بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
عوارض خطرناک کم خوابی و نداشتن خواب کافی شبانه
کم خوابی و بی خوابی به طرز فوق العاده ای به سلامتی، فعالیت، ایمنی ما آسیب می رساند به طوریکه متخصصان یکی از دلایل سرطان را در برخی موارد نداشتن خواب کافی عنوان می کنند.

25 عوارض عجیب و غریب نداشتن خواب کافی

همه‌می‌دانند که‌داشتن خواب کافی مهم است ؛ اما ممکن است متوجه‌نشوید که‌چقدر می‌تواند همه‌چیز به‌هم بریزد ،اگر شما خواب کافی نداشته‌باشید.شاید برایتان عجیب باشد، ولی کم خوابی و بی خوابی به‌هر دلیلی که‌باشد، به‌طرز فوق العاده‌ای به‌سلامتی، فعالیت، ایمنی شما آسیب می‌رساند به‌طوریکه‌متخصصان یکی از دلایل سرطان را در برخی موارد نداشتن خواب کافی عنوان می‌کنند ؛در این بخش از سلامت مجله اینترنتی فنجان 25 اختلال ناشی از محرومیت جزئی و کامل از خواب را، که‌بعضاً رایج تر از دیگران است، شرح خواهیم داد.

 نداشتن خواب کافی

عوارض ناشی از نداشتن خواب کافی برای سلامتی

1. تحریک پذیری :

یک گروه‌تحقیقاتی علمی اعلام کرد :شکایات مربوط به‌تحریک پذیری و بی ثباتی [عاطفی] پس از شبی بیخوابی معمول است.آنها این را از شکایات گروهی از ساکنین تحت درمان و پیگیری وضعیت بیخوابی آنان دریافتند. این مطالعه‌نشان داد که‌اثر عاطفی منفی حوادث ناگوار - چیزهایی مانند از هم گسیختگی در حال انجام کاری- با فقدان خواب تقویت می‌شود.

نداشتن خواب کافی

2. سردرد :

دانشمندان هنوز دقیقا نمی دانند که‌چرا محرومیت از خواب باعث سردرد می‌شود، اما پزشکان بیش از یک قرن متوجه‌این موضوع شده‌اند.میگرن ها می‌توانند ناشی از شب های بیخوابی باشند و 36 تا 58 درصد افراد مبتلا به‌آپنه‌خواب از خواب با سردرد صبحگاهی بی دلیل بیدار می‌شوند.

3. ناتوانی در یادگیری :

بیخوابی به‌مدت طولانی، در میان نوجوانان موضوع بحث بوده‌، یک مطالعه‌از دانش آموزان دبیرستان نشان داد ،که‌"تاخیر در شروع مدرسه‌به‌مدت یک ساعت، از حدود 7:30 تا 8:30، نمرات آزمون استاندارد را با حداقل 2 نمره‌در ریاضی و 1 نمره‌در روخوانی افزایش می‌دهد."اما موضوع فقط بچه‌ها نیستند، حافظه‌کوتاه‌مدت، یکی از اجزای مهم یادگیری است و محرومیت از خواب باعث اختلال در توانایی داوطلبان بالغ در یادآوری کلمات که‌در روز قبل نشان داده‌شده‌است، را نشان می‌دهد. در تحقیقی دیگر، محققان دریافتند ،که‌در حالی که‌افراد بیش از یک بار به‌انجام کاری می‌پردازند، برای بار دوم سعی در بهتر انجام دادن آن دارند و این درست نیست ،اگر پس از اولین بار آنها را بیدار نگه‌دارید، مگر اینکه‌دوباره‌آنها قبل از انجام دوباره‌آن، بخوابند.

نداشتن خواب کافی

4. افزایش وزن :

افرادی که‌کم خواب هستند ،به‌نظر می‌رسد عدم تعادل هورمون دارند ،که‌با افزایش اشتها، گرایش بیشتر به‌غذاهای کالری بالا، پاسخ بیشتر به‌رفتارهای افراطی و عدم توانایی کاهش کنترل انگیزه‌ها، خود ترکیب بسیار خطرناک مرتبط با اضافه‌وزن است. درست است که‌وقتی بیدار شدید ،کالری بیشتری مصرف می‌کنید، اما تقریبا برای از بین بردن بسیاری از کالری های اضافی که‌در هنگام خستگی جذب می‌کنید، کافی نیست.

نداشتن خواب کافی

5. دید ضعیف :

محرومیت از خواب با دید تونلی، دو-بینی و تاری دید همراه‌است هر چه‌بیشتر بیدار بمانید، اشتباهات بصری بیشتری را تجربه‌خواهید کرد و بیشتر احتمال دارد که‌احساسات کاملاً توهمی را تجربه‌کنید.

6. بیماری قلبی :

هنگامی که‌محققان افراد را به‌مدت 88 ساعت بیدار نگه‌می‌داشتند، فشار خون آنها زیاد نرمال نبود اما حتی افرادی که‌مجاز به‌خواب 4 ساعت شبانه‌بودند ،در مقایسه‌با افرادی که‌8 ساعت برایشان در نظر گرفته‌بودند میزان ضربان قلب شان بالاتر بود. غلظت پروتئین واکنش C، نشانگر خطر بیماری قلبی، در افرادی که‌به‌طور کامل و به‌طور جزئی محروم از خواب بوده، افزایش یافت.

 خواب کافی

7. کندی در واکنش ها :

زمانی که‌شما به‌اندازه‌کافی نمی خوابید ،زمان واکنش شما به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. هنگامی که‌محققان بر روی داوطلبان وست پوینت دو آزمایش را انجام دادند که‌نیاز به‌تصمیم گیری و واکنش سریع داشتند، برخی از آنها مجبور بودند بین آزمایش ها بخوابند، در حالی که‌دیگران اینطور نبودند کسانی که‌خواب زده‌بودند، دومین بار بهتر شده‌- کسانی که‌بهتر بودند، واکنش های آنها کاهش یافت. با یک مطالعه‌برروی ورزشکاران کالج، به‌نتایج مشابهی دست پیدا کردند.

نداشتن خواب کافیی

8. عفونت:

می دانید این عملی است که، سیستم ایمنی بدن شما انجام می‌دهد، جایی که‌یک نوع زخم باز داشته‌باشید، آن محل بلافاصله‌عفونت نمی کند ، محرومیت طولانی مدت از خواب و حتی یک شب بی خوابی، می‌تواند مانع دفاع طبیعی بدن شما در برابر میکروارگانیسم ها شود.

9. ریسک پذیری اقتصادی:

برنامه‌ریزی برای ایجاد برخی تغییرات در مجموعه‌شما؟ ممکن است بخواهید اطمینان حاصل کنید ،که‌شما به‌خوبی استراحت کرده‌اید. محققان نتیجه‌گرفتند:"یک شب محرومیت از خواب، باعث تغییر استراتژی در زمان تصمیم گیری شد، به‌طوری که‌داوطلبان سالم ، از دفاع در برابر ضرر و زیان به‌دنبال برنامه‌ای برای افزایش سود رفتند."

 نداشتن خواب کافی

10. تکرُر ادرار:

وقتی انسان به‌خواب می‌رود، بدن، تولید عادی ادرار خود را کاهش می‌دهد به‌همین دلیل است که‌اکثر مردم، مجبور نیستند شب را به‌همان اندازه‌ی در طول روز ادرار کنند اما وقتی کسی از خواب محروم می‌شود، این کاهش طبیعی اتفاق نمی افتد، و منجر به‌آنچه‌محققان «تکرُر ادرار شبانه» می‌نامند، می‌شود. این وضعیت ممکن است به‌مرطوب شدن رختخواب در کودکان مرتبط باشد، و در بزرگسالان، به‌آنچه‌که‌تکرار ادار شبانه‌نامیده‌می‌شود، و بسته‌به‌نیاز به‌دفع، چندین بار در شب رخ دهد.

11. عدم تمرکز:

مشکلی با توجه‌کردن و خواندن یا گوش دادن به‌چیزی دارید؟ در کشمکش هستید ،با هر چیزی که‌نیاز به‌تمرکز واقعی دارد؟ محققان، خاطر نشان کرده‌اند که‌کارهایی که‌نیاز به‌توجه‌دارند، به‌خصوص به‌کم خوابی حساس هستند. اگر بخواهید هشیار و متوجه‌باشید، نیاز به‌خواب کافی یک امر مسلم است در غیر این صورت، شما وارد حالت ناپایداری که‌در عرض چند ثانیه‌متغیر است و نمیتوان آن را به‌طور کامل بیدار یا خواب شناخت، می‌شوید و توانایی شما برای توجه‌بیشتر در بهترین حالت باز هم متغیر است.

 نداشتن خواب کافی

12. کاهش تاثیر واکسن ها:

واکسنها با ایجاد اختلال موقت در بدن، برای ایجاد آنتی بادی در برابر یک ویروس خاص کار می‌کنند اما وقتی خوابید، سیستم ایمنی بدن شما به‌خطر می‌افتد، و آنها نیز به‌خوبی کار نمی کنند.

در یک مطالعه‌کوچک، 19 نفر در برابر هپاتیت A واکسینه‌شدند ، ده‌نفر از آنها بعد از ظهر 8 ساعت خواب داشتند، در حالی که‌بقیه‌قربانیان همه‌گیر بودند. چهار هفته‌بعد، کسانی که‌به‌طور طبیعی خواب بودند ،سطح آنتی بادی های هپاتیت B تقریبا دو برابر بیشتر از افرادی بود که‌بیدار شده‌بودند.

مطالعه‌دیگری نشان داد که‌یک شب بیخوابی، پس از واکسن آنفلوانزا اثر طولانی مدت بر ایمنی ندارد و نتیجه‌می‌گیرد که‌این اثر ممکن است برای بیماری های خاصی باشد پژوهشگران هپاتیت A، نوشتند:"خواب باید یک عامل ضروری در موفقیت واکسیناسیون شناخته‌شده‌باشد."

نداشتن خواب کافی

13. اختلال گفتاری:

محرومیت شدید از خواب، ممکن است شما را مانند یک فرد عجیب و غریب وحشتناک شبیه‌به‌یک مست نشان دهد "داوطلبان برای مدت 36 ساعت بیدار می‌مانند، تمایل به‌استفاده‌از تکرار کلمه‌ها و کلیشه‌ها داشتند؛ آنها یکنواخت، به‌آرامی، [و] غیرقابل تشخیص سخن می‌گفتند و قادر نبودند افکار خود را درست بیان وصحبت خود را تمام کنند."

14. سرماخوردگی:

اگر تعجب می‌کنید، که‌چرا شما در همه‌حال بیمار هستید و به‌نظر می‌رسد، که‌هر اشکالی را که‌در اطراف هست برایتان پیش می‌آید، احتمالا به‌این علت است که‌شما به‌اندازه‌کافی خواب ندارید. هنگامی که‌گروهی از 153 نفر در معرض سرماخوردگی قرار گرفتند، تعداد افرادی که‌کمتر از 7 ساعت خواب در دو هفته‌قبل دریافت کرده‌بودند، تقریبا 3 برابر بیشتر از کسانی بود که‌8 ساعت یا بیشتر خواب داشتند اینکه‌شما چقدر خوب بخوابید، هم یک فاکتور است عامل اصلی، این است که‌افرادی که‌92٪ وقت خواب خود را در رختخواب گذرانده‌اند، احتمال 5/5 برابر بیشتر از افرادی که‌بیشتر می‌خوابند و 98 تا 100 درصد از فرصت خوابشان را در خواب می‌گذرانند، سرما می‌خورند.

 نداشتن خواب کافی

15. مشکلات دستگاه‌گوارش:

از هر 250 فرد آمریکایی، یک نفر از بیماری التهاب روده‌(IBD) رنج می‌برد، و کمبود خواب علائم آن را بدتر می‌کند.فقدان خواب منظم نیز، باعث افزایش احتمال ابتلا به‌IBD و سندرم التهابی روده‌می‌شود که‌حدود 10 تا 15 درصد از افراد در ایالات متحده‌را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بیماران مبتلا به‌بیماری کرون در هنگام بیخوابی دو برابر بیشتر از زمانی که‌به‌اندازه‌کافی می‌خوابند ،دچار عود بیماری می‌شوند.

مرگبارترین عوارض بی خوابی

16. تصادفات اتومبیل:

رانندگی در حالت خواب آلودگی، اغلب با رانندگی در مستی مقایسه‌شده‌است:شما واقعا نباید چنین کاری انجام دهید.حوادث نمربوط به‌وسائل نقلیه، ناشی از خستگی، رانندگی خواب آلود و به‌خواب رفتگی پشت رُل به‌طور خاص رایج است، اما اغلب دست کم گرفته‌می‌شود." خلبانان، راننده‌کامیون ها، کارمندان پیراپزشکی و دیگران که‌برای مدت طولانی بیدار می‌مانند، "نشان دهنده‌ی این است که‌به‌دلیل محرومیت از خواب، خطر افزایش سوانح در سطح هوشیاری پایین مشاهده‌می‌شود".

 نداشتن خواب کافی

17. عدم تحریک پذیری جنسی و بروز ناتوانی جنسی :

تستوسترون جزء مهمی از میل جنسی در زنان و مردان است.خواب ،باعث افزایش سطح تستوسترون می‌شود، در حالی که‌بیداری بیش از حد، آن را کاهش می‌دهد محرومیت از خواب و اختلال در خواب، در نتیجه، با کاهش میل جنسی و اختلال عملکرد جنسی مرتبط است، و افراد مبتلا به‌آپنه‌خواب، در معرض خطر خاصی قرار می‌گیرند.

 نداشتن خواب کافی

18.درد:

افراد مبتلا به‌درد ،مخصوصا کسانی که‌از درد مزمن رنج می‌برند، اغلب تمایل به‌خواب کافی ندارند در وهله‌اول، این باعث می‌شود:درد شما را در شب بیدار نگه‌داشته‌و به‌سختی به‌خواب روید اما به‌تازگی، محققان متوجه‌شده‌اند، که‌ممکن است محرومیت از خواب، باعث افزایش درد یا حداقل افزایش حساسیت افراد به‌درد شود. یک مطالعه‌،نشان داد که‌برای افرادی که‌در تمام شب بیدار می‌ماندند، آستانه‌درد، و میزان سطح تحریک پذیری دردی که‌آنها قادر به‌تحمل آن بودند، پایین تر بود.

19. دیابت:

زمانی که‌بدن شما می‌خواهد شما را به‌خواب با اختلالات متابولیسم خود دعوت کند، که‌به‌نوبه‌خود افزایش خطر را برای مقاومت به‌انسولین (اغلب به‌نام "پیش از دیابت") و دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد یک مطالعه‌در نوجوانان، نتیجه‌گیری کرد:"تلاش برای افزایش مدت خواب، ممکن است خطر ابتلا به‌دیابت را کاهش دهد." و چهار تحقیق بزرگ در میان بزرگسالان، اگر چه‌نه‌یک رابطه‌علت و معلولی بین از دست دادن خواب منظم و خطر ابتلا به‌دیابت، بلکه‌پس از کنترل عادات دیگر که‌ممکن است مرتبط باشند نیز، یک رابطه‌قوی پیدا کردند.

 نداشتن خواب کافی

20. ناتوانی:

اکثر مردم متوجه‌می‌شوند، زمانی که‌کم خواب می‌شوند، مثل این است که‌در بازی خود در صدر نیستند یک مطالعه‌نشان داد که‌یک شب بی خوابی، موجب افزایش 20 تا 32 درصدی تعداد اشتباهات انجام شده‌توسط جراحان شده‌است افرادی که‌ورزشکار هستند که‌نیاز به‌تیراندازی دقیق، قایقرانی، دوچرخه‌سواری و غیره‌دارند، همچنین اشتباهات بیشتری را پس از مدت طولانی بیداری ، مرتکب می‌شوند.

21. سرطان:

دانشمندان، تازه‌شروع به‌بررسی ارتباط بین خواب و سرطان و انواع مختلف سرطان و روش مقابله‌با آنها دارند اما از آنجایی که‌ریتم شبانه‌روزی با کم خوابی قطع شده‌و کمبود ایمنی نتیجه‌مستقیم محرومیت از خواب است، جای تعجب نیست که‌تحقیقات اولیه‌نشان می‌دهد، که‌افرادی که‌خواب کافی ندارند ،در معرض خطر ابتلا به‌انواع خاصی از سرطان قرار دارند، از جمله‌سرطان های روده‌بزرگ و پستان .

نداشتن خواب کافی

22. مشکلات حافظه:

اختلالات خواب در سالمندان، می‌تواند منجر به‌تغییرات ساختاری در مغز شود ،که‌با اختلال حافظه‌در دراز مدت مرتبط است و کمبود حافظه‌مربوط به‌کم خوابی در افراد بزرگسال نیز، مشاهده‌شده‌است محققان در اوایل سال 1924، متوجه‌شدند که، افرادی که‌بیشتر می‌خوابند، کمتر فراموش می‌کنند خواب ضعیف و کمبود آن نیز ،به‌سطوح بالاتری از β-آمیلوئید، یک نشانگر زیستی برای آلزایمر، مرتبط است.

نداشتن خواب کافی

23. اختلال ژنتیکی:

در سال 2013، تحقیقاتی مبنی بر اینکه‌چرا خواب به‌بسیاری از جنبه‌های مختلف صحت و سلامت ما بستگی دارد، توضیح داده‌که‌خواب بد در واقع فعالیت ژنتیکی طبیعی را مختل می‌کند طبق ادعای محققان ،پس از یک هفته‌خواب کمتر از 6 ساعت در شب، بیش از 700 ژن ،به‌طور معمول رفتار نکردند، از جمله‌برخی از آنها که‌به‌کنترل پاسخ ایمنی و استرس کمک می‌کند. بعضی از ژن هایی که‌طبق یک الگوی روزانه‌(شبانه‌روز) چرخه‌را متوقف می‌کنند، این کار را انجام می‌دهند، در حالی که‌دیگر ژن ها که‌به‌طور معمول الگوی روزانه‌را دنبال نمی کنند، شروع به‌انجام کار کردند.

این به‌چه‌معناست؟ تنها یک هفته‌از خواب کمتری نسبت به‌میزان ایده‌آل بهره‌بردید، و بدن شما برای انجام برخی از فعالیت های ژنتیکی شما به‌اندازه‌کافی آماده‌نیست.

24. ناراحتی و افسردگی:

طبق گزارش یک مقاله‌؛رضایت زناشویی در میان زنانی با خواب آرام ،بیشتر گزارش شده‌است، اگر چه‌معلوم نیست که‌آیا افراد خوشحال بهتر می‌خوابند، یا بهتر خوابیدن باعث خوشحالی مردم می‌شود یا به‌احتمال زیاد ترکیبی از این دو. بی خواب ها همچنین با احتمال دو برابر در معرض ابتلا به‌افسردگی هستند و تحقیقات اولیه‌نشان می‌دهد، که‌درمان مشکلات خواب ممکن است با موفقیت درمان نشانه‌های افسردگی همراه‌باشد.

نداشتن خواب کافی

25. مرگ:

بسیاری از مشکلات سلامتی با محرومیت از خواب و خواب ضعیف همراه‌است، اما در اینجا یک مشکل بزرگ است ، افرادی که‌به‌طور مداوم 7-8 ساعت خواب را دریافت نمی کنند، به‌احتمال بیشتری در طی یک دوره‌زمانی مشخص، به‌مرگ نزدیک می‌شوند.

در بیان ساده‌تر:

همه‌ما در نهایت می‌میریم، اما افرادی با خواب بیش از حد کم، و یا حتی بیش از حد زیاد، با احتمال خطر بیشتری دست و پنجه‌نرم می‌کنند، که‌در این صورت ممکن است زودتر از آنچه‌که‌بخواهند ،بمیرند.

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

خواب راحت و کافی ندارید چون ...

خواب راحت و کافی ندارید چون ...

می دانید خواب کافی چه فوایدی برای بدن دارد؟

می دانید خواب کافی چه فوایدی برای بدن دارد؟

کم خوابی و بدخوابی در سالمندان و درمان آن

کم خوابی و بدخوابی در سالمندان و درمان آن

میزان خواب مناسب سن شما چند ساعت است؟

میزان خواب مناسب سن شما چند ساعت است؟

اختلال خواب و ریسک بالای عوارض بارداری

اختلال خواب و ریسک بالای عوارض بارداری

برطرف کردن مشکلات خواب در دوران بارداری

برطرف کردن مشکلات خواب در دوران بارداری

ارتباط خواب نامنظم با اختلال بیش فعالی و کم توجهی

ارتباط خواب نامنظم با اختلال بیش فعالی و کم توجهی

علائمی که میگه مقصر بی خوابی شما تغذیه است

علائمی که میگه مقصر بی خوابی شما تغذیه است

چرا سخت و خسته از خواب بیدار میشید؟

چرا سخت و خسته از خواب بیدار میشید؟

چرت بعد از ظهر مفید است یا مضر؟

چرت بعد از ظهر مفید است یا مضر؟

عوارض بی خوابی و کم خوابی

عوارض بی خوابی و کم خوابی

بوعلی سینا با بی خوابی چه می کرد ؟

بوعلی سینا با بی خوابی چه می کرد ؟

بیماری های ناشی از کمبود خواب

بیماری های ناشی از کمبود خواب

بی خوابی شبانه را اینگونه به زانو درآورید

بی خوابی شبانه را اینگونه به زانو درآورید

راهی برای پایان دادن به کابوس های شبانه

راهی برای پایان دادن به کابوس های شبانه

دلایل عجیب پریدن از خواب شبانه

دلایل عجیب پریدن از خواب شبانه

چه زمانی مشکلات بی خوابی دردناک می شود؟

چه زمانی مشکلات بی خوابی دردناک می شود؟

از عوارض جدی داشتن تلویزیون در اتاق خواب چه میدانید؟!

از عوارض جدی داشتن تلویزیون در اتاق خواب چه میدانید؟!

درمان بی خوابی با لحاف و پتوی سنگین!

درمان بی خوابی با لحاف و پتوی سنگین!

افراد مسن باید روزی چند ساعت خواب داشته باشند؟

افراد مسن باید روزی چند ساعت خواب داشته باشند؟