بیشتر بخوانید

نحوه پوشش زنان قاجار + عکس

نحوه پوشش زنان قاجار + عکس

آداب ایرانی

آداب ایرانی

آداب و رسوم در استان گیلان

آداب و رسوم در استان گیلان

بیشترین جستجوی خارجی ها در گوگل درباره فرهنگ ایرانیان

بیشترین جستجوی خارجی ها در گوگل درباره فرهنگ ایرانیان

نحوه احوال پرسی در کشورهای مختلف + عکس

نحوه احوال پرسی در کشورهای مختلف + عکس

مراسم جالب و متفاوت روز مادر در دنیا

مراسم جالب و متفاوت روز مادر در دنیا

برخی آیین های ازدواج بین اقوام ایرانی

برخی آیین های ازدواج بین اقوام ایرانی

جشنواره سنتی گل غلتان کودکان در دامغان + عکس

جشنواره سنتی گل غلتان کودکان در دامغان + عکس

جنگ با گوجه فرنگی در اسپانیا + عکس

جنگ با گوجه فرنگی در اسپانیا + عکس

حقایق جالب جشن کریسمس و بابانوئل

حقایق جالب جشن کریسمس و بابانوئل
آداب و رسوم شب یلدا در جای جای ایران
آداب رسوم شب یلدا از رسوم دلپذیر و به یاد ماندنی در میان ایرانیان است که اغلب ایرانیان آن را در هر کجای دنیا باشند انجام می دهند.

تاریخچه‌و آداب و رسوم شب یلدا در جای جای ایران باستان

نزدیک به‌چند هزار سال است که‌آخرین شب پاییز یعنی شب یلدا که‌تاریک ترین و درازترین شب سال است توسط ایرانیان جشن گرفته‌می‌شود و آیین ها و رسومات مختلفی در این شب به‌یاد ماندنی در کنار هم سپری می‌کنند ، شب زیبایی که‌در شهرهای مختلف ایران آداب و رسومی دارد.

شب یلدا

آداب و رسوم خاص شب یلدا از گذشته‌تا به‌امروز

یکی از مهم ترین شب های ایران باستان شب یلدا می‌باشد که‌از دیرباز تا به‌امروز مورد توجه‌و اهمیت ایرانیان واقع شده‌است جشن ها و شب نشینی هایی که‌در این شب توسط مردم در اقصی نقاط کشور برگزار می‌شود یک سنت دیرینه‌محسوب می‌شود که‌تا امروز نیز نه‌تنها از ارزش آن چیزی کم نشده‌است بلکه‌جایگاه‌بسیار ویژه‌ای در نزد ایرانیان پیدا کرده‌است.

آداب و رسوم کشور ما در شب یلدا متفاوت تر از سایر کشور ها می‌باشد امروز ما قصد داریم هر آنچه‌که‌مربوط به‌این شب عزیز و خاص است در بخش فرهنگ و هنر مجله اینترنتی فنجان برای شما کاربران عزیز بازگو کنیم.

شب یلدا بلندترین شب سال که‌به‌زمان مابین غروب آفتاب از تاریخ 30 آذر یعنی آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب 1 دی ماه‌یعنی نخستین روز زمستان مربوط می‌شود مصادف با انقلاب زمستانی در نیمکره‌شمالی می‌باشد به‌همین علت از آن تاریخ به‌بعد طول شب کوتاه‌تر و طول روز بیشتر می‌شود.

آداب رسوم شب یلدا

علت نامگذاری شب یلدا

یلدا برگرفته‌از یک واژه‌سُریانی می‌باشد که‌به‌تولد و زایش معنی شده‌است. سریانی زبان رایج مسیحی ها بوده‌است که‌از تحقیق و بررسی در کتب تاریخی واژه‌نامه‌ها کسب شده‌است دانشمند بزرگ و تقویم شناس ابوریحان بیرونی با نام میلاد اکبر از شب یلدا یاد می‌کند و آن را میلاد خورشید دانسته‌است.

واژه‌یلدا به‌طور دقیق مشخص نیست که‌چطور و چه‌زمانی به‌زبان فارسی ورود کرده‌است این گونه‌از تاریخ بر آمده‌است که‌مسیحیان اولیه‌که‌در روم زندگی می‌کردند دچار سختی های فراوانی بودند در همان حال عده‌ای از آنها تصمیم به‌مهاجرت به‌ایران می‌کنند و به‌خاطر نزدیک بودن فرهنگ ها این واژه‌سریانی به‌زبان فارسی راه‌پیدا می‌کند.

مروری بر تاریخچه‌شب یلدا

همانطور که‌می‌دانید تاریخچه‌و پیشینه‌یلدا به‌زمانهای بسیار گذشته‌برمیگردد ولی مشخص نیست قدمت دقیق آن به‌چه‌زمانی تعلق دارد بسیاری از باستان شناسان هفت هزار سال پیش را برای تاریخ شب یلدا مطرح کرده‌اند. ظروف سفالی دوران قبل از تاریخ را به‌استناد گرفته‌اند چرا که‌نقوش حیوانی ماه‌های ایرانی همچون عقرب و قوچ داخل این ظرف ها هک شده‌اند البته‌ناگفته‌نماند نقوش کشفیات باستان شناسی و کتیبه‌ها نادرند ولی باستان شناسان بر این باورند که‌تا 7000 سال پیش نیز میتوان آیین مربوط به‌شب یلدا را رصد کرد.

با تمام این تفاسیر چیزی که‌به‌عنوان شب یلدا به‌رسمیت شناخته‌شده‌است به‌500 سال پیش از میلاد برمیگردد و تاریخ وارد شدن آن به‌تقویم رسمی ایرانیان باستان به‌زمان داریوش یکم مربوط می‌شود تقویمی که‌شامل گاه‌شماری مصری ها و بابلی ها است.

تاریخچه‌شب یلدا

عادات و آیین مرسوم ایرانیان در شب یلدا

دانستیم که‌آخرین شب پاییز که‌دراز ترین و تاریک ترین شب سال محسوب می‌شود با نام شب یلدا جایگاه‌ویژه‌ای در میان ایرانیان کسب کرده‌است و مردم ایران تا سپیده‌دم با انواع و اقسام برنامه‌های مفرح در کنار یکدیگر این شب دراز را به‌خوشی سپری می‌کنند تا تاریکی و سردی و اندوه‌غیبت خورشید روحشان را تضعیف نکرده‌و با آسمانی روشن به‌رختخواب رفته‌به‌راحتی استراحت کنند.

طبق سنت های دیرینه‌در آیین کهن در اولین روز دی ماه‌شاهان ایرانی تاج و تخت شاهی را زمین گذاشته‌و با لباسی سپید به‌سمت صحرایی می‌رفته‌و بر روی فرش سفید می‌نشستند و نگهبانان و دربانان کاخ شاهی و همه‌خدمتکاران و برده‌ها در سطح شهر آزاد شده‌و مثل دیگران زندگی می‌کردند و همگی چه‌رئیس و چه‌پادشاه‌و چه‌مردم عادی به‌طور یکسان و در یک جایگاه‌بودند. البته‌ناگفته‌نماند صحت و سقم این گفته‌ثابت نشده‌که‌شاید تنها افسانه‌ای بیش نباشد.

جشن یلدا امروزه‌توسط ایرانیان با شب نشینی اقوام و خانواده‌در کنار یکدیگر برگزار می‌شود بدین گونه‌که‌اعضای خانواده‌در این شب مهم گردهم آمده‌و افراد مسن خانواده‌شروع به‌تعریف کردن قصه‌های کهن می‌کند که‌خوردن هندوانه‌، آجیل و انار و شیرینی و میوه‌های مختلف از جنبه‌های نمادین این شب عزیز می‌باشد اغلب این میوه‌ها دانه‌های زیادی دارند و به‌نوعی جادوی سرایتی به‌شمار می‌روند که‌انسان ها با توسل به‌برکت پردانه‌بودن آن ها نیروی باروری را در خود نیز افزایش می‌دهند و هندوانه و انار را به‌خاطر سرخی رنگ شان نمایندگی از خورشید در شب تصور می‌کنند.

رسم شب یلدا

با آداب و رسوم شب یلدا آشنا شوید

از آیین های رایج و معروف و مرسوم شب یلدا می‌توان به‌آتش روشن کردن،قصه‌گویی ریش سفیدان و بزرگان،خوردن تنقلات و تفآلی بر حافظ اشاره‌کرد.

آتش روشن کردن در یلدا

از آنجایی که‌آتش روشن کردن در دیدگاه‌گذشتگان نماد روشنی و خورشید بود و همچنین بعضی ها آن را برای رفع تاریکی و نحسی اهریمن میشناختند از این رو برای فراری دادن تاریکی ها و قوای اهریمن آتش روشن می‌کردند تا محفلی گرم در کنار یکدیگر ایجاد کنند.

قصه‌خوانی و مثل گویی در شب یلدا

در شب یلدا خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و به‌شعرخوانی ها و داستان خوانی بزرگ تر ها و پیرتر ها گوش فرا می‌دهند.قصه‌هایی غیر واقعی و کوچک که‌قهرمان های آن پریان و دیوها و جانوران هستند و مطمئنا شنیدنش برای هر کودکی خوشایند و جذاب می‌باشد.

و بسته‌به‌فرهنگ هر شهر یا استانی قصه‌های مربوط به‌خودشان نقل میشود به‌عنوان مثال قصه‌حسین کرد شبستری در میان آذربایجانی ها و داستان های شاهنامه‌در بین خراسانی ها رایج می‌باشد.

فال حافظ شب یلدا

فال حافظ و شاهنامه‌خوانی در شب یلدا

شاهنامه‌خوانی و فال حافظ در شب های یلدا یکی دیگر از سرگرمی های ایرانیان می‌باشد و از دیرباز مرسوم بوده‌است چنانچه‌برای تفآل زدن به‌حافظ مخاطب مورد نظر نیت می‌کند و بزرگ مجلس که‌قرار است قال بگیرد از او می‌خواهد این جمله‌را با خود تکرار کند:ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، من طالب یک فالم، بر من نظر اندازی…

و سپس دیوان را باز کرده‌و غزل بالای سمت راست را خوانده‌چراکه‌جواب تفآل می‌باشد اگر با وسط غزل مواجه‌شدند فال باید از ابتدای غزل یعنی صفحه‌پشت خوانده‌شود.پس از اینکه‌غزل خوانده‌شد آن را تفسیر می‌کنند .چنانچه‌فال با محتوای مثبت از آب در آمد یعنی فال خوب است اما اگر منفی بود یعنی بد است البته‌نا گفته‌نماند تمامی غزلیات حافظ محتوایی روحیه‌بخش و عاشقانه‌دارند.

و همچنین شاهنامه‌خوانی جزء جدایی ناپذیرترین برنامه‌های شب یلدا می‌باشد که‌از دیرباز رایج می‌بوده‌است شاهنامه‌ها اگر با شیوه‌نقالی خوانده‌شود جذابیتش صد چندان می‌شود . شانس بزرگی هست که‌در خانواده‌تان چنین شخصی را داشته‌باشید.

چیدمان سفره‌شب یلدا

چیدن سفره‌شب یلدا با انواع خوراکی ها و تنقلات یکی از آیین های این شب بیادماندنی می‌باشد که‌شامل آجیل های مخصوص و میوه‌هایی همچون انار و هندوانه‌و دیگر تنقلات داخل آن قرار می‌دهند.جالب است بدانید در دوران گذشته‌سفره‌ای با اسم میَزد پهن می‌شده‌است و از میوه‌های خاص خشک و تر و آجیل و یا به‌اصطلاح زرتشتیان لُرک در سفره‌استفاده‌میشده‌است که‌یکی از اجزای اصلی سفره‌می‌باشد و در حقیقت ولیمه‌این جشن به‌شمار می‌رود.از سایر اجزا می‌توان به‌عطردان،آتشدان،بخوردارن و بَرسَم اشاره‌کرد.بَرسَم ابزاری برای دعا خوانی می‌باشد که‌از فلز نقره‌و برنج و یا شاخه‌گیاهی خاص درست می‌شود.

سفره‌شب یلدا

میوه‌های مخصوص شب یلدا

اصلی ترین میوه‌شب یلدا انار می‌باشد چرا که‌گذشتگان آن را مایه‌برکت و باروری می‌دانستند و این تفسیر را بخاطر دانه‌های زیاد آن مطرح کردند و همچنین رنگ قرمزی که‌دارد نماد خورشید و شادی است.در حقیقت خوردن و وجود انار در سفره‌شب یلدا به‌علت اعتقاد به‌تاثیر جادوی سرایتی آن بوده‌است به‌طوری که‌با خوردن انار و توسل کردن به‌آن نیروی باروری و برکت را در خود بالا می‌بردند.

قداست میوه‌انار از دوران بسیار قدیمی برای همه‌ثابت شده‌است و حتی دارای جایگاه‌ویژه‌ای در میان ادیان بزرگ جهان داشت چراکه‌در افسانه‌ها و اساطیر هم نام آن ذکر شده‌است.انار در دین زرتشتی از مقدسات محسوب می‌شود و از درختان مینوی است و جالب است بدانید در مراسم دینی زرتشتیان از شاخه‌ها و میوه‌آن بکار می‌رود.

و اما هندوانه‌هم همانند انار یکی از خاص ترین میوه‌های شب یلدا است ولی سوالی که‌اینجا مطرح است این است که‌اول سرما خوردن هندوانه‌کمی عجیب نیست؟باید بدانید همانطور که‌هندوانه‌یک میوه‌تابستانی است بنابر این علاوه‌بر رنگ سرخش یادآور حرارت و گرمای تابستان و همچنین نماد خورشید می‌باشد.

البته‌از سایر میوه‌ها و مرکبات همچون پرتقال،سیب،خرمالو،گلابی و یا حتی کدو تنبل و لبو هم می‌توان استفاده‌کرد.

 تنقلات شب یلدا

آجیل ها و تنقلات خوشمزه‌شب یلدا

آجیل و تنقلات مخصوص از جمله‌مغز پسته ،بادام،گردو،فندق و در کنار آن توت و انجیر خشک یکی از گزینه‌های مهم تر از شام در شب یلدا می‌باشد.همانطور که‌می‌دانید نگهداری طولانی مدت میوه‌ها در گذشته‌راحت نبود برای همین برای مصرف و نگهداری بسیاری از میوه‌ها اقدام به‌خشک کردن آن ها می‌کردند.

غیر از مواردی که‌در متن فوق ذکر شد از گندم ،تخمه‌هندوانه ،نخود برشته‌و شاهدانه نیز در شب یلدا می‌توان مصرف کرد.

جالب است بدانید امروزه‌از خوراکی ها و تنقلات دیگر از جمله‌پشمک یا باسلق نیز در سفره‌شب یلدا بکار می‌رود.

در بعضی شهرستان ها معمولا جدا از مراسم مشترک بین همه‌خصوصیات و ویژگی های منحصر به‌فرد دیگری نیز هستند که‌ناشناخته‌و مسکوت مانده‌اند.اکنون در ادامه‌این مطلب مفید شما را با آداب و رسوم تعدادی از شهرهای کشور ایران آشنا می‌کنیم.

آداب و رسوم شب یلدا در استان های مختلف

شب یلدا در استان آذربایجان (شرقی و غربی)

در این خطه‌رسم است که‌خوانچه‌های مزین شده‌و پر زرق و برق به‌خانه‌نامزد یا خانه‌تازه‌عروس می‌برند.و در سینی های زیبا هندوانه‌ها را تزیین کرده‌و شال های قرمز رنگی در کنار ان می‌گذارند در حالیکه‌مردم شمال با تزیین ماهی این رسم را برگزار میکنند.

مراسم های شب یلدا

شب یلدا در اصفهان

آیین ها و رسومات ویژه‌و خاصی از دیرباز در اصفهان جاری است که‌در حال حاضر نیز این رسومات پا برجا و ادامه‌دار هستند اصفهانی ها بر این باورند که‌چله‌در ایران به‌دو بخش تقسیم شده‌است یکی چله‌بزرگ و دیگری چله‌کوچک.

از اول دی ماه‌تا دهم بهمن ماه‌زمان چله‌ی اول است،اما چله‌کوچک از دهم بهمن تا سی بهمن ادامه‌دارد.شب چله‌و ایین برگزاری آن در مناطق مختلف متفاوت است.در اصفهان این شب به‌نام چله‌زری (مونث) نامگذاری شده‌ولی در شهرها و مناطق مختلف با رسم و رسومات این شب به‌عمو چله‌(مذکر) معروف است.

در پاسخ به‌این سوال که‌چرا این شب شامل جنسیت شده‌،گفته‌می‌شود چون از ابتدا هم اشیا و جانداران دارای جنسیت ماده‌و نر و یا مذکر و مونث بوده‌و هست به‌همین دلیل به‌این روزها و شب ها هم نام تعیین شده.

مردم اصفهان دو شب را با نام شب چله‌برگزار میکنند که‌این شب ها رسوم مخصوص به‌خود را دارند.این شبها با حضور گرم خانواده‌ها صورت میگیرد.در شب چله‌اصفهانی ها سفره‌ای را با نام سفره‌ی شب چله‌باز میکنند که‌در این سفره‌هندوانه‌را به‌دلیل کروی بودنش سمبل خورشید می‌دانند و آن را در سفره‌های خود جای می‌دهند.

شب یلدا در کهگیلویه‌و بویر احمد

در این شب همه‌ی بستگان دور هم جمع میشوند تا کهنسال ترین فرد فامیل برای آنها «متیل»بخواند.

متیل به‌قصه‌ی بلند و افسانه‌ای که‌توسط فرد حفظ،شده‌گفته‌میشود.آنها برای اینکه‌زمستان پر بارش و برفی داشته‌باشند آش های محلی مانند دووا و شیر برنج را میپزند.آش دووا را در ظرفهای بزرگی که‌برای جمعیت زیادی برسد می‌پزند و یک نوع آش دوغ است.

مردم کهگیلویه‌و بویر احمد در این شب رسمی به‌اسم «کاسه‌بهره» دارند که‌این رسم به‌این صورت است که‌برای همسایه‌های فقیر غذا برده‌می‌شود.

غذای معروف و سنتی شب یلدای آنها آش کارده،شله‌ماش و شله‌بادام می‌باشد.

شله‌بادام

شب یلدا در استان مازندران

مازندرانی ها هم شب یلدا را بسیار مهم و گرامی میدارند.آنها در شب چله‌به‌منزل بزرگترها می‌روند و در دورهمی های خود به‌خوردن خوراکی و میوه‌های مخصوصی چون انار و هندوانه‌و ازگیل می‌پردازند.فردوسی خوانی میکنند و فال حافظ میگیرند.شب را با شنیدن داستان ها و صحبت های بزرگترها صبح میکنند و اعتقاد دارند که‌صبح شب یلدا خورشید به‌تاریکی و سیاهی پیروز شده‌است.

شب یلدا در استان فارس

مردم شیراز سفره‌شب چله‌را همانند سفره‌نوروز رنگین میکنند.آنها سردیجاتی از جمله‌مرکبات و هندوانه‌را برای افراد سرد مزاج و خوراکی های گرم از جمله‌خرما و رنگینک را برای افراد با مزاج گرم آماده‌میکنند.خواندن شعرهای حافظ یکی از رسم های جدا نشدنی برای شیرازی ها است.حافظ خوانی به‌عنوان رسم همیشگی و کلی شب نشینان یلدا شده‌است.

شب یلدا شیرازی ها

شب یلدا در استان همدان

فال سوزن هم یکی از رسوم همدانی ها در شب یلدا است به‌اینصورت که‌همه‌دور تا دور هم می‌نشینند و پیرزنی به‌صورت مداوم شعر میخواند و دختر کوچکی هم بعد از تمام شدن هر شعر به‌یک تکه‌پارچه‌آب نخورده‌و نبریده‌سوزن میزند و شعرهای پیرزن بنا بر ترتیب نشستن مهمان ها فال آنها میشود.

در همدان هم شب یلدا خوراکی های مخصوص شهر را که‌مربوط به‌آب و هوای آنجا هست میخورند.در شهرهای ملایر و تویسرکان معمولی ترین خوراکی های موجود مانند کشمش و گردو و میز خورده‌میشود.

شب یلدا در استان اردبیل

در اردبیل نیز در این شب دور هم جمع میشوند و تا نیمه‌های شب کنار هم مینشینند.از جمله‌خوراکی هایی که‌در این شب رسم هست هندوانه‌،انار،پرتقال،تخمه،ماهی،پلو و .... میباشد.

رسوم شب یلدا

شب یلدا در کرمانشاه

برا اساس آیین های قدیمی در این شهر نیز این شب را گرامی میدارند و با شعر خواندن ،قصه‌گویی،فال گرفتن و خوردن آجیل و خوراکی شب را بیدار میمانند و شادی میکنند.

آنها میوه‌هایی را که‌در این شب میخورند به‌نوعی نمادی از خورشید میدانند مثل هندوانه،انار سرخ، سیب سرخ و یا لیموی زرد.

قصه‌هایی همچون حسین کرد شبستری ، رستم و سهراب ، شیرین فرهاد به‌شعر خوانی از اشعار دلنشین و معروف شامی کرمانشاهی در این شب در مجالس مردم کرمانشاه‌خوانده‌می‌شود و خوراکی هایی از جمله‌مشکل گشا ، آجیل ، کاک ، راحت الحلقوم ، نان برنجی و شیرینی محلی نان پنجره‌ای پذیرایی می‌شود. فال گرفتن یکی از عادات زیبای کرمانشاهی است که‌با اتکا به‌اعتقادات خود رهنمودهای آن را چراغ روشنی برای حل مشکلات خود قرار می‌دهند.

شب یلدا در کردستان

«شه‌وی چله» اصطلاح کُردی شب چله‌یا شب یلدا می‌باشد. عکس خانه‌ها از قدیم در این شهر نان سنگک با دلمه خوشمزه‌برای پذیرای میهمانان تدارک می‌بینند و این امر به‌شکل یک رسم رایج در این شهر جا افتاده‌است.

شب یلدا در گلستان

مردم گلستان دوره‌یک کرسی جمع شده‌و نقل اندازی می‌کنند نقل اندازی همان تعریف کردن داستان های شفاهی یا همان مثل گویی می‌باشد.میوه‌های جنگلی و باغی میوه‌های مخصوص این شب در گلستان است شیرینی هایی همچون کَسمَک و مَت و همچنین کندس،لیمو،پرتقال و ولیک سفره‌شب یلدا را در خانه‌گلستانی ها رنگین میکند.

کرسی شب یلدا

شب یلدا در خراسان جنوبی

در خراسان جنوبی آداب و رسوم این شب کمی متفاوت تر از دیگر شهرها می‌باشد به‌عنوان مثال یکی از خاص ترین پایین های شب یلدا در خراسان جنوبی مراسم کف زنی می‌باشد.

در این مراسم اقدام به‌خیساندن ریشه‌گیاهی به‌اسم چوبک در آب می‌کنند و بعد از اینکه‌چند بار جوشاندند داخل ظرف بزرگ سفالی به‌اسم تغار می‌ریزند و جوانان و مردان طایفه‌با دسته‌چوب های نازک درخت انار به‌اسم دسته‌گز مایع به‌دست آمده‌را هم زده‌تا به‌حالت کف در آید.جوانان هم قبل از اینکه‌کف را برای خوردن آماده‌کنند با مالیدن آن به‌سرو صورت همدیگر شادی میکنند. توجه‌داشته‌باشید برای اینکه‌از این ماده‌کف خوبی به‌دست آید بایستی این کار را در محیط سرد انجام داد.

در آخر کفی که‌به‌دست آمد را با شیره‌شکر مخلوط و آماده‌خوردن کرده‌و نهایتا با پسته‌و مغز گردو تزیین شده‌و برای پذیرایی مهمانان بکار می‌برند.

شب یلدا در قزوین

آداب و رسوم خاصی در شب یلدای قزوینی ها رقم می‌خورد آن هم اینکه‌اهالی این شهر قبل از هر چیزی به‌دید و بازدید می‌پردازند و به‌دیدار بزرگترهای فامیل رفته‌و برایشان میوه‌های سرخ رنگ خشک شده‌که‌شب چره‌نام دارند می‌برند چرا که‌این کار از نظر آنها شگون دارد.

مردم قزوین در این شب با درست کردن سبزی پلو با ماهی (دودی) و همچنین خوردن انار ، هندوانه‌و تنقلات مختلف همچون گردو ، تخمه‌، انجیر خشک ، کشمش و آجیل مشکل گشا شب طولانی خود را به‌اولین صبح زمستانی می‌رسانند بانوان سالخورده‌قزوین ای بر این باورند که‌اگر ننه‌سرما در این شب گریه‌کند باران می‌بارد و چنانچه‌پنبه‌های لحاف بیرون بریزد برف میبارد و اگر گردنبند مروارید ش پاره‌شود از آسمان تگرگ می‌ریزد.

شب یلدا در استان مرکزی

در استان مرکزی نیز آداب و رسوم جالبی وجود دارد در این شهر خانواده‌ها به‌دور کرسی نشسته‌و انواع تنقلات و میوه‌ها همچون انگور ، هندوانه‌، نخودچی کشمش ، تخمه‌و خرما روی سینی های قدیمی مسی چیده‌و میل می‌کنند. ریش سفیدان و بزرگترهای فامیل به‌غیر از خواندن اشعار سعدی و حافظ و فردوسی ،داستان ها و خاطرات کهن ایران زمین را برای اهل خانواده‌نقل میکنند.

شب یلدا اراکی ها

بردن شب یلدایی برای تازه‌عروس ها

تازه‌عروس ها شب یلدا را یکی از خاص ترین شب ها برای خود می‌دانند چرا که‌در این شب مراسم دلنشین و جذابی برای عروس خانم ها برگزار می‌شود رسم جالبی که‌از گذشتگان به‌جا مانده‌است.

در این شب عزیز هدایایی زیبا از طرف خانواده‌داماد برای تازه‌عروس ها تدارک دیده‌می‌شود و به‌نیت میهمانی و شب نشینی به‌خانه‌عروس می‌روند و خانواده‌عروس نیز آماده‌میزبانی و پذیرایی از خانواده‌داماد می‌شوند.

آیین شب چله‌به‌همان شیوه‌قدیمی در شهرستان ها اجرا می‌شود و خانواده‌ها هدایای خرید شده‌را داخل یک سینی بزرگ قرار داده‌که‌با آن می‌گویند و بعضی جاها نیز به‌عنوان خوانچه‌چله‌معروف است که‌زن های خانواده‌داماد آن سینی ها را روی سر خود گذاشته‌و راهی منزل عروس خانم ها می‌شوند.

ولی چنانچه‌بخش فرهنگ و هنر مجله اینترنتی فنجان گفته‌است شب یلدایی عروس در شهر های بزرگ متفاوت تر از شهرستان ها می‌باشد و به‌روال قدیم نیست ولی خانواده‌هایی هستند که‌این رسم زیبا را بجا آورده‌و به‌جای طبق صندوقچه‌های کوچک و بزرگ و همچنین سبدهای چوبی را با تزیینات مدرن گل آرایی کرده‌و به‌خانه‌عروس خود می‌برند. بنابراین می‌توان گفت رسم و رسوم شب یلدای عروس ریشه‌مشترکی در بین ایرانیان دارد و معمولاً کلیات یکسانی داشته‌اما نسبت به‌فرهنگ هر منطقه‌در خرید هدایا اختلاف سلیقه‌وجود داشته‌و این هدایا گاهی کم و زیاد می‌شود.

شب یلدا عروس

لیست هدایای شب یلدایی عروس

  1. میوه‌های متنوع تزیین شده‌و انواع آجیل در ظروف فانتزی و تزیینی یکی از مهمترین و ثابت ترین بخش طبق هدیه‌است.

  2. کله‌قند ، نقل و نبات و شیرینی های متنوع که‌نماد شیرین کامی و برکت است همیشه‌در طبق گنجانده‌می‌شود.

  3. یک قواره‌پارچه‌خوش طرح و رنگ

  4. کیف و کفش و لباس زمستانی با سلیقه‌عروس خانوم

  5. قطعه‌ای طلا نیز داخل هدایای عروس در طبق گذاشته‌می‌شود.

  6. در صورت تمایل یک جلد دیوان حافظ

  7. در صورت آشنا نبودن با سلیقه‌عروس هدایای نقدی نیز می‌توان به‌جای خرید لوازم داخل طبق گذاشت.

به‌همان قدر که‌خرید خود هدایا از اهمیت بالایی برخوردار است ذوقی که‌قرار است در تزیین این هدایا به‌کار رود بسیار نکته‌مهم و غیر قابل چشم پوشی است چرا که‌هرچقدر ذوق و سلیقه‌در چیدمان این هدایا به‌کار رفته‌باشد همانقدر مهر و محبت بین دو خانواده‌را نشان می‌دهد و این تزیینات با ابزار های رنگارنگ توری و روبان های مخصوص قرمز رنگ که‌نمادی از یلداست صورت می‌گیرد.

البته‌اگر از آن دسته‌افرادی هستید که‌مشغله‌زیادی دارید و از طرفی تا به‌حال تجربه‌چنین کاری را ندارید هیچ نگران نباشید و این کار را به‌کسانی که‌با تجربه‌و خلاق هستند و در گل آرایی و تزئین دست ماهری دارند بسپارید و اگر نمونه‌کاری از آن ها دارید حتما گلچین کرده‌و یک کار جذاب را برحسب سلیقه‌خود انتخاب کرده‌و سفارش دهید.

تا با توجه‌به‌درخواست شما اقدام به‌گل آرایی کرده‌و طرح مورد نظر شما را اجرا کنند و همچنین می‌توانید میوه‌های خود را تحویل کسانی که‌میوه‌آرایی میکنند دهید چراکه‌امروزه‌با تنوع بالای میوه‌آرایی و برش های مختلف روی میوه‌ها طبق هدایای عروس به‌زیبا ترین شکل خود نمایی می‌کند.

پس چنانچه‌تازه‌عروسی در خانواده‌تان دارید از همین حالا دست به‌کار شوید و ایده‌هایی که‌در ذهن خود دارید را عملی کرده‌تا با این کار یه‌صمیمیت و گرمی دو خانواده‌بیافزایید شک نکنید که‌اهمیت و ارزش هدیه‌با کمیت آن سنجیده‌نمی شود و نیت آن بیشتر مهم است بنابراین به‌قدر وسع خود هدایایی شیک برای عروس خود تهیه‌کنید و یک شب یلدای تکرار نشدنی برای خود و خانواده‌عروستان رقم بزنید.

بیشتر بخوانید

عجیب ترین جنازه ها!

عجیب ترین جنازه ها!

رسوم جالب و بامزه ی شب چهارشنبه سوری

رسوم جالب و بامزه ی شب چهارشنبه سوری

غذای مخصوص نوروز در افغانستان + عکس

غذای مخصوص نوروز در افغانستان + عکس

سیزده بدر در ایران

سیزده بدر در ایران

بازی های محلی و بومی استان مازندران

بازی های محلی و بومی استان مازندران

رقص های لری و ویژگی های آن

رقص های لری و ویژگی های آن

رقص ملی آذربایجان و انواع آن

رقص ملی آذربایجان و انواع آن

جشن های بین المللی دنیا + عکس

جشن های بین المللی دنیا + عکس

مردان ایرانی در گذشته آرایش می کردند

مردان ایرانی در گذشته آرایش می کردند

راز علاقه به جواهرات از ایران باستان تا امروز

راز علاقه به جواهرات از ایران باستان تا امروز
مشاهده

مطالب بیشتر در آداب و رسوم

آداب و رسوم شب یلدا در جای جای ایران

آداب و رسوم شب یلدا در جای جای ایران

مراسم حنابندان در ایران

مراسم حنابندان در ایران

از خواستگاری تا ازدواج؛مراسم محلی مازندران

از خواستگاری تا ازدواج؛مراسم محلی مازندران

معرفی کامل لباس محلی زنان و مردان کردستان

معرفی کامل لباس محلی زنان و مردان کردستان

نحسی عدد 13

نحسی عدد 13

سنت تشییع جنازه در هند

سنت تشییع جنازه در هند

لباس محلی زنان خراسان

لباس محلی زنان خراسان

انار در برخی سنت ها

انار در برخی سنت ها

آداب غذا خوردن در هند

آداب غذا خوردن در هند

خانه تکانی سنتی کهن

خانه تکانی سنتی کهن

مطالب مرتبط

آداب و رسوم کرمانشاهی ها در شب یلدا

آداب و رسوم کرمانشاهی ها در شب یلدا

مراسم و فال جالب شب یلدا در شیراز

مراسم و فال جالب شب یلدا در شیراز

شب یلدا، آش چی بپزم؟

شب یلدا، آش چی بپزم؟

آیین یلدا در تبریز و آذربایجان شرقی

آیین یلدا در تبریز و آذربایجان شرقی

فلسفه شب یلدا ؛ جشن بلندترین شب سال

فلسفه شب یلدا ؛ جشن بلندترین شب سال

هندوانه و میوه شب یلدا را چگونه تزیین کنیم؟

هندوانه و میوه شب یلدا را چگونه تزیین کنیم؟

مراسم زیبای شب یلدا در طالقان و البرز

مراسم زیبای شب یلدا در طالقان و البرز

فلسفه خوردن هندوانه در شب یلدا چیست ؟

فلسفه خوردن هندوانه در شب یلدا چیست ؟

آموزش تصویری تزیین میوه و هندوانه شب یلدا

آموزش تصویری تزیین میوه و هندوانه شب یلدا

تزیینات شب یلدا به سبک خوش سلیقه ترین خانم ها + تصاویر

تزیینات شب یلدا به سبک خوش سلیقه ترین خانم ها + تصاویر

متن ادبی بسیار زیبا برای شب یلدا

متن ادبی بسیار زیبا برای شب یلدا

تزیین “هدیه شب یلدا” با تم جالب هندوانه ای + تصاویر

تزیین “هدیه شب یلدا” با تم جالب هندوانه ای + تصاویر

خرید در شب یلدا

خرید در شب یلدا

پیشنهاد شام خوشمزه یلدای امسال

پیشنهاد شام خوشمزه یلدای امسال

متن تبریک شب یلدا به دوست و آشنا

متن تبریک شب یلدا به دوست و آشنا

پیام های تبریک طنز و باحال شب یلدا

پیام های تبریک طنز و باحال شب یلدا

تبریکات عاشقانه شب یلدا

تبریکات عاشقانه شب یلدا

امسال شب یلدا چند ساعت و چند دقیقه است؟

امسال شب یلدا چند ساعت و چند دقیقه است؟

زیورآلات شب یلدا طرح انار و هندوانه + تصاویر

زیورآلات شب یلدا طرح انار و هندوانه + تصاویر

جدیدترین مدل تزیین هندوانه و میوه شب یلدا - سری 2

جدیدترین مدل تزیین هندوانه و میوه شب یلدا - سری 2