بیشتر بخوانید

بهترین مناطق گردشگری در ایران با کمترین هزینه در نوروز 95

بهترین مناطق گردشگری در ایران با کمترین هزینه در نوروز 95

سفری رومانتیک به ساحل چمخاله ، ونیز ایران

سفری رومانتیک به ساحل چمخاله ، ونیز ایران

جاذبه های گردشگری “رامسر” عروس شهرهای ایران + تصاویر

جاذبه های گردشگری “رامسر” عروس شهرهای ایران + تصاویر

جاذبه های گردشگری زیبا و منحصر به فرد پکن پایتخت چین

جاذبه های گردشگری زیبا و منحصر به فرد پکن پایتخت چین

زیباترین مناطق گردشگری و بکر ایران + تصاویر

زیباترین مناطق گردشگری و بکر ایران + تصاویر

جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی شهر مسکو + تصاویر

جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی شهر مسکو + تصاویر

جاهای ترسناک ایران ؛ جنگلی که جیغ میکشد !

جاهای ترسناک ایران ؛ جنگلی که جیغ میکشد !

گشتی در 19 جاذبه ی دیدنی آمستردام هلند + تصاویر

گشتی در 19 جاذبه ی دیدنی آمستردام هلند + تصاویر

جاذبه های قلعه رودخان فومن ؛ محکم ترین دژ گیلان

جاذبه های قلعه رودخان فومن ؛ محکم ترین دژ گیلان

سفر به الیمستان ، جنگل رویایی آمل

سفر به الیمستان ، جنگل رویایی آمل
کاخ آپادانا در شوش ، تاریخچه و علل ویرانی
کاخ آپادانا در شوش به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال های 515_521 پیش از میلاد در شوش روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاد شد.

 کاخ آپادانا در شوش

این کاخ به‌دستور داریوش بزرگ پادشاه‌هخامنشی در حدود سال های 515_521 پیش از میلاد در شوش روی آثار و بقایای عیلامی بنا نهاد شد. دیوارهای کاخ از خشت و ستون های آن از جنس سنگ است. اگر از اندیمشک، 40 کیلومتر در جاده‌ی سرسبز و زیبا رانندگی کنیم، به‌شهر «شوش» می‌رسیم که‌یکی از کهن ترین شهرهای جهان است. حفاری های باستان شناسی نشان می‌دهد که‌این منطقه‌در 9000 سال پیش از میلاد محل سکونت کشاورزان بوده. در 5000 سال پیش از میلاد در این مکان مردم در قلعه‌زندگی می‌کردند و از 4000 سال پیش، اولین مکانی بر روی زمین است که‌در آن زندگی شهری ایجاد شده‌است.

 
کاخ داریوش واحدهای مختلفی از جمله‌تالار بار عام، حرم سرا، دروازه‌و کاخ پذیرایی و همچنین سه‌حیاط مرکزی دارد. دیوارهای داخلی کاخ با آجر لعابدار منقوش با طرح های سپاه‌جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی مزین بوده‌اند که‌بقایای به‌جاماندهٔ آنها در موزه‌های خارجی و داخلی نگهداری می‌شوند.
 
مساحت تالار یا کاخ آپادانا 10434 متر است. این کاخ که‌بارگاه‌یا آپادانه‌نامیده‌شده‌توسط اردشیر دوم تجدید بنا شده‌است. طرح کاخ بنایی کوشک مانند با 3 ایوان ستوندار در جبه‌شمالی، شرقی و غربی آن است. تالار مرکزی با ابعاد 58 در 58 متر است و دارای 36 ستون می‌باشد. ارتفاع ستونها حدودا 20 متر است و با ستون های کله‌گاوی شکل ساخته‌شده‌است. ایوان ها هر کدام دارای دو ردیف ستون 6 تایی می‌باشند.
palace of darius in susa
کاخ آپادانا در شوش
از جمله‌نکات تحسین برانگیز و حیرت آور که‌معماران و طراحان ساخت این مجموعه‌ی تاریخی در نظر گرفته‌اند، حضور سکویی است که‌به‌نظر می‌رسد کاخ آپادانا روی آن ساخته‌شده‌است. همانگونه‌که‌می‌دانید، کاخ هایی که‌در مجموعه‌ی تخت جمشید، احداث شده‌اند، روی صفه‌ای از جنس سنگ قرار گرفته‌که‌به‌دامنه‌ی کوه‌رحمت شهرت دارد. درواقع مسطح و هموار کردن چنین بخشی که‌بالغ بر 12 هکتار است، امری بسیار سخت و سنگین بوده‌است. کانال کشی روی چنین صخره‌ای دشوار و طاقت فرسا به‌نظر می‌آید و این از هنر و استادی معماران و سازندگان این بنای عظیم تاریخی محسوب می‌شود.
 
این درحالی است که‌در کاخ آپادانای شوش، آن سوی هنر شگفت انگیز معماری را که‌در نوع خود جالب و ستودنی است، مشاهده‌خواهید کرد. چرا که‌در این مجموعه‌ی زیبا، صفه‌ی طبیعی همانند مجموعه‌ی تخت جمشید حضور نداشته‌و طراحان و سازندگان این کاخ، از سکویی مصنوعی استفاده‌کرده‌اند. اینجا است که‌شاهکار هنر معماری دوران حکومت هخامنشیان مشاهده‌می‌شود. معماران و باستان شناسان ابعاد این صفه‌ی مصنوعی را تقریبا برابر با ابعاد صخره‌ی مجموعه‌ی تخت جمشید برآورد کرده‌اند.
 
به‌نظر می‌رسد، پس از مسطح و هموار شدن صخره‌ی مورد نظر، معماران و مهندسان بابلی طبق روشی با قدمت هزارسال، از خشت خام استفاده‌کرده‌و پی عمارت کاخ آپادانا را پایه‌ریزی کرده‌اند. قطعا این عملیات بسیار سخت و طاقت فرسا بوده‌و مدت زمان بسیاری را برای ساخت و ساز آن در نظر گرفته‌اند. از کلیه‌مجموعه‌کاخ 110 اتاق و تالار مکشوف گردیده‌است.
مناطق گردشگری خوزستان
جغرافیای کاخ آپادانا
شش حیاط که‌سه‌تای آنها بسیار بزرگ دور یک محور شرقی و غربی قرار گرفته‌اند، در داخل مجموعه‌کاخ ها وجود داشته‌اند که‌به‌وسیله‌یک راهروی بزرگ به‌بخش شمالی مربوط میگردیده‌است. سه‌حیاط کوچکتر در بخش شمالی مجموعه‌کاخ قرار داشته‌اند. اتاق ها و ساختمان های مختلف کاخ به‌وسیله‌این حیاط ها روشنایی گرفته‌و تهویه‌می‌شدند. بستر این حیاط ها با آجرهایی به‌رنگ قرمز اخرایی فرش شده‌اند
 
درشرقی ترین و بزرگترین حیاط، سوراخهای مدوری دیده‌می‌شود که‌احتمالا محل نصب دکل یا پرچم بوده‌اند باستان شناسان حدس می‌زنند که‌این حیاط کاربری نظامی داشته‌یا محل صف بستن و تجمع نگاهبانان کاخ بوده‌است. در شمال این حیاط هم نقش شیرها را به‌طول چهار متر می‌بینید که‌در گذر زمان کاملا سالم مانده‌اند.
 
بعد از عبور از این حیاط در مسیر غرب به‌شرق به‌محوطه‌دوم می‌رسیم که‌به‌دلیل بارندگی های زیاد منطقه‌که‌بی شباهت به‌بارندگی های استوایی نیست این روزها جا جایش را علف پر کرده‌است.آپادانا نام یک قلعه‌نیست، بلکه‌نام باستانی بناهایی است که‌با تالارهای ستون دار شناخته‌می‌شدند. بهترین نمونه‌های آپاداناها را در تخت جمشید و کاخ شوش می‌توانید ببینید و یکی از این بهترین آپاداناها در شوش دانیال وجود دارد.
ژان دیولافوا
موقعیت کاخ آپادانا

جغرافیای کاخ آپادانا

کاخ آپادانای شوش، در استان خوزستان، شهرستان شوش و در محدوده‌ی مربوط به‌قلعه‌ی شوش قرار گرفته‌است.به‌نظر می‌رسد که‌در نزدیکی این بنای تاریخی، مجموعه‌ای به‌نام کاخ فرانسوی ها که‌توسط کشور فرانسه‌ساخته‌شده‌است، وجود دارد.اگر از اندیمشک، 40 کیلومتر در جاده‌ای سرسبز و زیبا رانندگی کنیم، به‌شهر «شوش» می‌رسیم که‌یکی از کهن ترین شهرهای جهان است. حفاری های باستان شناسی نشان می‌دهد که‌این منطقه‌در 9000 سال پیش از میلاد محل سکونت کشاورزان بوده، در 5000 سال پیش از میلاد مردم این مکان در قلعه‌زندگی می‌کردند و از 4000 سال پیش، اولین مکان روی زمین است که‌در آن زندگی شهری ایجاد شده‌است.

تاریخچه‌ی کاخ آپادانای شوش

شهر شوش که‌می‌توان از آن به‌عنوان یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی در ایران یاد کرد، دربرگیرنده‌ی وقایع تاریخی شگرفی از دوران حکومت پادشاهان و امپراتوران ایران کهن، همچون فرمانروایی پادشاهی هخامنشیان است. این خطه‌از کشور، پاسدار عمارات و آثار تاریخی باشکوه‌و ارزشمندی است که‌بیان کننده‌ی بخشی از هویت و فرهنگ غنی سرزمینی است بی نظیر که‌تاریخ شناسان، باستان شناسان و مورخان را به‌تعظیم و نکوهش وا داشته‌است.
jane dieulafoy
آثار باستانی کاخ آپادانا
 
باستان شناسان قدمت این شهرستان را به‌4000 سال پیش از میلاد نسبت می‌دهند. پیشینه‌ای که‌تمدنی ناب از ایران کهن را برای آیندگان به‌ارمغان آورده‌است. به‌اعتقاد بسیاری از مورخان و کارشناسان تاریخی، اولین نشانه‌های تمدن بشری در شهرستان شوش، به‌دهکده‌ای تاریخی و متعلق به‌دورانی بالغ بر 7000 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و همین مسئله‌یکی از دلایل اهمیت و شکوه‌این منطقه‌در کشور و سراسر جهان به‌شمار می‌آید. کاوش گران و باستان شناسان به‌دلیل قدمت و اهمیت تاریخی شوش، همچنان به‌فعالیت ها و کاوش های خود در جستجوی بخشی دیگر از تاریخ و فرهنگ گذشتگان این سرزمین، ادامه‌می‌دهند.

غارت آثار باستانی ایران توسط فرانسوی ها

در سال 1880 میلادی، یک گروه‌از باستان شناسان فرانسوی این کاخ را از دل خاک بیرون کشیدند و ستون ها و سرستون های کاخ را با اره‌بریدند و به‌فرانسه‌منتقل کردند و امروزه‌در شوش، فقط چند زیرستون وجود دارد و کاخ به‌شکل سابقش وجود ندارد. بیش تر اشیا خارج شده، اکنون در موزه‌لوور نگهداری می‌شوند.
 
حکومت فرانسه‌با اخذ امتیاز انحصاری حفاری های باستان شناسی در شوش متمرکز شد. ژاک دمورگان (که‌کاشف نفت در ایران است)، در 16 دسامبر 1897 میلادی با مسئولیت جدیدش وارد شوش شد و برای تامین محلی برای زندگی اعضای هیات باستان شناسی فرانسه‌و نیز محافظت از اشیای مکشوفه، در مدت شش ماه‌قلعه‌ای به‌سبک معماری اروپای قرون وسطی بر روی تپه‌اکروپل که‌به‌معنای بالاترین نقطه‌شهر است بنا کرد.
کاخ آپادانا در شوش
آثار باستانی کاخ آپادانا
 
او این دژ مستحکم را با آجرهای بر جا مانده‌از کاخ آپادانا و چغازنبیل و محوطه‌باستانی هفت تپه‌بر مبنای نقشه‌زندان باستیل فرانسه‌بنا نهاد. در واقع این قلعه‌موزه‌ای از آجرهای دوره‌های ایلامی، هخامنشی، اشکانی و ساسانی است. (وقتی به‌آجرهای این قلعه‌نگاه‌کنید، آجرهای لعابدار یا آجرهای منقش به‌خط میخی کاملا مشهود است.)
این فرانسوی هرچه‌را که‌توانست، استخراج کرد و به‌موزه‌لوور و دیگر موزه‌های اروپا فرستاد و هرچه‌که‌فرستادنی نبود در ساخت قلعه‌به‌کار گرفت! و اینگونه‌است که‌اکنون از کاخ آپادانا چیزی جز چند پای ستون و چند تکه‌سنگ باقی نمانده‌است!

ژان دیولافوا در کتاب خاطراتش می‌گوید:

«دیروز گاو سنگی بزرگی را که‌در روزهای اخیر پیدا شده‌است با تاسف تماشا می‌کردم، در حدود دوازده‌هزار کیلو وزن دارد! تکان دادن چنین تودهٔ عظیمی غیر ممکن است. بالاخره‌نتوانستم به‌خشم خود مسلط شوم، پتکی بدست گرفتم و بجان حیوان سنگی افتادم. ضرباتی وحشیانه‌به‌او زدم. سر ستون در نتیجه‌ضربات پتک مثل میوهٔ رسیده‌از هم شکافت..»
کاخ آپادانا در شوش

ژان دیولافوا

علل ویرانی کاخ

یکی از بحث انگیزترین موضوعات پیرامون کاخ های هخامنشی شوش ، تاریخ و علت ویرانی آنها بوده‌است . هیات باستانشناسی شوش به‌سرپرستی ‍ژان پرو ینطور نتیجه‌گیری کرد که‌کاخ به‌مرگی طبیعی از میان رفته‌است . ابعاد عظیم کاخ ، مصنوعی بودن پی ،خشتی بودن ، رها شدن آن پس از انقراض هخامنشیان از جمله‌دلیلی است که‌برای ویرانی کاخ ها ذکر می‌شود . منابع کتبی هم از تسلیم صلح آمیزشوش به‌اسکندر و سربازانش حکایت می‌کنند حتی در دوره‌هخامنشی هم قسمت هایی از کاخ نشست کرده‌بود که‌معماران و مرمتگران این مشکل را برطرف ساخته‌بودند .
 
با این حال ممکن است کاخ ها در کشمکش های میان سرداران مقدونی در ادوار بعدی دچار آسیب شده‌باشند . کاوش های جدیدتر در شوش بر وقوع درگیری هایی دلالت می‌کنند . بعد از انقلاب اسلامی ایران کاوش های باستانشناسی در آپادانی شوش متوقف شد و این وقفه‌تا سال 1377 هجری شمسی ادامه‌داشت .
 
بهتر است خبری را مرور کنیم .
خبر : علت ویرانی کاخ آپادانی داریوش اول در شوش کشف شد سرپرست گروه‌باستانشناسی شوش خبر داد :
با انجام حفاری در قسمت غربی آپادانی شوش کاخ داریوش اول هخامنشی بخشی از ستون های تختگاه‌این کاخ از زیر خاک نمیان شد . در نهمین فصل کاوش های باستانشناسی در جبه‌غربی تختگاه‌آپادانی شوش که‌توسط یک گروه‌ده‌نفره‌شامل باستانشناس ، کارشناس میراث فرهنگی ، مهندس معمار و نیز مهندس نقشه‌بردار در حال انجام است ، تا کنون 340 متر از محوطه‌تختگاه‌آپادانا حفاری و کاوش شد . در جریان حفاری ها با توجه‌به‌کشف صدها عدد سر پیکان جنگی و سر زوبین از جنس مفرغ و با توجه‌به‌مطالعات انجام شده‌چگونگی تخریب آپادانی شوش توسط سپاهیان اسکندر مقدونی مشخص شد .
کاخ آپادانا در شوش
کتیبه‌داریوش بزرگ در کاخ آپادانا
سرپرست گروه‌باستانشناسی شوش همچنین اظهار داشت :گروه‌باستانشناس در جریان چندین فصل حفاری در جبه‌غربی تختگاه‌آپادانا ضمن رد نظریه‌پیشین باستانشناسان غیر ایرانی ( فرانسوی ) که‌مدعی اند کاخ آپادانا به‌مرگ طبیعی از بین رفته‌، نابودی این بنای بزرگ را با وجود شواهد موجود ناشی از حمله‌سپاهیان اسکندر مقدونی می‌دانند . کابلی هدف از انجام کاوش های باستانشناسی در تختگاه‌آپادانا را که‌از سال 1377 آغاز شده‌و هر دوره‌آن دو ماه‌است مرمت و احیای دیواره‌غربی تختگاه‌آپادانا به‌شیوه‌قبل از تخریب ذکر کرد و گفت سازمان میراث فرهنگی در صدد است تا بعد از انجام عملیات مرمت بر روی بنا نسبت به‌ایجاد باغ موزه‌اقدام نماید .
 
این کاخ در حفاری های بین سال های 1311 تا 1314 از زیر خاک بیرون آوره‌شد و پس از 70 سال در سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران به‌شماره‌3981 به‌ثبت رسید .

کشف کتیبه‌ای مربوط به‌دوران پادشاهی داریوش

از نکات مهمی که‌در کاوش های صورت گرفته‌بر کاخ آپادانا وجود دارد، می‌توان به‌کشف کتیبه‌ای مربوط به‌دوران پادشاهی داریوش اشاره‌کرد که‌روی آن نوشته‌ای از قول داریوش حک شده‌که‌بیانگر شرح ساخت کاخ آپادانا است.
اردشیر، شاه‌بزرگ، شاه‌شاهان، شاه‌مردمان، شاه‌روی این زمین، پسر داریوش شاه، داریوش پسر اردشیر شاه، اردشیر پسر خشایارشاه، خشایارشاه‌پسر داریوش شاه، داریوش پسر و پشتاسپه، هخامنشی می‌گوید:داریوش جد من این آپادانا را ساخت، سپس، در زمان پدربزرگم اردشیر، آپادانا سوخت. حال به‌خواست اهورامزدا آناهیتا و میترا، من فرمان به‌بازسازی آپادانا دادم. اهورامزدا ،آناهیتا و میترا مرا در برابر تمام بدی ها حفظ کنند و نیز آنچه‌را انجام دادم.
 
طبق نوشته‌ی حک شده‌در این کتیبه، به‌نظر می‌رسد که‌این کاخ، در سال های بعد از مرگ داریوش و در زمان سلطنت اردشیر اول (نوه‌ی داریوش) دچار حریق شده‌و پس از آن، توسط اردشیر دوم (نوه‌ی داریوش) مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته‌است. نکته‌ی جالب دیگر این است که‌در این کتیبه‌نام کاخ آپادانا و دو فرشته‌آناهیتا و میترا به‌روشنی بیان شده‌است .
در کتاب تورات ( عهد عتیق ) ، داستان های بسیاری از وقایع دوران حکومت پادشاهان هخامنشی روایت شده‌است از جمله‌جشن خشایارشا درکاخ آپادانا شوش و انتخاب دخترک زیباروی یهودی به‌نام استر ( ستاره‌) به‌عنوان ملکه‌ایران .
صد ها سال پس ازحمله‌ی اسکندر مقدونی و به‌آتش کشیدن کاخ آپادانا شوش ، درحالی که‌همگان نام و خاطره‌ی آن کاخ زیبا و باشکوه‌را فراموش کرده‌بودند ، یک خاخام یهودی که‌برای زیارت قبر حضرت دانیال نبی (ع) به‌شوش سفر کرده‌بود ، متوجه‌تکه‌سنگ های عظیمی شد که‌در آن نزدیکی برزمین افتاده‌بود . او پس ازتحقیق فراوان دریافت که‌این سنگ ها ویرانه‌های همان کاخ شوشان است که‌توصیف آن در تورات آمده‌است .
بیشتر بخوانید

واقعیت جالب روستای مرگ قزوین چیست؟

واقعیت جالب روستای مرگ قزوین چیست؟

کیش در یک نگاه

کیش در یک نگاه

جاذبه های گردشگری سبلان ، بهشتی در قلب اردبیل

جاذبه های گردشگری سبلان ، بهشتی در قلب اردبیل

ارزانترین مقصد گردشگری ایران در عید نوروز 95

ارزانترین مقصد گردشگری ایران در عید نوروز 95

مشهورترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری یزد

مشهورترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری یزد

قوانین خاصی که پیش از سفر به ترکیه بهتر است بدانید

قوانین خاصی که پیش از سفر به ترکیه بهتر است بدانید

سفری به قلعه دیدنی سرخ یا لال قلعه هند

سفری به قلعه دیدنی سرخ یا لال قلعه هند

زیباترین “روستاهای گردشگری” مخصوص زمستان

زیباترین “روستاهای گردشگری” مخصوص زمستان

جاذبه های گردشگری بابلسر مازندران + عکس

جاذبه های گردشگری بابلسر مازندران + عکس

4 آبشار بی نظیر و دیدنی ایران + تصاویر

4 آبشار بی نظیر و دیدنی ایران + تصاویر
مشاهده

مطالب بیشتر در گردشگری

جاذبه های گردشگری کلکته ،شهر کاخ ها

جاذبه های گردشگری کلکته ،شهر کاخ ها

سفر تابستانی خوب با نکته ای که همه باید بدانیم

سفر تابستانی خوب با نکته ای که همه باید بدانیم

تپه های شکلاتی ، جاذبه جذاب گردشگری فیلیپین

تپه های شکلاتی ، جاذبه جذاب گردشگری فیلیپین

زیباترین مقاصد آسیایی برای گردشگری در پاییز 2019

زیباترین مقاصد آسیایی برای گردشگری در پاییز 2019

جاهای دیدنی که بازدید از آنها ممنوع ست !

جاهای دیدنی که بازدید از آنها ممنوع ست !

جاذبه ی گردشگری جالبی به نام کلیسای 100 در

جاذبه ی گردشگری جالبی به نام کلیسای 100 در

روستای عجیب ایستا در طالقان ؛ اینجا همه منتظرن !

روستای عجیب ایستا در طالقان ؛ اینجا همه منتظرن !

گردشگران هنوز این جاهای دیدنی اروپا را کشف نکرده اند

گردشگران هنوز این جاهای دیدنی اروپا را کشف نکرده اند

بهترین و لاکچری ترین “هتل های جهان” + تصاویر

بهترین و لاکچری ترین “هتل های جهان” + تصاویر

اینترنت ناجی گردشگری در ایران

اینترنت ناجی گردشگری در ایران

مطالب مرتبط

کاخ شناور جال محل؛ زیباترین کاخ  زیرآبی دنیا

کاخ شناور جال محل؛ زیباترین کاخ زیرآبی دنیا

قوانینی سخت برای عروسها در کاخ باکینگهام

قوانینی سخت برای عروسها در کاخ باکینگهام

کاخ ساسانی سروستان جلوه ای از معماری ساسانی

کاخ ساسانی سروستان جلوه ای از معماری ساسانی

هک ایمیل کاخ سفید توسط روسیه

هک ایمیل کاخ سفید توسط روسیه

چیزهای عجیبی که در کاخ سفید ممنوع شدند!!!

چیزهای عجیبی که در کاخ سفید ممنوع شدند!!!

تغییرات دکوراسیون داخلی کاخ سفید در طی زمان+تصاویر

تغییرات دکوراسیون داخلی کاخ سفید در طی زمان+تصاویر

اتاق آرایش مخصوص ملانیا ترامپ در کاخ سفید!

اتاق آرایش مخصوص ملانیا ترامپ در کاخ سفید!

سرنوشت نامعلوم کاخ ناصری شهرستانک +تصاویر

سرنوشت نامعلوم کاخ ناصری شهرستانک +تصاویر

کاخ لوکس و باور نکردنی یک تهرانی در رشت + تصاویر

کاخ لوکس و باور نکردنی یک تهرانی در رشت + تصاویر

اتاق های مجلل خانواده اوباما در کاخ سفید +عکس

اتاق های مجلل خانواده اوباما در کاخ سفید +عکس

افشای زندگی عجیب ملانیا ترامپ در کاخ سفید + عکس

افشای زندگی عجیب ملانیا ترامپ در کاخ سفید + عکس

رقص باباکرم اوباما با فریال در کاخ سفید! + تصاویر

رقص باباکرم اوباما با فریال در کاخ سفید! + تصاویر

زیباترین کاخ چین به شکل گردنبند زمرد + تصاویر

زیباترین کاخ چین به شکل گردنبند زمرد + تصاویر

اوباما در کاخ سفید ساقدوش شد + عکس

اوباما در کاخ سفید ساقدوش شد + عکس

بساط حریم سلطان اردوغان در کاخ سفید + تصاویر

بساط حریم سلطان اردوغان در کاخ سفید + تصاویر

دکوراسیون مجلل کاخ سفید برای اقامت خانواده اوباما +عکس

دکوراسیون مجلل کاخ سفید برای اقامت خانواده اوباما +عکس

ملانیا ترامپ کاخ سفید را برای کریسمس 2019 تزیین کرد + تصاویر

ملانیا ترامپ کاخ سفید را برای کریسمس 2019 تزیین کرد + تصاویر

جشن تولد 25 سالگی مستربین در کاخ لندن + تصاویر

جشن تولد 25 سالگی مستربین در کاخ لندن + تصاویر

تصاویری از زیباترین کاخهای سلطنتی دنیا

تصاویری از زیباترین کاخهای سلطنتی دنیا

مکان های دیدنی تهران برای سفر در نوروز+عکس

مکان های دیدنی تهران برای سفر در نوروز+عکس