بیشتر بخوانید

10 قانون در زندگی

10 قانون در زندگی

اگر به دنبال آرامش درون هستید این رازها کمکتان میکند

اگر به دنبال آرامش درون هستید این رازها کمکتان میکند

7 راز برای داشتن شخصیت مثبت

7 راز برای داشتن شخصیت مثبت

لبخند زدن را فراموش نکنید

لبخند زدن را فراموش نکنید

چطور یک دوست خوب واقعی باشیم ؟

چطور یک دوست خوب واقعی باشیم ؟

روش های مناسب و کاربردی برای پس انداز کردن

روش های مناسب و کاربردی برای پس انداز کردن

سوالات متفاوت مصاحبه کاری برای استخدام یک کارمند خوب

سوالات متفاوت مصاحبه کاری برای استخدام یک کارمند خوب

قوانین طلایی موفقیت در زندگی

قوانین طلایی موفقیت در زندگی

شما چه تیپ شخصیتی دارید؟

شما چه تیپ شخصیتی دارید؟

آموزش طراحی یک لوگوی جذاب و حرفه ای

آموزش طراحی یک لوگوی جذاب و حرفه ای
رازهای استحکام خانواده های موفق را بدانید
خانواده های موفق قطعا برای رسیدن به این درجه برای خود قوانینی دارند تا بتوانند یک زندگی سالم و شادی داشته باشند.

خانواده‌های موفق چه‌می‌کنند؟

شما می‌توانید با انجام برخی کارها و خوردن مواد غذایی سالم استحکام خانوادگی خود را بالا ببرید. «هر خانواده‌ای بنا بر تعریفی که‌اعضای آن دارند شکل و شمایل متفاوتی دارد. بعضی ها به‌دلیل نوع شغلشان ساعات زیادی از روز نمی توانند در کنار هم باشند بنابراین شب ها برای این خانواده‌حکم بخش اصلی ارتباطی را دارد. بعضی دیگر صبح یا ظهر را در کنار هم سپری می‌کنند. شما می‌توانید با انجام برخی کارها و خوردن مواد غذایی سالم استحکام خانوادگی خود را بالا ببرید. جالب است بدانید که‌داشتن یک زندگی خانوادگی سالم می‌تواند خطر ابتلا به‌حمله‌قلبی را کاهش و شانس زنده‌ماندن شما را افزایش دهد.


در اینجا به‌چند نمونه‌از این عادت های خوب خانوادگی اشاره‌می‌کنیم.

اسنک های هوشمند

 
خانواده‌های موفق

عادت های خوب یک خانواده‌موفق

 
والدین می‌توانند تنظیمات غذایی فرزندان خود را تحت تأثیر قرار داده‌و مغز آنها را با انتخاب غذاهای سالم پرورش دهند. در تحقیقات ثابت شده‌که‌بچه‌ها از طریق والدین خود با غذاهای فرآوری شده‌که‌عامل سرطان هستند، آشنا می‌شوند. مادران و پدران می‌توانند به‌جای این غذاهای ناسالم مثل کوکی، کراکر یا سوداها میان وعده‌های غذایی سالم در اختیار بچه‌ها قرار دهند مثل میوه‌و سبزی های تازه. سیب، کره، کرفس، انگور، موز، اسفناج، آووکادو و خوراکی های سالمی مثل اینها می‌توانند جزو انتخاب والدین برای بچه‌ها باشند.
 

به‌آرامی میل کنید

خانواده‌های سالم همراه‌با فشار و استرس و عجله‌غذا نمی خورند. آنها سعی می‌کنند از صداهای آرام و موزیک ملایم زمان صرف غذا در کنار خانواده‌استفاده‌کنند. در زمان غذا خوردن فقط روی این کار تمرکز می‌کنند. این زمان خوبی است که‌شما بتوانید در کنار خانواده‌از طعم و زنگ و بوی غذا لذت ببرید. سعی کنید این کار را یکی از عادت های خانوادگی خود کنید و از بودن در کنار خانواده‌و خوردن غذا به‌خوبی استفاده‌کنید.

 

از بزرگ ترهای خانواده‌مراقبت کنید

مراقبت از یکی از عزیزان سالخورده‌راهی شگفت انگیز برای نشان دادن محبت است و این به‌معنی این نیست که‌شما باید همه‌چیز را قربانی کنید. خانواده‌های سالم در کنار پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ را هم دارند، تأثیر حضور والد پیر در خانه‌و گاهی مراقبت کردن از آنها در کل خانواده‌دیده‌می‌شود. درست است که‌این کار عواقب مثبت و منفی را با هم دارد و گاهی ممکن است برای خانواده‌ایجاد گرفتاری و حتی درگیری بکند اما حضور یک بزرگ تر و گاهی همراهی آنها در جمع خانوادگی برای گردش و پیاده‌روی به‌خصوص برای بچه‌ها کوچک، بسیار مفید و جذاب است.

 

به‌روابط زناشویی خود اهمیت دهید

همیشه‌سعی کنید با وجود همه‌کارها و گرفتاری ها و داشتن فرزند، زندگی زناشویی و روابط خود را با همسرتان در اولویت قرار دهید. در کنار همه‌دغدغه‌ها زمانی را برای بودن با همسرتان بگذارید، بچه‌ها را به‌کسی سپرده‌و با هم به‌تفریحات دو نفره‌بروید. گاهی بعد از خوابیدن بچه‌ها با هم فیلم ببینید و وقت خود را بیشتر از هر کس با همسرتان سپری کنید. بعد از چند وقت تأثیر آن را در شاد و سرزنده‌شدن کل خانواده‌می‌بینید.

 

موبایل ها را خاموش کنید

 
خانواده‌های موفق

عادت های خوب یک خانواده‌موفق

 

غیر از این که‌خیره‌شدن زیاد به‌موبایل و لپ تاپ به‌بینایی شما لطمه‌می‌زند، می‌تواند به‌روابط خانوادگی شما هم ضربه‌وارد کند. سعی کنید وقتی کنار خانواده‌هستید همه‌وسایل الکترونیکی را خاموش کنید. مثلاً تماشای تلویزیون در کنار خانواده‌نه‌تنها باعث ارتباط و هم کلامی بیشتر اعضای خانواده‌می‌شود بلکه‌در آینده‌فرزندان خاطرات شیرینی از با هم بودن تان بر جای می‌گذارد. برای این کار می‌توانید یک سبد ابزار داشته‌باشید. در کنار در ورودی یا هر جایی دور از دسترس یک سبد بگذارید و به‌همه‌یاد بدهید قبل از ورود به‌خانه‌وسایل الکترونیکی خود را آنجا بگذارند.

 

پیروزی های همدیگر را جشن بگیرید

اهمیت دادن به‌اتفاقات و شادی های اعضای خانواده‌حتی کوچک ترین فرد، خیلی در استحکام روابط و ایجاد صمیمیت تأثیر دارد. همیشه‌استعدادهای خود و اعضای خانواده‌را شناسایی کنید، برای هر موفقیت هرچند کوچک یک جشن ساده‌در کنار هم برگزار کنید. این شادی های کوچک در کنار خانواده‌از بهترین خاطرات سال های آینده‌می‌شود.

 

در آشپزی همکاری کنید

غذا خوردن با خانواده‌فقط به‌بخش پختن و خوردن ختم نمی شود. تهیه‌غذا فرآیندی است که‌می‌تواند همه‌افراد خانواده‌را درگیر کند. از خرید کردن تا انتخاب غذا و بعد تهیه‌کردن آن می‌تواند یک برنامه‌همگانی در خانواده‌باشد. با این کار هم شما حس مشارکت در خانواده‌را تقویت کرده‌اید و هم از خوردن غذایی که‌با کمک هم درست کردید لذت بیشتری می‌برید.

 

زمان شام حرف بزنید

 
خانواده‌های موفق

عادت های خوب یک خانواده‌موفق

 

زمان صرف شام موقعیت خوبی است تا با اعضای خانواده‌خود گفت وگو کنید. انتخاب موضوعاتی که‌برای همه‌جالب باشد گزینه‌خوبی است. در زمان صرف شام وقت خوبی دارید که‌در کنار خانواده‌تان باشید و راجع به‌اتفاقات روزانه‌و علایق و برنامه‌های فردا حرف بزنید. پس این موقعیت خوب را از دست ندهید.

 

با هم پیاده‌روی کنید

یکی از سبک ترین و راحت ترین ورزش هایی که‌می‌توانید با خانواده‌انجام دهید، رفتن به‌پیاده‌روی است. این کار را شاید نتوانید هر روز صبح با توجه‌به‌مشغله‌زیاد اجرا کنید ولی سعی کنید برنامه‌روزهای تعطیل را جوری هماهنگ کنید که‌چند ساعتی در کنار هم راه‌بروید و با هم از هوای صبحگاهی برای یک هفته‌آینده‌انرژی بگیرید. چند بار در هفته‌می‌توانید بعد از شام به‌پیاده‌روی بروید و ادامه‌صحبت های میز شام را داشته‌باشید. این کار به‌سلامت جسمی و روحی شما هم کمک می‌کند.

 

قدردانی کردن را پرورش دهید

یکی از عادت های خوب یک خانواده‌سالم تشکر و قدرانی از همدیگر است. اگر والدین برای کارهای خوب از همدیگر تشکر و قدردانی کنند، خود به‌خود فرزندان این کار را یاد می‌گیرند. تلاش کنید این کار را در خانواده‌جا بیندازید تا همیشه‌یادتان باشد برای هر کار خوب اعضای خانواده‌از آنها قدردانی کنید.

 

باغچه‌خانوادگی داشته‌باشید

برای فرار از دنیای دیجیتال و حبس شدن در خانه‌یک راه‌ساده‌وجود دارد، ایجاد یک باغچه‌کوچک خانوادگی و پرورش گل و گیاه‌به‌همراه‌هم. اگر این کار برای شما در فضای زندگی شهری مقدور نیست با کاشت گل و پرورش گلدان های خانگی زمانی را در کنار هم صرف کنید و به‌بچه‌ها دوست شدن با گیاهان را آموزش دهید.

 

محیط خانه‌را ایمن کنید

اگر فرزند خردسال دارید برای این که‌خیال خودتان راحت شود و مجبور نباشید مدام دنبال فرزندتان با دلهره‌حرکت کنید، یک محیط سالم و امن ایجاد کنید. این ایجاد ایمنی کردن از خردسالی با دور نگه‌داشتن وسایل خطرناک شروع می‌شود و در بزرگسالی به‌دور کردن بچه‌ها از مواد مخدر و فعالیت های خطرناک می‌رسد. اگر محیط روانی خانه‌سالم باشد فرزندان در امنیت و سلامت رشد می‌کنند.

 

با هم بازی کنید

بازی کردن فقط برای بچه‌ها نیست. والدین هم می‌توانند با شرکت در بازی های گروهی خانوادگی فضای شادی در خانه‌ایجاد و با این کار حس همدلی و همراهی را به‌فرزندان منتقل کنند.

 

موبایل را از اتاق خواب دور کنید

 
خانواده‌های موفق

عادت های خوب یک خانواده‌موفق

 

بودن موبایل در اتاق خواب یکی از 21 نشانه‌وابستگی شدید به‌دنیای الکترونیک است. به‌بچه‌ها یاد بدهید صبح ها به‌جای زنگ موبایل با یک ساعت زنگ دار بیدار شوند و هر بهانه‌ای برای بودن موبایل در اتاق خواب را از آنها بگیرید.

 
سنت های خانوادگی داشته‌باشید


یکی از جالب ترین فعالیت های خانواده‌داشتن سنت های مخصوص است. جدا از سنت های ملی و مذهبی هر کشوری می‌توانید یکی سری سنت برای خانواده‌خود بگذارید، آن را روی یک تخته‌مخصوص جلوی دید همه‌بنویسید و سر موقع این سنت ها را اجرا کنید. مثلاً یک شام مخصوص در یک شب خاص، یک تفریح ویژه‌و کارهایی مثل این.

 

استرس ها را با هم حل کنید

مشکلات و نگرانی ها خود را با خانواده‌در میان بگذارید و با انجام فعالیت هایی مثل پیاده‌روی و یوگا و ورزش های ذهنی دیگر با هم بر مشکلات غلبه‌کنید. حل کردن فشار و استرس به‌کمک خانواده‌خیلی مفیدتر است.

 

روزهای تعطیل تفریح کنید

 
علاوه‌بر استراحت کردن در روزهای تعطیل، سعی کنید برنامه‌های ویژه‌ای برای تعطیلات داشته‌باشید. این تنها روز بی دغدغه‌کاری در هفته‌است پس قدر آن را بدانید و با هم تفریحات جالب و سرگرم کننده‌داشته‌باشید.
 

درباره‌پول صادق باشید

 
خانواده‌های موفق

عادت های خوب یک خانواده‌موفق

 

پول مثل یک خط راه‌آهن در وسط خانواده‌ها حضور دارد و این جور به‌نظر می‌رسد که‌همه‌مشکلات با آن حل می‌شود اما نباید اجازه‌دهید این باور در بچه‌ها شکل بگیرد که‌بدون پول زندگی شادی نخواهند داشت. شاید کمی سخت باشد اما بودن در کنار خانواده‌و سلامتی و شادی و تفریح با آنها می‌تواند خیلی از پول و ثروت باارزش تر باشد.

 

جلسات مالی برگزار کنید

یکی از کارهایی که‌خانواده‌ها می‌توانند برای مسائل مالی انجام دهند، گذاشتن جلسات مالی است. با هم در پایان هر ماه‌جمع شوید و حساب و کتاب مالی را بررسی کنید.

 

تجربه‌های جدید داشته‌باشید

برای بیشتر با هم بودن یک راه، پیدا کردن تجربه‌های جدید است. مثلاً یک غذای خاص و جدید در یک رستوران تازه‌را امتحان کنید. با هم به‌تفریحات جدید بروید، سفرهای تازه‌را برنامه‌ریزی کنید و از کشف جدیدترین ها باهم لذت ببرید.

 

آرزوهای بزرگ داشته‌باشید

یک دفتر خانوادگی بردارید و در آن آرزوهای خانواده‌را بنویسید. مثلاً تصور کنید 100 میلیون پول دارید و می‌خواهید با خانواده‌آن را خرج کنید. در این کار از بچه‌های بالای سه‌سال خود کمک بگیرید آنها آرزوهای قشنگی دارند.

 

از هم سؤال کنید

در یک خانواده‌سالم هیچ وقت حرف یا سؤالی نگفته‌نمی ماند. از هم درباره‌اتفاقات روزمره‌و شرایط کاری و برنامه‌ها سؤال کنید اما هرگز در یک خانواده‌سؤالات با چرا شروع نمی شود. با این روش همدیگر را مواخذه‌نکنید.

 

عادلانه‌دعوا کنید

به‌هر حال در هر خانواده‌ای بحث و جدل پیش می‌آید مخصوصاً اگر بچه‌های کوچک در خانه‌باشند. هنگامی که‌درگیری ناگزیر به‌وجود می‌آید، نباید با یکدیگر همدست شوید، باید احساسات یکدیگر را تشخیص دهید. وقتی درگیری ایجاد می‌شود افراد خانواده‌باید بدانند که‌نظرشان ارزش دارد. بعد تلاش کنید ابزارهایی را برای حل منازعات پیدا کنید. هیچ کس نباید از محیط دور شود یا برخورد خشنی بکند زمانی که‌اختلاف نظر وجود دارد.

 

کنترل گر نباشید

در یک خانواده‌سالم والدین مأمور کنترل جزییات زندگی بچه‌ها نیستند. آنها به‌جای کنترل کردن فرزندان راه‌های نه‌گفتن به‌خطرات را به‌آنها آموزش می‌دهند. مثلاً فرزندان باید آموزش ببینند که‌برای سلامتی خودشان به‌مخدر نه‌بگویند، نه‌از ترس والدین. پس یاد بگیرید پدر و مادر کنترل گری نباشید.

 

با بچه‌ها حرف بزنید

هیچ وقت فکر نکنید بچه‌ها نباید در مسائل خانواده‌شرکت کنند. بلکه‌آنها یکی از مهم ترین اعضای خانواده‌هستند، نظرات آنها را در مورد مسائل خانه‌بپرسید و اجازه‌دهید با شما در تقسیم افکار شریک شوند. با این کار فرزندان سالم و متکی به‌نفسی تربیت می‌کنید

 

به‌سلامتی خانواده‌اهمیت دهید

 
خانواده‌های موفق

عادت های خوب یک خانواده‌موفق

 

باید همه‌افراد خانواده‌از مسائل پزشکی هم باخبر باشند. اگر فرصت ندارید با هم به‌دکتر بروید حتماً از پرونده‌پزشکی همسرتان مطلع شوید. در صورت نیاز خوردن داروها را به‌هم یادآوری کنید و زمان ویزیت سالیانه‌را از یاد نبرید.

 

قرار شام با فرزندان بگذارید

فارغ از زمانی که‌همه‌خانواده‌دور هم جمع می‌شوید برای صرف غذا، بعضی وقت ها با فرزند خود به‌تنهایی برای شام وقت بگذارید. او را به‌رستوران ببرید و یک برنامه‌خصوصی با پسر یا دخترتان داشته‌باشید. می‌بینید که‌این کار چقدر در تحکیم روابط والدین با فرزند به‌خصوص فرزند هم جنس تأثیر دارد.

 

عذرخواهی کنید

ما به‌بچه‌ها یاد می‌دهیم که‌در صورت انجام کار غلط عذرخواهی کنند اما این کار یک اجبار و تنبیه‌حساب می‌شود. به‌جای این رفتار بهتر است خودتان در صورت بروز هر کار اشتباهی سریع از خانواده‌و فرزندانتان عذرخواهی کنید. به‌مرور این رفتار در فرزندتان نهادینه‌می‌شود و نیازی به‌زور نیست.»

بیشتر بخوانید

با این 5 سوال به موفقیت برسید

با این 5 سوال به موفقیت برسید

اگر تو هم کنکور قبول نشدی حتما این مطلب رو بخون

اگر تو هم کنکور قبول نشدی حتما این مطلب رو بخون

شناخت روابط در خانواده

شناخت روابط در خانواده

دختری با معلولیت شدید سمبل امید و موفقیت

 دختری با معلولیت شدید سمبل امید و موفقیت

افراد موفق تعطیلات آخر هفته را چگونه سپری می کنند؟

افراد موفق تعطیلات آخر هفته را چگونه سپری می کنند؟

نکات کلیدی برای فرار از استرس

نکات کلیدی برای فرار از استرس

رازهـای موفقیـت در روابط زناشویی

رازهـای موفقیـت در روابط زناشویی

نکات کلیدی برای ایجاد انگیزه

نکات کلیدی برای ایجاد انگیزه

تصویر ذهنی خوب برای خود بسازید

تصویر ذهنی خوب برای خود بسازید

درسی که از آن متنفرید را اینگونه بخوانید

درسی که از آن متنفرید را اینگونه بخوانید
مشاهده

مطالب بیشتر در موفقیت

هیچ تلاشی بی نتیجه نمی ماند

هیچ تلاشی بی نتیجه نمی ماند

31 راز موفقیت در زندگی

31 راز موفقیت در زندگی

چگونه به موفقیت برسیم؟

چگونه به موفقیت برسیم؟

چگونه می توانیم زندگی شاد داشته باشیم؟

چگونه می توانیم زندگی شاد داشته باشیم؟

به زندگی لبخند بزن

به زندگی لبخند بزن

روش برقراری ارتباط موثر با همه کس در همه جا

روش برقراری ارتباط موثر با همه کس در همه جا

جملات اکونیک مارتین لوتر کینگ جونیور

جملات اکونیک مارتین لوتر کینگ جونیور

خصوصیات اخلاقی موفق ترین سرمایه گذاران دنیا

خصوصیات اخلاقی موفق ترین سرمایه گذاران دنیا

بهترین روش برای بالا بردن سطح “اعتماد به نفس”

بهترین روش برای بالا بردن سطح “اعتماد به نفس”

سلف سرویس یا سلف زندگی

سلف سرویس یا سلف زندگی

مطالب مرتبط

“الهه رضایی” از زندگی شخصی و همسر پزشکش می گوید + تصاویر

“الهه رضایی” از زندگی شخصی و همسر پزشکش می گوید + تصاویر

خون بازی در مدارس دخترانه را جدی بگیرند

خون بازی در مدارس دخترانه را جدی بگیرند

ماجرای ازدواج احمد نجفی و همسر روسی اش + تصاویر

ماجرای ازدواج احمد نجفی و همسر روسی اش + تصاویر

اهمیت خانواده و داشتن زندگی رویایی

اهمیت خانواده و داشتن زندگی رویایی

بهترین ورزش برای کودکان عاشق بازی های کامپیوتری

بهترین ورزش برای کودکان عاشق بازی های کامپیوتری

جلوگیری از خستگی کودکان در شب قدر

جلوگیری از خستگی کودکان در شب قدر

مرگ حیوان خانگی را چگونه به کودکان بگوییم؟

مرگ حیوان خانگی را چگونه به کودکان بگوییم؟

والدین مسئول هرگز این کارها را نمیکنند

والدین مسئول هرگز این کارها را نمیکنند

اجرای آهنگ مرتضی پاشایی در ماه عسل توسط بچه های اوتیسم

اجرای آهنگ مرتضی پاشایی در ماه عسل توسط بچه های اوتیسم

بچه هادر چه کارهایی متفاوت تراز بزرگسالان عمل می کنند؟

بچه هادر چه کارهایی متفاوت تراز بزرگسالان عمل می کنند؟

چگونه یک مادر شاد و خانواده دوست باشیم ؟

چگونه یک مادر شاد و خانواده دوست باشیم ؟

مجید صالحی از زندگی خصوصی و دوقلوهایش میگوید + تصاویر

مجید صالحی از زندگی خصوصی و دوقلوهایش میگوید + تصاویر

آموزش های کاربردی برای رفع افت تحصیلی دانش آموزان

آموزش های کاربردی برای رفع افت تحصیلی دانش آموزان

روز اول مدرسه را برای فرزندتان به یاد ماندنی کنید

روز اول مدرسه را برای فرزندتان به یاد ماندنی کنید

نقش والدین در کاهش دعوای کودکان

نقش والدین در کاهش دعوای کودکان

قورت دادن انگشتر کودک را راهی بیمارستان کرد! + تصاویر

قورت دادن انگشتر کودک را راهی بیمارستان کرد! + تصاویر

زندگی شخصی “رضا عنایتی” + تصاویر

زندگی شخصی “رضا عنایتی” + تصاویر

گیتی خامنه به تلویزیون بازگشت

گیتی خامنه به تلویزیون بازگشت

زندگینامه و عکس های “ملیکا زارعی” خاله شادونه بچه ها

زندگینامه و عکس های “ملیکا زارعی” خاله شادونه بچه ها

تیپ مدرسه ، چگونه در مدرسه خوشتیپ باشیم؟

تیپ مدرسه ، چگونه در مدرسه خوشتیپ باشیم؟