بیشتر بخوانید

تستی برای اندازه گیری سریع میزان افسردگی

تستی برای اندازه گیری سریع میزان افسردگی

عواقب منفی کارکردن زیاد

عواقب منفی کارکردن زیاد

دلیل قضاوت کردن درباره دیگران چیست؟

دلیل قضاوت کردن درباره دیگران چیست؟

فردی که سکته می کنه دنیا رو چطور می بینه ؟

فردی که سکته می کنه دنیا رو چطور می بینه ؟

ضریب هوشی یا آی کیو

ضریب هوشی یا آی کیو

هوش هیجانی یا EQ

هوش هیجانی یا EQ

رفع استرس در کوکان

رفع استرس در کوکان

افسردگی پاییزی سراغ تان آمده اگر ...

افسردگی پاییزی سراغ تان آمده اگر ...

افسردگی را ساده درمان کنید

افسردگی را ساده درمان کنید

عواملی که موجب بی خوابی میشوند

عواملی که موجب بی خوابی میشوند
تغییرات مهم روانی و رفتاری دوران بلوغ + راهکار والدین
در دوران بلوغ نوجوانان دچار تغییرات غیرقابل پیشگیری می شوند که با توجهِ به موقع والدین و رفتار و برخورد صحیح آنان می توان آنان را از آینده ای تباه نجات دهد.

دوران بلوغ با شکوه‌ترین مرحله‌زندگی با تمام تغییراتی که‌دارد

بلوغ به‌مجموعه‌ای از تغییرات رشدی جسمانی و عقلانی گفته‌می‌شود ؛ یکی از با شکوه‌ترین و البته‌سخت ترین مراحل رشدی هر فرد، دوران بلوغش می‌باشد. در این مرحله‌فرد نه‌در دوران خردسالی هست و نه‌در دوران بزرگسالی، کم کم از کودکی فاصله‌می‌گیرد تا بزرگ شود.

کودک کم توان دیروز، حالا احساس قدرت می‌کند و خود را بزرگ می‌بیند. هر روز احساس های جدیدی را تجربه‌می‌کند و دوست دارد مستقل تر بشود. این درحالی هست که‌ممکن است والدینش جلوی استقلال او را بگیرند و همین امر باعث ایجاد خشم و پرخاشگری در او شود.

والدینی که‌نوجوان در حال بلوغ دارند، باید سطح اطلاعات و آگاهی های خودشان را نسبت به‌بلوغ و تغییراتی که‌در نوجوان ایجاد می‌کند، بالا ببرند تا بتوانند ارتباط بهتری را با نوجوانشان برقرار کنند و همچنین با او همانند یک دوست باشند.

تغییرات نوجوانی

تغییرات و مشکلات دوران بلوغ پسران و دختران

بلوغ چیست؟

بلوغ به‌مجموعه‌ای از تغییرات رشدی جسمانی و عقلانی گفته‌می‌شود. رشد جسمانی زودتر از رشد عقلانی شروع می‌شود و به‌ناگهان نوجوان از نظر ظاهری تغییرات زیادی را نشان میدهد که‌ممکن است برایش خوش آیند نباشد.

کافیست نوجوانی اعتماد به‌نفس پایین هم داشته‌باشد همین مساله‌باعث گوشه‌گیری و منزوی شدن نوجوان می‌شود. معمولا این بحران از حدود 9 الی 19 سالگی در دختران و حدود 13 الی 19 سالگی در پسران اتفاق می‌افتد. پس چنانچه‌در مجله اینترنتی فنجان میخوانید بهتر است والدین قبل از رسیدن فرزندشان به‌این سن، سطح آگاهی خودشان را درباره‌بلوغ و نحوه‌ارتباط با نوجوانشان بالا ببرند.

شایع ترین تغییرات روانی ـ رفتاری در دوره‌بلوغ عبارتند از :

1. نوجوانان در دوره‌بلوغ درباره‌دانستن برخی مسائل مانند وضعیت جسمانی ، جنسیت ، هویت و سایر خصوصیات که‌در آنها شکل می‌گیرد بسیار کنجکاوند.

2. در دوران بلوغ با اینکه‌نوجوانان تجربه‌کافی ندارند اما به‌تدریج رشد ذهنی و منطقی آنان بالا می‌رود و آنها قادر خواهند بود استعداد ها و تواناییهای خود را بشناسند . اعتماد به‌نفس و ارزش های اخلاقی در آنها رشد می‌کند تا جایی که‌می‌توانند با اطرافیان و جامعه‌سازگار گردند .

3. یادگیری ارزش ها یکی از مهمترین یادگیری های از پانزده‌سالگی به‌بعد است . در این سن افراد علاقه‌وافری به‌ارزش های معنوی پیدا کرده‌و گرایش بیشتری به‌این نوع ارزش ها دارند. آنها فلسفه‌زندگی را جستجو خواهند نمود و علاقه‌زیادی به‌مسائل سیاسی پیدا می‌کنند.

4. از ویژگی های رفتاری گروهی از نوجوانان در این دوران تمایل به‌رفتار نامطلوب مانند :سیگار کشیدن ، دعوا کردن ، خشونت یا گوشه‌گیری است . هیجانات و حالات عاطفی مختلفی مثل خشم ، ترس ،حسادت و عشق به‌جنس مخالف در این دوران گریبانگیر نوجوانان خواهد شد.

5. در این دوران نوجوانان تمایل بیشتری به‌برقراری روابط اجتماعی با دیگران دارند . آنها در این دوران متمایلند با دوستان ،همسالان یا همکلاسان خود ارتباط بیشتری برقرار نمایند و از سوی آنها پذیرفته‌شوند. هر چند معمولاً ارتباطات اجتماعی آنها به‌داشتن دو یا سه‌دوست صمیمی محدود می‌شود اما دوستی عمیق تری بین آنها ایجاد می‌شود.

6. عالیترین مرحله‌رشد فکری انسان رسیدن به‌مرحله‌تفکر انتزاعی است که‌نوجوانان در سن بلوغ به‌این ویژگی دست می‌یابند . به‌طوری که‌قدرت تجزیه‌و تحلیل مسایل ، تفکر منطقی و نتیجه‌گیری صحیح را می‌یابند.

7. در دوره‌نوجوانی و بلوغ ، دختران و پسرا به‌دنبال هویت و شناخت خود هستند و برای آینده‌شان جهت گیری و برنامه‌ریزی می‌کنند . در این دوران رابطه‌آنها با والدین یا سایرین به‌رابطه‌با بزرگسال تبدیل می‌شود . 

8. گسترش دامنه‌رغبت ها و تمایلات از دیگر ویژگی های روانی دوره‌بلوغ است . در این دوران ، دختران و پسران تمایل بیشتری به‌فعالیت های هنری ، ورزش ، مطالعه‌، تماشای فیلم ، شرکت در مجالس دوستانه‌می‌یابند.

شناختن جنس مخالف و پدید آمدن عشق های نوجوانی نیز در این دوران شایع است و اگر این نوع عشق ها با تفکر منطقی و تصمیم درست همراه‌نباشد ، سبب به‌خطر افتادن آینده‌نوجوان و کشیده‌شدن او به‌سمت انحرافات خواهد شد.

تحقیق بلوغ

نوجوانان در دوران بلوغ دچار چه‌تغییراتی می‌شوند؟

تغییرات بارز و عجیب نوجوانان در دوران بلوغ

9. گاهی در دوران بلوغ افراد دچار اختلالات و مشکلات خلقی مانند افسردگی ، تمایل به‌انزوا و بی حوصلگی خواهند شد که‌می‌توانند آنها را با اقدامات موثر و روش های منطقی حل کنند.

10. یکی از مسایل رایج در دوران بلوغ فعال شدن هورمون های جنسی در نوجوانان می‌باشد که‌به‌دلیل اختلال روانی نیست و می‌توان آن را کنترل نمود این مسئله‌از طریق ورزش ، فعالیت های هنری ، برنامه‌های روزانه‌فعال و نگرش های سازنده‌والدین و با رسیدن به‌آرامش جسمی ـ روانی قابل کنترل می‌باشد.

در همه‌نوجوانان این ویژگی ها ثابت نیستند و در افراد مختلف با توجه‌به‌روحیه‌فرد و محیط زندگی او متفاوت است . تمام این ویژگی ها دارای جنبه‌مثبت هستند ،اما آنچه‌برای نوجوانان و جوانان در این دوران مشکل ساز می‌شود ،عبارتند از :

• تجربه‌اندک نوجوان و جوان

• آسیب پذیری نوجوانان و جوانان به‌علت حساسیت بالا

• مسئولیت پذیری و تربیت دوران کودکی که‌به‌خانواده‌و رفتار والدین ارتباط دارد ، هنگامی نوجوان یا جوان به‌استقلال یا رشد اجتماعی خواهد رسید که‌از ابتدای کودکی حس مسئولیت در فرد ایجاد و تقویت شود.

براساس آنچه‌از خصوصیات روانی و رفتاری در دوران بلوغ شناختید ، می‌توان نتیجه‌گرفت :

1. اولین و مهمترین ویژگی که‌از نظر رشد اجتماعی پر اهمیت است ، استقلال طلبی ، می‌باشد اگر چه‌در این دوران نوجوانان به‌علت کم تجربگی و نیاز و وابستگی های دیگر به‌استقلال کامل نمی رسند.

2. در این دوران رفتارهای نوجوان به‌تدریج تغییر می‌کند و شبیه‌به‌رفتار بزرگسالان خواهد شد.

3. در این دوران رفته‌رفته‌شخصیت پخته‌تر و جا افتاده‌می‌شود.

4. در این دوران ارتباط و معاشرت با دیگران بر نوجوان تاثیر می‌گذارد و در همین ارتباط ها رفتار و خود باوری و هویت یابی شکل می‌گیرد به‌همین خاطر ارتباط های نادرست بر روی آنان اثر نا مطلوب دارد.

تعریف بلوغ

تغییرات رفتاری شایع در دوران بلوغ دختران و پسران

در دوران بلوغ باید منتظر چه‌تغییراتی بود؟

5. در این دوره‌رغبت ها و تمایلات زیادی در نوجوانان صورت می‌گیرد و برخی از دختران در مراحل پایانی دوره‌بلوغ ، ممکن است تمایل به‌ازدواج داشته‌باشند در حالیکه‌پسران کمتر در این دوران خواهان ازدواج هستند.

در بخش قبلی مجله اینترنتی فنجان و در بحث بررسی بلوغ دختران و پسران گفتیم که‌درست است ازدواج ، راهی سالم برای تامین نیازهای جسمی و روانی است اما برای اینکه‌ازدواج موفقی صورت گیرد فرد باید آمادگی ها برای ازدواج مانند آمادگی زیستی ، روانی ، مادی و اجتماعی داشته‌باشد.

پس باید در این دوران دختران و پسران ابتدا برای فعالیت های سازنده‌مانند ادامه‌تحصیل ، کسب مهارت های شغلی و فنی یا هنری و روابط اجتماعی سالم برنامه‌ریزی داشته‌باشند تا بتوانند در آینده‌آمادگی ازدواج را کسب نمایند و ازدواج موفقی داشته‌باشند. 

بزرگ ترین کمک والدین به‌نوجوان در حال بلوغ

یکی از مهم ترین کارهایی که‌پدر و مادر باید برای فرزندشان از کودکی و به‌ویژه‌در نوجوانی انجام بدهند، بالا بردن اعتماد به‌نفس و عزت نفس نوجوان است. عزت نفس به‌معنای دوست داشتن خود است. والدین باید کاری کنند تا نوجوانشان خودش را دوست داشته‌باشد و در نهایت به‌اعتماد به‌نفس یعنی جرات ورزی، برسد. راهکارهای زیر می‌توانند در بالا بردن اعتماد به‌نفس نوجوانان کمک کننده‌باشد:

1- در زمانی که‌نوجوانتان قصد صحبت کردن با شما را دارد، حتما با او تماس چشمی برقرار کنید.

2- هیچ گاه‌از ظاهر نوجوانتان، منفی نگویید. به‌او آرامش بدهید و بگویید که‌شما هم در دوران بلوغ چه‌تغییرات ظاهری را تجربه‌کرده‌اید. نشان دادن عکس هایتان در دوران بلوغ می‌تواند برای نوجوانتان خوشایند باشد.

3- محبت کردن را فراموش نکنید. با توجه‌به‌جنسیت فرزندتان و همچنین با توجه‌به‌نوع محبتی که‌فرزندتان نیاز دارد، حتما به‌او محبت کنید.

4- فراهم کردن امنیت نیز بسیار مهم است. هر زوجی ممکن است در زندگیشان با یکدیگر مشکلاتی را داشته‌باشند. اما مراقب باشید که‌مشکلات و تعارض هایتان را در حضور فرزندان مطرح نکنید و در مکانی به‌صورت خصوصی با یکدیگر راجع به‌تعارضتان صحبت کنید.

5- تشویق کردن اصل دیگری است. حتما نوجوانتان را به‌دلایل مختلف، و با توجه‌به‌موفقیت هایی که‌به‌دست آورده‌است، تشویق کنید و به‌او انگیزه‌پیشرفت بدهید.

6- به‌فرزندانتان مسئولیت های با توجه‌به‌تواناییشان بدهید. این کار می‌تواند اعتماد به‌نفس آنها را بسیار بالا ببرد.

7- اگر نوجوانتان کار نامناسبی را انجام داد، هیچ گاه‌نگویید که‌دوستش ندارید و یا از دستش ناراحت هستید بهتر است به‌او بگویید که‌از کار یا رفتاری که‌انجام داده‌اید ناراحت شده‌اید.

رفتار با نوجوانان

رفتار های اشتباه‌والدین در مواجه‌با تغییرات دوران بلوغ

آیا والدین هم باید در دوران بلوغ فرزندشان تغییر کنند؟

برنامه‌ریزی کنید و زمان هایی را به‌فرزندانتان اختصاص بدهید

یکی دیگر از مسئولیت های والدین در قبال فرزندشان، این است که‌برای آنها وقت بگذارند. با توجه‌به‌شغلتان، جنسیت و سن فرزندتان حتما برنامه‌ریزی نمایید. راهکارهای زیر می‌تواند برای داشتن یک برنامه‌خوب با هم بودن به‌شما کمک کند:

1- زمان مشخصی را از قبل تعیین کنید و به‌فرزندتان بگویید که‌می‌خواهید با او باشید.

2- در تمام مدتی که‌در کنار فرزندتان هستید سعی کنید به‌هیچ چیز دیگری الا فرزندتان و فعالیتی که‌قرار است انجام بدهید، فکر نکنید.

3- نظر فرزندتان را بپرسید که‌بیشتر تمایل دارد که‌به‌چه‌کاری با یکدیگر بپردازید. سینما، تئاتر، ورزش و ...

 

بیشتر بخوانید

کاهش استرس با رازک

کاهش استرس با رازک

علت و علامت یک بیمار روانی مالیخولیایی

علت و علامت یک بیمار روانی مالیخولیایی

خواب بدون استرس را تجربه کنید

خواب بدون استرس را تجربه کنید

حقایق اتاق درمان که قبل از ملاقات با مشاور باید بدانید

حقایق اتاق درمان که قبل از ملاقات با مشاور باید بدانید

عادت هایی که همیشه بد نیستند

عادت هایی که همیشه بد نیستند

حدید سنگی با خواص باورنکردنی برای جسم و روح

حدید سنگی با خواص باورنکردنی برای جسم و روح

اطلاعاتی درباره بیماری آلزایمر که نمی دانید

اطلاعاتی درباره بیماری آلزایمر که نمی دانید

دلیل اصلی عدم تمرکز و درمان راحت آن

دلیل اصلی عدم تمرکز و درمان راحت آن

چراغ خواب برای مغز بسیار مضر است

چراغ خواب برای مغز بسیار مضر است

کنترل بیماری ام اس با کاهش استرس

کنترل بیماری ام اس با کاهش استرس
مشاهده

مطالب بیشتر در سلامت روان

عدم تاثیر ازدواج بر بیماری روانی

عدم تاثیر ازدواج بر بیماری روانی

بهداشت روانی چیست و نبودش چه علامتی دارد؟

بهداشت روانی چیست و نبودش چه علامتی دارد؟

تغییرات مهم روانی و رفتاری دوران بلوغ + راهکار والدین

تغییرات مهم روانی و رفتاری دوران بلوغ + راهکار والدین

نشانه های افسردگی ؛ کدام برای زنان و کدام برای مردان ؟

نشانه های افسردگی ؛ کدام برای زنان و کدام برای مردان ؟

از بین بردن دلشوره و اضطراب

از بین بردن دلشوره و اضطراب

کودک شما هم اسباب بازی اش را می خورد؟

کودک شما هم اسباب بازی اش را می خورد؟

راه حلی برای افراد کم رو و خجالتی

راه حلی برای افراد کم رو و خجالتی

علائم افسردگی زمستانی ؛ شاید شما هم دارید !

علائم افسردگی زمستانی ؛ شاید شما هم دارید !

رازی در پس اختلالی به نام هویت جنسیتی

رازی در پس اختلالی به نام هویت جنسیتی

افسردگی، بیماری امروزی که فراموش شده

افسردگی، بیماری امروزی که فراموش شده

مطالب مرتبط

بررسی رابطه پدر با دختر در دوران بلوغ

بررسی رابطه پدر با دختر در دوران بلوغ

بهترین پاسخ برای پرسش های بچه ها درباره بلوغ

بهترین پاسخ برای پرسش های بچه ها درباره بلوغ

فرزندتان با ظاهرش مشکل دارد؟ پس حتما بخوانید

فرزندتان با ظاهرش مشکل دارد؟ پس حتما بخوانید

نحوه رفتار صحیح با دخترانی که باظاهرشان کنار نمی آیند

نحوه رفتار صحیح با دخترانی که باظاهرشان کنار نمی آیند

تاثیرات دوران کودکی بر شخصیت و زندگی بزرگسالی

تاثیرات دوران کودکی بر شخصیت و زندگی بزرگسالی

نقش مهم مردان در دوران بارداری همسرشان

نقش مهم مردان در دوران بارداری همسرشان

علت تغییرات پوست و مو در دوران بارداری

علت تغییرات پوست و مو در دوران بارداری

خطرات جدی دوران قاعدگی یا پریود را می شناسید؟

خطرات جدی دوران قاعدگی یا پریود را می شناسید؟

نکات مهم برای گذارندن دوران بازنشستگی

نکات مهم برای گذارندن دوران بازنشستگی

عاقل و بالغ ها در دوران نامزدی چطور رفتار می کنند؟

عاقل و بالغ ها در دوران نامزدی چطور رفتار می کنند؟

آسیب های آغاز زندگی مشترک در دوران نامزدی

آسیب های آغاز زندگی مشترک در دوران نامزدی

کلاس گذاشتن دخترها در دوران نامزدی راه و روش داره !

کلاس گذاشتن دخترها در دوران نامزدی راه و روش داره !

رفتار عاقلانه با خانواده همسر در دوران نامزدی

رفتار عاقلانه با خانواده همسر در دوران نامزدی

نکات مهم از آبسه دندان در دوران بارداری

نکات مهم از آبسه دندان در دوران بارداری

دوران نامزدی ، زمانی مناسب برای محک زدن

دوران نامزدی ، زمانی مناسب برای محک زدن

اثرات منفی آسیب های دوران کودکی بر بزرگسالی

اثرات منفی آسیب های دوران کودکی بر بزرگسالی

تکنیک های شناخت همسر در دوران نامزدی

تکنیک های شناخت همسر در دوران نامزدی

دلیل اصلی تنفر از شوهر در دوران بارداری

دلیل اصلی تنفر از شوهر در دوران بارداری

برنزه کردن در دوران بارداری و باید و نبایدهای مهم آن

برنزه کردن در دوران بارداری و باید و نبایدهای مهم آن

زخم های عاطفی دوران کودکی و تاثیر آن در بزرگسالی

زخم های عاطفی دوران کودکی و تاثیر آن در بزرگسالی