کن. خدا بیامرز بلور دید بسیار خوبی داشت؛ وقتی تمرین من را دید به‌مربیان تیم ملی گفت که‌اسم من را هم در بین نفرات دعوت شده‌به‌اردو قرار دهد که‌گفتند رضایی در انتخابی شرکت نکرده‌است، اما چون حرف آقا بلور خریدار داشت و همه‌به‌او اطمینان داشتند، قبول کردند.

به‌من گفتند فردا نه، پس فردا در سونای صفا باش تا وزنت را کنترل کنیم و بعد برای مسابقه‌به‌سالن 12 هزار نفری بیا. من هم همین کار را کردم و این شد که‌پا به‌مسابقات مهمی گذاشتم. در آن رقابت ها قهرمانانی بزرگی حضور داشتند در حالی که‌هیچ کسی حتی اسم من را هم نمی دانست، ستاره‌مسابقات شدم و نامی برای خودم دست و پا کردم. در 19 سالگی در حالی که‌در رده‌جوانان بودم، تنه‌به‌تنه‌بسیاری از قهرمانان بزرگ آن زمان زدم و مسیر پیش رویم هموار شد.

شب آخر مسابقات نیز میشِلوف، کشتی گیر سرشناس روس را 4 بر یک شکست دادم که‌هلهله‌ای به‌پا شد. سال بعد در 1977 به‌مسابقات جهانی جوانان در لاس وگاس رفتم که‌موفق به‌کسب مدال نقره‌شدم. سال بعد مجددا در مسابقات انتخابی ایران شرکت کردم و قهرمان شدم و به‌عضویت تیم ملی در مسابقات جهانی 1978 مکزیکوسیتی درآمدم.

* شاید اگر تاکسی را به‌من می‌دادند، مسیر زندگی ام تغییر می‌کرد

* حضور در مسابقات جهانی جوانان چطور بود؟

اولین تجربه‌ام بود، تا حالا خارج نرفته‌بودم که؛ در آن زمان دکتر توکل به‌ما قول داد هر کسی که‌موفق به‌کسب مدال شود یک تاکسی برای او خواهیم گرفت. من هم به‌عشق آن ماشین با تمام وجود روی تشک رفتم. من و رسول حسینی در آن مسابقات نقره‌گرفتیم. بعد از اینکه‌از مسابقات برگشتیم، برای گرفتن ماشین به‌بیمارستان هشترودی (محل کار دکتر توکل) رفتیم که‌به‌ما گفت حالا من یک حرفی زدم حالا شما اینقدر پیگیری نکنید. این حرف باعث سرخوردگی من شد و دیگر کشتی نگرفتم. آن زمان هم سطح زندگی ها در حد همان تاکسی بود، توقع ما هم زیاد نبود.

نمی دانم با چه‌کسی لَج کردم، اما مدتی از تمرین و کشتی دور بودم. انتخابی های تیم ملی شروع شد و حریفان شروع به‌شایعه‌سازی کردند. یکی می‌گفت رضایی وزنش زیاد شده‌است و دیگری می‌گفت او آماده‌نیست در حالی که‌من همیشه‌تمرین می‌کردم چون کار دیگری بلد نبودم. تمام عشق من این بود که‌بعد از پایان کارم به‌سالن بروم و کشتی بگیرم. کار من هم کشتی بود، کار دیگری بلد نبودم شاید اگر آن تاکسی را به‌من می‌دادند، مسیر زندگی ام تغییر می‌کرد.

کشتی گیر

محمد رضایی گنجه‌و روزهای پر فرازو نشیب زندگی

* لطیف گفت هر کسی را غیر از رضایی به‌جهانی ببرید، مدال نمی گیرد

* یعنی روی لج بازی کشتی را کنار گذاشتید؟

نمی توانستم، اما انگیزه‌نداشتم. همان زمان قرار بود مسابقات انتخابی تیم ملی برای جهانی 1978 برگزار شود. به‌خاطر همین شایعات به‌سالن رفتم و وزن کشی کردم و به‌همه‌نشان دادم 62 کیلوگرم هستم، اما گفتم که‌در انتخابی شرکت نمی کنم، اما ببینید سرِ وزن هستم.

آن زمان مرحوم حصاری، لطف زیادی به‌من داشت و کمک زیادی به‌من کرد. او و مرحوم لطیف دید بسیار خوبی در کشتی داشتند. عشق آنها کشتی بود. حصاری از جیبش هزینه‌می‌کرد تا مسابقات را ببیند.

به‌هر حال مسابقات انتخابی برگزار شد و زمانی به‌عضویت تیم ملی درآمد. همان زمان لطیف به‌فدراسیون رفت و گفت هر کسی را غیر از رضایی ببرید، مدال نمی گیرد که‌آنها گفتند اگر می‌توانی او را به‌اردو بیاور. آن زمان خادم حقیقت ریاست فدراسیون را به‌عهده‌داشت که‌به‌حق پدر کشتی ایران بود. او با آن جایگاهش به‌باشگاه‌کارگران می‌آمد و تمرین بچه‌ها را نگاه‌می‌کرد.

حصاری آمد و خیلی جدی با من صحبت کرد. گفت درست است که‌بدقولی کرده‌اند، اما تو بیا و به‌مسابقات جهانی برو و مطمئن باشد مدال می‌گیری؛ من هم قول می‌دهم برایت ماشین بگیرم. به‌هر حال من را متقاعد کرد و به‌اردو رفتم.

آن زمان هنوز تکلیف 2 وزن مشخص نشده‌بود؛ وزن 62 و 90 کیلو که‌قرار شد بین من و زمانی در 62 کیلو و طالقانی و کلاهی در 90 کیلو انتخابی بگذارند. هر طور بود خودم را به‌سالن آزادی رساندم و با زمانی کشتی گرفتم. چندین بار با هم کشتی گرفتیم که‌خادم گفت تا زمانی که‌اختلاف امتیازات زیاد نشود هیچ کدام انتخاب نخواهید شد که‌در نهایت من با 7-8 اختلاف امتیاز بُردم و عضو تیم ملی شدم. کلاهی هم طالقانی را بُرد و ملی پوش شد تا ترکیب تیم کامل شود. بعد از یک هفته‌اردو عازم مسابقات جهانی مکزیکوسیتی شدیم.

* هنوز اشک های خادم را به‌خاطر دارم

شب اول مسابقات خیلی سخت گذشت به‌طوری که‌کشتی گیران ما نتایج بسیار بدی گرفتند و 5 کشتی گیر نامدار و مطرح ما متحمل شکست شدند. همه‌از این باخت ها نگران و ناراحت بودند و فشار زیادی به‌تیم وارد شده‌بود؛ تیم از هم پاشید. همان شب خادم تمام اعضای تیم را جمع کرد تا برای روز بعد هم قسم شویم و نتایج ضعیف روز اول را جبران کنیم.

هنوز اشک های آن شبِ خادم را به‌خاطر دارم؛ او عاشق کارش بود. من جوان ترین عضو تیم بودم؛ تنها 20 سال سن داشتم. همه‌ما از اشک های خادم منقلب شدیم. فردا ابتدا استراحت خوردم و سپس به‌مصاف حریف بلغاری که‌تمام 62 کیلویی ها ما را شکست داده‌بود، رفتم. رمضان خدر، محسن فره‌وشی و ... که‌از نامداران کشتی ایران بودند را بُرده‌بود، اما خدا خواست که‌آن روز صبح در اولین دیدار کشتی گیران ما، من به‌پیروزی رسیدم.

به‌نظرم همان پیروزی باعث افزایش روحیه‌سایر اعضای تیم شد به‌طوری که‌یکی پس از دیگری مقابل حریفان به‌پیروزی رسیدند. به‌طوری که‌آن تیم شکست خورده‌داشت نائب قهرمان جهان می‌شد. اگر کشتی گیر روس به‌آلمان شرقی نمی باخت ما نائب قهرمان جهان می‌شدیم تا نتیجه‌ای تاریخی رقم بخورد که‌متاسفانه‌در کمال تعجب این اتفاق نیفتاد، اما باز هم تیم ما سوم جهان شد.

* گفتم فقط یک تاکسی می‌خواهم

* یک حریف روسی داشتید که‌خیلی هم نامدار بود و چندین مدال طلای جهان و المپیک را داشت.

«یومین» کشتی گیر بسیار خوبی بود و آن زمان برای خودش اسم و رسمی داشت، اما من به‌نوعی او را بُرده‌بودم. متاسفانه‌در آن زمان هم داوری ها یکطرفه‌بود و ما هم کسی را نداشتیم که‌حق ما را بگیرد. در هر صورت موفق به‌کسب مدال برنز شدم و به‌ایران برگشتیم.

به‌محض بازگشت در فرودگاه‌خبرنگاران از من سؤال کردند که‌چه‌می‌خواهی که‌من گفتم یک تاکسی به‌من بدهید تا هزینه‌زندگی ام را تامین کنم. خاطرم هست دقیقا روز جمعه‌17 شهریور ماه‌بود و تلویزیون ساعت 2 بعد از ظهر این مصاحبه‌را پخش کرد که‌در آرشیو صدا و سیما موجود است. آن زمان عشق ما فقط یک تاکسی بود که‌اگر آن را به‌من می‌دادند شاید مسیر زندگی ام تغییر می‌کرد.

* یعنی آن تاکسی را هم به‌شما ندادند؟

بعد از بازگشت به‌ایران خادم زحمت زیادی کشید و برای من، سوخته‌سرایی، بزم آور و محبی که‌موفق به‌کسب مدال شده‌بودیم حواله‌خودرو را گرفت، اما پلاک تاکسی را به‌من ندادند و می‌گفتند چون در رژیم قبل مدال گرفته‌ای نمی توانیم تاکسی بدهیم. به‌هرحال در بحبوحه‌انقلاب تمام مدیران تغییر کرده‌بودند و نمی دانستیم خواسته‌هایمان را از کجا پیگیری کنیم.

* بعد از آن دیگر به‌تیم ملی فکر نکردید؟

بعد از اینکه‌از گرفتن تاکسی مایوس شدم، لطمه‌شدیدی خوردم و سرخورده‌شدم. از طرفی مدتی بعد جنگ تحمیلی عراق علیه‌ایران شروع شد و از سوی دیگر المپیک های 1980 مسکو و 1984 لُس آنجلس از سوی ایران تحریم شد تا من دیگر شانسی برای ادامه‌کشتی نداشته‌باشم؛ در حالی که‌در 20 سالگی بر قله‌افتخار جهان ایستاده‌بودم و تازه‌ابتدای راه‌موفقیت بودم با کشتی خداحافظی کردم.

* چه‌شد به‌لیگ آلمان رفتید؟

با توجه‌به‌شناختی که‌از من در مسابقات جهانی ایجاد شده‌بود، یکی از باشگاه‌های قدیمی آلمان به‌من پیشنهاد کشتی گرفتن در لیگ این کشور را داد و من هم وسایلم را جمع کردم تا به‌آلمان بروم.

* بخاطر بدقولی رئیس باشگاه‌آلمانی کشتی نگرفتم

* تنها رفتید؟ با چه‌پولی؟ مگر زبان بلد بودید؟

ماشینی که‌جایزه‌گرفته‌بودم را فروختم و پولش را نقد کردم. نیمی از پول را در اختیار همسرم قرار دادم تا خرج خودش و دخترم کند و نیمی دیگر را هزینه‌سفر به‌آلمان کردم. آن زمان تنها لیگ معتبر جهان بوندس لیگای آلمان بود و پول خوبی هم می‌دادند. هر طور بود خودم را به‌آلمان رساندم و تمریناتم را شروع کردم. 5-6 ماه‌تا آغاز لیگ زمان بود و من باید این مدت را در آنجا تمرین می‌کردم.

کشتی گیر

محمد رضایی دارنده‌مدال نقره‌جهانی کشتی

رئیس باشگاه‌در خانه‌خودش به‌من اتاق داد و انصافا پذیرایی خوبی از من داشتند؛ آنها فرزندی نداشتند و توجه‌زیادی به‌من می‌کردند. جایی که‌من زندگی می‌کردم، اگر ساعت 7 صبح از خواب بیدار می‌شدی می‌گفتند فُلانی تنبل است. همه‌آنجا کشاورز بودند و ساعت 5 صبح شروع به‌کار می‌کردند. همان زمان شروع به‌یادگیری زبان آلمانی کردم. باید به‌شهر مونیخ می‌رفتم که‌30 کیلومتر با جایی که‌زندگی می‌کردم فاصله‌داشت. هر روز صبح می‌رفتم و بعد از ظهر برمی گشتم، اما بالاخره‌زبان آلمانی را یاد گرفتم.

مدیر آن باشگاه‌به‌من قول داده‌که‌نیمی از قراردادم را قبل از مسابقات و نیمی دیگر را بعد از رقابت ها بدهد. چند روز مانده‌به‌آغاز لیگ دیدم خبری از پول نیست و گفتم که‌اگر اینطور باشد من کشتی نمی گیرم چون شما بدقولی کرده‌اید. 5-6 ماه‌در آلمان ماندم، اما وقتی دیدم پولم را نمی خواهند بدهند، کشتی نگرفتم و به‌ایران برگشتم. هرچند که‌آنها اصرار داشتند در آستانه‌آغاز مسابقات هستیم و کشتی بگیر و بعد از آن پولت را خواهیم داد، اما قبول نکردم.

همسر رئیس باشگاه‌زن مهربانی بود؛ وقتی متوجه‌این موضوع شد بدون اینکه‌شوهرش بفهمد 2 هزار مارک به‌من داد تا من را از رفتن منصرف کند. او برایم مانند مادر بود و حتی لباس هایم را هم می‌شست، اما من گفتم که‌می‌خواهم برگردم. آن پول را در داشبورد ماشین گذاشتم، بلیت برگشت تهیه‌کردم و به‌تهران بازگشتم.

بعد از 2 روز خواهرم تماس گرفت و گفت از آلمان تلفن داری و بعد از ظهر بیا که‌قرار است دوباره‌تماس بگیرند. هر طور بود من را متقاعد به‌بازگشت به‌آلمان کردند؛ حتی از اینکه‌چرا آن 2 هزار مارک را برنداشته‌ام تعجب کردند و قول دادند جبران کنند. برای سفر دوباره‌به‌آلمان احتیاج به‌پول داشتم، اما دیگر پولی نداشتم. خواهر بزرگترم گفت 15 هزار تومان برای خواهرت شیربها آورده‌اند و این پول را بگیر و به‌آلمان برو. 2 سال در مونیخ کشتی گرفتم و بعد از آن باشگاهم را تغییر دادم و به‌مرز آلمان و اتریش رفتم. در 13 سالی که‌در آلمان بودم 10-12 سال کشتی گرفتم.

* ورشکست شدم و مغازه‌فرش فروشی را بستم

* در سال هایی که‌در آلمان کشتی می‌گرفتید به‌تیم ملی هم فکر می‌کردید؟

بله. برای المپیک 1980 به‌تیم ملی دعوت شدم و تا آخرین لحظه‌هم قرار بود تیم به‌مسکو اعزام شود. آن زمان صنعت کاران رئیس فدراسیون بود که‌همراه‌ملی پوشان خدمت شهید بهشتی رفتیم و از او خواستیم تا به‌ما بگوید به‌المپیک می‌رویم یا نه‌که‌ایشان گفت ایران المپیک را تحریم کرده‌است که‌عملا کشتی برای من تمام شد.

* مگر می‌شود؟ چطور؟ در آن زمان که‌شما سنی نداشتید که‌بخواهید خداحافظی کنید؟

ذهن من از کشتی مانند خیلی از هم دوره‌ای هایم دور شده‌بود. وقتی ذهن ورزشکار حرفه‌ای نباشد و از فضای قهرمانی ورزشی دور شود، بدن هم دیگر جواب نمی دهد. از طرفی چندین مسابقه‌جهانی در آن زمان لغو شد و من هم به‌حضور در همان لیگ آلمان قناعت کردم و فقط آخر هفته‌ها در لیگ آلمان کشتی می‌گرفتم.

* بعد از اتمام دوران کشتی گیری چه‌کار کردید؟

در همان زمان که‌کشتی می‌گرفتم همزمان با توجه‌به‌رفت و آمدی که‌به‌ایران داشتم، برای امرار معاش تجارت فرش هم می‌کردم. با اینکه‌نه‌پولی داشتم و نه‌ثروت پدری؛ خودم از صفر شروع کردم. یک مغازه‌کوچک گرفته‌بودم و فرش هایی که‌از ایران می‌آوردم با توجه‌به‌قیمت خوب و مشتریان خوبی که‌داشت، به‌آلمانی ها می‌فروختم تا اینکه‌ورشکست شدم.

* چه‌شد که‌ورشکست شدید؟

بعد از مدتی واردات فرش به‌آلمان آزاد شد و دیگر نتوانستم رقابت کنم. آن زمان که‌ما فرش می‌آوردیم باید از تجار می‌خریدیم، اما بعد از چند سال در بحبوحه‌شرایط بد اقتصادی و جنگ، صادرات فرش آزاد شد و گفتند هر کسی می‌تواند فرش ببرد و به‌جای آن کالا وارد کشور کند که‌همین موضوع باعث ارزان شدن بی سابقه‌قیمت فرش شد و دیگر کسی از ما فرش نمی خرید. چرا که‌چندین برابر ارزان تر از ما توسط افراد عادی در بازار عرضه‌می‌شد که‌مجبور شدم مغازه‌فرش فروشی را تعطیل کنم.

چون هزینه‌های زندگی خیلی بالا بود و بعد از یک سال مغازه‌را بستم. پس از آن یک مغازه‌فروش لوازم و تجهیزات ورزشی باز کردم که‌در آنهم موفق نبودم و تصمیم گرفتم برای ادامه‌زندگی به‌آمریکا بروم. تا سال 1991 در آلمان بودم. البته‌در سال هایی که‌در آلمان زندگی می‌کردم برای خرید و فروش فرش به‌آمریکا رفت و آمد داشتم، اما ساکن آنجا نبودم.

* وقتی شرایط زندگی برایم سخت شد به‌خاکی زدم

* چه‌شد که‌یک مرتبه‌به‌فکر سفر به‌آمریکا افتادید؟

به‌هر حال در آن سال ها همانطور که‌قبلا گفتم به‌آمریکا رفت و آمد داشتم و احساس کردم موقعیت های شغلی بهتری در آنجا می‌توانم پیدا کنم و تا سال 97 در آنجا زندگی کردم تا شهروند آمریکا شدم و سال 2000 به‌ایران برگشتم.

* شغل تان در آمریکا چه‌بود؟

کم و بیش تجارت فرش می‌کردم، ماشین هم کرایه‌می‌دادم.

* چه‌اتفاقی افتاد که‌سر از زندان درآوردید؟

زندگی در خارج از کشور مانند راز بقا است بخصوص در کشوری مانند آمریکا، هر کسی که‌می‌خواهد زندگی کند باید از صبح دنبال شکار باشد تا شکار نشود. من هم وقتی شرایط برایم سخت شد به‌خاکی زدم. وقتی بدون هیچ پشتوانه‌ای به‌خارج از کشور می‌روی با مشکلات عدیده‌ای مواجه‌می‌شوی؛ با مشاغل سیاهی مانند گارسونی و ... با ساعتی 3 - 4 دلار هم نمی توان زندگی کرد به‌همین دلیل از راه‌خارج شدم و به‌بیراه‌رفتم.

متاسفانه‌با افرادی همنشین شدم و وارد کارهایی شدم که‌عاقبت خوبی برای من نداشت. در آن سال ها کارت های اعتباری رونق زیادی در آمریکا داشت و من هم با گروهی دوست شده‌بودم که‌از طریق کپی کردن این کارت ها پول های حساب آنها را جابجا می‌کردند و به‌حساب های دیگر می‌ریختیم. آن زمان از افرادی که‌وضع مالی خوبی داشتند و نمی دانستند چقدر پول در حساب شان است برداشت می‌کردیم و به‌حساب خودمان و دیگران واریز می‌کردیم و این پول ها را در اروپا و کشورهای دیگر خرج می‌کردیم. شما حساب کنید آن همه‌پول داشتیم و الان در چه‌وضعیتی هستم.

به‌خاطر کارهایی که‌می‌کردم در شهرهای مختلف می‌چرخیدم تا به‌چنگ پلیس نیفتم؛ همیشه‌در حرکت بودم تا اینکه‌یک روز در خانه‌ام دستگیر شدم. فکر نمی کردم که‌از من مدارک چندانی داشته‌باشند و می‌خواستم با وثیقه‌خارج شوم، اما FBI روز دادگاه‌مدارکی را پیش روی قاضی گذاشت که‌به‌3 سال زندان محکوم شدم؛ آن هم به‌خاطر اینکه‌تا پیش از این حتی یک خلاف کوچک هم نداشتم. به‌طوری که‌حتی یک بار هم در رانندگی جریمه‌نشده‌بودم و پرونده‌ام پاک پاک بود.

در آمریکا دو چیز را نمی بخشند یکی مالیات و دیگری دروغ؛ شاید اگر من در کشور خودم بودم، خدمات بیشتری می‌توانستم داشته‌باشم. متاسفانه‌شانس با من یار نبود. به‌هر حال این هم سرنوشت ما بود و نمی دانستم به‌کجا کشیده‌می‌شود، اما همین که‌زنده‌از آنجا برگشتم باز هم خدا را شکر می‌کنم.

* زندان های آمریکا مانند فیلم ها ترسناک است

زندان چطور بود؟

همانطور در این فیلم ها می‌بینید خیلی ترسناک است و همه‌برای خودشان باند دارند. بیشتر از هر جایی در زندان خلاف می‌شود. در زندان وقتی می‌دیدند که‌من قهرمان جهان بودم، تعجب می‌کردند. هر چند 3 سال سخت را در زندان های آمریکا گذراندم آنهم در بین زندانیانی که‌خطرناک ترین جانیان روی زمین هستند.

در زندان حتما باید عضو یک باند می‌بودی وگرنه‌ممکن بود شب بخوابی و صبح دیگر بیدار نشوی. وقتی به‌زندان افتادم یک روز با خودم نشستم و فکر کردم که‌تو اینجا چکار می‌کنی؟ جای تو اینجا نیست! من که‌کارم این نبود، اما دیگر کار از کار گذاشته‌بود و باید تاوان اشتباهاتی که‌کرده‌بودم را پس می‌دادم، اما آنجا تصمیم گرفتم از فرصت استفاده‌کرده‌و زبان اسپانیایی را هم یاد بگیرم.

* خودم را در زندان تنبیه‌کردم

* چه‌شد که‌به‌ایران برگشتید؟

خودم را در زندان تنبیه‌کردم؛ من اشتباهات زیادی در زندگی ام داشتم و به‌خدا اعتقاد دارم که‌اگر کار اشتباهی کرده‌ام باید تاوان آن را بدهم که‌دادم.

بعد از پایان دوران محکومیتم من را به‌لُس آنجلس بردند تا از آنجا به‌ایران بازگردانده‌شوم. همان زمان تیم پیشکسوتان ایران از بلغارستان برگشته‌بودند که‌در فرودگاه‌با آنها مواجه‌شدم و در آنجا تحویل پلیس ایران شدم و بعد از چند روز آزادم کردند. وقتی به‌ایران برگشتم، دیگر اثری از خانه‌پدری و بچه‌محل های قدیم نبود.

وقتی شخصی در کار خلاف می‌افتد دیگر سرنوشتش دست خودش نیست و باید با مسیری که‌پیش رویش گذاشته‌می‌شود کنار بیاید.

بعد از 30 سال برگشتم و دیدم همه‌چیز عوض شده‌است؛ خبری از گود عرب ها نبود، دوستانم همه‌رفته‌بودند و خبری از رفاقت های قدیمی نبود. حتی درآمدهایی میلیون دلاری هم به‌من کمکی نکرد و بعد از اینهمه‌سال با دست خالی به‌ایران برگشتم.

* جایگاهم می‌توانست خیلی بهتر از وضع کنونی باشد

* شاید شما هم می‌توانستید مانند خیلی از قهرمانانی که‌الان پیشکسوت هستند زندگی آرامی داشته‌باشید؟

همان زمان که‌گفتم فقط یک تاکسی می‌خواهم خودش می‌تواند بیانگر سطح توقع من از زندگی باشد. من چیزی نمی خواستم؛ فقط یک تاکسی می‌خواستم که‌مخارج زندگی ام را تامین کند که‌همان بدقولی مسیر زندگی من را تغییر داد.

یکی از دلایلی هم که‌حالا آهی در بساط ندارم شاید این بود که‌با وجود اینکه‌میلیون ها دلار در این سال ها درآمد داشتم همه‌را به‌باد دادم. جایگاه‌من می‌توانست خیلی بهتر از وضع کنونی باشد، اما نمی دانم چرا برخی به‌اصطلاح دوستان دست از سر من برنمی دارند و نمی گذارند من زندگی ام را بکنم.

* ممکن است بگویید منظورتان از دوستان چه‌کسی است؟

تمام زندگی من از کشتی بود، وقتی هم در آلمان زندگی می‌کردم درِ خانه‌ام به‌روی همه‌کشتی گیران باز بود و هر زمان از من هر کمکی می‌خواستند دریغ نمی کردم چرا که‌می‌دانستم چه‌زحماتی کشیده‌اند، اما به‌هر حال آنها هم مشکلات خودشان را دارند.

حرف و حدیث همیشه‌زیاد است، اما برخی ها طوری با من برخورد می‌کنند که‌انگار من لطمه‌بزرگی به‌کشورم زده‌ام؛ من مجبور شدم برای تامین مخارج زندگی ام دست به‌کارهایی بزنم که‌درست نبوده‌است و تاوانش را هم دادم، اما چرا حالا هیچ کس سراغی از من نمی گیرد؟

برخی رفتارها را نمی توانم تحمل کنم. چند بار پیش چند نفر از بزرگان کشتی رفتم و از آنها خواستم که‌فقط یک جای خواب به‌من بدهند و گرنه‌مشکلی بابت کار کردن نداشتم و هر کاری را انجام می‌دادم این اواخر هم در یکی از ساختمان ها شمال تهران «لابی من» بودم؛ الان 16 سال است که‌به‌ایران برگشته‌ام هر کاری را هم انجام داده‌ام، اما هیچ کس کمکی به‌من نکرد.

وقتی در زندان بودم فکر کردم دیدم اینهمه‌پول درآوردم، اما حالا هیچ چیز ندارم شاید اگر آن تاکسی را به‌من می‌دادند دست سرنوشت من را به‌اینجا نمی کشید.

* اگر به‌گذشته‌برگردید کدام اشتباهات را تکرار نمی کنید؟ آیا باز هم به‌آلمان می‌رفتید؟

آلمان برای من خیلی خوب بود. شهروند آن کشور بودم و پناهنده‌نبودم. شرایط بسیار خوب و درآمد خوبی داشتم. هیچ موقع هم دلم نمی خواست پناهنده‌باشم. در آن زمان در خیلی از کشورها می‌توانستم پناهنده‌شوم، اما هیچ موقع زیر بار این موضوع نرفتم چرا که‌کسی که‌پناهنده‌می‌شود هویت خود را از دست می‌دهد و پیشینه‌اش از بین می‌رود.

من نمی گویم اشتباه‌نداشته‌ام، حتما کج روی هایی هم در زندگی داشته‌ام. به‌هرحال مسیر درستی را انتخاب نکردم و تاوان آن را هم دادم. نمی خواهم بگویم مقصر نیستم، اما شاید سرنوشت می‌توانست طوری دیگری برای من رقم بخورد.

* آنقدر از ایران تماس گرفتند که‌فدراسیون کشتی ژاپن عذر من را خواست

* سال 2000 که‌به‌ایران برگشتید ظاهرا ارتباط خوبی با فدراسیون کشتی برقرار کردید و آنها کمک کردند به‌عنوان مدرس به‌فدراسیون کشتی ژاپن معرفی شدید؟

وقتی در سال 2000 به‌ایران برگشتم، فوکودا رئیس فدراسیون کشتی ژاپن دنبال مربی بود و از فدراسیون کشتی کشورمان درخواست اعزام مربی کردند که‌در آن زمان امیررضا خادم من را معرفی کرد. آن زمان مصادف شده‌بود با جام جهانی 2002 فوتبال در کره‌جنوبی و ژاپن. به‌طوری که‌ویزای من را چندین میلیون تومان می‌خریدند. 15 میلیون تومان به‌من پیشنهاد دادند. با توجه‌به‌اینکه‌آن زمان از آمریکا دیپورت شده‌بودم به‌من پاسپورت نمی دادند، اما با وساطت جدیدی، برزگر و دبیر مشکل من حل شد و با صدور پاسپورت برای من موافقت کردند.

همان زمان قول دادم بدون هیچ مشکلی بروم و فقط سرم به‌کار خودم باشد. 3 ماه‌در ژاپن مربیگری کردم که‌تاریخ ویزایم به‌اتمام رسید. در این مدت چندین نامه‌و فکس به‌فدراسیون کشتی ژاپن ارسال شد و حتی تعدادی هم به‌صورت تلفنی و حضوری به‌فوکودا گفته‌بودند که‌رضایی سوابق خوبی ندارد و مراقب باشید برای شما مشکل ساز نشود. طوری شد که‌نظر فوکودا 180 درجه‌تغییر کرد. من را به‌دفترش خواست و به‌من گفت چنین نامه‌هایی آمده‌و با توجه‌به‌اینکه‌من شما را دعوت کرده‌ام تا زمانی که‌در اینجا باشید نمی توانم از مربی دیگری استفاده‌کنم. من هم بدون درنگ به‌او گفتم همین الان برای من بلیت بگیرید، من را به‌فرودگاه‌ببرید تا به‌ایران برگردم؛ دیگر نمی خواهم حتی یک لحظه‌هم در ژاپن بمانم.

فوکودا از این برخورد من تعجب کرد و حتی حقوقی را که‌در این 3 ماه‌برای من در نظر گرفته‌بودند برگرداندم؛ حتی یک جفت کفش هم با خودم نیاوردم.

* خیلی از پهلوانان در رفاقت رفوزه‌شدند

* چرا این کار را در حق شما کردند مگر مشکلی با شما داشتند؟

مردم ایران آمار همه‌را دارند؛ بسیار وارد حریم خصوصی یکدیگر می‌شوند. در حالی که‌شاید اطلاعات دقیقی نداشته‌باشند. متاسفانه‌در آن مدت پشت سر من حرف های زیادی زدند که‌باعث سلب اعتماد خیلی ها شد.

متاسفانه‌وقتی آدم دچار مشکل می‌شود همه‌فراموشش می‌کنند. حتی پهلوانانی که‌زمانی بهترین روزهای زندگی را با آنها سپری کرده‌ای دیگر تحویلت نمی گیرند؛ فارغ از اینکه‌چه‌کارهایی در گذشته‌برای آنها انجام داده‌ای. خیلی از پهلوانان در رفاقت رفوزه‌شدند؛ ای کاش حداقل معرفت آن مدال ها را داشتند؛ پهلوان که‌در رفاقت رفوزه‌نمی شود!

کارهایی برای آنها کرده‌بودم که‌همه‌را فراموش کردند و حتی دوست ندارند من را به‌خاطر بیاورند. زمانی که‌در آلمان و حتی آمریکا بودم بسیاری از آنها پیش من می‌آمدند و از من کمک می‌خواستند؛ من هم تا جایی که‌می‌توانستم به‌آنها کمک می‌کردم تا بتوانند درآمدی داشته‌باشند.

مردم ایران در دنیا بی نظیر هستند من در کشورهای مختلفی زندگی کرده‌ام، این موضوع را به‌عینه‌به‌چشم دیده‌ام، اما متاسفانه‌برخی ها نمی خواهند گذشته‌را رها کنند. به‌هر حال روزی روی شانه‌های مردم از فرودگاه‌برمی گشتیم و و وقتی هم بمیریم همین مردم روی شانه‌هایشان ما را به‌منزل آخر می‌برند.

حالا هم از کسی انتظار ندارم؛ سرم به‌کار و زندگی خودم گرم است هر چند که‌مدتی هم می‌شود بیکار شده‌ام و شغلی ندارم. از کسی چیزی نمی خواهم؛ از کار کردن هم هراسی ندارم و پول مفت و مجانی هم نمی خواهم، فقط کار می‌خواهم و جایی برای خوابیدن.

* به‌4 زبان خارجی مسلط هستم

* دوباره‌به‌خارج برنگشیتد؟

بعد از بازگشت از ژاپن به‌ایران، به‌قبرس رفتم و چند سالی در یکی از هتل های این کشور کار می‌کردم، اما بدلیل مشکلاتی که‌برای اقامت ایرانیان و مسلمانان پیش آمد مجبور به‌ترک آنجا شدم.

* آنجا چه‌کار می‌کردید؟

من به‌4 زبان مسلط بودم و آنجا به‌توریست ها کمک می‌کردم. بعد از 2 و نیم سالی که‌در قبرس کار می‌کردم یک حادثه‌هواپیماربایی اتفاق افتاد و دیدگاه‌آنها نسبت به‌مسلمانان بد شد به‌طوری که‌دستور به‌اخراج مسلمانانی که‌در آنجا کار می‌کردند، دادند و بار دیگر به‌ایران برگشتم. چند سالی هم در کشورهای جدا شده‌از شوروی سابق مشغول کار بودم و در نهایت مجبور به‌بازگشت به‌ایران شدم.

* در بازگشت به‌ایران کار شما چه‌بود؟

در یک برج در چهارراه‌پارک وی «لابی من» بودم. روزانه‌حدود 14-15 ساعت کار می‌کردم. به‌هر حال شرایط سنی من به‌گونه‌ای است که‌شاید این همه‌کار کردن از طاقت من خارج باشد، اما هیچ موقع گلایه‌نکردم و تا حد توان کوشش کردم.

به‌هر حال به‌دلیل بیماری که‌دارم شرایط سنی ام به‌گونه‌ای نیست که‌بخواهم همچنان نگهبانی بدهم. در تمام جاهایی که‌کار می‌کردم همه‌از من راضی بودند حتی خیلی ها کلید خانه‌شان را به‌من می‌دادند و اعتماد داشتند. هر جا کار می‌کردم سطح توقعم را پایین می‌آوردم و کار کردن را دور از شأن خودم نمی دانستم و هیچ وقت هم پول مجانی نخواستم.

* به‌چه‌زبان هایی مسلط هستید؟ با استفاده‌از این توانایی دنبال کار نرفتید؟

بله، من به‌4 زبان آلمانی، انگلیسی، اسپانیولی و ترکی استانبولی و کمی هم روسی مسلط هستم، اما متاسفانه‌جایی که‌بتوانم از این توانایی استفاده‌کنم، نیست. کار باشد من هم مرد کار هستم و برای کار کردن خجالت نمی کشم و دنبال کار می‌روم، اما هر جا که‌می‌روم ضامن می‌خواهند. برخی دوستان هم کم لطفی می‌کنند و به‌جای کمک کردن، نمک روی زخم می‌پاشند. یکی از دوستان من را برای کار کردن به‌ساوه‌فرستاد، اما بعد از 10 روز رئیس کارخانه‌از من ضامن خواست در حالی که‌آن شخص از اقوام مسئول کارخانه‌بود. به‌همین خاطر مجبور شدم به‌تهران برگردم در حالی که‌جای خوابم را هم از دست داده‌بودم.

* مدتی در یک حمام عمومی می‌خوابیدم

* شرایط زندگی چگونه‌است؟

به‌لطف یکی از بچه‌محل های قدیمی در طبقه‌چهارم یک ساختمان قدیمی یک اتاق دارم که‌همین جا زندگی می‌کنم. حتی مدتی که‌بیکار بودم از یکی از دوستانم درخواست کردم که‌در حمام او در میدان بهارستان مشغول شوم و او فقط به‌من جای خواب دهد. چند ماهی هم در حمام می‌خوابیدم. سعی می‌کردم تا جایی که‌می‌توانستم با دوستان قدیمی روبرو نشوم چرا که‌نه‌تنها کمکی نمی کردند بلکه‌زخم زبان هم می‌زدند و نمک روی زخمم می‌پاشیدند. هر جا که‌می‌شد کار می‌کردم تا اینکه‌در یک ساختمان در پارک وی به‌عنوان «لابی من» مشغول کار شدم، اما آنرا هم از دست دادم.

دوست ندارم بیشتر از این شرمنده‌شوم؛ حداقل محلی برای خوابیدن داشته‌باشم. خودم هم می‌گردم و کار پیدا می‌کنم. حتی اگر کسی یا جایی باشد که‌حاضر شود هزینه‌های زندگی من در خانه‌سالمندان را تقبل کند حاضرم داخل آنجا شوم و دیگر هم خارج نشوم، چون کاری بیرون ندارم که‌بخواهم خارج شوم.

مگر در ایران چند مدال دار جهانی از المپیک 1948 لندن تا 2016 ریو داریم؟ بیشتر آنها هم خوشبختانه‌وضع مالی شان خوب است به‌غیر چند نفر محدود و معدود. اگر حق من است بدون توجه‌به‌گذشته‌با توجه‌به‌اینکه‌زمانی نام ایران را بالا برده‌ایم کمکی به‌ما شود.

* دوست ندارم در این شرایط با خانواده‌ام روبرو شوم

* در مدت زمانی که‌در خارج از کشور بودید آیا به‌خانواده‌تان کمک می‌کردید؟

تنها یک دختر دارم و در این سال ها تا جایی که‌توانستم به‌دختر و همسرم کمک می‌کردم.

* خانواده‌تان سراغی از شما می‌گیرند؟ از نوه‌هایتان اطلاعی دارید؟

بی خبر نیستم، اما به‌هر حال آنها هم از من به‌عنوان پدربزرگشان انتظاراتی دارند که‌از عهده‌من برنمی آید. من هم باید خودم را تنبیه‌کنم. مادیات در حال حاضر در زندگی حرف اول را می‌زند، وقتی دستم خالی است رویم نمی شود به‌دیدن نوه‌هایم بروم به‌هر حال آنها هم از پدربزرگشان توقع دارند. دوست ندارم در این شرایط با من روبرو شوند. در هر حال برخی اوقات انسان کارهایی می‌کند که‌باید تاوان آن را بدهد.

* چند سال پیش خبری مبنی بر درگذشت شما منتشر شد که‌بعد از آن همه‌متوجه‌شدند شخصی به‌اسم محمد رضایی وجود دارد که‌از قهرمانان قدیمی کشتی است.

متاسفانه‌برخی دوستان همانطور که‌گفتم نه‌تنها کمکی نمی کنند بلکه‌نمک هم روی زخم می‌پاشند و با اطلاعات غلط به‌فدراسیون کشتی باعث انتشار این خبر شدند.

متاسفانه‌در این مدت خیلی از دوستان تلاش کردند به‌من کمک کنند و به‌اصطلاح خودشان به‌من خدمت کنند، اما نه‌تنها کمکی نکردند بلکه‌عزت و آبروی من هم زیر سؤال رفت. من را جاهایی برای کار کردن و کارگری می‌فرستادند، اما بعد از چند روز خود همان ها زیرآب من را می‌زدند و می‌گفتند از فلانی ضامن بگیرید؛ در حالی که‌سرم به‌کار خودم گرم بود و به‌لقمه‌نانی که‌درمی آوردم.

* خیلی دوست دارم در کشتی کمک کنم

* فدراسیون چطور؟ حالی از شما می‌پرسد؟

به‌هر حال فدراسیون کشتی هم با مشکلات جاری خودش دست به‌گریبان است و شاید فرصت چندانی برای پرداختن به‌شرایط زندگی پیشکسوتانش نداشته‌باشد، اما از کمیته‌پیشکسوتان فدراسیون انتظار داریم که‌پیگیر اوضاع زندگی پیشکسوتانش باشد. متاسفانه‌حرف های مردم در تغییر ذهنیت مسئولان فدراسیون بی تاثیر نبوده‌است، اما به‌هر حال من هم عضوی از خانواده‌کشتی هستم و انتظار دارم رفتار بهتری با من شود.

* آیا به‌مربیگری هم فکر کرده‌اید؟

خیلی دوست دارم من هم بتوانم در کشتی کمک کنم علاقه‌هم دارم، اما متاسفانه‌میدانی برای من نیست. بیشتر کشورهای خارجی خواهان به‌خدمت گرفتن مربیان ایرانی هستند؛ مربیانی که‌زبان بلد هستند. در کشور خودمان هم چندین بار به‌باشگاه‌های مختلف رفتم، اما برخورد خوبی با من نشد.

* آیا پولی از صندوق حمایت از قهرمانان دریافت می‌کنید؟

ماهیانه‌150 هزار تومان برای من واریز می‌کنند که‌به‌دلیل وامی که‌گرفته‌ام آن را کم می‌کنند.

* توقع شما چیست؟

هیچی؛ در گذشته‌می‌گفتم تاکسی می‌خواهم، اما حالا تاکسی هم دردی از من دوا نمی کند اگر تنها جایی را برای خوابیدن و سکونت داشتم خودم کار می‌کردم. کار دیگری هم از دستم برنمی آید، اما اگر جایی هم باشد که‌نیازمند زبان باشد می‌توانم با توجه‌به‌اینکه‌به‌چند زبان مسلط هستم، کمک کنم.

به‌هر حال من دوران تاریکی را در زندگی پشت سر گذاشتم و هر چه‌بوده‌تمام شده‌است و می‌خواستم زندگی تازه‌ای را شروع کنم، اما متاسفانه‌نمی گذارند. انتظار حمایت از کسی را ندارم، اما خیلی ها چوب لای چرخ می‌گذارند و نه‌تنها یار نیستند بلکه‌بار می‌شوند. نمی خواهم منتی سر کسی به‌خاطر مدال هایی که‌سال ها قبل برای ایران آورده‌ام سر کسی بگذارم، اما انتظار دارم به‌من به‌عنوان فردی که‌زمانی پرچم ایران را به‌اهتزاز درآورده‌است توجه‌کنند.

همانطور هم که‌قبلا گفتم حاضرم به‌خانه‌سالمندان بروم و کاری با کسی ندارم و از آنجا هم خارج نخواهم شد چون بیرون کسی را ندارم که‌بخواهم بیرون بیایم. تا آخر عمر هم همانجا می‌مانم تا کسی را اذیت نکنم و مزاحم دیگران نشوم.

بیشتر بخوانید

درگیری علی کریمی با بازیکن بارسلونا + عکس

درگیری علی کریمی با بازیکن بارسلونا + عکس

کشتی فرنگی ایران نایب قهرمان آسیا 2013

کشتی فرنگی ایران نایب قهرمان آسیا 2013

انتقاد تند پاشازاده به نظرسنجی برنامه نود

انتقاد تند پاشازاده به نظرسنجی برنامه نود

هتریک بایرن مونیخ برابر بارسلونا در آلیانس آره نا

هتریک بایرن مونیخ برابر بارسلونا در آلیانس آره نا

تاریخ اجرای حکم زندان کریستیانو رونالدو اعلام شد

تاریخ اجرای حکم زندان کریستیانو رونالدو اعلام شد

صحبت های علی پروین و عادل فردوسی پور پس از 14 سال

صحبت های علی پروین و عادل فردوسی پور پس از 14 سال

صحبت های علی پروین درباره مهدوی کیا و امیر عابدزاده

صحبت های علی پروین درباره مهدوی کیا و امیر عابدزاده

وداع تلخ مورینیو با باشگاه رئال مادرید

وداع تلخ مورینیو با باشگاه رئال مادرید

تصاحب پیراهن فرانک ریبری با حرکتی عجیب + عکس

تصاحب پیراهن فرانک ریبری با حرکتی عجیب + عکس

بررسی لیگ قهرمانان آسیا 2013

بررسی لیگ قهرمانان آسیا 2013
مشاهده

مطالب بیشتر در گوناگون

خانه، ماشین و کشتی گرانقیمت نیمار + تصاویر

خانه، ماشین و کشتی گرانقیمت نیمار + تصاویر

فرهاد مجیدی با قیافه ای عجیب در دوبی + عکس

فرهاد مجیدی با قیافه ای عجیب در دوبی + عکس

حمله طلایی به بکهام و پسرانش + تصاویر

حمله طلایی به بکهام و پسرانش + تصاویر

ورزشی که عمرتان را طولانی تر می کند

ورزشی که عمرتان را طولانی تر می کند

اشکان دژاگه و همسرش + عکس

اشکان دژاگه و همسرش + عکس

سخت ترین ورزش های جهان + عکس

سخت ترین ورزش های جهان + عکس

شناگر زن ایرانی قهرمان تیم ملی آمریکا + عکس

شناگر زن ایرانی قهرمان تیم ملی آمریکا + عکس

جشن تولد کریم انصاری فرد و جلال حسینی + عکس

جشن تولد کریم انصاری فرد و جلال حسینی + عکس

دختر جوان در ورزشگاه آزادی + عکس

دختر جوان در ورزشگاه آزادی + عکس

رافائل نادال با پیراهن بارسلونا + عکس

رافائل نادال با پیراهن بارسلونا + عکس

مطالب مرتبط

قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد ایران در جام جهانی آمریکا 2016

قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد ایران در جام جهانی آمریکا 2016

زنان کشتی گیر ایرانی در مسابقات جهانی + تصاویر

زنان کشتی گیر ایرانی در مسابقات جهانی + تصاویر

کشتی گیر زن ژاپنی پرافتخارترین کشتی گیر جهان + عکس

کشتی گیر زن ژاپنی پرافتخارترین کشتی گیر جهان + عکس

بیوگرافی کشتی گیر علیرضا کریمی+محرومیت علیرضا کریمی

بیوگرافی کشتی گیر علیرضا کریمی+محرومیت علیرضا کریمی

درگذشت ناصر گیوه چی کشتی گیر نامدار ایران

درگذشت ناصر گیوه چی کشتی گیر نامدار ایران

بیوگرافی و عکس های “پرویز هادی” کشتی گیر + تصاویر

بیوگرافی و عکس های “پرویز هادی” کشتی گیر + تصاویر

داستان عجیب کشتی گیر رضا یزدانی و فدراسیون کشتی

داستان عجیب کشتی گیر رضا یزدانی و فدراسیون کشتی

اتفاقی که علیرضا کریمی کشتی گیر آزادکار را شوکه کرد!

اتفاقی که علیرضا کریمی کشتی گیر آزادکار را شوکه کرد!

کتک خوردن کشتی گیر زن روس از مسئول ورزشی

کتک خوردن کشتی گیر زن روس از مسئول ورزشی

رافائل کشتی تایتانیک ایرانی + تصاویر

رافائل کشتی تایتانیک ایرانی + تصاویر

بازگشت کشتی گیر پرحاشیه به ترکیب تیم ملی

بازگشت کشتی گیر پرحاشیه به ترکیب تیم ملی

جردن باروز کشتی گیر آمریکایی در برج میلاد + عکس

جردن باروز کشتی گیر آمریکایی در برج میلاد + عکس

تشکر همسر جردن باروز کشتی گیر آمریکایی از ایرانی ها

تشکر همسر جردن باروز کشتی گیر آمریکایی از ایرانی ها

خواننده لس آنجلسی در جشن قهرمانی کشتی آزاد + تصاویر

خواننده لس آنجلسی در جشن قهرمانی کشتی آزاد + تصاویر

گفت و گو با هادی عامل صدای ماندگار کشتی ایران + تصاویر

گفت و گو با هادی عامل صدای ماندگار کشتی ایران + تصاویر

تیم جدید کشتی گیر حسن یزدانی معرفی شد + عکس

تیم جدید کشتی گیر حسن یزدانی معرفی شد + عکس

قهرمان کشتی جهان در فیلم من یک ایرانی ام + تصاویر

قهرمان کشتی جهان در فیلم من یک ایرانی ام + تصاویر

رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی استعفا کرد

رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی استعفا کرد

ماجرای لخت شدن مربیان کشتی به ناداوری در المپیک ریو

ماجرای لخت شدن مربیان کشتی به ناداوری در المپیک ریو

هفت تیرکشی محافظ کشتی گیر روس! + عکس

هفت تیرکشی محافظ کشتی گیر روس! + عکس