بیشتر بخوانید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

جادوی سلامتی با میگو

جادوی سلامتی با میگو

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

سالم ترین پنیر صبحانه

سالم ترین پنیر صبحانه

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی
پیشنهاد متخصص تغذیه برای روزهای امتحان
اگر می خواهید فرزندانتان این دوران را با موفقیت پشت سر بگذارند باید به وعده های غذایی و نوع غذای مصرفی در روزهای امتحانات آنها بیشتر توجه کنید.

روزهای امتحان و نکته‌های طلایی تغذیه

آیا می‌دانستید که‌خوردن و نوشیدنی چه‌چیزهایی می‌تواند بر عملکرد امتحان دادن شما تاثیر بگذارد؟ آیا غذا و نوشیدنی مناسب می‌تواند بر نمرات امتحان های شما تاثیر بگذارد؟

در دنیای آگاه‌از سلامت، والدین و دانش آموزان به‌دنبال پاسخ به‌این سوالات مهم هستند. همه‌ما امیدواریم که‌تغذیه‌پیش از امتحان، در زمان آزمون به‌ما یک مزیت اضافی بدهد، که‌در حقیقت بسیار تاثیرگذار و کمک کننده‌باشد. یک امتحان طولانی، مانند یک ماراتن روانی است که‌استقامت در آن بسیار حیاتی می‌باشد و مواد مغذی بر اهمیت عادت های غذایی سالم در این زمان استرس زا تاکید دارند.

غذا و نوشیدنی درست می‌تواند به‌شما انرژی بدهد، هشیاری را بهبود می‌بخشد و شما را در ساعات طولانی آزمون نگه‌می‌دارد. انتخاب نادرست رژیم غذایی می‌تواند باعث شود احساس، عصبی بودن به‌شما دست دهد. توصیه‌های غذایی این بخش مهم از مجله اینترنتی فنجان که‌در پاسخ به‌درخواست شما کاربران انجام شده‌است به‌شما کمک خواهند کرد در روز امتحان بهترین عملکردتان را داشته‌باشید.

بهترین رژیم غذایی در روز امتحان چه‌خواهد بود؟

1. مداوم بخورید و تغذیه‌کنید ولی درست:

حتی اگر به‌طور معمول صبحانه‌نمی خورید و یا از خوردن غذا اجتناب می‌کنید، باید در این زمان خوراکی ها و مواد مغذی خوبی بخورید. بسیار ساده‌است، مغز شما به‌انرژی غذاها نیاز دارد تا به‌طور موثر کار کند. باید تمرکز ذهنی خود را بر روی امتحانتان نگاه‌دارید، نه‌بر گرسنگیتان. این شرم آور است که‌قبل از امتحان به‌شدت مطالعه‌کنید و سپس از نظر فیزیکی بسیار خسته‌باشید تا بهترین عملکرد خود را در روز امتحان انجام دهید. اگر شما واقعاً نمی توانید غذا بخورید، پس سعی کنید چندین میان وعده‌غذایی پروتئینی یا ترکیب آن را امتحان کنید. 

تغذیه‌برای امتحانات

2. غذاهای تقویت کننده‌مغز را مصرف کنید:

این شامل غذاهای غنی از پروتئین است که‌می‌تواند منجر به‌هوشیاری ذهنی بیشتر شود. غذای سالم در روز امتحان شامل تخم مرغ، آجیل، ماست و پنیر روستایی می‌شود. ترکیبات صبحانه‌خوب می‌تواند غلات سبوس دار با شیر کم چرب، تخم مرغ و نان تست با مربا، فرنی، بلغور جو و یا شیر عاری از شکر باشد. دیگر گزینه‌های رژیمی که‌در نظر گرفته‌می‌شوند عبارتند از:

 • ماهی
 • گردو
 • بلوبری
 • دانه‌های آفتابگردان
 • تخم کتان
 • میوه‌های خشک
 • انجیر خشک
 • انجیر و آلو

اگرچه‌اثبات نشده‌است، اما بسیاری میوه‌ها برای تامین سوخت عالی مغز مفید هستند و می‌تواند به‌شما کمک کند سریع تر فکر کنید و به‌راحتی بسیاری از چیزها را به‌یاد بیاورید. شما می‌توانید طالبی، پرتقال، توت فرنگی، بلوبری، یا موز هم بخورید که‌طعم فوق العاده‌ای هم دارند. از نظر سبزیجات، هویج خام، فلفل دلمه ای، کلم بروکسل، اسفناج، بروکلی و مارچوبه انتخاب های خوبی هستند.

 غذا برای امتحان

3. از خوردن غذاهای مسدود کننده‌مغز اجتناب کنید:

در روز امتحان، از غذاهایی که‌از آرد سفید ساخته‌شده‌اند، مانند کلوچه و کیک ها فاصله‌بگیرید که‌نیاز به‌زمان و انرژی اضافی برای هضم دارند. هم چنین از غذاهایی که‌شکر تصفیه‌شده‌زیادی دارند، مانند شکلات، دسرها و آب نبات ها دوری کنید. قبل از امتحان بوقلمون نخورید چون حاوی ال - تریپتوفان است، یک آمینو اسید ضروری که‌باعث می‌شود شما احساس خواب آلودگی کنید.

هم چنین از ترکیبات غذایی ویژه‌ای از قبیل پروتئین و نشاسته با هم اجتناب کنید این مواد برای اینکه‌با یکدیگر هضم شوند، نیاز به‌زمان زیادی دارند. هنگامی که‌به‌تنهایی خورده‌می‌شود، کربوهیدرات باعث می‌شود احساس آرامش بیشتری نسبت به‌حالت هشدار داشته‌باشید بنابراین چنانچه‌متخصص تغذیه در مجله اینترنتی فنجان پیشنهاد کرده‌است کربوهیدرات گزینه‌خوبی برای روز قبل از امتحان است، اما نه‌در خود روز امتحان؛ به‌علاوه، کربوهیدرات هایی مثل برنج یا سیب زمینی، که‌به‌مقدار زیادی خورده‌می‌شوند، می‌توانند باعث شوند که‌شما احساس سنگینی و خواب آلودگی داشته‌باشید.

از غذاهایی که‌قند بالایی دارند، مانند شکلات، دسرها و آب نبات ها پرهیز کنید آنها شما را در بالاترین و پایین ترین میزان قند قرار می‌دهند -برعکس ثباتی که‌شما در زمان امتحان نیاز دارید.

مصرف نکردن شکلات

4. مصرف نوشیدنی های تقویت کننده‌مغزی برای روزهای امتحان :

دقت کنید که‌قبل و در هنگام امتحان آب کافی بنوشید. چای نیز بدون وجود مقدار زیادی شکر کار می‌کند، کم آبی می‌تواند باعث شود که‌شما تمرکز خود را از دست بدهید، احساس ضعف کنید و انرژی تان تحلیل برود. صبر نکنید تشنه‌شوید تا یک لیوان آب بنوشید. وقتی تشنه‌می‌شوید یعنی دچار کم آبی شده‌اید و نیاز به‌آب دارید.

5. از نوشیدن کافئین و نوشابه ها اجتناب کنید:

از کافئین دوری کنید چون می‌تواند عصبانیت شما را افزایش دهد با این حال، اگر به‌نوشیدن مرتب قهوه‌عادت دارید، یک یا دو فنجان کوچک فقط بنوشید. سعی کنید یک چیز سالم همراه‌با قهوه‌خود بخورید. اگر شما قهوه را ناگهان و به‌طور کامل حذف کنید، ممکن است که‌سردرد بگیرید.

مصرف کم قهوه

6. وعده‌های غذایی سبک بخورید:

آن قدر غذا بخورید که‌احساس رضایت کنید، اما نه‌آن قدر که‌احساس سیری کنید. اگر صبحانه‌یا نهار مفصلی را قبل از امتحان بخورید، احساس خواب آلودگی و سنگینی خواهید کرد. انرژی بدن شما به‌جای اینکه‌برای مغزتان صرف شود، روی فرآیند گوارش متمرکز خواهد شد. به‌جای آن، یک نهار سبک مانند سالاد با مرغ یا سالمون بخورید.

 مصرف غذای سبک

7. دور مکمل ها خط قرمز بکشید:

از مصرف هر گونه‌غذاها، نوشیدنی ها و یا مکمل ها را درست قبل از امتحان خودداری کنید، حتی اگر توسط دوستان یا خانواده‌تان به‌شدت توصیه‌شود. شما نمی دانید که‌بدن شما چگونه‌به‌آن ها پاسخ می‌دهد. غذا و نوشیدنی که‌بدن تان به‌آن عادت دارد را مصرف کنید.

8. مولتی ویتامین مصرف کنید:

اکثر دانش آموزان رژیم غذایی متعادل سالمی می‌خورند. وقتی شما با پیتزا، فست فود، گاو قرمز و قهوه‌زندگی می‌کنید بدنتان با کمبود ویتامین و مواد معدنی ضروری سر و کار دارد. مولتی ویتامین ها می‌توانند به‌شما کمک کنند. ویتامین های B به‌ویژه‌عملکرد مغز را تقویت می‌کنند؛ آهن، کلسیم و روی می‌توانند توانایی بدن شما را برای کنترل استرس را افزایش دهند.

مولتی ویتامین

9. هوشمندانه‌میان وعده‌خود را انتخاب کنید و بخورید:

در برخی کشورها، به‌شما یک استراحت پنج تا ده‌دقیقه‌در وسط یک امتحانات طولانی داده‌می‌شود. تنقلات سالم، مانند بارهای پروتئینی، مخلوط، بارهای انرژی، بارهای گرانولا، بادام، و یا میوه‌را برای چنین مواقعی با خود داشته‌باشید تا انرژی خود را بالا نگه‌دارید. از شکلات و نوشیدنی های شیرین اجتناب کنید چون انرژی بالا را می‌توان به‌سرعت سقوط کند!

10. برای روزهای امتحان به‌اندازه‌کافی بخوابید:

بسیاری از دانش آموزان در اواخر شب به‌مطالعه‌عادت دارند و امیدوارند که‌مغزشان اطلاعات کمی بیشتری را بگیرد. اما شب قبل از امتحان، مطالعه‌را در اوایل عصر متوقف کنید. بعد از آن، شام سبکی بخورید، برای روز بعد لباس و کیف خود را آماده‌کنید، دوش بگیرید، دو آلارم را تنظیم کنید و به‌رختخواب بروید. شما هر چه‌می‌توانستید را انجام داده‌اید. برای بهترین عمل کردنتان در آن روز، شما نه‌تنها به‌انرژی لازم نیاز دارید، بلکه‌باید خواب کافی و آرامش بخشی نیز داشته‌باشید.

 داشتن خواب مناسب

11. برنامه‌رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 بخورید:

ممکن است نام امگا 3 را به‌عنوان محافظ قلب شنیده‌باشید با این حال، آن ها نقش مهمی در حافظه، تمرکز، حتی تسکین افسردگی ایفا می‌کنند. مطالعات نشان داده‌اند که‌اسیدهای چرب امگا 3 بویژه‌دوکوساهکسینوئیک باعث اسید افزایش حجم مغز می‌شود. واقعیت غم انگیز این است که‌بدن ما نمی تواند هیچ یک از چربی های امگا 3 را بسازد و از این رو باید از رژیم غذایی گرفته‌شوند. پس چه‌بهتر آن برای فرزندتان در حین امتحانات بدهید.

منابع چربی اسیدهای چرب امگا - 3 عبارتند از:

 • ماهی روغنی مانند سالمون، ماهی تن، ماهی خال مخالی، ماهی قزل آلا
 • دانه‌هایی مانند کتان، دانه‌های خربزه و آفتابگردان نیز حاوی چربی های امگا 3 هستند.
 • شما می‌توانید دانه‌ها و آجیل ها را پودر کنید و آن ها را روی سوپ، سس، سالاد، آرد جو و تقریباً هر چیزی که‌می‌توانید به‌آن فکر کنید بریزید.

مصرف ماهی

غذاهای آماده‌برای خوردن در هنگام امتحانات:

به‌یاد داشته‌باشید که‌" شما چیزی هستید که‌می‌خورید " بنابراین اگر کودکتان به‌راحتی غذاهای ناسالم را می‌خورد, مغز آن ها ضعیف عمل می‌کنند. واقعاً این بهترین سناریو برای امتحانات نیست. در عوض، انتخاب یک رژیم غذایی خوب برای امتحان با گروه‌های غذایی زیر عاقلانه‌است.

 • غذاهای پر پروتئین مانند گوشت لخم ماهی، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات، کلم و غیره
 • میوه‌ها و سبزیجات
 • دانه‌های کامل مانند جو، برنج قهوه‌ای، کوینوا
 • آجیل و دانه‌ها
 • آب فراوان
 • سبزیجات قدرتمند انتخاب کنید. همه‌سبزیجات باهم مساوی نیستند.

تیره‌ترها غلظت عناصر غذایی بیشتر دارند. برای مثال، اسفناج بیشتر از کاهو، عناصر بهتری را برای ذهن و بدن عرضه‌می‌کند. دیگر گزینه‌های خوب سبزیجات عبارتند از فلفل دلمه ای، بروکلی و سیب زمینی شیرین. در حالی که‌ممکن است برای یک دانش آموز غیر جذاب به‌نظر برسد، اما این ترفند در اضافه‌کردن آن ها به‌دستور العمل های خلاقانه‌نهفته‌است.

به‌یاد داشته‌باشید که‌این فقط یک رهنمود کلی است و نباید به‌عنوان جایگزینی برای مشاوره‌تغذیه‌مناسب استفاده‌شود.

نوشیدن آب کافی

سعی کنید مواد غذایی زیر را هم در برنامه‌رژیم غذایی هفتگی خود بگنجانید:

صبح زود: 3-4 بادام خیس خورده‌با پوست و 3 عدد گردو.

صبحانه: یک لیوان شیر / میلک شیک بدون اضافه‌کردن شکر + 2 عدد نان کامل غلات و ساندویچ املت تخم مرغ

2 کاسه‌مخلوط سبزیجات و نان با کشک کم چرب

1 - 2 نان کامل غلات با لوبیا پخته‌شده‌و سبزیجات

1 کاسه‌ساوری (با سبزیجات خرد شده‌و ماسالا) یا جو با دانه‌های شیرین شده‌با شکر زرد،

میوه‌ها و آجیل. موز.

موز در میان میوه‌ها بهترین چیزی هستند که‌می‌توانید برای کمک به‌مغز خود بخورید.

بلوبری هم توجه‌زیادی به‌خود جلب می‌کند زیرا حاوی آنتی اکسیدان های قوی و دیگر مواد مغذی هستند. قندهای طبیعی در میوه‌ها انرژی پاکی را عرضه‌می‌کنند، بنابراین شما سقوط انرژی را تجربه‌نمی کنید.

بیشتر بخوانید

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

پوست شفاف با تغذیه سالم

پوست شفاف با تغذیه سالم

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

آبمیوه هایی برای فصل سرما

آبمیوه هایی برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟
مشاهده

مطالب بیشتر در تغذیه

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

مطالب مرتبط

بهترین راه حل برای رفع استرس امتحان رانندگی

بهترین راه حل برای رفع استرس امتحان رانندگی

آمادگی برای امتحان با 27 نکته کلیدی

آمادگی برای امتحان با 27 نکته کلیدی

چگونه ترس و استرس ناشی از امتحان را درمان کنیم

چگونه ترس و استرس ناشی از امتحان را درمان کنیم

طنز خنده دار شب امتحان دانشجویی

طنز خنده دار شب امتحان دانشجویی

توصیه هایی برای 20 گرفتن در امتحان

توصیه هایی برای 20 گرفتن در امتحان

خدا همه ی انسانها را امتحان میکند؟

خدا همه ی انسانها را امتحان میکند؟

پیامک های بامزه و طنز شب امتحان

پیامک های بامزه و طنز شب امتحان

بازیگران در اکران فیلم امتحان نهایی + تصاویر

بازیگران در اکران فیلم امتحان نهایی + تصاویر

راهکارهایی برای کنترل استرس فرزندانتان در فصل امتحانات

راهکارهایی برای کنترل استرس فرزندانتان در فصل امتحانات

با خواندن این مطلب در امتحانات پیروز شوید

با خواندن این مطلب در امتحانات پیروز شوید

برای تمرکز قبل امتحان رانندگی چی بخوریم؟

برای تمرکز قبل امتحان رانندگی چی بخوریم؟

سفری به طعم کباب های ایرانی با شناخت بهترین کبابی های تهران و مشهد

سفری به طعم کباب های ایرانی با شناخت بهترین کبابی های تهران و مشهد

تب امتحانات پایان ترم در بین خانواده

تب امتحانات پایان ترم در بین خانواده

زنی که بعد از 960 بار رد شدن گواهینامه گرفت! +تصاویر

زنی که بعد از 960 بار رد شدن گواهینامه گرفت! +تصاویر

تغذیه مناسب افرادی که شیمی درمانی میشوند

تغذیه مناسب افرادی که شیمی درمانی میشوند

با این ترفندها، بدون آرایش زیبا شوید!

با این ترفندها، بدون آرایش زیبا شوید!

درسی که از آن متنفرید را اینگونه بخوانید

درسی که از آن متنفرید را اینگونه بخوانید

کار اصلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی چیست؟

کار اصلی متخصص تغذیه و رژیم درمانی چیست؟

حکمت سختی های زندگی چیست ؟

حکمت سختی های زندگی چیست ؟

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده