بیشتر بخوانید

بهترین مناطق گردشگری در ایران با کمترین هزینه در نوروز 95

بهترین مناطق گردشگری در ایران با کمترین هزینه در نوروز 95

سفری رومانتیک به ساحل چمخاله ، ونیز ایران

سفری رومانتیک به ساحل چمخاله ، ونیز ایران

جاذبه های گردشگری “رامسر” عروس شهرهای ایران + تصاویر

جاذبه های گردشگری “رامسر” عروس شهرهای ایران + تصاویر

جاذبه های گردشگری زیبا و منحصر به فرد پکن پایتخت چین

جاذبه های گردشگری زیبا و منحصر به فرد پکن پایتخت چین

زیباترین مناطق گردشگری و بکر ایران + تصاویر

زیباترین مناطق گردشگری و بکر ایران + تصاویر

جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی شهر مسکو + تصاویر

جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی شهر مسکو + تصاویر

جاهای ترسناک ایران ؛ جنگلی که جیغ میکشد !

جاهای ترسناک ایران ؛ جنگلی که جیغ میکشد !

گشتی در 19 جاذبه ی دیدنی آمستردام هلند + تصاویر

گشتی در 19 جاذبه ی دیدنی آمستردام هلند + تصاویر

جاذبه های قلعه رودخان فومن ؛ محکم ترین دژ گیلان

جاذبه های قلعه رودخان فومن ؛ محکم ترین دژ گیلان

سفر به الیمستان ، جنگل رویایی آمل

سفر به الیمستان ، جنگل رویایی آمل
جهانی از زیبایی در تنگه چاهکوه قشم
تنگه چاهکوه قشم یکی از مکان های توریستی و گردشگری جزیزره زیبای قشم است که از جذابیت های فراوانی به خصوص در شب بر خوردار است.

تنگه‌چاهکوه‌قشم با جاذبه‌های گردشگری اسرارآمیز

تنگه‌ی حیرت انگیز "چاهکوه" واقع در روستای چاهوی شرقی جزیره‌ی قشم با گودالها و تونلهای حیرت آور دردیواره‌ه‌ی خود هر گردشگری را به‌حیرت وامی دارد شبیه‌این اثر طبیعی و زمین شناسی در انگلیس ،آلمان، و چین و آمریکا و چندین کشور دیگر نیز وجود دارد.تنگه‌ی چاهکوه‌یکی از خلقت ها و آفرینش های خاص خداوند میباشد سکوت دل انگیز و ارامبخش هنگام راه‌رفتن در این تنگه‌خاطره‌ای بیاد ماندنی را در فکر و خیال هر توریست به‌جای میگذارد.

اقامت در جزیره‌ی قشم شمارا با بی همتا ترین و چشم نوازترین جاذبه‌ها و پدیده‌های طبیعی رو به‌رو میکند و این لذت بردن از زیبایی های بکر و خدادی با بازدید از تنگه‌چاهکو چندین برابر میشود.

تنگه‌چاهکوه‌قشم

 دیدنی های تنگه‌چاهکوه‌قشم

علت نامگذاری تنگه‌چاهکوه‌قشم

علت نامگذاری چاهکوه‌وجود چاهای است که‌در ورودی تنگه‌حفر شده‌است چند چاه‌کم عمق و آبراه‌هایی برای انتقال آب از طرف مردمان روستای چاهکو ه‌حفر شده‌وجذابیتی خاص به‌این دره‌بخشیده‌است با توجه‌به‌شرایط اقلیمی این منطقه‌که‌دارای آب و هوای گرم و خشک است لذا ذخیره‌ی آب شیرین در این منطقه‌از ارزش بیشتری برخوردار است و این چاه‌ها منبع ذخیره‌ی آب باران است این کانال ها و چاه‌ها از ارزشی دیرینه‌بر خوردار می‌باشد و از زمان های قدیم برای تهیه‌ی آب شیرین اهالی این منطقه‌از جزیره‌مورد استفاده‌قرار می‌گرفته‌است.

طبق آنچه‌در بخش گردشگری مجله اینترنتی فنجان عنوان شده‌است از این تنگه‌با عنوان دره‌مقدس چاهکوه‌یاد شده‌است چرا که‌آب در گذشته‌های دور تقدس خاصی برای پیشینیان ما داشته‌و این دره‌محلی برای ذخیره‌آب بوده‌است.البته‌شاید بتوان هنوز هم قداست را در این مکان جستجو کرد چرا که‌قدرت پروردگار در جای جای آن خودنمایی می‌کند.

محل قرار گیری دره‌یا همان تنگه‌چاهکوه‌قشم

دره‌یا تنگه‌ی چاهکوه‌در بخش شهاب از توابع شهرستان قشم دره‌ای به‌عمق 100متر تصویری از ساییدگی سنگهای رسوبی است این دره‌در 70 کیومتری شهر قشم و در حوالی روستای چاهوی شرقی در بخش شمال غربی جزیره‌ی قشم واقع شده‌است و از آن دسته‌جاذبه‌های مهم توریستی جریزه‌قشم میباشد. این دره‌ی باشکو ه‌و حیرت انگیز در قلب کو ه‌سنگی یکدست که‌به‌شکل ضربدر ترسیم شده‌جا گرفته‌است.

اشکال شگفت انگیز

در ورودی دره، تندیسی طبیعی که‌به‌«سه‌سر نگهبان» شهرت دارند ، وجود دارد. سپس به‌چهار چاه‌می‌رسید که‌توسط ساکنان در میان دره‌حفر شده‌اند که‌ذخیره‌گاهی برای آب شیرین هستند. پس از گذر از کنار آنها، تندیس ها، حجم ها، کاسه‌ها و طاقچه‌ها بر دیواره‌دره‌به‌چشم می‌خورند. در دیواره‌های عمودی با اشکالی شگفت انگیز همچون شیارها و خطوط فرسایش موازی و عمیق و انواع حفره‌های نیمه‌کروی و بیضوی مواجه‌می‌شوید.

غار نمکی قشم

 اشکال هندسی تنگه‌چاهکوه‌قشم

آشنایی با تنگه‌چاهکوه‌، دره‌ای مقدس در قشم

چاهکوه‌در نگاه‌اول بسیار عریض و با دیواره‌های بلند در نظر هر گردشگری خود نمایی میکند اما کم کم و به‌مرور از عرض آن کاسته‌شده‌تا جایی که‌گذر از آن سخت میگردد این در صورتی است که‌بلندی دیواره‌ها هم چنان ببشتر است و به‌این علت درون تنگه‌از روشنایی کمتری برخوردار است.

دره‌ی چاهکوه‌اثری خارق العاده‌از ساییدگی سنگ های رسوبی زمین که‌در قشم قرار دارد به‌علت اینکه‌در معرفی و شناساندن مورد بی مهری واقع شده‌لذا کمتر مورد بازدید توریست و گردشگر قرار گرفته‌است.

در اطراف روستای چاهکوه‌در کنارشمال غربی جزیره‌دو تنگه‌عمود برهم با دیواره‌های عمودی بلند خودنمایی میکند که‌ریخت شناسی و یا شکل ظاهری آن زمین های سنگی را به‌رخ میکشند.

در کف یکی از تنگه‌ها که‌به‌طرف شمال جنوبی منتهی میشود گودالهای کم عمق و نیمه‌عمیق چاه‌مانندی وجود دارندکه‌آبهای جاری در آن قسمت ذخیره‌شده‌و مورد استفاده‌مردمان منطقه‌واقع میشد.

قسمت ورودی تنگه‌ی شمالی جنوبی کم عرض و کم شیب تر از سمت شمال است و به‌شکل u میباشد هر چه‌به‌جهت جنوب بروید عرض دره‌کم شده‌و به‌شیبش افزده‌میشود و در پایان به‌شکل وی جلوه‌گری میکند وعبور از آن دشوار میگردد همه‌این مشخصات حاکی از سیلابی بودن دره‌میباشد.

دیواره‌های دره‌شکافها و خطهای ساییده‌ی موازی مختلفی را نشان میدهند بعضی از این شکافها عمیق تر و شکلهای قاشقی یا قیفی به‌خود گرفته‌اند جنس دیواره‌ها اکثرا از ماسه‌سنگ آهکی نرم و ملایم بوده‌و به‌علت وجود لایه‌های مارن قرمز آهک و سیلیت نظاره‌گر از بین رفتن شدید دیواره‌ها در این قسمتها هستیم.

به‌طوریکه‌در تمامی طول دیواره‌تنگه‌گودالهای بزرگ و کوچک به‌چشم میخورند به‌نظر میرسد چاهای کم عمق که‌مورد استفاده‌ی اهالی هستند به‌صورت دستی و سنتی حفر شده‌اند ولی این حفاری ها به‌دنبال حفرهای پی درپی عمیق انجام گرفته‌و در واقع کار طبیعت توسط انسان دست خوش تکامل گردیده‌است. همانطور در طول دره‌ی اصلی و دره‌ی عمود بر ان کانال باریک جوی مانندی دیده‌میشود که‌گویا برای هدایت آب به‌تنگه‌ها و داخل چاه‌ها حفر گرده‌است.

این دره‌به‌علت داشتن دیوارهای عمودی نسبتا بلند وجود شکاف ها و خط های ساییده‌ی موازی و عمیق و همانطور انواع گودال های نیمه‌کروی و بیضوی هر ببیننده‌ای را به‌حیرت و شگفتی وا میدارد و از زیبایی بالایی برخوردار می‌باشد.

دره‌ی شاهکوه‌شاهکار حیرت آور از سایش سنگهای رسوبی در جزیره‌ی قشم به‌علت بی مهری شناساندن برای گردشگری کمتر مورد توجه‌قرارگرفته‌است.

این تنگه‌از چهار جهت به‌چهار تنگه‌منتهی مشود که‌در قسمتهایی دیواره‌ها به‌هم میرسند وفاصله‌٢دیواره‌شاید به‌حدود نیم متر برسد به‌نظر میرسد این تنگه‌وتنگه‌های شبیه‌کناره‌های آن مربوط به‌گسل های طاقدیسی بزرگی باشند که‌درتشکیل گنبد نمکی نمکدان هم موثر باشد.

گونه‌ی سنگ های چاه‌کوه‌واز سنگ های رسوبی معروف به‌سنگ های آهکی نشات گرفته‌مربوط به‌رشته‌کوهای زاگرس میباشد که‌جزو یکی از سه‌گروه‌سنگ های موجود در طبیعت است.

در دیواره‌های تنگه‌ی چاهکوه‌ساییدگی ومتلاشی شدن توسط آب شکاف های عمیق و طولانی وانواع گودال های عدسی قاشقی وکروی شکل را به‌جودآورده‌است وجود شکاف ها و خط های ساییدگی موازی و همچنین گودال و طاقچه‌بر بدنه‌عمود این تنگه‌و همچنین وجود رودهای سنگی در ته‌دره‌باعث گشته‌تا تنگه‌ی چاکوه‌به‌یکی از عجایب خلقت بدل شود.

طرح ها و نقوشی که‌روی دیواره‌های این تنگه‌ی زیبا خودنمایی میکنند دل هر ببینده‌ای را میبرد شکل هایی که‌رویایی و خیالی اند و همچون اثری ارزشمند به‌دست خالقی توانا پا به‌عرصه‌ی هستی نهاده‌است.

باد و آب و باران و بارش های سیل اسا و شدید از مهمترین عوامل وجود این گودال های زیاد در وسط دیواره‌ی چاهکوه‌است سنگهای چاهکوه‌ترکیبی از آهک یا بی کربنات کلسیم است که‌آسی های موجود درآب باران به‌علت حل شدن آنها به‌وجود آوردن.

شکاف ها و حفره‌های کوچک در داخل آنها شده‌و این گوداله‌ا طی میلیون ها سال بزرگتر شده‌و تبدیل به‌تونل های حیرت انگیز شده‌اند در این بین روان شدن آب در طی بارندگی ها زیبایی این دره‌را خارق العاده‌تر و بی نظیر تر کرده‌است.

در مورد تنگه‌چاهکوه

 جذابیت های تنگه‌چاهکوه‌قشم

اگر به‌عکاسی و سنگ نوردی علاقه‌دارید به‌تنگه‌چاهکوه‌قشم بروید

مناظر خاص این دره‌سوژه‌های نابی برای عکاسی هستند. شما با کمی خلاقیت قادر به‌ثبت تصاویری خارق العاده‌خواهید بود. اگر از علاقه‌مندان به‌سنگ نوردی هستید می‌توانید با سفر به‌چاهکوه‌تجربه‌ای متفاوت از سنگ نوردی را برای خود رقم بزنید و با سنگ نوردی به‌برخی قسمت های هیجان انگیز دره‌دسترسی پیدا کنید.

بازدید کنندگان دره‌ی چاهکوه‌، پژوهنده‌هایی عاشق طبیعت

توریستهای چاهکوه‌با دیگر گردشگران متفاوت اند چرا که‌آنها یا پژوهنده‌اند و یا عاشق طبیعت،به‌این علت ایجاد مکان های گردشگری به‌منظور حفظ جاذبه‌های طبیعی در این دره‌به‌راحتی انجام نمی گیرد.

یکی از جاذبه‌های زمین شناسی قشم دره‌ی چاهکوه‌است که‌در بخش گردشگری مجله اینترنتی فنجان معرفی کردیم و برای ثبت این شاهکار در سازمان یونسکو کارهایی صورت گرفته‌است.ایجاد جاده‌به‌طول 4 کیلومتر ایجاد سرویس های بهداشتی، نصب تابلو های آموزشی و زیست محیطی ،نصب سطل زباله‌ساخت پارکینگ و ایجاد کیوسک نگهبانی از جمله‌کارهای سازمان منطقه‌آزاد قشم دراین تنگه‌برای بازدیدکنندگان و توریست ها می‌باشد.

مشهور شدن ژئو پارک قشم را به‌عنوان یکی از ژئو پارک های مهم و گردشگری دنیا نیازمند توجه‌ملی قرار داده‌و شایان ذکر است که‌درآمد کشور چین از ژئو پارک خود که‌به‌ثبت جهانی رسیده‌چند برابر درآمد حاصل از نفت ایران است بطور حتم برای دستیابی به‌چنین موقعیتی بایستی تمامی نهادها،مثل محیط زیست و زرارت علوم و گرشگری و میراث فرهنگی و غیره‌در شناساندن و معرفی منطقه‌ازاد قشم نهایت کوشش را به‌خرج بدهند.

بر اثر فرسایش سنگ های رسوبی به‌وسیله‌ی اب و باد و باران در طول سالها دره‌ی چاهکوه‌با این عظمت و شکوه‌پا به‌عرصه‌ی وجود نهاده‌تا باز هم قدرت خداوند را به‌رخ عالمیان بکشد.

شمار بازدید کنندگان از دره‌ی چاهکوه‌در تعطیلات نوروزی تقریبا به‌46 هزا نفر گزارش شده‌است انتظار میرود با برنامه‌ریزی دقیق در طی سال های آینده‌این تعداد در 5 سال آتی به‌600 هزار نفر تا یک میلیون برسد.

تماشای آسمان شب

با قرارگرفتن در تنگه‌چاهکوه‌ی توانید در شب قسمت کوچکی از آسمان را ببینید. درخشش ستارگان در شب جلوه‌خاصی به‌تنگه‌چاهکوه‌می‌دهد و وقتی از درون آن به‌آسمان نگاه‌می‌کنید تصویری دیگر از شب و ستارگانش را برای تان رقم می‌زند.

تنگه‌چاهکوه‌جزیره‌قشم

در مورد تنگه‌چاهکوه‌قشم

چه‌زمانی به‌تنگه‌چاهکوه  قشم برویم ؟

آب و هوای قشم از اول پاییز تا نهایتا آخر فروردین بسیار دلپذیر است بنابراین بهترین فصل سفر به‌چاهکوه‌این فصول هستند زیرا بقیه‌ایام گرما اذیتتان می‌کند .

جاذبه‌های نزدیک چاهکو

هر مسیر رفتن به‌چاهکوه‌از غارهای خوربس و جزایر ناز نیز دیدن کنید. از تنگه‌تا جزایر ناز حدود یک ساعت راه‌است. بعد به‌غار خربس می‌رسید.از تنگه‌چاهکوه‌تا جنگل حرا با ماشین حدود نیم ساعت راه‌است پس ازآنجا نیز دیدن کنید.

بیشتر بخوانید

واقعیت جالب روستای مرگ قزوین چیست؟

واقعیت جالب روستای مرگ قزوین چیست؟

کیش در یک نگاه

کیش در یک نگاه

جاذبه های گردشگری سبلان ، بهشتی در قلب اردبیل

جاذبه های گردشگری سبلان ، بهشتی در قلب اردبیل

ارزانترین مقصد گردشگری ایران در عید نوروز 95

ارزانترین مقصد گردشگری ایران در عید نوروز 95

مشهورترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری یزد

مشهورترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری یزد

قوانین خاصی که پیش از سفر به ترکیه بهتر است بدانید

قوانین خاصی که پیش از سفر به ترکیه بهتر است بدانید

سفری به قلعه دیدنی سرخ یا لال قلعه هند

سفری به قلعه دیدنی سرخ یا لال قلعه هند

زیباترین “روستاهای گردشگری” مخصوص زمستان

زیباترین “روستاهای گردشگری” مخصوص زمستان

جاذبه های گردشگری بابلسر مازندران + عکس

جاذبه های گردشگری بابلسر مازندران + عکس

4 آبشار بی نظیر و دیدنی ایران + تصاویر

4 آبشار بی نظیر و دیدنی ایران + تصاویر
مشاهده

مطالب بیشتر در گردشگری

جاذبه های گردشگری کلکته ،شهر کاخ ها

جاذبه های گردشگری کلکته ،شهر کاخ ها

سفر تابستانی خوب با نکته ای که همه باید بدانیم

سفر تابستانی خوب با نکته ای که همه باید بدانیم

تپه های شکلاتی ، جاذبه جذاب گردشگری فیلیپین

تپه های شکلاتی ، جاذبه جذاب گردشگری فیلیپین

زیباترین مقاصد آسیایی برای گردشگری در پاییز 2019

زیباترین مقاصد آسیایی برای گردشگری در پاییز 2019

جاهای دیدنی که بازدید از آنها ممنوع ست !

جاهای دیدنی که بازدید از آنها ممنوع ست !

جاذبه ی گردشگری جالبی به نام کلیسای 100 در

جاذبه ی گردشگری جالبی به نام کلیسای 100 در

روستای عجیب ایستا در طالقان ؛ اینجا همه منتظرن !

روستای عجیب ایستا در طالقان ؛ اینجا همه منتظرن !

گردشگران هنوز این جاهای دیدنی اروپا را کشف نکرده اند

گردشگران هنوز این جاهای دیدنی اروپا را کشف نکرده اند

بهترین و لاکچری ترین “هتل های جهان” + تصاویر

بهترین و لاکچری ترین “هتل های جهان” + تصاویر

اینترنت ناجی گردشگری در ایران

اینترنت ناجی گردشگری در ایران

مطالب مرتبط

دیدنی های قشم (10 تا از جذابترین و معروفترین آنها)

دیدنی های قشم (10 تا از جذابترین و معروفترین آنها)

جاذبه های گردشگری فوق العاده زیبای “جزیره قشم”

جاذبه های گردشگری فوق العاده زیبای “جزیره قشم”

درباره اجاره اتومبیل های فوق لوکس در جزیره کیش و قشم

درباره اجاره اتومبیل های فوق لوکس در جزیره کیش و قشم

دیدنی های هرمز و قشم

دیدنی های هرمز و قشم

سفر به شهرهای گرم و دلنشین؛ یزد، بوشهر و قشم

سفر به شهرهای گرم و دلنشین؛ یزد، بوشهر و قشم

10 بام شگفت انگیز برای ایستادن روی لبه دنیا + تصاویر

10 بام شگفت انگیز برای ایستادن روی لبه دنیا + تصاویر

زیباترین مقاصد گردشگری خارج از ایران در بهار

زیباترین مقاصد گردشگری خارج از ایران در بهار

تاًثیر کرونا بر صنعت گردشگری ایران

تاًثیر کرونا بر صنعت گردشگری ایران

سرزمین عجایب اتمی در آلمان + تصاویر

سرزمین عجایب اتمی در آلمان + تصاویر

شهر بالی مقصد پنجاه درصد از گردشگران قاره آسیا

شهر بالی مقصد پنجاه درصد از گردشگران قاره آسیا

تجربه تور روسیه ، تور اروپا ، تور تایلند و تور هند

تجربه تور روسیه ، تور اروپا ، تور تایلند و تور هند

چرا گردشگران در رستوران ها غذا نمی خورند ؟

چرا گردشگران در رستوران ها غذا نمی خورند ؟

عقرب کباب شده برای جذب گردشگران! + عکس

عقرب کباب شده برای جذب گردشگران! + عکس

توسعه گردشگری با سود کم در هتل ها

توسعه گردشگری با سود کم در هتل ها

جاذبه های گردشگری فوق العاده زیبا و بکر ایران

جاذبه های گردشگری فوق العاده زیبا و بکر ایران

کدام کشور ها محبوب ترین مقصد بیماران هستند؟

کدام کشور ها محبوب ترین مقصد بیماران هستند؟

سفر مجردی به محل جاذبه های جنسی

سفر مجردی به محل جاذبه های جنسی

این گوشه دنیا بیشترین گردشگر جهان را دارد

این گوشه دنیا بیشترین گردشگر جهان را دارد

مجموعه کامل اطلاعات گردشگری ایران و جهان

مجموعه کامل اطلاعات گردشگری ایران و جهان

جاذبه های زیبای گردشگری و توریستی فرانسه + تصاویر

جاذبه های زیبای گردشگری و توریستی فرانسه + تصاویر