بیشتر بخوانید

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و دوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و دوم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیست و چهارم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیست و چهارم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در هفته 25 بارداری

وضعیت مادر و جنین در هفته 25 بارداری

اندازه جنین در هفته 26 بارداری و مراقبتهای لازم در این هفته

اندازه جنین در هفته 26 بارداری و مراقبتهای لازم در این هفته

وضعیت مادر و جنین در هفته27 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته27 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته 29 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته 29 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در “هفته 28 بارداری” و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در “هفته 28 بارداری” و مراقبتهای لازم

رشد جنین در هفته 31 ام بارداری و مراقبتهای لازم

رشد جنین در هفته 31 ام بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و سوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و سوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در هفته 30 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت جنین و مادر در هفته 30 بارداری و مراقبتهای لازم
نقش و وظایف مهم مردان در بارداری همسرشان
اهمیت نقش مردان در بارداری و طی کردن یک دوران حاملگی سالم برای زنان از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که برای یک خانم باردار هیچ کس نمی تواند جایگاه همسرش را در این دوران مهم از آن خود کند.

نکات مهمی که‌مردان در بارداری زنان باید بدانند و انجام دهند

حاملگی دوران خاص، پر از هیجان و البته‌برای برخی از زنان مملو از استرس است و در این میان همکاری متقابل مرد و زن می‌تواند به‌شیرین سپری شدن و از آن مهم تر شیرین تمام شدن این دوران کمک کند. تمام آنچه‌که‌برای شیرین سپری شدن دوران حاملگی قابل بیان است را در این 36 نکته‌مطرح کرده‌ایم:

36 نکته‌ای مردان در دوران بارداری همسرشان حتما باید بدانند

1. از لحظه‌ای که‌همسرتان به‌شما می‌گوید باردار است یک روند تازه‌و متفاوت در زندگی آغاز می‌شود:حالا او در مرکز توجهات است و نه‌شما. پس سعی کنید به‌این وضعیت جدید به‌خوبی عادت کنید.

 

 

دوران بارداری

اهمیت مرد در دوران بارداری همسرش

2. زمانی که‌نوزاد یا نوزادان به‌دنیا می‌آیند، آنها یعنی نوزاد و همسر در کانون توجهات قرار دارند و نه‌شما. کافی است برای درک بهتر این توصیه‌به‌9 ما قبل و تمام اتفاقاتی که‌در آن روی داد توجه‌کنید. آیا از اینکه‌برای ماه‌ها در کانون توجهات قرار نداشتید ناراحت بودید؟ قطعا پاسخ منفی است. پس خیالتان راحت باشد که‌روزهای پس از تولد نوزاد نیز به‌شیرینی همان روزهای بارداری همسرتان است.

3. حتی به‌فرض اینکه‌خانه‌کوچکی دارید و حالا با باردار شدن همسر و در ادامه‌وضع حمل او و وارد شدن مهمانی کوچک به‌جمع کوچکتان، کوچکی خانه‌بیشتر به‌چشم می‌آید اما می‌توانید با انتقال حس شادابی و انرژی درونی به‌فضای خانه، آن را برای همسرتان که‌روزهای پر التهابی را پشت سر گذاشته‌و همچنان در پیش رو دارد بزرگ جلوه‌دهید.

4. بدون شک اطرافیان به‌خصوص آنهایی که‌به‌زودی قرار است پدربزرگ و مادر بزرگ شوند (هرچند احتمالا پیشتر و با به‌دنیا آمدن نوه‌های دیگر به‌چنین مقامی رسیده‌اند!) شوکه‌خواهند شد. پس احتمالا تغییراتی در رفتار آنها خواهید دید. خود را برای همه‌چیز آماده‌کنید.

5. همسرتان باردار است و دوست دارد در خانه‌به‌نوعی حکمرانی کند. شما به‌عنوان شوهری که‌او را درک می‌کنید و خواسته‌هایش را حتی اگر اندکی از منطق به‌دور باشد متوجه‌می‌شود باید حق را او بدهید. یادتان باشد همیشه‌حق با اوست.

6. به‌او در انجام حرکات مختلف ورزشی کمک کنید. ورزش روزانه‌به‌سپری کردن حاملگی بی خطر و شیرین کمک زیادی می‌کند. شاید همسرتان به‌چنین حرکاتی عادت نداشته‌باشد اما این شما هستید که‌باید او را ترغیب کنید.

7. همسرتان در خانه‌است و شما برای او غذا آماده‌می‌کنید. حس بویایی او این روزها خیلی قوی شده. خود را برای تأمین نیازهای متنوع غذایی اش به‌خوبی آماده‌کنید.

8. یادتان باشد حتی اگر معمولا در زندگی نظرات بهتر و تأثیرگذارتری نسبت به‌همسرتان دارید اما این روزها، روزهای اوست. بگذارید او تصمیم گیرنده‌نهایی باشد. به‌خواسته‌هایش بیشتر توجه‌کنید.

9. اینگونه‌به‌خود بقبولانید که‌برای یک سال و حتی شاید کمی بیشتر قرار نیست چیز خاصی برای خود بخرید. فعلا بهتر است خرید لباس و سایر لوازم شخصی نه‌چندان ضروری را حداقل برای یک سال فراموش کنید. روزهای بارداری و پس از آن از جمله‌مواقعی است که‌باید جیبتان پر پول باشد. حتما قرار نیست اتفاقی پیش بینی نشده‌برای همسر یا نوزادتان روی دهد. آنها به‌خصوص همسرتان به‌آرامش و تفریح بیشتر نیاز دارند. پس بهتر است خرید تلوزیون جدید یعنی همان چیزی که‌مدت ها به‌دنبالش بودید را برای یک سال فراموش کنید.

10. با این حال کیفیت زندگی روزمره‌تان را تا می‌توانید ارتقا دهید. یعنی بیشتر به‌آن بخش هایی از زندگی توجه‌کنید که‌تأثیر مستقیم و غیر مستقیم آن به‌خوبی بر همسر و نوزادتان مشاهده‌می‌شود. سعی کنید اتوموبیلتان همیشه‌تمیز و درخشنده‌باشد تا هر بار همسرتان قصد سوار شدن بر آن و رفتن به‌پزشک برای معاینه‌ماهانه‌را داشت با اشتیاق به‌شما نگاه‌کند.

11. حداقل در یک هفته‌اولی که‌همسرتان تازه‌از بیمارستان مرخص شده‌و به‌خانه‌بازگشته‌است این شما هستید که‌باید خوشمزه‌ترین غذاها و همه‌آنچه‌که‌او دوست دارد برایش آماده‌کنید.

12. اگر احساس کردید نوزاد را به‌درستی در آغوش نگرفته‌اید بهترین آموزگار کسی نیست جز همسرتان. به‌حرف ها و توصیه‌هایش با اشتیاق گوش دهید. او هم مانند شما نوزاد را عاشقانه‌دوست دارد.

13. عوض کردن پوشک نوزاد خیلی زود برایتان به‌کاری عادی و حتی دلپذیر تبدیل می‌شود. شاید تا پیش از به‌دنیا آمدن نوزاد به‌این فکر می‌کرده‌اید که‌این کار چقدر سخت و شاید ناخوشایند خواهد بود اما شاید پس از سومین پوشکی که‌در همان روزهای نخست تعویض کردید چرخش 180 درجه‌ای در دیدگاهتان ایجاد شود.


مردان در بارداری

نقش و وظایف مردان در دوران بارداری همسرشان و مراقبت های مهم دوران حاملگی

14. به‌تغذیه‌خود خیلی خوب توجه‌کنید. شما این روزها کارهای زیادی دارید و به‌همین دلیل باید سر حال و پر انرژی باشید. قرار نیست همسرتان آثار ضعف و خستگی را در شما مشاهده‌کند. او برای بازگشت سریع به‌روال عادی زندگی به‌نیرویی مضاعف نیاز دارد و این شما هستید که‌انرژی لازم را به‌او باید منتقل کنید.

15. در روزهایی که‌همسرتان حامله‌است باید به‌هر کلمه‌ای که‌به‌زبان می‌آورید دقت کنید. او این روزها بسیار حساس است. سعی کنید بیشتر از کلمه‌«ما» استفاده‌کنید تا او خود را بیش از پیش کنارتان احساس کند. این احساس ویژه‌با حس امنیت همراه‌خواهد بود.

 16. این روزها به‌خود و احساسات و تفکراتتان توجه‌داشته‌باشید. اگرچه‌همسرتان در کانون توجهات است اما شما هم باید از هم اکنون روزی را تصور کنید که‌قهرمان فرزندتان در زندگی خواهید بود. این حس به‌شما تعلق دارد و باید از هم اکنون آن را لمس کرده‌و از آن لذت ببرید.

17. به‌طور کلی در زندگی زناشویی مشاجره‌ملایم اتفاق چندان بدی نیست و اتفاقا باعث می‌شود تا زن و شوهر تمامی درونیات خود را بروز دهند. حتی از دید بسیاری از کارشناسان امور تربیتی و روانشناختی، با همین اصطحکاک های کوچک است که‌زندگی زناشویی رنگ و بوی هیجان انگیزتری به‌خود می‌گیرد اما شاید یک استثنای بزرگ وجود داشته‌باشد و آن دوران حاملگی است. در این ماه‌ها و حتی هفته‌های نخست تولد نوزاد به‌خواسته‌های همسرتان توجه‌ویژه‌داشته‌باشید. اگر او می‌گوید همین حالا باید برای معاینه‌به‌پزشک مراجعه‌کنید پس باید همین حالا برای معاینه‌به‌پزشک مراجعه‌کند. این روزها آن اصطحکاک های شیرین چندان اثر مثبتی ندارد.

18. در فرآیند شیردهی به‌نوزاد یاری رسان همسرتان باشید.

19. پس از گذشت چند روز از بازگشت همسرتان (از بیمارستان) به‌خانه‌نباید سریعا برنامه‌ای که‌برای کمک به‌او در ذهن داشتید را فراموش کنید. او همچنان به‌شما و غذاهای خوشمزه‌ای که‌برایش آماده‌می‌کنید نیاز دارد.

20. این روزها که‌همسرتان فارغ شده‌و نوزاد دلبدنتان را در کنار دارد، به‌استراحت زیادی نیاز دارد. او مجبور است برای شیردهی به‌نوزاد هر از گاهی از خواب برخاسته‌و تا دقایقی طولانی تنها شاهد شیرخوردن نوزاد باشد. پس در هر زمان که‌می‌توانید کاری کنید تا همسرتان برای دقایق بیشتری هم که‌شده‌استراحت کند.

21. با به‌دنیا آمدن نوزاد، این خبر را به‌هر کسی که‌می‌توانید بدهید، حتی آن دسته‌از که‌بستگانی که‌ارتباط خاصی با آنها ندارید. بدین وسیله‌شاید شماری از نیروهای تازه‌نفس برای کمک به‌گذراندن هر چه‌بهتر این روزها راهی خانه‌تان شوند!

22. یکی از راز و رمزهای دلپذیر زندگی این است که‌نوزادان تازه‌به‌دنیا آمده‌گرچه‌خیلی کم از خانه‌خارج می‌شوند اما همواره‌باید لباسهایشان را عوض کرد! پس یادتان باشد که‌لباس های متنوع و زیادی برای مهمان جدید زندگی تان تهیه‌کنید.

23. نوزاد در روزها و هفته‌های نخست زندگی تا 16 ساعت در روز نیز می‌خوابد. پس حواستان باشد که‌به‌هیچ وجه‌نباید مدت خوابش را با خود و سایر کودکان بزرگتر از او مقایسه‌کنید. نوزاد این روزها دو کار اصلی دارد:شیر خوردن و خوابیدن.

24. نوزادی که‌تازه‌به‌دنیا می‌آید دنیای از تازگی را برای پدر و مادر خود به‌ارمغان می‌آورد. هر مشکل و ناراحتی نوزاد، پدر و مادر جوان خود را بر سر دو یا چند راه‌تصمیم گیری قرار می‌دهد. اما با گذشت زمان و متوجه‌شدن رفتار و واکنش های نوزاد، همان کاری را که‌در ابتدا با شک و تردید انجام می‎ دادید حالا اما با اطمینان خاطر در قالب واکنش نخست بروز می‌دهید.

25. این روزها لباستان به‌ویژه‌پیراهن و تی شرتی که‌بر تن دارید همواره‌در معرض حمله‌بزاق و محتویات شکمی او قرار دارد. پس توصیه‌می‌کنیم شما هم چندین دست لباس تمیز در کشو داشته‌باشید. درحقیقت شما هم باید خودتان را به‌خوبی مجهز کنید.

26. 10 تا 12 هفته‌از تولد نوزاد می‌گذرد. همسرتان این روزها می‌تواند به‌خوبی راه‌رفته‌و کارهای شخصی اش را به‌راحتی انجام دهد. حتی ممکن است به‌سر کار بازگردد. پس این روزها همچنان روی شما و توانایی هایتان حساب ویژه‌ای باز کرده‌است.

27. این روزها که‌همسرتان برای چند ماه‌می‌تواند از مرخصی زایمان خود استفاده‌کند بد نیست بیشتر به‌درد دلش گوش کنید. سعی کنید حتی کارهای شخصی و اداری که‌به‌منزل آورده‌اید را نیز در کنار او انجام دهید.

28. تلاش کنید در این هفته‌ها خیلی زود همسرتان را به‌زندگی عادی بازگردانید. افسردگی بعد از زایمان را همواره‌مد نظر قرار دهید. مهمان جدید خانه‌تان می‌تواند خیلی ناخواسته‌اما سریع بخش زیادی از توجه‌شما را به‌خود معطوف کند و این یعنی تشدید آنچه‌که‌«افسردگی دوران بارداری» خوانده‌می‌شود.

وظایف مردان در بارداری

نکات مهم وظایف مردان در بارداری و تولد نوزاد

29. اگر هنوز پدر نشده‌اید و همسرتان باید تحت نظر باشد تا وضع حمل به‌خوبی صورت گیرد به‌هر بهانه‌ای راهی بیمارستان شوید. شک نداشته‌باشید که‌او از دیدن هیچ کس به‌اندازه‌شما خوشحال و پر انرژی نخواهد شد. در لحظاتی که‌در کنارش هستید چای با آبمیوه‌ای با خود بخورید تا در اوقات تنهایی اش هم با دیدن فنجان چای یا ظرف آبمیوه‌به‌یادتان بیفتند.

30. یادتان باشد همانقدر که‌خواب نوزاد برای حفظ سلامتی او مهم و حتی حیاتی است، خواب همسرتان که‌9 ماه‌سخت را پشت سرگذاشته‌و حالا وارد مرحله‌جدید و شاید سخت تری از بچه‌داری شده‌نیز از اهمیت برخوردار است. او باید خوب بخواید تا انرژی لازم برای شیردادن به‌نوزاد را داشته‌باشد.

 31. فراموش نکنید همانقدر که‌نوزاد این روزها از شیر مادر می‌خورد و انگار این کار او پایانی ندارد، همسرتان نیز معمولا گرسنه‌است. او میل بیش از اندازه‌ای به‌خوردن دارد و برای اینکه‌انرژی لازم برای سپری کردن این روزها را داشته‌باشد و از همه‌مهم تر بدنش جهت تولید شیر توان بالایی داشته‌باشد، باید غذاهای متنوعی تهیه‌ببینید. اگر اطلاعاتتان در این زمینه‌اندک است و چندان هم مطمئن نیستید، راه‌های ارتباط زیادی پیش رویتان قرار دارد. از اینترنت و کتاب های زیادی که‌در این زمینه‌وجود دارد استفاده‌کنید.

32. سعی نکنید حین حضور در محل کار بیش از حد درباره‌نوزادتان صحبت کنید چون ممکن است وقتی به‌خانه‌بازمی گردید اندکی از شوق و اشتیاقتان درباره‌مهمان تازه‌کم شده‌باشد.

33. یادتان باشد اگر همسرتان در دوران بارداری به‌هر دلیلی تقاضای دارویی نمود - به‌جز آنچه‌که‌دکتر پیشتر برایش تجویز کرده‌- حتی از او نپرسید که‌«مطمن هستی؟» تنها کاری که‌باید انجام دهید کمی مقاومت در برابر خواسته‌همسر و تماس فوری با پزشک است.

34. پس از تولد نوزاد، بد نیست تا چند سال نخست زندگی او، همسرتان را در سالگردهایی که‌برایتان ارزش خاصی دارد نظیر آشنایی و ازدواج به‌طرز متفاوتی نسبت به‌گذشته‌هیجان زده‌کنید. با این کار به‌او نشان می‌دهید که‌هنوز هم مثل گذشته‌برایش ارزش و احترام خاصی دارید.

35. این روزها که‌نوزادتان به‌زندگی جدیدش عادت می‌کند ممکن است توصیه‌ها و نصیحت هایی از طرف افرادی که‌تجربه‌پدر و مادر بودن را هنوز ندارند بشنوید. قرار نیست همه‌آنها را انجام داده‌و در عین حال به‌خاطر انجام ندادنشان، با آنها قطع رابطه کنید. لبخندی بزنید و کاری که‌فکر می‌کنید منطقی است را انجام دهید.

36. شیر مادر برای نوزاد در حکم خوشمزه‌ترین غذای دنیا است. پس به‌مواقعی فکر کنید که‌همسرتان در خانه‌نیست و شما برای آرام نگاه‌داشتن نوزاد، راهی ندارید جز اینکه‌از خوشمزه‌ترین غذای دنیا به‌او بدهید. از این رو همواره‌به‌فکر چنین روزهایی باشید و چند بطری کوچک از شیر دوشیده‌شده‌همسرتان را در فریزر نگهداری کنید

بیشتر بخوانید

وضعیت جنین و مادر در “هفته دوازدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دوازدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته چهاردهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته چهاردهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته پانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته پانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هفدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هفدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هجدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هجدهم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیستم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیستم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته نوزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته نوزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته شانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته شانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و یکم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و یکم بارداری”
مشاهده

مطالب بیشتر در بارداری و نوزاد

وضعیت جنین و مادر در هفته چهارم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته چهارم بارداری

راهنمای بارداری هفته به هفته + تغییر وضعیت جنین

راهنمای بارداری هفته به هفته + تغییر وضعیت جنین

وضعیت جنین و مادر در هفته اول تا سوم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته اول تا سوم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

هفته هفتم بارداری و نکات بسیار مهم هفته هفتم

هفته هفتم بارداری و نکات بسیار مهم هفته هفتم

گام به گام با مراقبت های بارداری در هفته ششم

گام به گام با مراقبت های بارداری در هفته ششم

انتظارات در “هفته نهم بارداری” و توصیه های هفته نهم

انتظارات در “هفته نهم بارداری” و توصیه های هفته نهم

انتظارات و توصیه های هفته پنجم بارداری

انتظارات و توصیه های هفته پنجم بارداری

وضعیت و تغییرات جنین و مادر در هفته یازدهم بارداری

وضعیت و تغییرات جنین و مادر در هفته یازدهم بارداری

وضعیت جنین و مادر در “هفته سیزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته سیزدهم بارداری”

مطالب مرتبط

نگرانی های عروس خانم ها در روز عروسی

نگرانی های عروس خانم ها در روز عروسی

بهترین رفتار خانم ها با چشم چرانی همسرشان

بهترین رفتار خانم ها با چشم چرانی همسرشان

تفاهم مذهبی در ازدواج چقدر مهم است؟

تفاهم مذهبی در ازدواج چقدر مهم است؟

به دلایلی مهم همسرتان را برهمه مقدم بدانید

به دلایلی مهم همسرتان را برهمه مقدم بدانید

رگ خواب مردان دقیقا اینجاست !

رگ خواب مردان دقیقا اینجاست !

دلیل دعواهای زن و شوهری در ایام عید

دلیل دعواهای زن و شوهری در ایام عید

جمله هایی که مردان را روانی می کند!

جمله هایی که مردان را روانی می کند!

طرز برخورد درست و صحیح با همسر بد دهن

طرز برخورد درست و صحیح با همسر بد دهن

اشتباهات مردان که زنان را حرص می دهد

اشتباهات مردان که زنان را حرص می دهد

آتش بس در جنگ عروس و مادرشوهر ممکنه؟

آتش بس در جنگ عروس و مادرشوهر ممکنه؟

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان

مهم ترین عوامل قربانی شدن زنان فداکار

مهم ترین عوامل قربانی شدن زنان فداکار

همسرتان چه می کند که ناباروری مردان دارد!

همسرتان چه می کند که ناباروری مردان دارد!

رفتاری زنانه که مردان را عذاب میدهد !

رفتاری زنانه که مردان را عذاب میدهد !

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

رفتار با همسری که بهداشت فردی برایش مهم نیست

رفتار با همسری که بهداشت فردی برایش مهم نیست

رازهـای موفقیـت در روابط زناشویی

رازهـای موفقیـت در روابط زناشویی

این تست میگه شما شوهر خوبی هستید یا نه

این تست میگه شما شوهر خوبی هستید یا نه

چند قانون ساده و اساسی در ازدواج

چند قانون ساده و اساسی در ازدواج

راز آتش بس در دعوای زن و شوهری

راز آتش بس در دعوای زن و شوهری