بیشتر بخوانید

نحوه رفتار صحیح با دخترانی که باظاهرشان کنار نمی آیند

نحوه رفتار صحیح با دخترانی که باظاهرشان کنار نمی آیند

کلاسی که کودک شما برای شاد بودن در بزرگسالی باید برود

کلاسی که کودک شما برای شاد بودن در بزرگسالی باید برود

رفتارهای غلط و مخرب والدین با کودکان

رفتارهای غلط و مخرب والدین با کودکان

قانون و مقررات تربیت کودک حساس

قانون و مقررات تربیت کودک حساس

چگونه ترس کودکان را کاهش دهیم؟

چگونه ترس کودکان را کاهش دهیم؟

با گیرکردن اجسام در گلو ی کودکان چه کنیم؟

با گیرکردن اجسام در گلو ی کودکان چه کنیم؟

نکاتی برای تغذیه سالم کودکتان

نکاتی برای تغذیه سالم کودکتان

بهانه گیری کودکتان دلیلی دارد و راه حلی

بهانه گیری کودکتان دلیلی دارد و راه حلی

طرز تهیه پنکیک کودک

طرز تهیه پنکیک کودک

کنترل و رفتار با کودکی که در مهمانی بی ادبی می کند

کنترل و رفتار با کودکی که در مهمانی بی ادبی می کند
نگرانی های والدین در بلوغ زودرس فرزندان
بلوغ زودرس مسئله ای است که بسیاری از والدین در دنیای امروز با آن مواجه هستند و به این معناست که علائم بلوغ کودک در سن خیلی پایین آشکار می شود.

بلوغ زودرس دختران و نگرانی مادران

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که‌در آن با تحولات زیادی مواجه‌هستیم؛ تحولاتی که‌حداقل در ده‌های گذشته‌به‌این سرعت وجود نداشته‌یا کمتر به‌چشم می‌آمده‌است. پزشکان معتقدند برخی از همین تغییرات می‌تواند زمینه‌ساز بلوغ زودرس کودکان شود؛ مسئله‌ای که‌دغدغه‌ای جدی برای بسیاری از والدین محسوب می‌شود.

دختر بچه‌کاملا سالم و بدون هیچ علامت نگران کننده‌خود را به‌زور پیش دکتر می‌برد تا بررسی شود مبادا دچار فلان بیماری باشد، مبادا دچار بلوغ زودرس شود، مبادا از مادران دیگر کم بیاورد و آنها فکر کنند او به‌فکر فرزندش نیست. اینکه‌چه‌بلایی بر سر سلامت روان این دختر بچه‌8 ساله‌می‌آید، بماند. اضطراب مادر و تصمیم نادرست او باعث می‌شود کودک هم مضطرب شود و نگرانی اش بر همه‌ابعاد زندگی از جمله‌تغذیه، خواب و حتی درس خواندنش اثر بگذارد. حالا واقعا کودک نیازمند اقدامات درمانی و در پی تصمیم نادرست ما بیمار می‌شود.

بهتر است کمی در این باره‌بیشتر برایتان بگویم. قبول دارم که‌شما نگران فرزندتان هستید و می‌خواهید اگر مشکل خاصی دارد، زودتر از موعد کشف و درمان شود اما اجازه‌بدهید نظر کارشناسان را در این باره‌بدانیم؛ متخصص غدد کودکان و متخصص روان پزشکی کودک به‌شما کمک می‌کنند تا تصمیم درستی بگیرید. شاید در پایان این مطلب به‌این نتیجه‌برسید که‌باید خودتان را بررسی و هرچه‌زودتر برای درمان اضطراب و بهبود سلامت روانی تان اقدام کنید.

خانم دکتر! به‌نظر شما مراجعات بی دلیل و فقط برای بررسی بچه‌ها می‌تواند به‌سلامت روان آنها صدمه‌بزند؟
از آنجا که‌بچه‌ها در دوره‌ای از رشد هستند که‌مدام ترس های ناشناخته‌را تجربه‌می‌کنند و همین طور ترس از بیماری و از دست دادن سلامت خود یا والدین شان را دارند، به‌علاوه‌در تخیل و رویاپردازی به‌سر می‌برند و دنیای خاصی دارند، بهتر است اگر نگران موضوعی هستیم، حتما درباره‌آن اطلاعات به‌دست بیاوریم و اگر ضرورتی بود بچه‌را برای معاینه‌ببریم. کودکی که‌دچار سردرد شده، سرفه می‌کند یا علامتی آزاردهنده‌دارد به‌راحتی حاضر می‌شود با شما برای درمان بیاید اما وقتی او علامت و مشکلی ندارد با بردنش به‌این مطب و آن مطب، آن هم صرفا برای کاهش اضطراب خودتان یا خانواده‌به‌او صدمه‌می‌زنید.

پسر بچه‌کلاس چهارمی بسیار مضطربی را چند روز پیش ویزیت کردم که‌به‌دلیل داشتن والدین مضطرب و سختگیر و همین بررسی های بی مناسبت بیمار شده‌و باید تحت درمان اضطراب قرار گیرد.

تب داغ بلوغ زودرس و اینکه‌می‌تواند به‌رشد قدی بچه‌ها صدمه‌بزند باعث شده‌والدین بچه‌ها به‌خصوص دخترهای 9-8 ساله‌خود را برای انجام تصویربرداری و بررسی های دیگر غددی نزد پزشک ببرند. توصیه‌شما به‌این والدین چیست؟
من واقعا دلم می‌خواهد هشدار بدهم که‌با سلامت جسم و روان بچه‌ها بازی نکنند. کودکان در دوره‌های رشدی خود با انواع و اقسام ترس ها مواجه‌اند. ترس هایی که‌با مدیریت درست می‌آیند و می‌روند، نباید به‌خاطر وسواس یا اضطراب خود یا ناآگاهی مان این بچه‌ها را آزار دهیم. گذشته‌از این، وقتی شما مدام نام بلوغ را می‌آورید و بچه‌را نزد پزشک می‌برید، او گمان می‌کند به‌بلوغ رسیدن یک بیماری است، در حالی که‌باید به‌او بگویید بلوغ هم یک مرحله‌رشدی است. مرحله‌ای کاملا خوشایند، عادی و طبیعی که‌مانند دندان درآوردن، راه‌رفتن، افتادن اولین دندان ها، ورود به‌مدرسه‌و... باید اتفاق بیفتد تا نشان بدهد تو سلامت و سالمی و می‌توانی یک بزرگسال سالم شوی، پدر و مادر شوی.

بلوغ زودرس

بلوغ زودرس فرزندان

چرا برخی والدین با این واکنش مقابله‌ای به‌بلوغ می‌نگرند و حس می‌کنند قرار است حادثه‌ناخوشایندی رخ دهد و باید آماده‌رزم باشند؟
اتفاقا من هم برایم جالب است و در پاسخ به‌گروهی از والدین مضطرب می‌گویم برگردید به‌عقب و تجربه‌خودتان را به‌یاد بیاورید. این دوره‌بلوغ قرار نیست یک شبه‌رخ دهد و تغییرات رشد آنقدر نامحسوس است که‌بدن خود را به‌راحتی با آن وفق می‌دهد. به‌یادشان می‌آورم که‌قبل از پدر و مادرشدن شاید تصور بغل کردن یک نوزاد کوچک و رسیدگی به‌او برایشان سخت بود. حس می‌کردند نمی توانند. باورشان نمی شد از نوع و صدای گریه‌نوزاد بفهمند او چه‌می‌خواهد.

پدیده‌رفلکس شیر و ارتباط عمیق مادر و کودک قبل از 6 ماهگی قابل درک نبود اما زمان آنها که‌رسید، فیزیولوژی بدن به‌صورت طبیعی پیش رفت و دیدند که‌این مرحله‌هم طی چطور عادی شد. متاسفانه‌گاهی والدین مضطرب ما با رفتار نادرست خود این مجوز را به‌کودک می‌دهند که‌بدفتاری و پرخاش کند و می‌گویند:«خانم دکتر! فکر می‌کنم این عصبی شدن ها نشانه‌شروع مشکلات بلوغ او باشد!» به‌نظر شما از این کودک چه‌انتظاری می‌توان داشت؟ انتظاری جز اینکه‌بلوغ یعنی دگرگونی منفی، ناخوشایند و تجربه‌های تلخ تنهایی، عصبی بودن و...؟

راه‌حل پیشنهادی شما چیست؟
هر پدر و مادری کاملا انحصاری اولین مربی کودکش شود که‌با او درباره‌مسائل رشد جنسی و بلوغ صحبت می‌کند و بعد از اینکه‌متوجه‌شد علامت های رشد جسمی، رشد پستان ها، رویش موهای زائد و... دارد، آمادگی ذهنی بدهد و با روی خوش، به‌شادی، درست مانند تجربه‌بزرگ شدن و افتادن دندان شیری، راه‌رفتن و... بگوید داری کم کم بزرگ می‌شوی. خداروشکر و خوشحالم که‌همه‌سیستم های بدنت سالم هستند. کم کم اندام های داخلی مثل رحم و تخمدان و دستگاه‌تناسلی ات (پسرها) رشد می‌کند و خودت متوجه‌آنها می‌شوی (می توان براساس نیاز کودک و توانایی های شناختی او به‌سوالاتش پاسخ داد و گفت وگو کرد).

بعضی از مادروپدرها می‌گویند ما حتی با فکر کردن به‌اینکه‌قرار است گفت وگویی در این زمینه‌کنیم، مضطرب می‌شویم؟
کافی است چند بار جلوی آینه‌تمرین کنند و ببینند چهره‌شان و حالات بدنی شان تنش و نگرانی را نشان می‌دهد یا امنیت و شکرگزاری و خرسندی از اینکه‌کودک سالم آنها بزرگ شده‌و به‌مرحله‌بعد می‌رود، باید دقت کنیم اطلاعات جنسی را در زمان مناسب و با اطلاعات بجا شروع کنیم زیرا همین قدر که‌دیر اطلاعات دادن ضرر دارد، اطلاعات نامتناسب سن به‌کودک دادن هم ویرانگر است و نوعی کودک آزاری محسوب می‌شود. والدینی که‌گمان می‌کنند بچه‌نمی فهمد و روابط جنسی شان را بدون مراعات در حضور کودک دارند یا فیلم پورنو می‌بینند و عکس های نامناسب جنسی ردوبدل می‌کنند و کودک نیز می‌بیند، درواقع کودک آزاری می‌کنند و فرزندشان را در معرض بلوغ زودرس قرار می‌دهند.

به‌زودی نیازهایی در او شکل می‌گیرد که‌مناسب سن او نیست و به‌جای نیاز به‌بازی و... وارد دغدغه‌های فکری خاصی می‌شود.

آیا سن خاصی برای دادن اطلاعات مربوط به‌بلوغ داریم؟

نه، این موضوع کاملا فردی باید باشد. مثل بچه‌ای که‌زودتر و دیرتر یک مرحله‌رشدی را طی می‌کند، اما مهم این است که‌از راه‌گفت وگو و پاسخ به‌سوالات جنسی کودک از همان 5-4 سالگی که‌اندام خصوصی را یاد می‌گیرد، به‌طور متوسط و در مناسبت های مختلف، اطلاعات را تکمیل کنیم. دنبال موقعیت باشید تا به‌کودک کنجکاو اجازه‌پرسش بدهید. لازم نیست نکته‌به‌نکته‌پاسخ او را بدهید. گاهی فقط شنیدن کافی است و گاهی با پرسش اینکه‌«خودت درباره‌اش چی می‌دونی؟» اطلاعات او را تصحیح و تکمیل کنید. مثبت باشید.

مثلا به‌جای اینکه‌بگویید:«در موقع عادت ماهانه نباید ورزش کنی، نباید حمام بروی و نباید...» به‌او بگویید:«چون دیوارهای رحم سلول های جدید و تازه‌می‌سازه‌باید غذاهای بهتری بخوری، تغذیه‌سالم تر و خواب بهتر می‌خوای تا به‌بدنت کمک کنی.» مساله‌خونریزی را از صدمه‌دیدن و خونریزی دردناک در اثر جراحت جدا کنید و بگویید برخی سلول های مرده‌دفع می‌شوند درست مثل ریزش مو، موهای به‌درد نخور می‌ریزند و تازه‌ترها می‌رویند. تاکید کنید قرار نیست همه‌در 10 یا 11 سالگی دچار تغییرات بلوغ شوند. این سن در آدم ها فرق دارد و شاید تو شبیه‌من (مادرت) باشی.

اجازه‌ندهید حس متفاوت بودن یا بیمار بودن به‌بچه‌ها دست بدهد. درمورد عصبی شدن و خشمگینی یا پایین آمدن خلق وخو هم خودتان هستید که‌چنین تفکری را القا می‌کنید. می‌توانید به‌بچه‌ها بگویید معمولا آنهایی که‌از این تغییرات بی اطلاع هستند، سردرگم و عصبی می‌شوند. پس شامل حال تو نخواهدشد. هر سوالی باشد، من اینجا هستم و اگر ندانم پاسخش را با هم جستجو خواهیم کرد.

چند نکته‌درباره‌بلوغ زودرس

بلوغ در دختران با جوانه‌پستانی شروع می‌شود و به‌دنبال آن موهای زهار ظاهر می‌شوند و رشد قدی نیز سرعت می‌گیرد. بسیاری از مادران تصور می‌کنند عادت ماهیانه‌نشانه‌شروع بلوغ است، در حالی که‌عادت ماهیانه‌آخرین مرحله‌بلوغ است. عادت ماهیانه‌معمولا 2 تا 5/2 سال بعد از ظاهر شدن جوانه‌پستانی آغاز می‌شود ولی این زمان ممکن است از 1 تا 6 سال متغیر باشد. طول مدت این زمان وابسته‌به‌ارث، چاقی و لاغری کودک و... است. عادت ماهیانه‌پایان بلوغ است ولی پایان رشد قدی نیست. معمولا رشد قدی حدود 3 سال بعد از پایان بلوغ ادامه‌می‌یابد. زمانی که‌جوانه‌پستانی قبل از 7 سالگی کودک ظاهر شود، موضوع بلوغ زودرس مطرح می‌شود. بلوغ زودرس به‌این دلیل اهمیت دارد که‌با شروع آن صفحه‌های رشد استخوانی که‌در 2 طرف استخوان های دراز قرار دارند، زودتر از موعد بسته‌می‌شوند و بعد از آن رشد قدی کودک بسیار آهسته‌و خیلی زود متوقف خواهد شد.

در واقع، کودک کوتاه‌قد می‌شود. چنین کودکانی از نظر جسمی کمی متفاوت تر از همسالان خود هستند. آنها ممکن است نتوانند هیجان های دوران بلوغ را به‌راحتی تحمل کنند و دوران کودکی و بازی های کودکانه‌را از دست بدهند و از نظر روانی-اجتماعی دچار اختلالاتی شوند. متاسفانه‌ترس مفرط برخی خانواده‌ها از بلوغ زودرس کودکان باعث شده‌آنها کودکان طبیعی را هم نزد پزشک ببرند. بردن کودک برای بررسی سلامت و شروع بلوغ، طبیعی است ولی گاهی والدین اصرار دارند بلوغ کودک به‌وسیله‌دارو، متوقف شود تا کودک فرصت بیشتری برای رشد داشته‌باشد و قدبلندتر شود. این تفکر کاملا اشتباه‌است. تحقیقات مختلف در دنیا نشان داده‌اگر روند طبیعی فیزیولوژی جنسی بدن به‌وسیله‌دارو متوقف شود، نه‌تنها کودک بلندقدتر نخواهد شد، بلکه‌به‌قد نهایی نیز صدمه‌خواهد رسید.

داروها باعث کاهش سرعت رشد می‌شوند و جهش قدی به‌حالت قبل از بلوغ برمی گردد. اگر در کودکی علائم بلوغ قبل از 7 سالگی ظاهر شود با دادن دارو می‌توان وضعیتی مشابه‌بلوغ طبیعی ایجاد کرد تا رشد قدی کودک طبیعی شود اما در این موارد هم به‌راحتی برای کودک دارو تجویز نمی شود. چنین کودکانی باید 3 تا 6 ماه‌تحت نظر گرفته‌شوند و آزمایشاتی از آنها درخواست می‌شود زیرا همیشه‌نمی توان با اطمینان بلوغ زودرس کودک را تایید کرد. مثلا دیده‌شده‌یک پستان کودک جوانه‌می‌زند و بعد از مدتی هم پسرفت می‌کند یا موهای زهار رشد می‌کنند ولی اثری از بقیه‌علائم بلوغ نیست. این موارد نشانه‌بلوغ زودرس نیستند و چند نشانه‌باید کنار هم باشند. پزشک باید به‌این نکته‌توجه‌کند آیا کودک دچار چه‌نوعی از بلوغ زودرس شده‌است.

بعضی از دخترها تا چند سال بعد از شروع عادت ماهیانه‌ممکن است دچار بی نظمی در این دوره‌باشند. تجویز قرص های حاوی استروژن برای تنظیم عادت ماهیانه‌اشتباه‌است زیرا ممکن است باعث بسته‌شدن زودرس صفحات رشد استخوانی شود.

مورد مهم دیگر استفاده‌از کرم استروژن در کودکان دختر است. این کرم برای کودکانی که‌دچار سوختگی و چسبندگی ناحیه‌تناسلی در اثر ادرار شده‌اند، تجویز می‌شود. تجویز این کرم برای کودکان منعی ندارد ولی نکته‌مهم این است که‌کرم استروژن فقط باید 3-2 بار استفاده‌شود و گاهی مادر به‌اشتباه‌چند ماه‌از این کرم استفاده‌می‌کند. قاعده‌کلی این است که‌تشخیص بلوغ زودرس در پسرها دشوارتر از تشخیص بلوغ زودرس در دخترهاست.

بیشتر بخوانید

وقتی خود والدین باعث حسادت بین فرزندانشان می شوند!

وقتی خود والدین باعث حسادت بین فرزندانشان می شوند!

گرده افشانی گیاهان و بروز آسم در کودک

گرده افشانی گیاهان و بروز آسم در کودک

تب کودک و کنترل آن

تب کودک و کنترل آن

بهترین مایعات برای کودکی که سرماخورده است

بهترین مایعات برای کودکی که سرماخورده است

دود سیگار و سینوزیت در کودکان

دود سیگار و سینوزیت در کودکان

راه اول و آخر والدین برای حل مشکل لجبازی کودکان

راه اول و آخر والدین برای حل مشکل لجبازی کودکان

آموزش حرف زدن به کودک از تولد تا 3 سالگی

آموزش حرف زدن به کودک از تولد تا 3 سالگی

کاهش درد “دندان درآوردن کودک” و غذای مخصوص دندان + علائم

کاهش درد “دندان درآوردن کودک” و غذای مخصوص دندان + علائم

از کجا بدونیم کودک به چی آلرژی داره ؟

از کجا بدونیم کودک به چی آلرژی داره ؟

برای کودک تان کتاب بخوانید

برای کودک تان کتاب بخوانید
مشاهده

مطالب بیشتر در کودک

چگونگی محافظت از دندانهای کودکان

چگونگی محافظت از دندانهای کودکان

بررسی استرس در کودکان

بررسی استرس در کودکان

جدی و مهم در مورد دندان شیری کودکتان

جدی و مهم در مورد دندان شیری کودکتان

والدین زیرک با بچه های بد غذا چه می کنند؟

والدین زیرک با بچه های بد غذا چه می کنند؟

تغذیه کودک با شیر مادر

تغذیه کودک با شیر مادر

برنامه کامل مراقبت از پوست نوزاد در زمستان

برنامه کامل مراقبت از پوست نوزاد در زمستان

کودکتان حتما یک بیش فعال است اگر ...

کودکتان حتما یک بیش فعال است اگر ...

روش مواجهه با مکیدن انگشت در کودک

روش مواجهه با مکیدن انگشت در کودک

نکاتی برای سلامت پای کودک دلبندتان

نکاتی برای سلامت پای کودک دلبندتان

نشانه ای که می گوید کودک شما یک نابغه است

نشانه ای که می گوید کودک شما یک نابغه است

مطالب مرتبط

بلوغ دختران و هر آنچه والدین باید در مورد آن بدانند

بلوغ دختران و هر آنچه والدین باید در مورد آن بدانند

اولین نشانه های بلوغ زودرس در دختر و پسر

اولین نشانه های بلوغ زودرس در دختر و پسر

تاثیر اینترنت در بلوغ زودرس کودکان

تاثیر اینترنت در بلوغ زودرس کودکان

دخترها بیشتر بلوغ زودرس میگیرند یا پسرها؟

دخترها بیشتر بلوغ زودرس میگیرند یا پسرها؟

بلوغ زودرس در کودکان چگونه نمایان می شود؟

بلوغ زودرس در کودکان چگونه نمایان می شود؟

فرا رسیدن “بلوغ زودرس دختران” و تمامی علت های آن

فرا رسیدن “بلوغ زودرس دختران” و تمامی علت های آن

برای پیشگیری از بلوغ زودرس کودکانتان حتما بخوانید

برای پیشگیری از بلوغ زودرس کودکانتان حتما بخوانید

بیماری نادر کودک 1 ساله با بلوغ جنسی مرد 25 ساله

بیماری نادر کودک 1 ساله با بلوغ جنسی مرد 25 ساله

افزایش خطر ابتلا به مشکلات روانی با بلوغ زودرس

افزایش خطر ابتلا به مشکلات روانی با بلوغ زودرس

شناسایی ویژگی های بلوغ در نوجوانان

شناسایی ویژگی های بلوغ در نوجوانان

بهترین پاسخ برای پرسش های بچه ها درباره بلوغ

بهترین پاسخ برای پرسش های بچه ها درباره بلوغ

بهترین و مناسب ترین نوع “برخورد با فرزندان در سن بلوغ”

بهترین و مناسب ترین نوع “برخورد با فرزندان در سن بلوغ”

بلوغ دیررس پسران چه علامتی دارد ؟

بلوغ دیررس پسران چه علامتی دارد ؟

پاسخ سوالات رایج دختران در دوران بلوغ

پاسخ سوالات رایج دختران در دوران بلوغ

10 ترفند ویژه برای رشد مغز کودک

10 ترفند ویژه برای رشد مغز کودک

رشد کودک از تولد تا یک سالگی چطور باشد طبیعی است؟

رشد کودک از تولد تا یک سالگی چطور باشد طبیعی است؟

مناسب ترین روش ها و توصیه ها برای “بلند شدن قد کودکان”

مناسب ترین روش ها و توصیه ها برای “بلند شدن قد کودکان”

وزن و رشد نوزاد دو ماهه باید چقدر باشه ؟

وزن و رشد نوزاد دو ماهه باید چقدر باشه ؟

رشد نوزاد هفت هفته ای و دندان در آوردن احتمالیش

رشد نوزاد هفت هفته ای و دندان در آوردن احتمالیش

رشد فیزیکی و عاطفی کودک ده ماهه + 10نشانه تاخیر در رشد

رشد فیزیکی و عاطفی کودک ده ماهه + 10نشانه تاخیر در رشد