بیشتر بخوانید

داستان کوتاه و جالب تختخواب مرگ

داستان کوتاه و جالب تختخواب مرگ

شخصیت شناسی با لبخند

شخصیت شناسی با لبخند

داستان زهر عسل

داستان زهر عسل

سقوط وحشتناک مرد جوان داخل استخر تمساح ها! + فیلم 14+

سقوط وحشتناک مرد جوان داخل استخر تمساح ها! + فیلم 14+

زیباترین مادران دنیا

زیباترین مادران دنیا

شگفت انگیزترین انسان های جهان

شگفت انگیزترین انسان های جهان

درخواست طلاق زنی به خاطر انتخاب اسم فرزندش !!

درخواست طلاق زنی به خاطر انتخاب اسم فرزندش !!

تصویری ترسناک از داخل گوشی تلفن خانه ای در سیدنی

تصویری ترسناک از داخل گوشی تلفن خانه ای در سیدنی

از جمله عجیب ترین تصاویر دنیا

از جمله عجیب ترین تصاویر دنیا

استفاده زشت زن چینی از فرزندش برای تست عشق شوهرش!

استفاده زشت زن چینی از فرزندش برای تست عشق شوهرش!
اصول نگهداری صحیح پرنده فنچ در خانه
فنچ یکی از پرندگان پرطرفدار و زیبا خانگی است که بسیاری از افراد علاقه مند به نگهداری از آن در خانه هستند، البته گفتنی است که برای نگهداری فنچ باید به برخی نکات توجه ویژه ای داشت.

همه‌چیز در رابطه‌با نگهداری فنچ و انواع آن

فنچ ها یکی از بهترین گزینه‌ها به‌عنوان پرندگان خانگی هستند زیرا شما را بیش از حد به‌چالش نمی کشند و سختی برایتان ایجاد نمی کنند. فنچ ها صحبت نمی کنند اما با دیدن صاحبشان بسیار ذوق می‌کنند و تعاملات اجتماعی آن ها بسیار عالی است. زادگاه‌فنچ استرالیا و بعضی از کشورهای گرمسیری در شرق آسیا ، از جمله‌هند و پاکستان و مصر می‌باشد. قدرت بدنی بالای این پرنده‌در نگهداری در خانه‌باعث می‌شود که‌از آن به‌عنوان گونه‌های مقاوم و کم هزینه‌در تمامی گونه‌ها نام برد.

قبل از هر چیز باید موارد زیر را در مورد فنچ ها بدانید :

- فنچ ها از نظر قدی تا 12 و نیم سانت رشد می‌کنند.

- تقریبا 5 سال عمر می‌کنند.

- بعضی از فنچ های نر می‌توانند آوازهای پدر خود را حفظ کنند و یا آن ها را به‌نت های هر روزه‌خود اضافه‌کنند.

- فنچ ها متابولیسم بالایی دارند و به‌سرعت گرسنه‌می‌شوند.

نگهداری فنچ

چگونه‌مکان و آشیانه‌زندگی فنچ را بسازیم ؟

پرنده‌ها جزء مخلوقات بسیار اجتماعی هستند. فنچ ها نیز از این قاعده‌مستثنی نیستند و حتی مایلند که‌به‌صورت گروهی زندگی کنند. قفس آن ها باید به‌اندازه‌کافی بزرگ باشد تا بتوانند بدن خود را کش دهند، بال بزنند، بپرند و بازی کنند. از قفسی استفاده‌کنید که‌افقی باشد.

پس قفسی انتخاب کنید که‌حداقل 30 در 30 در 38 سانتیمتر باشد. هرچقدر که‌پرنده‌های بیشتری درون این قفس باشد ، باید این سایز افزایش پیدا کند. همیشه‌این قفس را در جایی قرار دهید که‌خودتان به‌آن دید داشته‌باشید.

پرندگان به‌بوهای قوی مثل سیگار حساس هستند. آن ها به‌دور از آشپزخانه‌در کنار در و پنجره‌قرار دهید. کف قفس را با برگ های صنوبر، پالت های چوبی و کاغذهای بازیافتی بپوشانید و کف قفس را حداقل یک بار در ماه‌تمیز کرده‌و یا عوض کنید. حتما یک ظرف کم عمق برای حمام کردن فنچ ها داخل قفس بگذارید و هر دو الی سه‌بار در هفته‌آب گرم به‌داخل آن اسپری کنید.

با قرار دان توپ بازی او را به‌جنب و جوش و کاوش وا دارید.

فنچ ها همچنین باید از لحاظ کلسیم برای تحکیم استخوان ها تقویت شوند.

نگهداری از فنچ

فنچ ها چه‌می‌خورند ؟ 

فنچ ها حتما باید همیشه‌غذا در دسترس داشته‌باشند ؛ آن ها معمولا درحالت حداقلی هر 24 ساعت گرسنه‌هستند. غذای فنچ باید بیشتر مواد ضروری را شامل شود که‌این مواد ضروری شامل غلات ، میوه‌ها و سبزیجات می‌باشند و همچنین هر روز باید غذای فنچ را تازه‌کنید و حداقل روزانه‌یک سوم کاسه‌غذایی او را پر کنید.

سبزیجات باید 15 درصد رژیم فنچ را تشکیل دهند و یک روز در میان به‌او داده‌شوند. میوه‌ها باید 5 درصد رژیم غذایی فنچ را شامل شوند و بهتر است که‌یک بار در هفته‌به‌فنچ ها میوه‌بدهید. هرگونه‌میوه‌یا سبزیجات خورده‌نشده‌را بعد از 4 ساعت از قفس فنچ بیرون بیاورید.

تخم مرغ پخته‌و یا املت تخم مرغ ، پاستای گندم ، لوبیا و نخود جزء ایده‌آل های رژیم غذایی فنچ هستند و باید 5 درصد از رژیم فنچ را تشکیل دهند. حال یکی از این آیتم های منو را یک بار در ماه‌به‌فنچ بدهید. همیشه‌از اینکه‌فنچ شما آب تمیز و تازه‌می‌خورد، اطمینان حاصل کنید.

چگونه‌فنچ خود را سالم نگه‌دارم ؟

چنانچه‌در مجله اینترنتی فنجان گفته‌شده‌است سعی کنید که‌فنچ ها را بعد 3 الی 4 روز جابجا کنید و اجازه‌دهید که‌با جای جدید خو بگیرند اما از طرفی بیشتر آن ها را در یک مکان ثابت نگه‌ندارید زیرا مریض می‌شوند. اگر هر کدام از علائم زیر را در فنچ خود مشاهده‌کردید ، با یک متخصص در این زمینه‌تماس بگیرید :

  • کاهش وزن یا کاهش اشتها
  • کاهش فعالیت
  • تغییر در حرکات و رفتار بیش از دو روز
  • نشستن به‌مدت طولانی بر کف قفس
  • باد کردن بال و پر فنچ به‌مدت طولانی

نگهداری فنچ ها

تولید مثل فنچ ها

هنگام لانه‌سازی ، یک جفت فنچ به‌شدت شروع به‌جمع آوری چیزهایی برای لانه‌سازی می‌‏کنند. در این دوران کاغذ تکه‌تکه‌شده‌و شاخه‏ های کوچک مثل چوب جارو یا برگ در اختیار آنها قرار دهید. در غیر اینصورت آنها از پر و پوست دانه‌‏ها و هر چیزی برای ساخت لانه‌در گوشه‌قفس استفاده‌می‌کنند. این لانه‌باید مقابل ظرف غذا و در فاصله‌نزدیک برای نشستن فنچ‏ ها در نظر گرفته‌شود. اگر میله‌قفس دور از لانه‌جدید باشد فنچ نر روی آن نخواهد نشست و در طول دوران تخم گذاری فنچ های ماده‌ترجیح می‌‏دهد بالای لانه‌بنشیند. بعد از ساخت لانه‌، هردو فنچ هر شب را در آن سپری می‌کنند. هر دو پرنده‌برای کف لانه‌خود اقدام به‌جمع آوری مقدار زیادی تکه‏ های نرم از برگ و رشته‏ های مثل نخ و شاخه‏ های می‏ کنند. در نهایت لانه‌با کوچکترین لوازم ممکن در یک هفته‌قبل از تخم گذاری آماده‌می‌شود.

بین 3 تا 12 تخم در هر دوره، تخم گذاری می‏ شود. پس از تخم گذاری نباید به‌لانه‌دست زد چرا که‌شاید فنچ ماده‌از روی تخم خود بلند شود و دیگر روی آن ننشینند. معمولا 14 تا 16 روز طول می‌‏کشد تا جوجه‏ ها سر از تخم بیرون آورند. همچنین 3 تا 4 هفته‌بعد از دنیا آمدن طول می‌کشد تا جوجه‌ها از لانه‌بیرون بیایند. در این مدت فنچ ها کنار جوجه‌‏ها ‏می‏ نشینند و آنها را به‌نوبت تغذیه‌می‏ کنند. تا زمانی که‌جوجه‌ها نتوانند بدون وابستگی به‌پدر و مادرشان بر روی میله‌بنشینند نباید لانه‌را از قفس خارج کنید. بعد از بیرون آمدن همه‌جوجه‏ ها، فنچ مادر به‌سرعت برای دوره‌بعدی تخم گذاری به‌لانه‌بر می‏ گردد.

تغذیه‌مناسب فنچ ها تا سن دو ماهگی موجب بالغ شدن آنها می‌شود و فنچ ها توانایی تشکیل خانواده‌و جفت گیری را خواهند داشت.

فنچ

آواز خواندن و صدای فنچ ها

سر و صدای این پرندگان بسیار زیاد است و شبیه‌کلماتی مانند بییپ یا مییپ بلند می‌باشد. ریتم آواز فنچ نر کمی پیچیده‌و متفاوت است. اما همه‌فنچ ‏ها در یک چهارچوب خاص و یک ریتم خاصی آواز می‏ خوانند. تا دوره‌بلوغ ، صدایی که‌از فنچ نر به‌پسر می‌رسد ، تغییر می‌کند و سپس تا پایان عمر پرنده‌ثابت باقی می‏ ماند. تحقیقات علمی نشان می‌دهد که‌آواز خواندن در ماده‏ ها در واقع پاداشی برای هیجان فنچ نر می‌‏باشد.

فنچ ‏های نر برای یافتن جفت خود تا حدودی از صدایشان استفاده‌می‌نمایند و برای جفت گیری صدای آنها ریتم بلند و منظمی دارد. توانایی آنها در زندگی در مناطق خشک و تولیدمثل باعث محبوبیت بیشتر آنها شده‌است پرا که‌هر کسی می‌تواند جوجه‌آنها را داشته‌باشد.

تعیین جنسیت فنچ

تعیین جنسیت در گونه‌های مختلف فنچ با یکدگیر تفاوت دارد. در برخی از گونه‌ها ، رنگ و شکل پرنده‌نر و ماده‌متفاوت است و به‌راحتی می‌توان جنسیت آنها را شناخت. در گونه‌فنچ راه‌راه‌، گونه‌های فنچ‏ های نر معمولا پرهای نارنجی روشنی دارند، و یک منقار سرخ رنگ، در مقابل منقار نارنجی ماده‌و همراه‌با یک طرح سیاه‌و سفید مشخص. رنگ جوجه‌‏ها نیز معمولا شبیه‌رنگ پدر و مادرشان است و گاهی نیز با رنگ آنها اختلاف دارند. رنگ جوجه‏ های درون لانه‌معمولا خاکستری است و در برخی مواقع به‌رنگ سفید می‌باشند. جفت گیری با انواع گونه‌های مختلف ، باعث اختلاف رنگ در میان جوجه‌ها و والدین می‌شود. این اختلاف معمولا در مکانهایی همچون مغازه‌پرنده‌فروشی که‌انواع مختلف فنچ‏ ها در کنار هم نگهداری می‏ شوند بیشتر قابل مشاهده‌است. فنچ گونه‌نارنجی که‌بسیار فعال و سرسخت ‏تر هستند مطمئناً یک نر جوان است و رنگ گونه‌های این فنچ از دو ماهگی ظاهر می‏ شوند.

منقار فنچ های بسیار جوان سیاه‌است و در سن بلوغ تغییر رنگ می‌دهد. در برخی گونه‌ها نمی توان تفاوت مشخصی برای تعیین جنسیت یافت. مثلا در فنچ طلایی علایم چندانی برای تشخیص نر و ماده‌وجود ندارد فقط در صورت بررسی مخرج پرنده‌می‌توان جنسیت او را تعیین کرد. رنگ آن در پرنده‌ماده‌به‌رنگ روشن ودر پرنده‌نر به‌رنگ تیره‌تا مشکی است.

جنسیت فنچ

در جهان انواع مختلفی از نژادهای فنچ را می‌توان یافت ، اما به‌طور کلی نژاد قفسی فنچ در ایران و جهان ، دو گونه‌است :

1. فنچ گور خری یا زبرا

2. فنچ کامل سفید

این دو گونه‌فنچ فقط در ظاهر متفاوت هستند.

تفاوت این دو گونه‌فقط فقط در ظاهر پرنده‌است مثلا ماده‌فنچ زبرا خاکستری کامل است اما ماده‌فنچ سفید ، بالهای سفیدی دارد. البته‌ممکن است فنچ سفید نیز دو رگه‌باشد و ژن زبرا آن پنهان باشد.

بهترین انتخاب برای جفت گیری و نگهداری فنچ به‌صورت زیر است. جفت گیری به‌صورت زیر ، جوجه‌های زیبایی را به‌شما خواهد داد.

فنچ ماده‌:گونه‌تمام سفید

فنچ نر :گونه‌زبرا

انواع فنچ

گونه‌های فنچ عبارتند از:

انواع فنچ مصری

فنچ جاوا ، نرگسی یا مصری با نام علمی Padda oryzivora پرنده‌ای بسیار زیبا است که‌به‌راحتی می‌توان آن را در منزل نگهداری کرد. فنچ مصری آخرین نوع فنچ جاوا است که‌بسیار شبیه‌به‌نوع وحشی می‌باشد ، با این تفاوت که‌بدن فنچ جاوا ، خاکستری رنگ است.

یکی دیگر از انواع فنچ های مصری نوع Cream یا Pastel Fawn است.این گونه‌فنچ ، یکی از انواع گران ترین و کمیاب ترین فنچ ها است که‌دارای بدنی سفید ،با کلاه، دم و زیر شکم قهوه ای می‌باشند.

اصول تغذیه‌فنچ

راهکارهای نگهداری امن از پرندگان خانگی

در پاسخ به‌سوالات رایج شما کاربران از مجله اینترنتی فنجان در این رابطه‌باید بگوییم که‌:

- قبل از برخورد یا تماس با فنچ ، دستانتان را با دقت شستشو دهید.

- هنگام حمل و نقل کردن آن ها مراقب باشید و مراقب گاز گرفتن و چنگ زدن پرندگان باشید ، مخصوصا زمانی که‌استرس دارند.

- مراقب کودکان در اطراف پرندگان باشید.

- همه‌پرندگان می‌توانند حامل ویروس، باکتری، قارچ و بیماری های انگلی باشند که‌برای انسان ها واگیر دارد. دستان خود را کامل با آب گرم و صابون بعد از برخورد با حیوان خانگی ، قفس او و یا آب آکواریوم را بشویید. کودکان خود را نیز ملزم به‌شستن دست هایشان کنید.

نکاتی در مورد فنچ ها

- فنچ ها مخصوص افرادی هستند که‌دوست دارند در منزل خود یک پرنده‌داشته‌باشند اما هنوز آمادگی کامل برای برآورده‌کردن نیازهای سخت پرندگانی همچون طوطی را ندارند.

- اگر چند فنچ را در یک قفس گذاشتید ، به‌زودی منتظر زاد و ولد آن ها باشید. پس اگر تمایلی به‌تولید مثل فنچ ندارید ، تنها یک نوع جنسیت را در قفس قرار دهید.

- اگر می‌خواهید چند گونه‌از فنچ های مختلف را در یک قفس قرار دهید ، حتما با یک مشاور صحبت کرده‌و در این مورد مشورت کنید تا فنچ ها در قفس به‌مشکل برنخورند.

بیشتر بخوانید

رازهای جالب در مورد پرنده ماهی عجیب ترین جاندار دنیا!

رازهای جالب در مورد پرنده ماهی عجیب ترین جاندار دنیا!

عکس گربه های ناز! - سری 2

عکس گربه های ناز! - سری 2

یکی از عجیب ترین دوقلوهای جهان شناسایی شد !

یکی از عجیب ترین دوقلوهای جهان شناسایی شد !

متن دکلمه تبریک میلاد پیامبر (ص) و امام صادق (ع)

متن دکلمه تبریک میلاد پیامبر (ص) و امام صادق (ع)

زنی که به خاطر بیماری اش پری دریایی شده ! + عکس

زنی که به خاطر بیماری اش پری دریایی شده ! + عکس

زن 42 ساله رکورد کاهش وزن را زد + عکس

زن 42 ساله رکورد کاهش وزن را زد + عکس

صدای عجیب از داخل تابوت مراسم خاکسپاری را برهم زد!

صدای عجیب از داخل تابوت مراسم خاکسپاری را برهم زد!

دست فرمان جالب زن موتورسوار + فیلم

دست فرمان جالب زن موتورسوار + فیلم

آب که سر بالا رفت قورباغه ابو عطا می خواند !

آب که سر بالا رفت قورباغه ابو عطا می خواند !

گربه دستش به گوشت نمی رسید گفت بو می ده

گربه دستش به گوشت نمی رسید گفت بو می ده
مشاهده

مطالب بیشتر در گوناگون

مراسم عروسی باشکوه فرزند ثروتمندترین مرد آسیا + عکس

مراسم عروسی باشکوه فرزند ثروتمندترین مرد آسیا + عکس

دختر روسی که درون بدن را می بیند + عکس

دختر روسی که درون بدن را می بیند + عکس

عکس آنجلینا جولی بر روی قلب برت پیت + عکس

عکس آنجلینا جولی بر روی قلب برت پیت + عکس

اینجا عروس تا 3 روز بعد عروسی حق توالت رفتن ندارد!!

اینجا عروس تا 3 روز بعد عروسی حق توالت رفتن ندارد!!

مردی که یک شبه 20 سال جوان شد ! + عکس

مردی که یک شبه 20 سال جوان شد ! + عکس

مراسم ازدواج عجیب مرد جوان با عروس مرده!! + عکس

مراسم ازدواج عجیب مرد جوان با عروس مرده!! + عکس

شلیک وحشتناک تیر به پای خرس گریزلی + فیلم

شلیک وحشتناک تیر به پای خرس گریزلی + فیلم

گل رزی که 1000 سال سن دارد

گل رزی که 1000 سال سن دارد

هدیه جالب کشور سنگاپور به 1 میلیون نفر! + تصاویر

هدیه جالب کشور سنگاپور به 1 میلیون نفر! + تصاویر

معمای جالب حبه قند

معمای جالب حبه قند

مطالب مرتبط

نکات مهم و مشکلات رایج “نگهداری از سهره”

نکات مهم و مشکلات رایج “نگهداری از سهره”

نکات اصلی روش نگهداری قناری در خانه

نکات اصلی روش نگهداری قناری در خانه

فوت و فن نگهداری عروس هلندی در خانه

فوت و فن نگهداری عروس هلندی در خانه

باید و نبایدهای نگهداری خرگوش در خانه

باید و نبایدهای نگهداری خرگوش در خانه

اصول صحیح نگهداری مارانتا لوکونورا (گیاه نماز)

اصول صحیح نگهداری مارانتا لوکونورا (گیاه نماز)

اصول صحیح پرورش و نگهداری رز رونده

اصول صحیح پرورش و نگهداری رز رونده

شرایط لازم برای نگهداری بهتر مرغ مینا در خانه

شرایط لازم برای نگهداری بهتر مرغ مینا در خانه

روش صحیح نگهداری درختچه فیکوس الاستیکا در خانه

روش صحیح نگهداری درختچه فیکوس الاستیکا در خانه

فوت و فن نگهداری سنجاب در منزل

فوت و فن نگهداری سنجاب در منزل

روش نگهداری بلبل به بهترین شکل ممکن + نکات اصلی

روش نگهداری بلبل به بهترین شکل ممکن + نکات اصلی

اصول پرورش و نگهداری گل یاس رازقی زیبا در خانه

اصول پرورش و نگهداری گل یاس رازقی زیبا در خانه

اصول نگهداری از بیمار کرونا در خانه

اصول نگهداری از بیمار کرونا در خانه

اصول صحیح نگهداری از گلهای بهاری

اصول صحیح نگهداری از گلهای بهاری

حیوانات عجیب و غریبی که میتوانید در خانه نگهداری کنید

حیوانات عجیب و غریبی که میتوانید در خانه نگهداری کنید

روش صحیح نگهداری فلفل دلمه ای در فریزر

روش صحیح نگهداری فلفل دلمه ای در فریزر

اصول نگهداری گل آپارتمانی کالانکوا زیبا در خانه

اصول نگهداری گل آپارتمانی کالانکوا زیبا در خانه

اصول خاص نگهداری سه تار در شرایط مختلف

اصول خاص نگهداری سه تار در شرایط مختلف

اصول نگهداری رز صحرایی یا آدنیوم در منزل

اصول نگهداری رز صحرایی یا آدنیوم در منزل

روش نگهداری صحیح پیاز در یخچال ، فریزر و انبار

روش نگهداری صحیح پیاز در یخچال ، فریزر و انبار

طرز صحیح شستشو و نگهداری ترمه

طرز صحیح شستشو و نگهداری ترمه