بیشتر بخوانید

پیشنهاد آیت الله بهجت برای ترک غیبت

پیشنهاد آیت الله بهجت برای ترک غیبت

روایت حضرت فاطمه (س) درباره آثار سبک شمردن نماز

روایت حضرت فاطمه (س) درباره آثار سبک شمردن نماز

کنترل خشم و عصبانیت با راهکار قرآن

کنترل خشم و عصبانیت با راهکار قرآن

عفت و پاکدامنی در احادیث و روایات ناب

عفت و پاکدامنی در احادیث و روایات ناب

احادیث گهربار حضرت فاطمه(س) برای دنیا و آخرت

احادیث گهربار حضرت فاطمه(س) برای دنیا و آخرت

پیامبر اکرم (ص) کشتن کدام حیوانات را منع کرده اند؟

پیامبر اکرم (ص) کشتن کدام حیوانات را منع کرده اند؟

این هفت خانه مورد رحمت خدا قرار نمیگیرند

این هفت خانه مورد رحمت خدا قرار نمیگیرند

معجزات صله رحم در زندگی

معجزات صله رحم در زندگی

عذاب هولناک زنان بی حجاب در قیامت

عذاب هولناک زنان بی حجاب در قیامت

احادیث و روایات آموزنده از امام موسی کاظم(ع)

احادیث و روایات آموزنده از امام موسی کاظم(ع)
معجزات صله رحم در زندگی
صله رحم و حفظ روابط خویشاوندی در اسلام بسیار تاکید شده است که از آثار و برکات آن می توان افزایش رزق و روزی و افزایش طول عمر را نام برد.

معجزات صله‌رحم در زندگی

دین اسلام و بزرگان و پیشوایان دینی زیادی را برای تجربه‌یک زندگی خوب معرفی کرده‌اند زندگی خوبی که‌با صله‌رحم و حفظ و نگهداری روابط خویشاوندی میسر می‌شود بنابراین باید بدانید برای افزایش طول عمر و رزق و روزی دین اسلام بر صله‌رحم تاکید بسیاری داشته‌است.

تاثیر صله‌رحم بر افزایش روزی و طول عمر

یکی از با ارزشترین و زیباترین اقدامات دینی و اخلاقی دید و بازدید از اقوام و آشنایان و توجه‌به‌نزدیکان می‌باشد که‌این کار در طول سال از جمله‌کارهای شایسته‌ایرانیان است چرا که‌بارونق یافتن این رفت و آمدها در ایام فراغت و تعطیلات طراوت ، شادابی و نشاط خاصی به‌زندگی افراد بخشیده‌می‌شود.

یکی از راه‌های مهم مهرورزی، ابراز محبت و همنوع دوستی برقراری ارتباط و به‌یاد داشتن اطرافیان می‌باشد پس با توجه‌به‌کارکرد مهم و اهمیت این واجب الهی در زندگی اجتماعی هر فرد برای گسترش دادن و تقویت این فرهنگ شایسته‌است با برطرف کردن و شناسایی آسیب های پیش روی آن اسباب بهره‌مندی از این کار فرهنگی را فراهم کنیم.

دو واژه‌صِلِه‌و رَحِم مفهوم و معنای صله‌رحم در فرهنگ اسلامی را تشکیل داده‌اند.صله‌به‌معنی پیوستن دو چیز از ریشه‌«وصل» می‌باشد و معنی اصطلاحی صله‌رحم، ارتباط گرفتن و دیدار با اقوام و یاری رساندن به‌آنهاست.

کلمه‌«ارحام» نیز جمع کلمه‌«رحم» می‌باشد در واقع رحم به‌معنی محل نشو و نمای جنین در شکم مادر است اما بعدها به‌عنوان استعاره‌و به‌علاقه‌ظرف و مظروف در معنای قرابت و خویشاوندی بکار برده‌شد،بخاطر اینکه‌خویشاوندان همه‌در اینکه‌از یک رحم خارج شده‌اند مشترکند بنابراین واژه‌" رحم" به‌معنی نزدیک و ارحام به‌معنای نزدیکان انسان است.

در روایتی امام علی (علیه‌السلام) فرموده‌است:«فَمَنْ أَتاهُ اللَّهُ مالًا فَلْیَصِلْ بِهِ قَرابَتَه‌کسی که‌از سوی خدا ثروتی به‌دست آورد، باید بستگان خویش را به‌وسیله‌آن دستگیری کند».

همان طور که‌به‌ارزش و جایگاه‌صله‌رحم در روایات و آیات برای تقویت و حفظ بنیان های اجتماعی و روابط خویشاوندی تاکید بسیاری شده‌است بی تفاوتی و ترک آن نیز در فرهنگ و منطق اسلامی یکی از بزرگترین و زشت ترین گناهان کبیره محسوب می‌شود.

صله‌رحم

بی تفاوت بودن نسبت به‌ارحام به‌قدری در منطق قرآن مورد مذمت قرار گرفته‌است که‌در آیاتی از سوی خداوند متعال به‌شکل آشکار و صریحی افرادی که‌نسبت به‌این واجب دینی بی توجه‌هستند را به‌شدت نکوهش کرده‌و مانع ترک رحم می‌شود:«وَ اتَّقُوا اللَّهَ الَّذی تَسائَلُونَ بِهِ وَ الْأَرْحامَ إِنَّ اللَّهَ کانَ عَلَیْکُمْ رَقیباً؛ [نساء، آیه1] و از خدایی که‌به‌نام او از یکدیگر درخواست می‌کنید و از [بریدن با] خویشاوندان پروا داشته‌باشید، که‌خداوند بر شما نگاهبان است».

در نکوهش و شومی صله‌رحم با خویشاوندان همین روایت از امام محمد باقر (ع) کافی است:«مبادا با کسی که‌قاطع رحم است رفاقت کنی، زیرا من او را در سه‌موضع از قرآن خدای عز و جل یافتم که‌به‌او لعن شده‌است»

خداوند متعال نیز در سوره‌محمد آیه‌23 و 24 می‌فرماید:«بسا باشد که‌اگر پشت دادید در زمین تباهی به‌بار آورید و قطع رحم کنید آنهایند آن کسانی که‌خدا لعنتشان کرده‌است و آنها را از گوش و چشم هایشان کور نموده‌است» و در آیه‌24 سوره‌رعد فرموده‌است:«آن کسانی که‌بشکنند پیمان خدا را پس از بستن آن و ببرند از آنچه‌خدا فرمان داده‌که‌پیوست باشد و فساد کنند در زمین، آنانند که‌لعنت از آن آنها است و بد خانمانی» و همچنین در آیه‌27 در بقره‌چنین آمده‌است:«آن کسانی که‌بشکنند عهد و پیمان خدا را پس از بستن آن و ببرند آنچه‌را خدا فرمان داده‌که‌پیوست شود و فساد کنند در زمین هم آنانند زیان کاران».

فقرزدایی با صله‌رحم

آیا تا به‌حال به‌ارتباط بین صله‌ارحام و توسعه‌روزی و فقرزدایی فکر کرده‌اید مگر چنین چیزی وجود دارد که‌بتوان فقر را با این روش از خود دور کرد؟ این ارتباط شاید در نظر بعضی افراد مشکل به‌نظر برسد اما اگر فقط کمی دیدگاهمان را در خصوص عوامل گسترش رزق و روزی بهبود ببخشیم و نگرش خود را در مورد تاثیر گذار بودن عوامل مادی و محاسبات دنیوی اصلاح کنیم اراده‌، قدرت و تقدیر الهی را در اینباره‌پر رنگ تر و برجسته‌ملاحظه‌خواهیم کرد.

افرادی که‌روابطشان با دیگران قوی است از روحیه‌بالاتری برخوردارند و به‌زندگی امیدوار تر هستند. در حقیقت می‌توان از این مطلب چنان برداشت کرد که‌ارتباط با خویشاوندان و ادامه‌صله‌رحم رحمت و برکت الهی در زندگی پر رنگ شود و قانون مشخص و ثابتی نیز در فرهنگ روایات اشاره‌شده‌است.

از پیامبر اکرم (ص) در روایتی نقل شده‌است:« هیچ خانواده‌ای صله‌رحم نمی کند، جز اینکه‌خداوند روزی را بر آنها جاری می‌نماید و آنها در تحت حمایت خداوند هستند»

همچنین در روایتی دیگر از امام علی (ع) آمده‌است:«اِذا قَطَّعُوا الرحامَ جُعِلَتِ الموالُ فی أیدیِ الشرارِ؛هرگاه‌مردم قطع رحم کنند، ثروت ها در دست افراد شرور قرار می‌گیرد».

تفسیری ابتدایی و ظاهری که‌از این روایت می‌شود کسب کرد آن است که‌افرادی که‌اقدام به‌قطع صله‌رحم می‌کنند ممکن است که‌مال و منال شان را از دست داده‌و به‌چنگ افراد ناسالمی همچون کلاهبرداران و دزدان بیفتند. بنابر این برای حفاظت از دارایی و نعمات زندگیتان ارتباط با خویشاوندان سفارش شده‌است ، همانگونه‌که‌امام علی علیه‌السلام فرموده‌اند:«حِراسَةُ النِّعَمِ فی صِلَةِ الرَّحِمِ؛ حفظ نعمت ها در صله‌رحم است».

صله‌رحم و افزایش رزق

رابطه‌طول عمر با صله‌رحم

ذاتآ افرادی که‌در وجود خود دارای همنوع دوستی و روحیه‌اجتماعی بالاتری هستند و ارتباط قوی با دیگران دارند از شادابی و سرزندگی بیشتری برخوردار بوده‌و به‌زندگی امیدوار تر هستند افراد منزوی با روحیه‌منفی هیچ رغبتی به‌ارتباط گرفتن با نزدیکان خود ندارند بنابراین خودشان را محروم از هرگونه‌شادی و نشاط می‌سازند.

این دسته‌اشخاص جدا از محرومیت از نشاط اجتماعی ، برکات خاصی که‌توسط خدا برای ارتباط با خویشاوندان شده‌است را نیز لمس نمی کنند و از آن بی بهره‌اند. از جمله‌همین برکات با اهمیت ارتباط با خویشاوندان طول عمر است.

چنانچه‌از پیامبر اکرم (ص) شده‌است:«مَن سَرَّهُ اَن یُنسَاَل َهُ فی عُمُرِهِ وَ یُوَسَّعَ لَهُ فی رِزقِهِ فَلیَتَّقِ اللّه‌وَ لیَصِل رَحِمَهُ؛ هر کس دوست دارد که‌عمرش طولانی و روزی اش زیاد شود، تقوای الهی پیشه‌کند و صله‌رحم نماید».

چه‌آسیب هایی پیش روی صله‌رحم است؟

1- اسراف و زیاده‌روی و تجملات

گرفتار شدن در تجملات و اسراف از جمله‌آسیب هایی است که‌در مجالس صله‌رحم پیش می‌آید این روال نامناسب و آسیب زا منجر می‌شود نقش دید و بازدید رفته‌رفته‌کمرنگ شود چرا که‌چشم و هم چشمی باعث شده‌افراد خواستار برگزاری مجلس مهمانی مشابه‌باشند اما از طرفی عدم استطاعت مالی مانع آن می‌شود و منجر به‌خاتمه‌یافتن ارتباطات خویشاوندی می‌شود.

2- پرهیز از غیبت کردن

شادی دید و بازدید از اقوام و آشنایان یکی از آسیبهای شوم و خطرناک که‌تبدیل به‌تباهی و سیاهی می‌شود گرفتار شدن در دام گناهان کبیره‌و دور شدن از موازین اخلاقی می‌باشد چرا که‌بارها ثابت شده‌است مجالس مهمانی و دید و بازدید به‌یک مجلسی مبدل شده‌است که‌بدگویی و غیبت در آن موج می‌زند این اتفاق تلخ سزاوار آموزه‌ها و فرهنگ اسلامی نمی باشد و بایستی از آن اجتناب کرد.

چند مورد از روش های حمایتی خویشاوندان با صله‌رحم

1- حمایت جانی

به‌جرأت می‌توان گفت که‌مهمترین و بزرگترین مرتبه‌صله‌رحم کمک رسانی جانی به‌خویشاوندان است و چنانچه‌جان یکی از بستگان انسان به‌خطر افتاد بایستی تا پای جان ایستاده‌و از خویشاوندان خود در چارچوب معیارهای مکتبی و اسلام دفاع کرده‌تا بلا از او دور شود.

به‌فرمایش رسول خدا صلی الله‌علیه‌و آله:مَنْ مَشی إِلی ذی قَرابَةٍ بِنَفْسِهِ وَ مالِهِ لِیَصِلَ رَحِمَهُ أَعْطاهُ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ أَجْرَ مِأَةِ شَهیدٍ هر کس با جان و مالش، صله‌رحم کند، خدای متعال اجر صد شهید به‌او می‌دهد.

2- حمایت فکری

حمایت فکری زمانی اتفاق می‌افتد که‌یکی از بستگان شخص برای هدایت شدن به‌تصمیم گیری نیازمند راهنمایی باشد. به‌طور مثال یکی از اقوام انسان اهل نماز خواندن و عبادت نیست چنانچه‌راهنمایی و ترساندن او از پیامدهای نماز و روزه‌تاثیر گذار بود لازم است هر کسی که‌نزد او رفته‌امر به‌معروف و نهی از منکر کند و او را از لحاظ فکری راهنمایی کند به‌استفتایی در این زمینه‌توجّه‌فرمایید:

«آیا انسان می‌تواند از نظر شرعی با خویشاوندانی که‌بی تقوا و بی نماز و ضدّ انقلابند از قبیل پدر، مادر، خواهر و غیره‌قطع رحم نماید؟ جواب:قطع رحم جایز نیست، ولی باید آن ها را با مراعات موازین امر به‌معروف و نهی از منکر کند.»

فواید صله‌رحم در زندگی

3- حمایت مالی

چنانچه‌در بعضی موارد بین خویشاوندان افرادی نیازمند وجود داشت لازم است که‌از لحاظ مالی به‌آنها رسیدگی شود چرا که‌حمایت مالی در موضوع صله‌رحم از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌فرموده‌امیر مۆمنان علی علیه‌السلام:فَمَنْ أَتاهُ اللَّهُ مالًا فَلْیَصِلْ بِهِ قَرابَتَهُ کسی که‌از سوی خدا ثروتی به‌دست آورد، باید بستگان خویش را به‌وسیله‌آن دستگیری کند.

4- ترک اذیت و آزار

ترک آزار و اذیت خویشاوندان یکی از برترین روش های صله‌رحم می‌باشد به‌این معنی که‌از تهمت ، شماتت ، غیبت و زخم زبان پرهیز کند چرا که‌دخالت نکردن در زندگی آنها و عیب جویی نکردن از آنها از جمله‌برترین موارد صله‌رحم می‌باشد. همانطور که‌امام صادق (ع) می‌فرمایید:أَفْضَلُ ما تُوصَلُ بِهِ الرَّحِمُ کَفُّ الْأَذی عَنْها برترین چیزی که‌به‌آن صله‌رحم می‌شود، خودداری کردن از اذّیت و آزار آنان است.

5- حمایت عاطفی

گاهی مواقع یک سلام و احوالپرسی و یا رفتن به‌منزل خویشاوندانشان و یک نامه‌یا تماس تلفنی می‌تواند ایجاد محبت کرده‌و موجب دلجویی اقوام شود.بنابه‌فرموده‌امیر مۆمنان علیه‌السلام :صِلُوا أَرْحامَکُمْ وَ لَوْ بِالتَّسْلیمِ با بستگان خود صله‌رحم کنید، گرچه‌با سلام کردن (به‌آنان) باشد. امام صادق علیه‌السلام نیز می‌فرماید:پیوند میان برادران آن گاه‌که‌پیش هم هستند، دیدار همدیگر است و در مسافرت نامه‌نوشتن به‌یکدیگر.

گاهی همچنین شرکت در غم و شادی خویشان از موارد صله‌رحم است؛ شرکت در مراسم تشییع جنازه‌و مجالس ترحیم و دل جویی از بازماندگان آنان، و نیز شرکت در مجالس جشن و سرور ایشان، رسیدگی عاطفی به‌آنان بوده، در تقویت و تحکیم رابطه‌خویشاوندی نقش مۆثّری دارد.

تاثیرات صله‌رحم و کمک به‌خویشاوندان

فواید و آثار ارزنده‌ای از صله‌رحم برای هر انسان وجود دارد که‌در ادامه‌این بخش از دین و مذهب مجله اینترنتی فنجان به‌چند مورد از آنها اشاره‌ای خواهیم داشت.

طول عمر

همانطور که‌دانستیم که‌پیشتر اشاره‌شد یکی از مهمترین و بزرگترین آثار صله‌رحم طولانی شدن عمر می‌باشد. امام رضا علیه‌السلام در این مورد فرموده‌است:یَکُونُ الرَّجُلُ یَصِلُ رَحِمَهُ فَیَکُونُ قَدْ بَقِیَ مِنْ عُمْرِهِ ثَلاثُ سِنینَ فَیُصَیِّرُهَا اللَّهُ ثَلاثینَ سَنَةً وَ یَفْعَلُ اللَّهُ ما یَشاءُ چه‌بسا مردی که‌تنها سه‌سال از عمرش باقی مانده‌است، امّا خدا به‌خاطر صله‌رحم، باقی مانده‌عمرش را به‌سی سال می‌رساند و خدا آنچه‌را می‌خواهد، انجام می‌دهد.

شخصی به‌نام مَیسِر از امام باقر یا امام صادق علیهم السلام نقل کرده‌که‌آن حضرت فرمود:ای مَیسر! گمان می‌کنم به‌خویشان خود نیکی می‌کنی؟ گفتم:آری فدایت شوم! من در نوجوانی در بازار کار می‌کردم و دو درهم مزد می‌گرفتم، یک درهم آن را به‌عمّه‌ام و درهم دیگر را به‌خاله‌ام می‌دادم. آن گاه‌امام فرمود:به‌خدا سوگند تا کنون دو بار مرگت فرا رسیده، ولی به‌خاطر صله‌رحم به‌تأخیر افتاده‌است.

صله‌رحم و افزایش عمر

داشتن خلق و خوی نیک

امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید:صِلَةُ الْأَرْحامِ تُحْسِنُ الْخُلْقَ رسیدگی به‌خویشان، اخلاق را نیکو می‌کند.

فراوانی رزق و روزی

به‌فرموده‌حضرت سجاد علیه‌السلام:مَنْ سَرَّهُ أَنْ یَمُدَّ اللَّهُ فی عُمْرِهِ وَ أَنْ یَبْسُطَ لَهُ فی رِزْقِهِ فَلْیَصِلْ رَحِمَهُ ... هر کس دوست دارد، خدا عمرش را طولانی و روزی اش را افزایش دهد، باید صله‌رحم کند.

دفع بلا و پاکی اعمال

امام باقر علیه‌السلام می‌فرماید:صِلَةُ الْأَرْحامِ تُزَکِّی الْأَعْمالَ وَ تَدْفَعُ الْبَلْوی ... رسیدگی به‌خویشان، اعمال را پاک می‌کند و بلا را دور می‌سازد.

آباد شدن شهرها

امام صادق علیه‌السلام فرمود:صِلَةُ الرَّحِمِ وَ حُسْنُ الْجَوارِ یَعْمُرانِ الدِّیارَ صله‌رحم و خوش رفتاری با همسایه‌شهرها را آباد می‌کند.

آسان شدن حساب در قیامت

امام صادق علیه‌السلام فرمود:صِلَةُ الرَّحِمِ تُهَوِّنُ الْحِسابَ یَوْمَ الْقِیامَةِ ... وَ تَقی مَصارِعَ السُّوءِ رسیدگی به‌خویشان حساب روز قیامت را آسان کرده‌و از مرگ بد جلوگیری می‌کند.

نتیجه‌گیری

بر اساس برکات و آثار خارق العاده‌ای که‌دیدار با آشنایان و صله‌رحم به‌دنبال دارد شایسته‌است با حذف و شناختن گناهان معمول در این مجالس زمینه‌ای برای خود و دیگران جهت بهره‌مندی از برکات و اثار مفید صله‌رحم فراهم کنیم.

بیشتر بخوانید

دجال آخرالزمان کیست و کی ظهور می کند؟

دجال آخرالزمان کیست و کی ظهور می کند؟

نفر اول “جهنم” چه کسانی می باشند؟

نفر اول “جهنم” چه کسانی می باشند؟

احادیث و توصیه های مهم امام جواد (ع)

احادیث و توصیه های مهم امام جواد (ع)

راز ایام هفته از زبان امام هادی علیه اسلام

راز ایام هفته از زبان امام هادی علیه اسلام

نماز و دعای برآورده شدن حاجت در عید غدیر

نماز و دعای برآورده شدن حاجت در عید غدیر

نفرین پدر و مادر در آیات و احادیث

نفرین پدر و مادر در آیات و احادیث

حکم شرابخواری و صفت انسان شراب خور

حکم شرابخواری و صفت انسان شراب خور

آثار باورنکردنی خواندن سوره قدر در کار و زندگی

آثار باورنکردنی خواندن سوره قدر در کار و زندگی

این افراد جهنمی هرگز به بهشت نمی روند!

این افراد جهنمی هرگز به بهشت نمی روند!

حدیث های آموزنده از امامان و پیامبر(ص)

حدیث های آموزنده از امامان و پیامبر(ص)
مشاهده

مطالب بیشتر در احادیث و سخن بزرگان

زنان آخر الزمان چگونه اند؟

زنان آخر الزمان چگونه اند؟

توصیه آیت الله بهجت برای موفقیت در کار و زندگی

توصیه آیت الله بهجت برای موفقیت در کار و زندگی

پیامبر در رابطه با کمک خدا به بنده اش چه می فرماید؟

پیامبر در رابطه با کمک خدا به بنده اش چه می فرماید؟

دعای سریع الاجابه برای هر آنچه آرزو دارید

دعای سریع الاجابه برای هر آنچه آرزو دارید

دلیل باب الحوائج بودن حضرت ابوالفضل

دلیل باب الحوائج بودن حضرت ابوالفضل

اهمیت شبهای قدر از دیدگاه امام صادق (ع)

اهمیت شبهای قدر از دیدگاه امام صادق (ع)

عملی برابر 9 هزار سال عبادت در درگاه خدا

عملی برابر 9 هزار سال عبادت در درگاه خدا

ذکر مخصوص دوری از گناه و وسوسه شیطان

ذکر مخصوص دوری از گناه و وسوسه شیطان

دعایی مخصوص برای دفع هرنوع چشم زخم

دعایی مخصوص برای دفع هرنوع چشم زخم

راه های مقابله با ترس به توصیه ائمه و قرآن

راه های مقابله با ترس به توصیه ائمه و قرآن

مطالب مرتبط

آداب معاشرت در احادیث و سخنان بزرگان

آداب معاشرت در احادیث و سخنان بزرگان

کنترل خشم و عصبانیت با راهکار قرآن

کنترل خشم و عصبانیت با راهکار قرآن

ساده ترین راه نزدیک شدن به خداوند

ساده ترین راه نزدیک شدن به خداوند

راهی برای افزایش رزق و روزی حلال

راهی برای افزایش رزق و روزی حلال

علائم و علل خونریزی رحم در هر سنی چیست ؟

علائم و علل خونریزی رحم در هر سنی چیست ؟

از رقص تا گریه ؛ کارهای جالب جنین در رحم مادر

از رقص تا گریه ؛ کارهای جالب جنین در رحم مادر

تنها جایی که فرزند میتواند از پدر و مادرش اطاعت نکند

تنها جایی که فرزند میتواند از پدر و مادرش اطاعت نکند

معجزات حیرت آور سوره یاسین برای حاجت

معجزات حیرت آور سوره یاسین برای حاجت

نماز و دعای روز یازدهم ماه رمضان

نماز و دعای روز یازدهم ماه رمضان

متن دعای کمیل و زمان خواندن آن

متن دعای کمیل و زمان خواندن آن

دعای روز سه شنبه و اعمال ویژه ی این روز

دعای روز سه شنبه و اعمال ویژه ی این روز

تمام ذکرها و دعاهای افزایش مال و ثروت + توضیحات

تمام ذکرها و دعاهای افزایش مال و ثروت + توضیحات

روح مادربزرگ در رحم زن جوان باردار! + عکس سونوگرافی

روح مادربزرگ در رحم زن جوان باردار! + عکس سونوگرافی

معجزات سوره توحید در برآورده شدن سریع حاجت

معجزات سوره توحید در برآورده شدن سریع حاجت

علت خونریزی رحم بعد از دوره قاعدگی و پریود چه می تواند باشد؟

علت خونریزی رحم بعد از دوره قاعدگی و پریود چه می تواند باشد؟

دعای حرز امام جواد(ع) برای دفع بلا

دعای حرز امام جواد(ع) برای دفع بلا

اعمال ویژه و برتر ده روز اول ذی الحجه

اعمال ویژه و برتر ده روز اول ذی الحجه

معجزات پنهان در سوره عنکبوت

معجزات پنهان در سوره عنکبوت

متن و فضیلت زیارت آل یاسین در مفاتیح

متن و فضیلت زیارت آل یاسین در مفاتیح

زندگی و رابطه جنسی زنان بعد از برداشتن رحم چگونه است؟

زندگی و رابطه جنسی زنان بعد از برداشتن رحم چگونه است؟