بیشتر بخوانید

علل و علائم ایجاد برفک دهان در نوزادان

علل و علائم ایجاد برفک دهان در نوزادان

درمان خشکی دهان

درمان خشکی دهان

اثر مخرب جرم گیری بر مینای دندان

اثر مخرب جرم گیری بر مینای دندان

وقتی سیاه شدن لثه علامت خوبی نیست + درمان خانگی

وقتی سیاه شدن لثه علامت خوبی نیست + درمان خانگی

روش شستشو و جرمگیری دندان مصنوعی

روش شستشو و جرمگیری دندان مصنوعی

ارتودنسی درد داره ولی دندون پزشک به شما نمیگه ؟!

ارتودنسی درد داره ولی دندون پزشک به شما نمیگه ؟!

درمان خانگی و طب سنتی پیوره لثه چیست؟

درمان خانگی و طب سنتی پیوره لثه چیست؟

اولین علامت استئونکروز یا همان تحلیل استخوان فک

اولین علامت استئونکروز یا همان تحلیل استخوان فک

سفید کردن دندان با پوست چند میوه

سفید کردن دندان با پوست چند میوه

بهترین راه های خانگی از بین بردن بوی بد سیر از دهان

بهترین راه های خانگی از بین بردن بوی بد سیر از دهان
تغذیه ای برای داشتن دندانهای سالم و لبخندی زیبا
تغذیه ناسالم و خوردن مواد غذایی مضر با گذشت زمان به سلامت دندان و لثه آسیب های جدی وارد می کند پس برای داشتن دندان های سالم و مقاوم باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

رژیم غذایی عالی و تغذیه‌دندان های سالم و داشتن لبخندی زیبا

آیا این وضعیت به‌نظر آشنا می‌آید؟ به‌خاطر چکاپ به‌دندانپزشک می‌روید. احساس بدی دارید، چون این دوازده‌ماه‌تاخیر داشتید (شاید هیجده‌ماه، چه‌کسی حساب می‌کند؟) اما شما هم به‌دلیل دیگری احساس بدی دارید.

در آخرین دیدار، دندان پزشکتان در مورد این که‌رژیم غذایی چگونه‌بر سلامت دهانی شما تاثیر می‌گذارد، صحبت کرده‌بود.آیا تا به‌حال به‌خودتان گفته‌بودید که‌زیاد قند می‌خورید؟ و آن شکر باعث مشکلات دندانی می‌شود؟حالا دوباره‌فکر کنید.

بعد از آخرین مراجعه، قند کمتری می‌خورید؟ برای چه‌مدت؟اگر پاسخ این سوال زیاد طول نکشید! " نگران نباشید. بسیاری از مردم همین پاسخ را می‌دهند (اگر صادق باشند).

با این حال، همه‌می‌دانند که‌بین شکر در رژیم غذایی و پوسیدگی دندان چه‌ارتباطی وجود دارد، اینطور نیست؟ حتی کودکان می‌دانند که‌شکر برای دندان آن ها بد است با این وجود مشکلات دندانی هنوز یک مشکل بزرگ است و مردم هنوز مقدار زیادی شکر می‌خورند بنابراین، حذف شکر از رژیم برای دندان های سالم یک حرکت عالی است؟

تغذیه‌دندان

تغذیه‌و مشکلات دندان

خیلی وقت پیش فهمیدیم که‌شکر فقط یک بخش از پازل است ، مقدار قند در رژیم غذایی شما کاملاً تقصیر شما نیست بعداً خواهید دید.

به‌طور مشابه، مشکلات دندان و یا بیماری هایتان همه‌اش تقصیر شما نیستند. بسیاری از بیماران قند زیادی می‌خورند. با این حال، آن ها به‌اندازه‌کافی از غذاهای خوب برای دندان استفاده‌نمی کنند.

اگر می‌خواهید دندان های سالم داشته‌باشید، باید غذاهایی بخورید که‌دندان ها را تقویت می‌کنند. یک رژیم غذایی برای دندان های سالم بیشتر از حذف شکر مهم است بنابراین، رژیم غذایی برای دندان های سالم چه‌شکلی است؟ پاسخ را با جزئیاتی کامل در این بخش از سلامت دهان و دندان در مجله اینترنتی فنجان خواهید خواند.

تغذیه‌سلامت دندان

رژیم غذایی سالم و مناسب برای تقویت دندان ها

نکاتی مهم ولی نادیده‌گرفته‌شده‌در مورد تغذیه‌سلامت دندان ها

دستورالعمل های رژیم غذایی هرگز بر روی دندان های سالم تمرکز نکرده‌اند.از ده‌60 و 70 میلادی، توصیه‌رژیم غذایی ما را از "خوردن سالم" تغییر داده‌است. تعداد خیلی کم از این رژیم ها، برای داشتن دندان های سالم است.برای مدتی طولانی، دندانپزشکان تنها خواستار کاهش قند و شکر بودند. اما به‌عنوان ارتباط بین شکر، چاقی و دیابت نوع دوم شروع به‌پدیدار شدن و تغییر کرد. امروزه، کاهش قند یک توصیه‌اصلی برای سلامتی است.

سازمان بهداشت جهانی هم اکنون 5 تا 9 قاشق چای خوری شکر را در روز توصیه‌می‌کند. نوزادان، کودکان نوپا و کودکان باید کم تر بخورند. رژیم غذایی کم چرب، بیش ترین تاثیر را بر آنچه‌که‌به‌عنوان "رژیم غذایی سالم" تصور می‌شود، دارد.

با این حال، رژیم بسیار کم چرب دستورالعملی برای بیماری های دهانی است. با قطع کردن چربی های اشباع شده‌و کلسترول به‌طور کامل، بسیاری از غذاهایی که‌برای دندان مناسب هستند را حذف می‌کنید. برای بدتر کردن اوضاع، اغلب افرادی که‌دیده‌می‌شوند قند زساد و کربوهیدرات تصفیه‌شده‌را مصرف می‌کنند.

تقویت دندان ها

چه‌چیزهایی برای دندان مضر است؟

اینها برای دندان های شما خوب نیستند

رژیم غذایی کم چرب:

در رژیم غذایی بسیار کم چرب، دندان شما سالم نخواهد بود. با این حال، پزشکان و دندانپزشکان از خط پایه‌قلب پیروی می‌کنند. آن ها رژیم های کم چربی را توصیه‌می‌کنند تا از حملات قلبی اجتناب کنید.

امروزه، شواهدی که‌چربی اشباع شده‌و کلسترول را به‌خطر حمله‌قلبی متصل می‌کنند دوباره‌ارزیابی شده‌اند. زمانی که‌فکر کردیم آن ها 100% مقصرهایی نیستند که‌ما تصور می‌کردیم و کاهش کلسترول، چربی اشباع شده‌و مصرف کل چربی فقط به‌دندان های ما آسیب رسانده‌است.

خوزدن غذای چرب

میزان چربی غذا و سلامت دندان ها

تغذیه‌و غذاهایی برای داشتن دندان سالم

رژیم غذایی دندانی بر اساس قواعدی خاص تنظیم شده‌است ، بیایید به‌سه‌نگرانی اصلی رژیم دندان پزشکی نگاه‌کنیم.

حذف غذاهایی که‌برای دندان های شما مضر هستند:

همانطور که‌ممکن است حدس زده‌باشید، این بیشتر از شکر است. اما اجازه‌دهید اول به‌شکر نگاه‌کنیم.

چه‌زمانی شکر، شکر نیست؟

بله، شکر آن شیطانی است که‌روی شانه‌شما نشسته‌است. هیچ کس این را بهتر از دندان پزشک ها نمی داند و بله، قند خیلی زیاد در رژیم غذایی شما می‌تواند به‌پوسیدگی دندان کمک کند.

اما ترک کردن شکر آسان نیست نه‌تنها خوش مزه‌است، بلکه‌در بسیاری از غذاهای فرآوری شده‌که‌ما می‌خوریم، یافت می‌شود. سس، سوپ، محصولات نانوایی، تهیه‌گوشت آماده‌شده، همه‌جا هست. شکر را می‌توان پنهان کرد. این می‌تواند با نام های دیگر مثل گلوکز و ساکاروز همراه‌باشد.

قند و شکر

مضرات مصرف قند و شکر برای دندن ها

حذف غذاهای شکردار ممکن است سخت باشد اما تنها غذایی نیست که‌حذف می‌شود.اکنون می‌دانیم که‌شکر باعث رشد باکتری می‌شود که‌سبب پوسیدگی دندان می‌شود.استرپ موتانس یک عامل مخرب است و این یک ارتباط شکر و مشکلات دندانی است و ثابت شده‌است اما خوردن سایر کربوهیدرات های ساده‌می‌تواند نتایج مشابهی داشته‌باشد.

آرد تصفیه‌شده‌یک کربوهیدرات ساده‌است. این فرآیند با حذف فیبر از کربوهیدرات حاصل از نشاسته فرآوری می‌شود.

این باعث می‌شود که‌کربوهیدرات ها به‌کربوهیدرات های ساده‌مثل قند خون تبدیل شوند. گلوکز هم نوعی قند است حالا می‌توانید ببینید که‌چرا آرد سفید در بدن به‌عنوان شکر هضم می‌شود بنابراین حذف شکر از رژیم غذایی واقعاً به‌معنای حذف همه‌مواد کربوهیدرات تصفیه‌شده‌است.این غذاها از قبیل نان، غلات، ماکارونی، محصولات پخته‌شده‌و هر غذایی با شکر اضافه‌ممکن است برای دندان های شما مضر باشد.

مصرف شکر

پوسیگی دندان ها با مصرف زیاد شکر

روغن های فرآوری شده‌سبزیجات نیز برای دندان ها بد هستند:

لثه‌ها برای دندان های سالم ضروری هستند. بنابراین باید از غذاهایی اجتناب کنید که‌خطر ابتلا به‌بیماری های لثه‌را افزایش می‌دهد.وقتی آخرین بار به‌دندان پزشک مراجعه‌کردید، خونریزی لثه‌ای داشتید؟ زمانی که‌لثه‌هایتان خونریزی می‌کنند، این نشانه‌التهاب است.لثه‌برای انتقال سلول های ایمنی به‌منظور توقف باکتری مضر طراحی شده‌اند ، غذاهایی که‌باعث التهاب و پاسخ سیستم ایمنی بدن می‌شوند.

روغن گیاهی و یا روغن دانه‌بیشتر در غذاهای بسته‌بندی شده‌و فرآوری شده‌وجود دارد. این ها شامل روغن تصفیه‌شده‌از دانه‌هایی مثل کانولا، آفتابگردان، ذرت، دانه‌انگور، دانه‌انگور، برنج برن و سویا هستند ؛ مشکل این است که‌روغن های دانه‌اکنون منبع اصلی چربی در بسیاری از غذاها در قفسه‌سوپرمارکت هستند. آن ها همچنین در غذاهایی هستند که‌ما در رستوران ها می‌خوریم.

این روغن ها حاوی چربی های امگا 6 خیلی بالایی هستند ،وقتی آن چربی ها را می‌خوریم، به‌تمام غشا سلولی در بدن ما وارد می‌شوند. اسیدهای چرب امگا 6 باعث فعال کردن مسیرهای التهاب در بدن برخلاف اسیدهای چرب امگا 3 می‌شوند. آن ها هم چنین وقتی در معرض گرما و یا پخت و پز قرار می‌گیرند، بسیار ناپایدار هستند.

تخمین زده‌می‌شود که‌وقتی روغن گیاهی را سرخ می‌کنید، به‌اندازه‌100 تا 200 برابر خطرناک تر از محدوده‌ایمن روزانه‌تعیین شده‌توسط سازمان بهداشت جهانی می‌شود ؛ غذاهایی که‌سلامتی دهانی را ترویج می‌کنند باید التهاب را کاهش دهند. روغن گیاهی تصفیه‌شده، از جمله‌مارگارین، احتمالً واکنش ایمنی را در دهان و شکم افزایش می‌دهد.

مشکلات دهان و دندان

روغن های مضر برای سلامت دندان و لثه

روغن هایی که‌باید از مصرف آنها جلوگیری کرد

 • کانولا
 • آفتابگردان
 • ذرت
 • کاجیره
 • دانه‌انگور
 • سبوس برنج
 • سویا

برای جلوگیری از التهاب و بیماری های لثه، چربی ها باید از منابع طبیعی باشند این ها غشا لثه‌ثبات را ایجاد کرده‌و سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند. در متن زیر برخی از چربی های سالم برای خوردن آورده‌شده‌است:

این چربی ها شامل:

 • کره
 • روغن کرمانشاهی
 • روغن نارگیل
 • روغن زیتون
 • لایه‌های پیه
 • دمبه
 • کتان
 • ماکادامیا

روغن زیتون

روغن زیتون از چربی های سالم برای دندان

خوردن غذاهایی که‌دندان را تقویت می‌کنند:

حذف غذاهای مضر، بخشی از رژیم غذایی برای سلامتی دهانی است. اما رژیم غذایی برای دندان های سالم هم باید شامل غذاهایی باشد که‌دندان را تقویت می‌کنند.دندان ها از همان سلول هایی ساخته‌می‌شوند که‌استخوان ساخته‌می‌شوند.

این سلول ها در مغز استخوان شروع می‌شوند. سیستم ایمنی "استئو " شامل سلول های بنیادی است که‌یا سلول های تشکیل دهنده‌یا سلول های ایمنی را می‌سازند و این سلول ها دندانی و عاج ساز نامیده‌می‌شوند پس از این که‌دندان ها شکل گرفتند، سلول های دندانی و عاج ساز در داخل دندان می‌مانند.

در آنجا، آن ها لایه‌دندان درونی (عاج) را مدیریت می‌کنند و هم یک عمل معدنی کردن و هم یک عمل ایمنی دارند. اگر یک حمله‌به‌باکتری وجود داشته‌باشد، سلول های دندانی و عاج ساز می‌تواند "ترمیم عاج دندان" را متوقف کنند. اما آن ها به‌طور مداوم عوامل ایمنی را کنترل و آزاد می‌کنند.این سلول ها توسط سیستم ویتامین قابل حل در چربی کنترل می‌شوند. ویتامین D و ویتامین A در آرایش دندان نقش مهمی ایفا می‌کنند.

تقویت دندان ها

حفظ سلامت دندان با حذف غذا های مضر

ویتامین K2 پروتئین ها را فعال می‌کند که‌مواد معدنی و عوامل ایمنی را حمل می‌کنند.بدون این سه‌ویتامین، مینای دندان شما درست شکل نمی گیرد و یا سیستم دفاعی یا دفاع داخلی آن کار نمی کند به‌همین دلیل است که‌غذاهای کافی حاوی ویتامین های محلول در چربی را می‌خوریم و امروزه‌بسیاری از مردم این کار را نمی کنند شما می‌توانید نتایج این کمبود را در دهان خود ببینید پس، کجا می‌توانیم منابع خوبی از ویتامین های محلول در چربی پیدا کنیم؟

 • جگر
 • تخم مرغ
 • کره
 • پنیر
 • ماست
 • کلم سور

بدن شما همچنین ویتامین D را در حضور نور خورشید می‌سازد، پس مطمئن شوید که‌نور خورشید کافی برای بالا بردن سطح این ویتامین را دارید.محلول در چربی به‌معنای آن چیزی است که‌خود کلمه‌اش می‌گوید.بدون چربی طبیعی در رژیم غذایی، شما به‌این مواد مغذی حیاتی دسترسی ندارید و جذب نخواهیدشان کرد.

راه‌های استحکام دندان

برای تقویت دندان ها چه‌باید کرد؟

حفظ تعادل محیط میکروبیوم دهان:

حفظ تعادل میکروبیوم دهانی برای سلامت دندان ضروری است.بیش از 700 گونه‌میکروب ها در محیط میکروبیوم دهان شما وجود دارد (محیط میکروبی دهان شما). سلامت کلی بهداشت و دندان به‌تعادل و تنوع بین این میکروب ها نیاز دارد.

محیط میکروبیوم دهانی شما به‌مدیریت مواد معدنی در دهان کمک می‌کند. سطوح مواد معدنی باید محکم کنترل شوند تا استخوان های سالم و دندان های سالم را حفظ کنند. باکتری ها همچنین در ارتباط با سیستم ایمنی هستند. آن ها اطلاعات خاصی را مبادله‌می‌کنند و به‌آموزش واکنش های خود به‌مهاجمان مضر کمک می‌کنند.

باکتری های پروبیوتیک برای جلوگیری از رشد گونه‌های مضر عمل می‌کنند همچنین برای کانی سازی و قرار دادن مواد معدنی به‌دندان ها مهم هستند و این به‌این معنی است که‌آن ها برای دندان های سالم و لثه‌ها حیاتی هستند و به‌جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه‌کمک می‌کنند اما این "باکتری های خوب" به‌کمک شما نیاز دارند. آن ها به‌شما نیاز دارند که‌به‌آن ها غذا بدهید و سیرشان کنید!

میکروبیوم دهان

راه‌های جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه

اما چگونه‌می‌توانید باکتری را در دهان خود متعادل کنید؟

دوباره، این مساله‌عمدتاً به‌رژیم غذایی شما بستگی دارد ؛ غذاهایی که‌می‌خورید می‌توانتد باعث عدم تعادل در محیط میکروبیوم دهانتان شود. در اینجا غذاهایی وجود دارند که‌شما باید بخورید تا مطمئن شوید که‌متعادل باقی می‌ماند. فیبر پروبیوتیک (فیبرهای غذایی که‌باکتری های مفید به‌آن وابسته‌هستند) و این موارد عبارتند از:

 • مارچوبه
 • تره‌فرنگی
 • آووکادو
 • موز
 • و گستره‌وسیعی از سبزیجات پخته‌و خام.

غذاهای پروبیوتیک به‌دهان میکروبیا زنده‌می‌برد. آن ها شامل موارد زیر هستند:

 • کره‌ارگانیک و کفیر
 • پنیر
 • پنیر پروبیوتیک
 • کلم شور
 • میسو (غذایی ژاپنی)
 • کامبوچا (نوعی نوشیدنی)

پنیر پروبیوتیک

افزایش سلامت دندان با مصرف پنیر پروبیوتیک

درست کردن این تغییرات رژیم غذایی، سلامتی دندان شما را افزایش خواهد داد و رژیم غذایی که‌برای دندان ها سالم مناسب است برای سلامت کلی بدن هم خوب است.

رژیم غذایی دندانی که‌دراین بخش از سلامت دهان و دندان در مجله اینترنتی فنجان گفتیم را امتحان کنید. خوش مزه‌است - و می‌دانیم به‌زودی احساس خواهید کرد و بهتر از همیشه‌به‌نظر خواهید رسید.

 

بیشتر بخوانید

راز حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری

راز حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری

دندان قروچه یا سایش دندان چیست؟

دندان قروچه یا سایش دندان چیست؟

نحوه صحیح مسواک زدن

نحوه صحیح مسواک زدن

برای سلامت دهان ، دندان و لثه چی بخوریم؟

برای سلامت دهان ، دندان و لثه چی بخوریم؟

بعد جراحی و کشیدن دندان غذا و خوردنی چی بخورم؟

بعد جراحی و کشیدن دندان غذا و خوردنی چی بخورم؟

مهمترین نکته ها در انتخاب مسواک مناسب

مهمترین نکته ها در انتخاب مسواک مناسب

فرق متخصص ارتودنسی با دندانپزشک در چیست ؟

فرق متخصص ارتودنسی با دندانپزشک در چیست ؟

تکنیک کاهش درد فک و دندان بعد ارتودنسی

تکنیک کاهش درد فک و دندان بعد ارتودنسی

عصب کشی دندان عوارضی دارد که نمیدانید

عصب کشی دندان عوارضی دارد که نمیدانید

14 راه فوری و طبیعی “سفید کردن دندان ها” به روش خانگی

14 راه فوری و طبیعی “سفید کردن دندان ها” به روش خانگی
مشاهده

مطالب بیشتر در دهان و دندان

“بهترین زمان ارتودنسی” چه سنی است؟

“بهترین زمان ارتودنسی” چه سنی است؟

از سیر تا پیاز ارتودنسی دندان و انواع روش های “ارتودنسی”

از سیر تا پیاز ارتودنسی دندان و انواع روش های “ارتودنسی”

این افراد بیشتر مراقب پوسیدگی دندان باشند !

این افراد بیشتر مراقب پوسیدگی دندان باشند !

راه خلاصی از ژنژیویت و التهاب لثه

راه خلاصی از ژنژیویت و التهاب لثه

دندان عقل ومشکلات آن

دندان عقل ومشکلات آن

بهترین “زمان استفاده از نخ دندان” + روش صحیح

بهترین “زمان استفاده از نخ دندان” + روش صحیح

درمان های موثر برای “بوی بد دهان” در کودکان و بزرگسالان

درمان های موثر برای “بوی بد دهان” در کودکان و بزرگسالان

7 نکته کلیدی برای سفیدی دندان

7 نکته کلیدی برای سفیدی دندان

عوارضی که هیچ کس قبل ارتودنسی به شما نمیگوید

عوارضی که هیچ کس قبل ارتودنسی به شما نمیگوید

با دندان درد درتعطیلات نوروز چه کنیم؟

با دندان درد درتعطیلات نوروز چه کنیم؟

مطالب مرتبط

نسخه ابوعلی سینا برای داشتن دندانهای زیبا و لثه سالم

نسخه ابوعلی سینا برای داشتن دندانهای زیبا و لثه سالم

چگونگی محافظت از دندانهای کودکان

چگونگی محافظت از دندانهای کودکان

روش های ساده برای داشتن دندان سفید و سالم

روش های ساده برای داشتن دندان سفید و سالم

برای سلامتی دهان و دندان چی نخوریم؟

برای سلامتی دهان و دندان چی نخوریم؟

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

چگونگی مسواک زدن دندانهای ارتودنسی شده

چگونگی مسواک زدن دندانهای ارتودنسی شده

7 نکته مهم برای داشتن لبخند و ایمپلنت دندان زیبا

7 نکته مهم برای داشتن لبخند و ایمپلنت دندان زیبا

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

برای سلامت دهان ، دندان و لثه چی بخوریم؟

برای سلامت دهان ، دندان و لثه چی بخوریم؟

47% جذابیت چهره از دندانهای زیباست!

47% جذابیت چهره از دندانهای زیباست!

دندان قروچه چه بلایی بر سر دندانهای شما می آورد؟

دندان قروچه چه بلایی بر سر دندانهای شما می آورد؟

مواد غذایی ضد پوسیدگی و خراب شدن دندان ها

مواد غذایی ضد پوسیدگی و خراب شدن دندان ها

جرم گیری دندان در خانه با روشی آسان و در دسترس

جرم گیری دندان در خانه با روشی آسان و در دسترس

از بین بردن عفونت دندان با یک معجون جادویی

از بین بردن عفونت دندان با یک معجون جادویی

راز حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری

راز حفظ سلامت دهان و دندان در دوران بارداری

چطور مانع پوسیدگی دندان شیرخواران شویم؟

چطور مانع پوسیدگی دندان شیرخواران شویم؟

ژل دندان برای نوزاد شما خوبه یا بد ؟

ژل دندان برای نوزاد شما خوبه یا بد ؟

پاسخ تمام سوالات شما در مورد دندان درد بارداری

پاسخ تمام سوالات شما در مورد دندان درد بارداری

تسکین گیاهی درد دندان درآوردن کوچولو

تسکین گیاهی درد دندان درآوردن کوچولو

درمان کرم خوردگی دندان با غرغره کردن روغن

درمان کرم خوردگی دندان با غرغره کردن روغن