بیشتر بخوانید

مبلمان سلطنتی در طرح و رنگ های فوق العاده زیبا + تصاویر

مبلمان سلطنتی در طرح و رنگ های فوق العاده زیبا + تصاویر

دکوراسیون ترکیبی و جذاب نئوکلاسیک

دکوراسیون ترکیبی و جذاب نئوکلاسیک

اصول نصب و ایده های چیدمان تابلو روی دیوار + عکس

اصول نصب و ایده های چیدمان تابلو روی دیوار + عکس

مدل هایی زیبا از کمد لباس (دیواری)

مدل هایی زیبا از کمد لباس (دیواری)

این علامت یعنی وقت خرید تشک جدید رسیده

این علامت یعنی وقت خرید تشک جدید رسیده

7 نکته مهم در انتخاب پرده برای اتاق کودک + عکس

7 نکته مهم در انتخاب پرده برای اتاق کودک + عکس

نکته ای که قبل طراحی دکوراسیون داخلی باید بدانید

نکته ای که قبل طراحی دکوراسیون داخلی باید بدانید

ساختمان طراحی شده در زیر یک تپه

ساختمان طراحی شده در زیر یک تپه

بهترین طراحی اتاق خواب 2013

بهترین طراحی اتاق خواب 2013

دکوراسیون انگلیش هوم مد این روزهای اینستاگرام

دکوراسیون انگلیش هوم مد این روزهای اینستاگرام
دکوراسیون خانه تان را سرشار از آرامش کنید
برای اینکه در منزل تان احساس آرامش کنید این نکات را در چیدمان و دکوراسیون خانه رعایت کرده و سرشار از آرامش شوید.

دکوراسیون آرامش بخش خانه

از اونجایی که‌هیاهوی زندگی امروز همه‌مان را خسته‌میکند و دوست داریم در یک فضای آرامش بخش خستگی هایمان را فراموش کنیم، استفاده‌از این نکات در دکوراسیون منزل شما را به‌آرامش میرساند.یک رویکرد موفق در استفاده‌از خنثی ها جمع کردن دامنه‌ای از این رنگها در یک طرح آرامش بخش است.ایجاد تعادل بین رنگهای روشن، متوسط و تیره‌در اتاق حائز اهمیت است.

چیدمان خانه

دکوراسیون خانه آرامش بخش

محرک های بسیار زیادی که‌در میدان دید ما هستند، همزمان برای نمایش دادن خودشان به‌ما یا همان بازنمایی عصبی، با هم رقابت می‌کنند و اثر فعالیت های همدیگر را در سراسر قشر بینایی و به‌شکل متقابل، از بین می‌برند و این گونه، نوعی آشفتگی را در ظرفیت پردازش سیستم بینایی که‌بسیار هم محدود هست، به‌وجود می‌آورند.

درواقع، وقتی محیط اطراف تان به‌هم ریخته‌باشد، آشفتگی بصری باعث محدودشدن توانایی تمرکزتان می‌شود. آشفتگی در ضمن، توانایی مغزتان در پردازش اطلاعات را هم محدود می‌کند. آشفتگی، حواس تان را پرت می‌کند و در نتیجه‌شما نمی توانید اطلاعات را به‌خوبی حضور در یک محیط مرتب، منظم و بی سر و صدا پردازش کنید.
یک لحظه‌اتاقی را تصور کنید با اثاثیه‌ای مینیمال (حداقل گرا)، خالی از به‌هم ریختگی و خرت و پرت های به‌دردنخور. یعنی همان اتاق مرتب، منظم و مینیمال.

خودتان را ببینید که‌در این اتاق نشسته‌اید. به‌احساس تان توجه‌کنید.
حالا اتاقی را مجسم کنید پر از اثاث، مجله‌و کتاب های تلنبار شده‌روی میز که‌هرجایی را نگاه‌می‌کنید، پر است از آشفتگی و خرت و پرت.

با نشستن در این اتاق چه‌احساسی پیدا می‌کنید؟
به‌هم ریختگی ها تمرکزتان را می‌دزدند، باعث کلافگی تان می‌شوند، حواس تان را پرت و اعصاب تان را خرد می‌کنند. مغزتان آن چنان درگیر پردازش آن همه‌محرک می‌شود که‌نمی توانید از لحظه‌تان لذتی ببرید.

شاید نسبت به‌خیلی از وسایل خانه‌تان احساس خاصی داشته‌باشید. ولی ما دعوت تان می‌کنیم تا ذهنیت جدیدی در مورد آشفتگی فیزیکی به‌دست آورید و ببینید این به‌هم ریختگی چه‌تاثیری روی سلامت ذهنی تان می‌گذارد. ساماندهی منزل تان شاید چندین بار احتیاج به‌تکرار داشته‌باشد تاب توانید به‌راحتی با وسایل تان خداحافظی کنید. ولی اگر این فرایند را شروع کنید، از تاثیر مثبتی که‌روی انرژی و حالت ذهنی تان می‌گذارد، شگفت زده‌خواهیدشد.

استیو و بری در مورد چگونگی ساماندهی و پاکسازی منزل، در کتاب شان با عنوان «ده‌دقیقه‌ساماندهی:عادت ساده‌سازی منزل بدون استرس» نوشته‌اند. در این کتاب می‌توانید ایده‌هایی با جزییات در مورد ساماندهی و مرتب سازی تک تک اتاق های منزل تان پیدا کنید.

اگر هر روز زمان کمی را برای سر و سامان دادن به‌خانه‌تان بگذارید، می‌توانید خانه‌تان را در زمان کمتری نسبت به‌آن چه‌فکر می‌کنید و بدون احساس کلافگی ساماندهی کنید. فقط ده‌دقیقه‌در روز را بگذارید برای ساماندهی و پاکسازی به‌هم ریختگی ها تا بعد از چند هفته‌خانه‌منظمی داشته‌باشید.
در ادامه‌به‌فرایندی ده‌مرحله‌ای اشاره‌می‌کنیم که‌برای شروع، کمک تان خواهدکرد:

1. جایی برای گردآوری وسایل تعیین کنید
به‌جایی احتیاج خواهیدداشت تا به‌صورت موقت، همه‌وسایلی را که‌می‌خواهید جای دیگری انبار کنید یا بیرون بریزید، در آن گردآوری کنید. اتاق یا فضایی در خانه‌تان پیدا کنید که‌بتوانید این چیزها را تا زمان سر و سامان دادن، در آن جا قرار دهید. شاید هم بخواهید در هر اتاق، یک جای جداگانه‌برای این وسایل تعیین کنید، نه‌یک جای کلی که‌همه‌چیز آن جا قرار بگیرد. این کار هم ایرادی ندارد. البته‌اگر برای تان مهم نباشد که‌کوهی از وسایل در گوشه‌اتاق تان قرار بگیرد.

2. جعبه‌هایی برای این وسایل تدارک ببینید
باید جعبه‌هایی در اندازه‌های مختلف برای دسته‌بندی این وسایل تدارک ببینید؛ مثل جعبه‌وسایلی که‌می‌خواهید به‌خیریه‌ببخشید، به‌شخص دیگری بدهید، بفروشید یا انبار کنید. از کارتن های ارزان برای این هدف استفاده‌کنید. بعدها می‌توانید جعبه‌های ماندگارتری برای وسایلی تهیه‌کنید که‌می‌خواهید انبار کنید.

3. یک تایمر، دفترچه‌و خودکار، دم دست داشته‌باشید
به‌خاطر آن که‌می‌خواهید در بازه‌های زمانی ده‌دقیقه‌ای کارکنید، تایمری داشته‌باشید تا بدانید چه‌زمان باید کارتان را متوقف کنید. از کارهای زیادی که‌می‌توانید در ده‌دقیقه‌انجام دهید، شگفت زده‌خواهیدشد. در ضمن موقع ساماندهی و منظم کردن وسایل بهتر است دفترچه‌و خودکاری دم دست داشته‌باشید.
شاید بخواهید وسایل نظم دهنده‌ای که‌احتیاج دارید یا ایده‌هایی را که‌برای انبار کردن، بخشیدن یا فروختن دارید، بنویسید.

4. برنامه‌ریزی کنید
برنامه‌ریزی برای ساماندهی ده‌دقیقه‌ای منزل به‌این معنی ست که‌دارید عادت جدیدی را در برنامه‌های روزانه‌تان می‌گنجانید. عادتی که‌شاید سخت باشد. به‌وجود آوردن عادت، مهارت های خاصی می‌خواهد تا بتوانید مطمئن شوید کوتاه‌نمی آیید. ساعت مشخصی را در روز برای عادت ساماندهی تان مشخص کنید. مطمئن شوید این عادت، دقیقا بعد از عادت دیگری ست که‌از قبل دارید؛ عادتی مثل نوشیدن قهوه صبحگاهی یا مسواک زدن. این سرنخ باعث می‌شود عادت ساماندهی تان را اجرا کنید. بعد از این که‌این عادت جدید را اجرا کردید، به‌خودتان پاداش بدهید.

5. از جایی شروع کنید که‌بیش ترین زمان را در آن جا می‌گذرانید
اگر نمی دانید پروژه‌ساماندهی و منظم کردن را از کجا شروع کنید، پیشنهاد می‌کنیم از جایی شروع کنید که‌بیش ترین زمان را در آن جا می‌گذرانید. این مکان برای اغلب مردم، آشپزخانه، اتاق خواب یا پذیرایی ست. وقتی به‌اوضاع اتاقی که‌بیش ترین استفاده‌را از آن می‌کنید، سر و سامان دادی، حس رضایتی شگرف سراغ تان می‌آید و انرژی احساسی و آرامش ذهنی بیش تری خواهید داشت.

6. سیستم کارتان را مشخص کنید
برای این که‌بتوانید کار روزانه‌تان را در ده‌دقیقه‌تمام کنید، تصمیم بگیرید کارها را از بالا به‌پایین و از چپ به‌راست انجام دهید. مثلا در آشپزخانه‌با ساماندهی و تمیز کردن قفسه‌های بالایی کابینت در سمت چپ آشپزخانه‌شروع کنید و بعد، بروید سراغ سمت راست.
همه‌چیز را از قفسه‌های سمت چپ بیرون بریزید، بعد، به‌سرعت هرچه‌را که‌می‌خواهید به‌درون قفسه‌ها برگردانید و مرتب کنید. قفسه‌را تمیز کنید و بعد، وسایلی را که‌می‌خواهید نگه‌دارید، دوباره‌درون آن قرار دهید. وسایل باقی مانده‌را در جعبه‌های مناسب قرار دهید تا بیرون بریزید، بفروشید، ببخشید تا جایی انبار کنید. همین کار را با کشوها هم انجام دهید:همه‌چیز را بیرون بریزید، آن هایی را که‌می‌خواهید نگه‌دارید، مرتب کنید، کشو را تمیز کنید، وسایل را درون آن بچینید و بقیه‌چیزها را در جعبه‌های مناسب بگذارید.

7. از تردید و دودلی دوری کنید
یکی از دلایل سخت بودن ساماندهی برای مردم این است که‌نمی توانند تصمیم بگیرند چیزی را ببرون بریزند یا نه. هزار و یک دلیل برای این سردرگمی وجود دارد. ولی الان باید با شک و دودلی تان کنار بیایید تا بتوانید به‌خوبی همه‌چیز را ساماندهی کنید.
به‌همین خاطر است که‌توصیه‌می‌کنیم فقط چیزهایی را دوباره‌به‌فضای ساماندهی شده‌برگردانید که‌واقعا می‌خواهیدشان. از شر هر چیزی که‌مطمئنید نمی خواهید یا احتیاج ندارید، خلاص شوید. هرچیزی را که‌شک دارید یا بعضی وقت ها از آن استفاده‌می‌کنید، به‌جعبه‌های ذخیره‌سازی انتقال دهید. روی جعبه‌برچسب بزنید، مُهر و مومش کنید و بگذارید داخل انبار.

8. سریع کار کنید
تا به‌حال متوجه‌شده‌اید که‌موقع تمیز و منظم کردن خانه، خیلی راحت حواس تان پرت می‌شود؟ چیزی بر می‌دارید، نگاهی به‌آن می‌اندازید، در موردش فکر می‌کنید و از خودتان می‌پرسید که‌باید با آن چه‌کار کنید. با سیستم ده‌دقیقه‌ای، نوعی حس فوریت برای خودتان به‌وجود می‌آورید.
سعی می‌کنید کاری را در مدت کوتاهی انجام دهید. به‌همین خاطر است که‌باید فقط چیزهایی را که‌می‌دانید به‌آن ها احتیاج دارید، سر جای شان برگردانید. بعدا می‌توانید در مورد بقیه‌وسایل شک برانگیز فکر کنید. بعد از یک مدت که‌آن وسایل جلوی چشم تان نباشند، متوجه‌خواهید شد که‌اصلا بهشان احتیاجی نداشتید.

9. به‌خانواده‌تان بگویید
مطمئن شوید به‌آن هایی که‌با شما در یک خانه‌زندگی می‌کنند، خبر داده‌باشید که‌دارید این پروژه‌ساماندهی را اجرا می‌کنید. حتی می‌توانید از آن ها کمک و پشتیبانی بخواهید تا پروژه، سرعت بیش تری بگیرید. حداقل باید مطمئن شوید آن ها بعد از شما نمی روند فضاهای ساماندهی شده‌را به‌هم بریزند. اگر فرزندی دارید، خوب است او را هم در پروژه‌پاکسازی ده‌دقیقه‌ای همراه‌کنید. آن ها از کارکردن و مسابقه‌دادن با ساعت لذت می‌برند.

10. از این فرایند لذت ببرید
حتی کوچک ترین موفقیت ها باعث به‌وجود آمدن حس رضایت و غرور می‌شوند. هر روز کار کوچکی انجام می‌دهید که‌به‌خانه‌ای ساده، مرتب و منظم ختم می‌شود. ولی عوض آن که‌این کارهای روزانه‌را فقط وسیله‌ای برای رسیدن به‌آن هدف بدانید، سعی کنید از این بازه‌زمانی ده‌دقیقه‌ای لذت ببرید. موسیقی پخش کنید و خوش بگذرانید. وقتی کاری را انجام دادید، به‌خودتان جایزه‌بدهید:یک فنجان چای، چند دقیقه‌مطالعه‌یا کمی پیاده‌روی.

«ماری کوندو»، نویسنده‌کتاب «دگرگونی زندگی با جادوی نظم» می‌گوید:«فضایی که‌در آن زندگی می‌کنیم، باید مناسب فردی باشد که‌داریم به‌آن تبدیل می‌شویم، نه‌کسی که‌در گذشته‌بودیم.»
اگر وابستگی شدیدی به‌گذشته‌دارید، چه‌از نظر فکری و چه‌از نظر به‌هم ریختگی های فیزیکی، دارید خودتان را آزار می‌دهید. رهایش کنید. وسایلی که‌انرژی تان را می‌گیرند، رها کنید. ذهن و زندگی روزمره‌تان را روی زمان حال متمرکز کنید تا به‌احساس آزادی و سبکباری برسید.

بیشتر بخوانید

دکوراسیون اتاق خواب کودک

دکوراسیون اتاق خواب کودک

5 اشتباه کلی در دکوراسیون داخلی منزل + عکس

5 اشتباه کلی در دکوراسیون داخلی منزل + عکس

5 ترفند برای ایجاد آرامش دراتاق خواب

5 ترفند برای ایجاد آرامش دراتاق خواب

20 ایده ی خلاقانه برای داشتن باغچه در کمترین فضا

20 ایده ی خلاقانه برای داشتن باغچه در کمترین فضا

چه زمانی باید پنجره خانه را تعویض کنیم؟

چه زمانی باید پنجره خانه را تعویض کنیم؟

تغییر دکوراسیون خانه ؛ با هزینه کم تغییرات بزرگ ایجاد کنید!

تغییر دکوراسیون خانه ؛ با هزینه کم تغییرات بزرگ ایجاد کنید!

دکوراسیون پرهیجان بوهمیایی مثل زندگی کولی ها + تصاویر

دکوراسیون پرهیجان بوهمیایی مثل زندگی کولی ها + تصاویر

تزیین دیوار اتاق کودک با استیکرهای کودکانه + تصاویر

تزیین دیوار اتاق کودک با استیکرهای کودکانه + تصاویر

خرید بهترین فرش برای اتاق کودک با رعایت 4 نکته مهم + عکس

خرید بهترین فرش برای اتاق کودک با رعایت 4 نکته مهم + عکس

مدل دکوراسیون های شیک اتاق خواب + عکس

مدل دکوراسیون های شیک اتاق خواب + عکس
مشاهده

مطالب بیشتر در دکوراسیون منزل

باغچه های دیواری شیک + تصاویر

باغچه های دیواری شیک + تصاویر

نکات مفید و ایده های جدید برای طراحی اتاق خواب + عکس

نکات مفید و ایده های جدید برای طراحی اتاق خواب + عکس

شگرد طراحان داخلی برای تغییر دکوراسیون خانه

شگرد طراحان داخلی برای تغییر دکوراسیون خانه

ترفندهایی برای زیباتر شدن خانه

ترفندهایی برای زیباتر شدن خانه

اصول و ترفندهای رنگ آمیزی خانه های کوچک + عکس

اصول و ترفندهای رنگ آمیزی خانه های کوچک + عکس

تکنیک های طلایی برای داشتن حمام زیبا + عکس

تکنیک های طلایی برای داشتن حمام زیبا + عکس

مدل روتختی دخترانه به سلیقه دختران جوان و نوجوان

مدل روتختی دخترانه به سلیقه دختران جوان و نوجوان

ایده ها و ترفندهای ساده برای زیبایی دکوراسیون خانه + عکس

ایده ها و ترفندهای ساده برای زیبایی دکوراسیون خانه + عکس

سبک انتقالی یا ترنزیشنال ، هم مدرن هم سنتی

سبک انتقالی یا ترنزیشنال ، هم مدرن هم سنتی

طراحی دکوراسیون آشپزخانه از نظر دکوراتورها + عکس

طراحی دکوراسیون آشپزخانه از نظر دکوراتورها + عکس

مطالب مرتبط

ایده های جدیداستفاده از وسایل بازیافتی در خانه + تصاویر

ایده های جدیداستفاده از وسایل بازیافتی در خانه + تصاویر

کدام وسایل خانه ویژگی سرطان زایی دارند؟

کدام وسایل خانه ویژگی سرطان زایی دارند؟

هرگز لوازم آرایش را داخل حمام نگذارید

هرگز لوازم آرایش را داخل حمام نگذارید

در فصل سرماخوردگی این وسایل را ضد عفونی کنید

در فصل سرماخوردگی این وسایل را ضد عفونی کنید

کمبود فضا در نشیمن را چگونه برطرف کنیم؟

کمبود فضا در نشیمن را چگونه برطرف کنیم؟

ایده هایی برای سرو سامان دادن انباری خانه

ایده هایی برای سرو سامان دادن انباری خانه

چیدن وسایل در خانه های مدرن امروزی

چیدن وسایل در خانه های مدرن امروزی

راز بی نقص بودن چیدمان و دکوراسیون خانه + عکس

راز بی نقص بودن چیدمان و دکوراسیون خانه + عکس

قدم به قدم تا چیدمان خانه بعد اسباب کشی

قدم به قدم تا چیدمان خانه بعد اسباب کشی

بخوانید ، بدانید و بعد اسباب کشی کنید

بخوانید ، بدانید و بعد اسباب کشی کنید

حل مشکل کمبود جا در چیدمان خانه کوچک

حل مشکل کمبود جا در چیدمان خانه کوچک

استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون منزل + عکس

استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون منزل + عکس

خانه تکانی سنتی کهن

خانه تکانی سنتی کهن

6+1 مورد از مهمترین وسایل در خانه جدید

6+1 مورد از مهمترین وسایل در خانه جدید

راز داشتن خانه ای همیشه مرتب و به دور از شلختگی

راز داشتن خانه ای همیشه مرتب و به دور از شلختگی

توصیه های مفید درباره اسباب کشی به خانه جدید

توصیه های مفید درباره اسباب کشی به خانه جدید

نحوه تمیز کردن وسایل پرکاربرد لاستیکی

نحوه تمیز کردن وسایل پرکاربرد لاستیکی

استفاده از جلا دهنده های طبیعی در خانه

استفاده از جلا دهنده های طبیعی در خانه

راهنمایی برای یک خانه تکانی اساسی در 30 روز

راهنمایی برای یک خانه تکانی اساسی در 30 روز

خلاقیت در تزئین خانه با وسایل دور ریختنی

خلاقیت در تزئین خانه با وسایل دور ریختنی