بیشتر بخوانید

10 قانون در زندگی

10 قانون در زندگی

اگر به دنبال آرامش درون هستید این رازها کمکتان میکند

اگر به دنبال آرامش درون هستید این رازها کمکتان میکند

7 راز برای داشتن شخصیت مثبت

7 راز برای داشتن شخصیت مثبت

لبخند زدن را فراموش نکنید

لبخند زدن را فراموش نکنید

چطور یک دوست خوب واقعی باشیم ؟

چطور یک دوست خوب واقعی باشیم ؟

روش های مناسب و کاربردی برای پس انداز کردن

روش های مناسب و کاربردی برای پس انداز کردن

سوالات متفاوت مصاحبه کاری برای استخدام یک کارمند خوب

سوالات متفاوت مصاحبه کاری برای استخدام یک کارمند خوب

قوانین طلایی موفقیت در زندگی

قوانین طلایی موفقیت در زندگی

شما چه تیپ شخصیتی دارید؟

شما چه تیپ شخصیتی دارید؟

آموزش طراحی یک لوگوی جذاب و حرفه ای

آموزش طراحی یک لوگوی جذاب و حرفه ای
اگر تو هم کنکور قبول نشدی حتما این مطلب رو بخون
ناکامی و عدم و موفقیت در آزمون کنکور باعث ناراحتی اغلب افراد می شود، اما با استفاده از برخی ترفندها می توان از روزهای سخت ناکامی و قبول نشدن در کنکور عبور کرد.

روش های مقابله‌با عدم موفقیت در آزمون

به‌منظور دستیابی به‌موفقیت باید همواره‌ریسک شکست را پذیرفت، در واقع، گاهی اوقات این شکست مربوط به‌آزمون، رژیم غذایی، رابطه، بازی، دستور پخت غذا و غیره‌می‌باشد، عدم موفقیت در آزمون منجر به‌بروز احساساتی نظیر:غم، ناراحتی، خجالت، خشم، سردرگمی، شرم، پشیمانی و غیره‌می‌گردد، در صورت داشتن برنامه‌عملی، امکان مقابله‌با شکست به‌راحتی فراهم می‌شود.

تنها چیزی که‌نیاز دارید، یادآوری نحوه‌مقابله‌با عدم موفقیت همانند نحوه‌برخورد با موفقیت می‌باشد، موفقیت و شکست تجربیاتی ارزشمند به‌ارمغان می‌آورند، علاوه‌بر این، دچار شکست شدن در آزمون، با خودِ شکست متفاوت و متمایز می‌باشد، دچار شکست شدن، ناشی از عملکرد ضعیف در زمانی خاص می‌باشد، اما خود را ناموفق تلقی نمودن به‌معنای عدم کسب هیچ گونه‌موفقیت در زندگی می‌باشد.، هنگامی که‌افراد احساساتی می‌شوند، به‌راحتی دچار سردرگمی خواهند شد، اما این مفهوم کاملا متمایز از یکدیگر می‌باشند، در ادامه‌این بخش از مجله اینترنتی فنجان برخی از راه‌حل های خلاقانه‌برای مقابله‌با عدم موفقیت در آزمون ارائه‌شده‌است.

نکات ارائه‌شده‌با هدف تاثیر سریع و موثر بر حس شکست در آزمون، آماده‌شده‌اند.

تنها فردی که‌با شکست مواجه‌شده، شما نمی باشید، تمامی افراد عدم موفقیت را تجربه‌کرده‌اند، برخی این تجربه‌را در آزمون ها به‌دست آورده‌اند و بعضی دیگر نیز در سایر مسائل مربوط به‌زندگی با آن مواجه‌شده‌اند، برخی از افراد همچنان با چالش قابل توجهی در زندگی خود مواجه‌نشده‌اند ، اما در آینده‌چنین تجربه‌ای را کسب خواهند نمود، به‌یاد داشته‌باشید که‌شکست بخشی از ماهیت انسان بودن می‌باشد، در صورت برقراری ارتباط با این موضوع و باور آن، به‌راحتی می‌توانید با شکست ها در زندگی خود کنار بیایید.

بعد از قبول نشدن در کنکور یا هر آزمون مهمی این راهکارها را پیش بگیرید

احساسات خود را کنترل نمایید

اولین قدم برای کنترل احساسات، شناسایی آن ها می‌باشد، باید تفاوت بین شرم، پشیمانی، ناامیدی، خشم، سرخوردگی و سردرگمی را بدانید، صرف مدت زمانی برای تشخیص نوع احساسات تاثیر قابل توجهی در مقابله‌و کنترل آن ها دارد.

قبول نشدن کنکور

راه‌های مقابله‌با عدم موفقیت در آزمون

مسئولیت عدم موفقیت را برعهده‌بگیرید

هنگام مواجه‌شدن با شکست، عکس العمل اولیه، مقصر دانستن دیگران یا عوامل بیرونی می‌باشد، با وجود اینکه‌سایر عوامل و افراد تاثیر قابل توجهی بر نتیجه‌بدست آمده‌دارند، اما تنها خود فرد مسئول شکست و عدم موفقیت می‌باشد، در صورت عدم برعهده‌گرفتن مسئولیت شکست، هرگز قادر به‌دستیابی به‌موفقیت نخواهید بود.

شکست را تبدیل به‌مساله‌ذاتی نکنید

عدم موفقیت از ذات فرد، جدا می‌باشد، عدم موفقیت و شکست در آزمون، به‌معنای ناموفق بودن شما نمی باشد، هنگامی که‌شکست را تبدیل به‌مساله‌ای ذاتی و درونی می‌نمایید، این امر منجر به‌صدمه‌اعتماد به‌نفس و خود باوری می‌گردد، اجازه‌ندهید تا عدم موفقیت، تبدیل به‌یکی از ویژگی های شناختی شما شود.

این شکست موقتی و گذرا می‌باشد

واکنش بیش از حد به‌عدم موفقیت در آزمون امری بسیار آسان و ساده‌می‌باشد، به‌یاد داشته‌باشید که‌حتی مهم ترین آزمون ها تنها بخشی از زندگی شما را تشکیل می‌دهند، ثبات احساسی بسیار مهم تر از این امتحانات می‌باشند، نباید اجازه‌دهید تا نمره‌یک آزمون برای بلند مدت حالت روحی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

دقت نمایید تا دچار افسردگی نشوید

در هنگام مواجه‌با شکست احساس افسردگی امری عادی می‌باشد، اما نباید طولانی مدت ادامه‌داشته‌باشد، در صورت به‌هم خوردن عادات غذایی یا خواب، لاغری یا چاقی بیش از حد، احساس خستگی در طول روز، باید مساله‌را با روانکاو اجتماعی، روانشناس، والدین یا حتی دوستان، در میان گذاشت، گاهی اوقات، حمایت و پشتیبانی، به‌تنها منجر به‌از بین رفتن چنین حسی می‌گردد.

شناسایی تفکرات منفی بعد از قبول نشدن در کنکور

هنگامی که‌در زمینه‌ای خاص با شکست مواجه‌شدید، خود را مورد سرزنش قرار داده‌و شروع به‌تفکراتی منفی در مورد خود می‌نمایید، چنین تفکراتی شامل، "من فردی ناموفق هستم" یا "فکر نمی کنم که‌قادر به‌حل این مساله‌باشم"، می‌باشند، الگوهای تفکرات منفی، امکان کسب تجربه‌از شکست و تبدیل شدن به‌رویکردی مثبت را از بین می‌برند.

تفکرات منفی

تفکرات منفی را شناسایی کنید

نظرات مثبت ارائه‌نمایید

هنگام مواجه‌با تفکرات منفی، بهترین کار، زیر سوال بردن آنها می‌باشد. "آیا شکست، مرا فردی ناموفق می‌نماید؟" از جمله‌مواردی است که‌در زیر سوال بردن تفکرات منفی، قابل استفاده‌می‌باشد، به‌منظور مقابله‌با تفکرات منفی، باید نظراتی مثبت در مورد آنها ارائه‌نمایید، استفاده‌از جملات مثبت نظیر "این شکست مرا به‌موفقیت نزدیک تر نموده‌چرا که‌تجربه‌ای باورنکردنی از آن به‌دست آورده‌ام" یا "از توانایی های کافی برای مقابله‌با این شکست، برخوردار می‌باشم"، تاثیر قابل توجهی برای برطرف نمودن تفکرات منفی دارند، یادداشت های حاوی تفکرات مثبت را در جایی که‌همواره‌قابل دید باشند، قرار دهید، علاوه‌بر این، تکرار آنها نیز تاثیر قابل توجهی بر کاهش تفکرات منفی دارد.

از شکست خود تجربه‌کسب نمایید

قضاوت بی رحمانه‌درمورد خود، منجر به‌موفقیت شما در آزمون بعدی نمی گردد، هنگام مواجه‌شدن با شکست، عاقلانه‌ترین کار تجزیه‌و تحلیل شکست و تعیین علل آن می‌باشد، به‌منظور مقابله‌با شکست خود در آزمون، باید به‌صورت تحلیلی به‌بررسی آن بپردازید. چرا در این آزمون موفق نشدم؟ رعایت چه‌مواردی منجر به‌عملکرد بهتر در آزمون بعدی می‌گردد؟ تجربه‌به‌دست آمده‌از این عدم موفقیت، چگونه‌مانع از بروز مجدد آن، می‌گردد؟ باید از شکست های خود برای کسب موفقیت های بعدی، تجربه‌کسب نمایید.

آنچه‌که‌خارج کنترل شما می‌باشد را فراموش نمایید

باید متوجه‌این امر شده‌باشید که‌برخی از موارد کاملا خارج از کنترل شما می‌باشند، بنابراین باید جسارت کافی برای نادیده‌گرفتن آنها را داشته‌باشید.

نیاز به‌تایید دیگران، برای تصدیق موفقیت یا شکست در زندگی را ندارید

گاهی اوقات افراد دلیل ترس افراد از عدم موفقیت و شکست ناشی از قضاوت و از دست دادن احترام افراد می‌باشد، واقع گرا باشید و اجازه‌ندهید تا انتظارات اطرافیان بر شما غلبه‌نمایند، اجازه‌ندهید تا نظرات اطرافیان، تاثیری بر شما داشته‌باشند، چنین فشاری منجر به‌ایجاد استرس غیرضروری و تحت تاثیر قراردادن نتایج می‌شود، این امر به‌اعتماد به‌نفس و عزت نفس فرد، صدمه‌وارد نموده‌و توانایی فرد برای دستیابی به‌موفقیت را کاهش می‌دهد.

بیش از حد در مورد این شکست، فکر نکنید

وسواس بیش از حد در مورد شکست، نتیجه‌آن را تغییر نمی دهد، برعکس، چنین کاری منجر به‌سرخوردگی عاطفی شده‌و مانع از موفقیت های آتی می‌گردد، گذشته‌را نمی توان تغییر داد اما شکل دهی آینده‌ممکن می‌باشد، گامی رو به‌جلو، تاثیر قابل توجهی در کنارگذاشتن افکار ناپایدار و تداوم زندگی دارد.

شکست بعد آزمون

فکر نکردن به‌شکست بهتر است

الگوهایی الهام بخش برای خود انتخاب نمایید.

همه‌افراد در نقطه‌ای از زندگی خود با شکست مواجه‌می‌شوند، هنگام الگو قراردادن افراد موفق، موفقیت های آنها را به‌وضوح مشاهده‌می‌گردد اما سختی ها و دوشواری های تحمل شده‌یا شکست هایی که‌در این مسیر با آنها مواجه‌شده‌اند، بر همگان پوشیده‌است.

به‌یاد داشته‌باشید که‌تنها کسی در زندگی با مشکلات مواجه‌می‌گردد، شما نمی باشید

بارها و بارها در بخش موفقیت در مجله اینترنتی فنجان گفته‌ایم از افرادیکه‌شکست را تبدیل به‌گامی برای دستیابی به‌موفقیت نموده‌اند، الهام بگیرید، می‌توانید ورزشکار مورد علاقه‌خویش یا مدیر تجاری را الگوی خود قرار داده‌و درمورد زندگی آنها تحقیق کنید، در حین این تحقیق، با شکست هایی که‌در زندگی خود تجربه‌نموده‌اند، مواجه‌خواهید شد.

گزینه‌های جایگزین خود را با دقت مدنظر قرار دهید

پس از مواجه‌شدن با شکست، گزینه‌های جایگزین پیش روی خود را با دقت بررسی نمایید، امکان آزمون مجدد را بررسی نمایید، در صورت عدم تکرار آزمون، به‌جای ابراز نگرانی و پریشانی درمورد این آزمون، زمان را به‌منظور آمادگی برای آزمون بعدی، برنامه‌ریزی نمایید.علاوه‌بر این،اطلاعات خود در سایر زمینه‌هایی که‌منجر به‌افزایش نمره‌شما در آزمون می‌گردد را افزایش دهید، پیش از تصمیم گیری، تمامی گزینه‌های جایگزین خود را به‌خوبی و با دقت مورد بررسی قرار دهید.

روش های مطالعه‌خود را مرور کنید

نتایج بد یا ناخواسته‌به‌معنای نیاز به‌صرف زمان بیشتر برای بررسی روش های مطالعه‌می‌باشد. تغییر الگوی مطالعاتی و تمرکز بیشتر بر نقاط ضعف، یکی از روش های کارآمد برای مقابله‌با عدم موفقیت در آزمون می‌باشد، هرگز خود را با دوستان یا افراد دیگر، مقایسه‌نکنید.

دفتر خاطرات داشته‌باشید

تمام وقایعی که‌اتفاق افتاده‌اند – دلیل این اتفاق، چه‌کاری انجام داده‌و چه‌کاری می‌توانستید به‌جای آن انجام دهید - را دفتری یادداشت نمایید، دفعه‌بعد هنگام مواجه‌شدن با مشکلی مشابه، می‌توانید به‌این دفتر مراجعه‌کرده‌و به‌جای قضاوت و مورد سرزنش قرار دادن خود، تنها حقایق مربوط به‌واقعه‌ناخوشایند را بیان نمایید.

دفتر یادداشت

تمام اتفاقات را در دفتری یادداشت کنید

در مورد شکست و عدم موفقیت خود، صحبت کنید

هنگامی که‌فرد در زندگی خود با شکست مواجه‌می‌گردد، ترجیح می‌دهد تا احساسات خود را مخفی نماید، در حالی که، در چنین مواردی به‌منظور مقابله‌با حس شکست در آزمون، صحبت نمودن با اعضای خانواده‌یا دوستان، تاثیر قابل توجهی بر کنترل حس عدم موفقیت، خواهد داشت، آن ها می‌توانند در غلبه‌بر احساسات ناشی از شکست و عدم موفقیت، کمک شایانی به‌شما داشته‌باشند.

روانشناسانی که‌با مجله اینترنتی فنجان در ارتباط هستند بر این باورند که‌پشتیبانی اعضای خانواده‌و دوستان، در گذر از دوران سختی ها، نقش قابل توجهی برعهده‌دارد، علاوه‌بر این، امکان همدردی با سایر دانش آموزان دارای مشکلات مشابه‌از طریق جوامع و پلاتفورم های آنلاین نیز، فراهم می‌باشد، به‌یاد داشته‌باشید که‌عدم موفقیت و شکست، آخر دنیا نمی باشد، این امر تنها یکی از مسائلی است که‌باید نحوه‌مقابله‌با آن را در زندگی خود، بیاموزید، اجازه‌ندهید تا عدم موفقیت مانع از رسیدن به‌آرزوهایتان شود.

تمرین های مربوط به‌مدیتیشن را انجام دهید

مدیتیشن یکی از روش های کارآمد برای تمرکز بر زمان حال و تخلیه‌ذهن خویش می‌باشد، این تمرینات، تمرکز بر جنبه‌های مثبت زندگی را ممکن می‌نمایند.

از موراد کوچک در زندگی خود لذت ببرید

یکی از روش های دوری از استرس، لذت بردن از چیزهای کوچک نظیر پیاده‌روی در طبیعی در ساعات اولیه‌صبح، تماشای طلوع و غروب خورشد یا خواندن کتاب در ساحل، می‌باشد، این لذت های کوچک منجر به‌تغییر احساسات ناشی از شکست و ایجاد ذهنیت مثبت می‌شوند.

وقت خود را صرف تفریح و خوش گذرانی نمایید

دور ماندن از تفکرات منفی منجر به‌بازیابی ذهن و تمرکز بر جنبه‌های با اهمیت تر از زندگی می‌گردد، وقت بیشتری را با دوستان خود بگذرانید، وقت خود را در کنار افراد مثبت که‌حامی شما می‌باشند، بگذرانید. مسافرت کوتاه‌همراه‌با اعضای خانواده‌تاثیر قابل توجهی بر روحیه‌شما خواهد داشت. تغییر محیط نقش قابل توجهی بر بازیابی ذهن و بهبود دردهای عاطفی و احساسی فرد دارد.

زندگی عادی خود را ادامه‌دهید

پس از کنار آمدن با عدم موفقیت در آزمون و بررسی گزینه‌های جایگزین موجود، گام بعدی بازگشت به‌زندگی خود در دنیای واقعی می‌باشد، بر آینده‌تمرکز نموده‌و به‌دنبال راهکارهایی برای موفقیت آتی خود باشید، اجازه‌ندهید تا شکست مانع از کسب موفقیت شما گردد.

کارهای خلاقانه‌انجام دهید

ثبت نام در کلاس هنرهای دستی یا یادگیری مهارت جدید، تاثیر قابل توجهی بر تجدید روحیه‌فرد دارند. این امر جهت گیری ذهن را تغییر داده‌و یادگیری چیزهای جدید منجر به‌افزایش اعتماد به‌نفس و عزت نفس می‌گردد.

شکست در کنکور

بهترین روش ها برای عبور از قبول نشدن در آزمون

از حامیان خود تشکر و قدردانی کنید

حتی در دوره‌های زمانی دشوار، احترام خود نسبت به‌دیگران را حفظ نمایید، از اعضای خانواده، دوستان و مربیان خود به‌دلیل حمایت و پشتیبانی از شما، تشکر و قدردانی نمایید، نتیجه‌به‌دست آمده، ارتباطی با تلاش های این افراد برای حمایت از شما ندارد.

تجربه‌خود را به‌اشتراک بگذارید

به‌مرور زمان، قادر خواهید بود تا تجربه‌ای که‌از شکست خود بدست آورده‌اید را با دیگران به‌اشتراک بگذارید، در صورت در اختیار داشتن فرصت مناسب، الهام بخش افراد بوده‌و با بیان تجربه‌خویش منجر به‌تقویت توانایی آنها برای مقابله‌با عدم موفقیت شوید.

هرگز انگیزه‌و بلند پروازی خود را از دست ندهید

زندگی و راه‌موفقیت شما ادامه‌دارد ؛ امیدها و آرزوهای خود را برای دستیابی به‌موفقیت، از دست ندهید، با گذشت زمان، عدم موفقیت و شکست، تبدیل به‌خاطره‌ای در حافظه‌دورافتاده‌می‌گردد، همواره‌به‌سمت آینده‌حرکت نمایید، جسارت و شهامت کافی برای غلبه‌با شکست و عدم موفقیت داشته‌و بیشتر به‌فکر آینده‌خود باشید.

 

بیشتر بخوانید

با این 5 سوال به موفقیت برسید

با این 5 سوال به موفقیت برسید

اگر تو هم کنکور قبول نشدی حتما این مطلب رو بخون

اگر تو هم کنکور قبول نشدی حتما این مطلب رو بخون

شناخت روابط در خانواده

شناخت روابط در خانواده

دختری با معلولیت شدید سمبل امید و موفقیت

 دختری با معلولیت شدید سمبل امید و موفقیت

افراد موفق تعطیلات آخر هفته را چگونه سپری می کنند؟

افراد موفق تعطیلات آخر هفته را چگونه سپری می کنند؟

نکات کلیدی برای فرار از استرس

نکات کلیدی برای فرار از استرس

رازهـای موفقیـت در روابط زناشویی

رازهـای موفقیـت در روابط زناشویی

نکات کلیدی برای ایجاد انگیزه

نکات کلیدی برای ایجاد انگیزه

تصویر ذهنی خوب برای خود بسازید

تصویر ذهنی خوب برای خود بسازید

درسی که از آن متنفرید را اینگونه بخوانید

درسی که از آن متنفرید را اینگونه بخوانید
مشاهده

مطالب بیشتر در موفقیت

هیچ تلاشی بی نتیجه نمی ماند

هیچ تلاشی بی نتیجه نمی ماند

31 راز موفقیت در زندگی

31 راز موفقیت در زندگی

چگونه به موفقیت برسیم؟

چگونه به موفقیت برسیم؟

چگونه می توانیم زندگی شاد داشته باشیم؟

چگونه می توانیم زندگی شاد داشته باشیم؟

به زندگی لبخند بزن

به زندگی لبخند بزن

روش برقراری ارتباط موثر با همه کس در همه جا

روش برقراری ارتباط موثر با همه کس در همه جا

جملات اکونیک مارتین لوتر کینگ جونیور

جملات اکونیک مارتین لوتر کینگ جونیور

خصوصیات اخلاقی موفق ترین سرمایه گذاران دنیا

خصوصیات اخلاقی موفق ترین سرمایه گذاران دنیا

بهترین روش برای بالا بردن سطح “اعتماد به نفس”

بهترین روش برای بالا بردن سطح “اعتماد به نفس”

سلف سرویس یا سلف زندگی

سلف سرویس یا سلف زندگی

مطالب مرتبط

موفقیت در زندگی چگونه میسر می شود؟

موفقیت در زندگی چگونه میسر می شود؟

متن و پیام تبریک قبولی در کنکور و دانشگاه

متن و پیام تبریک قبولی در کنکور و دانشگاه

برای موفق شدن حتما باید شکست بخوریم ؟

برای موفق شدن حتما باید شکست بخوریم ؟

راه محکم مقابله با ترس از شکست

راه محکم مقابله با ترس از شکست

جملات انگیزشی جذاب برای موفقیت

جملات انگیزشی جذاب برای موفقیت

بعد از شکست این 10 نکته شما را نجات می دهد

بعد از شکست این 10 نکته شما را نجات می دهد

این کارآفرینان موفق چگونه بر شکست غلبه میکنند؟

این کارآفرینان موفق چگونه بر شکست غلبه میکنند؟

چیزهایی که ای کاش تو مدرسه یادمون میدادن

چیزهایی که ای کاش تو مدرسه یادمون میدادن

اشتباهات رایجی که سبب شکست کارآفرینان میشود

اشتباهات رایجی که سبب شکست کارآفرینان میشود

اینها عوامل مهم شکست شما در کار و زندگی هستند!

اینها عوامل مهم شکست شما در کار و زندگی هستند!

اینگونه میتوان به شکست در زندگی غلبه کرد

اینگونه میتوان به شکست در زندگی غلبه کرد

اینگونه آرامش و موفقیت را هم زمان بدست می آورید

اینگونه آرامش و موفقیت را هم زمان بدست می آورید

جملات افراد موفق برای تغییر و شروع دوباره

جملات افراد موفق برای تغییر و شروع دوباره

با احساس شکست در زندگی اینگونه مقابله کن

با احساس شکست در زندگی اینگونه مقابله کن

بعد از شکست چه کنیم؟

بعد از شکست چه کنیم؟

کتاب هایی که خواندن آنها به شدت توصیه میشود

کتاب هایی که خواندن آنها به شدت توصیه میشود

آموزش مواجه شدن کودک با شکست

آموزش مواجه شدن کودک با شکست

اصلا چرا شکست می خوریم؟

اصلا چرا شکست می خوریم؟

اصولی ساده برای موفقیت در کار و زندگی که جهانی هستند

اصولی ساده برای موفقیت در کار و زندگی که جهانی هستند

انفجار مهیب موشک فضاپیما 6 ثانیه پس از پرتاب + عکس

انفجار مهیب موشک فضاپیما 6 ثانیه پس از پرتاب + عکس