بیشتر بخوانید

عجیب ترین انتقاد از مورینیو به سبک پپسی + عکس

عجیب ترین انتقاد از مورینیو به سبک پپسی + عکس

متن کامل استعفانامه یحیی گل محمدی

متن کامل استعفانامه یحیی گل محمدی

خداحافظی سر الکس فرگوسن از تیم منچستر یونایتد

خداحافظی سر الکس فرگوسن از تیم منچستر یونایتد

پهلوان ایرانی پناهنده هلند شد

پهلوان ایرانی پناهنده هلند شد

رئال مصمم برای جذب نیمار برزیلی

رئال مصمم برای جذب نیمار برزیلی

سومین قهرمانی نادال در مسابقات تنیس مسترز مادرید

سومین قهرمانی نادال در مسابقات تنیس مسترز مادرید

پیراهن یادبود قهرمانی بارسلونا در لالیگا + عکس

پیراهن یادبود قهرمانی بارسلونا در لالیگا + عکس

پیروزی قاطع تیم کشتی ایران مقابل آمریکا

پیروزی قاطع تیم کشتی ایران مقابل آمریکا

قوانین جدید کشتی فرنگی و آزاد

قوانین جدید کشتی فرنگی و آزاد

ناکامی بارسلونا در جذب نیمار برزیلی

ناکامی بارسلونا در جذب نیمار برزیلی
جهان پهلوان تختی اسطوره بلامنازع ورزش ایران
جهان پهلوان تختی اسطوره بلامنازع ورزش ایران است، او یکی از سه کشتی گیر ایرانی (در کنار امام علی حبیبی و عبدالله موحد) است که تصویر آنها در تالار افتخارات فیلا نصب شده است.

جهان پهلوان تختی

جهان پهلوان تختی، اسطوره‌بلامنازع ورزش ایران به‌شمار می‌رود. همه‌ما از مدال های رنگارنگی که‌او در رقابت های کشوری و بین المللی به‌دست آورده. مطلع هستیم. اما تشک، تنها جایی بود که‌او قدرت جسمیش را به‌نمایش می‌گذشت؛ کردار پهلوانی، فعالیت های عام المنفعه‌و خدمتش به‌ضعفای جامعه، آنقدر چهره‌مردمیش را محبوب کرد که‌پس از مرگ مرموزش، هوادارانش حاضر بودند جان خود را فدای او کنند.

غلامرضا تختی (5 شهریور 1309 در تهران - 17 دی 1346 در تهران) هم چنین مشهور به‌لقب «جهان پهلوان»، کشتی گیر ایرانی و در فرهنگ ورزشی ایران، به‌اعتقاد برخی نماد پهلوانی است. وی فعال سیاسی و عضو شورای مرکزی جبه‌ملی ایران بود. 

تختی در المپیک 1956 ملبورن به‌همراه‌امام علی حبیبی نخستین مدال های طلای تاریخ ورزش ایران در بازی های المپیک را کسب کرد. او با یک مدال طلا و دو مدال نقرهٔ المپیک، دو طلا و دو نقرهٔ قهرمانی جهان و یک طلای بازی های آسیایی در فهرست برترین های قرن فیلا در جایگاه‌سیزدهم قرار دارد. او یکی از سه‌کشتی گیر ایرانی (در کنار امام علی حبیبی و عبدالله‌موحد) است که‌تصویر آنها در تالار افتخارات فیلا نصب شده‌است.

 
اوایل ده‌1330، دوره‌ای با اهمیت در تاریخ ایران به‌شمار می‌رود در پی اشغال ایران توسط متفقین در سال 1320 که‌سیاست بی طرفی کشور در جنگ جهانی دوم را نقض کرد، رضاشاه‌استعفا کرد و تبعید شد. محمدرضا شاه‌پهلوی، پسر او، جوان بود و در امر حکومت کشور تجربه‌ای نداشت. مهم ترین مسئله‌سیاسی ایران در این دوره‌نفت بود که‌شرکت نفت انگلیس- ایران با مالکیت بریتانیا، نفت کشور را استعمار می‌کرد. این طرح به‌مذاق ایرانی ها خوش نیامد و محمد مصدق، سیاستمدار متعهد به‌ملی کردن نفت ایران ذر سال 1330 با پیروزی در انتخابات رهبر جبه‌ملی شد. جبه‌ملی متشکل از ائتلاف طیف گسترده‌ای از حزب ها و افراد با عقاید سکولار و مذهبی، چپ گرا و راست گرا می‌شد.
دولت ایران، صنعت نفت کشور را ملی کرد و طولی نکشید که‌مصدق در مقام نخست وزیری جای گرفت. پافشاری و بر حکمرانی کشور بدون دخالت شاه، او را وارد درگیری با راس قدرت ایران کرد. او چون منافع غربی ها در ایران را به‌چالش می‌کشید، سازمان های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا با عناصر محافظه‌کار اطرافیان شاه‌علیه‌اش هم پیمان شدند تا کودتای نظامی تابستان 1332 را سامان دهند که‌در پی چند روز تردید و قیام، منجر به‌سقوط مصدق در 28 مرداد و تبدیل شدن شاه‌به‌یک مستبد شد. این روند تا انقلاب اسلامی 1357 ادامه‌داشت.
 
جهان پهلوان تختی

اسطوره‌بلامنازع ورزش ایران


غلامرضا تختی یکی از طرفداران جبه‌ملی بود. در زمانی که‌بسیاری از روشنفکران ایرانی به‌طرق گوناگون به‌حزب توده‌نزدیک بودند، حضور تختی در جببه‌ملی بسیار مفید بود. با آغاز حکومت استبدادی شاه‌در مرداد 1332، تختی به‌صورت جدی به‌چهره‌ضدرژیم تبدیل شد. حضور تختی در جببه‌ملی از آن جهت مفید بود که‌دیگر رقیب سیاسی این حزب، یعنی حزب توده، چهره‌های ورزشی ایران جذب خود کرده‌بود و بسیاری از ورزشکاران درجه‌یک، طرفدار کمونیست های توده‌ای بودند. بنابراین محبوبیت تختی در میان مردم، به‌انگیزه‌های ملی گرایی افزود.

سال 1335 تختی نخستین مدال طلای المپیک خود را در ملبورن به‌دست آورد. پس از آن در سال 1338 مدال طلای مسابقات کشتی قهرمانی جهان را که‌در تهران برگزار می‌شد، از آن خود کرد. تختی با این پیروزی در خانه، به‌اوج شهرت و محبوبیت رسید. اما هنوز آشکارا به‌چهره‌ضدرژیم تبدیل نشده‌بود؛ در این سال ها او سه‌مرتبه‌پهلوان پایتخت نامیده‌شد و هر بار شاه‌این مدال را بر گردن او آویخت. اما ده‌1340 ورق برگشت.
 
شاه‌ایران که‌هم، تحت فشار دولت امریکا قرار داشت و هم درگیر رکود اقتصادی شده‌بود، تصمیم گرفت فضای سیاسی ایران را باز و آزاد کند. بنابراین سال 1340 احزاب سیاسی فعالیت های خود را از سر گرفتند و جبه‌ملی تشکیلات خود را با هدف مخالفت با شیوه‌استبدادی شاه‌و نه‌حکومت او، بازسازی کرد (گرچه‌خود مصدق در حبس خانگی به‌سر می‌برد.)

تختی به‌مبارزه‌خود در جبه‌ملی ادامه‌داد و برای شکل دادن به‌سازمانی وابسته‌به‌کارگردان ورزشکار تلاش کرد. سال 1340 او عنوان دیگری در مسابقات قهرمانی جهان در یوکوهاما به‌دست آورد و زمانی که‌به‌تهران بازگشت، خیل عظیم طرفداران با دسته‌گل و حلقه‌های گل از طرف جبه‌ملی از او استقبال کردند؛ تختی دیگر به‌چهره‌برجسته‌اپوزیسیون تبدیل شده‌بود.
 
مدت کوتاهی پس از این رویداد، بسیاری از کشتی گیران برتر اعتصاب کردند و خواهان تامین امنیت اجتماعی شان شدند و تختی از درخواست آن ها حمایت کرد. سپس، در مسابقات بین المللی کشتی که‌در تهران برگزار شد، تازه‌کاری برای رقابت با تختی روی تشک آمد اما تختی بدون کوچک ترین تردیدی، از کشتی با او امتناع کرد. تماشاگران نام او را صدا می‌زدند و اجازه‌نمی دادند مسابقات پیش از حضور او و خواندن دعا برای شروع رقابت ها، آغاز شود.
 
این واقعه‌مثل سیلی به‌صورت هم نام او بود؛ شاهزاده‌غلامرضا پهلوی (برادر شاه) که‌ریاست کمیته‌ملی المپیک ایران را برعهده‌داشت و برای تماشای این مسابقه‌به‌استادیوم رفته‌بود اما به‌هنگام ورود تختی، با وحشت سالن را ترک کرد. از این زمان به‌بعد، تختی دشمن های قدرتمندی در دربار پیدا کرد، اما جایگاه‌تختی به‌عنوان موفق ترین و محبوب ترین ورزشکار ایرانی دیوار دفاعی مستحکمی برای او بود که‌در واقعه‌سال 1341، از آن بهره‌کامل را برد.
زمانی که‌دانشجویان دانشگاه‌تهران تصمیم به‌برگزاری جشن ساگرد پیروزی مصدق در 30 تیر 1341 گرفتند، رژیم شاهنشاهی، نیروهای ضدشورش را به‌این مراسم فرستاد. دانشجوهای رشته‌افسری و کارگران شرکت اتوبوسرانی که‌لباس های کشاورزان را به‌تن کرده‌بودند، از سوی دولت به‌این مراسم رفتند و دانشجوها را مورد ضرب و شتم قرار دادند. درگیری بالا گرفته‌بود تا این که‌تختی با ورزشکاران دیگر عضو جبه‌ملی سر صحنه‌حاضر شدند. دو کشتی گیر که‌به‌تازگی عنوان قهرمانی کسب کرده‌بودند، در میان دانشجویان افسری بودند که‌با دیدن تختی، مشتاقانه‌گروه‌شان را تشویق کردند برای تبریک به‌تختی به‌دانشجویان بپیوندند مراسم برگزار شد و روز بعد دانشجویان افسری به‌شدت توبیخ شدند.
 
جهان پهلوان تختی

اسطوره‌بلامنازع ورزش ایران


چند هفته‌بعد زلزله‌ای شهر قزوین را لرزاند. تختی با کمک کمیته‌جهبه‌ملی دانشگاه‌تهران، کمپین یاری رسانی برای زلزله‌زدگان ترتیب داد. گفته‌می‌شود پیرزنی کشاورز وقتی تختی را در خیابان دید، از آن جایی که‌چیزی برایش باقی نمانده‌بود چادرش را از سر برداشت و برای کمک به‌زلزله‌زدگان به‌تختی داد. این زن مومن مسلمان تمام طول زندگیش چادر به‌سر کرده‌بود. اما می‌گفت مطمئن است خدا او را به‌خاطر برداشتن چادر از سرش خواهد بخشید.

این داستان، راست یا دروغ، نشان دهنده‌گستردگی فداکاری ای است که‌تختی الهام بخش آن بود. تختی که‌به‌مقامات دولتی اعتماد نداشت شخصا کاروانی از کامیون هایی را که‌حامل مواد غذایی و پوشاک بود برای یاری رساندن به‌زلزله‌زدگان عازم این شهر کرد.

ژاندارم ها ،کاروان را در راه‌متوقف کردند و به‌آن ها دستور دادند هرچه‌دارند را به‌جمعیت شیر و خورشید سرخ (هلال احمر ایران در آن زمان) اهدا کنند. فعالان جبه‌ملی از وحشت این که‌آذوقه‌ها و موارد مصرفی هدیه‌شده‌به‌دست نیازمندان نرسد و در عوض مقامات دولت، آن ها را تصاحب کنند در برابر ژاندارم ها مقاومت کردند در نهایت پیروز شدند و کمک ها را خودشان در میان مردم توزیع کردند و بیش از پیش بر محبوبیت خود افزودند.

دی ماه‌1341، جبه‌ملی کنگره‌ای در تهران برگزار کرد تختی در مقام نماینده‌سازمان ورزش کارگران جبه‌ملی در این کنگره‌شرکت کرد و منتخب شورای عالی جبه‌ملی شد. اواسط دی ماه، چند ورز پیش از این که‌شاه‌همه‌پرسی ساختگیش را ترتیب دهد تا با توسل به‌آن حس حمایت مردمی از اصلاحاتش را القا کند، بسیاری از اعضای شورای عالی جبه‌ملی دستگیر شدند اما تختی بازداشت نشد.

با فرارسیدن تابستان سال 1342، آزادی فضای سیاسی ایران نیز به‌پایان رسید و تمامی فعالیت های حزبی سرکوب شدند. شکست اپوزوسیون سیاسی از شاه‌خلائی سیاسی را موجب شد. امام خمینی تبعید شد و شاه‌با ظاهر حکومت مشروطه‌دیکتاتوری خود را آغاز کرد؛ حکومتی که‌اعضای مجلسش را در ظاهر مردم انتخاب کرده‌بودند، اما درواقع خود دولت، آن ها را گلچین کرده‌بود.

حتی پس از سرکوب تمامی اپوزیسیون های سازمان یافته، تختی، جابنداری سیاسی خود از جبه‌ملی را پنهان نکرد و تا آن جا پیش رفت که‌از حضور یافتن در جایاه‌ویژه‌تماشاگران سر باز زد و در نتیجه‌حقوق ماهیانه‌او از شرکت راه‌آهن قطع شد. رژیم شاهنشاهی با توجه‌به‌محبوبیت تختی، سیاست تهدید و تحبیب را در دستور کار خود قرار داد.
در مجلسی که‌سال 1342 تشکیل شد به‌تختی جایگاهی پیشنهاد شد اما او از نشستن بر روی این صندلی امتناع کرد. برای تنبیه، ابتدا از ورود تختی به‌باشگاه‌های ورزشی و مسابقات ممانعت شد اما مدتی بعد از او درخواست شد در المپیک تابستان 1964 توکیو شرکت کند؛ کارگزاران ورزش امیدوار بودند تختی دست خالی بازگردد و در نتیجه‌محبوبیتش را از دست بدهد.
 
تختی از دنیای رقابت خداحافظی کرده‌بود، اما از آن جایی که‌مرد خواستار حضور او در المپیک بودند، رهسپار رقابت های المپیک توکیو شد. در آن جا زمانی که‌از اعطای افتخار حمل پرچم ایران در مراسم افتتاحیه‌به‌او، امتناع شد و آن را نصیب رییس فدراسیون شنای ایران کردند، تختی طعم حقارت را چشید؛ از طرفی شنا ورزشی بود که‌هرگز در ایران موفق عمل نکرده‌بود. در توکیو، نماینده‌های ورزش ایران تختی را مسخره‌کردند و دست انداختند. تحقیری که‌با رنجش همراه‌بود، اما تختی آن را با بردباری تحمل می‌کرد. تختی بدون مدال به‌ایران بازگشت.

در مسابقات قهرمانی تولیدوی اوهایو در سال 1966، دامی مشابه‌برای او در نظر گرفته‌شد اما باز هم اسطوره‌تختی از هم نپاشید؛ پس از هر سفر او با جمعیتی که‌برای استقبالش آمده‌بودند، مواجه‌می‌شد. او یک پهلوان بود، یک قهرمان و الگوی اخلاقی، در حالی که‌ورزشکاران دیگر قهرمان بودند. دولت برای کم رنگ کردن محبوبیت تختی، در تعریف و تمجید از موفقیت های بین المللی کشتی گیر دیگری به‌نام امامعلی حبیبی، اغراق کرد.
 
حبیبی، تمامی فعلایت هایی را که‌تختی از انجام شان سر باز می‌زد، انجام می‌داد. او نماینده‌مازندران در مجلس شد و به‌همین خاطر مجله‌فکاهی محبوب ایران «توفیق»، او را حسابی دست می‌انداخت. همچنین شخصیت اول فیلم بلندی را که‌اقتباسی آزاد از اسطوره‌پوریای ولی و داستان رویارویی با مادر رقیبش بود، ایفا کرد. اما محبوبیتی که‌تختی در قله‌اش ایستاده‌بود، برای حبیبی دست نیافتنی بود.
 
جهان پهلوان تختی‬&lrm

اسطوره‌بلامنازع ورزش ایران

 

تختی مدت کوتاهی پس از بازگشت از اوهایو، با دختری که‌جایگاه‌اجتماعی بالاتری از او داشت، ازدواج کرد و سال 1346 پسرش بابک به‌دنیا آمد. سپس هفدهم دی ماه‌1346 خبر خودکشی تختی در اتاق هتل آتلانتیک تهران، جایی که‌با اسم مستعار ساکن شده‌بود، اعلام شد؛ شایعه‌شد علت مرگ تختی مشکلات زناشوییش است. رسانه‌رسمی کشور جزییات کمی از این واقعه‌را پوشش داد اماحضور مردم در مراسم خاکسپاری او چشم گیر بود و هزاران دانشجو هفت روز پس از مرگ تختی، به‌سوی آرامگاه‌او راهپیمایی کردند و این مراسم را تلویحا به‌تظاهرات ضدشاه‌بدل کردند.

در ان زمان هیچ کس داستان خودکشی تختی را باور نمی کرد و مجله‌توفیق نوشت:«تختی را مردند.» (طولی نکشید این محله‌توقیف شد) افرادی که‌به‌گزارش رسمی مرگ او شک داشتند، معتقد بودند تختی فراتر از یک مبارز فراتی از یک مومن و دین دار بود و در زندگیش آن قدر سختی ها را به‌جان خریده‌بودکه‌امکان ندارد حالا تسلیم شود و مرتکب گناه‌خودکشی شود. او آن قدر مشهور بود که‌نمی توانست با اسم مستعار در هتلی اقامت کند. علاوه‌بر این، قیمت اتاق های این هتل نسبتا گران بود. بنابراین برخی مدعی بودند ساواک، تختی را دستگیر کرده، شکنجه‌کرده‌و به‌قتل رسانده‌و سپس جسد او را در اتاق این هتل رها کرده‌است. گرچه‌حالامی دانیم این رژیم هیچ گونه‌دخالتی در مرگ تختی نداشت.
دیگر نجواکنان تایید می‌کردند که‌تختی همیشه‌انسانی تنها، افسرده‌و سودازده‌بود و مشکلات زناشویی و مرگ مصدق، او را به‌شدت افسرده‌کرد و بنابراین فرضیه‌خودکشی او قابل باور است؛ هرچند، بسیار جرئت مطرح ردن این فرضیه‌را در محافل عمومی نداشتند، زیرا به‌لکه‌دار کردن وجه‌یک قهرمان ملی متهم می‌شدند. تا به‌امروز، مرگ تختی مرموز باقی مانده‌است که‌دلیل آشکار اسطوره‌بودن او در ایران معاصر، همین مرموز بودن مرگ اوست.

اسطوره‌تختی

تختی به‌مهربانی، بردباری به‌هنگام فشار، نوع دوستی، سخاوت، بخشندگی، دلواپسی برای مردم عادی، خلوص درونی در محیطی که‌طمع، ریا و حسادت آن را احاطه‌کرده‌بود، جان بخشید؛ او جوهره‌اصلی لوطی خوب را دارا بود. تختی برای اکثر ایرانیها، تجسم معاصر پاکدامنی پوریای ولی و آرمان های جوانمردی است. حقیقت این که‌همگان این پاکدامنی ها و تمام عیاربودن را تایید می‌کنند.

در اسطوره‌شناسی عامه، تختی در کنار «مردم» و علیه‌«دستگاه‌حکومتی» بود و از فساد که‌دولت او را به‌سمتش می‌کشاند، امتناع می‌کرد؛ گرچه‌تحت فشار مشکلات مالی بود، اما پیشنهادهای وسوسه‌انگیز بازی در فیلم یا آگهی تبلیغاتی صورت تراشی را رد کرد. یکی از ویژگی های فرهنگ زورخانه‌ای که‌به‌دنیای مدرن کشتی نیز نفوذ پیدا کرد، لواطی بود، یعنی کشتی گیران قدیمی از چوانترها سوءاستفاده‌جنسی می‌کردند؛ این رفتار، کشتی را در میان کسانی که‌با محیط آن آشنا بودند بدنام کرد، به‌رغم این که‌تنها مدال هایی که‌ایران در سطح جهانی کسب می‌کرد، ماحصل همین ورزش بودند.
 
بخشی از شهرت و محبوبیت تختی بدین خاطر بود که‌هرگز مرتکب چنین رفتاری نمی شد. حتی گفته‌می‌شد تختی یک بار کشتی گیر شناخته‌شده‌ای را حین ارتکاب این عمل زیردوش دیده‌و او را از حمام بیرون کرده‌بود. او پیش از ازدواج، با زنان معاشرت نمی کرد و برخی اوقات اطرافیانش او را به‌خاطر کم رویی و بی یار بودنش، دست مینداختند. در نتیجه، او الگوهای تمام عیار پهلوانی را در خصوصیات اخلاقیش به‌نمایش می‌گذاشت.

اما این پاکدامنی منحصر به‌فرد، تصویری تمام و کمال از تختی به‌دست نمی دهد؛ دوره‌زمانی زیستن او نیز حائز اهمیت است. پیروزی های بین المللی تختی، اوایل ده‌1330 با مبارزات ملی سازی صنعت نفت همزمان شد. بنابراین او تبدیل به‌نماد ملی گرایی ایرانی ها شد؛ ملی گرایی ای که‌سرچشمه‌اش عِرق ملی نبود، بلکه‌از اشتیاق ایرانی ها برای پذیرش در جامعه‌جهانی نشئت می‌گرفت. چطور کسی می‌تواند تناسب بین تصویر تکثیرشده‌ای از تختی که‌پشت حریفان روسی آمریکاییش را به‌خاک مالیده‌و به‌همین خاطر در المپیک 1956 برنده‌مدال نقره‌و برنز شده‌اشت، با سیاست خارجی «موازنه‌منفی» مصدق که‌شامل حفظ فاصله‌از دو بلوک قدرت مطلق جهانی می‌شود، درک نکند؟
 
جهان پهلوان تختی

اسطوره‌بلامنازع ورزش ایران

 از نظر ایرانی ها، مصدق در مسیر خود شکست خورد، چون ابرقدرت ها برای براندازی سیاست های او هم پیمان شدند؛ با این وجود، ملی گرایی تختی حتی ته‌رنگی از بیگانه‌هراسی به‌خود نگرفت و دوستی او با رقیبان اروپاییش گواهی بر همین مدعاست.

پدیده‌تختی همچنین از این جهت که‌رابطه‌بین قدیم و جدید و مذهبی و سکولار را در ایران ده‌1330 و اوایل ده‌1340 را به‌تصویر می‌کشد، اهمیت دارد. تختی نمایشگر ترکیب دو فرهنگ بود که‌جذابیتی واقعی برای مردم داشت. او حرفه‌خود را از زورخانه‌آغاز کرد و هرگز ورزش های باستانی را ترک نکرد (و سه‌بار قهرمان ملی در کشتی پهلوانی را به‌دست آورد) با این وجود در گونه‌بین المللی این ورزش هم به‌درجات عالی دست یافت.
 
او از محیطی سنتی و طبقه‌ای با تحصیلات پایین آمده‌بود، اما با این حال به‌حزبی سیاسی با حاکمیت روشنفکرهای طبقه‌متوسط پیوست. تختی، مردی وارسته‌و مسلمانی مومن بود که‌منظم به‌زیارت می‌رفت اما با این وجود تا آخر عمرش حامی وفادار جریان مصدق بود. او با خصومت رژیمی رو به‌رو شد که‌به‌تعهدش در مدرنیزه‌کردن کشور افتخار می‌کرد.

مرگ تختی کسوف اقبال کشتی را به‌همراه‌داشت. این ورزش محبوب ایرانی ها کم کم جای خود را به‌فوتبال داد. انقلاب اسلامی در سال 1357 آشکارا بر روی فرهنگ ورزشی ایران تاثیر گذاشت. وقتی دولت، فوتبال را با نگاهی حاکی از تردید و دودلی می‌دید، کشتی به‌شدت محبوب شد؛ عموما کشتی را نخستین ورزش ملی می‌نامند. حکومت ایران، تختی را نخستین مبارز بر ضد استبداد شاهنشاهی می‌داند.

استادیوم، خیابان و جام های ورزشی به‌نام او شدند، هر سال در سالروز در گذشتش مراسم یادبودی در آرامگاهش برگزار می‌شود و رسانه‌ها این روز را گرامی می‌دارند. اما به‌نظر می‌رسد در میان جوانان ایرانی، افسانه‌تختی در حال رنگ باختن است و قهرمان های جدیدی پدیدار شده‌اند.
بیشتر بخوانید

درگیری علی کریمی با بازیکن بارسلونا + عکس

درگیری علی کریمی با بازیکن بارسلونا + عکس

کشتی فرنگی ایران نایب قهرمان آسیا 2013

کشتی فرنگی ایران نایب قهرمان آسیا 2013

انتقاد تند پاشازاده به نظرسنجی برنامه نود

انتقاد تند پاشازاده به نظرسنجی برنامه نود

هتریک بایرن مونیخ برابر بارسلونا در آلیانس آره نا

هتریک بایرن مونیخ برابر بارسلونا در آلیانس آره نا

تاریخ اجرای حکم زندان کریستیانو رونالدو اعلام شد

تاریخ اجرای حکم زندان کریستیانو رونالدو اعلام شد

صحبت های علی پروین و عادل فردوسی پور پس از 14 سال

صحبت های علی پروین و عادل فردوسی پور پس از 14 سال

صحبت های علی پروین درباره مهدوی کیا و امیر عابدزاده

صحبت های علی پروین درباره مهدوی کیا و امیر عابدزاده

وداع تلخ مورینیو با باشگاه رئال مادرید

وداع تلخ مورینیو با باشگاه رئال مادرید

تصاحب پیراهن فرانک ریبری با حرکتی عجیب + عکس

تصاحب پیراهن فرانک ریبری با حرکتی عجیب + عکس

بررسی لیگ قهرمانان آسیا 2013

بررسی لیگ قهرمانان آسیا 2013
مشاهده

مطالب بیشتر در گوناگون

خانه، ماشین و کشتی گرانقیمت نیمار + تصاویر

خانه، ماشین و کشتی گرانقیمت نیمار + تصاویر

فرهاد مجیدی با قیافه ای عجیب در دوبی + عکس

فرهاد مجیدی با قیافه ای عجیب در دوبی + عکس

حمله طلایی به بکهام و پسرانش + تصاویر

حمله طلایی به بکهام و پسرانش + تصاویر

ورزشی که عمرتان را طولانی تر می کند

ورزشی که عمرتان را طولانی تر می کند

اشکان دژاگه و همسرش + عکس

اشکان دژاگه و همسرش + عکس

سخت ترین ورزش های جهان + عکس

سخت ترین ورزش های جهان + عکس

شناگر زن ایرانی قهرمان تیم ملی آمریکا + عکس

شناگر زن ایرانی قهرمان تیم ملی آمریکا + عکس

جشن تولد کریم انصاری فرد و جلال حسینی + عکس

جشن تولد کریم انصاری فرد و جلال حسینی + عکس

دختر جوان در ورزشگاه آزادی + عکس

دختر جوان در ورزشگاه آزادی + عکس

رافائل نادال با پیراهن بارسلونا + عکس

رافائل نادال با پیراهن بارسلونا + عکس

مطالب مرتبط

جهان پهلوان تختی و همسرش در حال اسکی سواری

جهان پهلوان تختی و همسرش در حال اسکی سواری

شایعات درباره مرگ غلامرضا تختی

شایعات درباره مرگ غلامرضا تختی

جشن تولد پهلوان تختی + تصاویر

جشن تولد پهلوان تختی + تصاویر

غلامرضا تختی

غلامرضا تختی

پدربزرگ احسان کرمی در مراسم ازدواج تختی + عکس

پدربزرگ احسان کرمی در مراسم ازدواج تختی + عکس

واکنش پسر غلامرضا تختی پس از دیدن فیلم پدرش

واکنش پسر غلامرضا تختی پس از دیدن فیلم پدرش

فیلم غلامرضا تختی هم روی پرده سینماها رفت + تصاویر

فیلم غلامرضا تختی هم روی پرده سینماها رفت + تصاویر

حس و حال کوروش سلیمانی بعد از دیدن فیلم تختی

حس و حال کوروش سلیمانی بعد از دیدن فیلم تختی

عکس های سانسور شده از مراسم ختم تختی

عکس های سانسور شده از مراسم ختم تختی

فیلم غلامرضا تختی در جشنواره اسپانیا

فیلم غلامرضا تختی در جشنواره اسپانیا

رازی که محمدرضا علیمردانی در فرمول یک فاش کرد!

رازی که محمدرضا علیمردانی در فرمول یک فاش کرد!

آشنایی با اسطوره های جاودانه ایران زمین

آشنایی با اسطوره های جاودانه ایران زمین

علی پهلوان از گروه آریان تا زندگی در استرالیا + عکس

علی پهلوان از گروه آریان تا زندگی در استرالیا + عکس

پیام تبریک بازیگران و چهره ها به قهرمانی کشتی آزاد ایران + اینستاپست

پیام تبریک بازیگران و چهره ها به قهرمانی کشتی آزاد ایران + اینستاپست

تبریک چهره ها برای مدال طلای سهراب مرادی در المپیک

تبریک چهره ها برای مدال طلای سهراب مرادی در المپیک

روتختی و سرویس خواب کودک متنوع در طرح و رنگ

روتختی و سرویس خواب کودک متنوع در طرح و رنگ

ثبت 22 اثر ارزشمند ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو

ثبت 22 اثر ارزشمند ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو

پیش بینی هنرمندان درباره بازی ایران و پرتغال در جام جهانی 2018

پیش بینی هنرمندان درباره بازی ایران و پرتغال در جام جهانی 2018

ایران گردی زن انگلیسی با موتورسیکلت! + تصاویر

ایران گردی زن انگلیسی با موتورسیکلت! + تصاویر

تیم وزنه برداری ایران قهرمان جهان شد +عکس

تیم وزنه برداری ایران قهرمان جهان شد +عکس